Het toenemende duikbooten- VACANTIE gevaar KURHAÜS CABARET Aspirin CINEAC van Italiaansche Afrika activiteit Wederom geheime documenten den Franschen Staf gepubliceerd in Engeland neemt maatregelen De aanvullende begroeting Hoe de Roemeensche petroleumbronnen vernietigd moesten worden EXTRA MATINEE De Britsche vliegtuig- aankoopen in Amerika HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 JUEI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. U kunt Amerika voert dienstplicht in DUITSCHLAND zijn voor toe- FRANKRIJK. en van 13 Geallieerden wilden meedoogenloos kleine naties opofferen ENGELAND er om verlegen zitten: ken. De onderbreking van het verkeer op den Donau zelf beteekent minstens hetzelfde resultaat als een vernieling der petroleumbronnen, want zij zou tegelijkertijd het vervoer van petrole um en graan stilleggen, hetwelk meer dan 80 pet van den Roemeenschen uit voer van deze producten naar het Rijk omvat. schen tegen het bevel van Weygand in. Reynaud wijst er op, van welke groote beteekenis de gevolgen zijn, die hieruit kunnen voortvloeien, daar Weygand door dit besluit gedwongen werd zijn geheelen opmarsch te ver anderen. Op een mijn geloopen. De Britsche admiraliteit meldt het verlies van de sloep „Campina”, wel ke op een vijandelijke mijn is geloo pen. Drie overlevenden hebben den vasten wal bereikt. Men vreest, dat de commandant en tien matrozen om het leven zijn gekomen. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, is bij beschikking van den Führer, het dansen in het openbaar op Woensdag en Zaterdag, na 7 uur ’s avonds, gestaan. Italianen zetten hun luchtaanvallen op Malta voort De speciale correspondent van Ste- fani aan het luchtfront meldt, dat bom bardementen van alle depóts en in stallaties van het verdedigingsstelsel op Malta aan den gang zijn. Vannacht hebben drie zware bombardementspa- trouilles een actie ondernomen tegen de opslagplaatsen van Marsa Scirocco, met zeer doeltreffende resultaten. He vige branden braken uit. De Italiaan- sche vliegtuigen waren zeer hoog boven het eiland gekomen, zetten daarop de motoren af, en daalden in glijvlucht zoo laag mogelijk, teneinde de doelen beter te kunnen treffen. Ondanks het hevige vuren van het afweergeschut, werd het bombardement tot het aan breken van den dag voortgezet. Alle vliegtuigen zijn op hun basis terugge keerd. Arrestaties wegens het ver spreiden van Hitlers rede. Naar het D.N.B. uit Lissabon meldt zijn gisteren in Leeds twee studenten gearresteerd, die een vlugschrift met den volledigen tekst der Hitler-rede uitdeelden. Dit vlugschrift, dat in zeer groote oplaag bij een nog onbekende drukkerij is vervaardigd, werd via de post, als brief of krant in talrijke En- gelsche industriesteden verdeeld. Het is tot dusverre verspreid in Harwich, Southampton, Portsmouth, Plymouth en Devonport, waar het voornamelijk in handen van matrozen en soldaten is gekomen, alsmede in de arbeiderswij ken van Manchester, Halifax, Shef field, Hull, Bath, Birmingham en Car diff. In Londen schijnt het vlugschrift niet verspreid te zijn. Fransche klachten over Engelschen terugtocht in Vlaanderen „Berliner als sir den bomaanval tegen te houden. Het kwam tot een uiterst feilen luchtstrijd, waarbij één Engelschman werd neer geschoten. De andere toestellen trok ken zich daarop terug. Zaterdagmiddag 27 Juli a.s. te 3 u. van Cor Ruvs’ Cabaret ,,DE MALLE MOLEN” Alle rangen 1.Telef. 553906 De ministerraad, die gisteren in Vi chy is bijeengekomen, heeft besloten, dat alle Franschen, die tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder speciaal bevel en zonder een voldoende reden naar het buitenland zijn gegaan, van hun natio naliteit vervallen worden verklaard. Het besluit is ook van toepassing op de echtgenooten en kinderen der be trokkenen. De eigendom der van hun nationaliteit vervallen Franschen kan in beslag genomen worden. De op brengst wordt in de staatskas gestort. Te Moskou is een Duitsche commis sie aangekomen, die met de bevoegde autoriteiten besprekingen over het vertrek der Volksduitschers uit Bessa- rabië en de Noordelijke Boekowina naar het Duitsche Rijk zal voeren van financiën Parijs terug Plannen voor een leger van 42 millioen man Sabotage bij de spoorwegen. Volgens een in het Britsche departe ment van binnenlandsche zaken opge steld bericht, zijn, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, in den nacht van 21 op 22 Juli de volgende daden van sabotage op het Engelsche spoor wegnet vastgesteld: Op de lijn NottinghamSheffield, 6 k.m. ten Zuiden van het station Ches terfield waren de verbindingsschroe- ven tusschen de rails losgeschroefd en was de rails gedeeltelijk verwijderd. Dank zij de oplettendheid van den ma chinist werd een ernstig ongeluk voor komen. Op de lijn LondenManchester wer den bij East Retford en Penistone dy- namietpatronen gevonden. In de om geving van Yarn ton op de lijn Lon denBirmingham ontspoorde een mu- nitietrein. Als door een wonder kwam de munitie niet tot ontploffing. In Northampton haperde tusschen 10 en 1 ’s nachts het geheele signaalsys teem. Churchill heeft met de leiders van de Engelsche veiligheidsorganisaties de onmiddellijk te nemen maatregelen besproken. Het Engelsche publiek leest slechts in plaatselijke berichten iets over deze gebeurtenissen. Plannen tot opmarsch in België. Document nr. 32 is een bericht over een vergadering van de Fransche oor- logscommissie van 9 April 1940. Mi nister-president Reynaud verstrekt hierin inlichtingen over den toestand, en is van meening, dat in het gebied van Narvik onmiddellijk opgetreden moet worden, omdat het ijzererts van groote beteekenis is voor den afloop van den oorlog. Admiraal Darlan stelt voor: In Bel gië binnen te rukken, drijvende ri- viermijnen te gaan gebruiken en plaat selijke aanvallen op het Noordoost- front te doen. Generaal Georges sluit zich bij hem aan. Getracht zal worden de toestem ming van de Belgische regeering te verkrijgen voor de operaties in België. Wordt deze toestemming verkregen, dan zal de operatie ten uitvoer wor den gelegd en riviermijnen worden ge bruikt. De Fransche regeering zal de Noorsche regeering mededeelen, dat zij op de ondersteuning van Frankrijk rekenen kan. Bespreking te Washington Het D.N.B. meldt uit Washington: Nadat, volgens berichten in de bladen, de legerleiding den nationalen verde- digingsraad verzocht had te verhinde ren, dat nieuwe Britsche vliegtuigor- ders het Amerikaansche bewapenings- programma nadeelig beïnvloeden, is gisteren onder voorzitterschap van den minister van financiën, Morgen- thau, een gemeenschappelijke Britsch- Amerikaansche conferentie gehouden. Hieraan namen van Amerikaansche zijde deel de minister van oorlog, Stimson, de minister van marine, Knox en de leider van de wapenpro- ductie Knudsen en aan den anderen kant de Britsche inkoopagent Pruvis en de Noordamerikaansche vertegen woordiger van lord Beaverbrook, Wil son. De zitting was volgens Morgen- thau gewijd aan het gelijktijdig uit- In Berlijn is in aanwezigheid van prominente Duitsche en Italiaansche journalisten de eerste Berlijnsche bij eenkomst gehouden van den „Duitsch- Italiaanschen persbond”, die onder gemeenschappelijk voorzitterschap van den Italiaanschen minister voor volkscultuur Pavolini en den rijkspers- chef dr. Dietrich staat. De organisatie heeft het geestelijk contact ten doel tusschen de nationaal- socialistische en de fascistische jour nalistiek en wijdt ook haar krachten aan practische taken op dit gebied. Zoo zijn door den rijksperschef en den Italiaanschen minister voor de volks cultuur elk vier jaarlijksche beurzen ter beschikking gesteld voor Duitsche en Italiaansche jonge redacteuren, welke het mogelijk maken dat telkens een redacteur van het eene land zes maanden voor beroepsstudie in het andere land vertoeft. Ook op andere gebieden heeft de organisatie reeds een begin gemaakt met haar werkzaam heid voor de versterking van het pu blicistische contact der beide verbon den naties. Departementen verkeer naar Naar de „Petit Dauphinois” meent te weten, zal de Fransche minister van financiën, Bouthillier binnenkort naar Parijs terugkeeren en zich al daar installeeren. Ook de secretaris generaal van het Fransche ministerie van verkeer, Cathala, zal naar Parijs gaan, vergezeld van de directeuren van het centrale bestuur, die voortaan hun functie te Parijs zullen uitoefenen. De Fransche ambassadeur te Rio de Janeiro, Jules Henry, heeft den Braziliaanschen minister van buiten- landsche zaken medegedeeld, dat de vroegere Fransche minister-president Chautemps, in opdracht van de Fran sche regeering een reis naar Zuid- Amerika zal maken, teneinde de di plomatieke vertegenwoordigingen al daar in te lichten over de jongste ge beurtenissen en den feitelijken toestand in Frankrijk. RUSLAND. Het officieele telegraafagentschap Tass te Moskou keert zich tegen ver schillende in het buitenland verspreide geruchten. Zoo noemt het agentschap het volkomen onjuist, dat sovjet-Rus- land vliegtuigen zou hebben geleverd aan Engeland, dat er Turksch-sovjet- Russische onderhandelingen zijn aan geknoopt over uitbreiding van den we- derzijdschen handel en dat sovjet-Rus- land Roemenië den eisch zou hebben gesteld, een democratische regeering in te voeren. Tegen de gevluchte staatsambte naren en leden van de vroegere Belgi sche regeering zijn thans strenge straf maatregelen genemen, meldt het D.N.B. uit Brussel. De ambtenaren zullen al naar gelang hun positie gestraft wor den met ontslag of tijdelijk ontslag» degradatie of inhouden van salaris. Het Roemeensche ministerie van landbouw heeft een voorschrift uitge vaardigd over de wijze, waarop men verplicht is vee te slachten, waaruit blijkt, dat het Joodsche ritueele slach ten van vee van nu af aan is verboden. Een communiqué van de prefec tuur van Belgrado meldt, dat een huis zoeking is gedaan in de lokaliteiten van de vrijmetselaarsloge aldaar en bij verschillende personen, die met de vrij metselarij in verbinding zouden staan» Het onderzoek heeft nog voortgang. Belastingen aanzienlijk verhoogd In het Lagerhuis heeft minister Kingsley Wood gisteren de nieuwe aan vullende begrooting ingediend. Hij deelde mede, dat alleen in de laatste weken de uitgaven 50 millioen pond sterling hebben bedragen. In de laatste vier weken, tot 20 Juli, zijn zij zelfs gestegen tot 57 millioen per week. Vol gens deze cijfers zullen de oorlogs kosten voor het geheele jaar 2.800 mil lioen pond sterling bedragen. Het is echter ook mogelijk, dat zij nog hooger zullen zijn. De inkomstenbelasting zal met één shilling verhoogd worden en 9 shilling per pond bedragen, zoodra de begrooting wet zal zijn geworden. Ook de grondbelastingen zullen ver hoogd worden. De belasting op bier wordt met een penny per pint verhoogd het invoer recht op tabak wordt verhoogd met 2 shilling per pond. Voorts wordt de accijns op wijnen verhoogd. Ook de vermakelijkheidsbelasting voor schouw burgen en bioscopen wordt hooger. De minister maakte voorts bekend, dat de nieuwe inkoopsbelasting op luxe-arti- kelen, die gemist kunnen worden, een derde deel van de groothandelswaarde bedraagt, die op kleeding, schoeisel en andere goederen, alsmede op tijdschrif ten en boeken een zesde deel van de groothandelswaarde. Al deze belastin gen moeten ongeveer 640 millioen pond per jaar opbrengen. Bijna alle bladen oefenen critiek uit op de door den minister van financiën ingediende begrooting, welke zij niet ver gaand genoeg achten om doeltref fend het hoofd te bieden aan den toe stand. De „Manchester Guardian” en andere bladen spreken over een ge neesmiddel, dat veel te wenschen over laat, en noemen een uitbreiding nood zakelijk. De militaire senaatscommissie heeft gisteren de invoering van den algemee- nen dienstplicht goedgekeurd. De bij zonderheden van het desbetreffende wetsontwerp, dat de volgende week aan den voltalligen Senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nog geregeld worden. Volgens de plannen van het ministe rie van oorlog, zal de eigenlijke mili taire opleiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beperken tot IJ millioen man tusschen 21 en 30 jaar. De recruten zullen vol gens nog onbekende maatstaven geko zen worden uit een groep van 11J mil lioen personen. Wanneer de voorstellen aangenomen worden, zijn 42 millioen man tusschen 18 en 64 jaar dienst plichtig. In afwijking van de traditie, is de legerleiding voornemens, ter bevorde ring van de recruteeringscampagne, door hooge officieren regelmatig radio lezingen te laten houden. De officieren zullen iedere week spreken over 750 radio-stations, in ’n programma, waar in tevens hoorspelen met beelden uit de geschiedenis van het leger, alsmede korte vertellingen tot pvpulariseering van het leven in het leger zullen wor den opgenomen. Spoedigste afsluiting van den Donau geëischt. Document nr. 31, is een telegram van den Franschen ambassadeur in Boekarest, Thierry, aan het Fransche departement van buitenlandsche za ken van 28 September 1939, waarin wordt geadviseerd, zonder verwijl een afsluiting van den Donau te be werkstelligen, zoodat de binnen scheepvaart tusschen Roemenië en Duitschland volledig wordt onderbro- BEZOEK VAN BOELGAARSCHE EN ROEMEENSCHE POLITICI De Boelgaarsche minister-president Filoff en de minister van buitenland sche zaken, Popof, zullen tegen het ein de van deze week op uitnoodiging van de rijksregeering voor een kort bezoek in Duitschland aankomen. Ook de Roe meensche minister-president en de mi nister van buitenlandsche zaken, Ma- noilescu, zullen in den loop van deze week voor een kort bezoek naar Duitschland gaan. De verovering van Mojale. Na de bezetting van Cassala volgde op 16 Juli de volledige verovering van Mojale, een tweeden zwaren slag voor de Engelschen. Mojale is name lijk een uiterst belangrijke handels- en opslagplaats. Van hier leiden ver scheidene karavaanwegen naar Ke nya. Terwijl de Engelschen zich er toe beperkten hun communiqué’s de wereld in te zenden, trof het Italiaan sche opperbevel in stilte zijn voorbe reidingen. In overeenstemming met het ontworpen plan ging een deel der Italiaansche troepen door met front- aanvallen op de Engelschen, die steunden op het fort Harrington. In- tusschen bereikte een snelle troepen colonne der Italianen het knooppunt van wegen van Mandera, en een twee de colonne drong vijandelijk gebied binnen en bereikte Talaba en Tercali, terwijl zij op die wijze de andere we gen afsneden, welke naar de nabijheid van Mojale leidden. Tegelijkertijd werden het Engelsche fort Hoe en an dere stellingen veroverd, waarmede alle verbindingswegen der Engelschen werden afgesneden. Hun bleef alleen de vlucht over. Daartoe besloot dan ook het opperbevel, dat de bescher ming van het fort Harrington alleen aan de kleurlingen-troepen overliet. In den nacht van 15 op 16 Juli gaf het Italiaansche opperbevel den troe pen bevel tot den langgewenschten aanval. De vijand was niet verdacht op zoo’n stormloop. Hij verdedigde zich echter hardnekkig. De flinke Ita liaansche troepen braken door de ver dediging heen en de Italiaansche vlag wapperde spoedig op de tinnen van het fort Harrington, dat door de En gelsche troepen in wilde vlucht was ontruimd. Daarmede was ook het lot van Mojale bezegeld. Den volgenden dag, aldus eindigt dit verslag, onder wierp de bevolking zich voorgoed aan de Italiaansche regeering. De Britsche admiraliteit heeft als gevolg van het toenemende duikboot- gevaar nieuwe ingrijpende maatrege len moeten nemen voor de geheele scheepvaart naar de Engelsche West kust. Zij heeft zich gedwongen gezien, de ingangen tot het St. Georgekanaal en tot het Bristol-kanaal af te sluiten. Een gebied ter breedte van 50 zee mijlen, dat loopt van Cornwall tot de Zuidkust van Engeland, is tot geva renzone verklaard. Alle schepen, wel ke havens aan de Westkust van Enge land willen binnenloopen, moeten varen via het Noorderkanaal en door de tus schen Engeland en Ierland gelegen lersche Zee. Hierdoor is de normale handelsweg voor de scheepvaart naar Bristol, Cardiff en Zuid-Wales, alsme de de voornaamste route naar Liver pool opgegeven. Alle havens aan de Westkust van Engeland kunnen alleen nog via een grooten omweg, om het Noordelijkste punt van Ierland wor den bereikt. Deze ingrijpende bepalingen van de Britsche admiraliteit worden be schouwd als een direct gevolg van de toegenomen bedreiging door duikboo- ten en van het feit dat Duitschland in het bezit is van de Fransche Kanaal- en Atlantische Oceaankust. De Duitsche pers schrijft naar aan leiding van de publicatie dezer docu menten, dat zij het bewijs leveren, dat het het plan was van Engeland en Frankrijk om de kleine naties op mee- doogenlooze wijze aan hun belangen op te offeren. Nog vandaag, aldus de Börsenztg.”, zitten saboteurs Reginald Hoare in Boekarest, nog van daag kan men pit Britschen mond de roeien van de Amerikaansche en Brit sche vliegtuigbestellingen in de Ver- eenigde Staten. De nieuwe Britsche bestelling om vat 1200 vliegtuigen, waarvan de ver vaardiging, naar de Amerikaansche luchtmacht vreest, ernstig Amerika’s eigen bestellingen in gevaar brengt. In den Senaat heeft Lundeen een wetsontwerp ingediend, op grond waarvan alle organisaties, die voor den verkoop en de overdracht van Amerikaansch militair bezit aan En geland propaganda maken, onwettig zouden worden verklaard. Dergelijke organisaties, zoo verklaarde Lundeen, zijn on-Amerikaansch, pro-Euro- peesch en illoyaal. NOORWEGEN. „Aftenposten” maakt melding van een komend vierjarenplan voor de ver dere exploitatie van de natuurlijke waterkrachten van het land. Zoodoen de hoopt men met electrische energie een bepaalde hoeveelheid te kunnen produceeren, waarvoor men tot dus ver twee millioen ton steenkool per jaar noodig had. Het Duitsche departement van buitenlandsche zaken publieert uit het zesde Duitsche witboek ze ven nieuwe documenten uit de ge heime politieke documenten van den Franschen generalen staf. Document no. 30 is een bericht van den speciaal gevolmachtigden van de Fransche regeering, Léon Wenger, van 1 October 1939. Het bericht meldt, dat alle voorberei dingen voor de radicale vernieti ging van de Roemeensche petro leumindustrie getroffen zijn. daag kan men hit Britschen phrases hooren over het gelukkig ma ken der volkeren, over vrijheid der volkeren en over trouw aan bondge nootschappen, welke op de meest in drukwekkende wijze worden geïllus treerd door deze documenten. Niet in de laatste plaats door den jammerlijken roep om hulp van Reynaud aan Chur chill en zijn klacht over het feit, dat de Engelschen in Vlaanderen in strijd met de bevelen van Weygand terugge trokken zijn naar de zee en hun Fran sche bondgenooten in een steek heb ben gelaten. De „ernstige gevolgen”, die Reynaud voorspelt, Frankrijk reeds verwezenlijkt. Ook En geland, zoo besluit de „Börsenztg.”, zal die gevolgen niet ontgaan en moe ten boeten voor zijn misdadig spel met het lot van andere volken. Vooral het officieele Fransche rap port over de Engelsch-Fransche plan nen tegenover Roemenië onthult het beeld van een strategie, die besloten had den economischen rijkdom van een balkanstaat radicaal te vernietigen, zoo schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”. Tot in de kleinste bijzonderheid waren de ontwerpen uitgewerkt om de Roemeen sche oliebronnen volkomen te vernieti gen. Wederom blijkt hieruit, tot welke middelen de Engelsche politiek in staat is. Een dergelijk plan werd koelbloedig en als natuurlijk overwogen, terwijl uit Londen de betuigingen naar den Balkan werden gezonden, dat Engeland deze staten onder zijn bescherming wilde nemen. Dat ook het voorstel ge daan wordt om de Donauscheepvaart stop te zetten, voltooit deze typische manoeuvre, waardoor Engeland eigen dommen, bezittingen, waarden en men- schen van vreemde landen wil opoffe ren voor zijn eigen oorlogsdoelen. In deze documenten duikt nergens een be zwaar of twijfel op. Als vanzelfspre kend worden vreemd gebied en vreem de objecten van waarde vernietigd. Aan de wereld wordt met deze ondub belzinnige bewijzen een nieuwe spiegel voorgehouden van de methodiek der Engelsche politiek. Het onderwerp van de speciale op dracht, waarmede Wenger door den minister voor openbare werken is be last, is het opstellen van een program ma voor de eventueele vernieling der hoorplaatsen, raffinaderijen, voorra den en transporten alsmede eventueel de organisatie van de middelen en wegen tot het uitvoeren van deze op dracht. Het doel is te verhinderen, dat Duitschland het grootste gedeelte van de olievoorraden krijgt, die het uit Roemenië kan betrekken en dat voor een zoo lang mogelijke periode. Om doeltreffend te zijn, moet een vernieling der petroleum-industrie, voor zoover mogelijk, zich tot alle dee- len van de industrie uitstrekken, n.l. productie, transportwezen, voorraden Vernield moeten worden de instal laties voor het boren, de productie, voor het vervoer en voor het raffinee- ren. Brand zou slechts schijnbare re sultaten opleveren. Twee programma’s ter vernieling zyn opgesteld. Eén voor snelle ver nieling, dat in 24 uur ten uitvoer kan worden gelegd met het vooruitzicht, dat de petroleumindustrie voor min stens zes maanden voor 75 pct. «ran de productie is uitgeschakeld en ten tweede: een systematisch programma dat echter voor zijn tenuitvoerlegging een termijn van tien dagen tot een maand eischt, doch waardoor de pro ductie voor 90 pet. wordt getroffen, de belangrijkste opslagplaatsen gespaard blijven en een betere vernieling van de transportmiddelen wordt bereikt. Geen versterkingen voor het Levantleger. Document nr. 33 is een schrijven van den opperbevelhebber Gamelin aan den bevelhebber van de Fran sche strijdkrachten in den Levant, Weygand. Hierin wordt medegedeeld, dat het oorlogskabinet besloten heeft de door hem (Weygand) gevraagde onmiddellijke versterkingen, te weten 2 groepen jachtvliegtuigen (minim.) 4 bommenwerpers, een tweede divisie koloniale infanterie en twee bataljons tanks op het oogenblik niet te zenden. Dit besluit wordt nader gemoti veerd. Het volgende document, genummerd 34, is een notitie van den Franschen generalen staf van 15 Mei j.l. Hierin werden teneinde indiscreties over de genomen maatregelen voor het geval van operatie in de Egeische Zee te voorkomen, een aantal codewoorden voorgeschreven voor gebruik in het brief- en telegramverkeer. Document nr. 35 is een brief van den Franschen generalen staf aan Wey gand van 27 Mei. Hierin wordt gezegd dat de Saloniki-actie door het Duit sche offensief dubieus is geworden. De Fransche generale staf wijst der halve de toegezegde ohdersteuning met luchtdoelartillerie door een afdee- ling 75 centimeter en drie batterijen van 2.5 centimeter luchtdoelartillerie van de hand. Engelschen handelden in strijd met Weygands bevel Document nr. 36 is een mededeeling van Reynaud aan Churchill van 24 Mei over den terugtocht der Engel- Groote successen van het luchtwapen De correspondent van het agent schap Stefani in Addis Abeba geeft uitvoerig verslag van de onophoude lijke acties der Italiaansche weer macht, in het bijzonder het luchtwa pen tegen Mojale en Kenya. Op 11 Juli tijdens een bomaanval op Mojale, stieten 5 Engelsche jacht vliegtuigen op de Italiaansche toestel len. Het kwam tot een fel luchtge vecht, waarbij een Engelschman brandend werd neergeschoten. Een tweede Britsch vliegtuig stortte met stuk geschoten motor boven vijande lijk gebied neer. De overige Engel sche toestellen zagen van verderen strijd af. De Italiaansche vliegers brachten hun opdracht tot uitvoering en keerden naar hun basis terug. Den volgenden dag trachtten 9 Welles-vliegtuigen een aanval te on dernemen op Archico. Deze poging werd opgegeven toen 2 Engelsche vliegtuigen door de Italiaansche ja gers waren neergeschoten. In de ochtendschemering Juli bereidde een Italiaansch eskader vliegtuigen den Engelschen een onaan gename verrassing onder de moeilijk- ste weersomstandigheden. De Ita liaansche vliegtuigen waren zelfs ge dwongen om op een hoogte van nog geen 400 m. te vliegen. Wajir werd aangevallen. Tot groote verbazing van de Engelschen werd het vliegveld volkomen onverwacht bestookt met een hagel van bommen. Drie Engel sche vliegtuigen werden op den grond vernield. Voor de vijand nog aan een tegenactie kon denken had het Ita liaansche eskader zijn taak uitge voerd en was teruggekeerd. Een andere schitterende operatie was de bomaanval bij het aanbreken van den 14n Juli op het vliegveld van Gabeit. Ook hier hagelde een re gen van bommen volkomen onver wacht op het vliegveld neer. Op den grond werden wederom 3 vliegtuigen vernield en nog 7 beschadigd. Ook werd een Engelsche colonne auto’s aangevallen. Kort daarop vlogen op nieuw Italianen over het vliegveld. Ditmaal trachtten 4 Engelsche jagers I BAYER DANSEN TOEGESTAAN VAN DE FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN DE VOLKSDUITSCHERS IN BESSARABIE DUITSCH-ITALIA ANSCHE PERSBOND CHAUTEMPS NAAR ZUID-AMERIKA. MOSKOU SPREEKT GERUCHTEN TEGEN. VERSPREIDE BERICHTEN EEN VIERJARENPLAN maar soms meer nog om een Aspirin-tje. Bij hoofdpijn of ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben. Let op den oranjeband. Nu de Olympische Spelen dit jaar geen doorgang vinden, zal Cineac in de komende 4 weken als filmische herinnering aan het grootsche spor tieve schouwspel van 1 936 vertoonen DE OLYMPIADE-FILM welke werd vervaardigd onder leiding van Leni Riefenstahl. Het is een filmwerk van weergalooze schoonheid, waaruit door ons de mooiste gedeelten werden gekozen het eerste deel wordt van Vrijdag a.s. af vertoond.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2