de Laurenskerk te Rotterdam van De Kaagweek ten einde - Herstel Rijfestijn te Hoeven - Distributiemaatregelen op het eiland Marken 0 De zonderlinge erfenis I i HAAGSCHE COUPANT VAN WOENSDAG 24 JULT 1940 TWEEDE BLAD FEUILLETON. F I .TRITON-KAMER”. De heer Hendrik van Essen heeft in de Driehoekstraat te Amsterdam DE LAATSTE DAG VAN DE KAAGWEEK. „VAARWEL”. £Wordt ocrvoigdj DE BAGGER welke uit de Leidschevaart nabij Noordwijkerhout wordt gehaald, wordt voorloopig op den wal te drogen gelegd. Daarna komen de boeren uit de omgeving het weghalen, voor bemesting voor het weiland. (Nadruk verboden.) 25) Het feit, dat mijnheer Schmidt vroeger jaren zelf by de politie was geweest, droeg er het zijne bij om vertrouwen in zijn persoon te stel- NL DE GROOTE KERK de Laurenskerk te Rotterdam door den Führer in bescherming is genomen, hebben B. en W. van Rotterdam een commissie van deskundigen ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar den toestand van dit gebouw. OP HET EILAND MARKEN geschieden de distributie-voorberei- dingen op gemoedelijke manier. Voor de distributiekaarten voor boter en vet gaan de bewoners niet naar het distributielokaal, maar de ambtenaren komen bij de bewoners. Het invullen der vragenlijst. een het Wat had Schmidt een bondgenoot te hebben, vervulde haar met vreugde en bijna was het geheim een grap. Thuis werd zij door een opgewonden Hanni ontvangen. Wat is er gebeurd? Hanni beefde. Daarstraks stuur de ik Bertha om een boodschap en toen schoot het mij door het hoofd, dat de gelegenheid wel gunstig was om eens in haar kamer rond te kij ken. Misschien heeft zij brieven of iets anders dacht ik. Dus ik ging naar boven, ach Lore, het is veel, veel ernstiger dan wij hadden gedacht. Weet je wat ik bij Bertha ontdekte? Onder het hoofdkussen van haar bed? Een revolver! Bij Bertha? Lore was ontsteld. Een revolver, zij rilde. Doodsbleek stond zij poos na te denken. Wat moest meisje met een revolver? zij voor plannen? Toch niet... Dat was ontzettend. Lore werd dui zelig. Zij ging zitten en staarde voor zich uit en dan zag zij bloed, overal bloed. Zij moet uit het huis, Hanni hijgde naast haar. Vandaag nog, ik doe geen oog dicht van angst. Hoe kan Reimann ons dit verschrikkelijke mensch aanbevelen? Waar heeft men een revolver voor noodig? dacht Lore. Om te schieten. Om dood te schieten! Zij rilde nog meer. Maar tenslotte, toen zij wat kalmer werd, bedacht zij zich, dat men een revolver ook wel voor zelfverdediging gebruikte. IN DE een merkwaardig, gratis te bezichtigen „Triton”-museum ingericht, dat tal van unieke souvenirs, betrekking hebbend op de Utrechtsche Studenten Roeivereeniging en op de roeisport in het alge meen, bevat Op 5 Oct. bestaat „Triton” 60 jaar. De heer van Essen maakt 400 gipsen jubileum-insignes. len. Het was dus geen toeval, dat zij het besluit hadden genomen mijnheer Schmidt een opdracht te geven. Daar zij telefonisch om een onderhoud had verzocht, werd zij dadelijk toegelaten. De eerste indruk, welke Lore van hem kreeg, was een heel goede. Hij was groot en breedgeschouderd, had een verstandig gezicht met heldere, ernstige oogen en gedroeg zich als een man van de wereld. Hij kon onge veer vijftig jaar oud zyn. Daar ons, mijn zuster noch my, de verplichting is opgelegd geen on derzoekingen te doen, nemen wij dit recht nu zelf maar, begon Lore en Vertelde toen de geheele geschiedenis Van de schenking en alles wat daar mede samenhing. Schmidt luisterde zonder haar een oogenblik te onderbreken. Toen zij uitgesproken was, zeide hij. Ik herinner mij de affaire met de speel- club. De politie loerde reeds geruimen tijd op het huis en toen men eindelijk Zekerheid had, deed men een inval. schreef. Zelfs op gevaar af, dat u niet met wapens kunt omgaan, zend ik u hierbij twee brownings. U kunt ze zonder vrees uitpakken, zij zijn nog niet geladen. Overigens zijn zij zoo gelukkig geconstrueerd, dat een kind van drie jaar er mee om kan gaan. U herinnerend aan aanstaan den Zondag ben ik steeds gaarne de uwe... Ik moet werkelijk zeggen, dat ik het aardig vind, mompelde Lore« Hij weet, hoe bang jij bent en stuurt ons twee revolvers, werkelijk erg opmerkzaam. Hanni gaf geen antwoord. Zij kon er niet meer uit wijs worden. En den advocaat begreep zij heelemaal niet* Lore maakte het pak open, haar bewegingen waren zoo voorzichtig, alsof zij een helsche machine uitpakte. Toen het papier verwijderd was, kwam er karton en daarna vloeipa pier. Een eigenaardige verpakking voor revolvers, niet? Ook het vloeipapier werd verwij derd en werkelijk daar lagen de re volvers. Klein, bruin, glanzend en gevaarlijk om te zien. Maar zij wa ren ongevaarlijk omdat zij van choco lade waren. Lore wist niet of zij lachen moest of boos worden. Zij besloot tenslotte om te lachen en stak Hanni hiermede aan. Den naam van den toenmaligen eige naar heb ik op het oogenblik niet in mijn hoofd, maar u hebt gelijk, het was een buitenlander. Maar om tot de zaak te komen, u wenscht, dat ik een onderzoek instel? Ja, eerst de identiteit van den schenker bekend maken, antwoordde zij. Ten tweede den mager en man, die ons moet spionneeren, ontmaske ren en ten derde klaarheid brengen in de zaak met de juweelen, of zij werkelijk van gravin Sanowsky zijn en indien niet, van wie anders en ten vierde zekerheid over Bertha’s schuld of onschuld te geven en ten vijfde... Juist, lachte Schmidt, ik weet het, u wilt zekerheid hebben over alles wat u mij verteld hebt. Precies. En de volgorde laat u aan mij over? Geheel en al, bevestigde Lore. Hoeveel zal het ons kunnen kos ten? Dat kon Schmidt natuurlijk niet dadelijk zeggen. Daar was het geval te gecompliceerd voor, maar hij ver zekerde haar, dat de kosten niet al te hoog zouden worden. Ik geef u, juffrouw Riedeler, een formulier mede, dat u en uw zuster moeten onderteekenen. Zonder uw volmacht zijn mijn handen ge bonden, niet waar? U stuurt mij dit stuk vandaag nog terug. Goed, en nu moet ik u nog enkele vragen stellen. Hij maakte aanteekeningen en gaf Misschien heeft zij het ding van haar oom gekregen, zeide Lore, zij wilde Hanni kalmeeren. Wij zijn alle twee een beetje opgewonden, weet je. Wij zien alles honderdmaal ver groot. Wij worden zenuwziek. Vanuit de keuken klonk een vroolyk gezang uit een vrouwelijke keel. Poeh! riep Lore, - de moorde nares in spé. Het was een bekend liedje, dat ge zongen werd, een liedje vol sentimen taliteit, en veel liefde, eigenlijk niets voor een misdadigster. Hanni was echter niet zoo gemak kelijk te kalmeeren. Nog rust een zware verdenking op Bertha. Als het mogelijk was, dat zij gemeene zaak met de inbrekers maakte, was zy ook tot andere dingen in staat. Als, als, lieve help, het was hoog tijd, dat Schmidt aan het werk ging. Ik zal je wat zeggen, begon Lore. Bertha bezit een revolver, goed. Waarom zij dat ding bij zich ver bergt, zal weldra blijken. Voor ons is het gevaar noch grooter noch klei ner geworden, waarschijnlijk had zij het ding vanaf het oogenblik, dat zij bij ons in dienst kwam. Nou dan, en wij leven nog! Neen, Hanni, wij moeten ons precies eender gedragen als vroeger, misschien is het nog maar voor kort. Het was wel een zeer merkwaardig toeval, want er kwamen dien middag nog twee revolvers in huis. Een bode bracht een pakket en daarbij een brief van dokter Knauer. Hij DE LANDELIJKE RLJVEREENIG1NGEN IN NOORD-BRABANT HOUDEN WEER CONCOURS. Te Hoeven is voor het eerst van dit jaar een grooi concours hippique gehouden door de Landelijke Rijvereenigingen. Tijdens het défilé. haar nog enkele aanwijzingen. Als zijn werk succes wilde hebben, moest zij volkomen zwijgen, tenminste voor loopig. Ook dokter Knauer mocht niet weten, dat hij in de zaak betrokken was geworden. Maar dat spreekt toch vanzelf. Goed, bij gelegenheid zal ik u verzoeken mij een keer de juweelen te laten zien. Hebt u ze al naar de bank gebracht? Neen, nog niet. Dan doet u dat nog vandaag. En overigens zult u binnenkort van mij hoor en. Hij bracht zijn bezoekster naar de deur. Nog een oogenblik, zeide hij lachend U hebt gezegd, dat de magere man u bespiedt, hebt u er aan ge dacht, dat hij u hierheen heeft kunnen volgen? Neen, daar had Lore niet aan ge dacht. Zij verbleekte, zoo schrok zij er van. Schmidt bracht haar naar het raam. Kijkt u door de gesloten gordijnen. Ziet u hem? Misschien daar aan den overkant? Neemt u zich den tijd, kijk goed. Lore zag hem niet. Des te beter, knikte Schmidt. Maar voorzichtigheidshalve zou ik u toch willen verzoeken het huis door den tweeden uitgang te verlaten. Ik zal u den weg wijzen. U komt niet in de Leipzigerstraat maar in de Mauerstraat uit. Wat was dat allemaal opwindend, dacht Lore toen zij weder naar Dah- lem reed. De zekerheid in mijnheer 1 ILI w j.s m ’43 I W iiih i iiJ - 4 u '5 «Sé 't .4 .-<i. SM

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5