De taak den Opbouwdienst van RECHTZAKEN STADSNIEUWS Ongeveer 55.000 werkloozen zijn in den Opbouwdiens t opgenomen Overspannen zenuwen Mijnhardt’e Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig en kalm. Buisje 40 en 75 cent. Lichaamsoefening en vakbekwaming HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 s VEILING VAN PAARDEN I Een uiteenzetting van majoor Breunese FEEST IN VLUCHTOORD VAN ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN BESCHONKEN ECHTGENOOT MISHANDELDE ZIJN VROUW MET EEN SCHAAR -i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i TWIST OVER HET HUREN VAN EEN LAND LEIDT TOT VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN „De Opboawdienst wil ge meenschapszin, saamhoorig heid, alsmede eerbied voor en waardeering van den arbeid aankweeken en bevorderen. De Opboawdienst is een bij aitstek Nederlandsche organisatie, waarvan de arbeid het Neder landsche volk ten goede moet komen”. ONTSPANNING VOOR ROTTERDAM SCHE GEËVACUEERDEN. if RECLAMES. Majoor J. N. Breunese 1 hooivork zal De werkobjecten. De eerste taak van den Opbouwdienst Muziek en zang Rhythme geeft kracht is een modern devies en daarom zal ook de noodige aandacht worden geschonken aan mu ziek en zang. In dit opzicht zal men stellig het nuttig effect weldra kunnen bemerken. i i l l i i i i i i i i l l l i l i t i i i i l i i hij ge- Arrondissements-rechtbank Morgen vindt de uitreiking boter- en vetkaarten plaats voor Vóór alles wil de Opbouwdienst den gemeenschapszin en de saamhoorigheid opwekken en bevorderen en daarbij eerbied voor en waardeering van den arbeid aankweeken. Dit is een zeer zware taak, welke niet in enkele weken volbracht kan worden. Het is echter een taak van hooge sociale beteekenis, die waard is, dat wij onze beste krach ten er voor aanwenden. Met welke middelen kunnen wij deze taak volbrengen? Van elementare be teekenis, aldus majoor Breunese, is het verzorgen van orde, netheid en tucht. Met een groep van 55.000 mannen is dit het eerst-noodige vóór men aan den arbeid kan gaan. De tucht moet geba seerd zijn op vertrouwen. De leiders, de op wachtgeld of op non-actief ge stelde officieren en onderofficieren zul len hun mannen in alles moeten voor gaan. Om snelle resultaten te verkrij gen, zal met groote gestrengheid, soms met hardheid, maar altijd met recht vaardigheid moeten worden opgetre den. Men zal goed voor oogen moeten houden, dat thans boven elk persoon lijk belang het landsbelang praedomi- neert. Op het oogenblik banen kleine excessen, fouten en overtredingen, helaas, nog veelvuldig voor, maar de leiders treden met groote kracht op en zij zullen tenslotte het vertrouwen win nen. Deze zware taak moet eerst vol bracht worden, want anders is het niet mogelijk het eigenlijke werk van den opbouw aan te vatten. Zoodra er verbe tering in dit opzicht komt, zal dus met het werk worden begonnen, maar dit kan nog wel half Augustus worden. In dienst van het Vaderland. Ten besluite vestigde de leider van den dienst er nog eens de aandacht op, dat de Opbouwdienst alleen ten dienste van ons vaderland staat; hij is een or ganisatie in het belang van land, volk en cultuur. Wij moeten het als een lichtpunt in deze duistere tijden zien, dat wij duizenden jongemannen zullen kunnen opvoeden in een richting, welke land, volk en taal ten goede zal komen. De Pressedezernent, de heer W. Janke, wees op zijn beurt ook nog eens op de groote taak, welke voor den Op bouwdienst is weggelegd. De weder opbouw is één van de meest actueele problemen, welke op dit oogenblik aan de volken van Europa worden gesteld en niemand mag er zich aan onttrekken te beramen, welk karakter moet wor den gegeven aan den opbouw in een verjongd Europa, of men Hollander, Duitscher of onderdaan is van eenige andere Europeesche natie. Omstreeks 11 uur gisteravond is de 28-jarige H. J. V., wonende aan de van Swindenstraat, in het water van de Loosduinschevaart geraakt, doordat hij te dicht langs den kant liep en uitgleed. V. werd gered door den 49-jafigen A. H. de Hoog van den Loosduinscheweg, die zich gekleed te water begaf De drenkeling is door den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd en aldaar opgenomen. door mr. eens met verdachte dienstplichten volledig te vervullen. Die opdracht hebben de leiders der groepen speciaal meegekregen en zelfs zullen, waar dit noodig mocht zijn vervoermiddelen voor den kerk gang beschikbaar worden gesteld. De werkdagen zullen echter zijn voor den Opbouwdienst en voor niemand an ders. Vakbekwaamheid Het is een eisch, zoo ging de heer Breunese verder, dat de mannen van den Opbouwdienst ter gelegener tijd zich weer een waardige plaats in de maatschappij zullen kunnen verwerven. Een moeilijkheid om zulks te verzeke ren is het feit, dat er een aantal be roepen zijn, waarvan de vakbekwaam heid niet in het kader van den Op bouwdienst kan worden bevorderd. Doch ook hier zullen de hinderpalen worden weggeruimd en daartoe is reeds contact gezocht en verkregen met fa brieken, werkplaatsen en vakscholen. zich zijn houden. In de gisteren gehouden dagelijksche persconferentie heeft de leider van den Opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, op de hem eigen geestdriftige en bezie lende wijze, zij van de „Vierdaag- sche” kennen die een uiteenzetting gegeven van den aard en van de taak van den op 15 Juli j.l. in werking getre den Opbouwdienst Ongeveer 55.000 dienstplichtigen van de Nederlandsche weermacht aldus majoor Breunese zijn overgegaan in den Opbouwdienst. Deze mannen heb ben in de burgermaatschappij geen werk kunnen vinden. Een groot gedeel te is slachtoffer van de huidige omstan digheden, waardoor bedrijven werden stilgelegd of ingekrompen, een ander deel was reeds vóór de mobilisatie zon der werk, zoodat deze mannen tot de trieste categorie van de „beroepswerk- loozen” moeten worden gerekend. Onze stempel- en steunregelingen hebben een funesten invloed uitge oefend op het moreel van deze mannen, bij wie men een zekere arbeidsschuw- heid kan constateeren; bij verscheide- nen moet men een bepaald minderwaar digheidsgevoel vaststellen. Het is te be treuren, dat men zooveel prima man nen, voor wie groote bedragen in steun zijn uitgegeven, in een zoo gedemorali- seerden toestand moet aantreffen. HET HAAGSCHE SYMPHONIE- ORKEST „SEMPRE CRESCENDO” Het Haagsche Symphonie-orkest „Sempre Crescendo” gaf Maandag avond j.l. een concert in het Kinder tehuis „Nieuw Voordorp” te Voorscho ten. Dat het gebodene bij de kinderen in den smaak viel, bleek wel uit het langdurig applaus na elk nummer. Het grootste succes was wel de marsch- potpourri van Seyffert. Deze werd door allen luid mede gezongen. Na afloop dankte de directeur de orkest leden en in ’t bijzonder den dirigent, den heer A. Fresco, en hoopte op een spoedig weerzien, waarmede de kinde ren met een luid gejuich instemden. De voorzitter dankte hierop de directie voor de gesproken worden, als ook de aanwezige dames en kinderen voor de waardeerende aandacht. Sport en lichamelijke opvoeding. In het kader van den Opbouwdienst zal de sport en de lichamelijke opvoe ding, op welk gebied Nederland nog zulk een grooten achterstand heeft in te halen, ook een zeer belangrijke plaats innemen. De mannen moeten hard als staal en taai als leer zijn; in hun krachtige lichamen past een fris- sche geest en een warm kloppend hart voor land, volk, taal en cultuur. Aanstonds bij het in werking treden van den Opbouwdienst, al op den vijf tienden Juli, is een begin gemaakt met de zorg voor de lichamelijke opvoeding der mannen. Op dien dag is, zij het nog op bescheiden schaal, op een ter rein aan de Sportlaan in den Haag een sportcentrum geopend, waar op ener gieke wijze is begonnen met de oplei ding van 100 sportleiders, hetgeen ge schiedt door een groot aantal deskun- dit aantal weldra de ONEERLIJKE MEDEDINGINGl Het komt meermalen voor, dat han delaars in meubelen door het plaatsen van annonces koopers trachten te vin den, waarbij zij het dezen doen voor komen, dat zij bijzondere koopjes kun nen doen. Het wordt hun dan zóó voor- geateld, dart bedoelde meubelen niieft nieuw meer zijn, maar toch uitstekend geconserveerd en dat de verkooper ten gevolge van de een of andere bijzon dere omstandigheid, zooals noodzake- lijk geworden verhuizing of vertrek naar elders, gedwongen is een en an der goedkoop van de hand te doen. Dergelijke verkoopingen, soms van ge- heele of halve inboedels, worden niet in winkels, maar in gesloten perceelen gehouden en betreffen dan in den re gel volkomen nieuwe meubelen. D& koopers, die meenen goedkoop te koo- pen, komen meestal bedrogen uit en de verkooper, die hem tot zich lokt, handelt tegenover den bona-fide ne ringdoende oneerlijk. De wet heeft een dergelijke manier van zakendoen dan ook terecht strafbaar gesteld. De 49-jarige J. C. H. J. alhier, had zich aan een soortgelijk feit van on eerlijke mededinging schuldig gemaakt. Verdachte gaf toe, advertenties te heb ben doen plaatsen in dagbladen, waar mee zij gegadigden ten aanzien van de herkomst der meubelen had misleid. Het waren geen meubelen uit de twee de hand, die zij verkocht, maar nieuwe en van bijzondere omstandigheden, welke tot den verkoop moesten leiden, tegen lageren prijs dan den gewone^ was geen sprake. De president merkte verdachte op, dat het niet de eerste maal was, dat zij zich voor een soortgelijk feit had te verantwoorden. „Zult u er nu einde lijk mee ophouden”, vroeg hij verdach te, „u verkoopt in een gesloten huis, u behoeft geen winkel te houden, u kiest mooie Indische namen voor uw woning en misleidt daardoor de koopers, ter wijl u den bona-fide koopman oneer lijke concurrentie aandoet.” Het O.M., waargenomen Zaayer, was het volkomen den president. Vroeger is veroordeeld tot een geldboete van 300. Thans luidde de eisch een geldboete van 500, subs. 50 dagen hechtenis en voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van één maand, met een proef tijd van drie jaar. Uitspraak 6 Augustus. Vrijdagochtend in de Houtrusthallen Vrijdag 26 Juli, des ochtends te elf uur, zullen te ’s Gravenhage, in de Houtrusthallen, ongeveer 35 paarden worden geveild. Als koopers komen personen in aanmerking, die bij de mobilisatie of tijdens den oorlog paar den of auto’s aan de Nederlandsche of Duitsche overheid hebben afge geven. Een ambtelijke schriftelijke ver klaring daarvan dient te worden over gelegd. Handelaren zijn hiervan uitge sloten. Iedere kooper van paarden moet zich verplichten, deze minstens zes maanden in zijn bedrijf te houden. De kooper verkrijgt een door de Duitsche militaire autoriteit afgegeven eigendomsbewijs te zijnen name, dat bij latere controle als legitimatie dient. Zij, die zonder deze legitimatie in het bezit van militaire paarden worden bevonden, zullen worden gestraft. De paarden worden in dat geval in be slag genomen. Geen politiek Met nadruk vestigde majoor Breu nese er de aandacht op, dat de Op bouwdienst een onpolitieke instelling is, waarin alle kerkelijke en politieke propaganda ten eenenmale zal zijn verboden. Wij zijn nu eenmaal het tijdperk van partijpolitiek, dat zooveel reden tot verdeeldheid gaf, uitgetreden en ons parool zal zijn de bevordering van saamhoorigheid en een sterken gemeenschapszinwij zijn één voor allen en allen voor één. De Opbouw dienst is bedoeld, en dat zal hij ook zijn en blijven, als een zuiver Neder landsche organisatie, waarin gewerkt wordt aan den opbouw van ons dier baar Vaderland, waarbij geen ver deeldheid kan worden geduld. Men moet mij niet misverstaan, zoo vervolgde majoor Breunese, ons land is een staat, welke gevestigd is op Christelyken grondslag en dat hooge principe zal door den Opbouwdienst in geen geval worden aangetast. De Zon dag blijft heilig, maar wij moeten wa ken tegen de funeste propaganda van het verleden. Iedere man van den Op bouwdienst zal op Zondagen in de ge legenheid gesteld worden zijn Gods- digen. Heel spoedig zal worden vermeerderd, om sportdleiders over het geheele land te verspreiden. Ik ben er stellig van overtuigd, aldus majoor Breunese, dat heel gauw blijken, dat dit centrum alle reden van bestaan heeft. van per sonen wier familienaam begint met de letter L, M, N, O of P. GEDEELTELIJKE HERZIENING UIT BREIDINGSPLAN LAAKWIJK. B. en W. leggen den Raad ter vaststel ling voor het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding Laakwijk. voor zoover betreft de terrei nen gelegen ter weerszijden van de Jan- Wapstraat. Dit terrein, gelegen aan de Zuidoostzijde van de Jan-Wapstraat, werd indertijd, met andere gronden, bestemd voor „hoogbouw hoofdzakelijk meergezinshulzen”. Het ter rein is tot nu toe beschikbaar gehouden voor uitbreiding van het aangrenzende on- derstation van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. In verband hiermede is in het bestaande plan voor het tegenoverliggende terrein bepaald, dat daarop op dén beganegrond uitsluitend pakhuizen, garages, werkplaat sen of andere bedrijfsruimten mogen wor den gebouwd. Gebleken is, dat eerstbedoeld terrein voor uitbreiding van het onderstation niet noodig zal zijn, zoodat dit wederom be schikbaar kan worden gesteld voor den bouw van meergezinshuizen. Nu vast staat, dat de bovenbedoelde uit breiding van het onderstation niet zal plaats hebben, is voor de aan de overzijde van de Jan Wapstraat te stichten bebou wing, voor zooverre zij tegenover het aan vankelijk voor deze uitbreiding gereser veerde terrein zal komen, te liggen, de reden, waarom destijds de beganegrond voor bedrijfsdoeleinden werd bestemd, ko men te vervallen. In verband hiermede is deze bebouwing alsnog uitsluitend voor woondoeleinden bestemd. Het O.M. eischt twee jaar gevangenis* straf voorwaardelijk. De 41-jarige fabrieksarbeider N. B. te Voorburg had zich te verantwoorden we gens poging tot doodslag. Subsidiair was hem poging tot zware mishandeling ten laste gelegd. Uit de verklaringen van verdachte zelf en van zijn als getuige gehoorde echtge- noote kwam het volgende vast te staan. Verdachte maakte dikwijls misbruik van sterken drank. Dit leidde in het gezin meermalen tot huiselijk ongenoegen. B. reageerde kwaadaardig op de aan merkingen, die zijn vrouw op zijn gedrag maakte. In den middag van 29 April j.L was hij weer beschonken thuisgekomen. Zijn vrouw, die in de keuken huishoude lijke bezigheden verrichtte, had haar mis noegen te kennen gegeven en er was daarna een woordenwisseling ontstaan, waarbij verdachte dreigementen had geuit. Daarbij had hij het echter niet gelaten. Plotseling had hij zich naar een aangren zende kamer begeven. Met een schaar, die hij daar had gevonden, was hij teruggeko men, en had zijn vrouw daarmee in de borst gestoken. Gelukkig bleek de vrouw niet levensge vaarlijk gewond te zijn, wat volgens des kundigen wel het geval zou zijn geweest, indien de steek iets hooger was toege bracht. Verdachte gaf de feiten toe. Indien hij geen drank had gebruikt, zou hij nooit tot zulk een daad zijn gekomen, beweerde hij. Zijn vrouw deed ondanks het gebeur de een goed woord voor haar man, met wien zij nu weer in vrede leeft, daar hij zijn levensgedrag heeft gebeterd, en zich blijft onthouden van het gebruik van alco- holhoudenden drank. Mr. Rouffaer, het O.M. waarnemend, stelde in het licht, dat B. een uitstekend werkman is en dat een door het Leger des Heils uitgebracht reclasseeringsrapport gunstig luidt. De ten laste gelegde poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen achtend, requireerde spr. voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling onder de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich zal onthouden van het gebruik van al coholhoudende dranken en van het bezoe ken van café’s en andere gelegenheden, waar sterke dranken verkrijgbaar zijn. Uitspraak 6 Augustus. OPHEFFING OPENBARE LAGERE SCHOOL HEMSTERHUISSTRAAT 154 (SCHOOL C). De aantallen leerlingen der openbare lagere scholen A en C Hemsterhuisstraat 154 zijn de laatste jaren geregeld terug- geloopen. Verwacht wordt, dat zij op 1 September 1940 onderscheidenlijk pl.m. 139 en 107 zullen bedragen. B. en W. hebben zich in veroand hier mede beraden omtrent de vraag, of er aanleiding bestaat beide scholen als zelf standige school te handhaven Zij meenen deze vraag ontkennend te moeten beant woorden en achten het onder de gegeven omstandigheden juister beide scholen sa men te voegen. De samengevoegde klas sen zouden zij willen stellen onder lei ding van het hoofd der tegenwoordige A-school Ook het filiaal der C-school, schoolgebouw aan de Schelpkade, ware onder leiding van dat hoofd te stellen. Een en ander zou kunnen geschieden met ingang van 1 September 1940. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. Gouden huwelijksfeest echtpaar Brouwers-Hanssen. Het vijftig-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Brouwers-Hanssen, dat verblijf houdt in het Vluchtoord voor Rotterdam- sche geëvacueerden, Alb. Thijmplein 33, zal Zaterdag a.s. in het Vluchtoord ge vierd worden. Verschillende feestelijk heden zullen op dien dag ter eere van het bruidspaar worden gehouden. Des ochtends van 10 uur tot 12 uur 30 wordt een rijtoer door de stad voor de ouden van dagen van het tehuis gehouden, des middags van 35 uur is er gelegenheid tot feliciteeren van het bruidspaar, om 5 uur brengt de harmonie „Spoorwijk” een serenade en des avonds wordt door de cabaretclub H.O.B. en het mandoline- orkest „Vreugd door Muziek” een caba retvoorstelling gegeven. DIEFSTAL KWAM IN MILITAIR HOSPITAAL AAN HET LICHT. De Amsterdamsche rechtbank heeft von nis gewezen in de zaak tegen een 35- jarigen man, Z. geheeten. en zijn mede plichtige K., die er van verdacht werden in 1938 een geldkistje uit een restaurant te Hilversum te hebben gestolen. Anderhalf jaar later, in Februari j.l., was een gesprek tusschen enkele patiën ten Z. en K. waren inmiddels gemobili seerd en waren opgenomen in het Militair Hospitaal te ’s-Gravenhage aanleiding voor een luitenant de militaire politie op hen attent te maken. Spoedig daarna werd Z. gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af zoowel tegenover den luite nant, die de zaak aan het rollen had ge bracht, als tegenover een majoor der militaire politie. Tijdens de behandeling voor de recht bank herriep Z. deze bekentenis, hetge den officier van justitie echter niet lette twee jaar gevangenisstraf te eischen. Inmiddels was als medeplichtige K„ wo nende te Bussum, gearresteerd. hem vroeg de officier van justitie wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak De rechtbank heeft overeenkomstig d«n eisch Z. veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek en K. vrij* sproken. Wat de werkobjecten betreft, ging majoor Breunese voort, in dit opzicht zijn wij zeer kieskeurig. Zij moeten zich in de eerste plaats leenen voor gemeen- schappelijken arbeid van eenvoudigen aard, waaraan een ieder, ongeacht zijn beroep, kan deelnemen. De arbeid moet de gemeenschap, dus land en volk ten goede komen. De heer Breunese lichtte dit met enkele voorbeelden toe. Wan neer wij, aldus de leider, onze mannen aan het werk zetten op het Oostfront van de vesting Holland, waar voor de verdediging veel rivierzand werd ge stort, met het doel dit weg te ruimen teneinde het weide- en bouwland weer zijn bestemming terug te geven, dan zullen wij eerst onze mannen goed duidelijk maken, dat zij met dit werk land en volk een dienst bewijzen, het besef zullen wij hun bij brengen, dat wanneer zij dit zand wegruimen er weer koren kan worden gezaaid en dat het vee er weer kan grazen. Alsdan zul len zij begrijpen, dat zij nuttigen ar beid verrichten. Zoo zullen wij ook vele kaden en dijken moeten herstellen en den mannen zal worden duidelijk ge maakt, dat, wanneer wij dit niet doen, in het najaar groote overstroomingen ons land zullen teisteren. Op deze wijze zullen deze mannen innerlijk den ar beid anders gaan beoordeelen. Z ij zul len gaan beseffen, dat zij nut tige ledenvan demaatschap- p ij z ij n. Gemeenschappelijk, in groo ten getale, gaan wij aan den arbeid ten behoeve van land en volk. Ik ben ervan overtuigd, aldus majoor Breunese, dat onze Hollandsche jongens dit zullen gaan beseffen. Ook bebossching, cul- iux-arbeid. het herstellen van dijken, et graven van kanalen e. d. zal tot de werkobjecten behooren. Nuttige arbeid als deze geeft arbeidsvreugde en nieuwe levensvreugde en kweekt waardeering voor den arbeid. Wanneer deze gemeenschapszin is ont waakt, is een moeilijk deel van de taak van den Opbouwdienst volbracht „NIEUW-VOORDORP” De Haagsche vereeniging„Kinderzorg”, welke reeds 34 jaar haar arbeid verricht, zal Zaterdag 27 Juli a.s. op haar stichting „Nieuw.Voordorp” te Voorschoten een Zomersamenkomst houden van 27 uur. Op het programma staan toespraken van de Haagsche Herv. predikanten ds. D. A. v. d. Bosch, Ds. Jac. Poort en Ds. H. J. Dijckmeester, allen bestuursleden van „Nieuw-Voordorp”. De Zomersamen komst zal worden opgeluisterd door zang van het koor „Te Deum Laudamus” van de Haagsche Stadszending, terwijl aan deze bijeenkomst een tentoonstelling zal worden verbonden, getiteld: „Oud maakt nieuw”. Zang en spel der kinderen staan eveneens op het programma. STUDIEVEREENIGING VOOR PSYCHICAL RESEARCH De Studievereeniging voor Physical Research hield dezer dagen haar jaar- lijksche algemeene vergadering te ’s-Gra. venhage Uit het jaarverslag bleek, dat de toe stand van de vereeniging bevredigend is. Het hoofdbestuur onderging geen veran dering. De vergadering werd besloten met een lezing van dr. Ketner uit den Helder over „Parapsychologie en electriciteit”. Vrijdag 1.1. werd den bewoners van de school aan de Asstraat een zeer geslaagden ontspanningsavond aangeboden, waaraan belangeloos werd medegewv .kt door de beide leeraren van de Nieuwe Haagsche Muziekschool, de heeren J. Schutte en P. Koenders, alsmede door het duo-Kool- mees-Siefelhagen. De heer Pim Koenders met zijn hot-quartet en Jac. Schutte als accordeonist verzorgden het muzikale ge deelte uitstekend, Jan v, d. Paauw als conférencier en het duo Koolmees-Siefel- hagen met humoristische schetsen en lied jes hadden niet minder succes. In de pauze kregen allen verfrisschinge». Het O. M. eischt ontslag van rechts vervolging tegen den dader, die in noodweer handelde. De 63-jarige veehouder-tuinder G. v. d. L. te Woubrugge heeft zich te ver antwoorden gehad wegens mishande ling met doodelijk gevolg. Een geschil over het huren van een perceel land, tusschen twee boerenfamilies gerezen, was, zooals het O. M. in zijn requisi toir bij het einde van de behandeling dezer strafzaak opmerkte, de kleine oorzaak geweest, die een zoo ernstig gevolg als het verlies van een men- schenleven door geweld tot nasleep had. Verdachte had dit land, dat te voren bij den landbouwer v. V, in pacht was geweest, gehuurd. Laatstge noemde was dit niet naar den zin ge weest. De pachtkamer, tot welk college hij zich had gewend, had zich echter onbevoegd verklaard, zoodat verdachte de eenige gerechtigde tot het gebruik van het land bleef. Door dezen gang van zaken waren bij de familie v. V. tegenover verdachte en zijn gezin vijan dige gevoelens ontstaan. Toen ver dachte nu in den ochtend van 12 Maart j.l., nadat hij tevoren getracht had door met v. V. te praten tot een betere verstandhouding te komen, naar zijn land was getrokken met zijn met paarden bespannen boerenwagen, ver gezeld door zijn beide zoons, bemerkte hij al spoedig, dat de V.’s, vader en zoon, van plan waren hem moeilijk heden in den weg te leggen. Reeds op een afstand van pl.m. 60 m. namen deze een dreigende houding aan. Met hooi- en mestvork gewapend, waren zij de v. d. L.’s genaderd en tenslotte regen verdachte opgedrongen. Deze had, nadat hij door een vuistslag aan het hoofd bloedend was verwond, naar het eerste het beste voorwerp ge grepen, dat binnen zijn bereik op den wagen lag. Het was een ploegzwing, een stevige stok met een haak en ver dachte was daarmee gaan zwaaien om aanranders van het lijf te Ongelukkigerwijze had daarbij v. V. sr. aan het hoofd troffen, met het noodlottig gevolg, dat deze neerviel en kort daarna aan de bekomen hoofdwonde is overleden. Zoo althans stelde verdachte de ge beurtenissen, welke zich dien morgen in de Vierambachtspolder onder Wou brugge hadden afgespeeld, voor. De 32-jarige veehouder-tuinder G. v d. L. jr. bevestigde de verklaringen van zijn vader. Getuige had de v. V.’s, vader en zoon met riek en dreigend op zijn vader zien af komen. Er had eerst nog een korte woorden wisseling plaats gehad over schade vergoeding, welke v. V. eischte en toen verdachte daar niets van wilde weten, was het offensief door v. V. jr. inge leid met een op het hoofd van getuiges vader geplaatsten vuistslag. Deze had niet teruggeslagen maar alleen met zijn ploegzwing heen en weer gezwaaid. Hij maakte daarmee alleen afweerbe- wegingen. Soortgelijke verklaring leg de een als getuige a décharge gehoorde zoon van verdachte af. De 32-jarige landarbeider W. F. v. V., zoon van den verslagene, gaf als ge tuige een anders getint relaas der feiten. Hij en zijn vader waren zonder aanvalsbedoelingen de anderen tege moet gegaan en deze waren het eerst tot vijandelijkheden overgegaan. Toen getuiges vader was neergeslagen zou verdachte hebben uitgeroepenZoo, nu hebben we den oude doodgeslagen, nu zullen wij jou neerslaan, althans woorden van gelijke strekking. Ook tegen boomrooiers langs den weg had men triomfantelijk geroepen, dat ze er een hadden neergeslagen. Verdachte ontkende dit met dezelfde beslistheid als waarmee getuige v. V. de beschul diging van zich afwierp, dat hij den jongsten v. d. L. zou hebben gestoken. De president, mr. van Vrijberghe de Koning, tot verdachteMaar waarom zijn jullie niet uit den weg gegaan, toen je de v. V.’s zag aankomen Verdachte Dat konden wij toch niet. Wij moesten ons wel verdedigen. Het O. M., waargenomen door mr. Zaayer, gaf als zijn meening te kennen, dat wel geen van beide partijen de feiten zóó had gesteld, dat zij een vol komen juist beeld van het gebeurde gaven. Dit nam intusschen niet weg, dat spr. den indruk had gekregen, dat de v. V.’s op ruzie uit waren en dat zij van den beginne af het plan hadden opgevat om aan verdachte en de zijnen den toegang tot het land te beletten. Het meenemen van riek en vork wijst hierop. Sprekers overtuiging was dan ook, dat verdachte’s bewering, dat hij alleen verdedigend is opgetreden, aan nemelijker is dan de door getuige v. V. gegeven voorstelling van zaken. Bij verdachte bestond wel het voorwaarde lijk opzet om zijn tegenstander te treffen, doch hij kan zich terecht op noodweer beroepen. Het O. M. achtte verdachte schuldig aan het hem ten laste gelegde doch het feit niet straf baar. Mitsdien eischte het ontslag van rechtsvervolging. Mr. Sprey sloot zich als raadsman van verdachte bij dit requisitoir aan. PI. betoogde, dat verdachte geen enkel opzet heeft gehad om zijn aanrander te mishandelen. Uit een reclasseerings rapport is gebleken, dat verdachte een rustig burger is, maar dat de ver slagene bekend stond als een ruzie maker. PI. concludeerde tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervol ging. Uitspraak 6 Augustus. BOUW VRIJSTAANDE TELEFOON CENTRALE TEN BEHOEVE VAN GEMEENTELIJKEN GENEES KUNDIGEN EN GEZOND HEIDSDIENST. Onder de verschillende voorzieningen tegen scherfinslag, welke ten behoeve van het hoofdgebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst moesten worden getroffen, behoort de bouw van een vrijstaande telefooncentrale bij het kantoor van dien dienst. Met dezen bouw was echter op het tijd stip, dat de eerste luchtaanval op den Haag plaats had, nog geen aanvang ge maakt. Zoolang de oorlog niet definitief geëin digd is, blijft de mogelijkheid van lucht gevaar bestaan. Mocht de bestaande tele- fooninstallatie van den Geneeeskundigen Dienst, die in een glazen aanbouw tegen den buitenmuur is ondergebracht, worden getroffen, dan zou deze dienst geheel ont redderd zijn, een ramp, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn, aangezien juist deze dienst zich in dergelijke critieke dagen voor een bijzonder zware taak ge steld ziet. B. en W. achten het daarom niet verant woord den bouw van een scherfvrije cen trale langer uit te stellen; de daartoe ver- eischte vergunning van den Regeerings- commissaris voor den Wederopbouw is reeds aangevraagd en verkregen. Zij stel len den Raad voor hiertoe te besluiten. De bouwkosten zullen, met inbegrip van verwarming, ventilatie en electrische ver lichting, 10.000 bedragen. Hierin zijn niet begrepen de kosten voor verplaatsing van de telefoonaansluiting, welke worden geraamd op 1200. VEREENIGING „HULP IN HET HUISHOUDEN”. De vereeniging „Hulp in het Huishöu- den”, zal haar jaarlijksche straatcollecte houden op Zaterdag 27 Juli a.s. In de 34 jaren van haar bestaan is er stellig geen periode geweest die meer zorgen en moei lijkheden heeft gebracht dan die der afge- loopen maanden. Tallooze gezinnen, w.o. velen van onze gemobiliseerden, deden een beroep op de vereeniging, waardoor de financieele middelen sterk verminder den en thans dringende aanvulling behoe ven. Het werk is geenszins afgenomen doch eerder toegenomen en noodzaakt een dringend beroep te doen op de mild dadigheid van de stadgenooten. Aan col lectanten is groote behoefte; opgaven daarvoor kunnen geschieden aan het secretariaat Nunspeetlaan 449, telefoon 395165. TRAMLIJNEN 3a, 12 EN 15 Van 27 Juli af tot en met 31 Augus tus a.s. zullen de wagens van lijn 12 dagelijks rijden van en naar het eind punt Markenscheplein, evenals thans geschiedt op Zondagen. In verband hiermede wordt lijn 3a gedurende bovengenoemd tijdvak niet gereden. Van 28 Juli af tot en met 31 Augus tus zal lijn 15, StuijvesantpleinKur- haus weder in exploitatie worden ge nomen. Op Zondagen wordt gereden van af 9.30 uur van Kurhaus en 10 uur van Stuijvesantpleinop werkdagen wordt ’s morgens één rit gereden te 9 uur van Kurhaus en 9.30 uur van Stuijvesantplein, waarna te 12.50 uur van Kurhaus en 13.20 uur van Stuijve santplein de regelmatige dienst aan vangt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6