1940. No. 17630. De strijd in de Middellandsche Zee De herbouw van Duitsch-Roemeensche besprekingen te Salzburg het Europeesche economische leven Vrijdag 26 Juli. De Duitsche successen ter zee op Rijksmarkvaluta zal overheerschend zijn Superioriteit der Italiaansche luchtmacht De bombardementen Malta Fransch schip met repatrieerende militairen getorpedeerd De ommekeer in Zuidoost-Europa PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRUS DEZER COURANT: worden. Geen vrijgeleide gevraagd. de Duitschland stelt Engeland aansprakelijk Het is algemeen bekend, dat de Brit- sche admiraliteit reeds voor eenigen tijd liet mededeelen, dat Engeland alle Fran- sche koopvaardijschepen in beslag zou laten nemen om ze onder Britsche vlag te laten varen. Die Fransche schepen, Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.—zonder Modeblad f 3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. zal nog de van de thans bestaande ketenen en belemmeringen worden bevrijd. en de Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. welker Fransche bemanning zich voor den dienst ter beschikking stelden, moesten onder Fransche vlag blijven varen. Het tot nu toe bestaande verrekenings- systeem, het clearingsysteem, biedt de basis voor een dergelijke verbete ring der valutaverhoudingen. Er zal krachtens de totnutoe gevolgde me thoden van het bilaterale economi sche verkeer en de betalingsovereen- komst en een andere ontwikkeling voor het multilaterale economische verkeer en een compensatie van de betaalsaldi der afzonderlijke landen komen, zoodat dus ook de verschil lende landen over een clearinginsti- tuut onder elkaar geregelde economi sche betrekkingen kunnen onderhou den. Dan kan logischerwijze ook het deviezenverkeer in aanzienlijke mate productie op langen termijn instellen Naar aanleiding van deze officieele mededeeling moest de Duitsche regee- ring natuurlijk ter kennis van de Fran sche regeering brengen, dat Duitschland onder deze omstandigheden ook de on der Fransche vlag varende koopvaardij schepen van den 23en Juli af als vijan delijke schepen moest behandelen en dat de Duitsche oorlogsschepen dien overeenkomstige bevelen hadden ont vangen. Voor schepen, die in dienst of in opdracht van de wettige Fransche regeering zouden varen, was een spe ciale regeling getroffen. Het was in verband hiermede plicht der Britsche regeering geweest, de Fransche regeering ervan te verwitti gen, dat het voornemen bestond Fran sche soldaten terug te transporteeren, en te wachten op een antwoord, waar uit bleek of het gevaarlijke transport door het operatiegebied ter zee op een vrijgeleide kon rekenen. In dit verband moet uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat de Duitsche regeering van zulk een Engelsche aanvrage nooit iets bekend geworden is. Het lijdt derhalve niet den geringsten twijfel, dat de volle verant woordelijkheid voor deze gebeurtenis enkel en alleen de Britsche regeering zelf treft. Zij heeft weer eens den dood van Fransche soldaten, die op dit schip naar hun vaderland terug willen kee- ren, op haar geweten. Want de Britsche regeering kent zeer goed het gevaar, dat het varen in de Britsche kustwate ren tegenwoordig meebrengt. Het ge val van het stoomschip „Meknes" vormt derhalve de voortzetting van de snoode traditie, die met het geval van de „Athenia” begon en in Oran haar hoog tepunt vond. zaken en den zaken De Britsche minister van marine, Alexander, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat een Duitsch oorlogsschip het Fransche stoomschip „Meknes”, dat met 1300 Fransche officieren en soldaten op weg was van Engeland naar Frankrijk, heeft getorpedeerd. De Fransche regee ring was, naar Alexander verklaarde, van het transport in kennis gesteld, zoo dat zij bij de Duitsche regeering om een vrijgeleide kon verzoeken. Het schip voerde de Fransche vlag, die ook op de zijden van het schip was geschilderd. Dit schip was, naar Alexander zeide, identiek met het schip van 18.000 ton, waarvan in het Duitsche legerbericht gemeld werd, dat het tot zinken was ge bracht. Naar aanleiding hiervan wordt van bevoegde zijde aan het D. N. B. mede gedeeld: Het ligt in de lijn van de En gelsche tactiek, dit voorval als propa gandamiddel tegen Duitschland te ge bruiken. Het „kleine” verschil tusschen het door Duitschland tot zinken ge brachte schip van 18.000 ton en de uit elk scheepsregister blijkende tonnage van de „Meknes”, welke slechts 6000 ton bedraagt, speelt natuurlijk voor den heer Churchill geen rol. gezonde krachten der Zuidoost-Euro- peesche volken aan hun eigen belangen dienstbaar gemaakt konden worden, omdat zij deze voor alle tijden wen- schen te misbruiken voor den twist in Europa. Thans willen de volken van het vasteland hun wederzijdsche ver houding en daardoor ook hun lot in overleg met de spilmogendheden rege len. De macht der spilmogendheden is er een garantie voor, dat Engeland, ook wanneer het nog verder oorlog wil voeren, niet meer in staat zal zijn, Europa te verhinderen zijn nieuwe orde vastbesloten ter hand te nemen. Het frontbericht van het Duitsche De ordening van den Balkan. Onder het opschrift „de ordening van den Balkan” schrijft de „Messag- gero” o.a. dat de Roemeensch-Duit- sche ontmoeting te Salzburg en de Roemeensch-Italiaansche ontmoeting te Rome, welke onmiddellijk daarop zal volgen van groote beteekenis zullen zijn. Het bijzondere karakter van die besprekingen blijkt vooral uit het feit, dat zij niet zijn ontstaan door een plot selinge verscherping van den Euro- peeschen toestand, doch integendeel werden vastgesteld als gevolg van de ontspanning welke te wijten is aan het optreden van de as op het Balkan- schiereiland. Het gaat er dus niet om, te voorzien in dringende kwesties, die in een kritiek stadium zijn getreden, maar om steeds meer orde en vrede in dit delicate deel van Europa te ver sterken. Ook de Balkan is bestemd zich de beginselen van gerechtigheid en samen werking ten nutte te maken, waarop de herzieningspolitiek gegrondvest is, welke de as RomeBerlijn heeft on dernomen en die zal worden voortge zet tot het uiterste, in het belang van een blijvenfien vrede. Zooals allen kunnen waarnemen, wordt er gewerkt aan een heilzame herziening van alle waarden, een herziening die de werke lijke autonomie der Balkanlanden zal inleiden, welke eindelijk bevrijd zullen worden van de noodlottige invloeden en van de onverdraagzame plutocrati sche inmengingen, die den Balkan ge maakt hadden tot het centrum van samenzweringen en kuiperijen, met medeplichtigheid van mannen, die de fatale opvattingen van Versailles wa ren toegedaan. De ontmoetingen, wel ke dezer dagen plaats hebben, zoo be sluit het blad, streven vooral naar het doel de organisatie van Zuidoost- Europa ook uit economisch oogpunt te bestudeeren. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgtDe Duitsche snelle booten hebben de laatste weken her haaldelijk kunnen bewijzen, dat zij buitengewoon geschikt zijn voor den oorlog ter zee. Zooals het legerbericht van gisteren meldde, hebben zij thans een nieuw succes van bijzondere betee kenis behaald. Zij zijn er in geslaagd aan de Britsche Zuidkust ter hoogte van Portland een zwaar gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 ton met torpedo’s tot zinken te bren gen. Het ligt voor de hand, dat juist voor de snelle booten het bezit van de Fransche Kanaal- en Atlantische kust bijzonder voordeelig is. Zij kunnen daardoor opereeren in de wateren, die tevoren slechts konden worden bereikt door de Duitsche duikbootvloot in verre tochten. Ook de luchtmacht heeft, in weerwil van het zeer slechte weer, den handelsoorlog tegen Enge land met succes kunnen voortzetten. De vandaag te Salzburg beginnende besprekingen van den Duitschen rjjks- minister van buitenlandsche met den ministerpresident i minister van buitenlandsche van Roemenië kunnen, naar in wel ingelichte Italiaansche kringen wordt verklaard, zegt het D.N.B.beschouwd worden als natuurlijk gevolg en nor male ontwikkeling van het contact, dat tien dagen geleden te München tot stand is gekomen met als doel een vreedzame oplossing der Balkan- kwestie. Men is er van overtuigd, dat de nieuwe besprekingen in den geest van de laatste bijeenkomst te München zullen worden voortgezet, ofschoon, naar in dezelfde kringen wordt gezegd, met betrekking tot het resultaat om politieke redenen voor eerst nog terughoudendheid geboden schijnt. Het oogenblik voor een be- studeering der afzonderlijke proble men zal ook in zoover wel gunstig zijn, dat zij geschiedt in een sfeer, die door geenerlei spanning op den Balkan wordt vertroebeld, ingeval zich niet opnieuw de bekende Engel sche inmengingspogingen in dat ge bied zouden doen gelden. Het Fransche leger in het naburige Oosten Berichten uit Aleppo maken melding van troepenconcentraties van het Fran sche Levantleger in den Libanon, voor- Beiroet en doelwit is herhaalde succesvolle bombarde- de Fran- al in de streek tusschen Tripolis. Sedert Haifa het geworden van aanvallen der Italiaansche mentseskaders, verwachten sche militaire autoriteiten, dat de En- gelschen zich vroeg of laat van het Syrische deel der Mossoel-olieleiding, die bij Tripolis eindigt, meester willen maken. Iedere nieuwe Italiaansche luchtaanval op Haifa, zoo verklaart men in Syrische kringen, verscherpt de positie van de Britsche vloot in het Oosten van de Middellandsche Zee en vergroot voor de Engelschen de nood zakelijkheid om zich met de ongedeerde Syrische olieleiding een aanvulling te verschaffen voor de brandende tanks van Haifa. In verband met deze be richten wordt gewezen op het jongste communiqué van den Franschen minis ter van defensie, waarin werd ver klaard, dat het Fransche leger in den Levant, in strijd met de Britsche be weringen omtrent massa deserties, vol komen intact is. Drie Britsche kanonneerbooten verloren Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Britsche kanonneerbooten „Kingston”, ..Galena" en ..Rodino” bij een vijandelijken luchtaanval verloren zijn gegaan. De ondergang van de „Lancastria” Met aanzienlijke vertraging meldt Reuter thans, dat op 17 Juni het pas sagiersschip „Lancastria” van de Cu- nard White Star Line, ter hoogte van St. Nazaire door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken is ge bracht. Aan boord bevonden zich on geveer 5300 personen, waarvan er 2477 gered zijn. Volgens verdere berichten over dit achteraf toegegeven verlies, diende de „Lancastria” als transport schip voor de evacuatie van die Brit sche troepeneenheden, die als achter blijvers in den grooten vlucht over Duinkerken, via St. Nazaire naar En geland zouden terugkeeren. De troe peneenheden aan boord van het schip waren voornamelijk speciale comman do’s en etappentroepen. treerd. De havenwerken van petro- leumopslagplaatsen van Haifa zijn op nieuw door sterke vliegtuigformaties aangevallen, waarbij reusachtige bran den door de Italiaansche bommenwer pers in de petroleumopslagplaatsen werden veroorzaakt. Ook de petroleum- raffinaderij schijnt getroffen te zijn. Bij den luchtaanval op de marinebasis Alexandrië werden de in de haven voor anker liggende Britsche schepen weer aangevallen en eenige daarvan door bommen getroffen en zwaar be schadigd. Deze bomaanvallen tegen zeer verwijderde vijandelijke steunpun ten bewijzen, dat de IJéliaansche lucht strijdkrachten zeer belangrijke steun punten en centra van den vijand onder hun controle hebben, welke Engeland voor eiken Italiaanschen luchtaanval veilig achtte. De Britsche luchtstrijd krachten, die in de Middellandsche Zee verspreid liggen, kunnen slechts aa i de grens tusschen Egypte en Libye opereeren, terwijl het Italiaansche luchtwapen eiken dag tegen alle vijan delijke luchtsteunpunten en centra het initiatief neemt. Het valutavraagstuk. Met betrekking tot ’t valutavraag stuk, verklaarde de minister, dat dit vraagstuk in het kader van een verstandige arbeidsverdeeling tusschen de Europeesche volks huishoudingen zich vanzelf oplossen, omdat het dan slechts een vraagstuk van juiste geldtechniek is. Natuurlijk zal de rijksmarkvaluta de over- heerschende valuta in Europa zijn. De geweldige toeneming van de macht van het rijk zal een ver steviging van de rijksmarkvaluta tengevolge hebben. Het gebied, waar de rijksmark gangbaar is, zal voortdurend toenemen. Natuur lijk moet men de rijksmark van haar ketenen bevrijden. Verder zal men de verschillende soorten marken moeten laten verdwijnen. Het is noch de bedoeling weer een volledig vrij geld- en deviezen verkeer in te stellen, noch in ge heel Europa zooiets als een valu- ta-unie te vormen, hetgeen een tolunie noodzakelijk zou maken. De valutavraagstukken worden volgens hun beginsels geregeld, nl. volgens het evenwicht der waardebalansen. op de Duitsche markt, d.w.z. op een voor jaren zekere afzetmarkt. Daar door zal het mogelijk zijn, de Euro peesche productie op te voeren en de productie van nieuwe goederen ter hand te nemen. Aan den anderen kant zullen voor de Duitsche waren betere afzetmogelijkheden op de Europee sche markten bestaan. Door het scheppen van stabiele koersverhoudin- gen zal een vlot functioneerend beta lingssysteem voor de afwikkeling van het goederenverkeer tusschen de ver schillende staten verzekerd worden. 2. Er moet gestreefd worden naar versterking van het economische ge meenschapsgevoel onder de Europee sche volken door samenwerking op alle gebieden van de economische po litiek. De economische solidariteit zal een betere behartiging van de Euro peesche economische belangen tegen over andere economische groepen in de wereldeconomie mogelijk maken. Dit vereende Europa zal zich door geen buiten-Europeesche schepping voorwaarden van politieken of econo- mischen aard laten voorschrijven. Het zal op den grondslag van rechtsgelijk heid met anderen handel drijven, daarbjj echter het volle economische gewicht van het continent in de waag schaal kunnen werpen. DUITSCHE PERSSTEMMEN De Duitsche bladen wijden groote aandacht aan bovenstaande uiteenzet tingen. Funk heeft, schrijft de „Berliner Borsen Ztg.”, niet het denkbeeld der autarkie voor honderd procent ver kondigd, doch de economische onaf hankelijkheid van invloeden, waarop wij geen technische invloedsmogelijk- heid hebben. Ook in den komenden vrede zyn wij bereid met en voor Europa wereldhandel te voeren, doch alleen een wereldhandel, waarin wij niet de deelgenoot zijn, die de voor waarden in ontvangst moet nemen. De economische ordening van het nieuwe Europa, schrijft de „Deutsche Allgem. Ztg.”, zal zich op de essen- tieele punten aansluiten bij de Duit sche organisatorische en materieele successen, zooals wij ze reeds voor den oorlog in de waagschaal konden stellen. De overwinning vergroot het gewicht van deze successen en het spreekt vanzelf, dat dit niet zonder psychologische en daadwerkelijke ge volgen voor de positie van Duitsch land in de toekomstige Europeesche economie kan blijven. Het staat vast, dat de rijksmark een overheerschende plaats onder de Europeesche valuta’s zal innemen. Ook op andere punten zal de leidende positie van Duitsch land op den duur worden doorgezet, niet met geweld, en niet kunstmatig, doch op grond van de natuurlijke mo gelijkheden en van de zwaartepunten zooals het succes van Duitschland deze gelegd heeft. Voor het bedrijfs leven van de andere landen behoeft dit geen boodschap van verschrikking te zijn. Uit een samenwerking met Duitschlands economische kracht zul len zij slechts voordeel kunnen beha len. De bijzondere correspondent van Ste- fani bij het luchtwapen wijst op de superioriteit van de Italiaansche lucht macht tegenover de Royal Air Force in de Middellandsche Zee. De R.A.F., zoo schrijft de correspondent, had in de Middellandsche Zee verscheidene steun punten opgericht, die allen tegen Italië gericht waren. Malta, als het in de dichtste nabijheid van Italië liggende Engelsche steunpunt, vormde den pijler van het geheele systeem. Deze basis is reeds door de herhaalde Italiaansche luchtbombardementen geneutraliseerd. Aan den anderen kant is de Britsche poging, van vliegkampschepen gebruik te maken om de groote afstanden tus schen de steunpunten der R.A.F. en Italië te overbruggen, bijna volkomen mislukt. De laatste dagen heeft de Italiaan sche luchtmacht haar optreden voor namelijk tegen de militaire doelen Gi braltar, Alexandrië en Haifa geconcen- Britsch convooi van 23 schepen, 11 koopvaardijschepen met een totale tonnage van 43.000 br.r.t. tot zinken gebracht. Drie andere koopvaardij schepen van in totaal 12.000 br.r.t. geraakten in brand of werden zoo ern stig beschadigd, dat zij als totaal ver loren kunnen worden beschouwd. Bovendien gelukte het, een modernen Britschen torpedojager in brand te bomba rdeeren en een andere ernstig te beschadigen. Rede van rijksminister dr. Funk Rijksminister van economische za ken, dr. Funk, die van rijksmaar- schalk Goring opdracht heeft gekre gen, plannen voor te bereiden voor den herbouw van het Duitsche en Europeesche economische leven na het beëindigen van den oorlog, ver klaarde gisteren voor vertegenwoor digers van de buitenlandsche en Duit sche pers, dat de „rijksmarkvaluta de overheerschende valuta in Europa zai zijn”. De minister zeide, dat men bij de vraag, hoe men zich de alge- meene economische ordening in de Europeesche nieuwe orde moet voor stellen, er van moet uitgaan, dat de nat.-socialistische economische poli tiek zich bij haar methoden nooit door een starre dogmatiek heeft laten leiden. Die methode werd steeds toe gepast, die telkens het doelmatigste scheen. Men wil ook in de toekomst geen kunstmatig bouwwerk scheppen. De nieuwe Europeesche economische orde wordt op de natuurlijke voor waarden opgebouwd. Natuurlijk, zoo ging de minister voort, zal de oorlog diepingrijpende gevolgen hebben op het economische leven van de wereld. Duitschland zal met Italië zeer nauw samenwerken. Men zal de economi sche krachten van beide landen voor den herbouw van Europa aaneenslui ten. Na de zegevierende beëindiging van den oorlog, zullen die methoden Worden toegepast, die Duitschland dc groote economische successen van voor en tijdens den oorlog hebben ge waarborgd. Natuurlijk denkt men er niet aan, het vrije spel der krachten Weer te laten optreden. Stefani weerlegt Engelsch communiqué De diplomatieke medewerker van Stefani weerlegt een Engelsch commu niqué betreffende de bombardementen op Malta. Hij schrijft, dat tot dusver vijftig luchtaanvallen op Malta zijn onderno men. In totaal zijn op de vestingwerken en vliegvelden van Malta rond 1500 ton bommen geworpen, overeenkomende met de normale lading van ongeveer 150 open spoorwagons. Uit de door de Duikbommenwerpers vernielen 14 Britsche handelsschepen Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben gistermiddag en gisteravond in het Kanaal wederom een belangrijk succes behaald. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden van een door zee- en lucht strijdkrachten krachtig beschermd De beteekenis van het bezoek der Balkan staatslieden. Naar Aanleiding van het aanstaande bezoek aan Duitschland van leidende I staatslieden uit de Balkanlanden, schrijft de Deutsch Diplomatische Korrespondenz” het volgende: Alleen reeds ’t feit, dat de leidende staatslieden van een aantal landen in Zuidoost-Europa naar Duitschland komen om over de vraagstukken van hun landen in den geest van een tot voordeel strekkende samenwerking in het nieuwe Europa te beraadslagen, is een teeken voor den ommekeer, die dit deel van de oude wereld in enkele maanden heeft doorgemaakt. De volken van het Europeesche Zuidoosten zijn thans tot de erkenning gekomen, dat de ware belangen van dit gebied slechts door diegenen be grepen en behartigd kunnen worden, die zooals de spilmogendheden zich met hen verbonden gevoelen in een natuurlijke lotsgemeenschap. Thans zijn door het gewicht der feiten eindelijk die mogendheden uitgescha keld, die wilden verhinderen, dat de Het Europa van de toekomst. Hierna sprak de minister over het toekomstige Europeesche economi sche gebied. Zekere producten zullen er niet in Europa zijn. Overtollige pro ducten in het geheel niet. Men denkt er in het geheel niet aan een autar kisch Groot-Duitschland en een Europa in den geest van een volledige zelf genoegzaamheid te vormen. Men zal er waarde aan hechten, dat de Duit sche industrieproducten evenals voor heen in de wereld afgezet Men zal er op bedacht zijn, dat zoo veel mogelijk alle producten voldoen de aanwezig zijn in het door Duitsch land beheerschte economische gebied, waardoor dit gebied onafhankelijk van andere gebieden wordt. De economi sche vrijheid van dit gebied moet dus gegarandeerd worden. Men zal er op moeten letten, dat het Groot-Duit- sche economische gebied in tijd van nood niet van krachten afhankelijk wordt, waarop Duitschland geen in vloed heeft. Dit is geen autarkie in den zin van zelfgenoegzaamheid, doch een politieke en voor het leven nood zakelijke economische leerstelling, die voor den uitvoer een groot, vrij ar beidsterrein overlaat. Dit uitvoer- potentiaal zal in Groot-Duitschland na den oorlog aanzienlijk grooter worden. Vervolgens stelde de minister de vraag, welke goederenleveranties het nieuwe Europa kan verwachten van Rusland, van Noord- en Zuid-Amerika en van het verre Oosten. Rusland zal zich nog meer ontwikkelen als leve rancier van grondstoffen en als afne mer van Duitsche fabrikaten. In hoe verre Duitschland zaken zal doen met de Vereenigde Staten, zal van de Amerikanen afhangen. Als de Ameri kanen ertoe willen bijdragen, het eco nomische wereldleven in nieuwe banen te leiden, zullen zy moeten breken met de verkeerde methode, dat zij tege lijkertijd het grootste crediteur land en het grootste uitvoerland ter wereld willen zijn. Ook besprak de minister het probleem, dat ontstaan is door de ophooping van het grootste gedeel te van ’t goud in Amerika. Als grond slag voor de Europeesche valuta’s zal het goud in de toekomst geen rol spe len. Want de valuta is niet afhankelijk van de dekking, doch van de waarde die de staat haar geeft. De handel met Zuid-Amerika Oost-Azië, waarmee Duitschland beste betrekkingen onderhield zal zich gunstig ontwikkelen zoodra de Engel sche zeerooverjj ophoudt. De moeilijk heden in het economische wereldleven zijn door de methoden van Versailles ontstaan en wel daardoor, dat de groote Russische markt uitviel. Wan neer in China de orde is hersteld, zal ook Oost-Azie weder een markt wor den, welke veel kan opnemen. Ik geloof niet, zoo verklaarde Funk, dat de pogingen, de Amerikaansche markten autarkisch te maken, succes zullen hebben. Alle economische voor waarden om de Amerikaansche mark ten van de buitenwereld af te sluiten, ontbreken. De Vereenigde Staten moeten de ge dachte, Duitschland, resp. Europa hun economische voorwaarden te kunnen opleggen, laten varen. Om met Zuid- Amerika handel te drijven, hebben wij de Noord-Amerikaansche bemiddeling niet noodig. Of het Duitsch-Zuidamerikaansche verkeer geschiedt op den grond slag van vrije overeenkomsten met souvereine Zuid-Amerikaansche lan den, of het zal in het geheel niet plaats vinden. Aan een normalisatie van de wederzijdsche handelsbetrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland staan geen technische moeilijkheden in den weg. Dit zal in de toekomst nog veel minder het ge val zijn. Tenslotte dient men ook te bedenken, dat in het internationale handelsver keer ook de kwaliteit van het goed van geen geringe beteekenis is. Wat de kwaliteit van de Duitsche waren betreft, zullen wij ons in de toekomst geen zorgen behoeven te maken. De overschakeling van oorlogs- op vredeseconomie. Nadat de minister nader was inge gaan op de financiering van den oor log in Duitschland, namelijk door den arbeid, besprak hij de kwestie, hoe de oorlogseconomie teruggebracht zal worden tot de vredeseconomie. Deze overschakeling zal beslist niet tot een groote economische crisis leiden. Men zal na den oorlog een volgorde voor de groote plannen op economisch ge bied moeten aanhouden. Men zal den geld- en credietstroom leiden, zooals men noodig acht. Duitschland zal in de eerste plaats de belangrijkste taken uitvoeren. De minister vatte zyn gedachten in de volgende punten samen: 1. Door het sluiten van economische verdragen op langen termijn met de Europeesche staten moet bereikt wor den, dat de Europeesche volkshuis houdingen zich bij de regeling der HAAGSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1