Zwartepoorte nationaal stayers- kampioen Iv TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 26 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 WIELRENNEN Verrassende zege ONDERWIJS EN KERK COURSES OP DUINDIGT JAARVERSLAG VAN DEN H.V.B. Wals eindigt op de vierde plaats vol de DE NATIONALE WEDSTRIJDEN OP TE WERVE De start der stayers. Van voor naar achterZwartepoorte (die kanupiuen werd), Bosland, van Amsterdam, Wals en Schulte. Ongekende animo. KORTE BERICHTEN Fraaie strijd, spanning op Amsterdamsche Stadionbaan Zwartepoorte voelde zich in vorm. DRIEBANDENWEDSTRIJD DOOR VAN VLIET GEWONNEN ij Tl ATHLETIEK. de de BILJARTEN WATERPOLO. PAARDEN. GYMNASTIEK. OM DEN MEESTERTITEL. kiezen: DIVERSEN. C. van Vliet T. Loohuizen H. F. J. Reuvers C. T. gem. 0.649 0.584 brt. 328 337 351 brt, 77 77 h.s. 4 3 gem. 0.609 0.572 0.350 h.s. 6 7 6 van Vliet Loohuizen ven, In het achter ons jaar heeft de H.V.B. wedstrijden om den maar ditmaal werden een aantal andere wel de liefdadig- DE COMPETITIE VAN DEN K.N.Z.B. Voor de waterpolocompetitie van den K. N. Z. B. werden gisteren de volgende resultaten verkregen: Heeren B: Het IJ—WDR 5—1. Heeren C: GZC—SVH 2 4—3. Heeren G: HGA 2—LZC 2 1—4. pnt. 50 45 De eindstand luidt: pnt. 200 193 123 NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN KRANENBURG. Verzocht wordt er de aandacht op te vestigen, dat de opbrengst van de door Kranenburg te spelen nederlaagwedstrij- den geheel ten goede komt aan de oor logsslachtoffers. Voor Zondag a.s. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 10 uur: Kranenburg 4Duno 4; 12 uur: Kranen burg 3Duno 2 en om 2 uur: Kranenburg Duno. Tevens zal dien dag het terrein van de roodbroeken op eenigszins feeste lijke wijze worden geopend; het is gele gen aan den Leijweg tegenover nummer 65 (voormalig K.N.B.-veld). king vroeg voor voetbalwedstrijden voor giemobiliseerden. De H.V.B. zou haar naam tekort hebben gedaan, als zij niet gezorgd had, dat daarvoor het beste beentje werd voorgezet en het jaarverslag brengt in dit verband hulde aan den heer K. L. L. Jung. schlager, die zoo voortreffelijk het mili taire voetbal organiseerde. Behalve van den grooten bond zelf, zijn ook nog de verslagen opgenomen van de onderafdeelingen, als Zaterdagmiddag- competitie, adspirantencompetitie, etc., waardoor een volledig beeld wordt ver kregen van hetgeen in het afgeloopen jaar in de Haagsche voetbalgemeenschap is gebeurd. R.K. TURNKRING „DEN HAAG”. De R.K. Turnkring „Den Haag” heeft zijn werkzaamheden weder aangevangen. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring is het bestuur als volgt gewijzigd: rector J. Verkley, geestelijk adviseur; W. W. L. Holleman, voorzitter, J. J. A. Ver- burg, secretaris-penningmeester, Kon. Em- makade 126, tel. 336868. De technische commissie bestaat uit de navolgende hee ren: J. Nuyens, voorzitter, J. Gerritsma, secr.penningmeester, Perenstraat 177 en J. J. A. Verburg, lid. Het eerste openbaar optreden zal plaats hebben op Zondag 18 Augustus op den R.K. Athletiekdag op de sintelbaan aan de Laan van Poot, waaraan de Turnkring zijn medewerking zal verleenen. DAMMEN. En zoo kwam Zwartepoorte, na zeven bijzonder snelle ronden, waarin zich dit alles had afgespeeld, weer achter Wals aan, die nog altijd een ronde ten achter stond. De wedstrijd was dus op dat mo ment gewonnen voor Zwartepoorte. Doch toen beging gangmaker van der Bom het eenige tactische foutje van den rit: Hij wilde zijn renner ook over Wals laten gaan om hem twee ronden achterstand te bezorgen. Maar na enerveerenden strijd, welke door het publiek in adem- looze spanning gevolgd werd, moest Zwar tepoorte terug. Bosland profiteerde van deze fout en nam zijn ronde achterstand terug. Maar daar bleef het verder bij: Zwartepoorte won den rit in 1 uur 22 min. 21 sec. en behaalde daarmede het kampioenschap van Nederland. kwam, terwijl Schulte onmiddellijk daar na zijn tweede verliesronde te noteerèn kreeg. BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN H.V.B. De wedstrijd voor het Bedrijfstournooi H.V.B. in groep II St. Michaël—D.D.T. wordt hedenavond om half acht gespeeld. Voorts zijn nog vastgesteld: Donderdag 1 Augustus: Groep I win- naarsronde: ItaliaD.E.V.J.O., 7.30 uur. Vrijdag 2 Augustus: Groep I verliezers- ronde: V.V.L.—H.V.V. Schonberg. De algemeene jaarvergadering van de afdeeling Bedrijf H.V.B. wordt gehouden op Woensdagavond 14 Augustus in Hof van Holland, Wagenstraat alhier. Aan vang 8 uur. Op de agenda staat o.a. ver kiezing van een commissielid. Candida- ten voor deze vacature kunnen tot 9 Augustus worden ingediend bij den heer M. D. Naar, van Heutszstraat 86, alhier. RENNERSCLUB „DE KAMPIOEN” De uitslag van den avondwedstrijd van „De Kampioen” op Woensdag luidt: A- klasse1. Verhoeve. 2. Deijs, 3. Kröller, 4. Hillenaar, 5. de Reijer. B-klasse1. v. Metelen. Zondag wordt een afval wedstrijd ge houden op de ronde aan den Harstenhoek- weg, start 7.30 uur v.m. REVANCHE-WEDSTRIJDEN OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. Op de Zaansche Wielerbaan te Assen delft worden Zondag revanche-wedstrij- den van het sprintkampioensehap van Nederland gereden. De bfeide profsprin- ters Arie van Vliet en Jan Derksen zul len dien dag elkander in twee ritten ont moeten. Voorts zal Ben van Voort, die er tijdens de achtervolgingskampioenschap- pen in slaagde Klink uit te schakelen, een poursuite-wedstrijd rijden tegen Cees Bakker. De onafhankelijken Evers en Kremers, alsmede de Rotterdammer Chris van Gent, die verleden week Schul te in de ronde van Zaandam achter zich liet, starten eveneens. De volgende kop pels zullen het tegen elkander in de ploegcours opnemen: van Amsterdam- Braspenninx, Jan Derksen-Cees Bakker, Arie van Vliet-Ben van der Voort, Chr. van Gent-Evers, Kremers-Jan Gommers en van Rooy-van der Heyden. VOETBAL schikbaar, dan zijn de kansen voor Jani- cule, noch van Ponton weg te cijferen. Alcala, Furnes en ook Ellesmere schijnen tegen dezen afstand minder goed opge wassen. Het komt ons voor, dat Zuenoula op dit traject de baas zal kunnen blijven over Echillais, al kan de laatste onze ver wachting zeker beschamen De plaats van Janicule is afhankelijk van het definitieve gewicht: Wij voorspellen: Zuenoula, Echil lais, Janicule, outsider: Ellesmere. Geestdriftig werd de jeugdige kampioen na afloop gehuldigd, terecht werd gang maker van der Bom er bij gehaald, want de combinatie had tenslotte de overwin ning behaald. De uitslagen luiden: Amateurwedstrijd AmsterdamHaarlem: Amsterdam won de sprint, de achtervol ging en den klassementwedstrijd. Kampioenschap van Nederland 100 k.m. achter groote motoren: 1. en kampioen van Nederland, Zwartepoorte, 1 uur 22 min. 21 sec.; 2. Bosland op 400 meter; 3. op 1 ronde en 100 meter van Amsterdam; 4. Wals op 1 ronde en 400 meter, 5. op ruim 2 ronden Schulte. Voor den wedstrijd om den meester titel van den Ned. Dambond hebben dit jaar niet minder dan 20 spelers van het Haagsche district ingeschreven. Een onge kende animo voor dit op één na belang rijkste tournooi in ons land, waarvoor in vorige jaren hier ter stede nauwelijks eenige belangstelling bestond. Mede in verband met den beschikbaren tijd heeft het bestuur van den H.D.D.B. zich echter genoodzaakt gezien gebruik te maken van zijn recht om het aantal deel nemers te beperken. Toegelaten zijn de volgende 12 spelers: A. J. Bom (DIO.), A. J. Boerstoel, N.N. (HCDV), P. Boers, M. Molenkamp (LDC), J. H. Brabers, R. v. d. Kliftt, W. C. v. Rooij (RDG), J. v. Abswoude jr. (Samen Sterk), R. A. Posthuma (Scheveningen), H. v. Heijnin- gen (Unitas) en J. v. d. Harst (WZDV). Zoo bij elkaar een stevige troep. De strijd om de twee plaatsen in de finale zal hardnekkig zijn, waarbij de R.D.G.-ers Brabers, van Rooij en v. d. Klift zich o.i. als de ernstigste gegadigden zullen doen kennen. Vermoedelijk zullen evenwel de nieuwe kampioen eerste klasse, A. J. Bom en N.N. een hartig woordje meepraten. G. Woudenberg en M. B. de Jong, die vele jaren trouw van de partij waren, missen wij ditmaal. KAMPIOENSCHAP VAN DEN R.K.H.D.B. Het persoonlijk hoofdklasse kampioen schap van den R.K. Haagschen Dambond werd gewonnen door A. Jacobs. De eindstand luidt: A. Jacobs 14 pun ten uit 8 partijen; J. v. d. Hulst 13, W. Heijdra 10, L. W. Scholtes 8, P. Jacobs, J. Molhoek, P. Vennik, A. Waasdorp 6 en A. M. Bechtold 3. het is hier een heat. Op 1720 m. kiezen wij Admiraal Guy en Bonnie’s Norton. Be halve Hanover Busybody, zijn o.i. de ver dere ingeschrevenen alle kanspaarden, tusschen welke een keuze uiterst moeilijk is. O.i. is de stal v. d. Elshout met Crack, Job en Kozir B. sterk vertegenwoordigd. Wij voorspellen: préféré v. d. Elshout, (mount v. d. Berg), mount J. Kruithof, Trecklesi Ericaprijs. Ren op de vlakke baan over 2400 m., te rijden door officieren, heerrij- ders en jockeys. Officieren en heerrijders 3 k.g. ontheffing. Ingeschreven zijn: 1. Echillais, 80 k.g., 2. Zuenoula 69 k.g., 3. Alcala 68 k.g., 4. Janicule 65 kg*, 5. Fur nes 59 k.g., 6. Ellesmere, 56 k.g., 7. Pon ton, 55 k.g. Vermoedelijk zullen in dezen ren diverse overwichten niet te ontgaan zijn. Zoo zal de heer Frowein Janicule met ongeveer 7 k.g. en de heer van Limburg Styrum Ponton met pl.m. 14 k.g. overbelasten, hetgeen de situatie in den ren zeer zou wijzigen. Is een lichtgewicht rjjder be sten rit van allen heeft gereden, die het tempo verscherpte, hij slaagde er in de tweede plaats te veroveren. Toen brak de beslissende phase van den strijd aan. Om Zwartepoorte te bereiken moest Schulte eerst voorbij Wals, die nog altijd op 1 ronde, achterstand lag, komen. Maar Wals wees Schulte onherroepelijk terug, zoodat wij na 75 k.m. de volgende situatie konden noteeren: Zwartepoorte in 1 uur 1 min. 44.1 sec., Schulte op 250 meter, Bosland op 275 meter, van Amster dam op 300 meter, en Wals op 1 ronde en 200 meter. Zwartepoorte had het tus schen de 25 en de 75 k.m. niet erg moeilijk gehad, zoodat hij zijn reserves voor het laatste gedeelte van den strijd op het juiste moment in de weegschaal kon werpen.. Maar eerst kregen wij den strijd tusschen de beide rivalen Wals en Schulte; 43 ron den voor het einde weer een aanval van Schulte op Wals, zonder resultaat evenwel enkele ronden later eenzelfde spel, maar Schulte werd teruggewezen Ook een vierde aanval mislukte. Na 85 k.m. viel Bosland Schulte aan, opgejaagd door van Amsterdam. Een felle strijd ontspon zich tusschen dit drietal, alle drie raakten los, Bosland ging not wel voorbij Schulte, maar het drietal had zoo veel krachten verloren, dat Zwartepoorte, die rustig het gevecht had afgewacht, gemakkelijk Schulte pas- seeren kon, die daarmede dus een ronde achterstand boekte, vervolgens van Am sterdam lapte en zelfs Bosland voorbij- Zoo is Wals, die twee maal achtereen kampioen van Nederland achter den mo tor is geweest, dus onttroond. Met de tra ditie. die wil dat nog nooit een stayer drie keer achter elkaar kampioen is geworden, is dus niet gebroken. En ook de gewel dige Schulte, die evenals Zwartepoorte dit seizoen zijn debuut achter den motor heeft gemaakt, kon het in dezen wedstrijd niet bolwerken. Juist, de beide cracks, wien men de beste plaatsen had toege dacht, eindigden in de achterhoede. Om ruim half negen werd het sein voor den wedstrijd gegeven, veel te laat, want nu viel het slot ver over tienen, dus vrij wel in het donker. De startvolgorde was: Zwartepoorte (Van der Bom), Bosland (Wiersma), van Amsterdam (Slesker) Wals (Kaser), Schulte (Bustraan). Het was prachtig weer voor de stayers, wind stil en heerlijke temperatuur. Na een rus tig begin van 14 ronden nam Bosland den kop van Zwartepoorte over, de laatste was verrast door het plotseling versnellen van zijn gangmaker, hij raakte los en ver huisde daardoor naar de vierde plaats. Ge- ruimen tijd gebeurde er niets, maar na 20 k.m. viel het eerste belangrijke moment uit den wedstrijd, te noteeren. Juist toen Schulte een aanval op Wals wilde begin nen stak de titelhouder zijn hand op ten teeken, dat er iets aan zijn fiets mankeer de: de ketting breek gebroken te zijn. Het kostte hem twee ronden, maar deze werden vergoed. Inmiddels was hij even wel naar de laatste plaats verhuisd. En kele ronden later viel Schulte den leider Bosland aan, maar de aanval werd afge slagen. Toen kreeg het publiek een schitterend staaltje van rijden te zien, het mooiste en het beste van den geheelen wedstrijd. Zwartepoorte had zijn kans gezien, toen de aanval van Schulte op Bosland misluk te. In één sprint ging hij over Schulte heen, passeerde Bosland, waardoor hij dus den kop had veroverd en gaf Wals tegelij kertijd zijn eerste „lap”. Dit alles gebeurde in de 5e ronde en deze werd afgelegd in den bijzonder snellen tijd van 211/5 sec. een gemiddelde van bijna 85 k.m. Indien men bedenkt, dat Groenewegen Zondag j.l. de 62e ronde van den voorwedstrijd, het snelst reed, n.l. in 23.8 sec. hetgeen een gemiddelde van ruim 75 k.m. betee- kende, dan is het duidelijk, dat gisteravond in de finale de snelheden heel wat hooger werden opgevoerd. Na 25 k.m. was de stand: Zwartepoorte, Bosland, Schulte van Amsterdam, en op 1 ronde Wals. De afstand werd afgelegd in 20 min. 31.8 sec. Na deze spannende phase welke een enthousiast applaus aan de toe schouwers ontlokte, gebeurde er niet eer der iets dan na 40 k.m. toen Schulte een aanval op Bosland deed, welke werd afge slagen. Van Amsterdam profiteerde er van en verjoeg Schulte van de derde plaats. De stand was na 50 k.m. welke in 41 min. 12 sec. werden afgelegd: Zwarte poorte, Bosland. van Amsterdam, Schulte en op 1 ronde Wals. Het spel van afwachten en uitkijken ging verder, wie zou het eerst het sein tot den slag geven? Na 68 k.m. was het weer Gerrit Schulte, de vechtjas, die den zwaar- gels”-,,Te Werve”, op de sintelbaan van Te Werve athletiek-nummers voor nieu welingen worden verwerkt. Telkenjare is de inschrijving voor deze nieuwelingenwedstrijden buitengewoon groot, hetgeen niet verwonderlijk is, ge zien de steeds in perfecte conditie ver- keerende sintelbaan en de prettige sfeer, waarin de wedstrijden steeds worden ge houden. Ook dit jaar wordt weer de uiter ste zorg aan de baan besteed, terwijl alles in het werk wordt gesteld om athleten en publiek een zoo aangenaam mogelijke ontvangst te bereiden. De volgende nummers staan op het pro gramma: 100 meter, 1000 meter, hoog springen, verspringen, speerwerpen en een 4 x 100 meter estafette. Aan deZe nummers kunnen deelnemen: 1. Athleten der C-klasse, leden der K.N.A.U.; 2. Niet- leden der K.N.A.U. als voetballers, korf ballers, hockeyers, zwemmers, gymnas ten enz. Slechts aan het estafettenummer kun nen uitsluitend niet-K.N.A.U.-leden deel nemen; de spanning op dit nummer zal hierdoor ongetwijfeld worden verhoogd. Inschrijvingen behooren te worden ge richt aan den heer L. D. Wijnvoord, Mo relstraat 112 alhier, waar ook nadere in lichtingen te verkrijgen zijn. De inschrij ving sluit op Vrijdag 2 Augustus laatste post. Na een korte onderbreking der werkzaamheden is de Haagsche R K. schaakvereeniging „Het Centrum” weer aan den slag gegaan. Op 1 Augustus wor den de gewone clubbijeenkomsten in ge bouw Prinsegracht 4 hervat en dan zal tevens een aanvang gemaakt worden met den bekerwedstrijd. Het secretariaat is gevestigd Nunspeetlaan 79, tel. 336218, ten huize van den heer J. Regeer. De zwemvereeniging „De Vrije Zwemmers” heeft, in verband met de verduisteringsmaatregelen, het zwem- uur op Zaterdag verschoven van 8.45 9.45 uur. De Loosduinsche Damclub heeft haar jubileum-wedstrijd als volgt voortgezet: Afdeeling 1: C, MerkesteinB. Boers 11; G. MolA. Molenkamp 11; M. MolenkampR. de Geus 02. Afdee- De nummers voor nieuwelingen^. Op Zaterdag 17 Augustus, aanvang 3 uur, zullen, als onderdeel van de groote nationale athletiekwedstrijden, te organi- seeren door de combinatie ,,Dc Trèkvo- Na een wedstrijd, vol spanning, waar van de vele duizenden, die gisteravond op de Stadionbaan aanwezig waren, hebben genoten, heeft de 23-jarige Adri Zwartepoorte vooF de eerste maal in zijn korte stayerscarrière het kampioenschap van Nederland achter den motor behaald, een overwinning welke in verband met zijn uitstekend rijden, gedurende de volle 100 k.m. volkomen verdiend mocht worden ge noemd, waarbij echter een extra pluim aan gangmaker van der Bom toekwam wegens het zeer tactisch leiden van zijn renner in dezen zwaren rit. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Harkstede-Scharmer de heer J. D. Smids, cand. en hulppred. te Dokkum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Papendrecht de heer H. Leeuwen, cand. te Rijswijk (Z.H.). EXAMENS. Technische Hoogeschool. Cand.ex. electrotechnisch ingenieur de heeren van den Berg, W. S. Bitter, P. A. M. Defoer, J. M. F. Driesser, K. Droogleever Fortuyn, P. Dijkhoff, B. J. Dijkstra, mej M. C. Guijkens, B .A. van Heijningen, J. Hoogendoorn, A. C. Jan sen, H. Kuiper, F. H. Plas, A. J. van der Ploeg, A. Regoort, P. R. Rensma, K. Ro denhuis (met lof), A. J. F. Scheephorst, J. Venselaar, P. de Waard, A. van Wiel (met lof). Ing.ex. electrotechnisch ingenieur heeren T. J. Anema, J. W. ter Bals, W. Beukema, R. Boers (met lof), D. C. Broks, ir. J. M. J. Gadiot, S. Hosang, H. G. J. de Jong, H. Kiderlen, W. H. Peteri, D. Stigter, P. W. C. A. L. Vogelesang, G. Vreedenburgh, R. L. Weitzenbock, J. D. Zijp. Cand.ex. bouwk. ingenieur de heeren J. J. Blijdenstein, A. Jansz, G. Pothoven. Ing.ex. bouwk. ing. de heeren H. Geis- dörfer en J. P. J. Margry. Cand.ex. werktuigk. ing. de heeren R. Biegman, W. Boutelje, W. R. G. van den Broek, E. J. Diehl, A. A. de Haan, J. F. Heijbroek, P. W. Hollander, A. A. Holle, N. Klaren, G. J. Klonjp, G. C. Mil- born, J. A. E. G. Morenau, J. A. Odé, A. M. Pingen, W. Polderman, A. F. Roo- zeveld van der Ven, H. Sanders, H. Schaefer, L. Tissot van Patot, C. W. G. van de Velde, T. M. C. M. Vollebregt, L. G. van Vreden, F. G. Willemze en D. F. Winnen. Ing.ex. werktuigk. ingenieur de heeren L. van Assendelft, J. W. R. Baerts, J. H. Beckmann, B. M. N. Bruis, G. L. M. van Es, S. Gorter, S. Hanskamp, D. J. van Houweling, J. P. Ilmer, J. Inger man, P. J. Kramer (met lof), H. A. Minkema, J. W ,H. Penning, K. Roozendaal, W. Schlosser, J. G. Slotboom, L. Tissot van Patot, R. G. M. baron van Voorst tot Voorst, L. G. van Vrede, C. A. Meijer. Cand.ex. scheepsbouwk. ing. de heeren C. de Groot, A. J. van Haaften, E. van der Laan en C. B. H. Roijer. Mulo-examens. Geslaagd voor diploma A: A. M. Roe- ters van Lennep, M. v. Steenis, P. v. Steenis, J. Das, E. de Vries, L. van Lig- ten, A. A. bar.esse van Hemert tot Dings- hof, H. G. M. Happee, C. Melsert, W. H. L. van Es, H. J. M. Tompot, J. H. Breu ker, J. van Klaveren, R. G. Gorter, A. M. van Schagen, C. Kappers, A. P. C. A Gans, D. Agter, H. B. B. Bremer, W. J. v. d. Kooi, W. J. Sikkel, J. J. van Hoese, B. J. Spaay, H. M. de Vos, L. P. J. Jong bloed, J. v. d. Graaf, K. Mounts, A G. Voorsluys, A. J. van Rijn, G. Voorsteegh. allen te ’s-Gravenhage; K. A. W. Boer, Voorburg; J. W. Berkelaar, Schipluiden; M. S. Joosse, Scheveningen; T. v. Strien, W. B. H. Meiners, H. H. Weuring, G. v. Kernebeek, M. R. Janssen, W. Molier, A Meenderink, E. in ’t Veld, M. Broersma, L. C. R. Kaijk, E. H. Mooy, allen te ’s-Gravenhage; M. J. Ziere. A. van ’t Wout, N. J. Hornstra, W. van Salem, H. v. d. Berg, allen te Voorburg; P. Jonge- rius, Zoetermeer; H. de Wit, J. M. Bloe- mendaal, H. W. Landsman, J. Westen dorp, allen te Wassenaar; H. van Leeu wen, A. van Borrendam, H. M. Kuilman, H. Valk, R. M. Quartel, L. Kervezee, G. J. Koutstaal, P. Doove, J. R. H. Serruys. A. M. Dingjan, B. Kunst, J. Fresco, C. van Dam, J. Marseille, E. Lulofs, D. v. d. Reest, K. Wieligmans, W. Prent, J. M. Prins, H. Boelhouwer, T. Elzinga, I. Bak ker, H. F. Hondelink, C. M. Meyer, allen te 's-Gravenhage; J. A. van Os te Loos- duinen; J. de Vries te Voorburg; K. W. M. A. de Leeuw te Rijswijk; M. C. Koot, J. J. Loch, J. E. Lubout, J. P. Beekhui zen, J. H. Berkman, J. W. Groot, A. van Vliet, J. L. L. Hartstra, S. van Deursen, H. van Zon, B. W. van Haaien, P. M. Jordans, A. van der Knaap, E. A. Kooien, E. A. de Graaf, E. S. Awerbach, F. S. Meijers, W. R. op ten Noort, J. P. Vis ser, G. Th. Visser, N. W. F. Bouw, M. E. den Ouden, allen te 's-Gravenhage; J. van Duinen, C. van Ede te Schevenin gen; D. van Baarle en W. A. Zwijnen- burg te Rijswijk; D. C. Loeven, G. L. Schanstra, Th. F. Michon, S. E. M. Rue- disulj, A. Boogaard, H. S. de Bruyn, J. H. van Amelrooij, B. van Nooijen, W. J. J. van Lindt van Erck, M. W. Jimmink, M. Jacobs, A. Nieuwenhof, C. Penen, N. v. Graft, H. M. Glaser, R. Cassteelen, W. G. Biesheuvel, A. A. I. Trentelman, J. P. van der Kaa, W. J. Pameijer, R. Hagens, J. F. Jansen, L. Hartogh, E. la Hey, J. C. Holle beek, J. F. Brakel, L. A. M. Vonk, H. E. van Scheijen, W. I. Mac Gillavry, H. Y. Gietema, W. F. 't Hart, N. Troost, E. de Koning, allen te ’s-Gravenhage. Geslaagd voor diploma B: M. Verwaal en E. R. van Teutem, beiden te ’s-Gra venhage. Hoofdakte. Geslaagd: voor beide gedeelten L. P. M. Rugers, ’s-Gravenhage. Voor geedeelte A: W. A. Pleijsier, ’s-Gravenhage. Voor ge deelte B: R. de Vries, 's-Gravenhage en N. A. van Wijk, Leiden. Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten. (Art. 12 der Hooger Onderwijswet.) Geslaagd voor diploma A: de heeren R. G Bartels, H. J. Zwarts, E. M. Pallen- berg, J. W. J. van Beek, F. VerUerne en J. H. Slangen. Voor diploma B: geen. Notarieel examen. Geslaagd voor deel 1; J. Eikelboom, den Haag. Voor deel 2: mr. A. G. J. Pic- cardt, Amsterdam. Stuurliede n-e x a m e n s. Geslaagd voor 2en stuurman groote handelsvaart de heer A. A. van den Meu- len en voor 3en stuurman groote han delsvaart de heer N. J. R. Zaal. R.K. Econ. Hoogeschool. Gepromoveerd tot doctor in de econ. wetenschappen de heer Ch. L. H. Truyen, alhier op proefschrift „Rationalisatie en werkloosheid” en stellingen. Handenarbeid. Geslaagd alhier de heeren: J. H. P. Er. kens, Dordrecht, F. H. Gerretsen en H. Nieuwenhuysen, beiden alhier; H. J. de Groot. Katwijk aan Zee, F. D. Jansen en C. H. Knook, Hillegersberg, C. Oosterom, Oud-Beijerland; P. den Ouden en J. A. H. van Rossum, Rotterdam, W. C. Spaan Stolwijk en M. J. M. Zuur, Voorburg De 23-jarige Adrie Zwartepoorte, die zijn debuut dit seizoen achter den motor maakte, heeft heel wat gelukwenschen in ontvangst te nemen. Iedereen is verheugd, dat deze rustige jonge renner, die zoo ernstig voor dit kampioenschap getraind heeft, het kampioenschap gewonnen heeft. Hij zelf is natuurlijk ook best tevreden; hij voelde dat het ging en van zenuwen had hij geen last, zoo verklaarde hij na afloop. Zondag was dat heel wat anders, met dien hevigen wind en bovendien, hij moest zich voor den eindstrijd plaatsen en dat was zenuwachtig werk. Maar nu was er van zenuwen geen sprake, hij werd immers als outsider beschouwd en zijn naam stond onder aan hét biljet. Niets had hij dus te verliezen, alles te winnen. Geen zwak moment heeft hij ge durende den rit gehad, het ging alles vlot en gangmaker van der Bom heeft het toch ook maar keurig gedaan. Het was zijn vijfde wedstrijd achter den motor en meteen kampioen van Neder land, het is een opmerkelijke bijzonder heid, een gebeurtenis, welke eenig in de geschiedenis van de Nederlandsche stayers- sport staat. Zwartepoorte begon dit seizoen als B- stayer, won den wedstrijd over 20 k.m. overtuigend. Toen mocht hij het bij de A-stayers probeerën en won direct de ontmoeting over 40 k.m. Daarna volgde de rit over 75 k.m., waarin hij zich als tweede plaatste. Zondag j.l. werd hij derde in den voorwedstrijd en het resultaat van den vijfden wedstrijd is voldoende be kend. Als wij Zwartepoorte gelukwenschen met dit kampioenschap, dan moet ook gangmaker van der Bom daarin betrok ken worden, die zijn pupil reed, alsof hij al vele kampioenen achter zijn rol heeft gehad. De derde man in dit gezelschap was Hans Herkuleyns, de bekende cou reur, die de machine van van der Bom enkele dagen voor de kampioenschappen geheel heeft nagekeken en deze prima in orde heeft gemaakt. Zoo hebben velen medegewerkt aan dit kampioenschap, zelfs de bestuurderèn van zijn club Olympia”, omdat Zwartepoorte, nadat hij uit mili tairen dienst kwam, eigenlijk niet veel meer voor de rensport voelde en het dit seizoen wat kalmpjes aan wilde doen. Maar voorzitter Steenbergen had hem moed in gesproken; na enkele trainings- ritjes ging het weer en de toewijding van Zwartepoorte is thans volledig beloond. Een zeer bewogen jaar Wegens bezuinigingen is het jaarver slag van den Haagschen Voetbalbond dit maal niet op de gebruikelijke wijze in druk verschenen, doch men heeft vol staan met het goedkoopere stencilwerk. Dat doet echter niets af aan de waarde van den inhoud, welke weer op zeer nauwgezette wijze is verzorgd door den heer Moonen. De ijverige secretaris gewaagt er van, dat het 45e levensjaar van den Bond er een is geweest, zooals nog nimmer in de geschiedenis van het voetbal is voorge komen. Verdere toelichting is op deze be wering niet noodig! we kennen allen de gevolgen van mobilisatie en oorlog en de wijze, waarop de noodcompetitie met horten en stooten is verloopen. Slechts zij vermeld, dat 81 elftallen minder wer den ingeschreven dan bij den aanvang van het voorafgaande voetbaljaar. Het nor male verloop der noodcompetitie werd bovendien nog ernstig belemmerd door de langdurige vorstperiode. Toch kon de competitie op 1 Juli als geëindigd worden beschouwd. De invloed van den toestand op de constellatie van den bond blijkt ook uit de volgende cijfers: aantal aangesloten vereenigingen op 1 Juni 1940 158 (v. j. 175), aantal elftallen 541 (v. j. 620), aan tal leden 11079 (v. j. 12325). De mobilisatie en den oorlog ten spijt is echter de financieele positie van den H.V.B., dank zij een oordeelkundig be heer, gezond, al blijkt uit de rekening en verantwoordng ook. dat de ontvangsten aan contributies, inlegigelden en boeten belangrijk onder de raming zijn geble- liggende bewogen de gebruikelijke Weekenstroo- en Moormanbeker achterwege moeten laten, wedstrijden gespeeld, welke in het teeken van den tijd stonden en wel de liefdadig heidswedstrijden ten bate van Finland en van slachtoffers in het eigen land. Een bijzondere taak viel den H.V.B. nog toe toen de commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor militairen medewer- ZOMERAVONDCOMPETITIE. Het programma der zomeravond-compe- titie van den H. V. B. voor de volgende week luidt aldus: Dinsdag. Afd. A: Terlaak—Sios a; DHB a—BHP; ATVV—Red Cocks a. Afd. B: Vredenburch bDHB b; ZEO Sios b, terrein Red Cocks. Woensdag. Afd. B: Bell TelefoneRed Cocks b. Donderdag. Afd. A: ArsenalMinerva Boys a, ter rein BTC; Chateau BleuVredenburch a, terrein Clingendaal. Afd. B: Minerva Boys bEseer Boys. Deze wedstrijden vangen om 7.30 uur aan. De verkregen wedstrijdresultaten lui den: Afd. A: ATVVTerlaak 7—3; Red Cocks aDHB a, afgekeurd; Vredenbuch a Sios a 4; Minerva Boys aBHP 150; Chateau BleuArsenal 52. Afd. B: Bell Telefone—Sios b, 1—7; DHB bMinerva Boys b, 32 Esser Boys ZEO 82; Red Cocks bVredenburch b 2—6. Programma voor den vijfden wedstrijddag. De Maatschappij vervolgt haar serie meetings op Duindigt Zondag met een programma, waarop vele inschrijvingen zijn ontvangen, zoodat mooie wedstrijden verwacht kunnen worden. De belangstel ling voor de courses is stijgende en, zou de totalisator terugkeeren, dan mag een grooter opbloei van ons coursewezen wor den verwacht. Hier volgt het programma met voorbe schouwingen. Elianeprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m. Ingeschreven zijn: 1. Doctor Scott, 2. Corella, 3. Dromeleaque, alle 1700 m.; 4. Douglas H., 5. Dumas Hanover, 6. Captain Norton, 7. Dutch Hanover, 8. David Volo, alle 1720 m., 9. Diana Norton 1740 m., 10. Bon Esprit, 11. Belinda, beide 1760 m. Doctor Scott zou kunnen verrassen. Op 1720 m. valt onze keuze op Dumas Hano ver, Dutch Hanover en David Volo. Voorts achten wij Diana Norton een goed kans- paard. Gelet op den getoonden tijd zou Bon Esprit dicht bij den winnaar moeten zijn. Wij voorspellen: David Volo, Dutch Hanover, Diana Norton; outsider; Bon Esprit. Emeraudeprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse over 2060 M. Ingeschreven zijn: 1. David Volo 2040 m., 2. Avro, 3. Bobichon, beide 2060 m., 4. Bleu Band, 5. Alma Scott, 6. Baron Harvester, 7. Donum Vita, 8. Zonnestraal, 9. Caesar S., alle 2080 m., 10. A Farm Relief, 11. Boyke Norton, beide 2100 m.; 12. Zampa van N.Z., 13. Baronesse K.. beide 2120 m. Als David Volo vlak blijft is hij een con current op 2060 m. zien wij Avro noch Bobichon winnen. Op 2080 m. kiezen wij Donum Vita, Caesar S. en voorts Baron Harvester. Bleu Band kan een verrassing brengen. Boyke Norton moeten wij nog boven A Farm Relief die ziek is ge weest stellen. Baronesse K., heeft geen gemakkelijke taak. Onze keuze is: Caesar S., Donum Vita, Boyke Norton; outsider: Bleu Band. Ermitageprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m. Ingeschreven zijn: 1. Corella 1700 m., 2. Darius G., 3. Douglas H., 4. Dumas Hanover, 5. Captain Norton, 6. Dutch Hanover, 7. Camelia, 8. Dienares, alle 1720 m., 9. Donar, 10. Caïd, beide 1740 m.; 11. Avro, 12. Bon Esprit, beide 1760 meter. Uit de vooropstartende paarden kiezen wij Dumas Hanover, Dutch Hanover en Dienares. Boven deze koppaarden stellen wij echter Donar en Caïd en evenzoo Avro, die overigens ditmaal een moeilijke taak zal hebben. Bon Esprit staat gunstiger in den Elianaprijs. Wij kiezen: Donar, Caïd, Dutch Hanover. Evergreenprijs. Heatprijzendraverij over 1720 m. Ingeschreven zijn: 1. Crack, 1700 m., 2. Admiraal Guy, 3. Zoon van David Guy, 4. Bonnie’s Norton, alle 1720 m.; 5. Hanover Busybody, 1740 m., 6. Treckies, 7. Kozir B., 8. Abdullah Scott, alle 1760 m.; 9. Job, 10. Spencer Gay, 11. Whim, alle 1780 m. Crack is zeer gunstig geplaatst, maar Gistermiddag werd de laatste partij van den driebanden-wedstrijd in het club lokaal der 's-Grav. B.C. gespeeld tusschen van Vliet en Loohuizen. Na een fraaie partij, waarin van Vliet voortdurend de leiding heeft gehad, doch ook Loohuizen zich uitstekend weerde, werd van Vliet winnaar. De uitslag was: ling 2: A. v. d. MadeW. Oosterling 11, R. de JongA. Ros 20. Afdeeling 3. B. de BruynP. Limbach 02. B. Bos manF. Los 20. Afdeeling 4: H. de Heer—F. de Bruyn 02; P. Boers sr.— F. Mol 2—0. Voor den onderlingen com petitiewedstrijd der damvereeniging Ami- citia te Loosduinen werden de volgende partijen gespeeld: J. KoolJ. van Nimwe- gen 02; A. Vermeulen—J. Louweret 0—2; C. SoetemanO. Weysenfeld jr. 20; W. H. den BuurmanJ. Lekfcerkerk 11; G. van NimwegenH. Pluim jr. 0—2. Naar wij vernemtn, Is thans van officieele zijde toestemming gegeven voor het organiseeren van een avondvier- daagsche te Nijmegen, welke nu defintief op 15, 16, 17 en 18 Augustus gehouden zal worden. Op deze dagen worden respec tievelijk 15, 20, 25 en 30 k.m. afgelegd. RENNERSCLUB DE SPARTAAN. Bij de gehouden trainingsritten van De Spartaan op Woensdagavond was de uit slag als volgt: A-klasse 58 k.m.: A Vo gelzang, C. v. d. Star, J. de Visser, P. Vogelzang. M. Westerduin; B-klasse 58 k. m.: C. Egberts, Schuurman, G. Raven- stijn, H. Huf, B. Meijer, L. Mittertreiner, P. de Rijer. Zondag komen de leden van de Spar taan bijeen om half elf in café „Bijhorst”, Leidscheweg. vanwaar om half twaalf wordt vertrokken naar Leiden voor deel neming aan den grasbaanwedstrijd, uitge- echreven door de wielervereeniging Swift- Combinatie. De aandacht der renners wordt er op gevestigd, dat het dragen van een valhelm in dien wedstrijd verplicht is. RENNERSCLUB HOLLANDIA. De uitslagen der Woensdagavondritten van Hollandia luiden als volgt: A-klasse: l. A. Mertens, 2. Kouwenhoven, 3. C. Bijl, 4. W. Kuipers, 5. Aschman. B-klasse: 1. v. d. Wal, 2. P. Bijl, 3. Beining, 4. B. Snoek, 5. Moesman. Klein-Hollandia: 1. G. van Veen, 2. v. Nigten, 3. Hoekx, 4. Trijsburg, 5. Henge- veld, 6. Habets. De leden van Hollandia komen Zondag morgen om half acht bijeen in het club huis, voor het verrijden van een rit over een afstand van 100 k.m. Vertrek 8 uur precies. De leden van Klein-Hollandia ko men om 9 uur bijeen in het clubhuis, al waar de te verrijden rit nader zal wor den bekend gemaakt. STADIONBAAN TE UTRECHT GAAT WEER DRAAIEN. Naar wij vernemen, zullen op Dinsdag 6 Augustus voor de eerste maal in dit seizoen wielerwedstrijden worden gehou den op de stadionbaan te Utrecht. Het be stuur van de Utrechteche Stichting voor Lichamelijke Opvoeding, die deze baan voor de gemeente beheeft, heeft de leiding van deze te Utrecht te geven wedstrijden opgedragen aan den heer Blekemolen. WIELERCLUB „’s-GRAVENHAGE”. Woensdagavond hield ,,’s-Gravenhage” een trainingsrit voor A- en B-klassers. De uitslag hiervan is: A-klasse: 1. W. Groos, 2. N. O., 3. Jac. Beijersbergen, 4. B. Kooistra, 5. Th. Swinkels. B-klasse: I. Jan Beijersbergen, 2. H. Kooistra, 3. N. Noordam. Zondag heeft de jaarlijksche L. Leene memoriamrit plaats om een zeer fraaien zilveren wisselbeker. De winnaars der vorige jaren waren: 1935 W. Groos, 1936 J. Jansen, 1937 C. Kipping, 1938 J. Ket- tenis, 1939 Jac. Beijersbergen. Dezen laat ste zal het dit jaar niet ’gemakkelijk ge maakt worden om voor de tweede maal zijn naam op dezen beker te zien prijken, want er zal hard om gereden en gestre den worden. De bijeenkomst is te 8 uur v.m. bij den heer Al. Damlaan te Veur, vertrek 8.30 uur precies. Er wordt gereden over 7 ronden van 17| k.m. WEDSTRIJDEN OP DE VEKABAAN. Op de Veka-wielerbaan te Duivendrecht worden Zaterdagavond revanche-wedstrij den van het achtervolgingskampioenschap van Nederland gehouden. In een achtervolging over maximaal 5 kilo meter komen uit: Schulte (kam pioen van Nederland), Ben v. d. Voort (tweede), Jac. v. Egmond (derde) en D. Klink (kampioen 1939). In een sprint en klassementswedstrijd komen uit: v d. Linden (kampioen van Nederland onafhankelijken), Wals, Pelle- naers, Boeyen, Zwartepoorte, Roes, Groe newegen. Wijdenes, Engel (kampioen van Nederland der amateurs op den weg)en de Groot (winnaar van de Ronde van Chaam). Deze drie laatsteh maken hier mede hun debuut bij de profs op de baan. N

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7