De schade aan oude gebouwen te Middelburg Haagsche Courant van Vrijdag 26 Juli 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Houtgasgeneratoren voor Tjr 1 d vrachtauto’s BINNENLAND STADSNIEUWS Veel kan in vroegeren luister worden hersteld NIEUWE BROODBONBOEKJES Belangstelling voor de Nederlandsche Unie steeds toenemend BOUW GAAT HET 8e JAZZWERELD-FEEST der P.T.TL, de werking uit van' Prof, ir, U. Dresden legt cte» ir. Trein met 800 kinderen naar de Oostmark vertrokken Engelsche bommen op Groningen CENTRAAL BUREAU KRUIDENIERS BEDRIJF OPGERICHT LOOPJONGEN MET RUIM ƒ200 ER VANDOOR Leiding berust bij een vijftal vaklieden RIJST, HAVERMOUT EN HALF BROODBONBOEKJE VOOR KINDEREN BENEDEN VIER JAAR Tweede serie wordt volgende week uitgereikt UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN Zuidelijke deel van de stad werd het ergste getroffen Twee personen gedood en verscheidene huizen beschadigd M. hL Damme, directeur-generaal een gasgenerator. MARSCH VAN HET WACHT BATALJON VAN HET LUFTWAFFEN MARANATHA-KERK NIET DOOR w- Ook elders in het land. Défilé in de Lange Poten Morgen zal het wachtbataljon het Luftwaffen de De kinderen naar de Oostmark. Naar wij vernemen, zijn ook de kin deren van den tweeden vacantietrein naar de Oostmark daar in goeden wel stand aangekomen. Van de aankomst van den derden trein, gisteren vertrokken, kan uiter aard nog geen bericht ontvangen zijn. De vierde trein is, zooals bekend, heden morgen van Rotterdam vertrokken. Op Zaterdagavond 3 Augustus in de Kurzaal De uit zal nn Rechts op de foto mr. Linthorst Ho man, inzage nemend van de binnen komende post. Morgen vindt de uitreiking van boter en vetkaarten plaats aan personen, wier familienaam begint met de letter U, V, W, X, Y of Z. De wethouder van Sociale Zaken is morgen verhinderd spreekuur te houden. tijd van 4 reikt, zal boekje èn DE MARSCH VAN DEN RIJKS- ARBEIDSDIENST. Wii herinneren aan den marsch van den Duitschen Rijksarbeidsdienst, af- deeling Utrecht, welke morgenmiddag hier ter stede zal worden gehouden, nadat in Utrecht een marsch door de stad heeft plaats gehad. De opstelling geschiedt op het Buitenhof omstreeks kwart over vijf, waarna op den Kneuterdijk gedefileerd zal worden. aouvernementsge- n - e® Q 1*1 üj het een Hier ter stede is gisteren een bijeen komst gehouden van de verschillende organisaties uit het kruideniersbedrijf, welke bijeenkomst geleid werd door mr. G. A. J. M. Mutsaerts. Vertegenwoordigd waren het zelfstan dig middenstandsbedrijf, het grootwin kelbedrijf, het vrijwillig filiaalbedrijf, het coöperatieve bedrijf en het gros- siersbedrijf. Tusschen deze groepen is 'overeenstemming bereikt over een nieuwe samenwerking. Besloten is een centraal bureau in het leven te roepen onder den naam „Centraal bureau krui deniersbedrijf”, met ’s-Gravenhage als plaats van vestiging. De leiding zal in handen gelegd wor den van een vijftal vaklieden, die ge acht kunnen worden representatief te zijn voor de bovengenoemde geledin gen in he't kruideniersbedrijf, namelijk de heeren P. v. d. Linde, J. B. F. Het- tema. D. E. Schuitema, J. Roos en S. Bax. Tot directeur van het bureau is benoemd de heer J. B. F. Hettema. Het bureau heeft ten doel den ver tegenwoordiger te zijn van het kruide niersbedrijf in Nederland en zijn alge- meene belangen te behartigen. Daartoe zal een nauw contact met de autoritei ten, met de fabrikanten en de werkne mers in dit bedrijf worden onderhou den. Voor zoover er nog organisaties in de kruideniersbranche zijn, die niet zijn aangesloten, zal tot deze nog een ver zoek om toe te treden worden gericht. Met het tot stand komen van het Cen- raal Bureau Kruideniersbedrijf is thans bereikt, dat nagenoeg het geheele Ne- derlandsche kruideniersbedrijf onder leiding van vaklieden tot centralisatie en samenwerking is gebracht. kerk en gevels. Als er voldoende zorg aan wordt be steed, zal aldus het oordeel van onzen zegsman Middelburg veel van de attracties kunnen terugkrijgen, welke het vroeger had. Men wil van het oude zoo veel mogelijk behouden. Er is gegronde hoop tevens, dat men bij het nieuwe stra tenplan het karakteristieke van den ouden stadsaanleg zal volgen. Daar wordt naar gestreefd, en dit plan, oorspronkelijk ont worpen door ir. de Ranitz, zal verder worden uitgewerkt door de heeren ir. Verhaghen uit Rotterdam en ir. Scheffer, van den gemeentelijken dienst der stads uitbreiding te Amsterdam De sympathie blijft niet beperkt tot platonische verklaringen. Er worden bovendien in telegram en brief finan- cieele toezeggingen tot belangrijke be dragen gedaan. Bijdragen van mijnwerkers voor de Nationale Inzameling 1940 De bijdragen van het arbeidersperso- neel van de Staatsmijnen over de maan den Juni en Juli voor de Nationale Inza meling 1940 zal rond 19.400 bedragen. Een gelijk bedrag zal daaraan door het bedrijf worden toegevoegd, zoodat de to tale opbrengst rond 38.800 zal bedragen. Met instemming van den Mijnwerkers. L jnd zal rond 16.500 worden afgedra gen aan de plaatselijke inzamelings- comité’s van Heerlen, terwijl het restee. rende bedrag zal worden verdeeld over de overige mijnen, waar mijnzetels ge^ vestigd zijn. Bijna 80 procent der mijn werkers zal over elk der maanden Juni en Juli een uur loon afstaan. De bijdra gen van het overige personeel, dat voor hetzelfde doel over de maanden Juli en Augustus een klein deel van zijn salaris zal afstaan, zijn in bovengenoemd bedrag niet begrepen. van Luftwaffen de gebruikelijke marsch maken. De weg, die thans zal worden gevolgd is aldus vastge steld: ongeveer half een opstelling op den' Wassenaarsche-weg, waarna via de Koninginnegracht, Prinsesse- gracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein en Lange Poten wordt gemar cheerd, waar om ongeveer een uur een défilé zal worden afgenomen. Daarna gaat het bataljon over den Hofweg, Buitenhof, Plaats, Lange Voorhout, Denneweg, Frederikstraat en Javastraat weer naar den Wasse- naarsche-weg terug. Van 29 Juli tot en met 3 Augustus a.s. zullen te ’s-Gravenhage de «tweede serie „Broodbonboekjes”, alsmede „Kindertoeslagkaarten” (rijst en ha vermout voor kinderen beneden 4 jaar) worden uitgereikt aan de houders(sters) der „Distributiestamkaarten”. Deze bonboekjes en eventueel kindertoe slagkaarten zullen worden verstrekt aan iedere(n) meerderjarige, die zich daartoe, met overlegging van alle distributiestamkaarten van hen, voor wie hij/zij de bescheiden wenscht in ontvangst te nemen, aanmeldt. Voor iedere(n) houder(ster) van een dis- tributiestamkaart, die op 1 Augustus 1940 4 jaar of ouder is, zal een heel brood bon boek je worden uitgereikt. teur der Nea. nnoerigas maatschappij, wfcrd gistermorgen in de motorenfabriek „Jaffa” een demonstratie gegeven met den door deze fabriek vervaardigden gas generator, welke zoowel op een ruwe olie als op een benzinemotor kan worden ge monteerd. De demonstratie werd gegeven met een „Jaffa” Haha lagedrukoliemotor. Het bleek, dat de aldus voortbewogen auto slechts zeer weinig onderdeed voor een op benzine of olie rijdenden wagen. Het starten geschiedt gewoon op een In den afgeloopen nacht zijn bij een bombardement door Engelsche vliegers bommen neergekomen op een dichtbevolkte woonwijk in Gronin gen, waarbij twintig huizen deels zwaar deels licht zijn beschadigd. In de Jansenstraat is door twee voltref fers aanzienlijke schade aangericht, waarbij een fhan is gedood. Een derde bom viel in de Rozensteinlaan, waarbij een kind van 11 jaar .om het leven kwam en een ander kind zwaar gewond is. Een bom, die op een weide terecht kwam, veroorzaakte door luchtdruk schade aan negen hui zen in de nabijgelegen Rozensteinlaan. In de omgeving van de stad zijn een aantal niet-ontplofte projectielen neer gekomen. Daar men niet weet of men met tijdbommen te doen heeft, is de omgeving afgezet. Eenige lichte branden konden in korten tijd worden gebluscht. Naar aanleiding van de mogelijkheden tot herbouw of herstel van de te Middel burg geheel of gedeeltelijk verloren ge- gane monumentale gebouwen en panden met historische kunstwaarde, heeft het A.N.P- een onderhoud gehad met dr. J. Kalf, inspecteur kunstbescherming. Ofschoon de schade groot is en ten deele onherstelbaar, moet toch verklaard worden, dat het erger had kunnen zijn, veel kan in zijn vroegeren luister her- schapen worden. Vooral de Zuidelijke helft van de oude stad werd getroffen en de gevolgen zijn daar het ernstigst. De abdij. Andere beschadigde objecten Op den gevel na is ook de Provinciale Bibliotheek aan de Lange Delft verwoest, doch het provinciaal bestuur heeft dade lijk schoorwerken laten maken. De bedoe ling is, de restanten af te breken en het geheel zooveel mogelijk het oude aspect terug te geven. Met de provinciale boe kerij schijnt het nog mede te vallen. Veel is daar in de kelders .gebracht. De in houd is wel geschonden, maar toch valt de schade over het geheel hier mede. Overigens hebben de verschillende branden niet alleen het centrum geteis terd, maar juist oo kverschillende mooie punten daarbuiten. Zoo het huis van de Costindische compagnie aan de Rotter- damsche kaai, grootendeels gebouwd in de 18e eeuw. Daarachter stonden pakhui zen uit de 17e eeuw. Aan twee binnen plaatsen gelegen, waren dit prachtige panden. Zij zijn geheel uitgebrand; het is uitgesloten, ze weer op te bouwen. Daar naast stond een huis uit de 17e eeuw, de „Globe” van de vereeniging „Hendrick de Keyzer”. Ook dit is schoon uitgebrand. Daartegenover waren er vroeger een paar oude huizen, een ervan „de Steen- rotse”, eveneens van de vereeniging „Hendrick de Keyzer”, was bijzonder mooi, met een gevel uit natuursteen; vijf tien jaar geleden werden deze gerestau reerd. Daar staat alleen de pui nog van overeirid, met een reeks reliëfs, die te be houden is. De vraag is echter, of er vol doende fragmenten over zijn van den bovenbouw. Dat zal nog moeten blijken. Inmiddels zijn de muren afdoende door de vereeniging „Hendrick de Keyzer” ge schoord. Deze vereeniging bezat nog een derde huis „de Gouden Zon”, in de Lange Delft. Daar is niets meer mede te be ginnen. Het is niet mogelijk, dit perceel in zijn ouden vorm weer op te bouwen Een ander schilderachtig gebouw, de Bank van Leening, is ook verbrand Het zelfde is het geval met tal van geveltjes in smalle steegjes. Aan de Balans stond een gebouw, de St. Joris-doelen, met een gevel uit de 16e eeuw, van natuursteen, vroeger dienende voor sociëteit, later ho tel, daarvan staat nog alleen een deel van den voorgevel overeind. Het is de vraag, of die te behouden is. Er is opdracht ge geven om, als dit mogelijk is, schoorwer ken te doen uitvoeren, teneinde omwaaien te voorkomen. Er stond in de Lange Delft een oud huis, w’aarvan het bovenste deel oudheidkundige waarde had. De beneden verdieping was voor winkelinrichting verknoeid. Een der zijgevels, van laat- gothische baksteen-architectuur, is nog goed bewaard. Onderzocht zal worden of het mogelijk is, dezen gevel te behouden en voldoende in het gezicht te brengen. Belangrijke ongeschonden objecten. Van- wat er, geheel ongeschonden, voor het nageslacht bewaard is gebleven, noe men we de Kloveniersdoelen, dateerende uit 1607, een vrij groot gebouw, met een kleurige architectuur van gemengde bak en bergsteen. De Oostkerk. een achtzij- dige koepelkerk, bleef behouden. Ook de Kuyperspoort, een merkwaardig slop, waar achterin het Kuypershuis staat. In de omgeving echter is veel verbrand. De Gistpoort, een der toegangen tot de abdij, is bewaard gebleven. Ze vertoont laat- gothische bouw in natuursteen. In een ander gedeelte van het oude- Middelburg is eveneens nog vrij veel be houden, als de Gasthuiskerk, de Schotsche een groot aantal interessante Demonstratie te Utrecht. In tegenwoordigheid van verschillende genoodigden, o.a. dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., de hoofd- ingenieur-directeur der telegrafie en telefonie ir. H. J. Boetje en de hoofdin specteur der P.T.T. ir. H. C. Felser, ir Cuypers. van het centraal instituut voor industrialisatie te 's-Gravenhage. dat de vergunningen voor het rijden op houtgas verleent de heer Voerman, chef van de rijksautocentrale, diens assistent de heer de Bruin en de heer Ammerlaan, direc- Gistermiddag is van het Centraal Station te Utrecht een trein met 800 kinderen, van wie 300 uit de stad Utrecht, naar de Oostmark vertrokken. Op het station waren aanwezig de bur gemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk en leden van de commissie van samenwerking (C. O. S. A.). Toen de trein zich in beweging zette, weerklonk er een daverend gejuich uit de hon derden kinderkelen, terwijl de postfan- fare vroolijke liedjes speelde. Van de zijde van de Duitsche autoriteiten was aanwezig staatsraad von Winterfeld. Op het voorlóopige bureau der Ne- derlandsche Unie aan de Alexander- straat 20, blijven de adhaesiebetuigin- gen uit alle kringen der bevolking bin- nenstroomen. Dit geschiedt in den vorm van handteekeningen in de re gisters, in brieven en telegrammen. De brievenmassa is zóó groot gewor den, dat de bestelling per bakfiets moét geschieden. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Augustus 1940 nog niet den leef- jaar zulten hebben be- een half broodbon- een kindertoeslagkaart worden verstrekt. De kindertoe slagkaart bestaat uit zes bons, elk voor één rantsoen rijst en zes bons, elk voor één rantsoen haver mout. De uitreiking der bonboekjes en kin- dertoeslagkaarten zal, van 9 tot 17 uur, plaats vinden in de distributielokalen en op de hieronder aangegeven dagen. Men dient een en ander af te haten in het lokaal, dat het dichtst bij zijn wo ning is gelegen en zich aan te melden als volgt Personen, wier familienaam begint met één der letters A t/m B, op Maan dag 29 Juli 1940; C t/m G. op Dinsdag 30 Juli 1940 H t/m K, op Woensdag 31 Juli 1940 L t/m P, op Donderdag 1 Augustus 1940 Q t/m T, op Vrij dag 2 Augustus 1940 U t/m Z op Zaterdag 3 Augustus 1940. Ten einde een vlot verloop der- uit reiking te bevorderen, zal aan deze regeling streng de hand worden ge houden. De bewoners van inrichtingen voor verzorging of verpleging zullen de bonboekjes en eventueel kindertoe slagkaarten rechtstreeks ontvangen van den Gemeentelijken Crisis- en Distri- butiedienst. Voor hen is aanmelding op een der aangegeven dagen derhalve niet noodig. Verleiding werd hem te machtig Op 28 Juni j.l. werd aan een 17- jarigen loopjongen, destijds werk zaam bij de Rijksverkeersinspectie, een chèque aan toonder gegeven ten bedrage van ruim 200, met opdracht deze op het postkantoor te verzilveren. Voor het geinde geld zou de jongen een hoeveelheid rente-zegels moeten koopen. Nadat de loopjongen de 200 op het postkantoor ontvangen had, werd hem de verleiding te machtig en ging hij er met het geld vandoor. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan Valkenswaard, Eindho ven, Breda, Nijmegen en tenslotte Arnhem. Hier raakte het geld, dat grootendeels aan logies en kleeren was besteed, op. Al gauw kreeg de politie te Arnhem den minderjarigen zwerver in het oog. Hij werd aange houden en op transport naar den Haag gesteld. Vandaag werd de jongeman voorgeleid voor den Officier van Justitie. Door het van kracht worden der nieu we film-verordening heeft het program ma voor het 8e Jazzwereld-feest een wij ziging ondergaan. Gelijk reeds gemeld werd, zullen de Moochers in een zeer groote bezetting (in feite de grootste band, die ooit in Nederland gevormd werd) een concert geven, dat hoofdzakelijk zal bestaan uit eigen composities der diverse leden van het orkest en speciale arrangementen van bekende classics. De uitgeschreven en semble-passages van deze muziek zulten worden afgewisseld door soli van de solisten, waaraan dit orkest zeer rijk is; wij noemen o.a. Boy Edgar, trompet; Cor van Lier, trompet; Pierre Wijnnobel, trom bone: Frans Vink, piano; W. Verra, sax en de gast-solist Jaap Feyten, piano. Het danspaar Laszle en Angyal, dat zich bijzonder onderscheidt op het ge bied van den Amerikaanschen stijl- en tapdans, zal op dezen avond een pro gramma brengen, dat geheel aangepast is aan het karakter van den avond. Daar de films om bovengenoemde rede nen moesten vervallen, is de kans aanre- grepen om de vrijgekomen tijd aan de jam-sessions ten goede te laten komen en de hiervoor geëngageerde solisten, met nog enkele beroemdheden aan te vullen. ..Jam-session” is de Amerikaansche bena ming voor een concert (meestal voor het genoegen der musici zelve en dat van hun vrienden en jazzliefhebbers), gegeven door musici uit verschillende orkesten, die na hun dagelijksche werk bij elkaar komen en dan onvoorbereid gaan spelen. Muziek wordt hierbij nooit gebruikt Men kiest bepaalde melodieën (en de thema’s van de zgn. jazz-classics leenen zich in 't bijzonder voor deze speelwijze) en alle solisten spelen daar achtereenvolgens en aan het slot in groepjes van 3 of 4 tege lijk hun variaties op De musici, die aan deze jam-sessions zullen deelnemen, zijn: Lex van Spall, guitaar en saxofoon, bandleider uit het Palais de Danse; Tinus Bruyn, tenorsax en clarinet uit Secco’s orkest (Pier-Pavil- löen); Joe Lensky, de trompettist, die vorig jaar in Johnny Fresco’s Band ge speeld heeft: Maurice van Kleef, drum mer uit het Coleman Hawkins trio; Waly Sluizer, zang en guitaar (vroeger Full Candrix’ Band een bij Johnny Fresco in België); Epi Broches, piano <Pi Scheffer s band en mede bekend door zijn deel name aan jam-sessions in de Amsterdam- sche Negro Palace), terwijl als nieuwe figuur geïntroduceerd wordt Eddie Hamm, bas. Ter vervanging van de films zijn tnans nog aan de jam-sessions toegevoeg Harry Pohl, de befaamde jazz-lmprovi- sator en bandleider op saxofoon, clarinet er. trompet; het betreft hier Harry eerste optreden te dezer stedei na zon 2-jarig verblijf in België Voorts Breyre, de bekende trombonist uit Ra Ventura’s orkest en de bands van I ewis en Joe Andy. Bovendien wordt bij, de ‘jam-sessions geïntroduceerd de 1- iarige Hans Kosman, mondharmonica _n den’ Amerikaanschen stijl van Lar Adler en Borrah Minevitch. pjer- Hii het bal. dat na afloop in het Pier- PaviHoen gehouden wordt, zulten de Moochers en de bovengenoemde jam- band in afwisseling de dansmuziek ver zorgen. Zeer duidelijk zal men daarbij hel verschil in speelwijze kunnen hooren val» Van de abdij is nagenoeg alles verbrand. De meeste schade trouwens is aangericht tengevolge van secundaire branden. Min der door meer directe oorzaken. De bran den zijn dan ook het ergste gebleken. In omstandigheden, als zich hier hebben voorgedaan, breiden deze zich dikwijls snel uit. Te Middelburg hebben op den bewusten dag twaalf branden tegelijk ge woed, waar de brandweer niet tegen op gewassen bleek. Het rijksarchief is blijven bestaan even als de onderbouw daarbij van de balans poort. In de kelders zijn de archieven grootendeels bewaard gebleven. Ook het 'venduhuis van de notarissen, pas geres taureerd, is grootendeels behouden. Er was een brandwerende vloer op den zol der dier twee gebouwen. Van het vendu- •huis heeft het dak gebrand, doch het vuur is niet verder gekomen. - Bij rampen als Middelburg hebben ge troffen, kan men op de waterleiding niet rekenen. Dit is duidelijk gebleken: er was geen druk. Dit houdt dikwijls ook verband met de beschadiging van het electriciteitsbedrijf. Men was daarom reeds 'bezig, op het Abdijplein, twee bronnen te boren, teneinde met eigen spuiten bran den te kunnen bestrijden. Dit werk was nog niet gereed gekomen. Doch de overwelfde kloostergang, welke dertig jaar geleden gerestaureerd werd, is grootendeels behouden. De gewelven, zijn intact gebleven. De Rijksgebouwen- dienst is thans bezig, teneinde dit alles verder te behouden, een en ander te I schoren, en de gewelven af te dekken. Afgebroken wordt wat niet te behou den is en gevaar oplevert, zooals het ho tel „De Abdij”. Van vele andere gebouwen staan de bui tenmuren nog. Voor zooveel ze niet hersteld kunnen worden, zijn er voldoende gege vens overgebleven om tot nieuwbouw te kunnen overgaan. Alles wordt dan systematisch hersteld en daartoe worden de brokstukken geor dend en bewaard. Juist van de belang rijkste gedeelten heeft men voldoende ge gevens in handen, om ze weder te kun nen opbouwen. In het gebouw vai» de Provinciale Griffie, zijn een aantal mooie, gobelins verbrand. Er waren twee kerken, eigen dom van de Ned. Herv. Gemeente en een toren, de Lange Jan, behoorende aan de burgerlijke gemeente. In de koorkerk zijn nog mooie gewelven overgebleven .onder zocht wordt of herbouw mogelijk is. Tegen wintersche invloeden zulten de ruines in middels beschermd worden. Een nis met de oorspronkelijke graftombe van den Roomsch-koning is niet beschadigd. In de Nieuwe Kerk was het praalgraf van de Evertsen, de bekende admiralen, omgeven door zandzakken. Deze hebben goede resultaten opgeleverd. Losgeraakte fragmenten zijn er weer opgezet of er *eer aan bevestigd. De tomben zulten worden ingemetseld. Dan komt er een muur omheen en wordt een afdak ge maakt van betonplanken. Dit alles om het praalgraf voorloopig tegen vallend puin te bewaren en voor andere beschadiging te behoeden. Het raadhuis. Het oude raadhuis bestaat uit drie ge deelten. Ten eerste het eigenlijke stad huis. Daarbij sluit zich aan de vlwscnnai. Dit is Gothiek. Einde achttiende eeuw is er een vleugel bij aangebouwd. Deze is in zoo slechten toestand geraakt, dat nij moet worden afgebroken. Van vleescnna en raadhuis staan nog slechts de buiten muren. Van den Gothischen gevel aan de Lange Noordstraat zijn drie venstertra- veeën geraakt. De rijkst bewerkte gevels van het stad- huis-complex kunnen behouden blijven, ze worden nu geschoord om ze te vrij ware tegen de gevolgen van herfststormen. voof den herbouw van het stadhuis is reeds aan een tweetal architecten opdracht gegeven, tot herstel der gevels aan den heer H. van Heeswijk te ’s-Gravenhage, die den ouden gevel van het stadhuis te Leiae en van de St. Jan in den Bosch restau reert. Voor den herbouw van het interi en de herinrichting aan den Ir. A. der Steur te Rotterdam, die o.m. het sum Boymans te zijnen name heeft sta Bij den brand van het stadhuis is dat er in was, door het vuur verteerd^ de beroemde vierschaar met haar betimmering en zinvolle beeldhouwwe het schilderij „Het laatste oordeel a Prachtige schepenbank”, de buste Karel V, een gesneden eiken Porti' as een Middelburgsch huis afkomstig- L ook een model van de Lange Jan n spits, zooals die oorspronkelijk is ge De gemeentelijke oudheid-karner P eerste verdieping is n.l. ook gehee brand. Van het raadhuis bestaan er nog 8*5 teekeningen. Ook zijn er _bro1*®" te genoeg overgebleven, om het te bouwen, zooals het vroeger was. J vorige restauratie zijn verschillende ti)ds oude beelden vervangen door goede, hier opent zich een mooi bosveld voor onze beeldhouwers, aan verschillende opdrachten kunnen wor den gegeven. Een balustrade liep tegen de vleeschhal die zal er nu weer omheen worden gemaakt. Uitwend g "et raadhuis er stellig niet minder borden. In het raadhuis, het gv»— bouw en de woning van den commissaris der Koningin hing in bruikleen van ‘Jksmuseum en het Mauritshuis ‘5-tal schilderijen. Twee waren er in nei «ovlnciaal museunii dat ZOo goed ais "‘ets geleden heeft, en die zijn dan ook st 5d De vleeschhal had van onderen ch;J}en gewelven. Het gemeentelijk ar ts tt was hier geborgen. Het archief «rnsti al veFbrand. Dit is wel een zeer •uk' 5, Y®rlies, want er was veel belang- hi dat archief. De kerkeraad der Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-Loosduinen had ten be hoeve van den bouw van de Mara- natha-kerk aan de Walnootstraat al daar een 4^ geldleening uitge schreven groot 80.000. Aangezien de kerkeraad thans in de onmogelijkheid verkeert met den bouw dezer kerk te beginnen en derhalve de leening niet aan het doel beantwoorden ksn, heeft hij zich genoodzaakt gezien het geld aan de ob’igatiehouders terug te betaten. Ook op andere plaatsen van het land zijn Engelsche bommen neer gekomen. De schade beperkt zich daar tot eenige gedoode koeien, ge broken vensterruiten en dakpannen. Dan is het de groote vraag: hoe zal er worden gebouwd? Het zal goed zijn, als hierbij de leiding wordt gegeven aan be kwame architecten, die de sfeer van Mid delburg begrijpen. Het oude Middelburg was te dicht bebouwd. Er moeten minder huizerf komen dan er gestaan hebben. De bouw moet ook moderner zijn: met meer licht en lucht in betere huizen. Wat win kelstraat was, moet winkelstraat blijven. Worden bovenstaande richtlijnen in het oog gehouden, dan kan er een herboren Middelburg ontstaan. accu, het optrekken gaat vrij snel eo de maximumsnelheid ligt slechts weinig on der die van een gewone benzineauto Verschillende groote bedrijven hebben reeds bestellingen gedaan o.a. de gemeen tereiniging te Amsterdam en Leiden en de stedelijke autobusdienst te Utrecht Dr. ir. Damme deelde mede, dat de P.t t verscheidene houtgasgeneratoren voor haar auto^i heult besteld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9