STADSNIEUWS Avenol afgetreden heden Het Europa van Finsch-Russische overeenkomst J. Borende Kiespijn PAGINA' 2 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JULI 1940 DERDE BLAD, RECLAMES. DUITSCHLAND BELGIE ARGENTINIË. wer- ROEMENIE. JAPAN. De ondergang is i O 9 Sabotage-pogingen bij de petroleummaatschappijen In verband met het bezoek der Bal- kan-staatslieden aan Salzburg en Rome ter bespreking van deti toestand in Zuid-Oost-Europa, plaatsen wij een kaartje van het huidige Europa. De nieuwe Russische grens is op dit van der de Het onbezette Fransche gebied eveneens op de kaart aangegeven. Tijdens het weekeinde zal president Roosevelt in gezelschap van kabinets- en congresleden de marinewerf te Nor folk en andere militaire werken inspec- téeren. FRANKRIJK. Volgens Fransche berichten is tegen den vroegeren minister Georges Mandei een aanklacht ingediend, wegens een vergrijp tegen de veiligheid van den staat. Mandei heeft zich ter beschikking gesteld van de Fransche autoriteiten te Meknes (Fr. Marokko). Uit Parijs wordt vernomen, meldt Ste- fani, dat de nationale uitvoerende Bre- tonsche raad heeft besloten, dat Bre tagne op het oogenblik, dat daartoe ge schikt is een nationale staat zal worden. kaartje aangegeven; de Baltische sta ten Estland, Letland en Litauen zijn door de Sovjet-Unie opgenomen. VEREENIGDE HAAGSCHE SCHOENMAKERS De Nieuwe Haagsche en de Haagsche Schoenmakersbonden hebben zich in één organisatie vereenigd onder den naam „Vereenigde Haagsche Schoen makers”. Het voorloopig bestuur heeft als dagelijksch bestuur de heeren Th. Dreseé, voorzitter; H. Meere, secretaris en J. B. van den Berg, penningmees ter. Politieke leiding van den Volkenbond verdwijnt stel gedaan, dat Japan zal pogen om alle exporten van tin en rubber uit Oost-Azië naar Amerika onmogelijk te maken. Men is van meening, dat dit een doeltreffende tegenmaatregel zou zijn tegen het Amerikaansche uitvoerverbod op petroleum en oud ijzer. De „Deutsche Allgem. Ztg.” komt op den ondergang van het Fransche stoomschip „Meknes” terug en wel in verband met het jongste Reuterbericht over dit geval. Reuter moet dus toe geven, schrijft het blad, dat de tijd van vertrek en de te nemen route door de Britsche admiraliteit, in tegen stelling tot vroegere beweringen, niet Rome in afwachting van het Roemeensche bezoek. Naar de bladeh te Rome melden, zullen minister-president Gigurtu en minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu vandaag in de Italiaan- sche hoofdstad aankomen. De Roe meensche gezant bij het Quirinaal zal de Roemeensche staatslieden tot aan de Italiaansche grens tegemoetreizen. Ook de Italiaansche gezant in Boeka rest zal de ontmoeting bywonen. De Roemeensche gasten zullen, zoo meldt het Giomale d’ Italia”, op het station door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. worden verwel komd en daarna in een hotel hun in trek nemen. Kort daarop zullen zij een bezoek brengen aan graaf Ciano in het Chigi-paleis en met hem het eer ste onderhoud hebben. In aansluiting hierop zal graaf Ciano in villa Ma- dama een lunch aanbieden, waaraan talrijke Italiaansche en Roemeensche persoonlijkheden zullen deelnemen. Des middags zuHen de Roemeensche ministers kransen neerleggen op de ko ningsgraven van het Pantheon, op het graf van den onbekenden soldaat als mede op het gedenkteeken voor de ge vallen fascisten. Dit programma wordt besloten met een diner in het Roe- meensche gezantschap, waaraan graaf Ciano, alsmede talrijke Italiaansche en Roemeensche persoonlijkheden zul len deelnemen. Hedenavond zullen de Roemeensche gasten naar Boekarest terugkeeren. Het „Giomale d’Italia” schrijft, dat de besprekingen, welke te Rome zullen worden voortgezet, tusschen vertegen woordigers van de Roemeensche en de Bulgaarsche regeeringen en verte genwoordigers van de regeeringen van de as, deel uitmaken van de politiek van de orde, die is gericht tegen de wanorde en die rede en rechtvaardig heid tot richtsnoer neemt. Het is uit sluitend aan de mogendheden van de as te danken, indien de Balkan buiten den oorlog blijft, ondanks de intriges van de imperialistische democra- tiën. De ontmoetingen te Salzburg en te Rome leiden naar de stabilisatie op den Balkan. B Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een .poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhafdt’s Poeders per stuk S ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mljnhardtjes’ Doos 10 en 50 ct N V Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt: Nederland neemt deel aan de najaarsmesse te Leipzig van 25 tot 29 Augustus a.s. naast nijver- heidsproducten zullen voornamelijk fruit, verduurzaamd fruit en land bouwproducten worden tentoongesteld. Demilitariseering van de Alands eilanden; vrije doortocht van sovjettroepen naar Hangö Ten aanzien van de jongste overeen komsten tusschen de Finsche en sovjet- Russische regeering verneemt men thans van goedingelichte zijde het vol gende, meldt D.N.B. uit Moskou: Tusschen den chef der regeering en minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof en den Finschen gezant te Mos- koud, Paasikivi is dezer dagen een overeenkomst onderteekend, die, voor zoover thans bekend, drie verschillen de complexen van problemen omvat. 1. Met betrekking tot het regime over de Alandseilanden is overeenge komen, dat deze eilandengroep gede militariseerd zal blyven. De verdedi gingswerken, waaraan tijdens den Finsch-Russischen oorlog begonnen is, zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezegging gegeven, dat de Alandseilanden niet aan een der de mogendheid zullen worden afge staan. Bovendien krijgt de sovjet-Unie het recht, zich regelmatig door een gevolmachtigde te overtuigen van den militairen toestand op de Alandseilan- dengroep. Naar verluidt, heeft de sov- jet-Russische regeering voor de oplos sing van dit vraagstuk twee varianten voorgesteld: Of de Alandseilanden worden gede militariseerd en de in aanleg zijnde verdedigingswerken worden gesloopt, óf de verdedigingswerken kunnen worden voltooid, doch dan met actieve deelneming der sovjet-Unie. De Fin sche regeering heeft de eerste variant gekozen. 2. Het tweede vraagstuk der sovjet- Russische overeenkomsten betreft den vrijen doortocht van een beperkt aan tal sovjet-Russische troepen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de sovjet-Unie over land via Finland naar de sovjet-Russische ma rinebasis Hangö. Voor den doortoch' over land moest een regeling worden gevonden, daar de Finsche zeeboezem tij 'ens den winter maandenlang dicht gevroren ligt en de verbinding tusschen sovjet-Russisch gebied en Hangö via de zee gedurende dezen tijd niet mo gelijk is. 3. Tenslotte is nog een overeenkomst getroffen over de teruggave van die machinerieën, apparaten en fabrieks- installaties aan de Sovjet-Unie, die na het beëindigen van den Russisch- Finschen oorlog uit de door de sovjet- Unie bezette gebieden in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag zijn weggehaald. De Belgische soldaten in- het onbezette deel van Frankrijk Verscheidene Belgische dagbladen behelzen klachten over het feit, dat de in het onbezette deel van Frank rijk gebleven soldaten en dienstplich tigen in den leeftijd van 17 tot 35 jaar slechts langzaam en in kleine groepen naar hun vaderland terug keeren. D e reden daarvoor moet geenszins gezocht worden in verzor- gingsmoeilijkheden, aangezien de Duitsche vluchtelingenorganisaties voorbeeldig werken, ynaar in de houding van het Fransche militaire bestuur en van eenige hooggeplaatste officieren van het Belgische leger. Over de toestanden in Noord-Frank- rijk en België worden van officieele en van particuliere zijde bewust val- sche berichten in omloop gebracht om de Belgen er toe te brengen te blijven. Zoo wordt verteld, dat in de bezette gebieden gebrek aan levens middelen heerscht en dat dagelijks Belgische soldaten en burgers naar Duitschland worden getransporteerd en daar geïnterneerd zijn. De bladen eischen een streng onder zoek naar deze gebeurtenissen, die zij schandalig noemen. AANGAAN VAN KASGELDLEENINGEN. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het vierde kwartaal van 1940 één of meer kasgeldleeningen aan te gaan tot een zoodanig maximum, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 15.000.000 te boven zal gaan, zulks op de wijze en tijdstippen, tegen de rente, den loop tijd en verdere voor waar den, door B. en W. te bepalen. VERKOCHTE SCHEPEN. De Vlaardingsche stoomloggers VL. 167, VL. 192, VL. 194 en VL. 201, welke booten in de haven van Scheveningen lagen, zijn aangekocht door de reederij voorheen Frank Vrolijk, te Schevenin gen. Al deze scepen hebben gedurende de laatste jaren niet aan de visscherij deelgenomen. Zij zullen thans weer voor de haringvisscherij worden ge reed gemaakt. De in deze schepen staande stoommachines zullen door motoren worden vervangen. Zie verder 3e blad, pag. 3 ENGELAND Mislukte aanslag op Eden De minister van oorlog, Eden, die Dinsdag en Woensdag troepen en ver dedigingswerken in Noord-Ierland be zichtigd heeft, is bijna het slachtoffer van de Ira (lersche republikeinen) ge worden. Na zijn aankomst te Belfast was een waarschuwing van de zijde van clericale kringen aanleiding voor hem, de inspectiereis niet, zooals oor spronkelijk het plan was, per spoor, doch per auto te maken. Bij een on derzoek van de spoorlijn tusschen Bel fast en Dublin, dat op grond van de zeer concrete aanwijzingen in de waarschuwing ondernomen werd, ont dekte men nabij het station Porta- down, daar waar de spoorlijn een ri vier kruist, de sporen van een poging tot een aanslag. Even voor het via duct was onder de rails een gat ge graven, blijkbaar om daar een spring lading aan te brengen. Een aanslag op deze plaats zou tengevolge hebben ge had, dat de trein in den afgrond zou zijn gestort. In verband hiermede zijn te Dublin huiszoekingen verricht. Verscherping der blokkade In verband met een verklaring van den Britschen minister van economi sche zaken over de verscherping van de blokkade schrijft de „News Chro nicle”, dat de grondslag van de nieuwe Engelsche blokkadepolitiek zal bestaan in een belangrijke verbreeding van hét systeem der „navicerts”. Onlangs is een aantal belangrijke goederen naar Spanje vervoerd en naar alle waar schijnlijkheid vandaar naar Duitsch land en Italië. De bezetting van Frankrijk door Duitschland heeft een uitbreiding van het blokkadestelsel noodzakelijk gemaakt. In de toekomst zullen schepen, die bepaalde havens in en buiten Europa willen aandoen, die buiten het stelsel der „navycerts” lig gen, dit alleen kunnen doen op eigen risico. De secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, heeft tegen 31 Augus tus zijn ontslag gevraagd. De leiding van het secretariaat zal, naar men ver neemt, worden overgenomen door drie hooge ambtenaren van den Volken bond. die daartoe een commissie zul len vormen. In zijn ontslagbrief zegt Avenol o.a. het volgende„Daar de Volkenbondslichamen onder de hui dige Omstandigheden niet bijeen kun nen komen, is in werkelijkheid aan de bevoegdheden van het secretariaat een einde gekomen. Het bestuur van een kleine groep ambtenaren en de leiding van de financieele diensten van den Volkenbond rechtvaardigt niet lan ger de instandhouding van een politie ke leiding, daar zulks met de feitelijke omstandigheden niet overeen komt.” CHINA. Tusschen Engeland en de Tsjoeng- king-regeering zou, naar Domei meldt, een_ geheime overeenkomst zijn ge sloten. Hierin zou de nieuwe weg van Indië naar Tsjoengking via Hassa, Tibet en de Chineesche provincie Sin- kiang voor het transport van munitie en verdere ravitailleeringsbenoodigd- heden naar Tsjoengking zijn vastge legd. De Engelschen zouden door deze geheime overeenkomst de stemming in Tsjoengking willen verbeteren, welke sedert het sluiten van den weg door Burma sterk anti-Britsch was geworden. De luchtaanvallen op Gibraltar In den nacht van Donderdag op Vrijdag is Gibraltar wederom gebom bardeerd. Omstreeks half twee werd de bevolking gewekt door het gedreun van kanonnen en de ontploffingen van bommen. Eenige minuten later duid de een lichtschijnsel aan de hemel boven Gibraltar aan, dat er geweldige branden woedden. Zooals gewoonlijk tijdens een bombardement liep de vloot de haven uit om naar zee te vluchten. Vluchtelingen, die gistermorgen in Ceuta aankwamen, vertelden, dat de luchtaanvallen een paniek wekten, zelfs onder de soldaten der sterkte en dat de enkele burgers, die in Gibraltar waren gebleven, door de straten begonnen te rennen. Talrijke soldaten werden gedood, omvangrijke branden braken overal uit, vooral in het arsenaal. Schepen werden getrof fen, maar men kent geen bijzonder heden over de verliezen, £lie zeer aan zienlijk zijn. Speciaal de kazernes, het fort en het arsenaal moesten het ontgelden. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft «en communiqué uitgege ven, naar aanleiding van het feit, dat een aantal vooraanstaande ingenieurs en directeuren van 2 Fransche petro leummaatschappijen wegens sabotage bevel hebben gekregen, het land te ver laten. In deze officieele mededeeling wordt gezegd, dat het ministerie 12 van dein de Duitsche documenten genoemde per sonen heeft kunnen indentificeeren en heeft vastgesteld, dat zij behoorden tot de sabotage-afdeeling, welke op Roemeensch gebied georganiseerd was. Acht dezer personen, onder wie de di- recteur-generaal van de maatschappij Columbia, Coulond, de directeur van Steaua Romana, Angot, een ambtenaar dezer maatschappij, Panafieu, een in genieur van Concordia, Cauchois, en 2 ingenieurs van Columbia en Concordia, moesten onmiddellijk vertrekken. Gis teren moesten vier vreemdelingen Roe menië verlaten. Bij den zetel van de maatschappij Columbia te Boekarest is een huiszoe king verricht. In de kelders van het bureau der directie-generaal zijn 2 vrachtauto’s met lonten gevonden. Deze maatschappij was zonder twijfel het middelpunt der Fransche sabotage-po gingen, waarvoor zij uitnemend ge schikt was, daar zij over geheele net ten van pijpleidingen beschikte. De aangekondigde benoeminig van een staatscommissaris voor het toezicht op de maatschappij Astra Romana heeft thans plaats gehad. Ingenieur Damasjin van het petroleumcommis- sariaat, is in deze functie benoemd. Hij beschikt over buitengewoon vérstrek kende volmachten en zal het geheele bedrijf der maatschappij controleeren. Zonder zijn toestemming is geen en kele transactie of bestuursdaad geldig. Japansche represailles tegen Amerika. Volgens een bericht van „Dagens Nyheter” uit Tokio hebben Japansche bladen in de afgeloopen dagen het voor- De Engelsche kustbewaking Volgens een D.N.B.-bericht uit Stock holm heeft het „verijdelen van een eerste Duitsche landingspoging in Engeland” een verrassende ontknoo- ping gekregen. Een patrouille van het Britsche leger zag in den morgennevel aan de Kanaalkust in de buurt van Dartmouth een aantal vaartuigen, die de kust naderden. Toen de vaartuigen geen antwoord gaven op signalen, alar meerde de patrouille het garnizoen en de home guard. Deze openden het vuur, waarop de vaartuigen zich ver wijderden. Later op den dag kwamen in Exmouth acht reddingsloepen bin nen van een groot Britsch koopvaar dijschip, dat in het Kanaal door een Duitsche duikboot was getorpedeerd. De schipbreukelingen, die zeer uitge put waren, vertelden, dat zij reeds bij Dartmouth getracht hadden aan land te komen, doch echter door den een of anderen idioot zeer hevig waren be schoten, zoodat zij weer moesten omkee- ren. Door dit schieten werden twee personen gewond. De kapitein van het schip heeft bij de plaatselijke militaire autoriteiten zijn beklag ingediend. bekend was gemaakt. De reis van de „Meknes” viel daarmede niet onder de speciale regeling, welke met de wapen- stilstandscommissie gesloten is. Vol gens de ondubbelzinnige verklaring van de Duitsche Rijksregeering moet het schip als een door de Britsche admiraliteit misbruikt Fransch schip beschouwd worden. Zijn bericht doet Reuter van de opmerking vergezeld gaan, dat er blijkbaar een misverstand over den ondergang van het Fransche stoomschip „Meknes” heerscht. Op dit z.g. misverstand, aldus het blad, is de Britsche regeering door de Duitsche uiteenzetting zoo ondubbelzinnig vast gezet, dat de Britsche schuld aan den dood der Fransche soldaten bewezen is. Handelsverdrag geratificeerd. De president der Finsche republiek heeft gisteren het Finsch-sovjet-Rus- sisch handelsverdrag geratificeerd. Voor de uitvoering van het afgesloten handelsverdrag is een sovjet-Russische handelsdelegatie onder leiding van Pavel Alexandrow te Helsinki aange komen. Hij zal de Russische orders verdeelen. Manoilescu ontvangen. By de bespre king, welke verliep in den geest der vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen Duitschland en Roemenie be staan, waren de Roemeensche gezant te Berlyn, Romalo en de Duitsche ge zant te Boekarest, Fabricius, aanwe zig. Japan en de Amerikaansche uitvoer Het Japansche departement van bui tenlandsche zaken is gisteren door ambassadeur Horinoutsji officieel inge licht omtrent het nieuwe besluit van Washington ten aanzien van den uit voer van petroleum en schroot. Vol gens Domei is tot dusver geen enkele mededeeling ontvangen, dat voor deze goederen een plan bestaat voor een embargo tegenover Japan of andere landen. Aangezien Japan ruim voorzien is van petroleum en schroot, neemt Domei aan, dat de nieuwe verordening gericht is tegen Duitschland en Italië. Klaarblijkelijk moet Japan tegelijker tijd getroffen worden, terwijl Amerika natuurlijk voort zal gaan Engeland via Canada te ondersteunen. De Japansche ambassadeur te Wash ington, Horinoutsji, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Sumner Welles. Het onderhoud had, naar verluidt, be trekking op de invoering van een ver gunningstelsel voor olie-verschepingen. Japan sch-Amerikaansch incident geregeld Het incident, dat zich op 20 Juli te Tsjingtao heeft voorgedaan, waarbij een Japansche politieman door Ame rikaansche mariniers is overvallen, is gisteren op vriendschappelijke wijze geregeld. De Amerikaansche consul heeft den Japanschen consulgeneraal de formeele verontschuldiging van de Amerikaansche marine - autoriteiten aangeboden. Argentinië en de conferentie te Havanna Naar het D.N.B. uit Buenos Aires meldt, heeft het nieuwe nationalistische jeugdverbond een massademonstratie belegd in verband met de conferentie te Havanna. Als algemeen beginsel werd bekend gemaakt, dat de „Allian- za de juventud nacionalista” met in stemming heeft kennis genomen de verklaringen 'Uan den leider Argentijnsche delegatie, Melo, en houding der Argentijnsche regeering steunt. Verder wordt gezegd, dat het belang des lands een politiek van strikte neutraliteit noodzakelijk maakt en dat Argentinië zich daarom te Ha vanna er tegen moet verzetten betrokken te worden in eenigerlei verplichting, waardoor het land zou kunnen worden gehinderd in de uitoefening van zijn vrije en onafhankelijke rechten. In geen geval kan aan de Vereenigde Staten het recht worden toegekend om de rol te spelen van woordvoerder van VEREENIGDE STATEN. De vliegtuigleveranties aan Engeland Naar aanleiding van desbetreffende vragen heeft president Roosevelt in de gisteren gehouden persconferentie verklaard, dat hij in het geheel niet kon zeggen, wanneer de eerste der door Engeland gewenschte 3.000 vlieg tuigen per maand geleverd zouden kunnen worden. De productieleider van het Noord- Amerikaansche bewapeningsprogram- ma, Knudsen, heeft gisteren ver klaard, dat de door Engeland ge wenschte productie van 3.000 vlieg tuigen per maand, met inbegrip van de voor de Vereenigde Staten be stemde vliegtuigen, op zijn vroegst midden 1942 bereikt kan worden. Voor het uitvoeren van zulk een geweldige taak zouden eerst 38 fabrieken van verschillenden aard gebouwd moeten worden. Roemeensche schepen vastgehouden In een officieele publicatie te Boeka rest wordt medegedeeld, dat de Engel sche autoriteiten in Port Said 3 Roe meensche schepen hebben vastgehou den, n.l. één vrachtschip en 2 petro- leumtankschepen, die ongeladen naar Roemenië wilden terugkeeren. De Roe meensche autoriteiten hebben als represaille 18, onder Engelsche vlag varende, Donau-sleepbooten in beslag genomen. van de „Meknes” het blok neutrale Amerikaansche lan den, daar de Vereenigde Staten door hun houding als „niet-oorlogvoerende mogendheid” reeds van een werkelijke neutraliteit hebben afgezien. De rek baarheid van de zoogenaamde ..goede nabuurschap” mag geen twijfel laten bestaan over hetgeen in werkelijkheid Yankee-imperialisme” beteekent. Attlee heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat a.s. Dinsdag een geheime zitting van het Lagerhuis zal worden gehouden. .Op de agenda staat het be spreken van de buitenlandsche politiek. Hij voegde hieraan toe, dat het groot ste gedeelte der afgevaardigden van meening was, dat een debat over dit vraagstuk in een geheime zitting moest worden gehouden en hij dus aan den algemeenen wensch van het Lagerhuis tegemoet is gekomen. De sovjet-gezant Maisky heeft giste ren een bezoek gebracht aan lord Hali fax. Men meent te weten, dat gespro ken is over het op 24 Juli uitgevaar digde decreet, waarbij bepaalde credie- ten der Oostzeestaten in Londen den geblokkeerd. w Geslaagde lange afstandsvlucht. Het zware bombardement, waaraan de Engielsche vesting werd blootgesteld, heeft opnieuw bewezen, aldus Stefani. dat de Italiaansche luchtmacht, ook bij herhaling, indien zij dit wenscht, in staat is tot het uitvoeren van lange afstandsvluchten, die op elk gewenscht oogenblik zich kunnen richten tegen vijandelijke doelen, hetzij in de Mid- dellandsche Zee of in Afrika dan wel in Azië. De eenheden, die in de vroege uren van den dag dit bombardement uitvoerden, waren talrijker dan vorige maal. De Italiaansche machines ver schenen op groote hoogte boven Gibral tar en naderden vervolgens in glijvluch ten de gestelde doelerv De schepen, die aan de kleine kade gemeerd lagen, de verdedigingswerken van de marine vesting, de benzinedepots en de maga zijnen langs de kade werden bestookt met bommen van groot kaliber, met granaten en met brandbommen. Alle doelen werden tenvolle geraakt en in de haven braken talrijke branden uit De aanval kwam zoo plotseling, dat eerst luchtalarm werd gegeven, toen de eerste bommenregen al boven de vesting was neergedaald- Langs den hemel vlamden de stralen van de zoeklichten, die met de ontploffende bommen en de licht- spoormunitie het uitspansel boven Gi braltar in een feilen gloed zetten, als van een uitbarstenden vulkaan. Het gedreun der ontploffingen en het gedon der van het geschut gaven een tragische noot aan dit apocalyptisch schouwspel. Na hun taak te hebben voltooid en al hun bommen te hebben neergeworpen, keerden alle machines op hun bases terug. DAMES VEREENIGING VOOR E.H.B.O. Ter gelegenheid van de uitreiking van de eenheidsdiploma’s voor E.H.B.O aan cursisten van de Damesvereeniging voor E H.B.O., hield de heer Verschoor op 25 Juli in het Gebouw van den Gemeentelij ken Geneeskundigen en Gezondheids dienst, Waldeck Pyrmontkade 3, een le zing over „Gezinsverpleging in eigen om.- geving”. De voorzitster memoreerde in haar wel komstwoord, dat onder auspiciën ’der ver- eeniging in den afgeloopen winter zeven cursussen werden gegeven in E.H.B.O. (eenheidsdiploma), waarvan er zes zijn beëindigd. Daarvan hebben in totaal 194 cursisten aan het examen deelgenomen, terwijl er slechts zeven zijn teruggewezen. Dit goede resultaat dankt de vereeniging wel in dé eerste plaats aan de uitstekende leiding van de doktoren, n.l de heeren dr. van Ringelenstyn, dr. de Neve en dr. van Ga len Last van den Gemeentelijken genees kundigen Dienst, dr. Dalebout en mej. dr. de Booy Aalders, die voor wat de prak tijk betreft voortreffelijk werden bijge staan door broeders van den Geneest. Dienst. In dr. de Neve, die den avond bijwoon de werden, onder applaus der aanwezi gen, alle doktoren gehuldigd, terwijl met broeder Verschoor zijn collega’s mede hartelijk werden bedankt. De voorzitster raadde de nieuw gediplo meerden ten zeerste aan het geleerde in vereenigingsverband te blijven onderhou den en uitbreiden, daar zonder geregelde oefening het diploma t.z.t waardeloos wordt. Velen namen deze woorden ter harte en meldden zich aan het eind van den avond als lid van de vereeniging aan. Met voorbeelden aan de praktijk ont leend (de patiënt in zijn bed ontbrak zelfs niet), gaf broeder Verschoor aanwijzin gen, hoe onze zieken thuis zoo aangenaam en doelmatig mogelijk te verplegen. Nieuwe cursussen ter opleiding voor het eenheidsdiploma vangen in Septem ber e.k. weder aan. Inlichtingen verkrijgt men bij het secretariaat, Boschbesstraat 62, waar men zich tevens als lid kan melden. 1 VERSCHEIDENE PERSONEN UITGEWEZEN INSPECTIEREIS VAN ROOSEVELT AANKLACHT INGEDIEND TEGEN MANDEL HET NATIONALE BRETAGNE DE LEIPZIGER MESSE GEHEIME OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN TSJOENKING? WEER EEN GEHEIME ZITTING VAN HET LAGERHUIS MAISKY BIJ HALIFAX - D« spelgenoten Gebieden welke den strijd tegen Duitsch- s gestaakt hebben door een wapensti1 standsverdrag R OC M E N 12

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10