HAAGSCHE COURANT Het program der Nederlandsche Unie Zaterdag 27 Juli 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS Prijzenbeschikking Nu snel handelen! Brooddistributie VIERDE BLAD. DE KUSTVISSCHERIJ Wijziging van de wet op de eou ponbelas ting Geen enkele verbinding met de Indische regeering Prijsopdrijving zal streng worden gestraft Zoowel verkooper als kooper verantwoordelijk De behandeling van Ryksduitschers in Indië EEN TOELICHTING VAN DUITSCHE ZIJDE Provinciale en gemeentelijke belastingen Handel, Nijverheid en Bont 81 tot en met 99 Controle berust bij de politie Vervolg van le blad, pag. 1. of i noodig 100-000 Het bombardement van Groningen Gewonde overleden. algemeene verbod ging in sommige prijsverhoogingen Wij willen niet langer afwachten en toezien wat er met ons zal gaan gebeu ren, doch meebouwen, daar waar ge bouwd kan worden. Nu reeds meer dan adheasiebetuigingen. Reeds nu, na twee dagen, waarbij de propaganda nauwelijks werd inge schakeld, kwamen meer dan 100.000 ad- haesiebetuigingen binnen. No. 17631 is het Gister is de 52-jarige gehuwde P. Florijn, die na het Engelsche bombarde ment van Groningen zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht, aan de bekomen verwon- dingen bezweken. Wat onder het begrip „effecten” wordt verstaan. het die ge- De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dal gedurende het tijdvak van 29 Juli toi en met 4 Augustus a.s. de met „81” te* en met „90”, genummerde dubbele bom van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der et> kele bonnen geeft derhalve recht op heé koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 4 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 8 Augustus a.s. geldig. Rijkscommissaris machtigt secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken. De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandeche Zaken is door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied gemachtigd de wette lijk vereischte goedkeuring voor het hef fen van provinciale en gemeentelijke be lastingen en van retributies, die overeen komstig het Nederlandsche recht aan de zelfde goedkeuring zjjn onderworpen, te vcrieenen. gevallen, waarin geen overeenkomstige verkoopen op den termijndag geschied zijn. De versterkte geest zal ons staande houden, het Nederlandsche idealisme zal over alle moeilijkheden zegevieren. En wij hebben uitmuntende idealen, vroeger en ook nu nog. partement van Scheepvaart. Onvoldoende zoeken kunnen worden genomen. ging hebben voorgedaan. Het is in be ginsel verboden de prijzen van roeren de goederen alsook van alle voorwer pen van het dagelijksche leven, te ver- hoogen boven die van 9 Mei. Hetzelfde geldt voor het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Het prijspeil van den laatsten termijndag mag in geen geval worden overschre den. Daartegenover is het te allen tijde toegelaten er beneden te blijven. De grondslag voor dit prijspeil is de op den laatsten termijndag werkelijk betaal den prijs, dus de kostprijs en niet de prijs van wederaanschaffing. Invoerverbod Reichskreditkassenscheine uit het bezette Belgische gebied. In het heden verschenen Verordenin genblad is de invoer van Reicbskreditkas- senscheine uit het Belgische bezette ge bied zonder toestemming van het devie- zen-instituut verboden. Naar wij verne men houdt deze maatregel verband met het feit, dat Belgische kooplieden hun in- koopen hier te lande op uitgebreide schaal met in België geldende Reichskreditkas- l te betalen. Uitvoerige rechtsvoorschriften. Betreffende de vaststelling van den maximumprijs zijn uitvoerige rechts voorschriften uitgegeven. Wanneer iemand op den laatsten termijndag wel gelijksoortige waren, doch in andere hoeveelheid of van andere kwaliteit dan op den negenden Mei, aangeboden of verkocht heeft, dan mag hij hiervoor den prijs berekenen, die hij op 9 Mei 1940 berekend zou hebben. Wanneer hij op 9 Mei 1940 in het geheel geen ver koopen gedaan of hiervoor een uitzon derlijken prijs berekend heeft, dan mag hij voor zijn verkoopen na den termijn dag den prijs berekenen, die hij in de laatste vier weken voor dien dag hoofd zakelijk verkregen heeft. Als hij ook in dezen tijd geen gelijksoortige verkoo pen heeft gedaan, dan mag hij de prij zen vragen, die voor deze waren op den termijndag algemeen gebruikelijk wa ren. Daarmede is een duidelijke grond slag gelegd voor de vaststelling van den toelaatbaren hoogstee prijs m al die Gedurende deze week zijn de aan voeren van versche visch uit zee be langrijk geweest. Steeds meer schepew nemen aan de kustvisscherij deel. Ver wacht wordt, dat hun aantal de ko mende week nog grooter zal worden. Aan de markt kwamen 23 motorkotters met tezamen 1722 of gemiddeld f 75 per reis en 191 schokkers, die tezamen 6700 besomden, zoodat voor een be drag van 8400 aan uit zee aangevoer de visch werd omgezet De motorkotter Sch. 177 maakte de hoogste weekbesom- ming met /500, terwijl dit voor de schokker ruim f 90 was. De vischprij- zen waren goed, zoodat bevredigende besommingen werden gemaakt. De aanvoer van garnalen te Scheve- ningen neemt meer en meer toe, nu ook de IJmuidensche garnalenvia- «cbeas hier aan de markt komen. Transportkosten. De verordening betreffende trans portkosten staat toe de door de tegen woordige transportmoeilijkheden ont stane kostenverhoogingen in rekening te brengen. Deze verordening zal ech ter naar alle waarschijnlijkheid slechts tijdelijk gelden. Ook is voorgeschreven, dat de in rekening gebrachte prijs- verhoogende bedragen op de verkoops- facturen moeten worden aangeteekend de hand van vrachtbrieven of dergelijke stukken aangetoond moeten kunnen worden. Opmerking verdient nog, dat de ver ordening geen toepassing vindt voor de vrij-aan-huis-levering van den klein handelaar binnen zijn normale afzet gebied. Tenslotte wordt er op gewezen, dat ook de kooper, de huurder of op drachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de hierbedoelde voorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, de verhuurder of als degeen, die den dienst verricht gestraft zal kunnen worden. Het is dus in het belang van het publiek zelf, indien men niet-toelaat bare verhoogingen ter kennis van de bevoegde instanties brengt. Op deze prijsverordening heeft de prijsreferent in den staf van den Rijks commissaris, dr. Trabold, in de pers conferentie van heden de volgende toe lichting gegeven. De Duitsche Opperbevelhebber voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft, zooals bekend is, met ingang van 9 Mei een algemeen verbod van prijs- verhooging uitgevaardigd. Dit verbod is thans door de Prijsverordening 1940 no. 1, die de secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid Volgens een mededeeling in het Veren, deningenblad is de wet op de couponbe- lasting gewijzigd. Deze wijziging houdt in, dat onder het begrip effecten, waarop de couponbelasting van toepassing is, mede zullen vallen alle vorderingen ten last* van publiekrechtelijke of privaatrechte lijke rechtspersonen, indien deze vord®. ringen het gevolg zijn van leeningen, die, bestemd tot voorziening in de kapitaal behoefte dier rechtspersonen, in wezen dezelfde strekking hebben als obligatie- leeningen. Zoodanige strekking wordt in elk geval aanwezig geacht, indien de lea ning niét binnen een jaar na het aangaan daarvan zoowel opeischbaar als aflosbaar is. Indien een der partijen het recht heeft de leening te verlengen, wordt, ter be paling van den vervaldag, het recht tof verlenging mede in aanmerking genomen. Ik zeg, aldus mr. Einthoven, met grooten nadruk „daar waar gebouwd kan worden”, omdat wij van meening zijn, dat wij de consequenties van de Situatie, waarin wij verkeeren, op staat kundig terrein hebben te aanvaarden, zoodat o.a. de vragen onze toekomstige Staatsinrichting betreffende, moeten blijven rusten tot na de vredesconfe rentie. Tenslotte moet er nog op gewezen worden, dat een vergrijp tegen de bestaande prijsvoorschriften, naar de bepalingen van de Prijsopdrij ving»- en Hamsterwet 1939, met zware vrijheidsstraffen en boeten bedreigd wordt Daarom is het noodzakelijk, dat de belanghebben de kringen zich over de nieuwe bepalingen precies en betrouwbaar op de hoogte stellen en de prijs- ▼erhoogingen, welke misschien ten gevolge van onbekendheid met de bepalingen tot stand zijn gebracht, dadelijk weer ongedaan maken. De bevoegde instanties zullen er nauw gezet de hand aan houden, dat de bepalingen ook worden nagekomen. Wij stellen met groote voldoening vast, dat zich tal van vooraanstaande Nederlanders tot ons richten, in wier midden voortreffelijke medewerkers worden gevonden. Het is eisch, dat men weet, dat er ook nog andere Nederlanders zijn, dan de relatiefbeperkte groepen, die tot dusverre haar stem hebben doen hoo- ren. De bezettende macht mag niet den indruk krijgen, dat de rest van het Nederlandsche volk, die de over groot* meerderheid vormt, met stomheid en lamheid is geslagen. Zij moet weten, dat ondanks de geweldige slagen, die werden toe gebracht, ook daar nog durf, initia tief en levensmoed aanwezig zijn, met volkomen besef, dat wij staan op den drempel van een nieuwen tijd. Op de niet-nakoming van de hier boven bedoelde bepalingen zijn door de Prijsopdrijving»- en Ham- sterwet zware vrijheidsstraffen en geldboeten gesteld. Bovendien stelt men zich in dit geval aan het gevaar bloot, dat toewijzingen of vergunningen, welke op grond van de Distributiewet of Landbouw crisiswet zijn verleend, zullen worden ingetrokken. Aangezien in de afgeloopen weken ondanks bet tot prijsverhoo- gevallen toch hebben plaats gevonden, wordt den betrokkenen dringend aangeraden, deze ver hoogingen, voorzoover zij in strijd met bovenstaande richtlijnen zijn, ongedaan te maken en de uit dien hoofde teveel ontvangen gelden aan hun afnemers te restitueeren. toestemming van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den heeft uitgevaardigd in het Neder landsche recht vastgelegd. De nieuwe verordening komt in plaats van alle prijsverordeningen en laat nog slechts drie bestaande verordeningen, n.l. de verordeningen betreffende hooiprijzen van 20 Februari 1940, die van de aar dappelprijzen van 23 Mei 1940 en die betreffende de prijzen voor weidegras, en te allen tijde aan lucerne en roode klaver van 6 Juni 1940, van kracht. In de nieuwe prijsverordening wor den alle vragen beantwoord, die zich tot nu toe tengevolge van de uitvoe- Dit laten rusten wil geenszins zeggen, dat wij op dit gebied geen vragen zou den hebben. Maar op dit punt zullen wij zwijgen, al ligt deze zaak ons nog Zoo nauw aan het hart. Ons volk heeft leiding noodig en nieuwe perspectieven, waarnaar het zich kan richten. In nauwe samenwer king met de overheid zullen de appara ten moeten worden geschapen om prac- tisch te werken, en met spoed. Onze denkbeelden op cultureel en so- eiaal-economische gebied hebbenwij meer in details uitgewerkt en aan de uitvoering en verdere doorvoering daarvan kan terstond begonnen wor den. Hoe meer zich om ons scharen, hoe grooter onze kracht en hoe rijker de verscheidenheid van mannen en vrou wen, waaruit onze medewerkers (sters) kunnen worden gekozen. Prestatie mag niet verminderd worden. Om iedere twijfel uit te sluiten, dat iedere ontduiking van de prijsvoor- schriften niet wordt geduld, verbiedt de verordening uitdrukkelijk iedere di recte of indirecte vermindering der prestatie. De voorwaarden voor de prestaties, als b.v. de betalingsvoor waarden, kunnen dus na den termijn dag niet meer ten nadeele van den af nemer worden veranderd. gedocumenteerde ver niet in behandeling De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, maakt be kend, dat krachtens de „Pryzenbe- schildcing 1940 no. 1” alle tot heden van kracht zijnde beschikkingen be treffende de prijzen van roerende goe deren en diensten zijn vervallen met uitzondering van de beschikkingen van 20 Februari 1940 betreffende prijs van hooi, van 23 Mei 1940 betreffen de den prijs van aardappelen en van 6 Juni 1940 betreffende den prijs van weidegras, lucerne- en roode klaver. Krachtens de „Prijzenbeschikking 1940 no. 1” is het thans verboden goe deren te koop aan te bieden, te ver koopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diensten deze te verrichten tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei bereken de prijzen. Onder den op 9 Mei voor een goed of dienst berekenden prijs dient te worden verstaan de prijs welke bij het meerendeel van de op dien datum afgesloten transacties werd berekend. Indien evenwel op 9 Mei géén transactie heeft plaats gevon den of de op dien datum berekende prijs als een uitzonderlijke moet wor den beschouwd, mag de leverancier ten hoogste een prijs in rekening brengen, welke bij het meerendeel van de door hem in de periode van 9 April - 9 Mei afgesloten transacties betreffende soortgelijke goederen of diensten in rekening werd gebracht. Voor het geval voormelde transacties betrekking hebben op andere hoeveel heden of kwaliteiten, dan die waarop de thans te sluiten transactie betrek king heeft, mag ten hoogste een prijs worden berekend, welke toentertijd in rekening zou zijn gebracht. In het ge val de leverancier ook in laatstge noemde periode geen enkele transactie heeft afgesloten, zal ten hoogste de op 9 Mei algemeen gebruikelijke prijs kunnen worden berekend. Volgens deze beschikking moet even eens als prijsverhooging worden be schouwd iedere directe of indirecte vermindering van de tegenprestatie, bijvoorbeeld de verandering van de hoeveelheid, het gewicht, de kwaliteit of van de betalings- en leveringsvoor waarden. Goederen, welke niet onder deze beschikking vallen. Onder de bepalingen van de „Prij zenbeschikking 1940 no. 1” vallen niet: goederen, waarvoor op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 prijzen zijn of worden vastgesteld, alsook goederen uit het buitenland afkomstig, voorzoo- ver deze nog niet in den eigendom van Nederlandsche afnemers zijn overge gaan. Tevens zijn van de voorschrif ten uitgezonderdtarieven of prijzen voor het vervoer van personen of goe deren en arbeidsloonen. Ten aanzien hiervan, alsmede voor alle andere prijzen gelden voorshands de door den Opperbevelhebber van de Duitsche weermacht terzake vastgestelde be- palinjten. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie op de pers-afdeeling van het Rijkscommissariaat heeft de legatiesecretaris dr. H. Wissmann nog enkele mededeelingen gedaan betreffen» de de behandeling van Duitsche ge ïnterneerden in Indië. De Ned.-Indische regeering heeft bui» tenlandsche journalisten uitgenoodigd een bezoek te brengen aan de Indische interneeringskampen, aldus de heer Wissmann. en deze journalisten hebben gezegd, dat de toestanden daar uit stekend zijn, dat men aan sportbe oefening doet, etc. Wanneer de Indische regeering meent op deze wijze aan ons rekenschap te kunnen geven, dan dwaalt zij. Sedert 15 Mei nebben wij al het mo gelijke gedaan om met de Indische re geering in contact te komen. Wij heb ben het radiografisch, langs den kabel en langs diplomatieken weg gepro beerd. Wij hebben nooit eenig ant woord ontvangen. Maar wèl zijn te Berlijn berichten van ooggetuigen bin nengekomen over de slechte behande ling, die onze volksgenooten in Ned.- Indië ondergaan. Eerst twee en een halve maand later is de Duitsche re geering er toe overgegaan represaille maatregelen te treffen. Deze maat regelen, aldus dr. Wissmann, zullen het Nederlandsche volk de oogen openen ten aanzien van de schandelijke be handeling welke, onder de goedkeuring van de regeering in Indië en van de heeren in Londen, de Duitschers in Indië ontvangen. Deze behandeling heeft, zoo zei dr. Wissmann den vorm van barbarisme aangenomen, welke zonder voorbeeld is in de ge schiedenis van koloniale gebieden. De Duitsche tegenmaatregelen thana hier te lande getroffen, zullen, zoo be sloot de heer Wissmann, zoo lang duren en zoo lang verscherpt worden, tot de Duitschers in Indië in vrijheid zijn ge steld en hun werkzaamheden aldaar weer hebben kunnen opnemen. Uitzonderingsgevallen Het vaststellen der prijzen op die van een bepaalde dag, kan in afzon derlijke gevallen onbillijkheden mee brengen. De verordening maakt daar om een machtiging van den secretaris generaal mogelijk, om in een enkel geval uitzonderingen toe te laten of afwijkende prijzen vast te stellen. Het spreekt vanzelf, dat slechts in zeer bijzondere gevallen van deze machti ging gebruik kan worden gemaakt, als een firma niet in staat is haar maxi mumprijzen te handhaven, zonder in ernstige moeilijkheden te geraken. Voor zoover de firma in haar winst marge een toereikende reserve voor het dragen der kosten bezit, heeft het indienen van een verzoek om uitzon dering geen zin. De verzoeken moeten overigens voorzien van de noodige be scheiden en kostprijsberekeningen, op industrieel gebied door de Rijks- bureaux, op landbouwgebied door het Rijksbureau voor voedselvoorziening en voor den kleinhandel bij de afdee- ling middenstand van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart worden ingediend. De Prijsverordening 1940 no. 1 omvat in haar regeling alle roerende goede ren, het verhuren van goederen en het verrichtén van diensten. Voor ge vallen dat de prijsverordening niet vóórziet, blijft het door den Duitschen Opperbevelhebber uitgevaardigde ver bod van prijsverhooging van kracht. Dit geldt in het bijzonder voor huur- en grondprijzen, voor verkeerstarieven, voor renten en voor premietarieven. Ook de loonen mogen niet worden ver hoogd. Daar het verbod van prijsver hooging echter slechts betrekking kan hebben op het Nederlandsche binnen- landsche verkeer, was het noodzakelijk voor buitenlandsche waren een uitzon dering te maken. De verordening geldt daarom niet voor buitenlandsche wa ren, voor zoover zij niet eigendom zijn geworden van de Nederlandsche af nemers. Het verhoogen van den prijs daar entegen van buitenlandsche waren, wel ker prijs sinds 9 Mei is gestegen, door den Nederlandschen afnemer, is slechts met bijzondere toestemming van den secretaris-generaal van bevoegde departement toegestaan, deze toestemming voor bijzondere vallen of algemeen kan geven. Ter uitvoering van de Prijsverorde ning 1940 no. 1 zijn tegelijkertijd nog twee verordeningen uitgevaardigd. De Verordening betreffende de kleinhan delsprijzen machtigt de kleinhandelaren de door den secretaris-generaal toege- stane prijsverhoogingen den verbrui kers met het absolute bedrag in reke ning te brengen, voorzoover geen tegen overgestelde regeling getroffen wordt. De kleinhandelaar mag dus de tot nu toe bestaande kleinhandelsmarge niet veranderen en slechts werkelijk inge treden kostenverhooging leggen op zijn tot nu toe geldenden verkoopsprijs. Transportkostenbeschikking, en Scheepvaart en van Landbouw met In afwijking van bovenstaande rege ling is in verband met de huidige ver- voersmoeflijkheden bij de „transport kostenbeschikking” bepaald, dat bij franco levering de daarmede samen hangende extra-transportkosten in re kening mogen worden gebracht. De leverancier zal evenwel duidelijk op de betreffende facturen het verschil in vracht moeten vermelden en deze aan de hand van vrachtnota’s en dergelijke moeten kunnen staven. Deze uitzonde- ringsregeling geldt echter niet voor de bezorgkosten van detaillisten binnen hun normaal afzetgebied. Detailprijzenbeschikking. rjng van verbod van prijsverhoo- Bij de „detailprijzenbeschikking” is voorts een algemeene dispensatie ver leend van het verbod tot prijsverhoo ging der detailprijzen met dien ver stande, dat de detailhandelaar den prijs, welken hij op 9 Mei berekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs als gevolg van een door een bevoegde in stantie goedgekeurde verhooging toegenomen, althans voorzoover goederen betreft, welke tegen dezen hoogeren prijs werden ingekocht. Het beginsel der vervangingswaarde wordt dus niet aanvaard, terwijl ook de win- keliersmarge, in geld uitgedrukt, niet mag toenemen. Indien zich ondanks deze dispensatie- regelingen groote moeilijkheden moch ten voordoen, zullen ten aanzien van bepaalde goederen of wel ten aanzien van bepaalde ondernemingen afzonder lijke regelingen kunnen worden gesteld. Verzoeken daartoe kunnen, mits van een gedocumenteerde toelichting, waar onder een uitgewerkte kostprijscalcu latie, voorzien, door de volgende in stanties in behandeling worden ge nomen. Betreffende producenten en g r oo t h an del s pr ij zen voor mdustrieele grondstoffen en producten de rijksbureaux voor de nij verheid, voor landbouw-, veeteelt- en vis scherij producten (waaronder alle voe dingsmiddelen): het rijksbureau voed selvoorziening in oorlogstijd. Betreffende de detailprij- z e n de afdeeling middenstand van het de- Vrijheid in eenheid. Vrijheid in verbondenheid, in een heid, is een der sterke zuilen van ons Nederlander-zijn. Raken aan die vrij heid, is den Nederlandschen volksaard treffen. De vrijheid niet kunnen hand haven, beteekent Nederland niet kun nen behouden. In dit verband wees mr. Einthoven met voldoening op hetgeen de Rijks commissaris in zijn gisteravond gehou den rede op dit punt zeide. Dit handhaven mag echter onder geen beding geschieden met behoud der ongelooflijke versnippering, doch in volkomen eenheid, waarin de vrij heid evenzeer gehandhaafd kan blijven. Vragen en antwoorden. Na de uiteenzetting van mr. Eintho ven werden eenige vragen uit de ver gadering gedaan. Wat betreft de propaganda werd meegedeeld, dat deze thans georgani seerd wordt en op korten termijn in volle werking zal treden. Een ieder zal practisch overal in het lafld van zijn sympathie kunnen getuigen. Inzake den organisatorischen opbouw en de vorming van uitvoerende organen binnen het kader der stichting „De Nederlandsche Unie”, werd verklaard, dat ook daarbij in Nederlandschen geest gewerkt zal worden, d.wjz. geen scha- blonenwerk. Er bestaat geen vrees, zoo werd op een desbetreffende vraag gantwoord, dat hier gehandeld wordt tegen de op vattingen en inzichten der Duitsche overheid. Die overtuiging is nog ver sterkt door hetgeen de Rijkscommissa ris gisteravond in zijn groote rede ver klaarde. In groote lijnen is het program aan de Duitsche- en Nederlandsche autori teiten vooraf kenbaar gemaakt. Er wordt, aldus werd voorts nog meegedeeld, ernstig gestreefd naar het opnemen van nuttige contacten met an dere groepen, geen politieke groepen zijnde. Dat dit nog niet algemeen blijkt is toe te schrijven aan den korten tijd van arbeiden, welke het driemanschap tot dusver gegeven is. Wij willen han delen, maair onzen tijd niet ver knoeien met onderhandelen. Wat aangaat punt 9 van het soc.-eco nomisch program, deelde pnof. de Quay op een desbetreffende vraag mede dat kartel- en trustvorming op zich zelf genomen niet schadelijk behoeft te zijn, maar de individueele belangen mogen het groep- ea algemeen belang niet overheerschen. Er wordt, zoo werd verder meegedeeld gestreefd naar één nationale jeugd organisatie, gesplitst in twee groepen: een voor meisjes en een voor jongens. Hierin zullen de verscheidenheden op confessioneel gebied gebanhaafd blij ven. Maandag a.s. zal een verklaring verschijnen, waarin het eerste ver schijnsel van deze éénvorming prac tisch aan den dag treedt In het onderwijs zal de nationale geest duidelijk en krachtig naar voren moeten komen. Met het vormen van jeugdleiders zal aanstonds worden be gonnen. Wat de samenstelling met de nat. so cialistische groepen betreft, werd ver klaard, dat in de Unie het Nederland sche element overheerscht Wat wij willen, moet wortelen in het Nederlandsche volkskarakter, d.w.z. men moet voelenZóó moet het zijn omdat het anders niet goed is. Straffe leiding is noodig, maar daar tegen zal geen verzet zijn, indien het doel dier leiding goed is. Dit te aanvaar den duurt misschien wat langer dan, wanneer een oudere methode wordt ge volgd, maar dan ligt het verworvene ook in het volk verankerd. Wij kunnen ons niet groepeeren om één prominent persoon, die ver uit steekt boven de massa en haar volle vertrouwen heeft. Die figuur is er niet. Ware hij er wél, dan zou hij nu, in de plaats van het driemanschap in deze bijeenkomst zijn. Gevraagd naar wat de Ned. Unie on der het begrip Nederlandsch gezag ver staat, deelde mr. Einthoven tenslotte nog mede, dat het natuurlijk niet de bedoeling is, zooiets als een intermezzo- regeering te vormen. Men heeft geheel het oor der secretarissen-generaal en geniet de welwillende belangstelling der Duitsche autoriteiten. De toekomst zal aantoonen of onze invloed, welke voor het bepalen dier verhouding noodig is, al dan niet groot kan zijn. In dit opzicht is het woord thans aan het Nederlandsche volk. Binnenkort zal een Raad van Bij stand worden gevormd uit vooraan staande Nederlanders op verschillend gebied. Het bureau is gevestigdAlexander- straat 20, den Haag en wordt geleid door architect A. H. van Leeuwen. Het giro-nummer der Unie is 6532 ten name van fa. de Bas en Co., ’s-Gra- venhage. Van de deelnemers aan de Unie wondt verwacht, dat zij naar vermo gen zullen bijdragen. Teneinde echter alle Nederlanders in staat te stellen zioh aan te sluiten, is een minimum- bijdrage van 50 cents per jaar vastge steld. Controle op die naleving. Ook de controle op de naleving van de prijsvoorschriften is aan boven vermelde instanties opgedragen. De controle op de detailprijzen zal voorts bij de politie berusten. In dit verband worden producenten en handelaren nog gewaarschuwd tegen het niet afleveren uit voorraad van goederen in normale hoeveelheden aan normale afnemers, tegen de toe- gestane prijzen, tenzij ten aanzien van de aflevering krachtens de Distribu tie- of Hamsterwet beperkingen zijn voorgeschreven. In dergelijke geval len zal de burgemeester der gemeente, waar de voorraad zich bevindt, deze zonder eenige formaliteit in bezit kun nen doen nemen, waarna de goederen ter beschikking van de bevolking, van ondernemingen of personen zullen worden gesteld. Mr. F. Einthoven heeft deze richt lijnen nader toegelicht. Na ruim twee maanden wachten op een initiatief der ouderen, hebben de jongeren, vertegenwoordigd in het drie manschap der Nederlandsche Unie, be sloten met hun zending in zee te gaan. Wij achten het niet verantwoord lan ger te dralen, vooral niet, nu van alle kanten blijkt, dat de drang tot han delen zich tot ons richtte. Er moet thans een leidinggevend centrum komen, waaromheen alle waarachtige Nederlanders zich kunnen groepeeren. Uit de kracht van ons aantal kan dan een sterk Nederlandsch geluid komen. Het behoud van het Nederlandsch volkskarakter heeft de Ned. Unie bo venaan op haar program geplaatst. Dat volkskarakter is het beste wat ons bin den kan. Het stelde ons in staat een bloeiend tijk op te bouwen, niet alleen in Euro pa, maar een wereldrijk. De eminente eigenschappen, van ons volk, waarop het land eeuwenlang kon bouwen, be staan nog en zij moeten tot eiken prijs worden verdedigd en versterkt. Het fundament van onzen zoo ster ken volksaard, ligt in ons Godsvertrou wen. Door alle moeilijkheden been, hield dit ons er steeds bovenop en het zal ons ook door den huldigen zwaren tijd heenhelpen. De verdieping van den Christelijken geest zal het streven van allen moeten zijn en als wij in dit opzicht slagen, waaraan ik niet twijfel, dan gelukt Vanzelf hetgeen neergelegd is in het tweede programpunt. De groote fout van het jongste ver leden was, dat wij het materieele boven het geestelijke, het cultureele verhieven. Maar in de verdrukking, de geschiede nis leert het, stijgt het geestelijke element boven het materieele uit. En wanneer het materieel minder Reed met ons gaat, zal <fit niet de in eenstorting van alles met zich brengen, s^cbêine plachten

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13