HET PROGRAM DER NEDERLANDSCHE UNIE en De positie van Nederland Nederlandsch-Indië No. 17631. het forum voor het van van Het driemanschap het publiek Geen onderdrukking Nederlandsche volkskarakter Zaterdag 27 Juli. 1940. DE GROOTE REDE VAN DEN RIJKS- COMMISSARIS het Nederlandsche volkskarakter Behoud van De Nationaal-socialis- De Nederlandsche kinderen in de Oostmark De richtlijnen tische wedergeboorte van het Duitsche Rijk Volkseenheid op staatkundig, cultureel en soc.-economisch gebied ^31 PRIJS DER ADVERTENTIKN: PRIJS DEZER COURANT: heeft de ver- ge- Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart 2. OP CULTUREEL GEBIED en OP STAATKUNDIG GEBIED dn welstand te Line van betrekkingen in verzorging der .(Zie verder pag. 2.) Leiding van het eultureele leven 8- Vooruitziende lichamelijke volksgezond- Dr. Fellner deelde nog mede, bericht te hebban ontvangen, dat de kinderen Van derf* 3den vacantietrein allen in sprekendheid hun zelfs niet meer be wust werd, doch in den vreemde. Daaruit ontstond het bewustzijn der beteekenis van een volk bovenal in zijn randgewesten en bij hen, die in het buitenland leefden. Voor ons was dat spoedig duidelijk en waren zoodoende bijzonder ontvankelijk voor de roep stem van den Führer, dat het eerste en laatste gebod van idere persoonlijk het toebehooren tot zijn volk en tot het eigen land van zijn volk is. Met verdieping van den Christelijken geest in de samenleving wil de Neder landsche Unie Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. kent geen wraak waar het misschien wegens het geleden ongemak tot ver gelding wordt genoopt. Zoo is er voor ons en bovenal voor de Duitschers in het buitenland geen rusttijd gekomen, doch een steeds voortdurende plicht van overgave voor het Duitsche volk. zijn, medearbeiders van den Führer te zijn in het grootste oogenblik der ge schiedenis van het Duitsche volk. De nieuwe taak En nu zijt gij weer teruggekeerd op de plaats van uw bezigheid en moet principieel in uw maatschappelijke be zigheid in dit land blijven, want gij ziet u nu tegenover een taak geplaatst, die in haar doeleinden een nieuwe taak is, in haar wezen echter op het geheel van ervaringen en feiten berust, waarin een Duitscher in het buitenland leed. Gij kent het volk, waaronder gij leeft en door deze ervaring ftebt gij dit volk ook leeren verstaan. En in dit verstaan, op grond waarvan gij persoonlijk be middelen kunt, zult gij de goede eigen schappen van dit volk te baat nemen en daar, waar gebreken zich openbaren trachten daar doorheen te helpen. Gij leeft hier niet in een verwijderd land, bij een volk, dat u naar zijn wezen vreemd is. Gij zult u daarom niet af zonderen, doch als begrijpende bemid delaar temidden van het Nederlandsche volk leven, dit medeleven als uw goed recht handhaven, want gij hebt u dit verworven door uw j arenlangen mede arbeid en gij wordt heden door de macht van het Rijk gedragen. Steeds echter moet gij u voor oogen houden, dat ieder persoonlijk een vertegenwoor diger van het Duitsche volk, van het Duitsche Rijk en van den wil van den Vooral de gezagsdragers staan onder de roepstem, zich voor alle Duitschers hier verantwoordelijk te gevoelen, zich aan allen te wijden en als voorbeel den en leiders in onze rijen te staan. Bij deze taak hebt gij de waardigheid en de kracht van het Rijk te bewaren en kunt een aanval op deze goederen niet dulden, maar de juist de inner lijke grootheid van ons volk, dat nu Po en van uitwisseling der cul- Op Staatkundig gebied ijvert Nederlandsche Unie voor een sterk Nederlandsch volk, in nauwe verbot** denheid met de overzeesche gebieders Zij is overtuigd, dat een organische opbouw van het Nederlandsche ge* meenebest onder leiding van krachtig en besluitvaardig gezag noodzakelijk is. De uitwerking van deze richtlijnen zal zij ter hand nemen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. (Zie verder 4e blad, pao- l-l te nemen bronnen te ver en een nadrukkelijke herhaling van onze aansporing tot lezing van deze his torische, naar den vorm fraaie en naar den inhoud rijke rede, die getuigt van den ernstigen wil tot begrijpen van het geen er leeft in ons Nederlanders in het bezette gebied, en daartegenover van ons óók begrip vraagt van de po sitie en de bedoelingen van de bezet ters. Onder de genoodigden bevonden zich oud-minister Posthuma, mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam, eri vele anderen. Terwijl de met de Duit sche kleuren versierde zaal gestadig vol liep, bracht een muziekkorps van de Veiligheidspolitie muziek ten gehoore. Nadat de Rijkscommissaris met zijn staf was binnengetreden, werd de vlag- gegroet gebracht, waarna het vlaggen- vendel zich in een halven cirkel op het podium opstelde- De heer Lauffer open de de bijeenkomst en gaf het woord aan den leider van de afdeeling Nederland den heer Ruhberg. Spreker wees er op, dat met deze betooging een nieuw tijd perk voor de afdeeling der buitenland- sche organisatie der N.S.D.A.P. is aan gebroken. Hij begroette voorts den Rijkscommissaris. de vertegenwoordi gers der weermacht, der S.S., der po litie en die van den Arbeidsdienst en de talrijke leden van de Italiaansche kolo nie. Spr. wierp voorts een terugblik op de geschiedenis der afdeeling, waarbij hij wees op den toestand vóór de machts overname in 1933 en op het verbod door de Nederlandsche regeering in 1934. Dit verbod, aldus spreker, ging uit van en van de volksontwikkeling in ant woordelijkheid tegenover de meenschap. Van links naar rechtsprof. dr. de Quay, mr. Elinthoven en mr. Linthorst Homan tijdens de persconferentie in Hotel Central. De Nederlandsche Unie is in een zware stonde onzer vaderlandsche ge schiedenis gesticht om alle Neder landers te verzamelen tot doelbewusten arbeid voor het behoud en de verster king van vaderland en volksgemeen schap en tot de voorbereiding van de voorwaarden en de wegen van hun be staan en welzijn in de toekomst. Met open oog voor de werkelijkheid w>il zij dien arbeid terstond aanvangen, voor- zoover de beperkingen van den staat van bezet gebied dat mogelijk maken en in loyale verhouding tot de bezettende overheid. Zij stelt zich tot taak de volks eenheid op staatkundig, cultureel en sociaal-economisch gebied te bevestigen en te versterken. OP SOCIAAL-ECONOMISCH GEBIED Op dit gebied wil de Nederlandsche Unie met handhaving van het eigen karakter der Nederlandsche volkshuis houding in haar samenhang met de wereldeconomie en haar gerichtheid op het wereldverkeer 1. Organische ordening der arbeids gemeenschap zonder klassetegenstel- lingen. Vooropstelling van de belangen het gemeenebest boven die van enkeling, met erkenning van on- De plaatselijke groepsleider breng, na aankomst de pleegkinderen, één Voor één, naar hun pleegouders. De organisatie was voortreffelijk alles klopte als een bus. Aldus de toelich ting op bovenstaande foto, welke dr. Fellner ons heden gaf, die, naar men weet, hier de organisatie van de uit zending van Nederlandsche kinderen naar de Oostmark voorbereidde. Wat betreft het opzien, dat hier te lande in breede kringen is gebaard door de benoeming van commissarissen voor het soc.-dem. vakverbond en de Marxistisch- politieke partijen, werd duidelijk gemaakt, dat dit niet is te zien als een ingrijpen in onze binnen- landsche politieke aangelegenheden of als een Duitsch streven tot beïnvloe ding van het werk dier organisaties, maar dat men hier uitsluitend van Duitsche zijde het oog heeft gehad op haar buitenlandsche-politieke houding en de vroegere vijandelijke houding je gens het naburige Rijk en volk. De keuze der te benoemen personen werd bepaald door hun vroegere houding tegenover Duitschland. Ongerustheid voor de toekomst behoeft dus, in deze opvatting, niet te worden gekoesterd. Voor een rustige en regelmatige ont wikkeling van ons land onder de nieuwe omstandigheden is van beteeke nis de senerpe waarschuwing aan hen, die, in troebel water visschend, mee nen orde en veiligheid in gevaar te kunnen brengen. Er zijn nog tal van punten, die ons aller volle aandacht en overdenking ver dienen. Noemen wij slechts ons Indische gebied. Wij stellen ons voor, op een en ander terug te komen, doch volstaan thans met deze enkele korte aanteekeningen Met klem wekken wij onze lezers op, de groote rede, door Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart gister avond hier voor de buitenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P. gehou den, met aandacht te lezen. Het is een monumentale rede, waarin de bran dende vraagstukken van dezen tijd de revue passeeren en op tal van punten een helder licht wordt geworpen. Voor een overgroot deel hield de Rijkscom missaris zich daarbij bezig met de huidige verhoudingen tot en in bezet Nederland en klaarblijkelijk richtte hij zich daarbij niet slechts tot zijn directe gehoor maar tévens tot het Nederlandsche volk, met de klaarblij kelijke bedoeling, op vele nog niet ge heel klare punten opheldering geven, misverstanden weg te en voor ons, Nederlanders, van zorg zooveel mogelijk wijderen. Op ondubbelzinnige wijze Rijkscommissaris herhaald, dat de be zetters aan het Nederlandsche volk de mogelijkheid bieden om over zijn toe komst zélf te beslissen, over zijn vrij heid en zijn toekomstig bestaan als zelfstandig volk. Maar hij heeft daar bij geenszins verbloemd, dat dit af hankelijk is van de houding, welke het Nederlandsche volk aanneemt, nu en in de toekomst, met name het achter wege laten van alles, wat moet worden opgevat als een poging om de eindbe slissing in den oorlog in anti-Duitschen zin te beïnvloeden. i godsdienst, kerk, en opvoeding. Bevordering van Nederland’s om zijn plaats in de wereld strijdt, ‘S1 Je ln Europeesche cultuur zijn functie in de tureele waarden. Nauwe eultureele baanderen en Zuid-Afrika. Opvoeding van de jeugd Het driemanschap, dat zich in eerste in stantie als woordvoerders der Neder landsche Unie tot ons volk heeft gewend, mr. F. Einthoven, prof. dr. J. E. de Quay en mr. hedenmorgen in program der toegelicht. Hieronder laten wij het program punts gewijs volgen. 6. met 7. met daarbij voor ons allen het bewust- naLonalen zin. o.a. door gezinsvorming en bevordering van allen. 7. Versterking van den landbotr» door loonend prijspeil en ordening van het grondgebruik. 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven. 9. Beteugeling van bedrijfsecncen- tratie en trustvorming. uen uesien aangekomen. Van de aankomst van den 4den trein werd nog geen bericht ontvan gen. Men verwacht dit in den loop van heden. Wel ontving men van een tus- schenstation bericht, dat de reis een zeer gunstig verloop heeft. De ontvangst der kinderen zoowel in Linz als te Gmunden ,vas allerhar telijkst. Een begeleidster van den tweeden trein werd onderweg ziek zij moest te Linz geopereerd worden. Haar toestand baart geen zorg. De Duitschers in Nederland Gij zelve hebt dat hier in Nederland beleeft en niet slechts hier in Europa, maar ook ginds in Nederlandsch-Indië. Zeer talrijk zijn de volksgenooten, die hier in Nederland waren en zijn en naar verhouding is ook het getal der- genen, die naar Nederlandsch-Indië gingen groot, om dat mogen wij wel vaststellen in een volkomen spon- tanen en energieken levensmoed mee te helpen aan alles wat hier te scheppen was. Zij beleefden, dat wij Duitschers na den wereldoorlog hoogstens met een licht gevoel van medelijden werden ge duld. Ons volk en ons vaderland waren immers zwak en machteloos. Toen ech ter de Nationaal-Socialistische weder geboorte na de machtsaanvaarding werkelijkheid werd, moesten juist zij. die uit de rijen van het eigen volk naar elders gegaan waren, als de eer sten onmiddellijk den haat en de vijandschap van al diegenen aanvaar den, die het niet dulden wilden, dat het Duitsche volk zich van de boeien der dwangdictaten bevrijd had en weder tot macht komen wilde. En dit verer gerde nog, toen in September 1939 Duitschland naar de wapenen moest grijpen om zich in het Oosten recht te verschaffen, en Engeland en Frankrijk dit oogenblik gebruikten tot een voor wendsel om het Rijk aan te vallen en het weer tot onmacht te bréngen. Wij kennen de bestrijdingen en vervolgin gen, die zij moesten dulden, vooral toen de Führer in Mei van dit jaar besloot, de aanvalsplannen der tegenstanders voor te komen en dit land niet op- marschgebied van de Engelsche en Fransche legers te laten worden. Toen beleefden zij dagen van zware verdrukking; zij waren niet slechts in kerkers geworpen en bedreigd, doch zelfs aan zware mishandelingen bloot gesteld Maar zij beleefden ook de da gen van den grootsten veldslag aller tijden en van de overwinning der Duit sche wapenen. Gij, mijn partijgenooten, hebt onzen dank verdiend voor uw sterke moreele en opofferende houding in de verloopen jaren, bovenal echter in de zware Augustusdagen en gedu rende uw interneering. In een gisteravond hier ter stede in de groote zaal van den Dierentuin gehouden bijeenkomst, welke was georganiseerd door de afdeeling Nederland van de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P., heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart een belangrijke rede gehouden J. Linthorst Homan, hebben een persconferentie het N.U. geopenbaard en verkeerde veronderstellingen en zal al tijd ongerechtvaardigd blijken. Men heeft nimmer geprobeerd de Duitsche levensbeschouwing aan de Nederlanders op te dringen, doch men heeft het recht genomen, zich buitenslands als Duit schers te doen kennen. Dit verbod be werkstelligde slechts, dat men zich nog vaster aaneensloot en meer vertrouwen kreeg. Vervolgens nam de heer Ruhberg de gebeurtenissen tijdens de internee- ring in oogenschouw, waarna de her denking plaats had van de daarbij ge- doode Duitschers. Hieronder waren er tachtig, die in Rotterdam tengevolge van de krijgsverrichtingen het leven lieten. Terwijl de vaandels zakten hoorden de aanwezigen staande het „Ich hatt’ ein’ kameraden” aan. Vervolgens las de heer Ruhberg enkele telegrammen voor, waaronder één van den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess. Hierna gaf spreker, onder luide toe juichingen, het woord aan den Rijks commissaris voor het uitspreken van zijn rede. Huis, vaderland, volk, het zijn begrip pen, die ons allen van de jeugd af zijn bijgebracht, aldus begon de Rijkscommis saris zijn rede. Hoe verschillend echter was hun beteekenis, zoolang ons niet de Führer door zijn geloof aan het Duit sche volk boven alle individueele be langen, bijzondere wenschen en mee- ningen uit een onvergankelijk doel gaf. Al naar den stand, het beroep der maat schappelijke verscheidenheid, verstond de een onder vaderland en volk de mo gelijkheid en het object van zijn maat- ■happelijke bezigheid, de ander echter ag daarin de vesting der uitbuiting an zichzelf en zijn arbeidsmakkers, de lerde gaf zich over aan fantasievolle ■n romantische begrippen en de vierde stelde zich tevreden met een weinig huiselijke, idyllische rust, waarin hij de rest van zijn energie verloor. Degenen, die aan de steeds bloeden de grenzen van het volk stonden, ervoe ren reeds in de ervaringen van hun kindertijd, wat het beteekent tot een volk te behooren, gelijk het Duitsche volk in werkelijkheid is. Zij ervoeren ook, dat hun eigen kracht slechts m de kracht van het volk zelf gegrond vest kan zijn en dat zij zich slechts handhaven kunnen binnen een sterk volkswezen. Op dezelfde wijze is het hun gegaan, die in den vreemde en te midden van een ander volk vertoe vende, dagelijks dit onderscheid bele ven moesten en alle vragen hadden op te lossen, die daaruit ontstonden, dat zii niet te midden van hun eigen volk leefden als iets dat gelijk een vanzelf- Seestelijke en heid. a. 1. Behoud van het Nederlandsche volkskarakter en versterking van die eigenschappen, waaraan het Nederland sche volk zijn kracht en zijn plaats in de wereld te danken heeft. 2. Verheffing van het levensideaal boven materialisme en egoïsme tot toe wijding aan de waarachtige levens waarden van mensch en gemeenschap. 3. Bescherming en ontwikkeling van eigen beschaving en zeden en van het volkseigen in de gewesten zoowel als in het geheele land. 4. Vrijheid van levensbeschouwing 5. van den vervangbare waarden der persoonlijke zelfwerkzaamheid. 3. Doelbewuste leiding van de voort brenging en verdeeling van stoffelijke goederen. 4. Dienstbaar making van geld- en credietwezen aan de eischen der volks welvaart. 5. Erkenning van den plicht van iederen Nederlander om te arbeiden en van den plicht van het gemeenebe^ om iederen Nederlander *n den ge* meensebappeiijken arbeid te doen doelen. 6. Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volks kracht o.a. door bevordering van gezins welvaart bezitsvorming voon I HAAGSCHE COURANT BELANGRIJKE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS den Tra ren Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 UJA.C gxuuuiutu van uuö vum, uat nu vvvxgavt vuui uck wuiVöuuu

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1