PAGIXA 5 EERSTE BLAD, RAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JULI 1940 De rede den van Rijkscommissaris /jcr veewet Vervolg van le blad, pag. 1. Drie voorwaarden naar De toekomst van Nederland Wat is neutraal? Zie verder le blad, pag. geestelijke eenheid ons het Het Nederlandsche volks karakter Het gedrag der Neder landers Nederland den rand schiedenis ALLE MOOIE PIEKJES IN EN BU DEN HAAG ZUN TE BEREIKEN m PEP is een van bil- die be- Engel onmiddellijk wordt, zijn verregaande vergaderingen De Nederlanders geloofden, althans beweerden, neutraal geweest te zijn. Maar wat is neutraal? Als groote naties een strijd op leven en dood aangaan, kan de neutraliteit niet als een formeel grond van de ervaring, welke wij in langen politieken strijd hebben opge daan en welke niet blindelings moet worden geïmiteerd, maar waaruit toch wel naar analogie nuttige gevolgtrek kingen kunnen worden gemaakt. De eenwording van de krachten in een volk kan nooit het resultaat zijn van de con centratie van verschillende program ma’s, waarbij de beginselen zoover mo gelijk worden uitgebreid en daardoor onduidelijk worden, teneinde allen daarin op een of andere manier een plaats te laten vinden. De vakve eeningen In dit verband kom ik te spreken over maatregelen, die ten opzichte van de vrije vakvereenigingen en van de marxistische organisaties noodig wa ren. Als iemand zich mocht verwonde ren, dat zulke maatregelen zijn uitge vaardigd, kan ik zeggen, dat het op zijn hoogst verwonderlijk is, dat zij niet reeds veel eerder, n.l. op den eersten dag der bezetting, getroffen zijn. Daar ik van meening ben, dat deze organisaties voor haar leden, die im mers in hoofdzaak tot den kring der arbeiders en beambten behooren, nut tige resultaten tot stand kunnen bren gen en dat voor alles de leden van deze organisaties niet van de vruchten van hun reeds gedane prestaties mogen wor den beroofd, heb ik nagelaten deze organisaties eenvoudig op te heffen, doch heb ik het besluit genomen uit sluitend door een nieuwe leiding mij waarborgen te verschaffen, dat die in vloeden en gevaren zijn uitgeschakeld, dien in een nationaalsocialistisch be wind niet de vrije hand kan worden gelaten. Bij de vraag aan wie ik het beheer over deze organisaties moest geven, was duidelijk, dat niet in aanmerking konden komen al die mannen, die langs den weg van parlementair-democrati- sche compromissen met deze zelfde orga nisaties reeds eenmaal in verbinding hebben gestaan. Na deze beperking voerden de beschouwing van de per soonlijke eigenschappen en de erva ring op het betrokken gebied mij tot de gevallen keuze. Zonder ten aanzien van de binnenlandsch-politieke houding van deze mannen en van den kring, waar uit zij stammen, positie te kiezen, kon ik evenwel vaststellen, dat deze kring in de buitenlandsche politiek een hou ding heeft aangenomen, welke zonder prijsgave van welk recht of aanspraak van vrije Nederlanders dan ook, dien buitenlandsch-politieken koers heeft gehouden, welke, zooals de feiten uit wijzen, de juiste was en welke, indien door de verantwoordelijke instanties in Nederland te rechter tijd gehouden, aan het heele Nederlandsche volk ten voordeel zou hebben gestrekt. stand is eigenlijk volkomen onbegrij pelijk en slechts daardoor te verklaren, dat wij hier in het bewustzijn van onze kracht handelen en in het ver antwoordelijkheidsgevoel, dat wij in ieder geval voor dit land, in de eerste plaats echter voor zijn volk hebben. De positie van het Huis van Oranje Wat nu de positiekeuze ten aanzien der Koningin betreft, moet het vol gende vastgesteld worden: de Ko ningin heeft den oorlogstoestand tegen het Duitsche Rijk uitgeroe pen, althans door haar autoriteit gedekt en is als vijandin van het Groot-Duitsche Rijk naar Engeland gegaan. Bovendien volhardt zij in dezen toestand, te meer waar ons niet bekend is, dat zij op eeniger- lei wijze protest tegen de van En- gelend uit tegen Nederland onder nomen bomaanvallen op niet-mili- taire doelen, waaraan voorts nog in de eerste plaats Nederlanders ten offer vallen, indient. Zonder de vraag van den staatsvorm in de Nederlanden aan te raken, zonder de betrekking van het Nederland sche volk tot het huis van Oranje op eenigerlei wijze te willen in- fluenceeren, want dit zijn dingen, waarover het Nederlandsche volk kan niet aan der wereldge- blijven staan thans gesteld We zijn ons zelf in vrij besluit zal oordeelen, staat vast, dat een bezettingsmacht het zich niet kan laten welgeval len, dat voor een persoonlijkheid, zelfs als die de Koningin van een land is, die zich in de rijen der vijanden bevindt, betoogingen van welken aard ook worden gehouden. Evenzoo spreekt het vanzelf, dat iedere bemoeienis met het bezette land voor den duur dezer bezetting uitgeschakeld wordt. Ik onder streep deze verklaring met nadruk met hef oog op toekomstige ge denkdagen. maar ook met het oog daarop, dat vermeldingen in poli tieke vergaderingen of program ma’s door de bezettingsmacht niet kunnen worden ter kennis genomen. Alles, wat ik hier van de Koningin zeide, geldt in de gegeven omstan digheden ook voor het Huis van Oranje. Dit standpunt heeft met onze wilsvorming van het Neder landsche volk niets van doen. GOUD EN JUWEELEN INKOOP tegen de hoogste prijzen. J. C. VERMAAT Jr. - Juwelier Zeker is Nederland voor het lotsprobleem. volkomen bewust, dat zelden een volk in zoo korten tijd uit zijn doen is ge rukt en voor nieuwe feiten is gesteld, welke een nieuwe, koene, zelfs op som mige punten revolutionnaire geestes houding eischen. De zaak ligt echter zoo: Nederland kan op het oogenblik, dat grootmachten dezer wereld tot den strijd staan aangetreden, een oogenblik, waarin heele werelddeelen in econo misch en politiek opzicht gerecon strueerd worden, niet aan den rand der wereldgeschiedenis blijven staan, dat is onmogelijk. Wellicht hebben de Ne derlanders over het hoofd gezien, dat deze beslissende strijd moest komen, wellicht hebben zij zich te zeer vast gelegd in den gedachtengang van de eene partij in dezen strijd. Thans is het Nederlandsche volk en het kernland van het Nederlandsche Rijk meege sleept in deze Nederlandsche crisis. De reconstructie van het continent kan niet voor de grenzen van Nederland halt houden. De gevolgen van deze gebeurtenissen zullen door iedereen kunnen worden be speurd en door iedereen kunnen worden gedragen. De naaste toekomst zal moei lijk en vol ontberingen zijn. De levens wijze der Nederlanders, voor zoover zij werk hadden of op andere manier over een inkomen beschikten, zal zeker door verhooging van de kosten van levens onderhoud, verhooging van belastingen en tarieven, beperkingen ondergaan. Want ik twijfel er niet aan dat de Nederlanders zich zullen inspannen om hun persoonlijke zoowel als hun staats huishouding in orde te houden dit moet als een onontkoombare noodzake lijkheid onder oogen worden gezien, doch niet zonder hoop en met verzet tegen het noodlot, doch in den vasten wil, terstond aan het werk te gaan. Boven de nationale staatsgedachte uit zal de idee van een nieuwe gemeen schappelijke orde ons in staat stellen de ons door onze geschiedenis gegeven ge meenschappelijke ruimte tot een nieuw geestelijk rijk te herscheppen. Ten aanzien van dit land wil ik nog eens vaststellen, dat naar onzen wil en wensch het Nederlandsche volk in den strijd van dezen tijd zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst geheel zal weten te ver zekeren en mannen uit het Neder landsche volk, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn en zich geven willen, het lot van dit land mogen besturen, gedragen door het vertrouwen van het gan- sche Nederlandsche volk. De poli tieke wilsvorming in dit land is de zaak der Nederlanders. Wij behou den ons slechts voor, onze positie daartegenover te bepalen. Wat nu deze politieke wilsvorming betreft, zoo herhaal ik nog eens, dat wij niet in dit land gekomen zijn, om het Nederlandsche volkskarakter te on derdrukken of het onze wereldbeschou wingen op te dringen, integendeel, van het standpunt der bezettingsmacht ware het natuurlijk veel eenvoudiger, iedere politieke meeningsuiting, van welken aard ook, in woord en schrift, te onder drukken; dit is niet het geval. Als niet zware vergrijpen tegen de beslist in aanmerking te nemen belangen der be zettingsmacht voorkomen, kunnen nu en steeds alle bladen verschijnen, en zij ook in hun inhoud slechts in hun eigen belang en in het belang van het Nederlandsche volk zoo ver slechts be perkt. als dit ten aanzien van de nood zakelijkheden der bezettingsmacht noo dig blijkt. Inden dientengevolge de pers zich zekere beperkingen oplegt, dan zal wel licht de een of andere datgene missen, wat hij tot nu toe interessant vond, op den langen duur zal deze zelfde beheer- sching slechts nuttig blijken te zijn en alle verstandige menschen zullen een maal betreuren, dat de Nederlandsche pers niet reeds vroeger tijdens haar zoogenaamde neutraliteit zulk een zelf- beheersching aan .den dag heeft gelegd. Zekere verschijnselen zijn evenwel zorgwekkend, niet voor ons, doch voor de Nederlanders zelf. Hiertoe behoort bijvoorbeeld de houding der Nederlan ders tegenover onze Rijksduitsche volksgenooten. Waartoe moet het bij voorbeeld leiden, wanneer klaarblijke lijk diegenen onder ons, die jarenlang hier loyaal medegearbeid hebben, op sommige plaatsen nu geboycot wor den Waarom wordt een deel van het Nederlandsche volk door onverant- woordelijken, die aan de touwtjes trek ken, deze weg opgedrongen, dien het eens, nog afgezien van de schadever goeding. weder geheel terug moet gaan. En nadrukkelijk wil ik waarschu wen tegen iedere beleediging van het Duitsche volk en het Duitsche rijk, van onze symbolen en vlaggen, boven alles echter tegen iedere beleediging van onzen Führer, die onze hoogste eer is. Ik zeg zeer helder en duidelijk, dat een zoodanige beleediging de zwaarste beleediging is, die een ©ogen blikkelijke en onverbiddelijke reactie van ieder van ons, boven alles van iederen wapendrager, tengevolge zal hebben, ik wil ook echter al diegenen waarschuwen, die in troebel water wil len visschen en mcenen, dat zij achter den rug der Duitsche weermacht hun dapperheid kunnen bewijzen. Zonder uitzondering gelden voor allen de ver ordeningen voor de handhaving van orde en veiligheid en iedere poging tot verstoring zal zonder aanzien des per- soons gestraft worden, vanwaar ook deze komen moge. Voor rechtmatige bezwaren zal ik steeds een open oor hebben. Het schijnt mij ook noodzakelijk, de betrekking gelijk die thans voor geldt ten aanzien van de buitenland gegane vroegere politici der Nederlanden te verduidelijken. Met de vroegere regeering heb ik mij des te minder beziggehouden, daar het toch ook volgens de grondwet van dit land aan de regeering verboden is, den zetel naar buiten Nederland te verleggen en derhalve deze stap onwettig is en daarmee alle verdere ondernomen maatregelen dezer mannen eveneens onwettig geworden zijn, geheel afge zien daarvan, dat krachtens het bezet tingsrecht de Führer van het Groot- Duitsche Rijk voor den duur der bezet ting de uitoefening en toepassing van de regeeringsmacht duidelijk geregeld heeft schen voor' aanvalsgebi' eigen bestui vrijheid voor en vrijheid voor zijn pers Deze toe- De door heldhaftigen strijd en smart volle ontberingen vervulde geschiede nis van het Duitsche volk is een voort durende strijd om zijn geestelijke en politieke eenheid. De vrees voor de macht en de kracht, welke in de tot een volk vereenigde Duitsche stammen schuilen moest, bracht alle tegenstan ders in de meest onwaarschijnlijke, in wezen zeer tegengestelde verdragen tot elkander en verscheurde tegelijk met de politieke en geestelijke eenheid van Duitschland ook de geestelijke en maatschappelijke eenheid van Euro pa. Het centrum van het continent ver plaatste zich naar de Atlantische kust, op kosten van Midden-Europa, welks worsteling om een nieuwe en zinvolle vereeniging den bezitters slechts een storing van hun welvaren toescheen. In dezen tijd greep Engeland op even taaie en brutale wijze tegenover alle concurrenten de opperheerschappij en was er zorgvuldig op bedacht iedere poging, om op het continent een nieu we ordende macht te vormen, met alle onverbiddelijkheid te vernietigen, toen Bismarck een deel van de Duitsche staten tot het tweede rijk vereenigde en daarmede de kern geschapen had voor een Midden-Europeesch rijk, be gonnen de pogingen van Engeland om dit nieuwe machtcentrum te omcirke len en het te vernietigen. Ruim een kwart eeuw geleden brak de vernieti- gingsoorlog uit. Een kleine staat in het Europeesche statengeheel was de aan leiding tot dezen strijd. Engeland had zijn plannen zoo voorzichtig verwezen lijkt. dat Rusland en Frankrijk toen de hoofdtegenstanders schenen. Na een vier jaar voorbeeldig strijden, militair onoverwonnen, werd de toenmalige politieke zwakte van het Duitsche volk tot zijn tragische schuld; het geloofde de beloften der tegenstanders. Onweer legbaar zal den vijandelijken machten voor altoos de aanklacht tegenklinken, dat de wapenstilstandsvoorwaarden, waaronder Duitschland de wapenen neergelegd had, gebroken zijn en tot het dictaat van Versaille werden ver- valscht. Dit verdrag, dat vol hoon een vredesverdrag genoemd werd en ver oorzaakte, dat sindsdien het Duitsche volk wantrouwend tegenover elk ver drag stond, wilde de vernietiging van Duitschland en het Duitsche volk. El- zas-Lotharingen, West-Pruisen, het Wartheland, Eupen-Malmedy werden uit Duitschland gescheurd en aan an dere volken gegeven om zijn Duitsche wezen te vernietigen. En de Sudeten Duitschers werden overgegeven aan de Tsjechen, die tot een staat werden ge construeerd. De Oostmark, die tot het rijk terugkeeren wilde, werd in een gehate zelfstandigheid vastgehouden, teneinde haar het lot van die randsta ten te bereiden, die reeds vroeger van het moederland waren losgescheurd; het Rijnland werd bezet; Tsjecho-Slo- wakije op den bodem van het oude Rijksland der Duitsche keurvorsten van Bohemen als een bastion van den vijand midden in de Duitsche levens- ruimte gezet. Het Duitsche volk werd weerloos gemaakt en alle kiemen van de inwendige verscheuring dit land binnengebracht. Over alles heen werd de Volkerenbond gezet, opdat onder dezen schijn van een hoonende, nooit gewaarborgde revisie-mogelijkheid deze toestand vereeuwigd zou w'orden. In dit schokkende en wanhoopsvolle oogenblik der Duitsche geschiedenis in den strijd om Duitsche levensrech ten zond het lot ons den Führer, dien het vier jaar lang, ofschoon als front soldaat in de voorste linies strijdend, voor zijn groote zending bewaard had. Nu kwamen de jaren van strijd, er kwam verzet, het protest tegen de Roerbezetting door de Franschen, op dat het gansche volk opgeroepen en wakker geroepen werd; de marsch van 9 November kwam en weder be waarde het lot den Führer, toen partij genoot Graf de zeven kogels opving, die voor het lichaam van den Führer bedoeld waren. Toen ontwaakte bij het Duitsche volk het geloof aan Duitsch land en het symbool van het haken kruis op de ons heilig geworden vaan is het symbool van den strijd en de belofte van de overwinning geworden. Onwrikbaar, zonder compromissen te sluiten, alle aanvallen trotseerend, voerde de Führer zijn getrouwen, die het leger van het politiek zich bewust geworden Duitsche volk werden, tot de macht in den staat. En nu kwamen de groote staatmansdaden van den Führer. Voor hij echter dezen strijd begon, verkondigde hij in zijn groote vredesredevoering van Mei 1933 de be reidheid van het Duitsche volk tot een waren, werkelijken vrede, tot bereid willigheid van ieder wapen af te zien, als ook de tegenstander, gelijk hij het beloofd en bezworen had de wapens uit de hand te leggen. Ambtelijk gepraat en hoonende af wijzing waren het antwoord, de beslui ten van den Führer zijn vanaf het oogenblik de gebeurtenissen op het continent, die de wereldgeschiedenis maken. Vooreerst voerde hij Duitsch land uit de moreele dwangburcht van den Volkenbond, daarna verkondigde hij de weerhoogheid van het rijk af, Januari 1935 verklaarde het Saarge- bied in een bijna eenstemmige beslis sing. niettegenstaande de meest woe dende tegenacties, tot het Rijk te willen behooren. Maart 1936 werd het Rijnland bezet en zoodoende de souvereiniteit van het Duitsche volk in zijn rijksgebied bevestigt. Nu begon de strijd ‘om de I Wat nu het gedrag der Nederlan ders aangaat, willen wij vaststel len. dat wij zeker niet onderwor penheid of onoprechte beminnelijk heid verwachten wat wij echter wel verwachten is een behoorlijke en beheerschte houding. Ook in dit opzicht zijn wij grootmoedig. Dat wij tegen een werkelijk Neder- landsch nationaal gevoel niets hebben, bewijst het beste het feit, dat wij geen bezwaar hebben tegen de Nederland sche nationale vlag, en dat wij aan de toekomst van Nederland denken, toont de zorg aan, die wij voor de Nederland sche jeugd hebben, want de jeugd is de toekomst van het volk. Ik richt echter tot ouders en leeraren de ern stige waarschuwing, de jeugd niet in een verkeerd begrepen nationaal ge voel op een dwaalweg te brengen. Onze bemoeienis met den opbouw- dienst en de hulp en begunstiging, die wij bieden aan de oprichting van den arbeidsdienst als het belangrijkste op- voedings- en schoonmaakmiddel van een volk moet iedereen toonen, waar het ons om gaat. De concentratiepogingen Ik zie velerlei pogingen tot verzame len, zoogenaamde concentratie. Ik merk op, dat ik al deze pogingen met welwil lende belangstelling bezie en haar geen moeilijkheden in den weg zal leggen, tenzij het alleen maar gaat om zulke pogingen, welke beoogen in eenigerlei vorm dien geest te laten voortleven, die tenslotte het Nederlandsche volk naar den lOen Mei 1940 heeft gevoerd. De conserveering van dien geest kan ik van het standpunt der bezettende macht, maar ook in het belang van het Nederlandsche volk, zoolang deze bezet ting duurt, niet met open oog dulden, want er mag tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk nooit weder een tiende Mei zijn. Een ding zou ik even wel willen zeggen: een binnenlandsch- politieke beweging en wilsvorming kan haar sanctie nooit van mij als vertegen woordiger der bezettende macht ver wachten, doch moet deze uitsluitend daardoor verkrijgen, dat zij het Neder- •andsche volk van de juistheid van haar richting overtuigt. A!s ik hierbij nog Tets zeg, dan is dat geen verordening, zelfs niet een wensch maar ten hoogste cen raad gegey™ op Oostmark. Hier hadden zich alle te genstanders van het nieuwe Duitsch land saamgevoegd om Oostenrijk, dat in dezen territorialen omvang nooit een zelfstandigen staat, doch altijd slechts deel van het Rijk geweest was, tot de giftige punt van de pijl op het hart van Duitschland gericht, te ma ken. Het slechtste emigrantendom, dat later vluchtend de Oostmark verliet om gelijk wij tot ons leedwezen vaststel len moeten vooral juist in Neder land een toevlucht te vinden, ik denk slechts aan den beruchten Muckermann, die zijn politiek katholicisme tot het marxisme ^ist te verbinden, wflde de ware volksmeening in Oostenrijk misleiden. Dit systeem voerde tot een wanhopigen en wreeden strijd. Hon derden doodvonnissen werden door de rechtbanken, geveld, vele werden vol trokken. Duizenden vielen in den strijd tienduizenden werden in de gevange nissen geworpen, maar de onwaarheid brak stuk op den onuankelbaren Duit- schen wil van de Oostmark om tot het Rijk te behooren. Maart 1938 kondigde de Führer de terugkeer van zijn land tot het Rijk af. Groot-Duitschland was geschapen. De ring van Versailles ge broken. Nu ging het spoedig de beslis sing tegemoet. In October werden de Duitschers van het Sudetenland bevrijd. Maart 1939 Bohemen en Moravië, de oude rijkstanden in het rijksverband te ruggehaald en met dankbaarheid ge denkt heden het Tsjechische volk het toenmalig besluit van zijn president Hacha. dat hij in deze groote worsteling om de levensrechten van Europa dit tand niet gelijk andere kleinere aan den rand gelegen staten oorlogstooneel liet worden, doch in vaste rust al zijn krachten aan vreedzamen arbeid liet wijden. Intusschen was ook het verbond met de andere macht van het jonge Europa met het fascistisch Italië geslo ten en een hechte vriendschap verbond de twee grootste mannen van hun vol ken en hun eeuw. September 1939 moesten de Poolsche aangelegenheden worden opgelost. Door een thans ongelooflijk tegemoetkomend aanbod, dat slechts Adolf Hitler doen kon, wilde de Führer de verhouding tot Polen vreedzaam regelen- Engeland dreef echter dit volk als het eerste op- gehitste en daarna verlaten land in den oorlog. Vreeselijk is de schuld die het Poolsche volk op zich genomen heeft. Meer dan 50.000 wreed en beest achtig vermoorde Duitschers zijn er het eeuwig getuigenis van. dat deze Polen niet in 't rijk der cultuurvolken behooren en nimmer meer er aanspraak op mogen maken ordenende macht uit te oefenen. Polen werd verpletterd. Nu was de rug gedekt voor den beslissenden strijd, niet slechts om Duitschland's, maar ook om Europa’s toekomst. De rust der voor bereiding in het Rijk werd tot drift der besluiten in de vijandelijke staten. Deze gingen zoover, dat een nietswaardige aanslag tegen den Führer voorgenomen en uitgevoerd werd. En weer was het de voor zienigheid, welke den Führer niet slechts voor zijn volk, maar ook voor de geschiedkundige ontwikkeling der toe komst bewaarde. Alle plannen der te genstanders om een gelijk de En- gelsche machthebbers geloofden aan- lokkelijken oorlog achter de Maginot- linie met economische worging van het Rijk te voeren, mislukten. Nieuwe plannen tot uitbreiding van den oorlog werden gemaakt in de vrees, om de militaire beslissing daar af te dwin gen, waar ze juist afgedwongen worden moest. En nu bleek, dat het resultaat van den wereldoorlog geen militaire en werkelijke overwinning was, doch het forceeren van een resultaat met onre delijke middelen, en dat niet kanonnen en beton een strijd beslissen kunnen, maar het koene besluit van een veld heer en staatsman de sterke harten der mannen. De wereldgeschiedenis kan niet met bedrog worden gemaakt. Gedragen door de moreele kracht van de zedelijke opdracht, welke de geschiedenis aan Adolf Hitler en aan den Führer van het fascistisch Italië af. om een nieuw en zinvol geordend Europa te scheppen, sloeg onze Führer als de geniaalste veldheer van alle tijden den geweldig- sten stag en verwierf de meest groot- sche overwinning. Het Romeinsche Im perium is in beslissenden strijd ons ter zijde getreden. Ons zijn en ons werken nu wordt gegeven en gewijd aan de doeleinden, welke de Führer aan elk van ons als zijn medestrijders gesteld heeft. Als gij nu aan uw taak gaat, dan is noodig. dat gij de richting, die onze arbeid in dit tand verkrijgt, ook kent. begrip worden behandeld. Wij Duit schers in elk geval kunnen niet een neutraliteit erkennen, waarbij een tand verzamelplaats van alle emigranten en vijanden van het eigen volk woelt; wanneer een land duldt, dat in zijn pers dagelijksch vuil op allés wordt gewor pen, wat ons heilig en dierbaar is, als het verdedigingssysteem van een tand juist uitsluitend tegen het Rijk gericht is en wel als voortzetting van de Fran- sche en Belgische verdiedigingsdinies; als tenslotte op den bodem van dit tand zelfs een samenzwering tegen het leven van den Führer mogelijk is. Al deze dingen hebben in onze oogen Nederland reeds tang niet meer als neutraal tand doen voorkomen en wanneer thans ge zegd wordt, dat een tot de gepubliceerde documenten behoorende, in de maand Maart van dit jaar opgestelde brief van den opperbevelhebber van land- en zee macht, welke een gemeenschappelijk militair optreden met het Belgische, Fransche en Engelsche leger regelt, slechts voor geval van werkelijken oor log in een gesloten enveloppe ter zijde was gelegd, dan wil ik gelooven, dat deze plannen ook in deze gesloten enve loppe waren. Maar dit gepubliceerde schrijven bevat een menigte van bij zonderheden omtrent den vijandelijken opmarsch, zoodat zich de vraag opwerpt, waarvandaan deze wetenschap stamde. Wij zijn niet zoo naief aan te nemen, dat al deze in bijzonderheden tredende details van den opmarsch onzer vijan den aan een werkelijk neutraal land werden medegedeeld zonder gemeen schappelijke afspraak. Wij Nationaal-Socialisten kunnen ons in een oogenblik, waarop het lot van het Duitsche volk voor alle tijden in onze hand gegeven is, niet houden aan slechts met de lippen beleden standpun ten, doch wij zien in de harten en moe ten ons gedrag naar de werkelijke men taliteit van de anderen richten. Wij weten thans, dat de Fran sche generale staf op 9 April 1940 tot den inval in België besloten heeft met het duidelijke doel van een stoot tegen het Roergebied en deze stoot zou natuurlijk ook over Nederland heen zijn uitgevoerd. Hoe kunnen wij aan een werkelijken tegenstand in dit tand tegen zulk een plan gelooven, wanneer alles militair tegen ons was voorbereid en de deur voor de vijandelijke ophitsing tegen ons wijd open gesteld werd Ons recht ligt gefundeerd in de verantwoording voor 80 millioen menschen van Duitschen bloede en in onze bekendheid met het gruwelijke dictaat van Versailles, dat beoogde millioenen Duitsche menschen te laten verkommeren en te vernieti gen. Aan deze verantwoordelijkheid hebben wij beantwoord, dat konden wij met des te meer grond nu het voor ons zooals wij benadrukken om een verdedigingsmaatregel ging en niet om den opzet een tand te veroveren en een volk van zijn vrijheid te beroo- ven. Zoo staan wij thans hier als over winnaar en bezettende macht. Het wekt menigmaal den indruk, als of wij te weinig als bezettende macht zijn opgetreden, alsof de Nederlanders niet duidelijk beseffen, wat een bezet tende macht kan beteekenen. Wat dat inhoudt, hebben wij beleeta, toen in 1918 de Franschen het Rijnland binnenrukten. Dezen hebben terstond een exclusief-Fransche militaire heer schappij gevestigd, op alle hoeken van straten stonden mitrailleurs, door schie ten in blinde woede op een menigte werden arbeiders van de Kruppfabrie- ken te Essen vermoord, het vrije ver keer in het land was volkomen tam gelegd, de burgers werden door Fran sche officieren met hondenzweepen van het trottoir gejaagd, zij werden uit hun woningen geworpen om plaats te ver schaffen enz. Deze ervaring toont aan, wat een be zetting beteekenen kan. wanneer zij door de zoo geprezen dragers der civi lisatie wordt uitgevoerd, die door zoo menig Nederlander als bondgenooten zijn begroet en wellicht ook thans nog gaarne begroet zouden worden. En wat beleven wij hier, ofschoon toch onze volksgenooten in kerkers zijn gewor pen. ofschoon thans nog duizenden van onze volksgenooten in Nederlandsch- Indië, die aan den oeconomischen op bouw medegearbeid hebben, onder de onwaardigste en ongezondste tropische omstandigheden vastgehouden, ja zelfs volgens binnengekomen berichten mis handeld worden Waar is ooit de weerga gevonden van een tand, dat militair veroverd werd, ja, dat in den strijd net Engeland door de rend tot gemaakt eeft met litieke Het nieuwe Europa Terwijl aan het einde van den werelroorlog overwinnaars, over wonnenen en neutralen door een golf van pessimisme en negatie werden meegesleept, kunnen de overwinnaars van dezen oorlog voor Europa een hoopvolle perspectief ontwerpen. Het nieuwe Europa van de solidaire sa menwerking van allen, het Europa zonder werkloosheid, zonder economi sche en monetaire crises, het Europa van de planmatige productie van ar beidsverdeling, dat over de modern ste technische productiemiddelen en y^r een gemeenschappelijk over heel ,opa ten uitvoer gelegd verkeers- nnh Vf111 beschikking heeft, zal na li f 6 ?g Van econ°mische en nationa- s ische remmende factoren zijn vas- tundament en een snel stijgende welvaart vinden. Het zal voor zijn egenstanders geen verleiding meer vormen door oorlogen en economi sten strijd zijn vrede te verbreken. Het opent voor de Europeesche vol ken, niet in de laatste plaats voor de kleine, de allergrootste mogelijkhe den voor hun technische, economische en commercieele prestaties. In dit Europa worden alle handen gebruikt. De bijzondere begaafdheid van eiken volksaard vindt een vele malen De concentratie van krachten een volk, dat in een zoo zonderen toestand verkeert als waarin thans Nederland zich vindt, zal slechts bereikt worden, indien 1. Een duidelijk inzicht over dezen toestand is verkregen, terwijl dit in zicht verworven is met het volledig geloof aan de juistheid van deze ont wikkeling. 2. Uit dit duidelijke inzicht de onont koombare gevolgtrekkingen worden ge maakt volgens welke als hoogste te be schermen goed het volk, dat wil dus zeggen het Nederlandsche volk en zijn welzijn, worden beschouwd. 3. Dit inzicht door een onverschrok ken persoonlijke overgave wordt ver dedigd, ook dan indien dat de breuk met zoovele gewoonten en gebruiken beteekent. Wanneer deze voorwaarden zijn vervuld, zal het volk bespeuren, waar het om gaat en zal geloovig den werkelijk geloovige volgen en ook de bezettende macht zal deze mannen niet slechts haar achting niet onthouden, maar ook aan hun argumenten het ge wicht niet ontzeggen, indien in som mige vraagstukken meeningsverschil aan den dag zou treden. en politieke Strijd om Thomsonplein 18. Telefoon 333328. Eenige Occasion; gezocht in BRILJANTEN RINGEN. 2738

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2