RADIONIEUWS BINNENLAND BIOSCOPEN FINANCIEEL HA'AGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Scheveningsche klanken De kippenstapel wordt tot een derde teruggebracht geslachte ONDERWIJS EN KERK MOLESTRISICO II tot OFFICIEELE VALUTA-KOERSEN 27 JULI Export en opslag van dieren RADIOPROGRAMMA II. 30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. EnM kees de klinker. Eindhoven <L Braak „Huis t e lei- CXXXVII. benaauwd pension’ Uit voer van hoenders naar Duitschland Een groot gedeelte zal naar Duitsch- De dien steun nootschap zoo mogelijk te Woensdag 4 September en P—£’i sterdam. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred. te Terneuzen de heer J. v. d. Bank, cand. de Soest- dijk. der een Pro- de te om te Op 15 September a.s. zal de voeder- ▼oorziening voor kuikens ophouden land kunnen worden uitgevoerd, momenteele exportprijs is van aard, dat daarvoor belangrijke i wordt gegeven aan de pogingen om on danks de abnormale afslachtingen den marktprijs op een redelijk niveau te houden. Het is echter niet onmogelijk, dat in Augustus en September de prij zen iets lager zullen worden. Indien mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat na de inkrimping van den pluimveestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de inkrim ping voor de direct-betrokkene voor een deel zouden worden opgeheven. Onze Jochem en ik ginge gezae- melik op stap. Voor ’t eirst in zoaveul jaere ginge we ’t Noordduièn in. We namme onze koers langs bad. We aane- n-al gaauw in de gaete, datte der in al die tèid èil wat veranderinge in die om geving plaes egrepe-n-aane. Overal moai ofgeperkte weggeties en daer langs alles beplant met denneties en aar soort groen gewas. As je daer zoa op je gemakje langs komt kuiere, dan lik- kent ’t wel, of je deur ’n sprookiesland komt, ’t Is ’n wonder, dat er zoa wéi nig mensche gebruk van maeke. Maar we aane de waetertoren nog iet te pakke-n-of we wiere-n-al deur 'n ongeluk achtervolgd. En ’t was of 't spul sprak dat gold netuurlik weer onze Jocheme. Je mot wete, datte die bewuste weggeties met groate bochte der èige, dan weer oag en dan weer laeg, deur duièn één slingere. Daer vandaen ‘t verbod voor fietsers, om daer te rije. Der staen overal paelties om dat fietsrije teuge te gaen. Maar gien mensch, die z’n éige-n-an dat ver bod stoort. De lieve jeugd wis die pael ties al gaauw op zij te zette. Op dat gebied is ’t daer net ’n vrijgevochte land. Maar dat non net onze Jochem daer ’t onnoazele slachtoffer van wor de mos! IJ wier deur ’n fietsrijer, die z’n stier iet meir ouwe kos, perdoes onderste bove-n-ereeje. En daer lag ie non met z’n biene-n-in de lucht, ’t Em mertje, dat ie mee-enome-n-aa om de braem in te doen, rolde dürtig meter vorder weg. Met groate moeite eb ik de man, die toch al iet fluks ter bien is. overend kenne krèige. Van kwaed- aerdig-èid kon die maar amper uièt z’n woorde komme. ’k Zou oak iet graeg neer wulle schrèive, wat er uièt z’n As Jaenekee der bij eweest aa. dan zou de würreld uièt-eloape-n-ebbe. Alle zèile-n-eb ik bij motte zette-n-om onze Jochen^p tot bedaere te brenge. ’t Was ’n groat geluk, dat er druk werk an de winkel was met braem zooke. In ’n paer ure tèis aane we ’t emmertje van Jo cheme alfvol eplukt. We viele-n-ier en daer in ’n paer „delleties” en ’t was ’n wonder oe me freer der ’n voorgevoel van aa, waer die de mèiste braem kon vinne. IJ aa de ouwe slag van vrooger nog te pakke-n-om de goeie plekkies te ontdekke. Non èit ’t weertje der oak erg toe mee-ewerkt, om de braem te laete groeie. De regens van de leste weke ebbe der mee veul goed an edaen. ’t Staet er voor, dat ’t van ’t jaer ’n „De laatste natuurfilm Zetel rijkscommissie voor machinisten examens. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de zetel der rijkscommissie voor de ma- chinisten-examens (scheepswerktuigkun- digen) verplaatst ^an het gebouw Laan van Meerdervoort 84 naar Nassauplein 27 alhier. Monumentdag te Utrecht. In een der zalen van het gebouw Provinciale Griffie te Utrecht, is monumentendag gehouden, waarop prof, ir. H. T. Zwiers, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft en prof. dr. J. P. M. L. de Vries, hoogleeraar aan de universiteit te Leiden voordrachten hiel den. Prof. dr. J. de Vries sprak over: „Onze landelijke bouwkunst en de volks kunde”. zal 1939 hierop komt, dat per medio September niet meer voeder zal worden verstrekt dan voor ten hoogste 20 pCt. van het pluimvee, dat bij bedoelde inventari satie aanwezig was. Voorts zal op 15 September a.s. de voedervcorziening voor kuikens ophouden. De in 1940 ge boren jongen dieren moeten worden bijgetcld bij den stapel van volwassen pluimvee. Het ligt dus in de bedoeling de voedertoewijzing te doen per op het bedrijf aanwezig dier tot een maxi mum aantal. Daarbij zal er streng op worden toegezien, dat niemand meer dan dit maximum aantal dieren houdt. De pluimveehouders zullen binnenkort een opgave ontvangen van het aantal kippen, waarvoor zij op 15 September e.k. voeder mogen betrekken. Iedere pluimveehouder zal zijn stapel dus sterk moeten inkrimpen. Hij beoor- deele zelf, welke dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhouden. In vergevorderd stadium Gisteren is te Amsterdam, onder ding van Centraal Beheer, een oriëntee- rende vergadering gehouden van onge veer 200 belanghebbenden, teneinde te komen tot de vorming van een vereeni- ging Nieuw-Molestrisico. In beginsel is daartoe besloten en er is een voorloopige commissie benoemd. Ingevolge de thans geldende bepalingen is den procureur. generaal kennis gegeven van dat voorne. men, meldt de „N.R.Crt”. Men weet, dat er onder leiding van Cen traal Beheer, reeds een vereeniging Mo de Sep- worden neer- a.s. Kippenren van particulieren Bij de inkrimping zal er voor wor den zorg gedragen, dat een goede kern overblijft, waaruit de stapel later weer kan worden opgebouwd. De mogelijk heid zal worden opgelaten, dat parti culieren, die tot nog toe kippen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Deze inkrimping heeft tot gevolg, dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat daarvoor een behoorlijke prijs kan worden ge maakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kunnen worden geplaatst. De opslagcapaciteit is echter beperkt. AMICITIA: „De Machtige” met Anna May Wong, Gail Patrick en Akim Tamiroff beeldt ons den ondergang uit van een be rucht gangster, die een ieder naar zijn wil wist te doen handelen. Voor de pauze zeer gedaagde komische film, een klucht vol dwaze situaties. „Een huwelijk in Monte Carlo”. Een extra aanbeveling be hoeft dit filmwerk geenszins, daar de na men als Ida Wüst en Theo Lingen ons vanzelfsprekend reeds eenige uren geestig spel waarborgen. APOLLO Het voorprogramma in ge noemd theater vangt aan met de belang rijkste en interessantste wereldgebeurte nissen van den laatsten tijd, een en ander in beeld gebracht door Ufa-nieuws en Polygoon: de laatste met zeer goede op namen van het sportseizoen en het vertrek van vele Hollandsche kinderen naar de Oostmark Na de pauze een reprise van de prach tige film „Moederlied” met in de hoofd rollen Benjamino Gigli, Maria Cebotari en de kleine Peter Bosse. Ook in deze film kan men ten volle genieten van het mooie stemgeluid van Gigli. ASTA: ..Madchen im Vorzimmer” of zooals de Hollandsche titel luidt „Meisjes die alles weten”, is een film met geestige verwikkelingen, goed geregisseerd en vlot en charmant gespeeld. In de eerste plaats door Magda Schneider, die hierin de rol van privé-secretaresse vervult. Meisjes, die alles weten, dat zijn de privé-secreta. ressen. Zij zorgen voor alles, helpen den directeur aan duizend en één dingen her inneren en bekleeden een belangrijke functie in het bedrijf. Een goede secreta resse is onmisbaar in het bedrijf... totdat ook bij haar de liefde een woordje gaat meespreken. In Magda Schneider’s geval de liefde voor twee mannen. Tenslotte vinden de harten elkaar, die in werkelijk heid bij elkaar behooren. Een aardige en onderhoudende film, met spel, dat vlot en charmant is. CAPITOL De film „Met geheime op dracht” behandelt een ingewikkelde zwen- del-affaire met erts-concessies waaraan een klein Zuidamerikaansch staatje ten onder dreigt te gaan. De avontuurlijke inhoud is door voorbeeldige regie en montage samengevoegd tot een sterk boeiend geheel, dat de aandacht geen se- Dezer dagen is bekend gemaakt, dat tengevolge van de veevoederschaarschte ook de pluimveestapel, welke een groot consument van voedergranen is, sterk zal moeten worden ingekrompen. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt thans nog de volgende bijzonderheden hierover mede. Met het oog op de beschikbare voor raden zal de kippenstapel tot ongeveer 6.000.000 stuks moeten worden geredu ceerd. Dit is ongeveer 1/3 gedeelte van de normale grootte. Deze inkrimping zal uiterlijk 15 September a.s. haar be slag moeten hebben gekregen. Daartoe zullen de voedertoewijzingen geleidelijk lager worden. Als basis hiervoor tember-inventarisatie aangenomen, hetgeen meisjes, stel blijft waar de 'n „opsteeksel”. Der ebbe-n-onze ouwe lui indertèid èil wat flessche van in- emaekt. Maar dutmael zoue we ’t toch ’n beetje aars anlegge. Onze jongensjaere wazze non ienmael voorbij en we sprak- ke-n-of om alles maar 'n beetje kalm op te vatte. De vrouwe Jaenekee en Ijsje aane o zoa graeg mee-ewuld, maar de uiètverkoape-n-in Den Aèg zatte-n-in der oafd, dus van meegaen was gien spraeke. „Gelukkig maar”, zèit onze Jochem, „de vrouwlui kenne beter thuiès blèive, laete wij saempies maar liever gaen!” waarin Ca- Paui’javor de hoofdfiguur welke stellig Het verhaal schilder, die model - van- de film -Het ^model wereld in trekt enorm met en Ook beperking van den eendenstapel Het bovenstaande had voornamelijk betrekking op den kippenstapel. Ook de eendenstapel zal echter een zeer sterke inkrimping moeten ondergaan. Daarbij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de hui dige omstandigheden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren. lest-risico bestaat, als een onderlinge ver zekering tegen oorlogsschade. Bij deze eerste vereeniging was op genoemde ba sis voor ca. 2 milliard gulden verzekerd, terwijl de oorlogsschade tot dusver ca. 70 millioen bedroeg. Deze zou uit den te heffen omslag vrijwel kunnen worden ge dekt. De vergoeding van deze schade kan volgens de statuten pas na den oorlog geschieden. Onder de tegenwoordige om standigheden is ook gee toetreding mo gelijk. Er bestaat intusschen groote belangstel ling voor deze onderlinge verzekering tegen oorlogsschade. Daarom is overwo gen. een nieuwe vereeniging Molestrisico II genaamd, op te richten, waarop de mededeeling in den aanhef betrekking heeft. REX: In het theater der groote reprise» draait deze week de uitermate spannende film „De ondergang van de Willian» Brown” met Cary Cooper in de hoofdrol, bijgestaan door George Raft en Frances Dee. Het verhaal speelt in den tijd van den slavenhandel en behandelt den moedi gen strijd van één man tegen een machtig concern van slavenhandelaars. ooral oe van het' zinkende schip zijn Vooraf gaat het Hollandsen den schilder-zanger onverwacht t—-=-- dramatische ontknooping Het voorprogramma brengt actueel m een buitengewoon interessante film. De cabaretière Vera van Nietten QclL Dddl Zondag 28 Juli. Jaarsveld 414.4 m. N.C.R.V. 8.uur v.m. Schriftlezing, me ditatie. 8.15 Orgelconcert (opn.) 9.Arn- hemeche Orkestvereeniging (opn.) 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50 Vrij Evang. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (opn.) V-A.R.A. 12.uur nam. VARA-orkest (opn.) 12.45 ANP. 1.Esmeralda. 1.50 „Voornamen en mode”, causerie 2,„The Kilima Hawaiians” en orgel. 2.30 Uit Bay reuth: le acte van de opera „Die Wal- küre”. 3.35 Tuinbouwpraatje. 4.Ram blers. 4.30 „Het Schildersleven”, causerie. 4.50 Gram.muz. 5.15 ANP. 5.35 De Golf brekers. 5.45 Reportage. V.P.R.O, 7.tot 8.Studiodienst. N.C.R.V. 6.— tot 7.— Wijdingswoord. V.A.R.A. 8.ANP. 8.15 Revue-program- ma. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Orgel. 10.15 10.25 ANP. K o o t w ij k 1875 m. A.V.R.O. 7.uur Ber. (Duitsch.) 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gram.muz. 9.Omroep orkest en solisten (opn.) 9.45 Gram.muz. 10.Morgenwijding. 10.15 Gram.uz. 10.30 Twilight Serenaders (opn.) 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Gram.muz. 11 45 Syl- vestre-Trio. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch.) 12.45 ANP of gram.muz. 1.AVRO-Amusements-or- kest en soliste (opn.) 1.35 Puszta-orkest. 2.Ber. (Duitsch.) 2.15 Concertgebouw orkest en solist opn.) 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 AVRO Tango-orkest (opn.) en AVRO Dansorkest. 4.30 „Nieuwe wegen in de lichamelijke opvoeding”, interview. 4.45 Orgel. 5.Ber. (Duitsch.) 5.15 ANP. 5.30 AVRO Amusements-orkest. 6.15 Ber. (Eng). 6.30 AVRO-Amusements-orkest en solist. 7.Gram.muz. 7.20 Weensch pro gramma. 8.— Ber. (Duitsch.) 8.15 ANP. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Gram.muz. 9.15 9.30 Ber. (Eng.) 10.Ber. (Duitsch.) 10.15—10.30 ANP. (10.30—10.45. 11.15— ll. 30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. Eng.). Bapt Gemeenten. Benoemd tot hulppred. te de heer Th. Looy. Evang. Luthersche kerk. Tot proponent bij de Ev. Luth. kerk is bevorderd de heer K. v. d. Braak te ‘s-Gravenhage. EXAMENS. Fransch M. O. Geslaagd te Utrecht voor de akte A mej. J. T. F. van Es. Amsterdam, mej E. G. v. d. Woude, Amsterdam en H. Mussies, Monster. Fransch L, O. Geslaagd Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk In de gisteren te ’s-Gravenhage voort gezette zitting van de algemeene synode der Ned Herv. kerk werd tot secundus lid van de algemeene synodale commissie gekozen ds. H. H. Brucherus Cleveringa te Middelstum. Prof. dr. W. J. Aalders van Groningen rapporeeerde namens de commissie voor stukken ter behandeling over tal van mis sives in verband met de afgelaste Clas- sicale vergaderingen, ingekomen. De sy node vereenigde zich met de voorgestelde conclusies, waarin uitgesproken wordt, dat de gewone classicale vergaderingen niet meer mogelijk waren omdat de ver kiezingen reeds schriftelijk hadden plaats gevonden en dus het geven van conside raties geen zin meer had. wijl de synode reeds in vergadering bijeen was. Wat de buitengewone classicale vergaderingen be treft werd aan de synodale commissie diligentverklaring verleend. Zoodra de omstandigheden het toelaten is tegen het houden dezer vergaderingen geen be zwaar. Dr. G. Oorthuys van Amsterdam rap porteerde vervolgens over het voorstel der urgentiecommissie tot het samenroe pen van een kerkelijke vergadering en de in verband daarmede ingekomen brie ven van verschillende lichamen. De sy node vereenigde zich met de conclusie een buitengewone kerkelijke vergadering sa men te roepen uit allerlei kring in de Ned. Herv. Kerk, ambtelijk zoowel als niet-ambtelijk van hoogstens 20 a 25 per sonen. Gehoord de voorlezing van de eindredactie van het voorloopig aange nomen reglement predikants-weduwen- en weezenbeurzen werd besloten dit regle ment aan de consideratie der kerk te on- werpen. Een voorstel van ds. L. G. Bruyn te Heteren om art. 22 van het reglement op de kerkeraden te wijzigen opdat aan allerlei dogmatisch en liturgisch subjec tivisme een einde kome. werd verworpen. Dc commissie inzake de radio-aangele- genheden werd diligent verklaard. Nadat dr. C. Fetlaar van Assen had gerapporteerd over de verslagen der per- socnliike kerkvisitatie in Noord- en in Zuid-Holland. werd de zitting door den president verdaagd. Maandag 29 Juli. Jaarsveld 414.4 m. V.A.R.A. 8.00 uur v.m. ANP, gram-muz. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Zang met piano en gram. muz. 10.50 Declamatie. 11.20 Zang en orgel. 12.00 uur n.m. Esmeralda en solist. 12.45 ANP. 1.00 VARA-orkest (opn.) 1.40 Gr_ muz. 2.00 Uit Bayreuth: le acte van de opera „Siegfried”. 3.20 Declamatie. 3.50 Gram.muz. 4.15 Causerie over Wagner’s „Siegfried”. 4.20 Uit Bayreuth: 2e acte van de opera „Siegfried”. 5.30 Voor kin deren. 6.00 Gram.muz. 6.15 „Brabant’s be. teekenis voor Nederland's cultureelen op bouw’’. 6.35 Uit Bayreuth 3e acte van de opera „Siegfried”. 8.00 ANP. 8.00—8.15 Vragen van den dag (ANP) 8.15 Puzzle- uitzending. 8.30 Arnhemsche orkestver eeniging (opn.) 9.25 Radiotooneel. 10.00— 10.15 Puzzle.uitzending. 10.1510.25 ANP. K o o t w ij k 1875 m. N.C.R.V. 7.00 uur v.m. Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gram.muz. 8.00 ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram.muz. 9.45 Zang met piano. 10.25 Gram.muz. 11.15—1130 Ber (Eng.) 11.45 Pianovoordracht en giram.muz. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch.) 12.45 ANP. I. 00—3.15 Consonanten en gr.muz. 12.00— 2.15 Ber. (Duitsch). 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Gr.muz. 4.00 Viool, orgel en gr.muz. 5.00 Ber. (Duitsch.) 5.15 ANP. 5.30 Arnhemsche orkestvereeniging. 6.156.30 Ber. (Eng) 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Be richten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Ber. (Duitsch.) 8.15 ANP. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Gram.muz. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Ge wijde muziek (gr.pl.) 10.00 Ber. (Duitsch) 10.15—10 30 ANP (10.30—10.45; lll^T te Utrecht o.a. mej. M. G. Boekholt? den Haag, en de heer T. G. Bolkert, den Haag. Universiteit te Utrecht. Cand. ex. rechtsw. S. W. J. ten Kroode, <1. Meysing, voor het theor. tandheelk. ex. eerste gedeelte: H. J. Augustijn, theor. tandheelk. ex. tweede gedeelte J. P. van Hecke, H. J. Munch, 0. H. Selderbeek, tandartsex.: W. Brandt, J. Schneider, J. C. J. Tollenaar, P. van Maaren, mej. H. G. Thie, W. D. J. v. d. Veen, A. J. W. van Akkerveeken, W. van Dijk. Mul o-e x a.m e n s. Geslaagd alhier voor diploma A: W. M. van Mourik, T. de Groot, A. Leeflang, T. F. Abels, J. Heessels, W. Verburg. A van Doorne, A. J. Klomp, H. C. Kollaard, C. H. van Riemsdijk, P. C. Kole,. T. Snoeij. E. van Pieterson, M. J van der Griend, H. J. Pagter, J. A. de Pagter. B. E. Damen, L. F van Blerk, C. Dankmeyer, M. J. ten Broek, N. Kramers, H. M. Gil- huys, L van der Meer, L. F. Hooyen, M. Havinga, J. A. Boot, B. C. Visser, G. H. van Teijn, J. L v. d. Bergh, allen te 's-Gravenhage: M. H. Verkerk, Scheye- ningen en J. W. Balkenstein, Rijswijk; J. Kooger, A. Kroeze, P. P. van der Meer, K. D. Dorsman, C. C. Tims. P. J. A Jol- lie, W L. de Ruiter, W. M Alberts, G. H. Luiting, J A. de Lusenet. M. C. Me- lieste, J. Meijer, A J. Ouwerkerk, H P. A. van der Griend, C. A. van Egmond, M. Deckers en M. Bruil, allen te ’s-Gra venhage; L. B. Nusink, Heemstede; S. van der Caaij. T, Dorland en M. Chardon, allen te Delft. Geslaagd voor diploma B: A. Meijer, W. de Jager, L. J. de Ridder. A. v. d. Heuvel. C. S. Gorter, allen te ’s-Graven hage. Tuinbouwschool Land e”. Voor het eindexamen van „Huis te Lan de”, tuinbouwschool voor meisjes te Rijs wijk (Z.-H.), zijn geslaagd: jkvr. M. W van den Brandeler, den Haag, mej. I. Dirkzwager, Voorburg, mej. H. A. Tuinier Hofman, Garrelsweer (Gr.), mej. T. In- gelse, Schiedam, mej J. E. Quartero. Rot terdam en mej. A. M. M. Truyen, Roer mond. Godsdienstdiploma. Bij het op 23 Juli voor de bisschoppe lijke commissie in het ziekenhuis van de H. Joannes de Deo te ’s-Gravenhage ge houden examen tot verkrijging van het godsdienstdiploma, slaagden alle Candida- ten, n.l. de zusters: Ludgera (B. Interna), Corneline (A. C. Schuurman) en de ver pleegsters J M. A. Alkemade, J. M. E. Boschmann, J. C. M. Goeyenbier, J. A. M. de Groot, E. A. M. E. Hollman, E. van Iterson, A. M v. d. Kallen, W. H. M. J Langeveld, A. C. J. M. Lindner, F. M. Molkenboer, P. C. M. J. Ramaekere, J. H. M. Sieverding, H. J. Smout. t Valuta’s (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88^—1.88,%, Berlijn 75.28 —75.43, Brussel 30.11—30.17, Helsinki 3.81 —3.82, Stosckholm 44.81—44.90, Zürich 42.72—42.81. Bankpapier: New York 1.86J1.90), Brussel 30.0830.20, Stockholm 44.76 44.94, Zürich 42.67—42.86. Het Nederlandsche Bijbelgenootschap. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap besloot de uitgestelde 126ste jaarvergadering van het Bijbelge- houden op wel in de Doopsgezinde kerk, Singel 452, te Am- De bouw van de Baanhoekbrug gaat niet door De bouw van een verkeersbrug bij Baanhoek, welke Dordt een verbinding zou verschaffen met de Alblasser- waard, zal niet doorgaan. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Koersen voor stortingen op 27 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in Reichs- marken 75,43Lires 9,55Turksche ponden 1.45J Deensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42,80. Concentratie in de boumaterialen- industrie. Dezer dagen werd te Utrecht onder lei ding van ir. W. G. Lingbeek. een vergade ring gehouden van het algemeen bestuur der vereeniging van fabrikanten van bouw materialen in Nederland, waarbij tevens enkele andere groepen producenten van keramische artikelen waren Liitgenoodigd Deze vergadering was belegd om de op richting te overwegen van een federatie van groepen en vereenigingen van fabri kanten van bouwmaterialen en andere ke ramische producten. De vraag of een nieuwe organisatie moest worden gesticht, of dat de vereeni ging van fabrikanten van bouwmaterialen in Nederland na wijziging der statuten als zoodanig zou kunnen optreden, werd in laatstgenoemden zin beantwoord, waar deze vereeniging reeds een sterk fe- whil1*'?11 inslag heeft, doordat zij ver- van ^brikanten onder haar leden telt. Besloten werd, om niet alleen de fabri- K nten van bouwmaterialen doch ook van keramische gebruiksartikelen bij de fede ratie te betrekken. Tijdens de vergadering werd reeds medegedeeld, dat de groepen dekpannen, kalkzandsteen en gresbuizen gereed waren, terwijl de toetreding der g oepen straatklinkers en metselsteenen in Xf1" «^vorderden staat van voorbereiding „Met ®ndere, «roepen, zooals beton, en aardewerk. zouden nadere bespre- riM«nZ0^den «evoerd De voorzitter con- 'n slotwoord, dat de tot standkoming der federatie verzekerd was. jaar of drie vindt met de j maar verder -—. Hoe hij dat dan doet moet men beslist zelf gaan zien. het j van Opernhaus", interessante i van boekt voor de pauze het succes, toekomt. REMBRANDT: Dit theater geeft deze week een reprise van de geestige film „Artisten- pension” met in de hoofdrol de bekende populaire komiek Theo Lingen, bijgestaan o.a. door Ida Wüst en Sabine Peters; een film zoo vol kostelijke verwarringen, dat hij moeilijk in enkele woorden is weer te geven. In het programma voor de pauze vestigen we speciaal de aandacht op het optreden van Willy Derby, die het publiek met z’n ernstige en komische liedjes ge- ruimen tijd weet te boeien. Non mag onze Jochem nóg zoa op me angaen en me met ’n ongemak- kelik gezicht der voor waerschouwe, om gien partekeliere bezonder-eedes meir van dem in de krant te zette, tóch beleef ik nog wel der is akkefie- ties bèi dem, die gerust in de Klanke vermeld magge worde. Ik weet wel, dat as alles in kleure-n-en geure be- schreve wordt van je, dat je ’t dan wel er is 'n enkelde keir krèigt. As je stiekem achter je oart mompele„kik manne. daer eb je onze Jochemdan benne dat dinge, die iet meevalle. Al is der overigens 't minste of geringste niet op de man an te merke. Dat is dan oak de rede, waerom ik me freer al n tèid lang met rust elaete-n-eb. Maar ’t is non ienmael 'n vast evangelie, dat onze Jochem ’t middel punt vórmt van erg veul belangstel ling. Van mensche, die allemael ’t goeie bèi dem vóór ebbe. Daer ken die zelf niks an doen, want die lachende gezellige tronie èit ie z’n èige zelf oak iet egeve. En dat er in de Klanke zoa non en dun enkelde goed bedoelde woorde-n-an espandeerd worde, dat mot iet z’n freer maar iet ten kwaeje dui-e. IJ mos dat èigelik 'n beetje waerdeere Geregeld wordt er deur de men- sche-n-op annedronge, om toch maar ’s wat meir van Jochem z’n doen en laete te wete te komme. En as ik me daer vandaeg er is toe laet verlei-e, dan gaet ’t om ’n onderwürp, dat ge rust ’t volle daglicht mag zien. Want as je saeme-n-op stap gaet om op ’n ouwerwesse menier „om braem gaen”, dan is dat 'n werkje, waer deuze tèid van ’t jaer alles voor zegge valt. We wazze onze Jochem en ik dat non ienmael daege van tevore-n- al owesproke. We zoue-n-'t er is n dagje saeme van neme. En op die me nier prebeere-n-om ’t angenaeme met 't nuttige te verienige. As jongens aane we vrooger al èil wat keire-n-an braemzooke-n-in de duiène mee-edaen. Der wazze tije, datte we dag an dag met ’n voile kan thuiès kwamme met mond kwam zoa was de man over z’n zenuwe-n-één! En zoa-as ik van omstanders ver nam, motte zulke ongelukke daer al meir vóór-ekomme weze. Ze ach- tede-n-’t broadnoadig, dat er is in de krant over eschreve wier en ze vonne-n-’t een groate schande, datte zulke wildemanne maar „vrij slui” elaete wordt. Ze komme met ’n onmen- schelike vaert anzette en wee de slacht offers! Arme Jochem! reuze-braemjaer wordt. Maar toe ’t emmertje alverwege was, benne me toch eirst er is ’n poasje uièt gaen ruste. Onze Jochem zat echt in z’n kracht en toe die 'n paer knijn- ties zag loape, kwamme der weer van die èigenaerdige vizioene bèi dem op Zoa’n knijntje”, zèit ie, mos non èige^ lik, ebraeje-n-en-wel nae je toe komme uppele en dan met ’n lekker glijsje bier in z n poaties! Daeran kon ik toch mer ke. dat ie van de schrik weer ’n beetje i- ’t Wier van lieverlee weer! was nog iet ten ende. genoegelikkies achter kwam der vroeg nog conde loslaat. Op het tooneel een bijzon dere attractiehet geliefde radio-duo Johnny en Jones, ..two boys and a gui tar” met Hollandsche swing. Binnen- en buitenlandsche actualiteiten completeeren dit gevarieerde programma CASINO: Het programma opent met een zeer aardig teekenfilmpje, getiteld „The Captain and the Kids”. Vervolgens werd een film vertoond onder den naam „Msidaad brengt geen voordeel” of „Thel ma zoekt sensatie’’. De hoofdfilm „Bloeden de rozen” is de geschiedenis van den oorlog tusschen de Noordelijke en Zuide lijke staten van Amerika, in het jaar 1861. Het is een machtig filmwerk, bewerkt naar den roman van Stark Young en waarin Margaret Sullavan en Randolph Scott een zeer moeilijke rol op uitsteken de wijze vervullen. CENTRUM: „Hoera, ik ben papa” is één van die gezellige Duitsche films waar in Heinz Rühmann steeds triomphen zal blijven halen. Als Peter Ohlsen leidt hij het leventje van eeuwigen student, die maar raak leeft en nooit studeert. Tot hij weer eens thuis komt en in zijn bed een kind van een boodschap, dat „hij” er nu voor moet zorgen. IL Y |-w-* AM* ta A In het voorprogramma o.a. en twee filmpjes „Silhouetten C opnamen prachtig, nieuws ROXY: „Tusschen haat en liefde”, een interessante film met de bekende stcr’TT} Barbara Stanwijck en Robert Taylor. Het is een zeer boeiende geschiedenis van een jongen dokter die voor wetenschappelijk onderzoek naar de eenzaamheid der tro pen gaat Hij ontdekt een serum tegen nekkramp. De dramatische kant van deze film is. dat hij het meisje wat hij lief heeft. meent te haten. Om hem te helpen geeft zij zichzelf een injectie en biedt zich zoodoende aan als proef V°OT serum. Deze proef lukt en tenslotte wor den zij een gelukkig en beroemd paar. SEINPOST: Op het welverzorgde pro. gramma, dat het Seinpost-theater deze week biedt, prijkt als hoofdfilrn ..De gia- zen kogel” met Albrecht Schönhals en Hilde von Stolz in de hoofdrollen. Het is een film met spanning van begin tot einde. Het is de geschiedenis van een aan lager wal geraakt variété-artist. die. om zijn plannen te verwezenlijken, zijn schatrijken broer besteelt. Door een samenloop van omstandigheden moet een onschuldige voor dezen diefstal boeten. In het voorprogramma ontmaskert een handige vrouwelijke detective een paar geslepen hotelratten. STUDIO: Drie handwerksgezellen ge. raken in ,.De Gentleman-vagebond” aan het zwerven, ontmoeten elkaar en beleven gezamenlijk de dolste avonturen, tot twee hunner door oprechte liefde voor een meisje tot een betere bestemming komen; de derde echter verkiest, ook als hem liefde en een rustig bestaan wordt ge boden. het vrije leven langs den landweg enden vroolijk makenden wijn. Een allergenoeglijkste, geestige en fantaM’erijke film met voortreffelijk spel van Heinz Rühmann. Paul Hörbiger, Hans Holt. Hilde Krahl en anderen. THALIA: Een buitengewoon spannende Ufa-film, getiteld ,.De Spion”, is deze week de hoofdschotel in Thalia. Een drie, tal geslepen heeren tracht de plannen in handen te krijgen van een vliegtuigen- fabriek. Er wordt zeer doortastend te werk gegaan, totdat er een fatale fout begaan wordt. Een formidabele achtervolging wordt ingezet, waaraan tallooze snelle jagers hun medewerking verleenen. Willy Birgel was de sluwe leider van het spion- nagecomplot. Vooraf ging een natuur-wetenschappelijk filmwerkje aangaande den vogeltrek. WEST-END: „Je hebt ’t of je hebt t niet” is de titel van de film, welke deze week in het West-End-theater draait en tevens de lijfspreuk van Hans Moser. die als Anton, kamerdienaar van den ouden stempel, den scepter zwaait over veel personeel. Hans Moser speelt de hoofdrol en dank zij zijn spel is het een gezellige, onderhoudende, amusante film geworden, waarmee men zich enkele uren kostelijk kan amuseeren. Vooraf gingen de actualiteiten, waarin we o.a. aardige momenten zien van de Kaagweek. ..Dansende jeugd eener Ballet, school” en „Donald’s Lucky day” besluiten het voorprogramma. bekomme was. de ouwe Jochem Maer de dag Terwelle we zoa n duintje lagge te keuvele, ’n koddebeier nae ons toe. Die nae toegangskaerte. Der aane we nos noait van z’n leve van e nog niet beter of ’t duièn w» d’*r WisSe allebei op de Ut verbooje terrèin begeve-n-aane. P vandaëg wèl’ ’nTngSatlt^ag^ g.ene «e w^^XS0-“P' filti-journaal serie uit het t.w. „Carmen” en ..Harlekijn” CINEAC. Het belangrijkste gedeelte van het programma van deze week in Cineac wordt ingenomen door de grootsche Olympiade-film van Leni Riefenstahl. Ge slaagd en rijk aan spanning zijn de beel den van deel I. welke bestaat uit de num mers discuswerpen. 100 m. hardloopen, waarin onze athleet Osendarp derde werd, 800 m- hardloopen. turnen en polsstok hoogspringen. welke een zwareri strijd op levert tusschen Amerika en Japan. Deel II draait de volgende week en zal ongetwij feld even groote belangstelling trekken. De journaals brengen o.a beelden van de Kaagweek. de verwoestingen in den Helder door Engelsche bommenwerpers aangebracht, het vertrek van kinderen naar de Oostmark enz. en de krijgsver richtingen in Frankrijk. Tot slot een tee kenfilmpje. CITY brengt deze week een alleraardig ste, geestige film met de populaire film- spelers Hans Moser en Theo Lingen. Ook Gusta Huber vervult er een der groote rollen in. De geschiedenis is amusant een jong vrouwtje verlangt terug naar haar schooljaren en brengt haar huwelijk met een professor in gevaar door weer als gewoon schoolmeisje de school te be zoeken. Een reeks dwaze verwikkelingen ontstaat, maar tenslotte komt alles toch goed terecht. Als extra attractie spelen voor de tweede week de Ramblers met een geheel nieuw programma, dat zij met groot succes ten tooneele brachten, vooral „Asschepoester” viel zeer in den smaak. Actueel nieuws ging aan de hoofdfilm vooraf. CORSO. Test-piloot (De invlieger), een spannende film met adembenemende stunts door koene vliegers, die geen ge vaar kennen. Een knappe, suggestieve rol prent, belangwekkend in de eerste plaats door haar boeienden inhoud en door het voortreffelijke spel der hoofdrolvertolkers als Clark Gable, Myrna Loy, Spencer Tracy en Lionel Barrymore. Namen welke een groote Metro-Goldwyn Mayer product waarborgen. Het voorprogramma bevat in verband met de lengte der hoofdfilm enkele jour naals en een teekenfilm. FLORA: „Boefje”. In de achterbuurten eener groote stad ontmoeten wij „Boefje”. Ook ’n pastoor ontmoet hem en deze blijkt belangstelling té hebben voor de proble men van die jonge menschen, die door milieu, gebrekkige ontwikkeling, armoede, hun vaak verkeerde vrienden, hun zucht naar avontuur, dreigen ten onder te gaan in de maalstroom van dit leven. Annie van Ees teekent dit jongenstype ten voeten uit. Ook het spel der andere medespelers is volkomen verantwoord. Voor de pauze: „De wildernis roept”, ’n avonturenfilm met Harry Piel in de hoofdrol. METROPOLE brengt deze week een uiterst genoeglijk programma. De hoofd film is ditmaal „Als mannen op reis gaan”, een nieuwe Tobis-klucht met in de hoofdrollen Lieselotte Klingler en George Alexander. Het is de vroolijke geschiede nis van een echtgenoot, die alleen per auto op zakenreis gaat. Hij ontmoet in een hevig onweer een 3-tal jonge dat panne heeft. Het heele overnachten in een herberg, dolste situaties ontstaan. Het voorprogramma is zeer gevarieerd en brengtUfa-wereldnieuws, een crimi- nal-klucht„De laatste groepen van Marie”, een natuurfilm„Dwars door Duitschland”, met fraaie opnamen en het Hollandsche nieuws van Profilti, met schitterende momenten uit de Kaagweek. OLYMPIA: De boeiende Tobis-film „De groote leugen” is gebaseerd op een zeer dramatisch gegeven. Het is het zielscon flict van de moeder, die haar natuurlijk kind de plaats wil geven, die hem toe komt. Hilde Krahl beeldt deze rol in al haar schakeeringen van vreugde en el lende op aangrijpende wijze uit. Verdien stelijk zijn de rollen van Otto Gebühr en Paul Dahlke. De film is tevens het debuut van de talentvolle Liselott Klinger. In het uitgebreide voorprogramma naast de journaals een merkwaardig Hollandsch filmpje „Oudjes” met zeer goede momen ten en superieure fotografie, alsmede een instructief zwemfilmpje. ODEON brengt de bekende comi- mische film, Zoölogica, waarin de hoofd rollen vervuld worden door Heinz Rüh- .nann Hans Moser en Theo Lingen, een combinatie, die in alle opzichten een doorloopenden schaterlach waarborgt. Heinz Rühmann als would be circus artist, die tenslotte zonder dat hij het weet voor echte leeuwen komt te staan is in deze film waarlijk kostelijk. In het voorprogramma een documentaire „Kern gij de mooiste Duitsche streken een sil- houetfilm van Frans ter Gast: „De moord Raamsdonk” alsmede binnen- en bul tenlandsch journaal. PASSAGE: Rond de figuur van den beroemden Hongaarschen tenor Alexander S^èd Ts een even romantische als boeien de geschiedenis opgebouwd, milla Horn en PC-1 “"'"’J voortreffelijk assisteeren het publiek zal bevredigen beeldt het leven uit van een verliefd raakt op een jong r daar de naam van dc ]iefde ver. - door een misverstand haar hefde “te weid" sueee, boekt Het meTsje huwt later met een vriend van den schilder-zanger en wan neer deze onverwacht terugkeert ^g^ dat een

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6