zware zee en °P Nieuwe Engelsche verliezen ter Hitler ontvangt Boelgaarsche Slowaaksche ministers Maandag 29 Juli. No. 17632. Persconferentie Rijksminister Funk van vlootbasis de Luchtaanval Alexandrië van 1940. op Het vestigen van een defi- nitieven vrede in het Donaugebied BRITSCH-JAPANSCHE BETREKKINGEN De bomaanvallen Gibraltar Haven van Swansea gebombardeerd Britsche vlooteenheden gebombardeerd Verkoopverbod voor textielproducten F'l PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Tot 12 Augustus van halfwollen stoffen voor Noord- weinig richtten toe- hevig. Vanuit Algeciras kon men ver- scheidéne explosies waarnemen. de von Boelgaarsche gasten, die om half 8 met een specialen trein vertrokken. op uitnoodiging van in Salzburg aange- no. als Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Ghezan gevallen. Omtrent het optreden der Italiaan- sche troepen aan de invalspoort van den Blauwen Nijl naar den Engelsch- Egyptischen Soedan meldt een specia le correspondent van Stefani uit Addis Abeba, dat Ghezan, aan de samen- aan de Britsche munitie ten offer zijn gevallen. Volgens de Asahi sjim- boen” heeft het kabinet-Konoje tot grondslag van zijn buitenlandsche po litiek, zich af te keeren van de En- gelsch-Amerikaansche lijn. Van be slissende beteekenis is de oplossing van „olie en ijzer uit Amerika”. Het blad meent te weten, dat voor begin Augustus een dienovereenkomstige re geling te verwachten is. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere reg^ meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De bomaanvallen op Marsa Matroug. Stefani seint uit San Sebastian: Uit Londen wordt vernomen, dat gezag hebbende Britsche kringen toegeven, dat Marsa Matroug zesmaal op den- zelfden dag is gebombardeerd en dat ernstige schade aan fabrieken is toe gebracht Deze artikelen zijn: Regenjassen, regenmantels en regen- capes (niet uit gummi of gegummeer- de stoffen gemaakt). Wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest). Afzonderlijke wollen of halfwollen (colbert-, jacquet-, sportjas besprekingen vergezelde de Slowaaksche het portaal van hij zeer hartelijk afscheid nam. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki*', „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Een Engelsch dreigement. De diplomatieke redapteur van Ste fani houdt zich bezig met het artikel in een Londensch blad, waarin wordt gedreigd met het bombardeeren van Italiaansche steden en industriecentra. Hij zegt: „De Engelsche luchtmacht was tot dusverre slechts gewoon, de weerlooze bevolking van Palestina, Hadramaut en andere landen in Afrika en Azië te bombardeeren. Maar wij willen er de aandacht op vestigen, dat aanvallen op Italië niet ongestraft zul len blijven. De Italiaansche luchtvloot heeft no& slechts Engelsche vlpot- en luchtbases in de Middellandsche Zee, alsmede militaire doelen in Kenya, den Soedan en bij Aden gebombardeerd, doch zij zal zoo noodig ook Engelsche steden aanvallen. Voor iedere Italiaan sche stad, die door bommen getroffen zal worden, zullen onmiddellijk maat regelen van weerwraak genomen wor den, die gericht zullen zijn tegen de 'belangrijkste centra van Engeland. In Italië leeft de haat tegen Engeland in alle harten en de dreigementen van het Engelsche blad kunnen dien haat al leen nog sterker maken”g Italiaansche weermacht, dat de groote aanval op Engeland al lang is begon nen. lederen dag kan men in het Duit- sche legerbericht lezen, hoe de ring steeds nauwer en onverbiddelijker om Engeland wordt gesloten en dat het steeds gevoeliger in zijn levens- en or- ganisatie-centra wordt getroffen. Het geen het Duitsche luchtwapen in deze phase van den aanval presteert, zal de leek eerst dan op de juiste waarde weten te schatten, als Albion eenmaal, na zijn voormaligen bondgenoot, Frank rijk, verslagen is en in het stof ligt Deze dag zal komen. staatslieden den Berghof, als gevolg van de landen trekkingen in een geest schap en gevoerd. Na de Führer de naar waar De Slowaaksche gasten maakten daar op een tocht door de omstreken van Berchtesgaden en vertrokken 's avonds om hall 8 uit Salzburg. Over het bombardement van Gibral tar in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn nog nadere bijzonderhe den bekend geworden. Ongeveer 20 bommen zijn op de vesting geworpen. Eenige hiervan sloegen in nabij het Rockhotel. Het radiostation, de ha venwerken en het vliegveld, dat in aanleg is, werden zwaar beschadigd. Vier personen zijn gedood en meer dan 3 gewond. De aanval werd uitgevoerd door zes vliegtuigen, die ook boven Spaansch gebied nog door het Engelsche luchtafweergeschut werden beschoten. De nervositeit in Gibraltar stijgt voortdurend en ver gemakkelijkt de evacuatie, waarte gen zich, na de laatste luchtaanval len, nog maar weinig burgers ver zetten. Te Gibraltar hebben zich Vrijdag 3013 burgers op drie Engelsche trans portschepen ingescheept. De schepen zouden Vrijdag uit Gibraltar vertrek ken. In den nacht van Vrijdag op Zater dag verscheen om 2 uur opnieuw een groot aantal vliegtuigen van onbeken de nationaliteit boven de stad. De luchtdoelbatterijen en de schijnwer pers traden terstond in werking zon der dat toestellen werden neerge- Engelschen gearresteerd. De Reutercorrespondent te Tokio en negen andere Engelschen in Tokio, Kobe, Osaka, Sjimonoseki en Nagasa ki zijn gearresteerd. Onder hen bevin den zich de vertegenwoordigers van de Britsche industrieele vereeniging en de leiders van Engelsche onderne mingen. De motieven voor dezen maatregel zijn hier nog niet bekend, meldt Reuter. De Reutercorrespondent in Tokio, Cox, die verdacht van spionnage, door de politie was gearresteerd, heeft zich, toen hij verhoord werd, uit het raam van de tweede verdieping van het hoofdbureau van politie geworpen. De ambtenaren trachtten tevergeefs hem tegen te houden. Cox is drie kwartier later aan zijn verwondingen bezweken. Het Italiaansche legerbericht Het Italiaansche legerbericht 49 van het hoofdkwartier luidt volgt: De vlootbasis van Alexandrië is gebombardeerd. In Noord-Afrika heb ben onze met succes bekroonde aan vallen aan gene zijde van de grens van Cyrenaica op Engelsche groepen pantserauto’s den vijand opmerkelijke verliezen toegebracht: 4 pantserauto’s werden buit gemaakt en 6 andere ern stig beschadigd. Er zijn eenige krijgs gevangenen gemaakt, onder wie de officier, die het bevel voerde over een groep. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben Zatérdag in het Oosten van de Middellandsche Zee groote eenheden der Britsche vloot aan herhaalde, zeer doeltreffende bombardementen onder worpen. Te Bumbade, waar de Blauwe Nijl het gebied van het imperium ver laat, heeft een van onze groepen strijd krachten een talrijke vijandelijke groep verslagen en achtervolgd, waarbij den vijand ernstige verliezen werden toe gebracht. Van semi-officieele zijde wordt uit Salzburg gemeld: De Boelgaarsche ministerpresident professor Filof en de Bulgaarsche minister van buitenlandsche Zaken, Popof zijn Zaterdagmorgen op uitnoo diging van de rijksregeering te Salz burg aangekomen. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Rib bentrop, verwelkomde de Boelgaar sche staatslieden op het station, waar ook vertegenwoordigers van staat, par tij en weermacht voor de ontvangst aanwezig waren. De Boelgaarsche staatslieden en de rijksminister van Buitenlandsche Zaken inspecteerden de voor het station opgestelïle eere- compagnie, waarna von Ribbentrop de Boelgaarsche gasten naar hun hotel „Oesterreichesches Hof” begeleidde. De Boelgaarsche gasten begaven zich vervolgens naar het landhuis Fuschl waar zij door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken ontvangen wer den. De Führer heeft Zaterdagmiddag om 4 uur op den Obersalzberg den Roe- gaarschen premier Filof en den Boel- gaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Pope)' ontvangen en met hen een onderhoud gehad, waarbij ook de rijksminister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbentrop tegenwoordig was. Voorts woonden ook de Boelgaarsche gezant te Berlijn, Draganof en Duitsche gezant te Sofia, baron Richthofen, de besprekingen by. Het onderhoud van den Führer met de Boelgaarsche ministers heeft lan ger dan 2 uur geduurd. Het verliep, naar vernomen wordt, in den harte- lijken geest van de sedert de wapen- broederschap in den wereldoorlog on veranderd bestaande traditioneele vriendschap der beide volken. Nadat de Boelgaarsche staatslieden als gas ten van den Führer de thee hadden gebruikt, werden zij door minister von Ribbentrop naar hun auto gebracht, waarmede zij naar hun hotel te Salz burg terugkeerden. Zaterdagavond hebben de Boelgaar sche staatslieden de terugreis aan vaard. De rijksminister van Buiten landsche Zaken vergezelde hen tot het station van Salzburg en nam daar op zeer hartelijke wijze afscheid van de* of halfwollen rijbroeken en vloeiing van de rivieren Tumat en Du- rin is ingenomen. Ghezan is een belangrijk punt, waar van de Engelschen zich indertijd ten nadeele van Abessinië hadden meester gemaakt, aangezien het aan een der wegen uit het binnenland van Abessinië naar den Soedan ligt. Het veroverde Ghezan vormt een waardevol punt van uitgang voor verdere acties van Italië en is, naar Stefani meldt, door haald. Het bombardement was zeer een sterk vijandelijk garnizoen hard nekkig verdedigd. Ook de hoogten rondom de plaats waren door verdedi gingswerken versterkt. Tegenover de heftige bestorming door de Italiaan sche koloniale troepen moest de Engel sche verdediging na een korten tegen stand de vlucht nemen. Nadat de vij andelijke loopgraven met automa tische wapens en handgranaten „storm- rijp” waren gemaakt, gingen de Itali aansche koloniale troepen tot den stormaanval over en verdreven de En gelschen, die zij nog ver op den weg naar Roseires achtervolgden. Toen op het fort van Ghezan de En gelsche vlag werd ingehaald en de Italiaansche werd geheschen, brak on der de bevolking, naar Stefani verder meldt, een luid gejuich los. Ter eere van den Italiaanschen commandant or ganiseerden de inboorlingen een prach tig ruiterspel. In enkele dagen, zoo besluit dit correspondentenbericht, hebben de Ita lianen door de inneming van de be langrijke knooppunten van Cassala, Galabat, Britsch Mojale en Ghezan vier schitterende overwinningen be vochten aan de fronten van den Soedan en van Kenya. Bij de nachtelijke vluchten van En- boven slechts Zij jassen e.d.). Afzonderlijke wollen broeken (inbegrepen plus-fours). Wollen gebreide slipovers en pull overs (met mouwen). Idem zonder mouwen of met i mou wen. Wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen). Idem zonder mouwen. Wollen jurken. Wollen en halfwollen rokken, rob- broeken en broeken van stof. Idem tricot of gebreid. Wollen en halfwollen mantelpakken. Wollen en halfwollen complets. Truien. Wollen en bovenkleeding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een afwijkende regeling wordt gepubli ceerd tot Maandag 12 Augustus ax In Berlijn heeft Rijksminister Funk dezer dagen vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers bijeen geroepen om hun een uiteenzetting te geven van zijn maatregelen tot herstel van de Duitsche en ‘Europeesche economische toestanden na het einde van den oorlog. Bezoek van Cragie aan Matsoeoka Naar aanleiding van het bezoek, dat de Britsche ambassadeur Craigie, Zaterdag aan den minister van buiten landsche zaken Matsoeoka heeft ge bracht, heeft het ministerie van bui tenlandsche zaken te Tokio een ver klaring gepubliceerd. Volgens deze verklaring zeide Craigie, dat de Britsch-Japansche betrekkingen on danks alles wat hij de laatste drie jaren gepoogd heeft, voortdurend slechter geworden zijn. De regeling van het Burma-vraagstuk vormt een bewijs voor den Britschen wensch, de betrekkingen met Japan te verbete ren. Met verwijzing naar Japan’s be trekkingen tot de asmogendheden, ver zocht Craigie den minister van buiten landsche zaken hem te laten weten of onder de tegenwoordige omstandighe den Engeland de onderhandelingen met Japan in denzelfden zin als tot dusver kon voortzetten. Minister Mat soeoka heeft geantwoord, dat juist op dit oogenblik de buitenlandsche poli tiek van Japan zorgvuldig overwogen wordt en dat hij tot zijn spijt geen onmiddellijk antwoord kon geven. Het contact dat de Britsche ambas sadeur gezocht heeft met minister Matsoeoka wordt door de bladen te Tokio opgevat als een protestactie te gen de mogelyke toenadering van Ja pan tot de landen van de as. Volgens de bladen zou Matsoeoka het Britsche contact hebben afgewezen en zal hij op verdere vragen geen antwoord ge ven. De „Kokoemin sjimboen” ge looft, dat de houding van Japan van beslissende beteekenis voor Engeland’s machtspositie in Indië en in het Verre Oosten zal zijn. De „Hotsji sjimboen” verklaart, dat Japan nauwkeurig weet hoevelen zijner soldaten in China De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat met ingang van Za terdag j.L de verkoop en aflevering van de navolgende artikelen door de textielindustrie, groothandel en kleinhandel aan consumenten is verboden. Britsche torpedojager getorpedeerd. Reuter meldt uit LondenDe tor pedojager „Boreas” is getorpedeerd en gezonken. Vijf groote bewapende schepen tot zinken ge bracht. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend Een duikboot onder bevel van kapi- tein-luitenant Rollmann heeft uit een zwaar beveiligd Engelsch convooi in zeer korten tijd 5 groote bewaperide schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.000 brt-, waaronder een hulp kruiser van 18.000 brt. tot zinken ge bracht. Het convooi werd uiteenge slagen. Deze duikboot heeft bovendien «en bewapend Britsch koopvaardijschip van 6000 brt. getorpedeerd. Ansaldo over den oorlog tegen Engeland. d’recteur van het Italiaansche ad „Telegrafo”, Ansaldo, verklaarde ren m een radiotoespraak voor de Morgen een verklaring van Churchill Volgens een bericht van het Zweed- sche blad „Dagens Nyheter” uit Lon den. zou de Britsche ministerpresident Churchill morgen in het Lagerhuis zijn eerste algemeene rapport uitbrengen over de buitenlandsche politiek van Engeland sinds de vorming van het nieuwe kabinet. Bezoek van Slowaaksche ministers De Slowaaksche president, dr. Tiso, is gistermorgen de rijksregeering komen. Hij werd in opdracht van den Führèr ontvangen door den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop. Ter verwelkoming waren op het station verschenen vertegenwoor digers van den staat, de partij en de weennacht Nadat dr. Tiso de voor het station opgestelde eerecompagnie had geïnspecteerd, werd hij door den rijksminister van buitenlandsche zaken naar zijn hotel begeleid. Kort voor de aankomst van dr. Tiso was de Slowaaksche premier, dr. Tuka, in gezelschap van Sano Mach, in Salzburg gearriveerd. De Führer ontving gisteren om 3 uur dr. Joseph Tiso, dr. Tuka en den heer Sano Mach. Na een ontvangst bij den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop in huize Fuschl bij Salz burg, vergezelden de chef van het pro tocol, gezant von Dörnberg, en de Duitsche gezant te Pressburg, Bernard, de Slowaaksche staatslieden, in wier gevolg zich de Slowaaksche gezant in Berlijn, Cernak, bevond, per auto naar den Obersalzberg. Op het bordes van den Berghof ont ving de Führer de Slowaaksche staats lieden, terwijl een eerewacht van den lijfstandaard Adolf Hitler stond aange treden. In aansluiting hierop begonnen in de hal van den Berghof in tegen woordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken de besprekingen, waaraan staatspresident dr. Tiso, mi nisterpresident Tuka en Sano Mach deelnamen De besprekingen van den Führer met de Slowaaksche staatslieden waren na ongeveer anderhalf uur beëindigd. Naar men verneemt, zijn de besprekin gen als gevolg van de tusschen de beide landen bestaande nauwe be- van vriend hartelijke verstandhouding Duikbootwapen in actie Het Opperbevel der Weermacht maakte gisteren bekend Ondanks het aanhouden van de slechte weersomstandigheden is het het luchtwapen gelukt in het Ka naal en aan de Oostkust van Enge land één hulpkruiser van 7000 brt., twee torpedobootjagers en een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken te brengen. Verder werden een torpedobootjager en twee koop vaardijschepen door inslaande bom men zoo zwaar beschadigd, dat zij wel verloren geacht kunnen wor den. Voorts zijn de haveninstallaties van Swansea en verscheidene vlieg velden in Cornwall met bommen bestookt. en halfwollen japonnen en gelsche vliegtuigen Duitschland werden bommen neergeworpen, geen schade aan. Vijf Britsche .stellen zijn boven het Kanaal neerge schoten., Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een met het roode kruis gekenmerkt, ongewapend „zee- noodvliegtuig” is bij een poging om -een boven zee neergestorte vliegtuig- bemanning te redden, door de Engel schen neergeschoten. Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht d d. gisteren van het Duitsche Nieuwsbureau luidt als volgtBinnen zeer korten tijd heeft zich voor de vierde maal het geval voorgedaan, dat een Duitsch „zeenood- vliegtuig” ondanks het kenteeken van het roode kruis door Engelsche vlieg tuigen is neergeschoten. Het „zeenood- vliegtuig” werd bij de poging een neer gestorte vliegtuigbemanning te bergen beschoten en vernield. Engeland erkent daarmede het roode kruis niet in den oorlog ter zee. Het Duitsche luchtwapen heeft on danks het toenemend slechte weer in het Kanaal en aan de Engelsche Oost kust weer opmerkelijke successen in den handelsoorlog tegen Engeland kun nen behalen. Behalve een hulpkruiser van 7000 ton werd nog een koopvaardij schip van 5000 brt. door een voltreffer tot zinken gebracht. Verder werden 2 torpedobootjagers vernietigd. De zware schade, welke een verdere tor pedobootjager en 2 koopvaardijschepen door inslaande bommen hebben ge kregen, zullen eveneens wel tot het al geheel verloren gaan der schepen heb ben geleid. Zoo werd een van deze be schadigde schepen, dat bij den eersten aanval met slagzij bleef liggen, bij een tweeden, kort daarop volgenden aanval niet meer gezien. Even succesvol waren de aanvallen, welke door Duitsche gevechtsvliegtui gen op doelwitten te land werden on dernomen. In de haven van Swansea werden zware branden waargenomen. Op verscheidene vliegvelden in het Zui delijk deel van het hertogdom Wales konden na de aanvallen krachtige ont ploffingen worden geconstateerd. mouwen of met l llil w t MS X 4 f HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 3W, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1