SANA-THEE ZONDER BON HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. is, ENGELAND ZUID-AFRIKA. den aanval DE Euro- VEREENIGDE STATEN. DUITSCHLAND ZWITSERLAND. ver- ROEMENIE. gezant FRANKRIJK. te BELGIE RUSLAND. de over de te de Oud-minister Mandei te Algiers gearresteerd Uit Algiers wordt vernomen, dat oud- minister Mandei, die 20 Juli met Dala- dier en 22 andere parlementsleden aan boord van het s.s. „Massilia” uit Frank rijk was gevlucht en die er in geslaagd was in Casablanca aan land te gaan, in Algiers is gearresteerd. Hij zal zich, tezamen met de anderen, moeten ver antwoorden wegens samenzwering te gen de veiligheid van den staat. Bomontploffingen in Transvaal. Naar Reuter uit Johannesburg meldt hebben zich in Transvaal een reeks ont ploffingen tengevolge van bomaansla gen voorgedaan. De politie neemt aan, dat de daders gezocht moeten worden onder de aanhangers van dr. Malan. Te Roodegoort werden winkelruiten ver nield. Ook te Heidelberg had een ont ploffing plaats. Vrijdagnacht is de spoorlijn tusschen Nigel en Heidelberg over een afstand van ongeveer 100 me ter vernield. De politie zoekt naar de daders. hij gepleit had voor den Engelschen fascistenleider Mosley en verklaard had, dat de oorlog overbodig was. voorkomend. Bij den arbeid worden Belgen deld. catastrophe in de komende dagen een beslissing nemen, n.l. de lijst der per- een zul- Naar de staf van het leger mededeelt, is Donderdag op bevel van den opper bevelhebber op de Rütli-weide aan het Vierwoudstedenmeer een appèl van stafofficieren gehouden. De opperbevel hebber heeft het volgende parool uitge geven: „De wil om tegenstand te bieden tegen iederen aanval van buiten en te gen binnenlandsche gevaren, zooals ver slapping en defaitisme”. Daarna is een legerorder rondgedeeld en voor de troe pen voorgelezen, waarin o.a. wordt ge zegd: „Zoolang in Europa millioenen ge- wapenden staan, moet het leger op zijn post blijven. De versterkingen behouden haar waarde. De offers zijn niet geefsch geweest”. ■Nog steeds Italianen in Fransche concentratiekampen De Parijsche correspondent van de „Giornale d’Italia” meldt, dat nog steeds minstens 20.000 Italianen in con centratiekampen in Frankrijk vertoe ven. Van de na hun arrestatie in Parijs gebleven Italianen heeft men er onge veer 300 kunnen opsporen en bevrijden. De correspondent heeft zich bij zijn nasporingen ook gewend tot den aarts bisschop van Parijs, den prefect van politie en de regeering in Vichy, zonder dat hij nog tot een bevredigend resul taat is gekomen. De regeering van Vichy bekommert zich er alleen om, zoo schrijft de cor respondent ironisch, secretarissen-gene- raal te benoemen, hetgeen er op wijst, dat de politieke intriges en de oude mentaliteit in Frankrijk voortbestaan. Deze niet te kwalificeeren houding der Fransche autoriteiten uit zich in de eerste plaats in haat tegen de Italianen, maar ook in de onbeschrijflijke wan orde, die in die gebieden heerscht, waar Frankrijk de vrijheid nog steeds ver wart met zijn onbekwaamheid. Vooral treurig is ook de toestand van 23.000 bij het begin van den oorlog in Tunis gearresteerde en weggevoerde Italia nen. Spanning tusschen Boeren en Engelschen De spanning tusschen Boeren- Engelsche kringen neemt, volgens De hittegolf Nog steeds lijden de Vereenlgde Sta ten onder een hittegolf, die reeds 10 dagen duurt en in het Noordoosten recordtemperaturen van meer dan 100 graden Fahrenheit heeft gebracht. Al leen in New York zijn gisteren 13 men- schen door de warmte bevangen en overleden. Het aantal sterfgevallen in het geheele land bedraagt tot dusver 550, waarvan 280 door verdrinking. De repatrieering van Amerikanen uit Scandinavië De Amerikaansche legatie in Helsi- ki deelt mede, dat het Amerikaan sche troepentransportschip „Ameri can Legion” omstreeks 6 Augustus in de haven van Petsamo zal aankomen om Amerikaansche burgers uit Euro pa te evacueeren. De American Le gion” nëemt alleen Amerikaansche burgers, hun vrouwen en ongehuwde kinderen mee. De kosten van den over tocht bedragen 25 dollar. Ook de in Noorwegen en Zweden wonende Ameri kanen worden opgeroepen met dit schip naar de Ver. Staten terug te keeren- De sovjet-vloot wordt uitgebreid Binnen het kader van den „Dag der marine”, die gisteren te Moskou ge vierd werd, is des avonds in het cul- tuurpark een betooging georganiseerd, waar o*.m. ook de volkscommissaris voor de marine, admiraal Koesnetzof. het woord heeft gevoerd. Hij zette, vol gens het D.N.B. ojn. uiteen, dat de sovjet-Russische marine in 1939 met in totaal 112 nieuwe, kleine en groot» overzeesche eenheden is versterkt, ter- wijl het bewapeningsprogram voor 1940 168 nieuwe oorlogsschepen omvat, De duikbootvloot wordt tegelijkertijd snel uitgebreid. In 1940 zouden 300 pro cent meer duikboooten bij de sovjet- ITALIË. Hitler wenscht Italiaanschen koning geluk De Führer heeft den koning van Italië, keizer van Abessynië. die veer tig jaar geleden den troon heeft be stegen, een telegram van gelukwensch doen toekomen, waarin hij zegt„Ik verzoek Uwe majesteit ter gelegenheid van den veertigsten verjaardag harer troonsbestijging, mijn hartelijke geluk- wenschen en die van het Duitsche volk te willen aanvaarden. Moge Uwe ma jesteit na het zegevierend einde van den oorlog, die onze beide volken is opgedrongen, nog een lange gezegende regeering beschoren zijn.” De Führer heeft den Duce bij zijn verjaardag een telegram gezonden van den volgenden inhoud„In kameraad schappelijke verbondenheid breng ik u, Duce, bij uw verjaardag vandaag mijn hartelijke gelukwenschen en die van het Duitsche volk. Zij worden uitgesproken voor uw persoonlijk wel- drie maanden gevangenisstraf, omdat zijn, het succes van uw staatsleiding en de zegevierende beëindiging van onzen gemeenschappelijken strijd voor de vrijheid van onze volkeren.” w.g. ADOLF HITLER. Volgens een bericht in de Brussel- sche „Soir” bevindt de Rexistenleider Degrelle zich te Parijs. In tegenstel ling met alle vroegere berichten, werd hij tot Maandag j.l. met zijn medegevangene, den rexistischen af gevaardigde Wyns, vastgehouden en het concentratiekamp van Vernet d* Ariège, waar thans nog verscheidene bekende Belgische journalisten wor den vastgehouden. en de laatste berichten uit Zuidafrika, steeds concretere vormen aan, meldt het D.N.B. In verband hiermede werden in het belangrijkste Zuidafrikaansche vlootsteunpunt Simonstown sterke Brit- sche vlooteenheden geconcentreerd, die groote afdeelingen mariniers aan land zetten. Alle belangrijke knooppunten en verkeerscentra der stad staan onder militaire bewaking om nieuwe betoogingen te verhinderen. Er zijn talrijke arrestaties verricht. In het binnenland, vooral in de zuiver Boeren districten, heerscht een beslist opstan dige stemming. Met verbazende open lijkheid keepen zich Boerenbladen tegen verdere deelneming van Zuid- Afrika aan den oorlog. Steeds weer wordt er in deze bladen op gewezen, dat de intrede der Unie in dezen oor log geschied is met schending van de grondwet, daar het parlemant door Smuts is overrompeld en geen formeel besluit heeft kunnen nemen. Voort durend komt het tot groote en kleine demonstraties en betoogingen. sonen bekend maken, die voor bijzondere rechtbank gedagvaard len worden. Een uitkomst voor de Huisvrouw! Koopt bij Uw kruidenier 1 pakje SANA- THEE (zonder bon!) a 25 cent. Meng dit pakje met 1 ons gewone thee in uw thee bus. 12 theeschepjes per theepot geeft de gewone theesm’aak. SANA THEE apart gezet is gezond en lekker! 2954 Fabr.t SANA Lab. en Kruidentuin, Putten Volgens een Havasbericht hebben En gelsche vliegtuigen boven Frankrijk pamfletten uitgeworpen, die een voor de Fransche regeering beleedigenden in houd hadden. De regeering te Vichy heeft hierop een krachtige protestnota naar Londen gezonden. BERECHTING DER SCHULDIGEN AAN DE CATASTROPHE Naar het D.N.B. uit Genève meldt, zou de Fransche regeering in de kwes tie van de verantwoording voor de Frankrijk’s tijdperk voor goed ten einde In de „Popolo d’Italia” verschijnt he den een aanteekening van den volgen den inhoud: „Wij zijn onverzoenlijke tegenstan ders van de piëtisten. Daarom houden wij het oog gevestigd op Frankrijk, dat evenzeer als Engeland verantwoordelijk is voor alles wat gebeurd is vóór en na 2 September, dat op sensationeele, radi cale en definitieve wijze is verslagen en dat dit mag niet vergeten worden de rekening nog moet betalen. De epi sode van een Fransch blad, dat juist op, den dag waarop de Italianen Kassala bezetten, het bericht publiceert, dat de Engelschen Harrar hebben ingenomen, de tweede episode van den zender van Tunis, welke in een uitzending in het Arabisch een toon van uiterste vijan digheid aanslaat jegens Duitschland, getuigt evenals zooveel andere feiten, van een kwalijk onderdrukten haat jegens ons en bevestigt ons in onze, overigens zeer consequente houding van volstrekte, onwrikbare en onverzoen lijke ontoegeeflijkheid. Frankrijk, dat wij herhalen het zijn rekening nog niet heeft vereffend, wekt bij ons geen ontroering, wat ook zijn elkaar opvol gende chefs zeggen of doen, zijn chefs, die 'allen mannen zijn, die ons hebben gehaat en ons blijven haten, zoozeer, dat zij nog een kleine hoop voeden omtrent den afloop van den oorlog, dien de as- Veroordeeling van defaitisten De Engelsche bladen maken, volgens het D.N.B. opnieuw melding van de veroordeeling yan verscheidene defai tistische predikanten, leeraren, post ambtenaren enz. Zjj werden veroor deeld tot boeten of gevangenisstraf, daar zü geloofden, dat Duitschland zal overwinnen, of den kinderen vertelden, dat in Engeland hongersnood mogeljjk is, wanneer de oorlog nog lang duurt. Zoo werd een onderwijzer gestraft, omdat hij verklaard had, dat rnoge- lijk ook de Engelschen eens honden en katten zouden eten, evenals andere be legerde volkeren in de geschiedenis hadden gedaan. Een andere onderwij zer werd veroordeeld, omdat hij den kinderen had verteld, datt vele sche pen, die naar Canada voeren, tot zin ken zijn gebracht. Hem werd verweten, dat hij daarmede de evacuatie van kinderen, maar overzee had gesa boteerd, a^ngezien kinderen, die hoor den van het tot zinken brengen van dergelijke schepen, niet naar Amerika wilden gaan. Een postambtenaar kreeg Lord Perth is afgetreden als eerste raadsman van het departement van voorlichting y°or de Buitenlandsche propaganda. Volgens het D.N.B. wordt in het Britsche ministerie voor de inlichtin gen groote schoonmaak gehouden. Na het aftreden van lord Perth worden verdere ontslagen verwacht, o.m. van den algemeenen leider, sir Kenneth Lee. mogendheden blijven voeren tegen Groot Brittannië. Maar het betreft hier een kleine hoop, welke evenals de vroe gere groote verwachtingen gebroken zal worden. Misschien zal Frankrijk dan de overtuiging krijgen, dat zijn tijdperk voor altijd ten einde is. Russische marine in dienst worden ge steld, zoowel naar tonnage als naar aantal, dan in 1939. Ook de luchtmacht der marine en de kustverdediging wor den voortdurend uitgebreid en steeds doeltreffender georganiseerd. In de oorlogshavens Kronstadt, Wla- diwostok, Sebastopol, Moermansk en Bakoe zijn vlootparades gehouden, evenals in de nieuwe Sovjet-Russische vlootbases aan de Oostzee Libau en Reval. In Chabarowsk is een parade gehouden van de Amoer-flottielje door kolonel-generaal Stem. De terugroeping van den te Londen Ofschoon van officieele zijde geen reden is op gegeven voor de terug roeping van Tilea, den Roemeenschen gezant te Londen, is, aldus het D.N.B. dit volgens de verklaringen van welingelichte kringen te Boeka rest geschied, omdat Tilea uit anti- Duitsche neigingen, voor de totstand koming van het Duitsch-Roemeensche economische verdrag in Maart 1939 te Londen, geruchten over een Duitsch ultimatum zou hebben rond gestrooid. DE GERUCHTEN RONDOM OR. SCHACHT Het Nederlandsche perskantoor meldtIn de persconferentie van Don derdag j.l. in het propagandaministe- rie te Berlijn stelde een buitenland sche persvertegenwoordiger aan den rijksminister van economische zaken, dr. Walther Funk, de vraag, of het juist was, dat zijn voorganger, dr. Schacht, door den Führer was belast met het ontwerpen van een plan voor het nieuwe Europa, waarbij den han del, de inkomende rechten en het valutavraagstuk na het einde van den oorlog worden geregeld. Minister Funk antwoordde, dat hem dit onbe kend was. De meeste buitenlandsche journalisten hebben in dit antwoord een logenstraffing gezien der in de buitenlandsche pers in omloop ge brachte geruchten. Het doel van de besprekingen te Salzburg en Rome In politieke kringen te Rome ver klaart men, dat het thans de taak der belanghebbende Donaustaten is, op grond van de besprekingen te Rome en Salzburg langs den weg van rechtstreeksche overeenkomsten te komen tot terzijde stelling van de tegenstellingen, die noodig is in het belang van een definitieven vrede in het Donaugebied. Nu de Engelsche en Fransche in vloed in het Zuidoosten voor goed vernietigd is, hebben de asmogend heden in volkomen eendracht de voor waarden en de ontspanning gebracht, die het den belanghebbenden staten mogelijk maken, hun tegenstellingen voor altijd uit den weg te ruimen. Daarmede zijn ook de voorwaarden voor een rechtstreeksche regeling van de politieke en territoriale vraagstuk ken op den Balkan geschapen. Men toont zich te Rome voldaan over het verloop der besprekingen en over de ontwikkeling, die nu in Zuid oost Europa begonnen is en verwacht, dat thans een nieuw tijdperk van opbouwende en vreedzame samenwer king zal aanbreken. In het succesvolle verloop van diepgaande besprekingen, welke München, Salzurg en Rome met verantwoordelijke staatslieden eener reeks van landen van Zuidoost-Euro- pa gevoerd zijn, ziet de „Deutsche diplomatisch-politische Korrespon- denz” een waarborg, dat dit eeuwen lang door strijd en onrust bijzonder geteisterde deel van het vasteland niet aan zijn oude lot zal worden overgelaten. De invloed van die mo gendheden, die in dit gebied slechts een geschikt terrein hadden gezien om vandaar een centrum van verzet, ja een aanvalsbasis tegen de opko mende mogendheden van de as te zien, is aldaar verdwenen. Na de in eenstorting van Frankrijk is ook Engeland’s politieke invloed in het Zuidoosten van Europa uitgeschakeld. Duitschland en Italië hebben geen ander belang dan in het geheele Do- naubekken zoodanige toestanden te scheppen, dat een eendrachtige sa menleving van al zijn volkeren ge waarborgd en daardoor pas het gebruik van zijn werkelijke krachten ten gunste van opbloei en welvaart mogelijk wordt. Blokkeering der Fransche saldi in Engeland De Fransche radio deelt mede, dat de regeering-Churchill de blokkeering van alle Fransche saldi gelast heeft. Als antwoord is de Fransche regeering overgegaan tot het blokkeeren van alle saldi van Britsche staatsburgers in Frankrijk en het Fransche koloniale rijk. Een Belgische arbeider behandeling in Duitschland „La Nation beige” publiceert een brief van een Belgischen arbeider, die zich vrijwillig voor werk in Duitsch land had gemeld en eenigen tijd gele den daarheen is vertrokken. Daaruit blijkt, dat de Belgen uiterst tevreden zjjn over de behandeling, welke hun ten deel valt. In dezen brief wordt woordelijk het volgende gezegd: „Namens een groep van 25 Belgische arbeiders, die op 4 Juli naar Duitschland zijn vertrok ken, kan ik bevestigen, dat wij allen tevreden zijn over de huisvesting, ver zorging en het werk. De Duitschers behandelen ons zeer Op uitnoodiging van de Reichsgrup- pe industrie is Zaterdagochtend de president van de Italiaansche indus- trie-organisatie, minister van staat, graaf Volpi di Misurata, te Berlijn aangekomen. Rijksminister van eco nomische zaken, dr. Funk, heeft ter eere van den Italiaanschen gast een receptie gehouden. De ministers Volpi en Funk werden des avonds bij den Italiaanschen ambassadeur genoo- digd. De besprekingen, die minister Volpi te Berlijn met den leider van 'de Reichsgruppe industrie en andere toonaangevende persoonlijkheden uit het Duitsche economische leven zal voeren, hebben betrekking op het vraagstuk der verdere uitbreiding van de Duitsch-Italiaansche samen werking op economisch gebied. De Duitsche waarschuwing, dat het zonder onderscheid bewapenen der En gelsche burgers hen volgens het oor logsrecht tot franctireurs maakt, heeft de Engelsche regeering te denken ge geven, zoo meldt de „New York Times” uit Londen. Het blad schrijft„Men vraagt zich in Londen af, of insignes of armbanden voldoende zijn om de „Homeguard” kenbaar te maken als een organisatie van lieden, die geen burgers zijn. De „Homeguard” draagt weliswaar een „dienstuniform”, het probleem echter is, of men ze in hun vrijen tijd dit uniform verder zal laten dragen, dan wel of een andere kleeding kan worden gevonden, die vol gens het volkenrecht als uniform kan worden aangeduid.” Jarenlang hebben de Engelschen den spot gedreven met de Duitsche cam pagne tegen de verspilling. Naar uit Londen wordt gemeld, aldus het D.N.B., heeft de minister voor de ravitaillee- ring, Morrison, thans een beroep ge daan op de Engelsche vrouwen om waardevollen afval uit de keuken voor de regeering te verzamelen. Hij gaf de leuze uit„Aangepakt, huisvrouwen, op den vijand af”. Neutrale waarnemers twijfelen er aan, of deze oproep succes zal henben. Zij wijzen er op, dat deze nieuwigheid voor het „vrije Engeland” veel te las tig is. De „Daily Sketch” bericht, dat Ieren, die in Engeland aan land willen gaan, als buitenlanders worden be schouwd en aan de havenautoriteiten mededeeling zullen moeten doen van hun plannen. Doen zij dit niet, dan worden zij teruggestuurd, Het Nederlandsche perskantoor Berlijn meldt: Met toestemming van de overheid worden er in vele plaat sen van het Duitsche rijk facultatieve leergangen voor godsdienstonderwijs bij de middelbare scholen ingericht. De Vlaamsche hoogleeraren van de universiteit van Gent hebben een mo tie aangenomen, waarbij diegenen van hun collega’s, die naar Frankrijk gevlucht zijn en daar de regeering Pierlot gesteund hebben, niet meer gerechtigd zullen zijn colleges te ge ven. „Volk en Staat” deelt in dit verband mede, dat tegen den onlangs teruggekeerden prof, van Oye door de studenten een betooging is georga niseerd, waarbij zijn verwijdering van de universiteit werd geeischt. Relletjes te Londen De Spaansche bladen berichten met vette koppen over relletjes in de stra ten van Londen en over toenemend ver zet der Engelsche bevolking tegen de dictatuur van Churchill. Het Spaansche blad „Pueblo” schrijft in dit verband, dat in Enge land de overtuiging veld wint, dat de voortzetting van den oorlog zonder twijfel zelfmoord beteekent. Het is duidelijk, dat Duitschland Engeland in een onhoudbare positie heeft, ge drongen. Zenuwachtigheid over op Eden De enkele dagen geleden door leden van het lersche republikeische leger gepleegde aanslag op den trein, waar in de minister van oorlog, Eden was gezeten, heeft in regeeringskringen groote zenuwachtigheid veroorzaakt, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm. Slechts een zeer gering aantal leden der regeering waren van deze reis op de hoogte. Het feit, dat desondanks de mannen van de I.R.A. op de hoog te waren, acht men een bewijs, dat de lersche republikeinen op de de partementen spionnen hebben. Daden van sabotage wijzen erop, dat de da ders in Engelsche militaire kringen handlangers hebben. De Engelsche autoriteiten bewaren over den aanslag op Eden het diepste stilzwijgen. Economische afdeeling van den Volkenbond verhuist naar Amerika De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, wiens aftreden gemeld is, heeft aan de universiteit van Princeton in een telegram meegedeeld, dat de economische en financieele af- deeling van den Volkenbond, overeen komstig het aanbod, naar Princeton zal verhuizen. Andere niet-politieke afdee lingen zullen wellicht volgen. Ook ambtenaren van de genoemde afdeelin gen zullen met hun gezinnen naar de Vereenigde Staten vertrekken, zoodra de pasformaliteiten geregeld zijn. Het aftreden van Avenol wordt in de New- yorksche pers den doodsteek genoemd voor een organisatie, die sinds 1932 reeds op sterven lag. De conferentie te Havanna De situatie en de conferentie naar de „Havanna Post” meldt, eens klaps aanzienlijk gewijzigd. Argentinië heeft zijn verzet tegen het plan tot invoering van een mandaat opgegeven en zich tot een compromis bereid ver klaard. Nadat blijkbaar rechtstreeks invloed was uitgeoefend op den Argen- tijnschen minister van buitenlandsche zaken, Cantilo, gaf deze den delegatie leider Melop instructie tot de onder leiding van Huil staande commissie, waarmede Argentinië tot dusver niets te maken had willen hebben, toe te treden en op de voorstellen van Huil in te gaan. In de kringen der Noordamerikaan- sche delegatie bevestigt men, aldus meldt het D.N.B. verder, dat op alle punten, die Huil in zijn rede heeft ge noemd, overeenstemming is bereikt. De commissies werken thans aan de definitieve formuleering van de afspra ken, die vandaag aan de voltallige con ferentie ter onderteekening zullen wor den voorgelegd. Morgen wordt dan de plechtige slotzitting gehouden. Gisteren heeft de onder leiding van Huil staande commissie den definitie ven tekst der resolutie over de Euro- peesche bezittingen in Amerika opge steld. Op verlangen van Argentinië en Guatemala zullen de Falklandeilanden en Belice (Britsch Honduras) niet in het mandaatsstelsel worden opge nomen. De commissie voor neutrali- teitskwesties verwierp het voorstel van Uruguay, de rechtszóne van 3 tot 45 zeemijlen uit te breiden. Er ontstond in het geheel geen debat over het door Cuba ingediende maar door andere lan den weldra verworpen voorstel, de in Amerikaansche havens geïnterneerde of opgelegde schepen te requireeren voor het inter-Amerikaansche scheep vaartverkeer. Van officieele zijde te Boekarest wordt opgegeven, dat het aantal uit Bessarabië naar Roemenië gevluchte personen 53.944 en het aantal uit de Noordelijke Boekowina naar Roemenië gevluchte personen 16.842 bedraagt. In Boekarest vertoeven 3677 vluchtelingen uit Bessarabië en 612 uit de Boeko wina. „Paris Soir” meldt, dat de Fran sche minister voor de jeugd en het ge zin, Ybarnegaray, een omvangrijk plan uitwerkt voor de invoering van een arbeidsdienst. Naar de „Jour” meldt, heeft de Fransche minister van landbouw ver klaard, dat de graan- en voedermldde- lenoogst in Frankrijk over het geheel genomen bevredigend zou uitvallen. Elf mijnwerkers zijn gedood en 15 gewond door een gasuitstrocaning in de Servische mijn Sweti Alexander, bjj de stad Aleksinax. In Griekenland heerscht een hit tegolf. In verscheidene steden werden Zaterdag temperaturen opgenomen van 39 graden Celsius in de schaduw. In Athene steeg het kwik tot 40 graden. „Folkets Dagbladet” meldt uit Helsinki, dat de Finsche regeering voornemens is het leger te demobili seren. Uit Toronto wordt gemeld, dat 2 deserteurs van het Britsche luchtwa pen als blinde passagiers aan boord van een Noorsch vrachtschip in een Canadeesche haven zijn aangekomen, waar zij werden gearresteerd. Zij ver klaarden, volgens de Canadeesche bla den, dat zij er tusschenuit getrokken waren, omdat „zij er genoeg van had den”. Zaterdag is bij proefvluchten van duikbommenwerpers in Britsch-Colum- bië een legervliegtuig neergestort. 1)3 drie inzittenden werden gedood, Zuidamerikaansche landen uit den Volkenbond Verscheidene Zuidamerikaansche lan den hebben, naar te Genève uit Ha vanna vernomen wordt, het voornemen den Volkenbond te verlaten. Het af treden van Avenol heeft hen in dit voornemen versterkt. Het Roemeensche departement van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat nog drie Franschen, die gecompromit teerd waren door de onthullingen der documenten over de sabotageplannen der Westelijke mogendheden, in het Roemeensche petroleumgebied, het land hebben verlaten. Het zijn de lei der van het sabotagecomplot, Léon Wenger, en de beide ingenieurs der Fransche petroleum maatschappij Concordia, Pierre Boncenne en Ar mand Chapelle. Critiek op den minister van financiën De „Daily Sketch” schrijft onder het opschrift „Wij kunnen niet ka nonnen en boter hebben” het vol gende Iedereen, die tot dusver ook slechts maar een toespeling er op maakte, dat de oorlogskosten van meer dan 50 millioen pond sterling per week een daling van onzen levensstandaard beteekenen, liep gevaar als lid van de vijfde colonne beschouwd te wor den. Nog tot voor een jaar gaf Enge land de voorkeur aan boter. Indien men nu kanonnen wil, moet men zijn brood droog eten. Als men toch gaten in de begrooting moet maken, moet gezegd worden, dat de minister van financiën te weinig het oog heeft ge had op de inkomens van hen, die bij den oorlog het meeste verdienen, nl. de munitie- en wapenfabrikanten. Amerikaansche hulp voor peesche vluchtelingen President Roosevelt heeft heden den minister van landbouw, Wallace, en den minister van financiën, Morgen- thau, opgedragen, voor de van hun haardsteden verdreven of op andere wijze tengevolge der vijandelijkheden dakloos geworden Europeesche vluch telingen, in de Vereenigde Staten land bouwproducten, kleedingstukken, me dicamenten, enz. op te koopen en door bemiddeling van het Roode Kruis ter verdeeling naar Europa te laten vervoeren. Het Congres heeft voor dit doel reeds èen bedrag van 50 millioen dollar beschikbaar gesteld. Op de vraag, of de Engelschen de zendingen de blokkade zouden laten passeeren, verklaarde Roosevelt’s pers chef Early, dat de kwestie der verdee ling uitsluitend een zaak van het Roo de Kruis is. Mussolini ontvangt Roemeensche ministers De Duce heeft Zaterdagmiddag de Roemeensche ministers Gigurtu en Manoilescu ontvangen, in tegenwoor digheid van graaf Ciano, waarmede de Roemeensche gasten tevoren een onder houd hadden gehad. Het onderhoud met den Duce duurde ruim IJ uur. Des avonds werd in de Roemeensche legatie te Rome een maal tijd aangeboden ter eere van graaf Ciano, waaraan behalve de Roemeen sche staatslieden en de Roemeensche gezant verscheidene Italiaansche en Roemeensche persoonlijkheden aan zaten. Des avonds keerden Gigurtu en Manoilescu naar Boekarest terug. Het bezoek der Roemeensche staats lieden aan Rome kenmerkt de „Tri- buna" als de voortzetting van de be sprekingen, welke te Salzburg met Gi gurtu en Manoilescu gevoerd zijn. Deze samenkomst, schrijft het blad, heeft de reorganisatie van Zuidoost- Europa op een hechten grondslag ten doel. Italië, dat eerst door zijn non- belligerentie en thans door zijn intrede in den oorlog een met de plannen der Westelijke mogendheden overeenstem mende uitbreiding van het conflict tot Zuidoost-Europa heeft verhinderd, strijdt ook thans zijde aan zijde met Duitschland. De Roemeensche ministers zijn gis teren op hun reis door Zuid-Slavië in alle grootere plaatsen door vertegen woordigers der autoriteiten begroet. Te Subotica verklaarde de ministerpresi dent Gigurtu„Ik ben van nature op timist en geloof het ook in de toekomst te kunnen zijn.” Koning Carol heeft den Roemeen schen gezant te Berlijn, Alexandru Romalo, ontvangen, die per trein uit Salzburg rechtstreeks naar Boekarest was gereisd. en Duitschers gelijk behan- HET LEGER MOET OP ZIJN POST BLIJVEN DE VERJAARDAG VAN MUSSOLINI DEGRELLE TE PARIJS ENGELSCHE PAMFLETTEN MET BELEEDIQENDEN INHOUD LORD PERTH AFGETREDEN ITALIAANSCHE MINISTER TE BERLIJN DE BEWAPENING VAN BURGERS CAMPAGNE TOT VERZAMELING VAN KEUKEN-AFVAL DE IEREN IN GROOT.BRITTANNItt HET GODSDIENSTONDERWIJS GEVLUCHTE VLAAM8CHE PROFESSOREN VERSPREIDE BERICHTEN UITGEWEZEN FRANSCHEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2