Distributie van boter en vetten Haagsche Courant van Maandag 29 Juli 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. STADSNIEUWS BINNENLAND Bons 1 tot en met 4 van de boterkaarten geldig tot 23 Augustus GEVAREN BIJ VERDUISTERING BEZOEK VAN DEN DUITSCHEN ARBEIDS DIENST AAN ONZE STAD Nederlandsche arbeiders te Berlijn AL TE BRUTAAL De inspectie door Rijksconunissaris dr. Seyss-Inquart. CHAUFFEUR MOEST MET EEN OPDRACHT NAAR BELGIE i UITREIKING BROODBONBOEKJES EN KINDERTOESLAGKAARTEN Bezuiniging op het Nijverheids onderwijs Inspectie op het Buitenhof ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE RIJKS VELDWACHT Beleid V.A.R.A.-hoofdbestuur goedgekeurd De A.V.R.O. en de plannen voor een nationalen omroep Bescherming aan waterkanten noodig op verband toestand 29 P. J. Blom. te van van naar u door de Inspectie korte com- die de een de ver antwoordelijke personen proces-ver- baal opgemaakt worden. a.s. met de het EEN SPOEDIG EINDE AAN EEN ZWERFTOCHT VAN TWEE TILBURGSCHE MEISJES. Een paar Tilburgsche zusjes, van 16 en 18 jaar, hadden dikwijls oneenigheid met haar ouders. Om aan al de ruzie nu eens voorgoed een einde te maken, besloten zij gezamenlijk het ouderlijk huis te verlaten. Zaterdagmiddag, na afloop van het werk, zoo omstreeks 1 uur, vertrokken de zusjes met het pas ontvangen weekgeld op zak, per fiets naar den Bosch. Onderweg be sloten zij naar Scheveningen te reizen, alwaar een gemeenschappelijke kennis, een militair, lag. Het geld dat zij bij zich hadden was echter niet toereikend en zoo werden de fietsen in den Bosch verkocht De totale prijs die hiervoor ontvangen werd was 5. Bij aankomst in Scheveningen wachtte de beide meis jes een teleurstelling. De militair, bij wien zij hun nood wilden klagen, was juist met verlof vertrokken. De reissom had al een aardig gat gehakt in haar kapitaaltje, zoodat de gezusters besloten al wandelende den nacht door te brengen. Al spoedig overmande de slaap hen en gistermorgen vroeg trof een Haagsch politieagent hen op een bankje in het Scheveningsche bosch aan. Zij werden meegenomen naar het politiebureau en zijn gisteren op transport gesteld naar Tilburg. Morgen vindt de uitreiking van broodbonboekjes en eventueel kinder- toeslagkaarten (rijst en havermout voor kinderen beneden vier jaar) plaats voor personen, wier familienaam begint met de letter C, D, E, F, of G. von den daten van den Duitschen Arbeidsdienst een bezoek aan onze stad gebracht. Na onder groote Utrecht gedefileerd den AANVOER VAN HARING. Hedenmorgen waren aan den Visch- afslag te Scheveningen een tiental kisten versche haring aan de markt, welke van Denemarken naar hier ten verkoop waren gezonden. De haring was van goede kwaliteit en bracht 10.80 11.50 per Deensche kist op. Op Don derdag 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Rijksveld- wachter- brigadier titulair P. J. Blom in Rijks- dienst trad. Na te zijn aangesteld op 15 Fe bruari 1911 als agent van politie te Delft, volgde zijn benoeming als Rijks- veldwachter op 15 Juli 1915 te Gouw- sche Sluis gemeente Alphen a.d. Rijn. Op 1 Augustus 1915 trad hij als Rijks- veldwachter in dienst. In Juni 1921 volgde zijn benoeming tot brigadier titulair, waarna hij in Maart 1925 werd overgeplaatst naar het parket bij de rechtbank te ’s-Graven- hage. Hier heeft hij dus thans 15 jaar dienst gedaan. detaillisten be- bovendien z.g. verzilverbaar Gisteren heeft de vereenigingsraad van de V.A.R.A. een vergadering gehouden, waarin de volgende verklaring werd ge geven: De vereenigingsraad van de VA.R.A., in vergadering bijeen op Zondag 28 Juli te Hilversum, kennis genomen hebbende van het beleid, door het hoofdbestuur ge voerd. in het bijzonder sinds het tijdstip, waarop ons land werd bezet, erkennende, dat de omstandigheden sinds 15 Mei samenwerking met de bezettingsautoritei- ten via de door hen aangewezen vertrou wenslieden noodzakelijk maakte; gehoord de verklaring, dat de V.A.R.A. kan voort werken in socialistischen zin en dat haar daarbij niet meer beperkingen zijn opge legd, dan aan de andere omroepen bij het verrichten van hun werkzaamheden, spreekt over het gevoerde beleid van het hoofdbestuur zijn goedkeuring uit en draagt het op, zijn werkzaamheden in dien zin met kracht voort te zetten. Deze verklaring werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer E. Bomli, programmachef der V.A.R.A., werd met algemeene stemmen in het dagelijksch bestuur gekozen. Vierhonderd man van den opbouw- dienst op Schiermonnikoog. Het seizoen is dit jaar op het eiland Schiermonnikoog niet best. Een hotelhou der, die verleden jaar om dezen tijd nog honderd gasten noteerde, had er op het oogenblik slechts dertien Er zal echter eenige opleving komen, omdat vierhonderd man van den opbouw, dienst op het eiland zullen komen, ten einde er een polder aan te leggen. Onderweg verdwenen 1500 mark uit een enveloppe Gisteren heeft een stadgenoot bij de politie aangifte gedaan van verduiste ring van 1500 Mark. Eenige weken geleden had hij aan zijn chauffeur een enveloppe ter hand gesteld, inhouden de 2000 Mark, met de opdracht deze te overhandigen aan zijn schoonmoe der, die in een hotel te Brussel ver toefde. De chauffeur toog op weg, op zoek naar de dame in Brussel. Uit berichten van zijn schoonmoe der, bemerkte de heer, dat in de en veloppe, welke de chauffeur afgege ven had, maar 500 Mark zaten. Er waren dus 1500 Mark verdwenen. Hij deed direct aangifte bij de poli tie. De chauffeur werd opgespoord en aan een verhoor onderworpen. Deze verhaalde dat hij op zijn tocht naar België herhaaldelijk in schuil kelders had moeten vluchten en zoo doende zijn jas dikwijls achter had gelaten in den wagen. Het kon best mogelijk zijn dat een gedeelte van den inhoud van de enveloppe gestolen was tijdens zijn rondzwervingen. Hij had tenslotte de dame gevonden en zijn opdracht uitgevoerd, niet wetende wat er in de enveloppe gezeten had. De chauffeur is door de politie tij delijk in arrest gesteld. Een onder zoek naar de ware toedracht der zaak is nog gaande. belangstelling te hebben voor vertegen woord iger Rijksconunissaris, Een nadere toelichting. In de hedenmiddag gehouden pers conferentie heeft de heer S. de Hoo van het Centraal Distributiekantoor, deze regeling op sommige punten, waarom trent nog misverstand mogeljjk zou zijn, nader toegelicht. De uitreiking der kaarten zal in den loop van deze week haar beslag krij gen. De eerste indruk is, dat, de schat- tingscijfers omtrent de verhouding bo ter en margarine de werkelijkheid vrij- *el benaderen. Omtrent de handelingen, welke de detaillisten hebben te verrichten, deel de de heer de Hoo voorts mede, dat deze, by inlevering van hun bons bij Concentratie in de bouwmaterialen industrie. Te Utrecht is dezer dagen, onder lei ding van ir. W. G. Lingbeek. een verga dering gehouden van het algemeen be stuur der Vereeniging van fabrikanten van bouwmaterialen in Nederland, waar toe eveneens enkele andere groepen van producenten van ceramische artikelen waren uitgenoodigd. Deze vergadering was, aldus bericht de „N. R. Crt.”, belegd om de oprichting te overwegen van een federatie van groepen en vereenigingen van fabrikanten van bouwmaterialen en andere ceramische producten. Uit de gedachtenwisseling kwam sterk naar voren het besef dat concentratie noodza kelijk is. Daar de vereeniging een fede- ratieven inslag heeft, werd oprichting van een nieuwe organisatie niet noodig geacht. De voorzitter constateerde, dat de totstandkoming der federatie verzekerd was. Het Comité ..Levensvragen belegt morgenavond wederom komst in de zaal Kemperstraat 15. is de heer Fessem over het ond*f p- „Gebroken tijdsklokken der mensen „eQ Gods onveranderlijke eeuwigheiasKlüK De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat Maandag 29 Juli een aanvang zal wor den gemaakt met de definitieve distri butie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie. Gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus geeft elke der met „01” tot en ,,04” genummerde bons van boterkaart uitsluitend recht koopen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „02” genummerde bons van kaart gedurende genoemd recht op het koopen van DE FRIESCHE HENGSTEN VAN HET CIRCUS MIKKENIE STRASSBURGER TE SCHEVENNGEN. Vele circusliefhebbers, die zich nog de prachtige vier Friesche hengsten uit de kostbare paardencollectie van het circus Strassburger herinneren, hebben zich zonder twijfel afgevraagd wat in deze onrustige tijden het lot geworden is van deze edele dieren, die zich tijdens het uitbreken van den oorlog met het geheele circus op tournee door België bevonden. De persdienst van het Circus deelt ons thans mede, dat het paardenma- teriaal zich in den besten welstand bevindt en dat het uitrust in de stal len van het circus, waar eiken mor gen in de manege tijdens de repetitie het pittig geluid der chambrière weer klinkt, daar ook het circuspaard steeds moet werken voor het instu- deeren van nieuwe dressuren. Het aantal der Friesche hengsten is in het vorig najaar tijdens de tour nee door Friesland uitgebreid van vier tot zes stuks. De bevolking van Friesland was uitermate geestdriftig over de dressuur van hun raspaarden, zoodat dit te Leeuwarden nog aanlei ding gaf tot een extra eerevoorstelling waarbij hartelijke woorden gesproken werden en waarbij Hans Strassburger, die een der hengsten heeft afgericht tot schoolpaard, een ongekend succes behaalde. Ook tijdens de gastvoorstellingen te Amsterdam, Brussel en Antwerpen vormden deze dieren het succes van het programma. De dieren zullen in geheel nieuwe dressuren aan het Haagsche publiek vertoond worden. Plotseling weerklonken mando’s. Keurig in drie rijen achter elkaar stelden de soldaten zich op. De schoppen werden gepresenteerd. In de verte naderden de auto’s van Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg. Terwijl de muziek den defileermarsch ten ge- hoore bracht, inspecteerde dr. Seyss- Inquart, gevolgd door enkele hooge Duitsche officieren, de afdeelingen soldaten van den Arbeidsdienst. Langzaam liep de Rijksminister langs het frent. Filmoperateurs en persfoto grafen deden hun werk. Nadat dr. Seyss-Inquart zijn dank had overgebracht aan Oberarbeits- führer Avenarius, begaf hij zich in zijn auto naar den Kneuterdijk, on» aldaar ongeveer tegenover huize „Johan de Witt” het défilé af te nemen. Waardeering voor werkgelegenheid en goede behandeling. Het Nederlandsche Perskantoor te Ber lijn meldt Zestig Nederlandsche arbeiders zijn de vorige week te Berlijn-Reinickendorf aangekomen. Zij waren allen afkomstig uit de provincie Groningen. Na een langen tijd van werkloosheid konden zij te Ber lijn dadelijk aan den slag gaan. Zij zijn te werk gesteld in een metaalfabriek, waar onderdeden van auto’s vervaardigd worden. „Het bevalt ons hier uitstekend”, zoo zeide ons hun voorman. „Wij verdienen voorloopig 85 pf. per uur. Wij verrichten echter nog maar weinig nuttig werk. Wij zijn nog echte prutsers, eigenlijk nog leerlingen. Straks, wanneer wij het vak verstaan, zullen wij veel meer verdienen, minstens 1.10 mark per uur of, wanneer wij „op accoord” werken, wel 1.50 tot 2 mark, al naar wij opschieten. 80 procent van ons loon mogen wij naar huis sturen de gezinnen der gehuwde arbeiders krij gen overigens voorloopig in Nederland nog een toeslag. Ja, dat is toch heel iets anders dan stempelen.” „Wat zijn uw eerste indrukken van Ber lijn vroegen wij. „Wat valt u het meeste op?” „De prettige verhouding tusschen baas en werkman, tusschen bedrijfsleider en personeel. Wij zijn door onzen patroon voorloopig in een hotel ondergebracht, waar uitstekend voor ons gezorgd wordt. Wij kunnen nu op ons gemak naar een geschikte kamer uitzien. Wij hadden ver wacht, dat wij den eersten tijd in een barak zouden moeten vertoeven. Dan is een hotel toch heel iets anders.” „En het eten „De kost is anders dan in Nederland. Je moet er aan wennen. Doch de kost is voor ons niet de hoofdzaak. Het belang rijkste is, dat de behandeling zoo uit stekend is. De werkgever ziet werkelijk vrienden in ons en slooft zich uit, om ons het leven te veraangenamen.” „Dus u hebt geen spijt, dat Duitschland gekomen bent „Integendeel, het spijt ons slechts, dat wij nu pas gekomen zijn en niet al een jaar geleden getracht hebben hier werk te vinden, wat ons ook toen stellig gelukt zou zijn.’ „En wat zijn nu uw wenschen „Dat wij zoo spoedig mogelijk andere Nederlanders, die reeds langer in Berlijn wonen, zullen leeren kennen en dan wel in de eerste plaats Groningers. Want hier, op vreemden bodem, ontdekt men toch, dat de taal een band is, die je samenhoudt, ook al zijn de bedrijfsleiders en de bazen nog zoo vriendelijk tegen je en al is het haast onmogelijk je voor te stellen, dat er zoo iets als een oorlog tusschen Nederland en Duitschland heeft bestaan.” Met betrekking tot de plannen voor een nationalen radio-omroep schrijft W. V.(ogt) in de „Radio Bode” o.m. „Men voelt, in de omroepkringen buiten de A.V.R.O., dat de toestand op omroepgebied, zooals die jarenlang door de macht van de voormalige poli tieke partijen is vastgekluisterd gewor den, thans niet meer ongewijzigd kan blijven en dat er veranderingen tot stand moeten komen, die even zooveel stappen beteekenen in de richting van de door de A.V.R.O. verdedigde om- roepopvattingen. Voor zoover die stappen eerlijke schreden zijn naar een wezenlijke con centratie en rationalisatie van den Nederlandschen Omroep, met den wil bij de betrokkenen tot uitbanning van alles dat tot dusver duidelijk overbodig was, zal de A.V.R.O. gaarne mee mar- cheeren naar een doel, dat zij zelve jaren geleden heeft aangegeven. Maar wanneer het ingewikkelde danspassen zijn, die dit doel niet naderbij brengen, doch slechts het oogmerk hebben de A.V.R.O in te schakelen als een dans figuur in een soort camouflage qua drille Lanciers van Nederlandsche groeps-Omroepvereenigingen, dan zien wij daarin geen heil voor een werke- lijken levensvatbaren Omroep.” Werkster droeg gestolen kettinkje haar mevrouw „Brutale menschen hebben de halve wereld”, zoo dacht ook een werkster van een Haagsche dame. Zij nam een platina halskettinkje ter waarde van 300 van haar mevrouw weg en had bovendien de brutaliteit dit rustig te dragen waar haar mevrouw bij was! Ongeveer jaar geleden kwam de werkster bij de bewuste dame in dienst. Zij zag het sieraad liggen en nam het weg. Langen tijd daarna kreeg de werK- ster een ander werkhuis doch tenslotte kwam zij weer bij haar vroegere me vrouw terug. Deze, weinig vermoedend, dat het haar eigendom was, zeide eens tegen de werkster „wat draag jij daar een aardig kettinkje. Het lijkt veel op dat van mij.” De werkster antwoordde echter, dat zij het kettinkje dat zij droeg voor twee kwartjes in een magazijn in de binnen stad had gekocht. Een tante van de mevrouw, waar de werkster ook kwam, maakte haar er op attent, dat het kettinkje veel leek op dat van haar nicht. Ook hier deed de werk ster hetzelfde verhaal! Na verloop van eenigen tijd verhuisde de mevrouw. Bij inventarisatie miste zij haar platina kettinkje. Nog gaf zij de vermissing niet aan bij de politie. Even wel op aanraden van kennissen gi^g zij hier toe over. De werkster werd aange houden en een bekentenis volgde. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zooals reeds uit het voorgaande blijkt, bons, welke recht geven op het koopen van margarine en voorzoover voorradig gesmolten vet, desgewenscht ook kunnen worden ge bruikt voor het koopen van boter. De detaillisten behooren de bons te plakken op opplakvellen en ter ver krijging van een toewijzing in te die nen bij den plaatselijken distributie- dienst. Op een opplakvel mogen slechts bons, welke hetzelfde nummer dra gen, voorkomen. Tegen inlevering van die opplakvellen, welke de bons waarop reductie is verleend, bevatten, krijgen de betrokken halve toewijzingen reductiebons, welke zijn bij een der bijkantoren of agent schappen der N.V. Middenstand sbank of eenige andere bankinstelling, waar van de plaatselijke distributiedienst de adressen verstrekt. Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door het departement van Sociale Zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kunnen blijven betrekken. Zij behooren daar toe evenwel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volksmargarine erf volksvet overeenkomend aantal bons van de vet- of boterkaart in te leveren bij de instantie, welke de ge bruikelijke bons ter verkrijging van volksmargarine of volksvet verstrekt. De overige regelingen, welke ten aanzien van deze distributie zijn ge troffen, zijn gelijk aan die, welke gol den met betrekking tot de voorloopige distributieregeling van boter, marga rine en spijsvet. Zij zijn gepubliceerd bij den aanvang van die voorloopige distributieregeling op 15 Juli jj. Zoogenaamde „zelfkarners” mogen slechts boter vervaardigen met schrif- telijke vergunning van de Nederland sche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter per week per persoon mo gen verbruiken. Bij verkoop van over tollige hoeveelheden boter dienen de geldige bons van de afnemers in ontvangst te worden genomen en wel een bon per 250 gram boter. De ont vangen bons moeten tezamen met de eigen bons der vet- of boterkaart worden geplakt op opplakvellen, welke de plaatselijke distributiedienst ver strekt. Deze distributie-dienst zal hier voor toewijzingen verstrekken, welke de zelfkarners zorgvuldig moeten be waren, teneinde deze te kunnen in leveren bij controle vanwege de Neder landsche Zuivelcentrale. Er zal streng op worden toegezien, dat zelfkarners geen boter afleveren zonder inneming van bons, dan wel eigenvervaardigde boter consumeeren zonder hun bons op te plakken. Andere nijverheidsscholen Ook aan de besturen der van rijkswege gesubsidieerde lagere avondnijverheids- scholen (avondteekenscholen) voor jon gens, de dagscholen voor bepaalde vak ken (dit betreft scholen voor kleerma kers. schoenmakers, typografie enz.) en middelbare technische dagscholen heeft de secretaris-generaal beperking van het aantal lesuren voorgeschreven. In de aan schrijvingen wordt de aandacht erop ge vestigd, dat lichamelijke oefening als essentieel bestanddeel van het leerplan in aanmerking kan komen. Te dien aan zien, zegt de secretaris-generaal o.a.: „Hoewel ik het noodzakelijk acht, dat op den duur ook bij het dagnijverheidsonder- wijs algemeen tot invoering van afzonder lijk onderwijs in lichamelijke oefening wordt overgegaan, bepaal ik mij er thans toe mede te deelen, dat ik er geen be zwaar tegen heb, indien van de gelegen heid tot herziening van de leerplannen gebruik wordt gemaakt op te bevorde ren. dat een gedeelte van den schooltijd, zij het voorloopig bij wijze van proef, wordt ingeruimd voor dat onderwijs, met inbegrip, indien mogelijk, van het zwem men”. Bij de daartoe volgens art 25. zesde lid, der Nijverheidsonderwijswet in te dienen aanvrage om subsidieering moet dan een raming worden gevoegd van de kosten, welke jaarlijks uit de toevoeging van dat leervak zullen voortvloeien. POLITIE MOEST WEER LICHT DOOVEN In het afgeloopen weekeinde heeft de politie weer verschillende malen handelend moeten optreden en licht moeten dooven omdat er niet voldoen de verduisterd was. Zoo heeft zij Zaterdagavond om. half twaalf zich toegang moeten ver schaffen in een perceel in de 1ste van der Kunstraat, alwaar gevestigd is N.V. Storks Ventilatoren. Reeds her haaldelijk is gebleken, da tin dit per ceel niet voldoende verduisterd wordt. Via een balcon en door verbreking van een achterruit kon de politie binnenkomen en een lamp uitdraaien. In de Weissenbruchstraat brandde Zaterdagnacht in een winkel, welke ’s nachts onbewoond is, volop licht. Door verbreking van een ruitje van een achterdeur kon ook hier politie ingegrepen worden. In beide gevallen zal tegen De vijftiende Monumentendag. Te Utrecht werd Zaterdagmiddag in de zaal der Provinciale Staten de vijftiende monumentendag gehouden, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. On der de aanwezigen bevonden zich mr. H. W. Vink, namens Ged. Staten van Utrecht, de heer E. A. Kuiper, namens den directeur-generaal van het Onder wijs, mr. Schepel, namens den commis saris van den wederopbouw, ir. Ringers, de heer Ruolff, namens den Rijkscommis saris dr. Schmidt en dr. Blutzer namens het departement van Onderwijs. Prof Bijvanck heeft als voorzitter den Monumentendag geopend. Spr. wees erop, dat het programma, zooals Monumenten dag zich dat had voorgesteld, ten uitvoer te brengen, onveranderd uitgevoerd kan worden. Door de gebeurtenissen van den laatsten tijd zal men meer dan ooit in ons land gaan streven naar betere, hechtere en schoonere vormen. Onze taak ten deze is tweeledig. Ten eerste hebben alle 1 Nederlanders schouder aan schouder te staan, ten wteede meoten wij goed wetei. wat wij willen. Tenslotte zijn ’t het land zijn cultuur, zijn volk en zijn historie zelf I geweest, die de Nederlandsche natie EENIGE HONDERDEN SOLDATEN DÉFILEFRDEN VOOR DEN RIJKS COMMISSARIS DR. SEYSS- INQUART Op den Kneuterdijk Ook hier hadden velen zich opgesteld om van hun belangstelling te doen blijken. Via den Vijverdam en de plaats marcheerden de soldaten van den Arbeidsdienst, met den comman dant voorop, naar den Kneuterdijk. In stramme houding trokken zij, met het hoofd rechts langs dr. Seyss- Inquart, die in zijn auto staande, groetend dankte. Na afloop van het fraaie défilé nam de Rijkscommissaris afscheid van den commandant van den Arbeidsdienst en begaven de manschappen zich, via Parkstraat, Mauritskade en Prinsesse- gracht weer naar het Malieveld, alwaar de troep ontbonden werd. provincialen den Rijkscommissaris, Landrat Winterfeld, hebben Zaterdag in namiddag eenige honderden sol- Beperking van den schooltijd voor ambachtsscholen met tweejarigen cursus en voor andere nijverheids scholen. In verband met den toestand van ’s lands financiën dienen maatregelen ge troffen te worden, welke tot beperking van de rijksuitgaven leiden Mede met het oog op de moeilijkheden, welke zich ten aanzien van het ambachtsonderwijs door de bijzondere omstandigheden waar schijnlijk zullen voordoen (schaarsche voorziening met brandstoffen en electri- schen stroom; verduisteringsvoorschriften enz.) heeft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen aan de besturen der van rijkswege gesubsidieer de ambachtsscholen met tweejarigen cur sus en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen in stand houden, een circulaire gericht. In deze aanschrij ving wordt er o.m. op gewezen, dat te rekenen van 1 October a.s. als tijdelijke maatregel eenige beperkingen m toepas sing moeten worden gebracht. De duur van de lessen wordt teruggebracht tot 50 miniuten Het maximum-getal dezer lessen per leerling per week gedurende het tijd vak van 1 April tot 1 October blijft 44. met dien verstande, dat des voormiddags en des namiddags tusschen de 2e en 3e les een pauze van 10 minuten wordt in- gelascht. Tot dusver was dit het geheele jaar 384 uur per week of 44 lessen van 7/8 klokuur. Het maximum getal dezer lessen per leerling per week wordt gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April terugge bracht van 44 tot 40, n.l. des voormiddags (6 maal) 4 'essen en des namiddags (4 maal) 4 lessen. Hierdoor is het mogelijk, per groep (klasse) één schooltijd per week vrij te houden. Deze schooltijd kan dan t.z.t. gedeeltelijk worden besteed voor on derwijs in de lichamelijke oefening ge durende maximum 100 minuten (2 lessen) per groep of klasse. De lesrooster mag niet te ruim worden opgezet, het onderwijs aan te kleine groe pen leerlingen die niet ingedeeld kun nen worden bij andere groepen, moet des noods voorloopig worden geschorst; de schoolgeldregeling dient ongewijzigd te blijven, zoodat vermindering van school geld wegens beperking van het aantal we- kelijksche lessen niet is toegestaan. Toepassing van de wettelijke voor schriften, wordt meer dan ooit geboden. Overtreding of niet naleving van deze voorschriften zal er in de huidige om standigheden eerder dan tot dusver toe leiden, dat tot stopzetting of intrekking van het Rijkssubsidie moet worden over gegaan. S’/ OsX Naarmate de dagen korten, worden de gevaren tengevolge van de verduis- teringsmaatregelen grooter. Een van de ernstigste gevaren leveren de kanalen, grachten enz. in de steden op. Hoe licht kan men in het donker te water gera ken. Wij berichtten reeds van iemand, vermoedelijk tengevolge van duisternis verdronk en van ander die een nat pak opliep. Het lijkt ons daarom dringend noodig, dat van Gemeentewege flinke maat regelen tegen dit gevaar worden geno men. Vooral verdient het aanbeveling, touwen te spannen langs de waterkan ten, waar dat mogelijk is tusschen de boomen en, waar deze ontbreken, tus schen aan te brengen paaltjes. Waar het hier zelfs om menschenlevens kan gaan, bevelen wij het spoedig nemen van zulk een maatregel, overal waar het noodig of gewenscht is, dringend aan. den plaatselijken distributiedienst tweeërlei bescheiden ontvangenten eerste een bestelbiljet. waarop een vol gende toewijzing geschiedt ten twee de een bewijs of cheque voor de bons, welke recht geven op reductie. Deze chèque is betaalbaar bij <*en der bij kantoren of agentschappen der Ned. Middenstandsbank of een andere bank instelling, door den plaatselijken dis tributiedienst aan te geven. Over het verloop der distributie zijn tot nog toe weinig klachten ingekomen. De gevallen, waarin mededeeling werd gedaan van verkoop van boter zonder bon, zijn onderzocht, doch daarbij is weinig van feiten gebleken. Aangeno men wordt, dat klandestiene handel thans niet meer voorkomt. In den loop van den middag arri veerden enkele autobussen op het Malieveld, dat het uitgangspunt voor den marsch door den Haag vormde. Om kwart over vijven kwamen de manschappen in hun bruine unifor men, de gepakte ransels op den rug en gewapend met blank geschuurde schoppen, welke zij over den schouder droegen, op de vroolijke tonen van een pittigen marsch op het Buitenhof aan. Hier hadden vele honderden Hage naars zich opgesteld om getuige te zijn van het schouwspel, dat zich weldra zou afspelen. De Haagsche politie had voor afzet ting gezorgd. Door tamboers en pijpers voorafge gaan, waarna een muziekkorps volgde, marcheerden de soldaten van den Duit schen Arbeidsdienst in vlotten pas, komende van de richting Hofweg. Terwijl men marschliederen zong, stelden de manschappen zich, onder commando van Oberarbeitsführer Ave narius, met het front naar het Cineac- theater op, de muziek op den rechter vleugel. „01” en de vet- tijdvak 250 gram margarine, gesmolten vet, voorzoover voorradig, of boter. De met „03” en „04” genummerde bons der vetkaart geven gedurende het tijdvak van Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden ver leend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bons „03” en „04” van de vetkaart worden ver leend, dus niet op een van de overige hierboven genoemde bons. De reduc tie wordt verleend, wanneer de bons bij den detaillist worden ingeleverd ter verkrijging van boter. groot gemaakt hebben en indien wij thans weten wat ons te doen staat, moe- staan, ten tweede moeten wij goed weten bouwen en haar haar eigen karakter laten behouden. Prof. J de Vries, uit Leiden, en prof. Zwiers, uit Haarlem, hielden referaten, waarna de vergadering werd gesloten Nieuw Kamerlid. De heer B. J. J Wijkamp te Baarn heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. de vaca- ture-van der Waerden, aangenomen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9