J IR® lo” Ji w j 1940. Dinsdag 30 Juli. No. 17633. acht en weer Roemeensche staatslieden Salzburg Engeland verliest zeventig duizend ton scheepsruimte De militaire toestand De onduldbare behande- voor neerde Duitschers op De oorlog ter zee in Convooistelsel biedt grootere trefkansen De luchtbombardeménten Gibraltar Uitbreiding van den Opbouwdienst WEDERZ1JDSCH BEGRIP Vroegere Franscbe staats lieden voor het gerecht ling der in Indië geïnter- JU I PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Een Duitsche beschouwing Scherpe represailles worden Het frontbericht van het D.N.B. De rol van het luchtwapen Munitieopslagplaats ontploft Groote schade te Cardiff. Ned.-Indische Opnieuw ongeveer 15.000 militairen Grieksch tankschip ge torpedeerd geschiedde omstandig- Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binneh de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Naar hebber, verteld, bij den vesting terecht gekomen zijn Europa-baai, waar de anker liggen. De het Berichten uit Vichy melden, dat het gisteravond door den Franschen minis terraad ingestelde hof van justitie, dat moet oordeelen over degenen, die ver antwoordelijk gesteld worden voor de oorlogsverklaring en de oorlogvoering, zeer binnenkort zijn werkzaamheden zal beginnen. Tot de voornaamste be schuldigden behooren Daladier, Game- schonken. Engeland had dien gebruikt Reynaud, Blum, Mandel, Pierre Cot en Guy Lachambre. opgenomen Met ingang van 1 Augustus a.s. zul len in totaal 12.400 korporaals en schappen en rond 2400 onderofficieren, die thans groot verlof genieten, doch van wie door de burgemeesters is ver klaard, dat zij geen loongevenden arbeid verrichten, in den Opbouwdienst woo den opgenomen. of de redevoeringen van Churchill en Halifax misschien voldoende zijn ge weest om Duitschers en Italianen voor goed af te schrikken. Men zou ver wachten, dat het verloop van den oorlog hun een beter begrip voor de Duitsche stelselmatigheid bij het voor bereiden en toebrengen van de den vijand toegedachte slagen bijgebracht zou hebben. Het raden naar de moge lijkheid en den datum van den Duit- sehen aanval verraadt slechts de innerlijke zenuwachtigheid. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgt Ruim 78.000 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken gebracht, zoo meldt het legerbe- richt van 29 dezer als resultaat van het optreden van het duik- bootwapen. Dit succes is des te opmerkelijker, daar de meerder heid van de tot zinken gebrachte schepen in sterk beveiligde con- vooien voer. Bijna alle vernietigde stoomschepen waren zwaar bewa pend. Het oorspronkelijke afweer- effect van het convooisysteem is derhalve in zijn tegendeel ver keerd. De concentratie van talrij ke koopvaardijschepen tot con- vooien bespaart den Duitschen duikbooten duidelijk het vaak zeer moeizame en dagenlange jagen op loonende afzonderlijke doelen. De vorming van convooien heeft de effecten van den handelsoorlog der duikbooten en ook van den Duitschen oorlog uit de lucht te gen de Engelsche koopvaardij aanzienlijk opgevoerd. De ..Deutsche Allg. Ztg.” spreekt de overtuiging uit, dat Engeland de mili taire gebeurtenissen van den laatsten tijd verkeerd beoordeelt, zooals dat ook vroeger het geval is geweest. Het blad herinnert er aan, dat Chamber- lain reeds in het voorjaar zijn be roemde rede over den „gemisten omni bus” gehouden heeft. De vroegere ministerpresident verklaarde toen, dat men er den Duitschen legerleiders niet dankbaar genoeg voor kon zijn, dat zij niet al in den herfst tot een offen sief in het Westen waren overgegaan. Duitschland had „tegen de verwach ting in” dén Westelijken mogendheden een langen winter zonder aanval ge- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Officieel wordt uit Londen toege geven, dat de torpedobootjager „Wren” tengevolge van vijandelijke actie ver loren is. De „Wren” is tijdens een gevecht door eep bom uit een vijande lijk vliegtuig getroffen en gezonken. Het schip had een waterverplaatsing van 1120 ton en een snelheid van 34 knoopen. Het was bewapend met 4 stukken geschut van 12 c.m., 4 lucht- afweerkanonnen, 4 machinegeweren en 6 lanceerbuizen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het patrouillevaartuig „Staunton' op een vijandelijke mijn geloopen en gezonken is. Wij vertrouwen, dat onze lezers den raad, dien wij hun gaven, hebben op gevolgd. en dat zij de groote rede, door den Rijkscommissaris in den Dieren tuin gehouden, geheel en met volle aandacht hebben gelezen. Wie dit mocht hebben verzuimd, heeft zichzelf zeer veel tekort gedaan. Want beter en vollediger dan ooit tevoren wordt juist in deze voortreffelijke en hooggestem de rede op rustige en waardige wijze opheldering gegeven omtrent zeer veel, waaromtrent een klaar besef ook bij het Nederlandsche volk van overwe gend belang is voor een redelijke ver standhouding tusschen de Duitschers en ons door hen bezette land. Van be lang vooral voor ons eigen land en ons eigen volk. Uitdrukkelijk heeft dr. Seyss-Inquart verzekerd, dat het Nederlandsche volk zijn toekomstig lot in eigen handen heeft. Duitschland is het werd met klem herhaald bereid en van zins om na den oorlog aan het Nederland sche volk zijn staatkundige zelfstan digheid en zijn vrijheid terug te geven. De zeer groote beteekenis daarvan mo gen wij niet onderschatten, want het betreft hier onze hoogste en liefste volksgoederen. Zelfs ons Indië, deze kostelijke en rijke bron van welvaart, wil Duitschland ons laten. Deze belof te moet de Nederlander bij alle moeilijk heden. waarin hij thans verkeert, hoop vol en dankbaar stemmen. Het had im mers zoo héél veel erger met ons kun nen afloopen, nadat wij door over- ma<-htig,wapengeweld. hetwelk onze dap pere weermacht niet vermocht te kee- ren, in de macht van den tegenstander waren geraakt. Maar het is niet zóó, dat wij nu maar op dit gunstige lot kunnen reke- I nen als iets, dat ons in elk geval in den schoot zal worden geworpen. Dat zou van de andere zijde wel wat te véél verlangd zijnNeen, wij moeten het ons waard en waardig toonen in de oogen der Duitsche autoriteiten, in wier hand nu eenmaal ons lot door den loop der dingen is gelegd. Ook dit heeft de Rijkscommissaris met grooten nadruk verklaard. Men verwacht aan Duitsche zijde van ons „zeker niet onderworpenheid of onoprechte beminnelijkheid” welke bij een karaktervol volk en bij een karaktervollen mensch ook niet te vin den zullen zijn maar wél „een be hoorlijke en beheerschte houding”. Zulk een houding hebben wij van het begin der bezetting af bepleiteen houding van waardigheid, èn jegens ons zelf als goede Nederlanders, èn jegens de Duitschers, die wij als de bezetters van ons grondgebied na verloren ver dedigingsstrijd loyaal hebben te aan vaarden en aan wie wij de gevraagde medewerking even loyaal hebben te verleenen. In de eerste plaats in het belang van ons eigen land en volk. In dit verband verwijzen wij zeer in het bijzonder naar het gedeelte in de rede van den Rijkscommissaris, waarin hij betoogt, dat en waaróm gedurende de bezetting geen betoogingen van wel ken aard ook, met name op gedenkda- Sen, kunnen worden geduld. Deze ernstige waarschuwing is duide lijk. Wie haar in den wind zou slaan, zou niet alleen zichzelf maar vooral ook zijn land en zijn volk een zéér slechten dienst bewijzen. Engelsche bommen op kerkhoven Over het lukraak werpen van bom men door de Royal Air Force boven het gebied van het Duitsche rijk zijn nog de volgende bijzonderheden be kend geworden, meldt het D.N.B. In den nacht van den 22en op den 23en Juli hebben Engelsche vliegers verscheidene bommen geworpen op het kerkhof van een plaatsje in Noordwest-Duitschland. Hierdoor werden vier graven vernield. In den nacht van 25 op 26 Juli werden op den doodenakker van een grootere stad in West-Duitschland door 7 ex plosieve bommen zelfs meer dan hon derd graven volkomen verwoest. Bij een anderen luchtaanval troffen de bommen het dak van een dorpskerk en vernielden een herberg naast de kerk. Hierbij werd een burger gewond, ter wijl verschillende stuks vee werden gedood. In een West-Duitsche stad viel een Engelsche bom op de binnen plaats van een school. zeerste. Zij heeft de Italiaansche genomen De behandeling der in Ned.-Indië geïnterneerde Rijksduitschers, genatu raliseerde onderdanen van het Duit sche rijk en anderen, gaat alle perken te buiten, aldus dr. Wissmann, de buitenlandsche presse-referent van het Rijkscommissariaat, in een verkla ring naar aanleiding van rapporten, welke onlangs over deze zaak zijn ont vangen. Instede van een verandering ten goede te brengen in dezen afschuwe- lijken toestand, waartoe de grootmoe dige houding van den Führer, die de Nederlandsche krijgsgevangenen allen hun vrijheid hergaf, alle aanleiding kon geven, gaat het Ned.-Indische gou vernement Voort met het verzwaren van het lijden der gevangenen. De magistrale rede van dr. Seyss-In quart getuigt van veel begrip voor de positie van ons land en ons volk onder de bezetting; zij getuigt ook van den goeden wil om de lasten, geestelijk en materieel, van dezen delicaten toe stand voor ons, stamverwant volk, vooral niet zwaarder te maken, dan in de gegeven omstandigheden en in ver band met den voortwoedend en oorlog onvermijdelijk is, en ons in velerlei op zicht een mate van (betrekkelijke) vrij heid toe te staan, die voor een bezet ge bied geenszins vanzelfsprekend is. Een goede wil, waarvan wij de verwezenlij king op menig punt dankbaar moeten erkennen. Van onzen kant moeten w ij evenzeer begrip toonen voor de huidige positie van Duitschland, zoowel in het algemeen als ten aanzien van ons land, begrip óók, voor den zoo juist ontschre ven goeden wil en de uitvoering daar van en voor een behoorlijke verstand houding tusschen ons volk en de bezet tende macht. Ook aan onzen kant moet sterk de goede wil aanwezig zijn om, door zelfbe- heersching, waardigheid, loyaliteit, en ordelievendheid, voor land en volk er bet beste van te maken, het oog hoopvol gericht op de toekomst. Op enkele andere en zeer belangrijke Punten iri de rede van den Rijkscom- 'hissaris hopen wij binnenkort terug Na hun aankomst in Salzburg werden de Roemeensche staatslieden ontvangen door minister vdn Ribbentrop «1 hel in de omgeving gelegen landhuis Fuechl. Van links naar rechts: de gastheer,Gigurtu, Nlainoitescu en de Roemeansc-he gezant ia Berljjn Romalo op hel terras van hel landhuis» Stefani uit Tanger meldt, vluchtelingen uit Gibraltar dat de Italiaansche bommen jongsten luchtaanval op deze in de schepen voor Britsche vloot is direct bij het weerklinken van het luchtalarm naar open zee vertrokken. Het commando betreurt deze houding van de vloot ten klaarblijkelijk bij luchtaanvallen geen andere zorg, dan zich op open zee in veiligheid te stel len, in plaats van aan de verdediging mede te werken. Dat was ook Vrijdag nacht het geval bij een aanval, die 16 minuten duurde. De Engelsche zoek lichten konden toen de Italiaansche toestellen niet bereiken, zoodat het afweergeschut op goed geluk vuurde. Gemeld wordt, dat een vliegtuig van „In de komende laatste verrekening met Engeland zal het luchtwapen weer een beslissende rol spelen, wellicht d e beslissende rol. Het Engelsche volk weet dat en is er bang voor. Het weet ook, dat de tot dusver ondernomen verkennings- en aanvalsvluchten slechts speldeprikken zijn vergeleken met wat komen kan en komen zal.” Met deze zinnen opent de generaal zijn beschouwin gen over de rol van het luchtwapen, welke de „Berliner Bórsen Ztg.” heden publiceert. Generaal Quade noemt in zijn uitvoerig artikel het uitgangs punt, waar het Duitsche luchtwapen tot den aanval tegen Engeland gereed staat, zoo gunstig mogelijk en geeft daarvoor de volgende redenenOver vloedige luchtbases achter de kusten van Noorwegen tot Brest, sterk ver korte luchtwegen van deze vliegvelden naar alle doelen, welke het eiland biedt, uitschakeling van den afweer te land door het vliegen over zee, daardoor ook begunstiging van het oogenblik der verrassing en het vast houden van sterke deelen der Engel sche luchtmacht door Italië. Daaren tegen onverkorte luchtwegen voor het Engelsche luchtwapen bij aanvallen tegen Duitschland en bemoeilijking van vijandelijke luchtaanvallen op de eigen vliegvelden als gevolg van de sterke decentralisatie. De weg van Berlijn naar Londen, zoo sluit Quade, is in de laatste maanden aanmerkelijk korter geworden dan die van Londen naar Berlijn en daar Engeland blijk baar onvoorwaardelijk het bewijs voor deze bewering wil hebben, zal het Duitsche luchtwapen dit ook wel eer lang leveren. Het kleine Grieksche tankschip „Hermione” is bij kaap Sunion aan de Zuidelijke punt van Attika door de Engelschen getorpedeerd. De „Her mione” was met een lading brandstof onderweg van Albanië naar het Ita liaansche eiland Patmos. om zijn- expeditieleger te versterken. Vele maanden hadden de Britsche soldaten tijd gehad om zich achter de Belgische grens te verschansen en Chamberlain riep toen jubelend uit „Hitler heeft den bus gemist”. Franschen en Engelschen, aldus ver volgt het blad, konden spoedig genoeg constateeren, dat zij hoogstens een respijt hadden genoten, dat hen te zekerder voor den loop van het Duit sche geweer zou brengen. Want Duitschland heeft van deze maanden een veel beter en stelselmatiger ge bruik gemaakt dan Engeland en Frankrijk samen. Voorbarig en onvoor zichtig als toen verkondigen de En gelschen ook thans weer juichend, hoe voordeelig zij iederen dag, dat zij van den grooten Duitschen aanval ver schoond 'olijven, gebruiken. En eenige onverstoorbaren werpen de vraag op, Marokko en in het bijzonder boven Rabat en Casablanca heeft gevlogen. In weerwil van het hevige afweervuur kon het toestel zich verwijderen in de richting van den Oceaan. Gistermorgen te elf uur heeft zich in Gibraltar een geweldige ontploffing voorgedaan, die op grooten afstand te hooren was en zelfs de ruiten van alle huizen, welke aan de grens bij La Linea liggen, deed springen. Men kon waarnemen, dat de brandweer ge alarmeerd werd en ziekenwagens op de plaats van het ongeluk aankwamen. Van betrouwbare zijde verneemt men, dat een munitie-opslagplaats door on bekende oorzaak is ontploft. Vier En gelsche soldaten zouden omgekomen, talrijke gewond zijn. Het geduld van Groot Duitschland heeft een einde genomen. Het kan niet dulden, dat ginds zijn onder danen worden gekneveld en op on- menschwaardige wijze behandeld. Het zal daarom overgaan tot de scherpste represaillemaatregelen, die o.a. zullen worden toegepast op de honderden Nederlandsch-Indische ge ïnterneerden, welke zich thans in Duitschland bevinden. Dr. Wissmann liet aan deze verkla ring de voorlezing van een uitvoerig rapport voorafgaan, gebaseerd op offi- cieele verklaringen en ooggetuigever- slagen, waaruit ten duidelijkste blijkt op welk een ruwe wijze de gevangen neming van honderden Duitschers op Java geschiedde en. hoe slecht daarna hun behandeling in de interneerings- kampen was en nog onverminderd is. Hij sloot daarbij aan op zijn op 25 dezer gegeven exposé. Uit vele steden op Java zijn sindsdien bijzonderheden over de arrestaties en hetgeen daarna volgde, binnengekomen. Mannen, vrou wen en kinderen, zonder onderscheid, werden op alle uren van den dag en den nacht gearresteerd en onder be dreiging met schietwapenen verhoord en vervoerd. Dit laatste steeds onder kwellende heden. Doktoren werden van operaties of ziekbedden weggehaald, schepelingen uit hun hutten of uit de ruimen, waar zij arbeiddenvrouwen scheidde men van haar kinderen en mannen van hun gezinnen. Ambtenaren, die den Staat vele jaren hebben gediend, gingen zonder eenige consideratie naar de in- terneeringskampen. Op leeftijd en ge slacht werd niet gelet en evenmin op de normale diplomatieke egards tegen over de consulaire ambtenaren. Zij kregen revolvers onder hun neus ge duwd. De toestanden in de barakken op het eiland Onrust spotten met iedere beschrijving. Zelfs de pogingen, om de reinheid en daarmee de gezondheid eigener beweging te betrachten, wer den op straffe van geweerschot ver hinderd. De slechte medische verzorging, ge paard met het gebrek aan zitgelegen heid en de slechte legering heeft een influeza-epidemie doen ontstaan. Slechts de allerergste lijders werden in een kamplazaret opgenomen. Leden van een Duitsche wetenschap pelijke expeditie werden, gelijk ook met anderen geschiedde, geboeid ver voerd gedurende een treinreis, die meer dan 12 uren duurde. Dit zijn enkele grepen uit het rap port. Het Ned.-Indische gouvernement heeft het in eigen hand gehad repre sailles te voorkomen. Het heeft zich niet aan de herhaalde waarschuwingen gestoord. Thans heeft het Duitsche rijk de noodige maatregelen genomen en die zullen onverbiddelijk verscherpt worden, nu blijkt, dat men ginds voor geen rede vatbaar is. De kapitein van een uit Engeland te Lissabon teruggekeerde Portugee- sche kolenboot heeft verklaard, dat de havenwerken van Cardiff door de Duitsche bombardementen ernstig be schadigd zijn. Bovendien ligt in de haven een groot aantal zwaar getrof fen schepen, dat niet meer op eigen kracht kan varen. Deels vertoonen de vaartuigen zware slagzij. onbekende nationaliteit over Fransch- Sabotage op Fransche oorlogsbodems. De Britsche admiraliteit heeft met groote moeilijkheden te kampen bij het in dienst stellen van de in Engelsche havens in beslag genomen Fransche oorlogsschepen, aldus meldt het D.N. B. uit Stockholm. Toen onlangs een Fransche torpedojager uit Blackpool vertrok, moest hij na twee uren op sleeptouw genomen worden wegens machinestoring. Op de werf werd ge constateerd, dat er zand in de tur bines was geworpen. In Britsche ma- rinekringen neemt men aan, dat men hier met een daad van sabotage te doen heeft. Van een lichten Franschen kruiser en een torpedojager hadden on bekenden, belangrijke machinedeelen verwijderd. De deelen moeten nieuw gemaakt worden, waardoor het ge- ruimen tijd zal duren alsvorens deze schepen weer gebruikt kunnen wor den. Op grond van deze gebeurtenis sen is de nog op Fransche schepen aanwezige bemanning van Fransche nationaliteit aan een zeer strenge con trole onderworpen. Veertien leden der Fransche marine, waaronder ver scheidene ingenieurs, zijn naar een concentratiekamp gebracht. Fransche matrozen keeren uit Engeland terug. Een Fransch troepentransportschip is met 15 Fransche matrozen aan boord uit Liverpool in de haven van Lissabon aangekomen. Het schip zal zyn reis voortzetten naar Casablanca. De matrozen waren opvarenden van de Fransche oorlogsschepen, welke in Engeland in beslag zijn genomen. Zij hadden geweigerd verder dienst te doen onder Engelsche vlag. Daladier, Gamelin en Reynauc onder de beschuldigden Haven van Londen geheel gesloten. Het New Yorksche blad met de grootste oplage, de „New York Daily News”, meldt uit particuliere kringen te Londen, dat de Engelsche admirali teit in verband met de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen de haven van Londen voor het scheepvaartverkeer geheel gesloten heeft. O-k ligt het scheepsverkeer in de havens van New Castle. Hull en Southampton bijna ge heel stil. De haveninstallaties en de verdere omgeving van Southampton zijn door de Duitsche luchtaanvallen zwaar beschadigd en de bevolking *s ■F.' te JrsS I te Jr’M |<te> I |k 8 J- i I BR 'te J 1 II I Ir te 4 COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboek!:, Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v, Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 5

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1