en Na de besprekingen te Salzburg Rome Amerika de gevolgen en van den oorlog AMERIKA’S POLITIEK GECRITISEERD Bij verhuizing of vestiging 1« NEDERL. OMRU ILGENTRA LE Ruilen van Gloeilampen, Stofzuigers enz., 130 en 220 volt. 20 Rijcklof v. Goensstraat 2 Tel. 772810 1e zljstr. L. v. N. O. Indiö. WIJ MOETEN NU KIEZEN EERSTE BLAD, PAGINA 2 Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt U de hoogste waarde. Prinsestr. 86 De „verklaring van Havanna” Voorloopig bestuur over Europeesche bezittingen in Amerika mo De opbouw in België Zie verder Ie blQd, pag- J Overeenstemming van de asmogendheden inzake de vredespolitiek op den Balkan TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JULI 1940' 3 RECLAMES. RECLAMES. ENGELAND FRANKRIJK. de constateert Argentinië in zijn voorbe- be- Amerikaansche op Italiaansch en Fransch blad over de Monroeleer Vorming van autonome staten mogelijk. In diplomatieke kringen te Washing ton verluidt, volgens de. „New York Herald Tribune”, dat de Fransche re- geering haar ambassadeur te Washing ton, graaf de Saint Quentin, heeft te ruggeroepen. Hij zal zeer binnenkort vertrekken. Zijn opvolger, wiens naam nog niet bekend is, zou reeds benoemd zijn. klaring en der daarbij behoofende reso lutie op geenerlei wijze de grondwet tige bevoegdheden der Argentijnsche republiek benadeelt. Bruikbare Sieraden en Brilj. Extra prija! het com- regee- Gigurtu en Manoilescu bij koning Carol. Koning Carol heeft gisteren den pre mier Gigurtu en den minister van bui- tenlandsche zaken, Manoilescu, ontvan gen, die hem een nauwkeurig verslag uitbrachten over de te Salzburg en Rome gevoerde besprekingen. Hierna heeft de koning beiden staatslieden een lunch aangeboden. Chamberlain geopereerd Volgens Reuter heeft minister Chamberlain gisteren een darmope ratie moeten ondergaan. De operatie zou goed verloopen zijn. Men ver wacht, dat Chamberlain over twee of drie weken zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. ouderde werkwijze zelfs door Churchill aan de kaak is gesteld, Tot de leden der commissie behooren o.a. sir Bates, voorzitter van den raad van bestuur der Cunard Lijn, Dunkley van de Irak Petroleum Company, de directeur-ge- neraal voor Jeveringen aan het leger Sinclair en 3 generaals. De terugkeer van de Boel gaarsche ministers. Een groote menschenmenigte vulde gistermiddag de straten der Boelgaar- sche hoofdstad, toen minister-president Filof en de minister van buitenland- ache zaken, Popof, van het vliegveld van Sofia in de stad terukeerden. Met luid hoera-geroep werden de ministers verwelkomd, terwijl op den weg bloe men waren gestrooid. Op het vliegveld waren ter begroeting van de beide mi nisters alle overige leden der regeering verschenen. Voorts zag men vertegen woordigers van het hof, leden van het diplomatieke corps en vele vooraan staande figuren uit het openbare leven Terstond na hun aankomst werden Filof en Popof ontvangen door koning Boris, wien zij verslag uitbrachten. Des avonds werd een zitting van den ministerraad gehouden. deze van de Ameri- een vèr- inlichtingen doen Voorbehoud van Argentinië in zake de Falkland-eilauden. In dit verband heeft Argentinië het voorbehoud doen vastleggen, dat deze verklaring geen betrekking heeft op de Falklandeilanden, aangezien deze geen kolonie of bezitting van een Europee- sche natie, maar een deel van het Ar gentijnsche gebied vormen en behooren tot de Argentijnsche souvereiniteit. Dit voorbehoud heeft ook betrekking op an dere Zuidelijke gebieden van Argenti nië, zooals tijdens de onderhandelingen reeds ia het licht werd gesteld, Verder Voor de instelling van een voorloo- pig bestuur in de betrokken gebieden worden in de „Verklaring van Havan na” verscheidene voorwaarden opge steld. Zoo zouden o.m. deze gebieden het recht hebben tot vrij besluit over Crisiseomité gevormd. De conferentie van Havanna besluit derhalve een crisiscomité in het leven te roepen, bestaande uit een vertegen woordiger van elk der Amerikaansche republieken. Dit comité bestaat, zoodra twee derden der leden is benoemd. Het zal bijeenkomen op verlangen van een der onderteekende mogendheden. Zoo dra het verdrag, waartoe op de confe rentie is besloten, van kracht wordt, zullen het gezag en de functies van het comité overgaan op een „inter-Ameri- kaansche commissie voor territoriaal be stuur”. Mocht het nemen van onmiddel lijke crisisvoorwaarden zoo dringend worden, dat de vorming van het comité niet kan worden afgewacht, dan en dat is de derde voorwaarde dan heeft iedere Amerikaansche republiek het recht op te treden op een wijze, welke noodzakelijk is voor de verdediging van het eigen land of van het Amerikaan sche continent. Ingeval dit noodig wordt, moeten de betrokkenen de aangelegen heid zoo spoedig mogelijk aan het co mité voorleggen, opdat dit de genomen maatregelen zal bestudeeren en gepaste stappen zal nemen. Inter-Amerikaansch verdrag. De conferentie heeft, behalve de „ver- „onbenulligheid en droogheid” van de klaring van Havanna’’, met inbegrip van de voor onmiddellijk gebruik be stemde resolutie, verder een „conven tie", d.w.z. een inter-Amerikaansch ver drag aangenomen, welke dezelfde kwes tie principieel behandelt. Daarin wordt o.m. gezegd, dat welke overdracht ook, of poging tot overdracht van souverei niteit, jurisdictie, bezit, van welk be lang ook of van contröle over de be trokken gebieden aan een anderen, niet- Amerikaanschen staat, door de Ameri- kaansche republieken zou worden be schouwd als gericht tegen het Ameri kaansche gevoel en tegen de beginselen en het recht der Amerikaansche staten op behoud van hun veiligheid en poli tieke onafhankelijkheid, Volgens Ame- rikaansch recht kan „de gewelddadige verwerving” van gebieden niet worden toegestaan. Wijziging in het Slowaaksche kabinet De staatspresident dr. Tiso heeft den ministerpresident dr. Tuka belast met 4e portefeuille van buitenland- sche zaken. Voorts heeft dr. Tiso den heer Sano Mach tot minister van binnenlandsche zaken en tevens tot opperbevelhebber van de Hlinka- garde benoemd, De heer Durcansky, die tot dusver de portefeuilles van büitenlandsche en binnenlandsche za ken beheerde, heeft op zijn wensch ontslag uit zijn functies gekregen. Nieuwe Duitsche gezant. De Führer heeft op voorstel van den rijksminister van büitenlandsche zaken von Ribbentrop den gezant in het departement van büitenlandsche zaken von Killinger tot gezant In Pressburg benoemd. Bernard, die tot dusver gezant te Pressburg was, werd in het departement van buitenland- sche zaken opgenomen. De conferentie der Amerikaansche ministers van büitenlandsche zaken te Havanna heeft in haar zitting van gis teren een reeks resoluties aangenomen, meldt het D.N.B. uit Havanna In de eerste plaats komt de „Verkla ring van Havanna”. Zij heeft betrek king op het voorloopige bestuur over de Europeesche bezittingen en koloniën in Amerika. In deze verklaring zeggen de Amerikaansche ministers van bui- tenlandsche zaken, dat wanneer eilan den of gebieden in Amerika, die thans in het bezit zijn van niet-Amerikaan- sche naties, gevaar loopen voorwerp te worden van gebiedsuitwisseling of wijziging van souvereiniteit, de Ame rikaansche naties een voorloopig be stuur kunnen instellen. In de motivee- ring, welke bij deze verklaring wordt gegeven, wordt gezegd, dat de kwestie der genoemde gebieden een aangelegen heid van diepe bezorgdheid is voor alle Amerikaansche regeeringen, voorts, dat het mogelijk is, dat als gevolg van den huidigen Europeeschen oorlog ver- overingspogingen zullen worden onder nomen, waardoor de Amerikaansche instellingen in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Verder, dat de op de conferenties van Lima en Panama aangenomen leer der inter-Amerikaan- sche solidariteit het noodig maakt, dat een besluit genomen wordt over een politiek van waakzaamheid en afweer, opdat systemen of regeeringen, die daarmede in conflict zijn, niet het vreedzame leven, den normalen arbeid, de instellingen en het recht en de orde der Amerikaansche republieken zullen verstoren. Als vierde motief wordt aan gevoerd, dat het verloop der militaire gebeurtenissen in Europa en de daar uit voortvloeiende wijzigingen het ge vaar doen ontstaan, dat de Europee sche bezittingen in Amerika gemaakt zouden worden tot strategische centra voor een aanval naties. de vraag, of zij als autonome staten willen worden georganiseerd, zoodra de redenen voor het voorloopig bestuur zouden vervallen. Deze voorwaarde is weer afhankelijk van de vraag, of de gebieden in staat zijn zichzelf auto noom te organiseeren en deze organi satie te behouden. Wanneer de redenen voor het voorloopige bestuur vervallen, kunnen de gebieden echter ook in hun vroegeren status teruggebracht worden, al naar zulks „practischer en recht vaardiger” lijkt. Een tweede voorwaarde is, dat het voorloopige bestuur der Amerikaansche republieken, onder hetwelk deze ge bieden worden geplaatst, moet worden uitgeoefend met het doel een bijdrage te leveren tot de veiligheid en verde diging van het Amerikaansche conti nent en tot de politieke en sociale op heffing van deze gebieden Oplossing van de territoriale problemen. De Hongaarsche bladen blijven zich bezig houden met de ontmoetingen te Salzburg en Rofne. Zij laten daarbij het licht vallen op het voornemen van de as-mogendheden om de oplossing der territoriale problemen tusschen Hongarije, Roemenië en Boelgarije, langs vreedzamen weg te doen geschie den en door middel van onderhandelin gen en accoorden tusschen de belang hebbende staten. Eensgezind verklaren de Hongaarsche bladen, dat de as-mo gendheden de voorbereidende toestan den in het leven hebben geroepen voor deze onderhandelingen. Churchill heeft bij de Rcemeenscha regeering een scherp protest ingediend, omdat de thans door de regeering ge voerde politiek den magnaten in de City niet bevalt. De diplomatie van het Foreign Office heeft op verrassen de wijze haar draai tot het revisionis me in het Donaugebied genomen. En geland heeft reeds de nabuurlanden van Roemenië van deze verandering in zijn opvatting in kennis gesteld, waar uit men slechts het plan tot nieuwe Engelsche intriges afleiden kan. Doch noch dreigementen, noch Engelsche in triges hebben op het oogenblik nog eenige waarde. Boekarest heeft den weg van de logica en de werkelijkheid gekozen. De andere belanghebbende landen behoeven niet op den bijstand pf goedkeuring van Engeland te wach ten. Relletjes te Haifa Uit Aleppo komt het bericht, dat na den laatsten Italiaanschen luchtaan val op Haifa onder de bevolking al daar ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken. Verscheidene Joodsche winkels werden bestormd, terwijl in de Joodsche plantages de arbeiders werden overvallen. De oorzaak van deze relletjes moet gezocht worden in de gebrekkige luchtbescherming voor de Arabische bevolking. Terwijl de Joden te Haifa over voldoende en comfortabele schuilkelders beschikken zijn de Arabieren voor het grootste deel aangewezen op hun hutten, door welker daken zelfs de kleinste splin ters van de luchtdoelgranaten dringen. Bijna al degenen, die bij den laatsten luchtaanval gedood of gewond zijn, zijn door granaatsplinters getroffen. Twee Fransche admiraals in Engeland vastgehouden De Britsche admiraliteit heeft Fransche admiraals Caiol en Villai, die zich bij den wapenstilstand als commandanten van Fransche schepen in Engelsche havens bevonden, gelast zich onverwijld naar Oxford te be geven. Zij mogen deze plaats n|et ver laten en geen omgang hebben met de krijgsgevangenen. Bij de Britsche re geering is een krachtig protest inge diend. In een artikel met het opschrift ,,de ongenoode gasten" keert het Italiaan- sche blad „Tevere" zich in scherpe bewoordingen tegen de poging der Ver- eenigde Staten tot inmenging in Euro peesche aangelegenheden. Men moet, aldus het blad, den grooten mannen, die meènen, van de nieuwe wereld uit, hun onfeilbaar woord der eeuwige wijsheid van tijd tot tijd in den vorm van „boodschappen" te moeten doen weerklinken, te verstaan geven, dat bepaalde stelsels noodzakelijk moeten worden opgegeven. Het gezag van den dollar kan het gezag van verstand en eer niet vervangen. Voor het wijzi gen van den loop der geschiedenis zijn andere dingen noodig dan schetteren de frazen en leugens, zelfs al gaan die vergezeld van de aankondiging eener geweldige wapening. De poging tot het keeren van het doel der Europeesche revolutie is dwaas en gevaarlijk. Deze revolutie zou grootere afmetingen kun nen aannemen en te heftiger kunnen oplaaien onder de leugenachtige be schimping door de boodschappen en de cynische provocatie der leugens^ De Monroeleer biedt nog de mogelijk heid voor een uitweg. Het is voldoende dat men haar wederzijds als geldig erkent. De „Temps” levert critiek op het plan van Hull met betrekking tot een mandaat over de Europeesche be zittingen in Amerika. Het blad schrijft, dat het plan niet vereenigbaar is met de principes der souvereiniteit, die Frankrijk over zijn bezittingen in Amerika beslist wenscht te handhaven. In dit artikel besluit men Het is zorgwekkend, dat er in Amerika naar aanleiding van de tegenwoordige gebeurtenissen, een uitgesproken neiging bestaat, de Mon roeleer dusdanig uit te leggen, waar door het moeilijk wordt haar met de wettige belangen van alle mogendheden te vereenigen, belangen, waarvan de Vereenigde Staten nooit opgehouden hebben te zeggen, dat het nauwgezet in acht nemen hiervan de grondslag is voor iedere internationale maatschap pij. levert vooral critiek op het ministerie van voorlichting, omdat het het be richt over het tot zinken brengen van de „Lancastrid” heeft achtergehouden, Dit bericht ig pas in de Engelsche pers gepubliceerd, toen men het reeds in de Amerikaansche bladen gelezen had. Deze vertraging versterkt de op vatting, dat ook andere Engelsche ver liezen geheim worden gehouden. VOORBEREIDING TOT DEN GUERILLA* ruststellen en in dezen voor Engeland Een vroegere bataljonscommandant van de internationale brigade in den Spaanschen burgeroorlog, Tom Win- tringham, roept in de „Daily Mirror" de bevolking op elk weekeinde deel te nemen aan de spoedcursussen voor de burgerwacht. Wintringham schrijft o.a.: tot nu toe is de Engelsche bur gerwacht voorbereid op het passieve verzet, maar steeds meer blijkt, dat haar strijdwijze de aanval moet zijn. Een versterkt blok huizen is slechts nuttig, indien men weet wanneer men zich hierin moet vastzetten en wan neer men tot den aanval moet over gaan. Deze beginselen leeren wij in een officieuze burgerwachtschool te Londen. Lord Jersey heeft deze school in Osterley park ter beschikking ge steld. In twee dagen kan daar ieder de tactiek van den guerilla-oorlog en het gebruik van geïmproviseerde wa penen leeren. Het blad „Svenska Pressen" richt uit Londen, dat de Noord-Iersche regeering het plan heeft om voor ver scheidene honderden leden van het lersche republikeinsche leger een schip van 6000 ton te verbouwen tot drijvende gevangenis. Hierdoor hoopt men in de overvolle gevangenissen te Londonderry weer eenige ruimte te krijgen. De nieuwe bepaling, dat Ieren in Engeland als vreemdelingen worden beschouwd en den havenautoriteiten bij de aankomst bevredigende inlich tingen over het doel van hun bezoek moeten geven, heeft, naar uit Dublin gemeld wordt, in Ierland levendige verontwaardiging gewekt. Men wijst erop, dat de Engelsche politie de bepalingen zoo bureaucratisch hand haaft, dat practisch geen Ier meer den Engelschen bodem kan bereiken. Eenige lersche zakenlieden, die we gens levering van melk aan Enge land in Londen onderhandelingen zou den yoeren, werden te Liverpool door Na beëindiging van de besprekin gen te Salzburg en Rome wordt in Italiaansche politieke klingen nog eens gewezen op de volkomen over eenstemming der as-mogendheden voor wat betreft haar Balkan-poli- tlek, welke ten doel heeft een vreedzame oplossing van de nog hangende vraagstukken door di recte vrijwillige besprekingen der hierbij belanghebbende Halkansta- ten. De richtlijnen van de politiek der as-mogendheden, die er op ge richt is den vrede in het Donau- en Balkan-gebied te handhaven, blijven onveranderd. Men kan verwachten, dat met onder steuning van de as-mogendheden des te eerder een duurzame regeling ge vonden zal worden, nu Engeland zijn tot dusver gevoerde politiek van in menging op den Balkan niet meer kan voortzetten. De nuchtere zakelijkheid van de Duitsche en Italiaansche offi- cieele mededeelingen over de in de af- geloopen dagen gevoerde besprekingen laat den onmiddellijk hierbij betrokken landen de grootst mogelijke bewegings vrijheid ten aanzien van een recht- Btreeksch contact, dat op prijs gesteld zou worden. schap, in Noorwegen zeer groote ver bittering gewekt. In het bericht van het Noorsche telegraaf agentschap wordt verder gezegd, dat deze ge dwongen recruteering een precedent vindt in de maatregelen, die in den afgeloopen herfst in Frankrijk voor Poolsche staatsburgers zijn getroffen. In Noorwegen heeft vooral het feit, dat Noren voor de verdediging van Engeland worden opgeroepen, nog voordat Engeland zijn eigen men- schenmateriaal geheel heeft verza meld en dat men het Noorsche bloed van minder waarde acht dan het Engelsche, verbittering gewekt. Ver der is men er over verbaasd, dat de Engelsche politie onder het motief, dat Nygaardsvold (de gevluchte Noor sche premier) niet over eigen midde len tot dwang beschikt, de Noren in verzekerde bewaring zal stellen. Deze Noren komen dan voor den krijgs raad. De Noren in Engeland opgeroepen Uit Londen wordt gemeld, dat alle in Engeland woonachtige Noorsche staatsburgers gedwongen zullen wor den militairen dienst te verrichten. Dit bericht, dat als een voorloopige bepaling van de gevluchte Noorsche regeering wordt beschouwd, heeft, zoo zegt het Noorsche telegraaf agent- Opgewonden stemming onder de bevolking Het te Buenos Aires verschijnende blad der in Argentinië wonende Itali aansche kolonie, welke eenige honderd duizenden leden telt, „Mattino d’ Ita lia", publiceert, naar de „Messagero” meldt, uit New York den brief van een Spaanschen kapitein, die in de Veree nigde Staten uit Londen is aangeko men. De brief geeft een nuchtere schil dering van de thans in Engeland heer- schende toestanden. De toestand, zoo schrijft hij, is onverdraaglijk gewor den. Als gevolg van de voortdurende luchtaanvallen is de stemming bij het volk buitengewoon opgewonden. De zenuwen der menschen zijn overspan nen. Van dag tot dag en van uur tot uur wacht thans elke Engelschman op het begin van een groot Duitsch offen sief. De opwinding onder de bevolking kan nauwelijks grooter worden. Bij ei ken luchtaanval ontstaan er zulke pa- niekscénes, dat men den indruk krijgt, alsof er in Engeland een collectieve waanzin is losgebroken. Het zakenleven en de industrie in Engeland liggen we gens de onafgebroken luchtaanvallen, het gebrek aan grondstoffen en de al- gemeene verwarring, bijna volkomen stil. Overal valt een noodlottig gebrek aan doeltreffende organisatie en hand having van ord te bespeuren. Het is in Londen bijna ónmogelijk geworden een telefoonverbinding te krijgen. De groo te parken en tuinen worden door solda ten bevolkt, daar voor de nieuwe troe pen geen kazernes ter beschikking staan. De houding der troepen laat veel te wenschen over de meeste soldaten zijn bijna voortdurend dronken. De angst voor de Duitsche parachute-troe- pen en voor de vjjfde colonne grijpt steeds verder om zich heen en heeft tot een onverdraaglijke vervolging der burgerbevolking door de politie geleid, die hierbij door twijfelachtige elemen ten der bevolking gesteund wordt. Het economisch herstel van België gaat als gevolg van de medewerking der Duitsche militaire en economische autoriteiten steeds meer vooruit, meldt het D.N.B. uit Brussel. In de groote kalkfabrieken bij Namen is thans de eerste kalkoven weer in ge bruik genomen. Zestig gezinnen ver dienen hier hun dagelijksch brood. De voorzitter van den provincialen raad van Antwerpen en gouverneur van de gelijknamige provincie, Clerk, heeft medegedeeld, dat de toestand op de financieele markt aanzienlijk verbeterd is. Als gevolg van de her stelwerkzaamheden konden reeds dui- zenden werkloozen weer in het ar beidsproces worden opgenomen. De waterleidingen en het omvangrijke electrische net in Antwerpen en in de provincie zijn weer geheel hersteld. In Gent en omgeving konden 2 fabrieken weer in bedrijf worden ge - nomen, waardoor in totaal 4000 ar beiders tewerk gesteld zijn. De regeering heeft de benoeming van een uit zeven personen bestaande com-. I missie aangekondigd tot reorganisatie en vereenvoudiging van het ministerie van oorlog, welke bureaucratische ver- de havenpolitie niet aan land gelaten en moesten ondanks hun protest en. ondanks het feit, dat zij,op het belang van hun reis voor de voeding van Engeland wezen, met hetzelfde schip de terugreis aanvaarden. In een weekoverzicht oehandelt Engelsche berichten. De „Daily Mail” „Norges Handels- og „Sjöfartstidende" het voor Engeland steeds dreigender wordende gevaar van inflatie. Het blad, dat te Oslo verschijnt, herinnert aan de rede van den Engelschen mi nister van financiën, Kingsley Wood, in het Lagerhuis en schrijft, dat, on danks alle verzekeringen van het tegendeel, dpor de Engelsche regeering gegeven, de Londensche aandeelen- markt zich niet heeft willen laten ge- Of een vacantie van niets doen en vervelen öf een weldadige verfrlsaching van den geert door positief bezig te zijn Huurt voor Uw vacantie dus een Linguapnone- cursus en haalt Uw talen op. Alle reisbaawaren ten spijt beleeft U aldus avontu ren in het vreemde land reeeler dan de werkelijkheid. Kosten /20.voor 4 mnd Na afloop vacantie onderbreekt U dejgewensch< de studie om die later te ver volgen. Ook Gramofoons in huur beschikbaar. 2996 LINGUAPHONE. AMSTERDAM, N. Z. Voorburgwal 112 W. TEL. 31749. DEN HAAG, Lange Voorhout 23a. Telefoon 11.51.62. Tegen büitenlandsche inmenging Een verdere resolutie heeft betrek king op het „optreden, dat door het buitenland gericht wordt tegen in- heemsche instellingen”. De resolutie verklaart, dat ten behoeve van het be houd van den vrede en de veiligheid op het Westelijk halfrond iedere Ame rikaansche regeering binnen haar eigen gebied alle noodzakelijk geachte maatregelen moet nemen. Deze maat regelen zijn gericht tegen „ieder op treden. dat geleid of gesteund of ge duld wordt door vreemde regeeringen of groepen of individuen en dat ten doel heeft inheemsche instellingen om ver te werpen of onrust in het inheem sche politieke leven te doen ontstaan, dan wel door druk, propaganda, drei gementen of anderszins het vrije sou- vereine recht der democratische regee- ringsvorm te wijzigen". Mocht de vrede in een of andere Amerikaansche republiek door een dergelijke activi teit worden bedreigd, dan zullen de Amerikaansche regeeringen terstond met elkander in óverleg treden, wan neer de rechtstreeks betrokken staat dat wenscht. Alle Amerikaansche repu blieken zijn rechtsgelijke, souvereine, onafhankelijke staten en iedere repu bliek zal individueel in deze zaken optreden. Ter bevordering van een dergelijk overleg bevelen kaansche republieken aan gaande uitwisseling van over dergelijke activiteiten te plaats hebben. Deze resolutie toont, aldus D.N.B.. wat voor verzwakkende promissen de Amerikaansche ring op verlangen van Argentinië heeft moeten aanvaarden om haar oorspron kelijke conferentieplannen tenminste eemgermat© te kunnen uftvoeren, zoo kritieken tijd van toenemende ner vositeit blijk geeft. Dat bewijst do index voor industrie-aandeelen, gepu bliceerd door het Reuterbureau, welke in de afgeloopen week opnieuw van 67 op 72,7 is gestegen. Volgens berichten uit Londen, aldus het D.N.B., heeft het Britsche departe ment van verdediging gelast, dat on verwijld alle vaartuigen van de bin nenscheepvaart voortdurend bewaakt of onbruikbaar gemaakt moeten wor den. Men hoopt op deze wijze te ver hinderen, dat zij in handen vallen van invallers. De verordening heeft betrek king op motor-, zeil-, roeibootea en kano’s. Italiaansche persstemmen. Het protest der Engelsche regeering in Boekarest wordt door de bladen alg een „belachelijk Britsch dreigement" beschouwd. De bladen leggen er den nadruk op, dat Engeland, nadat het Roemenië „gegarandeerd" had, thang den euvelen moed heeft de territoriale eischen van Roemenië’s naburen te ondersteunen. Roemenië heeft thans, naar de „Popolo di Roma” schrijft, na aich overtuigd te hebben van de tot zijn nadeel strekkende door de demo cratische staten gesponnen intriges, doeltreffende maatregelen tot zijn ver dediging genomen. Natuurlijk komt dit niet gelegen voor hen, die nog korten tijd aan de oevers van de Theems re- geeren en daarom is Roemenië gede gradeerd van „beschermeling” tot ^vervloekte”. SPANJE. Officieel wordt bekend gemaakt» dat gisteren te Lissabon door den Portugeeschen minister van buiten’ landsche zaken en den Spaanschen ambassadeur, aldaar, een aanvullend protocol op het Spaansch-PortUgeescb® vriendschaps- en nietaanvalspact is onderteekend. Het protocol voorziet M een nauwe samenwerking tusschpn beide mogendheden voor het geval» dat de onafhankelijkheid of nationale eenheid van een der onderteekenende Staten gevaar zou loopen en is met de onderteekening in werking getreden. Telegram aan Hitler. De Boelgaarsche premier Filof en de Roemeensche premier Gigurtu hebben bij het verlaten van Duitschland, den Führer telegrafisch hun dank betuigd voor de ontvangst, welke hun in Duitschland ten deel ig gevallen. Verklaring van Filof, Bij zijn terugkeer uit Salzburg heeft de Boelgaarsche minister-presidept te genover journalisten een verklaring af gelegd, waarin hij o.a. zeide Het com muniqué over onze besprekingen met den Führer heeft reeds getoond, in wel ken geest deze besprekingen verliepen, Het was de geest der hartelijkheid, op rechtheid en van wederzijdsch begrip. Wij waren diep onder deii indruk van den werkelijkheidszin, waarmede de Führer den toestand beoordeelt en eveneens van zijn diep gevoel voor de gerechtigheid. Wij gelooven daarom, dat de besprekingen van Salzburg voor de orde en de rust in het Donaubek- ken van het grootste nut zullen zijn. Het Boelgaarsche volk kan met ver trouwen de komende ontwikkeling af wachten. Het ministerie van voorlichting, en wel voornamelijk Duff Cooper per soonlijk, worden in de pers steeds heftiger aangevallen. Men krijgt het gevoel, aldus meldt het D.N.B. uit Londen, dat het een systematische campagne is. Het aftreden van lord Perth als chef voor de büitenlandsche propaganda wordt beschouwd als een eerste stap naar groote veranderingen in het ministerie van voorlichting. De loud, dat de onderteekening der ver- „News Chronicle" schrijft, dat de offi- cieele berichten en commentaren, die het ministerie van voorlichting aan de büitenlandsche pers verstrekt, volko men hun doel missen en bedroevend misleidend zijn. Amerika protesteert, zoo schrijft het blad verder, tegen de AMBASSADEUR TE WASHINGTON TERUGGEROEPEN OORLOG DRIJVENDE GEVANGENIS IEREN ALS VREEMDELINGEN BESCHOUWD REORGANISATIE VAN HET MINISTERIE VAN OORLOG HET GEVAAR VAN INFLATIE MAATREGELEN VOOR DE BINNEN SCHEEPVAART DE BETREKKINGEN MET PQRTUGAL CRITIEK OP DUFF COOPER

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2