BINNENLAND FINANCIEEL HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JULI 1940 TWEEDE BLAD. PAGINA 2. s De vooruitzichten in de textiel* industrie Centrale Werkgevers Risico Bank ONDERWIJS EN KERK Commissie voor oudheidkundig bodemonderzoek Waarom zij noodig is en hoe zij geschiedt Schriftelijke vergunning dient te worden aangevraagd Werkgemeenschap der wetenschap opgericht De Ruyter’s tocht naar Chattam in de herinnering teruggeroepen. BETALINGEN VAN NEDERLANDSCHE SCHULDENAREN AAN DUITSCHE SCHULDEISCHERS De beperking van den veestapel TOT OFFICIEELE NOTEERING TOEGELATEN FONDSEN Een Nederlandsche studenten federatie opgericht Turf mag niet meer verkocht en afgeleverd worden e n de Hulp aan Rotterdam. te ds. Aflevering mengvoeder. Samenwerking Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen en Nederlandsche Centrale Reddingsbrigade. Medewerking van het publiek een eerste voorwaarde voor het welslagen. Voor het verkrijgen van een zooda nige vergunning dient men zich te wenden tot de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf te Assen, welke deze ver gunning namens den directeur van het Rijkskolenbureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan in gevolge artikel 18 der Distributiewet 1939 gestraft worden met gevangenis straf van ten hoogste 4 jaren of geld boete van ten hoogste 10.000. Werkverruiming te Groningen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot aanleg van een nieuwe be graafplaats in het Noorden der stad, waarmede een bedrag van 2.000.000 is gemoeid en een voordracht aangenomen tot het verbeteren van een aantal straten in het Westen der stad, waarvoor 422.000 zal worden besteed. ze geweldige gebeurtenis doet terugdenken aan den Tweeden En- gelschen oorlog, dien Nederland had uit te vechten. 500 - betb.' Geldersche Westfaalsche Tramweg Mij. De Regeeringscommissaris van het Bureau Hulpverleening aan Rotterdam, geeft met bijzonderen dank en groote erkentelijkheid kennis, van een aantal sedert 22 Juli ontvangen giften, ten behoeve van de geëvacueerden. Teneinde tevens te voldoen aan de verschillende verzoeken om publicatie van het gironummer van het bureau, zij vermeld, dat eventueele gelden kunnen worden gestort op giro-num- mer 386000, ten name van „Bureau Hulpverleening aan Rotterdam”, Laan Copes van Cattenburch 11, den Haag. Rijkscommissie voor de machinisten examens. De rijkscommissie voor de machinisten examens, bedoeld in art. 2 der wet op de zeevaartdiploma’s 1935 (Staatsblad no. 456) zal, aanvangende 2 September a.s., zitting houden te ’s-Gravenhage, Nassau- plein 27. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat krachtens be schikking van den wnd. secretaris.gene. raai, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, met ingang van 30 dezer de koersen mogen worden openbaar gemaakt van de navolgende nog niet tot de offi- cieele noteering toegelaten fondsen. Aandeelen Kon. Petroleum, Alg. Kunst, zijde Unie, Philips Gloeilampen, An.ster. dam Rubber, Nederl. Scheepvaart Unie, Gew. Unilever, Handelsverg Amsterdam, van Gelder’s Papierfabrieken, Senembah Tabak, Anaconda Copper, Beth. Steel, Re public Steel, Curtiss Wright, Shell Union. Behalve bovenstaande koersen mogen de koersen van de overige nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen derhalve nog niet worden gepubliceerd. Ir. A. H. Boerma deelde nog mede, dat de kalvertoewjj zing met wat daarbij behoort zooals de kalverachetsen, kan worden afgeschaft. De grond daarvan is, dat men alle mogelijkheden thans open wil houden voor het weder- opbouwen van den veestapel. Voor stierkalveren blijft een beperking be staan. De bjggenmerken zullen echter wor den gehandhaafd. Landwirtschafsrat Dr. Schönbeck zeide ter nadere toelichting van de mededeelingen van de heeren Siebers en Boerma, dat de ten opzichte van den veestapel genomen maatregelen daarom zoo ingrijpend zijn, omdat de overheid zich dekken wil op het ongunstigste geval van een langen duur van den oorlog. Niemand weet bovendien, hoe na den oorlog de wereldhandel zich zal ontwikkelen en of ook dan niet eenigen tijd noodregelingen noodig zullen zijn. Men kan in deze zaken beter in iets te langere periode denken dan in te korte. Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt: De „Deutsche Allge- meine Zeitung” schrijft in een arti kel over Michiel de Ruyter: „Sinds enkele weken bevindt het Britsche rijk zich in denzelfden toestand, dien het in den loop van zijn geschiedenis maar één keer beleefde, nl. 273 jaar geleden, toen de Ruyter in den zomer van 1667 Londen blokkeerde. De Theems, de stroom van de hoofdstad, is door de inneming van Calais en door de bezetting van de kusten thans eveneens practisch geblokkeerd. De- ons Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat het zal zijn toegestaan, de verschillende soor ten mengvoeder, welke zijn vermeld op den bestelbon voor de periode van 22 Juli tot 19 Augustus, af te nemen in andere dan de op den bon aangegeven hoeveel heden, mits het totaal gelijk blijft en met dien verstande, dat nooit meer ochtend- voeder, opfok- en overgangsvoeder voor kippen en kuikene, alsmede gemengd een- denvoeder mag worden afgenomen, dan de van deze soorten op den bon vermelde hoeveelheden. Deze regeling geldt ook voor volgende toewijzingsperioden. De oorlog heeft binnen de grenzen van ons land veel veranderd. Ook de Neder landsche studenten willen toonen, dat zij de beteekenis van deze verandering ten volle begrijpen en dat zij de gevolgen hiervan met zin voor de werkelijkheid zullen aanvaarden. In de overtuiging, dat de toestand van ons vaderland ook voor de Nederlandsche studenten een nationale samenwerking eischt. voelen zij de noodzakelijkheid en mogelijkheid om deze samenwerking tot stand te brengen in vaderlandschen zin, eerbiedigende de traditioneele geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. Ter verwe zenlijking hiervan hebben de besturen van die studentenorganisaties, welke tezamen geacht mogen worden alle Nederlandsche studenten momenteel te vertegenwoordi gen. een lichaam opgericht, genaamd ,.De Nederlandsche Studenten Federatie” Deze Nederlandsche Studenten Federatie heeft thans haar richtlijnen aan alle Nederland sche studenten toegezonden. Rem. Geref. Gemeente te ’s-Gravenhage- Tot nieuwe leden van het vertegenwoor digend college der Rem. Geref. gemeente te ’s-Gravenhage, werden gekozen de dames, dr. J. Th. M. v. 't Sant, A. J. v. Paasschen, mr. A E. de Vries, mr. H. J. D. Revers, C. M. J. Bouscholte en mevr. E S. Saltet-Ver ster en de heeren E. Can- neman, G. Bos A. H. Schirm, D. W. Dett- meijer L. M de Haan, M. A. v. d. Sluys, dr. A. Hendriks, mr W. Locker de Bruyne, jhr. C. J. A. de Ranitz en D. J. v. Dijk. DIVIDENDEN. Eerste Nederl. Electr. Trammij. (Haar lem). Nihil. Mij. de Fijnhouthandel (A’dam). Div. bew. 17-6 pCt zijnde /30 per aand. van De varkens. Wat den varkensstapel betreft, deze is evenals die der kippen, betrekkelijk snel weder op te bouwen. Van het var ken geldt, dat het in zekeren zin de vijand van den mensch is. het eet n.l. voor een deel hetzelfde voedsel Dit is de reden dat men reeds van 1 Septem ber 1939 af hier te lande tot een aan zienlijke vermindering van den varkens stapel is overgegaan. Sinds genoemden datum is de varkensstapel met 30 pro cent teruggeloopen. Met de aanwezig heid van Duitschers hier te lande heeft dit feit niets te maken. De vermindering van den varkenssta pel zal dan het meest rationeel geschie den indien de groote veelvraten en de minst productieve dieren worden weg genomen. Daarom wordt een prijspoli tiek gevolgd, die het slachten van de zwaarste varkens bevordert. Tot 1 Octo ber zullen de varkens met meer dan 130 kilogram slachtgewicht betere prijzen maken, hetgeen de boeren er toe zal brengen dat hoopt men althans om hun zwaarste dieren van de hand te doen. Na 1 October zal de prijspolitiek juist in omgekeerde richting gaan en dit is een prikkel te meer. Bij dit alles waakt de overheid er voor, dat de varkensstapel niet meer dan noodig is, wordt verkleind. De aldus ontstane grootere voorraad van geslacht varkensvleesch zal voor een deel worden geëxporteerd naar Duitschland, en voor een ander deel in de volksprovisiekast worden opgebor gen. Voor zoover koelhuisruimte aan wezig is zal het worden ingevroren, en overigens ingeblikt, zoodat het vleesch- verbruik in het voorjaar van 1941 daar mee voor een groot deel zal kunnen worden gedekt Contactcommissies. Voor de coördinatie der studentenorga nisaties zijn in alle studenten-steden con tactcommissies gevormd, welke eenerzjjds met de stedeiijke vertegenwoordigers, an derzijds met de aanwezige studentenver- eenigingen samenwerken De eerste po gingen der N.S.F., om de mogelijkheden Initiatief van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen. Gisteren heeft in het Trippenhuis te Amsterdam op uitnoodiging van de Kon Nederl. Akademie van Wetenschappen plaats gehad een vergadering van afge vaardigden van een groot aantal van de belangrijkste wetenschappelijke genoot schappen en instellingen hier te lande Be sloten is over te gaan tot de vorming van een werkgemeenschap der wetenschap in Nederland. Een voorloopig bestuur, is benoemd tot het ontwerpen van statuten. Wetenschappelijke vereenigingen of in stellingen, die wenschen atoe te treden, kunnen zich aanmelden bij'het bureau der Kon. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam. Nader zal dan kunnen worden beoor deeld of deze vereenigingen aan de te stellen eischen voldoen. tot het bedrijven van sport door studen ten meer algemeen te makken, hebben het aanzien van volledig succes bekroond zullen worden. De mogelijkheden tot het medewerken aan den wederopbouw wor den onderzocht. Ook het zoeken naar arbeidsobjecten In deze richting kan iedere student zich reeds nu persoonlijk tot taak stellen. Voor het bevorderen van contact met andere lagen der bevolking wordt gewerkt aan de uitbreiding van het insti tuut der volkshoogescholen. Tot de orga- niseerende studenten behooren voorname lijk diegenen, welke niet in de stad van hun academie wonen. De N.SF. heeft een uit Delft stammend idee opnieuw opge vat tot het stichten van studentenhuizen, waarin studenten zouden kunnen worden ondergebracht, welke tot nu toe wegens financieele redenen niet in de stad hun ner „alma mater” konden leven. EXAMENS Hoogduitsche taal (M. O. a). Geëxamineerd voor de huisakte 4 can- didaten, toegelaten: J. Th. van Lunenburg te Nijmegen, R. ten Voorde te Zwolle. Afgewezen 2 candidaten. Geëxamineerd voor de huisakte drie candidaten. Geslaagd: mej. A. J. Vreeling, 's-Gravenhage en J. Sijtsma, Winterswijk. Geëxamineerd voor de schoolakte vijf candidaten. Geslaagd mej. R E. Heintz en mevr. C. de Haas, beiden te ’s-Graven hage, en de heeren A. de Jong, Hillegers- berg en R. ten Voorde, Zwolle. Hoogduitsche taal (L. O.). Toegelaten de heeren: J. Dekkers, Am sterdam, J. W. A Meeuws, den Haag, M. Baaijene, Rotterdam, C. W. v. d. Wilk, Rotterdam. J. Gordijn, Amsterdam, A. J Höppener, Vaassen, A. Prins, Wormerveer C. v. d. Reepe, Wassenaar, H. Roest, Roo sendaal (N.-Br.), H. van Velthuijzen, Edam, A. Verploegh, Amersfoort en de dames C. W Beis, den Hoorn, C. A Com mandeur, den Haag, H. M. Gerner, Steg- gerda (Fr.). Geslaagd de heeren: J. A. Hardonk, Amsterdam, C. Kooijman, Heerlen. L. M. Punt, H. I. Ambacht, F J. Seegers, Eer- eel. J. van Vuuren, Rotterdam, P. J. N. Wijker. Amsterdam, W. A U J. Clab bers, Waalre, G. Dil, Oostzaan, P. van der Waal, Olst en M van der Ploeg. Hauler- wijk en de dames: C. A. de Boer, Amster dam en H. Jongeling, Rotterdam. Hoofdakte. Geslaagd voor beide gedeelten: M P. Boender, Eliden en mej. A. H M. Friet- man, Scheveningen. Voor gedeelten B: mej. A. A. de Groot, Leidschendam en Tj. K. Lingsma, Leiden Machiniste n-e x a m e n. Geslaagd voor diploma C de heeren: C Zijp te Heemstede en G. Klem te Delft Boekhouden M.O K 12. Geslaagd de dames: A. M van Bent veld, Rotterdam, C. J. Groenenboom Rot terdam, J. Hess-Molier, ’s-Gravenhage. M M. Huisinga, Rotterdam. M Langrchmidt Bilthoven, E M. B van Niekerk. Arnhem en J J. Schuurman, Rotterdam, en de heeren: A. Alblas, Scheveningen en C Dassen, Amby. R a d i o t e le g r a f i s t f o n i s t. Bij hét in de maanden April, Mei, Juni en Juli 1940 alhier gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radiotelegrafist le en 2e klasse en radio- telefonist zijn geslaagd voor het certifi caat le klasse de heeren F Dunnebier, L. H. de Fauwe, F Quak, J Schoester en J. J Sijbrands voor het certificaat 2e klasse de heeren G Adrian, C. J. Boek- holt, J. J. Brandjes H Colenbrander, R. H. van Dijk, N. J. Elemans. H. M. Faber. W. A. de Geus, T. J. den Hartog, A. Ch. L. van der Heydt, G Hogewoning, J. van der Kaaij, A. Koenes, W. A. Kuyven* hoven, P. J van der Lee, Th. J. A. Ligt- hart, L. van Maarsen, J. Mammen, W A- van der Mark, J. Mohr, H. van der Molen, C. Ploeger, M. J. Polak, M. P. de Pree, A. Rozendal, K. Schouten, H. G. Steen- hagen, M. van den Steenhoven, L. A- Stomp, A. Tamminga, H. W. E. Tuijten, M. van der Valk, G. M. Veenendaal, M. Verrijp, M. Vleugel, H. L. Vos, M. Waale- wijn, P. de Wit, J. J. Zandbergen en K. Visservoor het beperkt certificaat als radiotelefonist de heerenL. Zwaan, G, Korving, J den Breems, D. van der Harst, C. A. van de Ree, P. J. Brasser, H. J. van Leeuwen, W. Plokker, M van Duijn, D. Roeleveld, P. Varkevisser, A. Taal, A. van Roon, G. H. Kustner, G. Kuyt, A. Bot, J. den Hollander, J. Ch. Bot, W. Schaar, W de Vreugd, C. van Rooijen, W L. C. Luyendijk, J. Onnes, C. J. van der Niet, H. W. van Zelm, K. Hoogvorst, D. den Hond, P, van Dorp, A. Poot, G. van der Snoek, J Drop, B. van Dorp, A. L. Platteel en D W. Wijnveen; voor het beperkt certificaat radiotelefo nist, uitsluitend voor de uitoefening van den radiotelefoondienst aan boord van vaartuigen in een Nederlandsche haven de heerenG. W. Keppel, G. Bijvank en G. Struijk. Staatsexamen ter toelating tot de u n i v e r s i t e i t e n Geslaagd alhier voor diploma A de da mes: E. M. J. de Jong en S. Zwart en de heeren: W. A. Hoek, N. H. Verdonk, J. F. G. Hox, W. J. Tops, O. Collaert en F. A. Stein. Voor diploma B: mej. A. F. Schlimmer en de heer M. H. Stam. Met ingang van gisteren is de dis pensatie van het verbod tot het ver- koopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf ingetrokken, zoodat het mitsdien verboden is turf te ver- koopen, af te leveren en te vervoeren zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijkskolenbu reau, die bevoegd is ontheffing te ver- leenen van dit verbod. Wat men wil bereiken- De federatie wil bereiken: 1. Een nauwe doeltreffende samenwer king tusschen alle bestaande studenten organisaties op zuiver Nederlandsche basis. 2. De bevordering en concentratie van opbouwend initiatief op elk gebied van het studentenleven als zoodanig en als onderdeel van het Nederlandsche volks leven. 3. Versterking van het geestelijk en ze delijk leven en bevordering van de licha melijke ontwikkeling der Nederlandsche studenten 4. Het zoeken naar en bevorderen van den meest doelmatigen vorm van acade mische opleiding. 5. Het actief deelnemen aan den weder opbouw van Nederland. 6. Het behartigen der belangen van die studenten, welke tot nu toe niet tot een der studentenvereenigingen behoorden, en het bevorderen van hun verbondenheid aan de academie. 7 Het zoeken van intens contact met andere lagen van het Nederlandsche volk Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred. te Delft de heer L. A. Snijders, cand. aldaar. Aangenomen naar Zaltbommel de heer J. van Dijk, cand. en hulppred. te Eind hoven. Beroepen te Jukwerd-Krewerd (Gr.) de heer C. v. d. Linde, cand. te Zwarte- waal. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Gorinchem ds. I, v- d. Knijff te de Krim (O.) en de heer H. van Leeuwen, cand. te Rijswijk (Z.H.). Doopsgez. Broederschap. Beroepen te Ternaard de heer A. J. Snaayer, proponent te Rotterdam, die be dankte voor Giethoorn en den Horn. (Lichtenvoorde). Nihil. Gerofabriek (Zeist). Div.-bew. 9 der pref. aand. - 5 pCt - div.bew. 3 der gew. aand. - 10 pCt. - bet. Ned. Handel Mij., en bij Teixeira de Mattos. A’dam. Nat. bez. van aand. Gerofabriek (Zeist). Div.bew. 1 der gew. aand. - 10 pCt. - bet. Nederl. Handel Mij. en bij Teixeira de Mattos, A’dam. Groninger Locaalspoorw. Mij. (Gronin gen). voorgest. nihil. Holland China Handelscomp. Nihil. ■Hollandsche Aanneming Mij. (Haag). Div.-bew 32 - 15 pCt., zijnde ƒ300 pq/ onderaand. voor /2000 - betb. Rotterd. Bankver., Haag en ten kant der Venn. Köler en Ankersmit (Deventer) Nihil Lahad Datu Cult. Mij. Div.-bew. 3 der pref. aand. - 5 pCt. zijnde f 50 - betb. ten kant, der Venn, en bij Kol en Co., A'dam. Nederl. Credietverz. Mij. Nihil. Nederl. Electrolasch Mij. (Leiden). Div, bew. 10 aand. Serie A en B - interim div. - ƒ100 - betb ten kant, der Venn.. Rot terd. Bankver., Leiden. Div.-bew 11 - aand. Sene A en B - slotdiv. - 75 - betb. 15 Juni ’40 - ten kant, der Venn.. Rot terd. Bankver., Leiden. Ned. Staalfabr. v.h. J. M. de Muinck Keizer (Utrecht). 8 pCt. (onv.). Reineveld (Machinefabr. (Delft). Pref, aand. 6 pCt. - prior aand. 6 pCt. - gew. aand. 4 pCt Rotterd Verz Soc. (RV.S.) (Levens- verz. Mij.) (R'dam). Div.bew. 44 der aand. A - 5 pCt - div.bew. 17 der aand. B. ver plichte en onverplichte storting - 5 pCt. - div.bew. 17 der winstbew. 1 ƒ40.02 - betb. ten kant, der Venn Bouw-Mij. De Vriendschap. Nihil (onv.), Woldjer Spoorweg Mij. voorgest Nihil. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Koersen voor stortingen op 30 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichs- marken 75.43; Lires 9.55; Turksche ponden 1.45J, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,80. N.V. Petroleum Maatschappij „Moeara Enim”. In de te Amsterdam gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders werd verslag uitgebracht over het boekjaar 1939 en werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend voor aandeelhouders werd vastgesteld op 911/15 pCt. (waarvan reeds uitgekeerd interim-dividend 8 pCt. voor houders van winstbewijzen op 5.20 waarvan reeds uitgekeerd interim-divi dend 4.50) en voor houders van oprich ter saandeelen op ƒ50 per stuk (waarvan reeds uitgekeerd interim-dividend ƒ40), betaalbaarstelling op 31 Juli a.s. Algemeene ledenvergadering. Gisteren is te Amsterdam, onder voor zitterschap van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijsseen, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Cen trale Werkgevers Risico Bank. De heer van Schaik lichtte eenige ge deelten van het jaarverslag toe Het ver zekerd loonbedrag naar schatting over 1939 uitbetaald, vertoont ten opzichte van het over 1938 geschatte loon een stijging van 3.7 pCt. Het aantal aangesloten werk gevers bleef nagenoeg gelijk. De in 1936 aangevangen stijging van het aantal ongevallen is nog niet tot staan gekomen. Met voldoening kon spr. echter constateeren, dat terwijl over het afgeloopen jaar de ongevallen, genomen over de geheele portefeuille der Rijks- verzekeringsbank, met 13 pCt. toenam, dit percentage ten aanzien van de voor het risico der Risico Bank komende on gevallen slechts ruim 10 is. Spr. wees op de wenschelijkheid van voorkoming van ongevallen. Aan het slot der vergadering wijdde het lid der directie, jhr. mr. P. A. van Holthe tot Echten, eenige beschouwingen aan de moeilijkheden welke het bedrijfs leven thans ondervindt als gevolg van den twijfel die bij veleen gerezen is aan de waarde van in het buitenland gesloten verzekeringen, Sprekennde over de wen schelijkheid van oversluiten van posten, verdedigde spr. het onderlinge stelsel en wees op de evenals de Centrale Werk gevers Risico Bank bij „centraal beheer” aangesloten verzekeringsvereenigingen „Vervoer risico” „Wet risico en brand risico”.’ Voorts wijdde spr. aandacht aan het feit, dat de vorige week door een groot aantal belanghebbenden besloten is tot oprichting van de vereeniging „Nieuw molestrisico”, welke haar werkzaamheden zal aanvangen, zoodra bekend is, dat van de zijde van de justitie geen bezwaar tegen haar optreden bestaat. De vergadering keurde een statutenwij ziging goed, waardoor kosten, die het ge volg zijn van oorlogsongevallen, worden om geslagen over alle leden naar den maatstaf van het door ieder lid verzeker de loon. Tot lid van het college van com missarissen werden herkozen de heer dr. E P. Heineken te Amsterdam, terwijl in de vacature-van Bommel werd benoemd de heer E. G. van Stigt, te 's-Gravenhage. De besturen van den „Nederlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen" en de „Nederlandsche Centrale Reddings brigade” zijn in beginsel besloten tot in tensieve samenwerking te geraken. In 1939 zijn beide bonden in nader con tact met elkaar getreden, teneinde de mo gelijkheid tot nauwer samenwerking te onderzoeken, welke het gemeenschappe lijke doel slechts ten goede kan komen. Vergaderingen in Maart en Juli van dit jaar gehouden brachten beide bonden nau-> wer tot elkaar, waarbij van beide zijden sterk de wensch naar voren trad tot een groote organisatie te geraken. Er wordt naar gestreefd dit plan zeer binnenkort te verwezenlijken. Betalingen wegens levering van goede ren enz. aan ingezetenen van België. Het Deviezeninstituut deelt mede, dat betalingen wegens het leveren van roe rende goederen, het verrichten van dien sten en het afstaan van rechten, alles voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt aan of voor ingezetenen van het bezette Belgische gebied, slechts in Belga’s (Belgische francs) mogen worden over eengekomen. Aanvragen om vergunning tot het over eenkomen van betaling in een andere geld soort dan de bovengenoemde dienen bij met redenen omkleed schrijven tot het Deviezeninstituut te worden gericht Het rundvee. Ondanks al deze voorzorgsmaatrege len blijft er voor het onderhoud van het rundvee toch nog slechts een frac tie over van hetgeen als veevoeder be- noodigd is. Daarom zal de rundveesta pel aanzienlijk moeten worden inge krompen. Dit heeft natuurlijk ook zijn weerslag op de melkproductie, doch, naar men ons verzekerde, niet zooveel, dat de volksvoorziening daarvoor ge vaar loopt. Het is zeer moeilijk te zeg gen in welke mate de rundveestapel moet worden ingekrompen. Iedere boer kan slechts voor zichzelf uitmaken, hoe veel koeien hij weg Globaal genomen^ n rundveestapel zooveel moeien gehaald, als de voedselsituatie noodig maakt Men kan er van overheidswege aan een stapel. 1 Bij beschikking van den Secretaris- Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is dd. 24 Mei j.l. ingesteld een commissie voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Nederland, terwijl te gelijkertijd werd ingesteld een Rijks bureau voor het oudheidkundig bodem onderzoek. tot welks directeur werd be noemd dr. F. C. Bursch. conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Als voorzitter der commissie voor- noemd, treedt op prof. dr. N. J. Krom, hoogleeraar aan de Leidsche universiteit. In tegenwoordigheid van dr. W. D. van Wijngaarden, directeur van het museum van oudheden en lid der commissie, heb ben wij dezer dagen een onderhoud met deze heeren gehad, waarin zij ons doel en werkwijze der commissie en van het bureau nader hebben uiteengezet. Het gelijktijdig afgekondigde wetje, al dus dr. Bursch, bedoelt in de eerste plaats een verbod te zijn voor onbevoegden om opgravingen te verrichten en heeft onge veer dezelfde strekking als de wet voor de monumentenzorg. De voorwerpen, welke in Nederland schen bodem worden gevonden, zijn voor de bestudeering van de oudste geschiede nis van ons land van evenveel belang als de archiefstukken uit den lateren tijd en hebben derhalve recht op dezelfde be handeling. De eerste taak, welke de com missie zich ten doel stelde, was om na te gaan, welke instellingen in ons land be voegd zijn tot het verrichten van weten schappelijk bodemonderzoek, om vervol gens te komen tot coördinatie op dit ge bied. Weliswaar werd totdusverre in die richting ook wel gewerkt door de ge westelijke en plaatselijke musea, maar zonder samenhang. Momenteel zijn daartoe gerechtigd het Rijksmuseum te Leiden en het Biologisch- archaeologisch Instituut te Groningen voor het geheele land en het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen voor die omge ving. althans zoolang dit museum onder leiding staat van dr. J. H. Holwerda, den vroegeren directeur van het Leidsche Museum. Alle locale musea en provinciale genootschappen zullen erkenning moeten aanvragen voor het verrichten van op gravingen. welke erkenning alleen wordt verleend, nadat de Rijkscommissie daar over haar advies heeft uitgebracht. Het Rijksbureau is thans bezig een lijst samen te stellen van alle terreinen in ons land, welke in oudheidkundig opzicht van belang zijn, opdat bijtijds maatregelen kunnen worden genomen, wanneer het in cultuur brengen van deze gronden de daarin verborgen archiefstukken dreigt verloren te doen gaan. Voorts ligt het in de bedoeling, ook eventueele vroegere vondsten te inventariseeren. Daarnaast geven typische, oude namen van grondstukken vaak aanwijzingen, dat er overblijfselen uit het verleden te vin den zijn, zoodat het aanbeveling verdient ook daarvan een lijst aan te leggen. Ten slotte zijn er in bijna elke plaats wel enkele voorwerpen in particulier bezit, zooals steenen, bijlen, pijlspitsen, e.d., welke eveneens in teekening en foto vast gelegd dienen te worden. Deze omvangrijke inventarisatie, aldus Dr. Bursch, kan niet tot stand komen zonder de medewerking van het groote publiek. Wij moeten overal over het ge heele land verspreid onze vrijwillige medewerkers hebben, die ons van het be staan der hierboven bedoelde terreinen in kennis stellen en ons inlichten over de in hun omgeving zich bevindende oudheid kundige vondsten. Het liefst hadden wij in élke gemeente zoo’n medewerker, het is best mogelijk, dat ons dan de vondst van de zooveel-duizendste Germaansche urn wordt gerapporteerd, maar per slot van rekening kan ook die weer aanwijzin gen geven over de verbreiding der Ger maansche cultuur, enz. Binnenkort zal hiervoor de medewer king van alle burgemeesters in Nederland worden ingeroepen. Maar daarmede zijn wij er niet, al kun nen zij ons grootelijks van dienst zijn. Wat wij noodig hebben, zijn medewerkers uit het volk zelf, die ons regelmatig op de hoogte houden, wanneer zich in hun ge meente iets bijzonders op oudheidkundig gebied voordoet. Begrijpt u mij goed: het is allerminst onze bedoeling om eventueele vondsten voor ons museum te winnen; integendeel, de verspreiding van materiaal over de bestaande oudheidkamers, gewestelijke en locale musea, kan de aantrekkelijkheid ervan slechts verhoogen en evenmin wil ier wij. dat de rechtmatige eigenaars ons hun bezit afstaan. Natuurlijk, het liefst zien wij deze voor werpen geplaatst in een museum, omdat wij daar de grootste waarborgen hebben, dat ze deskundig bewaard zullen blijven, maar deze overname zal alleen mogelijk zijn met volledige instemming van den eigenaar en tegen een billijke vergoeding. Betreft het daarenboven unieke vond sten van waarlijk nationale beteekenis, dan zullen wij vanzelfsprekend moeite doen om deze voorwerpen een plaats te geven in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, eventueel door ruiling met an dere museumstukken, maar de hoofdzaak waarom het ons te doen is. is een volledig overzicht te hebben van hetgeen de Ne derlandsche bodem aan archaeologica heeft opgeleverd en nog zal opleveren. Het is de bedoeling, dat vondstmeldin- gen in de drie Noordelijke provinciën worden gericht tot prof. dr. A. E. van Giffen te Groningen en voor de rest van het land tot dr. F. C. Bursch, directeur van het Rijksbureau voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek, Rapenburg 28, Leiden. GAAN ALLEEN OVER NEDER LANDSCH CLEARING INSTITUUT Het Nederlandsch Clearinginstituut deelt mede, dat, voorzoover niet anders wordt bepaald, alle betalingen van Ne. derlandsche schuldenaren aan Duitsche schuldeischers thans door storting in de Nederlandsch-Duitsche clearing dienen te geschieden. Dit betreft dus o.a. ook beta lingen voor rente en andere financieele verplichtingen, pensioenen e.d. en voor eventueele overmaking van kapitaals, bedragen naar Duitschland. De bemoeiingen van het Nederlandsch Clearinginstituut blijven in het boven genoemde Kader op de gebruikelijke wijze gehandnaafd De bijzondere regeling voor den ver koop van reis, cheques en registermarken voor ondersteuning etc. blijft bestaan. Het onderzoek naar vervangings- stoffen. Hier en daar zijn stemmen opgegaan die eventueele vervangingsstoffen opnoe men, zooals kunstzijde, stapelvezel. melk- wol en vlas, zoo schrijft het textielvak- blad „De Manufacturier”. Inderdaad zou den deze grondstoffen zeer goed kunnen dienen om het tekort aan te vullen of al thans te verkleinen. Bij nadere beschou wing blijkt echter deze bate zeer proble matisch te zijn. De kunstzijde, die in ons land geproduceerd wordt, bestaat uitslui tend uit continu-garen en dit is niet de geschikte vorm om de katoenvezel te vervangen of bij wol te worden gebruikt. De daaruit gefabriceerde goederen geven verruiming op een gebied, waar de be hoefte niet het grootst is. Beter ware het indien de kunstzijde, in den vorm van stapelvezel ter beschikking zou staan. Deze zou zoowel bij katoen als wol kunnen worden gebruikt, maar import is niet te verwachten en wij heb ben geen inrichtingen voor stapelvezel of melkwol, behalve een proeffabriek van de A.K.U., waarook een kleine hoeveel heid melkwol wordt geproduceerd. Of het mogelijk zou zijn een deel onzer kunst zijde te ruilen tegen stapelvezel of melk wol, is een vraag, die nog niet te beant woorden is Tenslotte hebben wij nog vlas. De op pervlakte. die dit jaar met vlas bezaaid is. bedraagt circa 20 000 hectare Volgens het rapport van den Rijkslandbouwcon- sulent. ir. L. J. A. de Jonge te Wagenin- sen, is de vlasoogst in het geheele Zuid westen van ons land half mislukt, terwijl deze in het Noorden voldoende tot goed is te noemen. De opbrengst dreigt dus eerder tegen dan mee te vallen en zal ver moedelijk de raming van 10.000 ton lin- nengarens niet halen ïntusschen is het met de verwerking van vlas tot lint de grondstof voor de garenspinnerij bij ons nog lang niet in orde Wel worden sedert het vorig iaar krachtige pogingen in het werk ge steld om hierin verbetering te brengen, maar een achterstand van jaren wordt nu eenmaal niet in een handomdraai inge haald. Slechts een vijfde van het geoog ste vlas werd hier bewerkt en al het an dere ging over de grenzen. Groote kapi talen aan arbeidsloon gingen daardoor voor ons land verloren. Gelukkig heeft men ingezien, dat met de verouderde werkmethoden gebroken moet worden en zoowel in Groningen als Noord-Brabant wordt hard gewerkt om de productiemethoden te verbeteren en zoo een meer waardevol product te ver krijgen. Zoolang de voorbewerking van het hier geteelde vlas niet geheel in eigen land kan plaats vinden, zal een groot ge deelte naar België moeten gaan ter be werking. Indien gezorgd wordt, dat het lint weer naar ons land teruggaat, kan de garen- «ninnerij in Tilburg het verdere doen. Volgens een mededeeling van deze fabriek is zij in staat om de geheele productie van ons land aan linnengarens te ver zorgen. Zoodra het zoover is, zal het wensche- 1 ijk zün. dat de consumenten en de was- scheriien op de hoogte gebracht worden van de goede waschmethode van heel- of halflinnen stoffen. Want wel is linnen sterker dan andere stoffen, maar dit geldt alleen, indien het op de juiste wijze wordt behandeld. Anders wordt het een groote teleurstelling en een schadepost voor den gebruiker. Het goede vee zal behouden blijven Omtrent de beperkingen, welke aan onzen veestapel zullen worden of zijn epgelegd, hebben de veeteeltdeskundige van het Rijkscommissarlaat de heer Siebers en de afdeelingschef van het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oor logstijd ir. A. H. Boerma, eenige be schouwingen gehouden in een gister middag gehouden persconferentie. De heer Siebers vertelde, dat Duitsche deskundigen met de Neder landsche landbouwinstanties in nauwe samenwerking hebben gearbeid. Be gonnen is met de opstelling van een soort balans van de voedingsmiddelen, welke in ons land voor de menschen, en die welke voor den veestapel beschik baar zullen zijn. De behoeften van den mensch hadden vanzelfsprekend voor rang. Nadat een splitsing was gemaakt tusschen hetgeen noodzakelijk geacht moest worden en hetgeen nuttig ofwel alleen maar aangenaam is, heeft men als grondslag aangenomen, dat het eerst noodige voedsel het brood is. Daarna komen in afdalende graad van onontbeerlijkheid aardappelen, dan melk, dan vet en dan pas vleesch. Hier uit volgt dus, dat het vleesch wel aan het graan, doch het graan niet aan het vleesch mag worden opgeofferd. Eerst de broodverzorging, daarna veevoeder. Van deze beginselen uitgaande, heb ben degenen, die met de verzorging van de volksvoeding zijn belast, dan ook allereerst het koren voor de brood verzorging afgezonderd, en daarna ook dat gedeelte van den aardappeloogst, dat voor den mensch benoodigd is. Wat er dan voor het vee overbleef, was niet veel. Dit restant is allereerst bestemd voor df trekdieren, die in den landbouw onontbeerlijk zijn en die bij het uitvallen van motortractie juist in dezen tijd zulk een groote rol spelen. Daarna is overwogen, welke dieren het gemakkelijkst voor de volksvoeding te ontberen zijn. Ons land had een zeer groote productie van eieren, welke in de gewone hoeveelheid slechts voor een klein deel aan de volksvoeding ten goe de kwam. De pluimveestapel kon dan ook sterk worden beknot. Zooals men weet, wordt deze tot 30 procent terug gebracht, hetgeen voldoende is voor de eierenverzorging in Nederland. Deze maatregel zal vóór 1 October ten uit voer worden gelegd Tegen het voeren der kippen met graan zal streng ge waakt worden. Zij, die enkele kippen houden en deze met keukenafval voederen, blijven voorloopig buiten de beperkingsmaat- regelen. Mocht echter blijken, dat in deze klein-kippenhouderij graan wordt verknoeid, dan zal ook hier moeten worden ingegrepen. Richtlijnen. 1. De basis van de studentensamenleving ligt besloten in de Nederlandsche univer- siteiten en hoogescholen, welke zich in vereeniging met de verschillende studen tenorganisaties tot taak moeten stellen de vrije ontplooiing van de persoonlijke capa citeiten der studenten ter algeheele voor bereiding op het maatschappelijke leven. 2. De veranderde omstandigheden eischen eenerzijds een snelle ontwikkeling van ideeën en initiatief, reeds voor den oorlog opgekomen of ondernomen, anderzijds een herziening onzer houding ten aanzien van de maatschappij, waarvan wij een onder deel vormen. 3. Wij willen trouw blijven aan ons volk en aan zijn waardige tradities. 4. Wij willen handhaven van de bij ons volkskarakter aansluitende geestelijke vrij heid in het openbare leven, met volledige erkenning van de noodzakelijke handha ving van orde en gezag. 5. Wij erkennen het bestaan van enkele waardevolle instellingen en gewoonten uit het verleden, welke ook, nadat de omstan digheden geheel gewijzigd zijn, hun waar de geenszins hebben verloren. Voor het behoud hiervan zullen wij waken. moet doen. zal er dus uit den rundveestapel zooveel moeten gerust op zijn, dat niet wordt gedacht uitplundering van den run‘JvJ^ Wel zal overal aan de me voorrang moeten worden gegev ven het jonge vee.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6