De luchtaanval Dover i •b ri940. No. 17634. Een interview met rijksmaarschalk Göring Militair concert Woensdag 31 Juli. gevallen tegenstanders jonge helpende handen bij den oogst aan de aan Engelsche verlieslijst Aardschokken in Turkije Honderden slachtoffers Weer telefoonverkeer met Duitschland Britsche konden niet jachtvliegtuigen bombardement verhinderen Oproep tot hulp in den landbouw Laatste eerbewijs Het optreden tegen de Britsche vloot Oproep Nederlandsche jeugd Inval in Amerika een militaire onmogelijkheid in o PRIJS DER ADVERTENTIRN: PRIJS DEZER COURANT: dat waar- Rijksmaarschalk Göring van een oog- Duitschland’s heerschappij in de lucht Nederlandsche jongens en meisjes De Nederlandsche landbouw richt om in de vooral in den helpen. Denk de dienst voor Met ingang van heden zal het weer mogelijk zijn telefoongesprekken met Duitschland te voeren. Hierbij gelden uiteraard dezelfde voorwaarden en be perkingen, welke vóór 10 Mei beston den. In sommige gevallen moet aanvanke lijk nog met de opheffing van eenige technische strubbelingen rekening wor den gehouden. De begrafenis te Zandvoort van een Fransch en een Engelsch militair, die aan de Hollandsche kust waren aangespoeld. belangrijke slechts JuH 97.000 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief, Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De strijd tegen Engeland Tenslotte kwam het gesprek op den komenden strijd tegen Engeland. De rijksmaarschalk verklaarde in verband hiermede Mijn luchtmacht staat ge heel klaar en wacht slechts op het be vel van den Führer. Ik kan u de ver zekering geven, dat de aanvallen, welke wij tot dusver op Engeland heb ben gedaan, slechts gewapende verken ningen waren en niets anders.” deelnam, vertelt daarin o.a. dat de zware Duitsche jachtvliegtuigen den bommenwerpers reeds vooruit waren gevlogen. Daarop zag hij Engelsche Hurricanes en Spitfires opstijgen. In de haven lagen 3 groote schepen, een stoomschip van ongeveer 20.000 ton, een schip van ongeveer 10.000 ton en een derde van 5000 ton. We kregen het bevel tot den aanval over te gaan. Met groote en steeds toenemende snelheid gingen wij op het doel af. De door ons uitgeworpen bommen troffen doel. Be neden ons scheen de hel te zijn losge broken. Vuurzuilen sprongen omhoog. Men zag dichte rookwolken boven de schepen. Naast en voor ons maakten de andere machines duikvluchten en bom bardeerden de beide andere schepen. Zij lieten hun bommen vallen op de pier, vernielden de spoorlijn en de ha venwerken. Alles was het werk van slechts enkele minuten. Inmiddels speel de zich boven ons een hevig luchtge vecht tusschen de Duitsche en Engel sche jagers af. Toen wij weer op ons vliegveld ge land waren en de bemanningen meldden wat er getroffen was, wisten wij: de drie voor anker liggende schepen met in totaal 32.000 ton inhoud waren vernield en alle voor de oorlogvoering belangrijke havenwerken succesvol met bommen bestookt. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Het relaas getuige. Hoe het Duitsche bommenwerpers gelukte in de haven van Dover 32.000 ton scheepsruimte te vernietigen en een groot deel van de havenwerken te ver woesten, wordt geschilderd in een door het D.N.B. ontvangen ooggetuigenbe- richt. De berichtgever, die in een duik bommenwerper aan het bombardement Het tijdperk van luchtoorlogen tus schen werelddeelen, zoo vervolgde Gö ring, is nog niet gekomen. Ook Groen land is als basis niet bruikbaar, zoo- als Lindbergh zelf verklaard heeft. Zelfs voor de vreedzame transatlanti sche luchtdiensten heeft men het moe ten laten vallen. Bij een juiste uitbrei ding van de luchtmacht kan Amerika aan elke mogendheid en aan elke com binatie van mogendheden het hoofd bie den. De rijksmaarschalk zeide te hopen, dat het waandenkbeeld van een inval, die het Amerikaansche continent van Europa uit bedreigt, even snel zal ver dwijnen als het gevoel van absoluut veilig te zijn op grond van voldoende bewapening en verdedigingswerken, moge wederkeeren. Rijksminister Göring heeft den be kenden Amerikaanschen journalist K. H. von Wiegand een interview toegestaan. Göring verklaarde in de eerste plaats, dat hij een inval in de Ver- eenigde Staten, zoowel van de zijde van den Atlantischen als van den Stillen Oceaan, als een militaire on mogelijkheid beschouwde. Zulk een denkbeeld was bepaald belachelijk. Met zijn reusachtige „vesting gracht” van 3000 tot 5000 zeemijlen breedte, waardoor het aan beide zijden omgeven is, kon Amerika, noch van de zee, noch van de lucht uit worden aangevallen. In militair opzicht was een inval volkomen on zinnig. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat bij den ondergang van den Britse hen torpedoboot jager „Imogen”, de volgende slachtoffers te betreuren zijn: één officier werd gewond, 2 ma trozen kwamen om aan verwondingen, 17 matrozen worden vermist en zijn waarschijnlijk omgekomen, 8 matrozen gewond. Van den mijnenveger „Kngston Ga lena” wordt de commandant vermist. Hij is waarschijnlijk omgekomen. Een officier is gewond, 2 matrozen zijn aan bekomen verwondingen overleden, 15 matrozen worden vermist en zijn waar schijnlijk omgekomen, 3 matrozen zijn gewond. Van den mijnenveger „Rodino” zijn 2 matrozen aan verwondingen overle den, 2 matrozen worden vermist en zijn waarschijnlijk omgekomen. De on dergang van deze beide mijnenvegers was reeds bekend gemaakt De Britsche admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat het pa trouillevaartuig „Gulzar” Maandag na vijandelijke luchtaanvallen is gezonken. De bemanning kon gered worden. Duitsch hospitaalvliegtiug neergehaald „Associated Press” meldt urt Lon den, dat een 2-motorig Duitsch red- dingvliegtuig is binnengesleept in een Engelsche haven. Bij het onderzoek bleek deze machine ongewapend en te. zijn ingericht voor hospitaaldoeleinden. Engelsche piloten hadden den vlieger gedwongen te landen. De Duitsche piloot heeft verklaard, dat de Duit sche Roode Kruis-toestellen steeds op treden, waar gevechtsmachines boven zee zijn neergéschoten. Engelsche aanval op Duitsch lazaret Maandagmorgen hebben Engelsche vliegtuigen een aanval op een lazaret in Noordwest-Duitschland ondernomen. Gelukkig misten alle bommen hun doel. Alleen werden deelen van het gebouw door bomscherven beschadigd. Luchtmacht- of zeemacht? Ten aanzien van den strijd „lucht macht of zeemacht?”, verklaarde de rijksmaarschalk: De luchtmacht is nog zeer jong en haar toekomst nog niet te overzien, doch op het oogenblik heeft zij nog haar grenzen. De prachtige lucht macht van Italië heeft de Britsche vloot zware slagen toegebracht, en de Ita- liaansche luchtmacht beheerscht de Middellandsche Zee evenzeer als de Duitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In uitgestrekte zeegebieden en op den Oceaan zal de zeemacht altijd nog een groote rol spelen. De vliegtuigmoederschepen zijn te gemak kelijke doelen voor de bombardements vliegtuigen. Men moet rekening houden met een revolutioimaire wijziging in de scheepsconstr uctie Over de ervaringen met het lucht wapen in dezen oorlog verklaarde Gö ring, dat het een beslissende factor is geweest, doch men dient m het oog te houden, dat het luchtwapen in zijn massa niet neerdalen en veroveren kan. Duitschland bezit op het vasteland de heerschappij in de lucht en zal haar houden. De Duitsche lucht macht is thans sterker dan op den lOen Mei en wel op grond van haar betrekkelijk geringe verliezen en de uitstekende Duitsche vlieg- tuigproductie. De Duitsche vlieg- tuigproductie is altijd nog grooter dan de Engelsche, de Amerikaan- sche leveranties er bij gerekend. Overigens zijn sedert het begin van den oorlog meer dan 2000 ten volle te gebruiken vliegtuigen buit gemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening gebruikt worden. „De pijl van de blokkade op schutter teruggesprongen” Duitsche duikbooten en vliegtuigen brengen de vloot, de bewapenings- centra en de havenwerken van Enge land slag op slag toe. Dag aan dag ►verdwijnen waardevolle goederen in de Gisteren zijn op de hoogvlakte van Anatolië aardschokken waargenomen met Yozgad als haard. Er zijn reeds 300 dooden en vele honderden gewon den. Twaalf dorpen zijn verwoest. De aardbeving werd eveneens gevoeld te Ankara, Istanboel, Erzincan, Tokat, Kajersi, Amasija, Sinop en andere Plaatsen. Het observatorium te Istan boel heeft een beving geregistreerd met een haard op 620 k.m. van Istan boel. Hulpverleening is reeds op weg.. Ten plattelande is het van oudsher gebruikelijk, dat de jeugd in den zo mer een handje meehelpt bij het bin nenhalen van den oogst. In vroeger jaren nam deze hulpverleening wel eens een al te uitgebreid karakter aan, waaraan toen dcor de Leerplichtwet echter een einde werd gemaakt. In lateren tijd ontstonden, op be trekkelijk beperkte schaal evenwel, de z.g. studentenwerkkampen, welker deelnemers zich eveneens bezighielden met het geven van assistentie aan de boeren in den druksten tijd der bedrij ven. Dit nuttige streven werd in Duitsch land in meer systematischen vorm ge propageerd en gestimuleerd en behalve onder de dorpsjeugd, werd ook onder de jongens en meisjes van de steden belangstelling voor dit doel gewekt. De ginds opgedane ervaringen heb ben tot de overtuiging geleid, dat deze „Landhilfe” in het bijzonder van be lang kan zijn voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd. Vandaar, dat door de betrokken Duitsche autoriteiten tot de Nederlandsche instanties de aan sporing is gericht, om, in het belang van den Nederlandschen landbouw en van de voedselvoorziening, ook hier te lande een soortgelijke jeugdhulpdienst voor den landbouw te organiseeren, waarmede tevens een goede bijdrage der jeugd in het opbouwwerk kan worden geleverd. In verband daarmee wordt thans de volgende oproep tot de Nederlandsche jeugd gericht Wat de Britsche beweringen over groote Duitsche verliezen aan vliegtui gen betreft, verklaarde de rijksmaar schalk, dat de berichten hierover wel niet van de vliegers zelf afkomstig zouden zijn, doch om zuiver propagan distische redenen verspreid worden. De waarheid zal des te onaangenamer uitvallen. Göring vertelde nog, dat Duitsch land in de landen van het Westen een hoeveelheid brandstof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is als die, welke de Duitsche luchtmacht sedert den lOen Mei verbruikt heeft. De rijksmaarschalk uitte zijn ver ontwaardiging over de Engelsche bom aanvallen op niet-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. neming is. Dank zij de handigheid van den piloot gelukte de buiklanding zoo goed, dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit is een nieuw bewijs voor de schitterende kwaliteit van het Duitsche materiaal. De Britsche jachtvliegtuigen, die den duikaanval op Dover niet konden verhinderen, waren eveneens inferieur aan de Duitsche begeleidende jacht vliegtuigen, zooals blijkt uit het aan tal neergeschoten vliegtuigen. Tegen over een verlies van 15 Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane, die boven Dover zijn neer geschoten, staat een verlies van slechts 3* Duitsche jachtvliegtuigen. De hier van afwijkende opgaven van den En- gelschen berichtendienst zijn onjuist. Dat de aanval op Dover alleen mili taire objecten gold, kunnen zelfs de Engelschen niet bestrijden. Geheel anders is het gesteld met den aanval, die de Britsche vliegtuigen in den nacht van 29 op 30 Juli op ver schillende Duitsche steden hebben on dernomen. In 3 steden in West- en Zuidwest-Duitschland werden door En gelsche bommen alleen woonwijken getroffen, waardoor het leven van de Duitsche burgerbevolking ernstig in gevaar werd gebracht. Daar de „Times” zich onlangs heeft beroemd op de aanvallen op de Duit sche burgerbevolking, is het duidelijk, dat de Engelsche oorlogvoering den aanval op de Duitsche burgerbevol king tot systeem heeft verheven. diepte. Levensmiddelen waaraan in de steden van reeds gebrek groote tekort Dagelijks moet voor Engeland de ziening met voor het levensonderhoud belangrijke invoerartikelen moeilijker worden, nu de eenigszins havens aan de Oostkust slechts ten koste van zeer zware verliezen kun nen worden aangeloopen en de instal laties van de Westelijke havens het doelwit van de Duitsche bommenwer pers zijn. In aanmerking nemende, dat de asmogendheden nog niet tot den hoofdstrijd tegen Engeland zijn overgegaan, krijgen de berichten van het opperbevel der weermacht over de gevoelige verliezen aan tonnage bij zondere beteekenis. Volgens deze be richten zijn alleen op den 26en 63.000 b.r.t., op den 27en Juli b.r.t. en op den 28en Juli 60.000 b.r.t. aan Engelsche scheepsruimte tot zin ken gebracht. De pijl van de blokkade is derhalve op den schutter zelf terug gesprongen. Daar het laadvermogen van een schip ongeveer 140 pCt. van de bruto register tonnage bedraagt, beteekent de vernietiging van vijan delijke of ten dienste van den vijand staande tonnage in de drie genoemde dagen, naast het verlies van de waar devolle schepen het tot zinken bren gen van 318.000 ton goederen. Voor het transport te land van deze hoeveel heden zouden 342 goederentreinen van ongeveer 60 wagons noodig zijn, als het laadvermogen van iederen wagon op 15 ton wordt gesteld. De bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, generaal der Vliegers Christiansen, woonde in den Haag een concert bij vaai een muziekcorps der Duitsche Qorlogsmiarine, van overzee, het land heerscht, kunnen het niet meer aanvullen. voor- Stuka’s volgden elkaar in golven op Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgtBij den luchtaanval op Dover, die in het legerbericht van gisteren wordt genoemd, is het tot talrijke dra matische afzonderlijke acties gekomen. De Junkers-duikbommenwerpers vielen de haveninstallaties van Dover in ver scheidene op elkaar volgende golven met groot succes aan, zoodat waar schijnlijk belangrijke deelen van de haven voor langen tijd onbruikbaar zijn. Ondanks hevig afweervuur, dat in het verdere verloop van de aan- valshandelingen nog werd ondersteund door het optreden van sterke Engel sche jachteskaders, gelukte het den Duitschen duikbommenwerpers het grootste gedeelte van hun bommen goed te plaatsen. De 4 in de haven getroffen schepen met een gezamen- lijken inhoud van 32.000 ton kunnen niet alleen als verloren worden be schouwd, doch hebben tevens de En gelsche Kanaalhaven in hooge mate geblokkeerd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britsch jachtvliegtuig ge ramd, doch slaagde er niettemin in zijn bommen goed gericht te plaatsen en zijn basis te bereiken. Door de bot sing met het Britsche jachttoestel, dat daarna neerstortte, werd van de duik bommenwerper het landingsgestel afge rukt, zoodat de piloot een buiklanding moest uitvoeren, hetgeen bij de hooge landingssnelheid van een duikbommen werper altijd een gevaarlijke onder tol jullie een appèl komende maanden oogsttijd te komen er steeds aan, dat den bodem de belangrijkste arbeid is voor de voedselpositie van het vaderland. Vergeet niet, dat het slechts aan don taaien arbeid van je voorvaderen te danken is, het eens moerassige Nederland thans een bloeiende tuin is. De bij zondere tijdsomstandigheden ver langen juist nu een bijzonder inten sieve werkzaamheid in den land bouw. Vaders en moeders Helpt mede de hulp in den land bouw ten uitvoering te leggen. Jon gens en meisjes krijgen door deze gezonde bezigheid betere begrip pen van het werk in den landbouw en zullen dezen arbeid meer leeren achten en hooger leeren deeren. De arbeidsbeurzen worden ter stond aangewezen voor het in ont- vangstnemen van aanmeldingen van vrijwillige helpers en helpsters in den landbouw. Zij zullen nadere inlichtingen geven omtrent de loon- voorwaarden en de rechtspositie. Voor het geval niet terstond ge legenheid bestaat werk bij de Nederlandsche landbouwhulp te aanvaarden, kunnen desgewenscht jongens en meisjes voor enkele maanden plaats vinden bij de Landhilfe in het nabije Duitsch land. HAAGSCHE COURANT f Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1