De Geluksvogel i van „DE NEDERLANDSCHE UNIE” beteekenis De resoluties de conferentie van te Havanna der besprekingen te Salzburg Japan HET FRANSCHE STAATSGERECHTSHOF te Groote betooging Pressburg van De arrestatie Engelschen in Tegen vreemde politieke invloeden EERSTE BLAD, HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 JULI 1940 PAGINA 2 De strijd in Oost-Afrika De nationale garde VEREENIGDE STATEN. De dienstplichtwet munt hedenavond en morgen ..Het tfieatci det givctc lept hes." Maatregelen tegen een vijfde colonne. De Japansche politiek De grondslagen der nationale politiek, waartoe het Japansche kabinet in zijn bijeenkomst van 26 Juli besloten heeft en waaromtrent tusschen het keizerlijke hoofdkwartier en de regeering volledige overeenstemming is bereikt, zullen op 1 Augustus bekend gemaakt worden. Men verwacht, dat Konaje dan tevens een verklaring daarover zal afleggen. Naar D.N.B. uit Tokio meldt schrijft sen van voor 2166 ra N met HEINZ RüHMANN en HANS MOSER week een De speciale correspondent van Ste- fani meldt, dat bij den aanval j.I. Maandag op een Britsch convooi, het begeleidende vliegkampschip door 2 bommen werd getroffen. Enkele minu ten later zag men rook opstijgen uit het schip. De vijandelijke vliegtuigen konden niet meer op het dek landen, doch waren gedwongen op zee te da len. ambassadeur in Londen ervan in ken nis is gesteld, dat de Britsche regee ring de arrestatie als ernstig be schouwt. Halifax noemde de verkla ring van de Japansche regeering over een „Engelsch spionnagenet in Japan” volkomen ongegrond. Amerikaansche belangstelling Het besluit van den Amerikaanschen ambassadeur Johnson om zijn vertrek uit Tsjoengking voor onbepaalden tijd uit te stellen, wordt in verband gebracht met de groote belangstelling der Ver- eenigde Staten voor de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten. Reuter meldt uit NairobiHet le- gerbericht van gisteravond luidt Onze landstrijdkrachten zijn van daag met sterke vijandelijke eenheden in gevecht geraakt, en wel in het ge bied van Moyale. Nadere bijzonderhe den zijn nog niet bekend. Roemeensche ministerraad bijeen In de gisteravond gehouden kabi- netszitting heeft volgens een officieel communiqué uit Boekarest de minis ter van buitenlandsche zaken verslag uitgebracht over de door hem en den ministerpresident gemaakte reis naar Duitschland en Italië. De ministers ga ven uiting aan hun voldoening over de in het belang des lands zijnde resul taten van deze reis. De ministerraad besprak daarop de beste methoden voor de practische verwezenlijking van de nieuwe Roemeensche politiek. Weer een luchtaanval Gistermiddag hebben opnieuw 2 bommenwerpers van onbekende na tionaliteit Gibraltar aangevallen. Het Engelsche luchtafweergeschut trad onmiddeHijk in werking, doch boekte geen resultaten. De neergeworpen bommen ontploften in het havengebied/ Voldoening in Roemenië Tijdens een gisteravond te Pressburg gehouden groote betooging hebben mi nister-president dr. Tuka en de minis ter van binnenlandsche zaken, Sano Mach gewezen op de beteekenis van de besprekingen te Salzburg. Slowakije zoo verklaarden beide sprekers, wil het echter niet laten bij den uiterlijken vorm van de inschakeling in het nieu we Europa, doch zijn bevolking ook de zegeningen deelachtig doen worden, die het nationaal-socialistische ge dachtengoed van Adolf Hitler het Duit- sche volk heeft gebracht. In dit verband deelde minister-presi dent dr. Tuka mede, dat de Slowaak- sche staatsleiding haar voornaamste taak ziet in de volgende punten Wijzi ging der grondwet, vernietiging van den Joodschen invloed in de politiek en het economische leven, strijd tegen de corrputie en verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employé’s. De minister van binnenlandsche za ken, Sano Mach, gaf in de eerste plaats uiting aan de dankbaarheid van het Slowaaksche volk jegens den Führer en schetste in groote trekken de maatregelen, die genomen zullen worden voor de sociale pacificatie des lands. Hij besloot zijn rede met een groet aan Adolf Hitler, die door de tienduizenden met groote geestdrift werd overgenomen. Een verklaring van Manoilescu. De Roemeensche minister van bui tenlandsche zaken, Manoilescu, heeft gisteravond aan de pers verklaard, dat men in Duitschland en Italië be grip heeft getoond voor het Roemeen sche volk in dezen moeilijken tijd. De politieke en economische onafhan kelijkheid van Roemenië in het nieu we stelsel van Zuidoost Europa is volkomen. De Roemeensche regeering streeft naar een ontspanning met Hongarije en Bulgarije en is besloten een radi cale oplossing te zoeken van het minderhedenvraagstuk met nieuwe of reeds goed gebleken methoden. Ten slotte, zoo betoogde Manoilescu, kan de oude leuze der nationalisten „Roe menië voor de Roemenen” geen wer kelijkheid worden, indien men niet tot een energieke oplossing van de Jodenkwestie overgaat, voor welk doeleinde men ernstige goed voorbe reide maatregelen zal nemen. Een der besluiten van den pan-Ame- rikaansche conferentie te Havanna, heeft betrekking op de activiteit van diplomatieke en consulaire ambtena ren. Onder verwijzing naar de Havan- naconventie van Februari 1922 wordt vastgesteld, aldus het D.N.B.dat vreemde diplomaten in Amerika zich niet mogen mengen in de binnenland sche of buitenlandsche politiek van het land, waar zij vertoeven. De vreemde diplomaten moeten "hun werkzaamhe den beperken tot hun gastland. Zij kun nen zich slechts beroepen op hun im muniteit voor zoover als dit noodzake lijk is voor de uitoefening van hun of- ficieele functies. Het ligt binnen de bevoegdheid van de Amerikaansche regeeringen om politieke bedrijvigheid van vreemde diplomatie of consulaire vertegenwoordigers in het gebied, waar zij zijn geaccrediteerd, te belet ten, in zoover deze bedrijvigheid een gevaar zou zijn voor den vrede en voor de democratische traditie van Ameri ka. Een andere resolutie is de inter- Amerikaansche economische en finan- cieele samenwerking. Deze resolutie verklaart, dat de oorlog de internatio nale handelskanalen heeft verstoord en de afzetgebieden voor bepaalde Amerikaansche producten heeft ver kleind. Het opstapelen van overschot ten waarvan de uitvoer voor de lan den absoluut noodzakelijk is, treft de bevolkingen op economisch, financieel en sociaal gebied in aanzienlijke mate. De landen moeten derhalve hun productie uitbreiden tot nieuwe pro ducten en de mogelijkheid om deze goederen te koopen vergrooten. Daarom houden zij vast aan de liberale grondslagen van den inter nationalen handel op grondslag der rechtsgelijkheid. Deze grondslagen zullen door de Amerikaansche staten zoover worden doorgevoerd (dit is een groote slag voor het plan van Roose velt) als de tegenwoordige omstandig heden dit toelaten. Zij zijn bereid het handelsverkeer met de geheele wereld te hervatten zoodra de niet-Ameri- kaansche naties onder dezelfde voor waarden hiertoe bereid zijn. De Ame rikaansche landen achtten het hiertoe noodzakelijk, het arbeidsterrein van de inter-Amerikaansche financieele- en economische commissies in Washington te verhoogen. Voor bij zondere vraagstukken zullen op de daarvoor geschikte plaatsen sub-com- missies worden ingesteld. De inter-Amerikaansche commissie in Washington zal zich belasten met den afzet van de uitvoeroverschotten en het opvoeren van den inter-Ameri- kaanschen buitenlandschen handel. Deze commissie zal maatregelen tref fen voor het opvoeren van den levens standaard der Amerikaansche volken. Tevens zal deze commissie een or ganisatie in het leven roepen voor het verdeelen van een gedeelte der overschotten voor humanitaire en so ciale doeleinden en maatregelen ne men voor het bevorderen van het inter-Amerikaansche economische le ven door het verleenen van credieten. Tenslotte zullen met behulp van een inter-Amerikaansche bank de indus trieën worden ontwikkeld. Bulgarije en Roemenië kunnen ver wacht worden. De uitingen der staats lieden van de Zuid-Europeesche lan den zijn zeer hoopvol gestemd, zoodat de verwachtingen van de as op onder- handelingen der Balkanmogendheden onder elkaar in een geest van weder- zijdsch begrip gerechtigd toeschijnën. De as heeft zich beperkt tot vriend- schappelijken raad, zoomede tot het wieren van invloeden, die vreemd zijn aan dit bepaalde gebied en bij een handhaving van de balkangeschillen belang zouden kunnen hebben. De strijd om Gibraltar De autoriteiten van Gibraltar hebben ten strengste verboden, dat in de stad wordt gesproken over de ontploffing van een munitiedepot, aldus meldt het D.N.B. Deze ontploffing heeft zich Maandag voorgedaan. Ondanks dit zwijgverbod is het bekend geworden dat het aantal dooden ten gevolge van deze ontploffing reeds is gestegen tot 20. Reuter seint uit Gibraltar: De Brit sche militaire autoriteiten hebben gis termorgen vroeg het volgende commu niqué gepubliceerd: Tegen elf uur gisterochtend heeft zich in de nabijheid van het radiozendstation der marine aan het Noordelijk front een hevige ontploffing voorgedaan. Drie soldaten zijn om het leven gekomen; de oor zaak der ontploffing is nog niet be kend. De verscherping van de blokkade In het Lagerhuis heeft de minister voor de blokkade Dalton, gisteren het woord gevoerd over de verscherping van de blokkade. Hij zeide o.m. dat het noodzakelijk is thans niet alleen de schepen, die op de Middellandsche Zee en de Noordzee varen, maar ook alle schepen, die den Atlantischen Oceaan oversteken, te controleeren. Ieder schip, welks lading niet volledig door certificaten wordt gedekt, zal met de geheele lading in beslag ge nomen worden. Een desbetreffend de creet zal terstond gepubliceerd wor den. Dalton deelde buitendien mede, dat de regeering had besloten om het Fran- sche moederland, Algiers, Tunis en Fransch-Marokko te beschouwen als „onder controle van den vijand staand gebied”. Goederen, voor deze gebieden bestemd, kunnen in beslag genomen worden als contrabande, terwijl goe deren uit deze gebieden afkomstig of toebehoorend aan personen, die zich in deze gebieden ophouden, als prijs kunnen worden opgebracht. De meening te Londen. In Londen tracht men munt te slaan uit de omstandigheid, dat onder hen, die naar Salzburg kwamen, zich geen Zuid-Slavische staatslieden bevonden, aldus het D.N.B. De „Times”, en de „Daily Telegraph” spreken over een streven der asmogendheden om Zuid- Slavië en Turkije te isoleeren en willen hierin aanwijzingen zien voor de vor ming van een Russisch-Turksch- Zuid-Slavisch driemogendheden-blok dat in het Zuidoosten de rol zou spe len van een tegenhanger der asmo gendheden. Dergelijke combinaties hebben hetzelfde doel als de pogingen van Groot-Brittannië om zich op te werpen als beschermer van het revi sionisme in het Zuidoosten. Het proces der reorganisatie en der natuurlijke vereffening op den Balkan moet wor den verstoord. In een beschouwing over Salzburg komt de directeur van de „Vreme”, semi-officieel orgaan van Belgrado, tot de conclusie dat iedere invloed van Engeland op het Euro- peesche vasteland voorbij geacht moet worden. Nieuwe wrijving in het Verre Oosten Naar Reuter uit Sjanghai meldt be draagt het aantal in Japan gearresteer de Britsche onderdanen 12. De arrestaties werden tegelijkertijd in verscheidene deelen van het land ver richt. Onder de gearresteerden bevinden zich eenige der meest op den voorgrond tredende Britsche persoonlijkheden in Japan. Volgens uit Korea ontvangen berich ten, zegt het D.N.B., zijn aldaar nieuwe arrestaties verricht van leden van den „buitenlandschen spionnagedienst”. Het Koreaansche leger deelt mede, dat in samenwerking met het bureau van den landsadvocaat een aantal buitenlanders onder verdenking van spionnage gear resteerd en aan een verhoor onderwor pen zijn. In verband met de arrestatie van En gelschen in Japan schrijft de „Daily Herald”, dat de Engelsche regeering een algeheel onderzoek naar den geheimzin- nigen dood van den Reuter-correspon- dent in Tokio zal eischen. Engeland zal verlangen, dat Japan de aanklacht over een spionnagenet duidelijk formuleert. De „Daily Telegraph” schrijft: Het kabinet zou zich gisteren met deze aan gelegenheid bezighouden. Het blad noemt den toestand zeer ernstig. De ambtsaanvaarding van de regeering Konoje is gevolgd door een vijandelijke handelwijze tegenover Groot-Brittannië. Ook de „Times” legt er den nadruk op, dat de Britsche regeering den toe stand als zeer ernstig beschouwt. De „Daily Express” eischt van de regeering, dat zij geen genoegen zal ne men met een scherp protest aan Japan, doch als tegenmaatregel onmiddellijk een overeenkomstig aantal Japanners in Engeland moet arresteeren. Als verdere maatregel stelt het blad voor een em bargo op den Japanschen invoer. Deze methode is in 1933 tegenover Rusland toegepast, toen Rusland twee Britsche ingenieurs tot gevangenisstraf veroor deeld had. Een verklaring van Roosevelt. President Roosevelt heeft in een persconferentie verklaard, dat de uit breiding der Engelsche blokkade tot Spanje en Portugal, waarvan hij overi gens officieel niet op de hoogte is ge bracht, de Vereenigde Staten niet raakt en dat de Amerikaansche sche pen zoolang mogelijk het varen naar de laatste h'in nog openstaande Euro- peesche havens zullen voortzetten. De onderminister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft medege deeld, dat een eventueel door den her tog en de hertogin van Windsor aan te vragen visum voor het binnenkomen van de Vereenigde Staten, terstond verleend zou worden. Voor zoover hij wist, zijn de Windsors voornemens, van Lissabon te vertrekken met een Ame- rikaansch schip, dat den 9en Augustus te New York moet aankomen. Naar de „Associated Press” uit Londen verneemt, zal een Engelsch oorlogsschip het Amerikaansche schip „Excaliber” vergezellen, wanneer dit met den hertog en hertogin van Wind sor aan boord uit Lissabon in de rich ting van New York vertrekt. Het Brit sche oorlogsschip zou een zoodanigen afstand bewaren, dat er niet te vree- zen valt voor een schending van de Amerikaansche wet, volgens welke aan Amerikaansche schepen:-het aannemen van een convooibescherming door oor logvoerende landen verboden wordt. Een ander besluit is eveneens gericht tegen politieke inmenging. Hiervan is de zoogenaamde „vijfde colonne” het onderwerp. In lange uitzettingen wordt door middel van dit besluit gepoogd dé opvatting ingang te doen vinden, als zouden maatregelen tegen deze „vijfde colonne” gericht, niet in te genspraak zijn met het volkenrecht en niet strijdig zijn met den geest van de democratie. Zulke maatregelen zou den integendeel noodzakelijk zijn om zoowel de neutraliteit als de democra tische vrijheden en den vrede te be waren. Tot dit doel wordt bij dit besluit al len Amerikaanschen regeeringen aan geraden maatregelen te treffen tegen wapen- of menschen-smokkelarij en voorts te zorgen voor overeenkomstige voorschriften voor de politioneele en justitieele autoriteiten, teneinde de samenwerking te bevorderen bij het onderdrukken van ongeoorloofde acti viteit van politieken aard. Tenslotte wordt in dit besluit vastgelegd, dat elk der 21 regeeringen, die zich door zulke activiteit op ’t Amerikaansche vaste land bedreigd voelt, het initiatief kan nemen om een vergadering van de Amerikaansche republieken bijeen te roepen. Op hetzelfde terrein ligt ook het besluit, waarbij de grootst moge lijke omzichtigheid en zorg worden ge- ëischt bij het verstrekken van pas poorten. Economische samenwerking Verklaring van Huil. Kort voor zijn vertrek verklaarde Cordell Hull: Amerika heeft aan de wereld zijn eenheidsfront en zijn vast beradenheid gedemonstreerd, geest en stelsel van zijn continentale solidari teit te bewaren. Inzake de besluiten der pan-Amerikaansche conferentie over het vraagstuk van de Europee- sche koloniën in Amerika zeide Huil, dat daardoor de vrede op het Weste lijk halfrond en de belangen der be woners van de koloniën beschermd worden. Huil besloot met een uitvoeri ge uiteenzetting over de noodzakelijk heid van economische samenwerking van pan-Amerika, welke hij als „eco nomische verdediging” kenmerkte. BEZOEKT DE VERGADERING op DINSDAG 6 AL’GUSTLS a.s. in Gebouw voor K. en W. té 's-Gravèn- B hage. Aanvang 's avonds 8 uur precies. Sprekers: Mr. L. EINTHOVEN: Mr. J. LINTHORST HOMAN en Prof. J. E. DE QUAY. Kaarten a 10 cent verkrijgbaar Alexanderstraat 20, Den Haag en zoover voorradig ’s avonds aan de zaal. Lord Halifax over de arrestatie In het Hoogerhuis is de minister van buitenlandsche zaken, lord Hali fax, ingegaan op de arrestatie van Engelsche onderdanen in Japan. De Japansche voorstelling betreffende den zelfmoord van den Reuter-corres- pondent Cox noemde de minister een „ongerechtvaardigd van te voren veronderstellen van schuld”, hetgeen de Engelsche regeering niet kan aan vaarden. De Engelsche ambassadeur heeft reeds in Tokio energieke pro testen ingediend, terwijl de Japansche Duitsche persstemmen over de conferentie „De conferentie in Havanna heeft niets anders gebracht dan het feit, dat men aan den overkant van den Oceaan Engeland reeds voor zoo zwak houdt, dat men zich reeds zor gen begint te maken over zijn nalaten schap”, Dit is de conclusie, welke de „Berl. Borsenztg.” trekt uit „het tot dusver bekende resultaat van de pan- Amerikaansche conferentie in Havan na”. De bezittingen van Engeland zijn in de oogen van Amerika rijp voor een mandaat. Dit is een feit, waarmede geen zelfbewuste Brit gemakkelijk ge noegen zal kunnen nemen en dat zeker niet er toe geschikt is het prestige van Engeland in de wereld te verhoo gen. Het Engelsche dagblad in West-In- dië, „Trinidad Guardian” beschouwt de kwestie als volgt: West-Indië be vindt zich in de positie van een pa tiënt, die op de operatietafel ligt en de doktoren de operatie hoort bespre ken, terwijl zij weigeren den patiënt te vragen, of hij in het geheel wel geope reerd wil worden. Nog treffender kan men den toestand van Engeland als volgt kenschetsen: De patiënt ligt op zijn ziekbed. Rondom hem heen staan lieve familieleden, die hem troosten en hulp beloven, doch in een kamer er naast gekomen, reeds de erfenis van den ouden heer verdeelen. Dat er van hem te erven is, en dat dit spoedig zal zijn, daarover zijn zij het klaar blijkelijk allen eens. Over het feit, hoe de erfenis te verdeelen, wordt nog be raadslaagd. van den staat. Het gerechtshof be staat uit 7 rechters, tegen wier vonnis geen hooger beroep mogelijk is. De Diplo over het zoeken naar schuldigen. Volgens hetgeen uit Frankrijk ver nomen wordt, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz”, schijnt men er daar schuldi gen voor te zoeken, dat de militaire en politieke voorbereidingen voor de zen oorlog niet met voldoende zorg vuldigheid getroffen zijn en dat in den oorlog zelf de leiding op alle gebieden gefaald heeft. Werkelijk van meer beteekenis lijkt ons evenwel de vraag naar de schuld, waarom ondanks het herhaalde aanbod van den Führer er nauwelijks een politi cus was, die een eerlijk aan de voor Duitschland onverdraaglijke politiek der omsingeling een einde wilde ma ken en die tot een vergelijk op den grondslag der natuurlijke mogendhe- den bereid was. Ook is er tot dusver géén sprake van een andere groep werkelijke oorlogsschuldigen, n.l. van hen, die door de stelselmatige opvoe ding van het volk tot haat en afkeer tegen de Duitsche natie en haar lei ding juist de woeste handelingen te genover weerlooze gevangenen en ge ïnterneerden hebben uitgelokt, welke een beschaafd land waarlijk niet tot eer strekken. Ongetwijfeld is in hooge mate ook de Fransche pers met talrijke van haar exponenten voor het lot verantwoordelijk te stellen, dat Frankrijk getroffen heeft. Dat deze kringen zich door de gemelde a.s. onderzoekingen naar de oorlogs- schuld in het geheel niet getroffen en bedreigd voelen, toont de weinig oordeelkundige en voor Duitschland even weinig vertrouwenwekkende wij ze, waarop bepaalde beruchte ophit sers het oude spelletje meenen te kunnen voortzetten. Of het voortzetten van deze methoden, zoo besluit de correspondentie, wel goed is voor de belangen van de Fransche natie, zou men in Vichy eens rijpelijk moeten overwegen. Berlijn en Rome volkomen tevreden De „Dienst aus Deutschland” con stateert, dat men in Berlijn en ook wel in Rome met het resultaat der be sprekingen vokomen tevreden is. Thans is het terrein in Zuidoost-Euro- pa in zooverre geëffend, dat de be treffende landen onder elkander de op lossing van de hangende kwesties kun nen regelen. Rechtstreeksche on- derhandelingen tusschen Hongarije, de „Kokoemin sjimboen”: Het volk ver trouwt er op, dat de versterking van de as BerlijnRomeTokio het kernpunt van de nieuwe buitenlandsche politiek van Japan zal zijn. Het volk begrijpt den toestand over het algemeen in zoo ver, dat de buitenlandsche politiek van het kabinet-Konoje in deze richting moet gaan. Het blad „Nitsji nitsji” meldt in dit verband verder, dat de huiszoekingen bij den overleden Reutercorrespondent Cox ook bewijzen voor militaire spion nage aan het licht hebben gebracht. De „Kokoemin sjimboen” beschrijft de actie van spionnage en propagan da, uitgeoefend door het „Japansch- Engelsche instituut” en de „Ja- pansch-Engelsche vrouwenclub”, wel ke organisaties er toe gediend hebben om belangrijke politieke gebeurtenis te ervaren en de achtergronden de Japansche politiek te leeren kennen. De Italiaansche aanval op een Britsch convooi De militaire commissie van den Senaat heeft zich gisteren eenstemmig uitgesproken voor het wetsvoorstel, dat president Roosevelt machtigt de nationale garde en de reserve-officie- ren voor een oefendienst van niet lan ger dan 12 maanden op te roepen. Het voorstel gaat thans naar den Senaat terug. „Voorzichtige afweer” In zijn slotrede ter conferentie ver klaarde de voorzitter, de Cubaansche minister van buitenlandsche zaken, Campa: De hier genomen maatrege len scheppen geen nieuw recht. Zij zijn tegen geen enkel land gericht, doch dienen uitsluitend tot voorzich- tigen afweer, opdat in Amerika vrede, veiligheid en democratie behouden blijven. Het voornaamste besluit van deze bijeenkomst werd uitdrukkelijk aan de voorwaarde van het zelfbe schikkingsrecht der volkeren gekop peld, waaruit blijkt, dat wij geen landhonger hebben en andere volkeren niet onderwerpen willen. Nog wordt gemeld, dat evenals Argentinië ten aanzien van de Falk- land-eilanden, zoo ook Guatemala ten aanzien van zijn conflict met Enge land betreffende Belice (Britsch Hon duras) een nadrukkelijk voorbehoud maakt. Van de aankondiging van Guatemala, dat het desnoods Belice bezetten en de kwestie voor een scheidsgerecht zal brengen, werd door de conferentie zonder tegen spraak kennis genomen. Het voorstel van Uruguay, de territoriale wateren tot 25 zeemijlen uit te breiden, werd voorgelegd aan de rechtscommissie te Rio de Janeiro. DE ONDERGANG VAN DE I WILLIAM BROWN Met speciale volmachten bekleed Naar uit Vichy wordt gemeld, wordt de tegenwoordige president van het hof van cassatie, Caous, president van het staatsgerechtshof, terwijl de lands advocaat bij het hof van cassatie, Cas- sagnu, in dezelfde functie in dienst treedt bij het staatsgerechtshof. Leden van dit gerechtshof zijr. verder een generaal van het leger, een vertegen woordiger van de oudstrijders, een lid van den raad van het legioen van eer, en twee rechters van lagere colleges. De ministerraad zal deze leden in, Augustus benoemen en bovendien de plaats van bijeenkomst, die in het on bezette deel van Frankrijk zal liggen, bepalen. Omtrent de bevoegdheden van het staatsgerechtshof voor de behandeling der zaken tegen alle voor de neder laag van Frankrijk verantwoordelijk gestelde militaire en politieke persoon lijkheden, wordt in welingelichte krin gen te Vichy bekend, aldus het D.N.B., dat maarschalk Pétain dit hof vérstrek kende speciale volmachten zal geven, uitgaande boven alle bestaande mili taire en civiele gerechtshoven en zon der rekening te houden met het Fran sche strafrecht, zooals het tot dusver bestond. Het staatsgerechtshof zal een on derzoek instellen, dat teruggaat tot 1919 en gericht is tegen allen, die vér- hinderden. dat Frankrijk zijn militaire positie niet heeft aangepast aan de doelstellingen van zijn politiek. Als speciaal punt in de aanklacht zal de kwestie komen, waarom de Fransche generale staf 9 maanden lang in het defensief is gebleven, en passief den aanval van het Duitsche leger heeft afgewacht. Een officieele aanklacht is nog niet gepubliceerd. Aangezien Fransche regeeringskrin- gen het strengste stilzwijgen in acht nemen over de verblijfplaats der aan geklaagde politici, is het buitengewoon moeilijk na te gaan, waar zij zich be vinden. Met eenige stelligheid kan slechts bevestigd worden, dat Daladier zich na zijn terugkeer uit Marokko op houdt in een hotel te Marseille. Hij mag dat hotel niet verlaten. Reynaud vertoeft in de nabijheid van Vichy, eveneens onder politiebewaking in een hotel. Campinchi en Delbos daarente gen zouden nog in Rabat (Marokko) zijn, waar zij eveneens onder politie bewaking zijn gesteld. In de gisteren gehouden minister raad te Vichy is de wet tot instelling van het staats- of opperste gerechts hof definitief aangenomen. Art. 1 be paalt, dat het opperste gerechtshof tot taak heeft te oordeelen over minis ters of hun rechtstreeksche burger lijke of militaire ondergeschikten, wan neer zij tijdens hun diensttijd misda den of overtredingen begaan hebben of in strijd met hun ambtsplichten hebben gehandeld. Voorts is het ge rechtshof bevoegd voor aanklachten wegens aanslagen op de veiligheid Na een debat, dat als het meest ver bitterde sedert jaren wordt bestempeld heeft de militaire commissie van den Senaat de stemming over de dienst plichtwet, die gisteren had zullen plaats hebben, uitgesteld. Naar deel nemers aan de zitting hebben mede gedeeld, ging het meeningsverschil voornamelijk om den eisch der repu blikeinen, dat president Roosevelt zijn oordeel over het doel van de wet zou mededeelen. De regeenngsaanhangers verweten hierop den republikeinen,; dat deze trachtten, uit een defensie-, aangelegenheid politieke munt te slaan. De ongewone stijging van het aan tal huvzelijken, dat in de groote ste den in de laatste week is gesloten, wordt uitgelegd als een bewijs, dat talrijke Amerikanen vreezen, dat het aanhangige ontwerp op de invoering van den militairen dienstplicht zal worden aangenomen en nu trachten zich door een huwelijk aan den mili tairen dienst te onttrekken. De bur gerlijke stand in Boston gaf de laatste week bijna drie maal meer huwelijks- licenties uit dan in dezelfden tijd van het vorige jaar en de toeloop over treft volgens den burgerlijken stand zelfs procentueel dien van het voor-i jaar van 1917, toen Amerika ging deel nemen aan den wereldoorlog. Soort gelijke berichten komen binnen uit andere groote steden. VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF DE HERTOG EN HERTOGIN VAN WINDSOR NAAR AMERIKA? Laatste Voorstellingen van s

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2