VOOR DEN PUZZELAAR SPORT r HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 G 4 zv z r z cz DE REN VOOR ECHILLAIS winter inmaken H. C. C. 1 SLAAT HERMES D.V.S. J Hoeveel zal de huisvrouw voor den komenden Recepten Z U zy GROOTE OVERWINNING VAN D.H.C. 7~ T o Z9 O 4 O 6 DE COMPETITIE VAN DEN N.C.B. Z? T Z? T Z) O Z> S ZT Zf Z> O O /Z /V o o T Z? z? Z? ZZ o 4 /v /V Z> 7" /V Z? O Z) z? T Z O DE COURSES OP DUINDIGT DE AMSTEL WINT WEER VAN DE HOOP HAAGSCHE POLIT1EKAMPIOEN- SCHAPPEN NATIONALE KORTEBAAN- WEDSTRIJDEN DE PROEFWEDSTRÏJDEN TE ROTTERDAM R.K. NEDERLANDSCHE OPENING TERREIN KRANENBURG. athletiek VAN DE HAAGSCHE CLUBS De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: CRICKET VOETBAL Z7 Z7 Z^7 Z ZV PAARDEN. i— BOKSEN. WATERSPORT! ROEIEN aan- GOLF Crack behaalt de overwinning in de heat. radijs, rammenas en rauwe wortel, niet worden vergeten. Tenslotte zijn er nog de tomaten, die ook voor conserveering in aanmerking komen. De grootste aanvoer hiervan valt in de volgende maand en wij zullen dan op dit onderwerp terugkomen. dat mag van zoo met het aan haar Op Zondag 4 Augustus zullen op de Boschbaan bij Amsterdam, de „Nationale van den Neder- tier B A.D.O. 0—3; R.F.C.Het Noorden 00; Neptunusde Musschen 20; V.U.C.- A.D.S. 6—1; Xerxes—O.N.A 2—1; Laak kwartierH.B.S. 20; D.H.C.Duno 20; Laakkwartier BR.F.C. 04; Olympia A.S.C. 3—0, A.D.S.—O.N.A. 0—2; A.D.O.— Het Noorden 1—0; V.U.C.Xerxes 10; Laakkwartier AA.S.C. 21; Celeritas H.B.S. 21; NeptunusD.H.C. 24; Laak kwartier BHet Noorden 02; de Mus schenDuno 00; A.D.O.-R.F.C. 00; H.B.S.—A.S.C. 4—0; V.U.C—O.N.A. 0—2; A.D.S.Xerxes 02; de MusschenD.H.C. 0—1; V.U.C.—O.N.A. 0—2; A.D.S.—Xerxes 0—2; de MusschenD.H.C. 01; Neptunus Duno 22; Laakkwartier ACeleritas 21; De winnaarsgroep werd dus gevormd uit A.D.O., D.H.C., Xerxes en Laakkwar tier A. Xerxes won met 20 van A.D.O. en Laakkwartier. D.H.C. werd 00, na strafschoppen won Laakkw. finale Xerxes Laakkwartier 10. Eerste prijs Xerxes, 2e pr. Laakkw. A, 3e prijs D.H.C., 4e pr. A.D.O. Verliezersgroep: le pr. R.F.C.; 2e pr. O.N.A., 3e pr. A.D.S. De bekers enz. werden door den heer v. d. Klaauw, voorzitter van Laakkwartier met een hartelijke speech aan de winnaars uitgereikt. Memoreeren wij nog dat A.D.O. op 11 en V.U.C. op 18 Augustus a.s. een dergelijk tournooi organiseert dag is het op eenigszins feestelijke wijze geopend, waarbij o.m. tegenwoordig wa ren de heeren W. Burgwal, die namens den K.N VB. het woord voerde, zoomede de bestuursleden van den H.V.B. de hee ren H. J. Hierck en M. D. Naar, terwijl verden werden opgemerkt de heeren C. L. Jurling en H. de Hartogh. Bij verhin dering van den heer Weber, voorzitter van Kranenburg, verrichtte de heer Huis man, penningmeester van de roodbroe- ken, de openingsplechtigheid. De hoofd wedstrijd Kranenburg tegen Duno nam daarop een aanvang en werd met 62 door de thuisclub gewonnen. In de och tenduren hadden de lagere elftallen el kaar bekampt, hetgeen de volgende uit slagen opleverde: Kranenburg 2Duno 2 66 en Kranenburg 4Duno 4 35. De opbrengst van deze wedstrijden komt ten goede aan het geteisterde Rotterdam. VOETBALBOND In Delft had D.H.L. 2, de kampioen van de Zuidelijke le klasse, St. Ignatius uit Rotterdam op bezoek. De thuisclub behoorde tot de reserve le klasse. Tot de rust ging de strijd vrijwel gelijk op. Uit een hoekschop nam St. Ignatius met een kopbal van H. van Overdam de lei ding, 01. Vrij spoedig hierna zagen de Delftenaren kans gelijk te maken door Nünh, die een onhoudbaren schuiver in schoot. De tweede helft was nauwelijks vijf minuten oud of St. Ignatius zag zich een penalty toegewezen en het werd, 12. De Rotterdammers voerden hierna den stand tot 14 op. Kort voor het einde zag Wiegman nog kans voor de Delftsche ploeg te scoren, 24. St. Ignatius 2 speelde nog tegen D.H.L. 3. De Delftsche verdediging maakte geen al te besten indruk en met rust hadden de bezoekers een 31 voorsprong. Na de hervatting bleken de doelpunten niet duur; vooral D.H.L. was zeer actief en wist tot driemaal toe succes te boeken. De Rot terdammers scoorden twee doelpunten, zoodat het einde kwam met 63 voor St. Ignatius. Terwiel neemt alle wickets van H.C.C. 2 G. A. van Doorn de beste athleet. De jaarlijksche wedstrijden van de Haag sche Politie Sport Vereeniging vonden gis teravond op het sportterrein in het Zui- derpark plaats. Door den regen van de laatste dagen was het veld zeer zwaar, hetgeen bij de loopnummers wel het meest tot uiting kwam. Het meest spannend was de finale over de 100 m., welke door van Doorn mét miniem verschil vóór Boek werd gewonnen. Als beste athleet plaatste zich, evenals het vorige jaar, G. A. van Doorn, die in 5 nummers de eerste plaats bezette. Bonnie’s Norton 1720 m., eig. stal Gruno (Geersen); 3. Whins 1780 m., eig. stal Goodluck (J. Kruithof). N.g.: Admiral Guy. Hanover Busybody en Spencer Gay. Tijden: 2 min. 30.8 sec. (1 min. 28.7 sec.). 2 min. 36.2 sec., 2 min. 36.8 sec. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB In den jongsten singles-vlaggenwed- strijd, waaraan door 18 spelers werd deel genomen, bereikte de heer P. Homoet (18) met zijn vlag de 18de fairway; 2e werd de heer W. H. Vroom in de hole van de 17de green. Bij het overkampen om den L. Graaf van Limburg Stirumbeker zegevierde én heer P, Homoet. Zooals wij bereids hebben medegedeeld, heeft Kranenburg zijn home, dat gelegen was op Ockenburg, vaarwel gezegd en beslag gelegd op het voormalige veld van K.N.B., gelegen aan den Leyweg. Zon- Het blijkt meer en meer, dat de courses, welke regelmatig op Duindigt worden gehouden, in een behoefte voorzien. Er start steeds een flink aantal paarden en de publieke belangstelling is beter dan in vorige jaren. Ook Zondag werden de courses weder door mooi zomerweer be gunstigd. De resultaten luidden als volgt: Eliancprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m.: Corella leidde aanvankelijk, daarna even Doctor Scott, maar Captain Norton ging de leiders korten tijd voor bij, doch zag zich spoedig weder gepas seerd door Corella en Douglas H. Tusschen deze twee paarden bleek de eindstrijd te gaan en Douglas H. wist tenslotte met gemak te winnen: 1. Douglas H. 1720 m., eig. A. Blom (eigenaar); 2. Corella 1700 m., eig. J. v. Buytene (Laarman); 3. Cap tain Norton 1720 m., eig. M. v. Renswoud (Ensirtg): 4. Doctor Scott 1700 m., eig. G. v. d. Elshout (v. d. Berg); 5. David Volo 1720 m„ eig. J. de Vlieger (eigenaar). In gehouden: Bon Esprit 1760 m. (Ockhorst). Tijden: 2 min. 54 sec. (1 min. 41.1 sec.), 2 min. 54.6 sec., 2 min. 58.6 sec., 2 min. 58.7 sec., 3 min. 4 sec. Emerandeprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse over 2060 m.: Caesar S, de favoriet, had spoedig de eerste plaats veroverd. Voor de tribune volgden Baron Harwester, Donum Vita en de anderen. Aan de over zijde was Boyke Norton uit de achterhoede gekomen en het paard van stal Hollandia liep daar op de derde plaats, om in de bocht reeds achter den leider Caesar S te loopen. Caesar S was echter niet te be reiken en Boyke kon slechts als eervolle tweede eindigen: 1. Caesar S 2080 m., eig. stal Gruno (J. Kruithof); 2. Boyke Norton 2100 m., eig. stal Hollandia (Geersen); 3. Donum Vita 2080 m., eig. C. Stein (eigenaar); 4. Avro 2060 m., eig. G. Ven- neman (Uytenbosch); 5. Baron Harwester 2080 m„ eig. A. v. Sprundel (v. d. Berg); 6. Baronesse K 2120 m., eig. stal Gruno (E. Kruithof). N.g.: Zampa BN2 2120 m. en A. Farm Relief 2100 m. Tijden: 3 min. 7 sec. (1 min. 29.9 sec.), 3 min. 10.4 sec., 3 min. 11 sec., 3 min. 16.4 sec., 3 min. 17.8 sec., 3 min. 18.8 sec. Ericaprijs. Ren op de vlakke baan over 2400 m., te rijden door officieren, heer- rijders en jockey’s. Officieren en heer- rijders 3 k.g. ontheffing: Een mooie race, opnieuw door Echillais gewonnen. Alcalm leidde in het begin, later Ponton, terwijl aan de overzijde Echillais aan het hoofd wist te komen. Zuenoula kwam daar uit de achterhoede te voorschijn, om de twee de plaats te bereiken. Verder bracht de schimmel het echter niet, want de ruin kon den gcduchten Echillais niet bereiken: 1. Echillais 80 k.g., eig. stal Gruno (Kui per); 2. Zvensola 69 k.g., eig. A. Graaf v. Bylandt (Riens); 3. Ponton 55 k.g., eig. S. Graaf v. Limburg Stirum (v. Yperen); 4. Furnes 59 k.g., eig. F. Frowein (Mul der); 5. Alcalm 60—3 7* k.g., eig. G. L, Kipper (eigenaar). Gunny Mat IJ lengte. Tijd: 2 min. 49.2 sec. Ermitageprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m.: Nadat Corella en Caid door een aanrijding buiten gevecht waren ge steld, kon Camelia vóór Dienares de lei ding nemen. Aan de overzijde voegde zich Donar bij het voorste peleton en de ruin kon zelfs korten tijd de eerste plaats be zetten. Dienares en Dutch Hanover volg den zeer nabij. In de rechte lijn nam Dutch Hanover de overhand en slechts Avro kon eenige bedreiging uitoefenen: 1. Dutch Hanover 1720 m., eig. M. P. van Renswoud (L. Ensing); 2. Avro 1760 m., eig. G. Venneman (Uytenbosch); 3. Dou glas H 1740 m„ eig. A. Blom (A. Witte- veen); 4. Dienares 1720 m., eig. J. de Vlieger (eigenaar); 5. Camelia 1720 m., eig. E. Kruithof (J. Kruithof); 6. Donar 1740 m,, eig. H. v. d. Pol (Geersen). In gehouden: Corella 1700 en Caid 1740. Tijden: 2 min. 40.8 sec., 2 min. 41.8 sec., 2 min. 42.8 sec., 2 min. 43.8 sec., 2 min. 45.4 sec., 2 min. 47.8 sec. Evergreenprijs. Heat-prijzendraverij over 1720 m.: le heat: Hoewel niet best star tende, kon Crack de leiding nemen vóór Zoon v. David Guy en Admiral Guy. Aan de overzijde passeerden Hanover Busy body Admiral Guy. In de rechte lijn be reikte Hanover Busybody de tweede plaats, zonder Crack, den winner, gevaar lijk te kunnen worden: 1. Crack 1700 m., eig. G. J. v. d. Elshout (v. d. Berg) vóór Hanover Busybody 1740, Admiral Guy 1720, Bonnie’s Norton 1720, Spencer Gay 1780, Whim 1780, Job 1780. Zoon v. David Guy 1720 en Kozir B 1760. De laatste drie paarden gedistanceerd; Zoon v. David Guy bovendien gediskwalificeerd wegens te veel galoppeeren. Tijd: 2 min. 35.4 sec. 2e heat: Er was in deze heat geen paard, dat Crack kon bedreigen. De Zoon v. Judge Scott won dan ook van den start af onbedreigd. Hanover Busybody volgde aanvankelijk het best, maar moest plaats maken voor Bonnie’s Norton, die het tweede geld verdiende: 1. Crack 1700 m., eig. G. J. v. d. Elshout (v. d. Berg); 2. JUNIOREN-TOURNOOI VAN LAAKKWARTIER Na het Duno-jeugdtournooi, uniek van stapel is geloopen, evenveel lof gewaagd worden. LaakkWartier-adspiranten feest, dat Zon dag op de velden aan de Jansoniusstraat heeft plaats gehad. Secretaris Doesburgh heeft dan ook allen lof verdiend en mag zich, er op beroemen, dat er weer veel propagandistisch werk is verricht. Zestien elftallen hebben zich van 10 tot 5 uur heerlijk vermaakt en het talrijke publiek heeft zich geen moment behoeven te ver velen. In plaats van Olympia (Gouda), dat niet kon komen, trad het Haagsche Cele ritas binnen de krijtlijnen. Niet minder dan 10 fraaie prijzen waren uitgeloofd, w.o. keurige bekers van de Laakkwartier - supportersclub en de E.H.B.O. De uitslagen luiden als volgt: Laakkwar- men echter A. Nieuwenburg en Terwiel samen. Eerstgenoemde speelde na een on zeker en fortuinlijk begin zeer productief. Toen zijn innings van 69 een einde nam, doordat Rekkere op het bowlen van Niks een stumpkans benutte, bedroeg de V.O.C. score reeds 135. Dezelfde bowler nam in denzelfden over nog een wicket, maar daarna volgde een nieuw overwicht van de batsmen. Terwiel (47 n. o.) en Ingelse (25 n. o.) passeerden het totaal der be zoekers zonder verder wicketverlies, zoo dat V.O.C. met vier wickets in handen den wedstrijd won. De bowlingcijfers van H.C.C. waren: Bakker 3—35, Laboyrie 1— 62, Niks 2—48, Dubru 0—30. De lagere afdeelingen De H.C.C.-reserves? zetten wederom een stap op het pad naar het kampioenschap der tweede klasse Zuid door te Leiden met 80 runs op de eerste innings van Ajax te winnen. Ajax scoorde 90, Hagedoorn (5-31) en Edersheim (520) deelden de wickets. Van de 170 runs, die H.C.C. vervolgens voor verlies van negen wickets bijeen bracht, s?coorde ir. Neuerburg er 41, Ja- link 22, ir. de Klerck 19 not out en Exalto 38 not out. Een poging van H.C.C. om met innings te winnen werd opgegeven, toen Ajax voor verlies van een tweetal wickets 74 runs had gescoord. De H.B.S.-reserves, die eveneens in Leiden op bezoek waren, brachten het er minder goed af dan hun H.C.C.-colleges. Zij stelden tegenover de 79 runs van L. C.C. (Lochman van Bennekom 519) een totaal van slechts 61, en verloren dus, na dat een poging om den achterstand op de tweede innings in te loopen was mislukt, met 18 runs op de eerste innings. De Voorburgsche cricketclub verloor met 8 runs op de eerste innings van Quick. Quick scoorde 117 (van Helsdingen 48), en V.C.C. .109 (Couturier 35). Bij V.C.C. bowlde Bakker 439, Couturier 228 en van Wijk 226. bij Quick van Helsdingen 3—27, Veldboom 2—31, Mabel- lis 119 en Menheer 37. Tenslotte zij vermeld, dat het vierde elf tal der H.C.C. met innings van L.M.C.C. won (H.C.C. 109, L.M.C.C. 31 en 42) en dat het Nederlandsch Lyceum eveneens een inningsoverwinning behaalde op de reserves van V.C.C. (V.C.C. 35 en 46, N. L.C.C. 205 voor 7). Het volledige programma. Het volledige programma van de boks wedstrijden, welke door promotor Huize naar worden georganiseerd op Zondag middag 11 Augustus op de wielerbaan ,JDe Kreek”, Stadionweg 15 te Rotterdam, luidt als volgt: Hoofdnummer: Luc van Dam (uitda ger) tegen Leen Sanders (titelhouder) om het middengewicht-kampioenschap van Nederland; 15 ronden van 3 minuten. Tweede hoofdnummer: Robert Disch, lichtgewicht-kampioen van Nederland, tegen Arnold Lagrand, vedergewicht- kampioen van Nederland; 10 ronden van 3 minuten. Bijprogramma: van Creveld, nieuw prof middengewicht-kampioen van Neder land, tegen J. Serno, Amsterdam; 6 ron den van 2 minuten; R. Krijger, amateur- vedergewicht-kampioen van Nederland, tegen Wolfswinkel, Amsterdam, 6 ronden van 2 minuten; Beb de Reus, Rotterdam, tegen G. Serno, Amsterdam, 5 ronden va» 2 minuten; van der Dussen, Rotterdam, tegen N. Klein, Amsterdam, 5 ronden van 2 minuten; J. de Bruin, Rotterdam, tegen Schuurink, Rotterdam, 4 rondènvan 2 minuten. Op 4 Augustus te Amsterdam Op Zondag 4 Augustus zullen op kortebaan-wedstrijden” van den landschen Kanobond plaats vinden, welke ditmaal tevens het karakter van „Revan che nationale kampioenschappen” dragen. Dat zoo onmiddellijk na de kampioen schappen wederom nationale wedstrijden op het programma staan, mag thans als een zeer gelukkige omstandigheid worden genoemd. Immers velen meenen, dat bij de op 21 Juli gehouden kampioenschap pen te Wormerveer, wegens de slechte weersomstandigheden en de niet geheel rechte baan, niet alle factoren aanwezig waren om zich een juist beeld te kunnen vormen over de prestaties der verschil lende vereenigingen. Hoe het ook zij, op Amsterdam’s ideale wedstrijdbaan zal ongetwijfeld een scher per beoordeeling mogelijk zijn en het is te verwachten, dat in de verschillende series maar vooral in de seniores-klassen zeer felle strijd zal worden geleverd. De wedstrijden worden zooals gewoon lijk gevaren in de R. 1 S.—R. 2 S.- en R. 4 S.-klassen (resp. één, twee- en vierper- soons standaard racekajaks) en in de K. 1- en K. 2-klassen (resp. één- en tweeper soons internationale race-kajaks). De wed strijden die tevens gelden voor de pro motie- en degradatieregeling van den N. K.B. dragen een landelijk karakter. De aanvang is gesteld op half één. I Het eerste elftal van H.C.C. bleef Zondag I j.l. op eigen terrein met het ruime ver- I schil van 74 runs op de eerste innings in I de meerderheid tegen Hermes-D.V.S. De I Hagenaars hebben door deze overwin. I ning practisch gesproken de laatste hin- I dernis op den weg naar het kampioen. I schap van de Zuidelijke afdeeling der I eerste klasse gepasseerd. Met H.C.C. 2 wil I het na de nederlaag, welke dit elftal in I den wedstrijd tusschen de beide H.C.C.- I ploegen heeft geleden, niet meer vlotten. I Mr. van Manen c.s. verloren ditmaal met I vier wickets van V.O.C. Door dit resul- I taat is thans de voorsprong van drie I punten op het eerste elftal binnen drie I weken in een dito achterstand veranderd. I Vat de bezetting van de eerste plaats be. I treft kan H.C.C. 2 thans gevoegelijk als I kansloos worden beschouwd. H.B.S. blijft, ondanks matig batten goede resultaten I boeken. De wedstrijd tegen Sparta op I Houtrust, waarin de totalen van beide I partijen laag waren, leverde een over- I winning met 42 runs voor de thuisclub op. I In de Noordelijke afdeeling had A.C.C. I «reinig moeite met de Stichtsche, die in baar eerste innings volkomen faalde en het tot 28 runs bracht. A.C.C. stelde hier voor verlies van zeven wickets 158 runs I tegenover. Hoewel S.C.H.C. zich in haar I tweede innings belangrijk beter weerde I dan in de eerste, slaagde zij er toch niet I in een inningsnederlaag te ontgaan. Het I totaal werd dank zij goed batten van het I uit Hupkes (28) en Breuning (59) be_ I staande openingspaar 120. zoodat de I Utrechtenaren tien runs te kort kwa- I uien ter vermijding van het extra ver- I liespunt. Vermelding verdient nog. dat I van de A.C.C.-bowlers P. Sanders jr., I veertien wickets nam voor slechts 33 I runs. I Ook de andere krachtmeting tusschen I het Amsterdamsche en het Utrechtsche I tricket viel in het voordeel van de hoofd- I stad uit. V.V.V. won namelijk met 98 runs I op de eerste innings van Hercules. Bijna I was het ook hier tot een inningsoverwin. I ning gekomen, want nadat in de eerste I innings Hercules 102 en V.V.V. 200 voor I 8 had gescoord, verloor Hercules in de I tweede innings negen wickets voor 57 I runs, alvorens het verstrijken van den I speeltijd uitkomst bracht. Rood en Wit won in een merkwaardi ger wedstrijd met acht wickets van V R. A. V.R.A. begon met het lage totaal van 74 (Sodderland 526), maar de Haar lemmers faalden totaal met het bat en 1 brachten het niet verder dan 46. De beurt was toen weer aan den Rood en Wit-aan. val. waarin Sodderland (615) en van der Togt (416) dusdanig op dreef ble ken, dat V.R.A. weldra ten tweeden male aan den kant zat voor 37. De thuisclub scoorde daarna de voor een overwinning op de tweede innings benoodigde runs voor verlies van een tweetal wickets. H.C.C. 1—H.D.V.S. De H.C.C.-aanvoerder won den toss en liet de bezoekers batten. Het dikwijls zoo bijzonder productieve, uit Stolk en Bor. lani bestaande openingspaar, droeg dit maal gezamenlijk slechts 23 runs bij. Het gevolg was. dat Hermes zich bij de lunch met vijf wickets neer voor 49 runs in een verre van gunstige positie bevond. Na de hervatting van het spel kwam er echter verbetering. Dank zij Offerman (14), Keuzenkamp (11), Scheffer (11 not out) en een zeer harde innings van Tettelaar (33), die o.a. vier zessen op de Beus sloeg alvorens hij door dezen slowbowler werd gecleand, steeg het totaal nog tot 122. Van de H.C.C. batsmen was mr. ten Bosch, die dit seizoen wel zeer produc tief Is, weer uitstekend op dreef. Hij werd met een zeer goed gespeelde 65 top scorer. Van der Luur (28) en Gallois (31) stonden hem goed terzijde, terwijl voorts jhr. van den Bosch (11), mr. H. van Ma nen (10), Roes (11) en van Riemsdijk (10) er üi slaagden, de dubbele cijfers te be reiken. Op 196 voor verlies van zeven wickets sloot de Haagsche aanvoerder de innings, teneinde een poging te onder, nemtn, om de tegenpartij nogmaals uit te gooien. Deze had geen succes: met vier wickets neer voor 42 runs zag men van verderen strijd af. De bowlingcijfers waren. H.C.C., le in nings: van Manen 318, Gallois 0—19, de Beus 6—61, van der Luur 113. 2e in nings: de Beus 2—14, van der Luur 2—18. H.D.V.S.Molenaar 3—60, Scheffer 4— 57, Borrani 0—47, Stolk 014. H.B.S.Sparta Hoewel de Sparta-bowlerij niet zeer ge. vaarlijk was, zijn de H.B.S.-batsmen er niet in geslaagd, het tot een flinke score te brengen. Zij hadden reeds voor de lunch allen een beurt gehad voor 83 runs. Als gewoonlijk gaf Herklots het beste batten te zien. Hij was ook ditmaal topscorer, met een uitstekende innings van 38, die drie zessen en twee vieren inhield. Ver der brachten Huinder (10), van Katwijk (11) en aanvoerder Wunder (14) het tot dubbele cijfers. De Bruin bowlde 1 voor 32, Schilthuis 5 voor 31 en Sonneveld 3 voor 20. Het batten van de thuisclub bleek, boe. wel matig van kwaliteit, nog altijd aan merkelijk beter dan dat van de bezoe kers. Erkend dient overigens, dat zij het op het zeer goede bowlen van Huinder verre van gemakkelijk hadden. Huinder nam zeven wickets voor vijf runs! De rest was voor Wunder (328). Het Sparta. totaal bedroeg slechts 41 runs, waarvan Schilthuis 13 en Senn 15. Een poging van 5e Rotterdammers om den achterstand op de tweede innings in te loopen werd door Herklots met 47 not out en Wunder met 17 not out in de kiem gesmoord. Toen bij het aanbreken van de theepauze de stand 68 voor 0 was, zag de Sparta.aan. tmerder van verderen strijd af. De voedingsraad schrijft:, In een onzer vroegere persberichten is reeds uiteengezet, dat er in het algemeen voor de huisvrouw geen aanleiding bestaat om in bijzondere mate tijd en geld aan de inmaak te besteden, aangezien het een le gende is, dat de winter ons zoo zou beper ken in onze voedselkeuze, dat wij er zon der ingemaakte levensmiddelen niet zou den kunnen komen. Onder den drang der bijzondere tijds omstandigheden rijst uit de practijk de vraag naar een wat meer concrete voor lichting omtrent de hoeveelheid van in zonderheid voor inmaak in aanmerking komende groenten, die men noodig zou kunnen hebben om gedurende het komen de winterseizoen een behoorlijk even wicht tusschen versche en ingemaakte levensmiddelen in het dagelijksche menu te kunnen handhaven. Ook bij een ongunstigen toestand kun nen wij ons moeilijk voorstellen, dat wij zelfs in de stad in dezen winter niet de beschikking zouden hebben over zoo veel versche groenten: andijvie, boeren kool, spruitjes, roode kool, savoyekool, groene kool, witte kool, witlof, Chineesche kool, bieten, wortelen, koolraap, schorse neren, prei, uien.dat wij er geen vier a vijf maal per week de maaltijden mee zouden kunnen verzorgen. Met dit feit als uitgangspunt gaan wij nu een kleine berekening voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen van 2 tot 10 jaar opzetten. Bij een winterseizoen van zeven maanden (October tot Mei) heb ben wij te voorzien in 210 warme maaltij den. Voor Zondag om de veertien dagen be stemmen wij een voorraadje gesteriliseer de groenten, zoodat wij daarvoor noodig hebben vijftien literflesschen voor 15 maaltijden. Elke week rekenen wij een maal op zuurkool, een zeer waardevolle wintergroente, waarover later meer. Hier voor zal noodig zijn ruim 40 k.g. rauwe kool, met als resultaat 30 k.g. zuurkool voor 30 maaltijden. Om de andere week zouden wij bijv, snijboonen uit het zout kunnen geven (in overeenstemming met den smaak van een groot deel van onze bevolking. Men vergete vooral niet hierbij witte boonen te geven. Hiervoor is be- noodigd ongeveer 20 k.g. bruto boonen, dat is ongeveer 15 k.g. snijboonen voor 15 maaltijden. Eenmaal per week gebruiken wij peulvruchten voor 30 maaltijden, (bruine boonen, witte boonen, capucijners, groene erwten, linzen, enz. Viermaal per week komen versche groenten op tafel voor 120 maaltijden. Met behulp van deze gegevens zal men dus kunnen bepalen tot welke hoeveelhe den de verstandige huisvrouw, die de re gelen der hedendaagsche voedingsleer volgt, zich bij haar inmaak-arbeid zal be perken. Wie den wintervoorraad nog iets wil uitbreiden, zorge voor een zekere hoeveelheid gesteriliseerde vruchten .in den vorm van compote of van moes, die als nagerecht of als tractatie kunnen wor den gegeven. Voor een gezin van de hier boven aangegeven grootte kan met onge- ver twintig literflesschen worden vol staan. Dit gesteriliseerde fruit is eigenlijk bedoeld als een extra-lekkernij, die den rauwen appel zeker niet mag verdringen. Vooral op de dagen, waarop men inge maakte groente eet, mogen het verkrijg bare rauwe fruit en de surrogaten hiervan; Inmaak In gekurkte flesschen. Wijdmondsche flesschen leenen zich uit stekend voor het bewaren van sommige producten, die dan niet gesteriliseerd be hoeven te worden. Als groenten komen hiervoor in aanmerking: postelein, rabar ber, zuring. Door eigen zuurgraad van deze groenten wordt bederf tegengegaan. De gare, warme groenten worden in de zorg vuldig schoongemaakte flesschen gedaan. Er wordt wat sla-olie op gegoten en de flesschen worden met een uitgekookte kurk gesloten. Als slaolie niet beschikbaar is, kan men ook aan den buitenkant de poreuze kurk sluiten door ze te dompelen in gesmolten paraffine. Als vruchten komen in aanmerking onrijpe kruisbessen, de flesschen worden gevuld met rauwe kruisbessen, bijgevuld met gekookt en weer afgekoeld water tot boven de vruchten. Verder voorzien van kurk en paraffine. Zuurkool. Hiervoor nemen wij ge deeltelijk witte- en gedeeltelijk savoye kool, gewoonlijk tweemaal zooveel witte- als savoyekool. De kool wordt in fijne snippers geschaafd en per k.g. kool worden 2 eetlepels (20 gr.) zout genomen. De ge ringe hoeveelheid zout dient om voldoende vocht aan de kool te onttrekken, zoodat men na het snijden, doorkneden en aan stampen, de kool in het vat onder de pekel ziet komen. Tijdens deze bewerking voegen wij aan de koolsnippers wat peperkorrels en je neverbessen toe. Ter bevordering van het spoedig zuur worden ook wel een scheutje karnemelk. Op de zuurkool leggen wij een schoon doekje met plankje en steen, zoodat de kool onder het vocht blijft. De pot wordt op een frissche, vorstvrije plaats gezet en gedurende de eerste weken telkens nagekeken. De kim wordt verwij derd en doekje, steen, en plankje wor den in heet water schoon gemaakt. Inmaak in het zout. Als groen ten komen hiervoor in aanmerking gesne den snijboonen, gesnipperde andijvie en even opgewelde, maar daarna volkomen koud geworden slaboonen. Op 10 k.g. groente wordt 3 k.g. zout genomen. De groente wordt laag om laag, met zout in den steenen pit gepakt. Zij wordt stevig aangestampt, zoodat zich dadelijk vol doende pekel vormt. Om de groenten onder de pekel te houden, wordt er een doekje met een plankje en een steen op gelegd. Vruchtmoes in gekurkte fles schen. Hiervoor komen in aanmerking rijpe tomaten, pruimen, bramen, boschbes- sen. De gewasschen vruchten worden met aanhangend water tot een dik moes ge kookt. Dit wordt door een paardeharen zeef gewreven, zoodat schillen en pitten achterblijven. De schoongemaakte fles schen worden er mee gevuld en tegen de kook aan, 20 minuten, gesteriliseerd. De flesschen worden met een uitgekookte kurk gesloten en gelakt of in gesmolten paraffine gedompeld. Een vermakelijk nummer was het touw trekken tusschen bureauploegen, waarbij het bureau Rijswijkscheweg den beker moest verdedigen en wederom voor een jaar hierop beslag wist te leggen. Bij de 4 x 100 m. bleef de beker in het bezit van bureau Prinsestraat, Na afloop van den alleszins geslaagden sportdag, waarvan de leiding berustte bij inspecteur C. M. de Willigen, werden de prijzen uitgereikt door den heer C. Roza, voorzitter der H.P.S.V. De uitslagen luiden: 100 m. finale: 1. G. A. van Doorn 12.1 sec 2. J. G. Boek; 3. D. v. WeeL deren. 200 m. finale: 1. D. van Weelderen 24.1 sec.; 2. A. Slot; 3. J. C. Boek. 400 m. finale: 1. J. A. Koreneef 1 min. 0.8 sec.; 2. A. J. van Vliet. 1500 m.: 1. J. A. Koreneef, 5 min. 16.1 sec.; 2. G. A. Budde. Hoogspringen: 1. G. A. van Doorn, l. 70 m.; 2. C. Veenstra, 1.65 m.; 3. A. Mer- kelbach 1.55 m. Verspringen: 1. G. A. van Doom, 6.28 m. ; 2. C. Veenstra 5.94 m.; 3. A. Mer- kelbach 5.73 m. Hink-stapsprong: 1. G. A. van Doom, 12.32 m.; 2. C. Veenstra 11.43 m.; 3. A. Slot 11.18 m. Speerwerpen: 1. G. Treffers, 40.54 m.; 2. A. Slot 40.40 m.; 3. A. van Eyken 38.23 m. Discuswerpen: 1. A. van Eyken 32.06 m.; 2. C. Heynis 31.31 m.; 3. G. A. van Doom 29.55 m. Kogelstooten: 1. G. A. van Doom 11.77 m.; 2. A van Eyken 10.81 m.; 3. C. Veen stra 9.95 m. Bureau-ploegen. Touwtrekken: 1. Rijs wijkscheweg; 2. v. d. Vennestraat. 4 x 100 m.: 1. Prinsestraat 48.4 sec.; 2. Rijswijkscheweg; 3. Archimedesstraat. Zweedsche estafette. Beker van hoofd- inspecteul H. L. Preller. 1. Prinsestraat 2 min. 29.2 sec.; 2. Rijswijkscheweg. B.M.T. met 71 verslagen Een sterke D.H.C.-combinatie heeft een groote overwinning behaald op B.M.T., dat er dezen keer wel erg uit was, al dient gezegd, dat het de thuisclub geen moment meezat. Ook het ontbreken van C. Constandse in de voorhoede deed zich danig gelden, zoodat deze linie veel aan productiviteit inboette. Doelman Staak- man, die Kruis verving, heeft zich dapper geweerd en hem valt niets te verwijten. D.H.C. speelde een keurig spelletje en het samenspel der Delftenaren was af, terwijl het plaatsen snel en zuiver was, wat van de B.M.T.-ers niet gezegd kan worden. Al direct tijgt D.H.C. ten aanval en het duurt niet lang of een voorzet van Volle- bregt wordt door Ditmars keurig inge kopt. Als even later v. d. Lem blijft staan voor vermeend buitenspel, straft Dijkman dit af door hard in te kogelen. B.M.T. onderneemt eenige snelle aan vallen. Looman geeft goede voorzetten, doch het binnentrio is te zwak om succes te hebben, zoodat de D.H.C.-verdediging het niet al te lastig heeft. Dan zigzagt de D. H.C.-aanval weer op Staakman af en door onvoldoend wegwerken kan v. d. Engel den stand op 03 brengen. B.M.T. komt er dan iets beter in en Busker zorgt er voor, dat rust ingaat met 13. Na de hervatting zien wij J. Con standse middenvoor spelen en dit schijnt wel een verbetering. Een fel offensief op de D.H.C.-veste geeft v. d. Broek gelegen heid zijn kunnen als doelman te toonen, wat hij schitterend doet. Hij weerstaat den druk en haalt menigen bal juist on der de lat vandaan. Hij heeft echter ge luk als een kogel van J. Constandse van den binnenkant van den paal weer in het veld terugspringt. Zelfs een strafschop, door Looman genomen, weet hij uit zijn doel te houden. Dan werkt D.H.C. zich los. Bos, en vooral Bommelee, steunen den aanval goed en deze is thans een voortdurend gevaarDitmars en Dijkman brengen den stand op 1—5 terwijl een strafschop wegens hands 16 doet no- teeren. B.M.T. weet het spel weer te ver plaatsen, maar de afwerking der aanvallen deugt niet, terwijl de verdediging niets riskeert en stug ingrijpt Ook doelman v. d. Broek toont eenige malen zijn vak wel te verstaan. Als dan D.H.C. een vrijen schop te nemen krijgt, kogelt Ditmars hard op doel en via een tweetal spelers caramboleert de bal langs den verrasten Staakman. Vlak voor het einde kopt v. d. Engel, uit een voorzet van den goed gn tactisch spelenden Vollebregt in het net. doch om onbegrijpelijke redenen wordt dit doelpunt afgekeurd, zoodat D.H.C. alleszins verdiend, zij het ietwat geflat teerd, wint met 71. Volgende week komt een R.K.F.-elftal zijn krachten meten. Gisteravond is op den Amstel te Am sterdam de eerste wedstrijd geroeid voor den wisselbeker, welke uitgeloofd is door den voorzitter van De Hoop, den heer Lulofs. De bedoeling is ieder jaar dezer» beker tusschen de achten van de burger- vereenigingen te laten verroeien. Ditmaal hadden slechts de twee Am- sterdamsche vereenigingen, De Hoop en De Amstel, ingeschreven. De strijd werct dus een revanche van den kampioens wedstrijd van Zondag j.l. De omstandig heden waren nu beslist beterer stond niet veel wind en het water was merkelijk rustiger. De Amstel, die met een Invaller den start verscheen, heeft weer meerderheid getoond over De Hoop. De strijd was niet zoo spannend, daar de Hoopacht veel minder goed roeide dan in den vorigen strijd. De tijd was 6 min. 58 sec.; het verschil bijna 2 lengten. Zondag heeft op het Cele- ritas-veld (Zuiderpark 2e gedeelte) het treffen plaats tusschen twee teams, ge vormd uit de jeugd van Celeritas en Duno, tegen twee junioren-elftallen van E.B.O.H. (Dordrecht). Om 12 uur bestrij den elkaar de B-elftallen en om 2 uur de A-teams. De heerJ. A. Schroot, lid van de adspirantencommissie, houdt heden avond om 7.30 uur in de clubtent van Spoorwegen een causerie over de spelre gels voor leden en donateurs (trices) van Spoorwegen. Zondag om 10J uur speelt op het terrein van Celeritas (Zuiderpark 2e gedeelte) het navolgende commissieleden elftal tegen de veteranen van Celeritas: M. Sterke, J. Th. Josée, P. Peters, G. Meuleman, J. H. F. de Boer, J. de Waal, C. v. Asperen, B. v. Zuiden, J. Goedraad, Piet Hendriks en ir. van Emmenes. Ingevolge het besluit der gehouden ledenvergadering heeft de ver eeniging Houdt U sterk (H.U.S.) opge houden te bestaan. V.O.C.—H.C.C. 2 Zelden zal in een cricketwedstrijd één sPeler zoo zeer den toon hebben aange- Reven als Terwiel in deze match. Hij nam eerst alles wickets der tegenpartij voor yijf runs per stuk en scoorde daarna zelf J? not out. Aangezien echter zijn mede- “owlers belangrijk minder indruk op de H.C.C.-batsmen maakten, bracht de Haag sche het tot een zeer behoorlijk, hoewel gezien het feit, dat de wedstrijd op het kleine Sparta-terrein gespeeld werd n>et overmatig hoog totaal, te weten 191 ^ns. Tot deze score had Buetz een zeer goede 44 (7 x 4 en 1 x 6), van Oven een htstige 22 en Teeuwisse een harde 29 x 4 en 1 x 6) bijgedragen, terwijl voorts ft(>g aanvoerder van Manen (14), Bakker en Dubru (14) in de dubbele cijfers ■jwamen. Terwiel verdiende zijn 10 voor “1 volkomen door zeer snel en zuiver bow- w. De verdere bowlingcijfers waren: J. ”ieuwenburg 0-^59, A. Nieuwenburg 12, Kettlitz 0-L40. De inzet van de V.O.C.-innings scheen ”P een H.C.C.-overwinning te duiden. Er Pogen namcUjk »n korten tijd een viertal "icketa «m» wor 41 runs. Daarna kwa- SERIEWEDSTRIJDEN VAN OOIEVAARS Het programma der Ooievaarsserie voor Zondag luidt als volgt: 11 uur: H.D.V. 3 C.V.S. 5. S.H.C.Zwart Blauw 3; 12J uur: Laakkwartier 4winnaar A.E.C. 1Ter- laak 2. S.V.H. 2winnaar B.T.C. 3 H.D.V. 2; IJ uur: PostduivenB.T.C. Demi-finale K.N.V.B.-afdeeling: A.D.O- comb.Celeritas 3 (demi-finale le klasse H.V.B.)3 uur: E.S.D O—Kranenburg (demi-finale K.N.V.B.-afd.), V.V.L. T.E.D.O. 2.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3