BINNENLAND van en leeraren RECHTZAKEN De positie van tijdelijke werkzoekende TWEEDE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 JULI 1940 De Engelsche bomaanvallen ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN Het nieuwe rüwielbelasting- plaatje Van 1 tot en met 8 Augustas nog geen boete SOLDAAT SCHOOT OP KAMERAAD Strand tusschen Hoek van Holland en Monster levensgevaarlijk De vijfde kindervacantietrein naar den Ostmark Restitutie bij het koopen van boter op vetkaarten Terugkeer van vermiste Bredanaars gestagneerd Door de voorgenomen bezuiniging zou 5 a 8 pCt. der leerkrachten overbodig worden van opgewekte stem- Weermacht, v. Begrafenis van slachtoffers te Groningen. mr. Herbert dat deze een hun Ook den dagen van en THE ATERDIRECTEUR VEROORDEELD De Rotterdamsche rechtbank heeft den 33-jarigen orgelfabrikant en thea terdirecteur A. W. J. S. jr., gedetineerd in het huis van bewaring, wegens op lichting, verduistering en valschheid in geschrifte veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van twee maanden voorarrest. Hoog Militair Gerechtshof Bij beschikking van den wnd. secre ts ris-gen era al, wnd. hoofd van het de partement van Financiën, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den open baren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belastingmerk. Een verklaring betreffende de samen werking van Leidsche raadsleden. In de Maandagmiddag gehouden ver gadering van den Leidschen gemeente- dr. C. Beekenkamp het „Alg. Handels- de volgende verkla- Het vacantie-postadres is: mej. G. A. C. Gelder, Zeilstraat 46, Amsterdam. raad heeft mr. (antirev.), naar blad” meedeelt, ring afgelegd: „De vertegenwoordigers van de po litieke partijen in den gemeenteraad, die prijs stellen op een rechtmatigen volksinvloed op wetgeving en bestuur, hebben mij gemachtigd de volgende verklaring af te leggen: De buitengewone omstandigheden, waarin ons vaderland verkeert, ma ken het tot een dwingende noodzake lijkheid, alle krachten richtend op de handhaving van een politiek beleid in overeenstemming met den Nederland- schen volksaard en de nationale tradi ties, een zoo groot mogelijke eenheid onder de verschillende volksgroepen te verkrijgen. In overeenstemming met den toe stand, zooals die voor het bezette Ne- derlandsche gebied is geschapen, con- stateeren wij, dat wij binnen de gren zen van de Gemeentewet betrokken zullen blijven bij de uitoefening van het gemeentebestuur. „Wij verklaren met handhaving van de beginselen, welke ons tot dusver hebben geleid, en met eerbiediging van elkanders opvattingen, bij voort- duur onze kracht te zullen inspannen om de gemeentelijke saamhoorigheid te dienen ter bevordering van de be langen der Leidsche burgerij, zoowel in geestelijk als in stoffelijk opzicht. Samenwerking tot dit doel zal met kracht worden nagestreefd. Op deze verklaring volgde geen dis cussie. In Leidsche raadskringen, ver nam het bovengenoemde blad, dat de restrictie ten aanzien van de politieke partijen in den aanhef der verklaring betrekking heeft op de omstandig heid, dat de vertegenwoordiger van de communistische partij aan deze verklaring geen deel heeft gehad. Voorbeelden van opofferingsgezindheid in de provincie Groningen. Het initiatief, dat de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan de laatste maanden heeft genomen, heeft het sociale besef merkbaar doen toenemen. Het aantal kinderen, dat in de provincie Gronin gen een gastvrij tehuis wordt verleend, zal deze week opnieuw stijgen. Kleine berichtjes leggen getuigenis af van een goeden geest. De Hervormde meisjesvereeniging te Oostwold besloot haar reiskas van 50 gulden af te staan aan de zieke en ge wonde militairen. De Noordgroningsche Tennisbond heeft onlangs de opbrengst der onder linge wedstrijden ter beschikking gesteld van Nederlandsche oorlogsinvaliden. Het bedrag aan inleggelden van ten niswedstrijden te Haren, dat anders voor winnaarsprijzen werd besteed, is in onderling overleg der deelnemers afge staan aan de noodlijdende bevolking van Rotterdam. Mededeeling aan den handel. Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat, te rekenen van 29 Juli 1940 af, aan dengene, die tegen inlevering van bepaalde nader aan te wijzen bons van de z.g. vetkaarten boter koopt, uit het Landbouw-Crisis- fonds, gedeeltelijk restitutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van /0.10 per 250 gram boter. Voorts is bepaald, dat de gelden, benoo- digd voor de uitvoering van deze beschik king, gesteld worden' ter beschikking van de stichting Nederl. Zuivelcentrale, geves tigd te ’s-Gravephage, hierna te noemen centrale, welke de restitutie zal uitkeeren door bemiddeling van de Nederl. Midden- standsbank N.V., gevestigd te Amsterdam, overeenkomstig nader door of namens den secretaris-generaal te geven aanwijzingen, met dien verstande, dat de centrale tot een en ander haar saldo zal kunnen aan wenden. Bedoelde beschikking kan worden aan gehaald onder den titel: „Crisis-restitutie- beschikking 1940 (boterdistributie.”). Vereeniging „Bureau voor handels- inlichtingen”. De algemeene vergadering der vereeni ging .Bureau voor handelsinlichtingen” heeft als opvolger van den heer W. R. Chambers, die verzocht te mogen aftreden, als directeur met algemeene stemmen be noemd den heer J. Bastenhof Gzn., die reeds 34 jaren aan het bureau is verbon den en gedurende de laatste jaren optrad als procuratiehouder en waarn. directeur. VEREENIGING VOOR AQUARIUM- HOUDERS „SCALARE” Bovengenoemde vereeniging. waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30 te Rijswijk, houdt op Maandagavond 5 Augustus a.s haar maandelijksche bij eenkomst in haar clublokaal Bezuiden- hout 13 (Gouden zaal rest. Den Hout), Iedereen, die belangstelt in de aquarium- liefhebberij en nader met Scalare wenscht kennis te maken, is van harte welkom. Er zal een uitgebreide societeitsavond gehouden worden. Een heele lijst van actueele vraagstukken over de aquarium- liefhebberij ts daartoe gereed gemaakt, o.a het verwarmings- en voedingsvraag- stuk in den komenden winter, kweekpro- blemen, enz. enz. De avond wordt beslo ten met een vischverloting. Intusschen zij reeds plannen ontworpen voor de z.g. wintercampagne en den feestavond, welke Scalare zal houden ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in September a.s. Aanbevolen maatregelen. Men pensionneere de leeraren op 60-jari- gen leeftijd, althans diegenen, die een vol doend aantal dienstjaren voor een behoor lijk pensioen hebben (en dat zijn uiteraard de meesten). De verruiming van werkgelegenheid, die hierdoor ontstaat, kan dan ten goede komen aan degenen, die een mobilisatie— vacature vervulden, en dus reeds ontsla gen zijn. Een belangrijk deel van hen zal op deze wijze weer aan den slag kunnen gaan. Ten opzichte van de voorgenomen les urenvermindering voor de leerlingen van 33 op 30 neme men den volgenden organi- satorischen maatregel: Men ontsla geen tijdelijke leeraren aan scholen, die met September a.s. hetzelfde aantal of meer klassen (in den zin van af- deelingen) hebben als het vorige jaar. Dit zijn natuurlijk verreweg de meeste scho len. Waar afdeelingen verdwijnen wordt eerst deze verdwijning op de gewone wijze bewerkstelligd; voor de verdere maatrege len zijn deze scholen gelijk te stellen aan de overige. De 33-30 maatregel wordt dan door de leeraren als volgt opgevangen: In de eerste plaats wordt schoolsgewijs het aantal les uren van leeraren, die méér dan 25 uren hebben, zoonoodig teruggebracht tot 25. Is deze vermindering nog niet voldoende in sommige vakken, dan verliest iedere leeraar een aantal uren in evenredigheid, met zijn in den laatsten cursus gegeven aan tal, met dien verstande, dat géén leeraar meer dan 5 lesuren verliest (plus het aan tal, dat hij er méér gaf dan 30), en dat rekening gehouden wordt met het feit, dat de lesuren van een leeraar aan verschil lende scholen tot een maximum van 25 mogen worden teruggebracht Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Middelburg de heer H. Leeuwen, cand. te Rijswijk (Z.H.) Geref. Kerken. Beroepen te Oude-Pekela ds. M. Ham ming te Siegerswoudete Glanerbrug de heer B. J. A. Streefkerk, cand. en hulp- pred. te Zutphen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loenen a. d. Vecht ds. W. E. M. Hoekzema, legerpredikant op wacht geld. Bedankt voor Almkerk ds. E. Broekema te Doorwerth-Heelsum. A.s. Donderdagavond half 8 spreekt ds. E. van Dijk voor de Oud Geref. gem. (centrum), Menninckstraat 7, te Scheve- ningen. j Morgenavond half acht spreekt ds. E. van Dijk voor de Oud Geref. gem. (Centrum) in het Geb. v. Christ. Soc. Be langen, Prinsegracht 75. Voor de Baptiste-gemeente houdt hedenavond 8 uur in de kerkzaal Zuid- Binnensingel 10, de heer F. H. de Ruyter een Bijbellezing. De heer Bel, van Rotterdam, spreekt a.s. Donderdag om 7.30 uur voor de Geref gem. in de N. Laantjes 120 te Schevenin- gen. HARMONIE „SPOORWIJK” Op het nationaal concours voor harmo nie- en fanfare-gezelschappen, uitgeschre ven door de Haarlemsche Politiemuziek- vereeniging te Haarlem, behaalde boven genoemde vereeniging, directeur G B. F. Verhaaf, in den concertwedstrijd een 2en prijs. Ook in den marschwedstrijd werd eveneens een 2den prijs behaald. Daar den heer G. B. F. Verhaaf sinds, korten tijd tot directeur van de Harmonie „Spoorwijk” werd benoemd, is dit voor hem een bijzondere prestatie. De Duitsche autoriteiten deelen mede, dat het strand tusschen Hoek v. Holland en Monster levensgevaarlijk is wegens de aanwezigheid en het aan spoelen van mijnen. Gistermorgen zijn onder buitengewo ne groote belangstelling twee slacht offers van den Engelschen bomaan val, welke in den nacht van Donder dag op Vrijdag op Groningen plaats vond, ter aarde besteld. Op de Zuider-begraafplaats werd al lereerst het stoffelijk overschot van den heer W. J. Alberts, werktuigkun dige, aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Onder de aanwezige autoriteiten be vonden zich o.m. de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden en de commandant van de Duitsche Weermacht, Hauptmann Rauch. Nadat de kist in het graf was neer gelaten, trad Hauptmann Rauch naar voren, legde een grooten krans der Duitsche Weermacht op het graf en sprak vervolgens een kort woord, waar in hy zijn medeleven betuigde met het tragische gebeuren tengevolge van den Engelschen bomaanval. Een broer van den overledene dank te. Een schat van bloemen dekte de baar. Een uur later werd op de Noorder- begraafplaats het stoffelijk overschot van de elfjarige Henny Knigge graf waarts gedragen. Vele leerlingen van de O. Q. van Swinderenschool waren bij de droeve plechtigheid tegenwoor dig, om een laatsten groet aan schoolvriendinnetje te brengen. hier gaven de burgemeester van Gro ningen en de commandant van de Duitsche Weermacht van hun belang stelling blijk. De Duitsche commandant en ds. S. Hoekstra spraken woorden van troost. Het graf was bedolven onder bloemen. ADMINISTRATIEF ZOEKGERAAKTE VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam heeft een administratief niet bekenden man veroordeeld tot één jaar gevangenis straf. De verdachte was volgens zijn zeggen op 1 Juli 1914 te Enschedé ge boren, doch stond niet in den burger lijken stand vermeld. Hij was werkloos en daar hij administratief gesproken niet leefde, kon hij geen steun krijgen. Om zich nu in zijn onderhoud te voor zien, had hij kleine verduisteringen en diefstallen gepleegd. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf mot aftrek van de preventieve hechtenis gerequi- reerd. Inmiddels is deze man echter nog niet administratief tot leven gekomen, zoodat, tenzij hij werk vindt, ook na zijn ontslag uit de strafgevangenis, de moeilijkheden met den steun zullen voortduren. Inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens. De ingenieur van den Rijkswaterstaat, belast met de inschrijving van motorrij tuigen en aanhangwagens, vestigt de aan dacht van eigenaren en houders zware vrachtwagens, aanhangwagens autobussen op het volgende: le. de inschrijvingsbewijzen van ge sloopte. verkochte of definitief gevorder de voertuigen moeten, onder mededeeling hiervan, aan het inschrijvingsbureau voor zware motorrijtuigen (adres: Carel van Bylandtlaan 3 te ’s-Gravenhage) terug worden gezonden. Deze verplichting is aan eigenaren of houders van motorrijtuigen opgelegd in gevolge het bepaalde in het derde lid van artikel 3 van het motor- en rijwielregle- ment; 2e. van ongeldig geworden bewijzen van inschrijving moet verlenging van den geldigheidsduur worden aangevraagd op de daarvoor bestemde, gratis verkrijgbaar zijnde (oranjekleurige) kaartfcrmulieren. der Kamp. H. Chr. Levóleger, W. van Lier, G. M. C. M. Olieman, Ouwehand. A. C. Raats, N. Schaap, W. M. Silas. J. E. van Staalduinen. B. Terburgh. E. Verleusen. M. Th. de WaaL A van Wolferen, P. van Zon. Handenarbeid: Geslaagd alhier de dames: J. H. Bent- hem. en J. Wolters, beiden te den Haag, A P. J. Boot, Rotterdam. M. Borsboom, Rijswijk, A. C. van der Hof, Vlaardingen, H. C. de Nie, Leiden. H. Buddingh. Sche- veningen. en J. E, Rosendaal, Koudekerk aan den Rijn. E Roosenstein, allen alhier en de heeren J W. Bruggink. L. F. Pfeiffer, P, Buite laar, allen den Haag. R.K. Mulo. Geslaagd alhier: J. Ploeg, J. de Buck, J. Copray, J. Ge.rs, J. Harings, H. Kap- J. Copray. J. Geers. J. Harings, H. Kap- H. van Noord. J. Scheltinga. C. Schipper, G. Scholtes, J. Schrijver, A. van Blijs- wijk, D. van Es, H. Freese. P. Knooff. H. v. d. Werf, C. Ammerlaan, M. Blankert, M. Brandsen, J. Heytveldt, A. Kins, A. Klemann, M. v, d. Kolk. Technische Hoogeschool. Prop. ex. mijningenieur J. Kraak. Aanv. paedagogisch examen Geslaagd te Utrecht mej. L. M. A. God- dijn, Leiden; A. G. van Woerkom, alhier. Fr a n s c h M. O. Geslaagd te Utrecht voor A de dames M. H. G. Bollinger, Breda; S. G. Wouters, Rijswijk;. M. Toth, Dordrecht; J. M. P. Hagenbeuchle, Vught en de heeren C. Hoogerwerf, Heemstede, J. C. A. J. Jas pers, Meyel (L.) en A. J. M. Janssen, Velsen. Fransch L. O. Geslaagd te Utrecht o.a. mej. C. Ha jet, Delft en de heeren C. van Doornum, al. hier, A. G. van Eysden, Rijswijk, J. Fraanje, Scheveningen. E n g el s c h M. O. Geslaagd te Utrecht voor A de dames J. W. Bodes, den Haag, M. J. Bom. Rijswijk, A. M. Taanman, den Haag, H. C. van Tiel, Culemborg en de heeren W. Brakel, Rotterdam, Th. W. Duives, den Haag; H. J. Klouwen, Amsterdam, M. L. de Koning, den Haag, F. C. Verhaaf. Amsterdam. Stuurlieden-examens. Geslaagd voor 2en stuurman groote handelsvaart de heer J. H. van ’t Hooft en voor 3en stuurman groote handels vaart: A. J. van As. Staatsexamenter toelating tot de universiteiten. (Art. 12 der Hooger Onderwijswet.) Ge slaagd voor diploma A: geen. Voor diplo ma B: mej. B. Quartero. Hoofdakte. Geslaagd voor beide gedeelten: A van den Berg, Hazerswoude, mej. C. G. M. Vaissier, ’s-Gravenhage. Voor gedeelte A: de dames M. S. T. van Hoogenhuijze, Rijswijk, G. J. van lersel, ’s-Gravenhage, en C. J. Kemper, ’s-Gra venhage. .Voor gedeelte B: mej. A. A. Delfgaauw, De vijfde kindervacantietrein naar den Ostmark is gisteren om 12.24 uur van het Arnhemsche station vertrok ken. Uit Arnhem en omgeving gingen 305 kinderen mee, terwijl de trein op de verdere reis nog groepen kinderen zou opnemen, zoodat in totaal 812 kin deren naar den Oostmark gingen. Aan het station was groote belang stelling, vooral van de zijde van de ouders, De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, was bij het afscheid aanwezig. Er heerschte een ming. Veler verblijfplaats echter bekend. De terugkomst der geëvacueerde Breda- naars blijft nog steeds in een langzaam tempo verloopen. Zoo zijn de laatste da gen wel enkele personen op eigen gelegen heid teruggekeerd, doch autobussen met vluchtelingen zijn sinds vijf dagen in het geheel niet gekomen. Wel is thans de ver blijfplaats van een deel der vermiste Bre- danaars bekend. Zoo verblijven er volgens de „Tel.” te Toulouse 45 uit Breda, benevens 47 uit Putte (N Br.), met den burgemeester van die plaats; te Montauban 16, te Montpel lier de 74 Bouvigne meisjes met negen leidsters, te Millau 4. te Lourdes 18, te Cette 80, te Mont d’Or 2, voorts enkelingen in kleine plaatsjes rond Bordeaux. In ver houding tot het aantal vluchtelingen, dat nog vermist wordt, is dus slechts van een klein deel thans de verblijfplaats met ze kerheid bekend. Niet alle in Frankrijk verblijvende vluchtelingen zijn evenwel bereid naar Nederland terug te keeren. Van de 80 vluchtelingen b.v., die te Cette verblijven, geeft circa tweederde er de voorkeur aan om in Frankrijk te blijven. Van de ver blijfplaats van de officieren en manschap pen van de eerste divisie der Kon. Mare chaussee is nog steeds niets met zekerheid bekend. Wel is via het Internationale Roode Kruis bij enkele familieleden van officieren, onderofficieren en manschap pen bericht ontvangen, dat dezen in goe den welstand verkeeren. doch voor het meerendeel werd ook via het Internatio nale Roode Kruis nog niets vernomen. EXAMENS Engelsch L. O. Geslaagd te Utrecht o.a. de dames S H. Hoekstra, W. B. Hoekstra, C. du Pre, ONRECHTMATIG ONTSLAG VAN ARBEIDERS Voor den Amsterdamschen kanton rechter zijn enkele zaken over het onrechtmatig ontslag van arbeiders behandeld. De eerste zaak was tegen een boekhouder van een technisch bu reau. wien ten laste was gelegd, dat hij op 15 Juni een monteur had ont slagen zonder daartoe vergunning te hebben van de arbeidsinspectie. De boekhouder verklaarde, dat de mon teur in de plaats was gekomen van den vasten monteur, die gemobiliseerd was. Toen deze gedemobiliseerd werd, meende hij, den plaatsvervanger te kunnen ontslaan. Bovendien stond deze plaatsvervanger niet in vasten dienst, daar hij, aldus de boekhouder, Inlichtingen voor studenten te Amsterdam Sedert elf jaar bestaat in Amsterdam het Centraal Studenten Bureau, dat zich ten doel stelt de studenten op materieel gebied van dienst te zijn. Het wordt ge vormd door ouderejaars studenten, die veelal zelf de moeilijkheden van een aan staand student aan den lijve hebben onder vonden. Daar dit werk als een vriendendienst verricht wordt, is het in het algemeen gratis. De zittingen van het C.S.B. vinden plaats in de Agnietenkapel, O.Z. Voor burgwal 231, buiten de vacanties op Woensdag en Vrijdag van 45 uur (ook in September). tegen den muziekinstru- waren door de mobilisatie en den oorlog dusdanig achteruitgegaan, dat hij op 31 Mei in overleg met zijn personeel besloot de zaken te liquideeren en derhalve ook den kantoorbediende v. d. S. ontsloeg. Door het besluit van 10 Juni was hij echter verplicht den kantoorbe diende wederom in dienst te nemen, waarop hij een vergunning voor ont slag aan de arbeidsinspectie aanvroeg. Deze vergunning werd hem op 26 Juni niet verleend. Hij heeft hierop den be diende weer in dienst genomen, echter in overleg met de arbeidsinspectie tegen een salaris van 45, in plaats van oorspronkelijk 60. De bediende zou twee uur per dag minder behoe ven te werken. Het salaris over de maand Juni werd hem niet uitbetaald. Het O.M. achtte het onrechtmatig ont slag bewezen en vorderde derhalve een voorwaardelijke hechtenisstraf van drie dagen met de bijzondere voor waarden, dat de schade, die de kan toorbediende wegens het nietbetalen van salaris had geleden volgens den ambtenaar 34.50 moest worden vergoed. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 7.50 subs, vijf hechtenis en wees de bijzondere voor waarde niet toe, aangezien de kan toorbediende de civiele vordering had ingetrokken. De rechter stelde zich op het standpunt, dat eventueele schade vergoedingen buiten de strafvordering om geregeld dienen te worden. ’s-Gravenhage. Machiniste n-e x a m e n. Geslaagd voor diploma C de heeren Chr. Oostdijk, J. A. Magielsen, beiden te Rot terdam. J. W. Loerakker, Schiedam, A. Verweel, Vlaardingen. Boekhouden M. O. K 12. Geslaagd de heeren: J. Bruyn. Alkmaar, H. Drukker, Amsterdam, J. F. C. Engels man, Assen, F. J. Groos, Eindhoven- Strijp, P. P. Groeneveld. Rotterdam, J. J. Griffioen, Leiden, L. C. W. Hagedoorn en A. M. J. Hazelzet, beiden te Rotterdam, H. S. Koestad, Utrecht. Hoogduitsche taal (M. O. a.) Geëxamineerd voor de huisakte drie j candidaten, geslaagd: mej. G. J. Philippi, I Wassenaar. Geëxamineerd voor de schoolakte twee candidaten, geslaagd: mej. A. J. Vreeling, den Haag en de heer A. Koopmans, Ois- terwijk. Hoogduitsche taal (L. O.) Geslaagd de heeren: T. Boersma, Bir- daard, J. J. Enserink, Eefde, H. Struiving, Zeist, S. Oosterhof, Nijlamer (Fr.), A. E. van Puffelen, Amsterdam, H. J. van Strien, Nieuwleuzen en W. van Vliet, Am sterdam en de dames A. K. A. Heister- klaus, Lindenheuvel-Geleen. Industrieschool voor M e i s- j e s, ’s-G ravenhage. Voor het schooldiploma coupeuse slaag den: D. M. Bom, P. Detmers, C. H. de Fouw, A. M. Krabman, P, Lammerse, H. W van der Lugt, Ph. van der Mast, M. A. van Meerendonk, W. J. Nieuwennhuys, C. Overduin, E. van Riet, T. van der Zwan. Het schooldiploma costuumnaaister werd behaald door: M. M. Bagijn, C. P. Grootveld, A. F. Heitman, C. E. Hoberg, E. J. Hoberg, P. A. ter Horst, M. G. van der Horst, C. J. Matse, E. H. Moulijn, M. J van de Pol, M. G. E. Stuivenberg, M. C. J. Tas, C. vanVeen. A. W. Ver schuur, A. A. ten Wolde ,H. M. Wolferen. Het diploma huisnaaister kon worden uitgereikt aan: C. S. van Dalen, J. H. Gimberg. N. Gimberg, J. C. van der Hoe ven, A. P. van der Horst, M. Kok, Y. V. Koorn, D. van der Kraan, E. van der Lugt, O. van der Sant, M. J. J. M. Spa pens J. Stoppelenburg, J. A. Straatman, J G. Tuinenburg, J. C. Vial, P. van Wan delen, J. van Werkhoven, I. J. Wernecke, K Westerduin, H. C. Zoutendijk. C. J. van der Zwan en J. P. Zwetsloot. Het getuigschrift van den 2-jarigen pri- mairen cursus werd behaald door: A. Jt Aalbers. Chr. Boekee, A. S C. Bosman, B. M. Feenstra, A. van Gilst, Chr. M. Gimberg. J. M. H. la Haye, E. Houwing. M. H. J. Kooymans, M. J. R. Mariman, H M. Oole. J. C. Reemeyer, A. H. Thoo- mes, H. M. Verburg, A. J. van Wouwen, A. van 't Zelfde. C. C. ten Broeke. H. J. van Dockum, M. A. Dijkstra, L. B. de Geus. H. van Hal, G2 van der Hoeven, H. van G J Leeraren in de lichamelijke oefening vallen buiten dezen maatregel, daar op hun lesurenaantal deze vermindering niet wordt toegepast Het is noodzakelijk, dat deze maatrege len, althans in organisatorisch opzicht, vóór 1 September hun beslag krijgen. Zij zijn het gemakkelijkst uit te voeren, om dat ze aan iedere school de minste ver schuivingen geven. Hiermede is ieder beroep op onmogelijk heid teniet gedaan. De enkele mogelijkhe den, waarbij in het bovenstaande niet voorzien zijn, dragen een incidenteel ka rakter. Men beslisse deze incidenteel, vol gens billijkheid. Kortom: Men neme slechts maatregelen in waardigen nationalen zin! In het orgaan van de vereeniging van werkzoekenden met volledige M.O. be voegdheid (We. Mo.) lezen we over de werklooze leeraren o.m. het volgende; Toen in 1933 onze vereeniging werd op gericht. was de werkloosheid onder dege nen, die trachtten een vaste betrekking bij het Voorbereidend Hooger en Middel baar Onderwijs te verwerven, zéér groot in verhouding tot het aantal vacatures, dat jaarlijks ontstond. Dat na een tweetal jaren ons ledental tot ongeveer 350 gestegen was, heeft me nigeen in die periode tot de overtuiging gebracht dat het met de toekomst van de meeste leden zeer slecht gesteld was, ook onszelf., Intusschen was er toen al een kentering gekomen, en wel in andere richting dan verwacht was. Zeker, het VHM.O. heeft in die jaren véél meer afgestudeerden op genomen dan aanvankelijk berekend was, doordat op tal van scholen het leerlingen aantal groeide. Maar een naar schatting nog grooter deel heeft uitwegen gevon den naar andere richting. Kantoor, labo ratorium. bibliotheek-wezen namen een deel op en voorts schafte een groot deel zich een bestaan uit privaatlessen en het medewerken aan, soms zelf opgerichte, cursussen en instituten. Reeds in April 1937 kon onze toenma lige secretaris, de heer P. Coenraad, in zijn artikel „De werkende werklooze” ge wagen van het feit, dat soms voor spoed- vacatures van tijdelijken aard niet altijd iemand in de plaatselijke omgeving te vin den was. De oorzaak was: er hadden teve- len „snipperwerk” gevonden, dat ze niet konden opgeven, omdat ze dan na hun tijdelijke betrekking op straat zouden staan. Zoo heeft zich de situatie verder de laatste jaren in die richting ontwikkeld. De invloed der mobilisatie Tot in Augustus 1939 de mobilisatie kwam. Toen gebeurde het volgende: er moesten in September verschillende nor male vacatures vervuld worden, terwijl de overvloed van sollicitanten al belang rijk verminderd was, mede door minderen aanvoer uit de universiteiten. Daarenbo ven verminderde het aantal werkzoeken den, doordat velen hunner onder de wa penen werden geroepen. Tenslotte werden er velen van de grootere groep der leeraren opgeroepen, waardoor tal van mo- bilisatievacatures ontstonden. Het gevolg is geweest, dat er in verschil lende vakken een tijdelijk gebrek is ont staan aan beschikbare leerkrachten. Dit tekort kon echter snel worden aangevuld uit diegenen, die zich reeds van het V.H. M.O. hadden afgewend, door de geringe kans aldaar geplaatst te worden. Deze moesten daarvoor echter hun an dere werkzaamheden opgeven. In den loop van Juni hebben eenige ver anderingen plaats gegrepen, die de ar beidsmarkt in ongunstigen zin hebben beïnvloed: Degenen onder de werkzoekenden zon der betrekking, die gemobiliseerd waren, keerden terug. Sindsdien zoeken zij em plooi. De gemobiliseerde leeraren keerden te rug. Hierdoor zijn er ongeveer 500 leera ren, die hen vervingen, op straat komen te staan en wel onmiddellijk. Dit is 8 10 pCt. van het totale leerarencorps. De Indische leeraren met verlof hier te lande, kunnen niet meer terug. Zij zoeken hier een betrekking. Er is een bepaling gekomen, die het splitsen van de 4e klas H.B.S. in een A en B-afdeeling vooral aan kleine scholen tei at. Inkrimping van het wekelijksch lesrooster der leerlingen bij het V.H.M.O. van 33 tot 30 wekelijksche lesuren. Hierdoor wordt vermoedelijk 5 a 8 pCt. der leeraren met ontslag bedreigd. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat er een verbod afgekondigd is om leeraren in tijdelijken dienst een vaste aanstelling te geven. Derhalve zal dus de bovengenoemde be zuiniging teweegbrengen, dat ongeveer alle jonge, tijdelijke leeraren uit het on derwijs geweerd worden’ Moét men hierdoor ook leeraren met vaste betrekking ontslaan, dan komen deze op wachtgeld. Maar ten opzichte van tijde lijke leerkrachten heeft de schatkist géén verplichting langer dan den tijd van hun aanstelling en deze eindigt practisch steeds juist vóór de groote vacantie of met 1 Sep tember! Degenen, die het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs kennen, wéten dat iedere inkrimping en bezuiniging aldaar steeds is uitgevochten ten koste van de tijdelijke leeraren! Het algemeene systeem is, dat géén werkkrachten door instellingen en parti culieren ontslagen dienen te worden Dan is het juist, dat er bij het openbaar en bijzonder Onderwijs geen massa-ontslag gegeven wordt! En zéker niet juist aan de jongsten! Onderwijs blijft slechts rfisch, wanneer een geregelde opname van nieuwe leerkrachten verzekerd blijft! Het zou niet in overeenstemming met onze tot dusver gevolgde gedragslijn zijn, als we ons slechts tot critiek bepaalden. Hieronder volgt dus een schema van de maatregelen, die o.i. genomen moeten worden. niet gebonden was aan vaste werk tijden. Er werd echter wel voor hem geplakt. Een gezagsverhouding ont brak. De monteur als getuige gehoord, sprak dit tegen. Hij had twee en twin tig en een half jaar bij het technisch bureau gewerkt, laatstelijk als chef- monteur. Bij een reorganisatie was hij ontslagen, doch op 9 September 1939 weer aangesteld. Wel werkte hij na dien in plaats van tegen een weekloon tegen een uurloon, doch van vrijheid van handelen was geen sprake, daar hij zich iederen morgen om acht uur moest melden en pas om half zes vrij was, hetgeen op een prikklok werd ge controleerd. Hem was bovendien ge suggereerd, dat hij na de mobilisatie ook in dienst kon blijven. Toteen eisch of een vonnis is het in deze zaak niet gekomen, daar de dagvaarding den boekhouder als lei der der N.V. noemde, hetgeen niet het het geval was en de dagvaarding der halve nietig werd verklaard. Een tweede zaak was commissienandelaar in menten W. Zijn zaken In hooger beroep zwaardere straf geëischt. Wegens poging tot doodslag is inder tijd door den Krijgsraad te ’s-Herto- genbosch de 21-jarige gewone dienst plichtige soldaat A. C. M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis en tot ontslag uit den militairen dienst zonder ont zetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Op 27 December van het vorige jaar had hij te Babberich (gemeente Zeve- naar) twee schoten gelost op een ka meraad, J. K., met wien hij de wacht moest betrekken; M. had den vorigen dag oneenigheid gehad met K. Toen deze het kwartier verlaten had en zich in de richting van de Duitsche grens begaf, had M. zijn geweer gela den, was K. gevolgd en had op onge veer 20 meter afstand op K. twee schoten gelost. Het eerste schot trof K. in den linkerschouder en het twee de miste den belaagde rakelings, daar deze dadelijk dekking zocht achter een boom en vervolgens wegsloop naar een winkel in de nabijheid. M. was ten laste gelegid, dat hij het voornemen had om K. opzettelijk van het leven te berooven en dat de uitvoering van dat voornemen niet voltooid was, doordat het eerste schot niet doodelijk was en het tweede miste. Gistermorgen stond M. in hooger beroep terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Ver meulen. eischte thans 3 jaren gevan genisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. In zijn requisitoir zeide de advocaat-fiscaal, dat het op zet blijkt uit het feit, dat beklaagde tweemaal heeft geschoten. Deze heeft bovendien niet in drift gehandeld, daar hij een geheelen dag gehad heeft om tot kalmte te komen. Beklaagdes raadsman, A. Polak, wees er op, soort minderwaardigheidsgevoel heeft als plattelander tegenover den stede ling dit is een obsessie geworden Hij had niet het opzet om te dooden, want hij heeft geschoten uit de vaardighou- ding en niet aanleggende. PI. conclu deerde, dat hier alleen sprake kan zijn van mishandeling, daar het feit geen poging tot moord is, poging tot dood slag niet ten laste is gelegd en het op zet om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, niet bewezen is. Spr. vroeg een gecombineerde straf. Het hof zal later uitspraak doen. Contact-commissie muziek- instrumenten-bedrijf. Het bestuur van den Ned. Bond piano- en orgelhandelaren en -fabrikan ten en het hoofdbestuur van den Natio nalen Vakbond van Muziekinstrument- makers en -stemmers hebben een „con- tact-commissie" samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van beide hoofd besturen. Deze commissie heeft tot doel, de be langen van het muziekinstrumentenbe- drijf, door het treffen van gezamenlijke regelingen, zoo goed mogelijk te behar tigen. Bloemkweekers vragen steun Het bestuur van den Bond van bloemen veilingen in Nederland heeft zich met een adres tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken ge wend. waarin de wenschen der bloem- kweekers worden uiteengezet en wordt gewezen op den financieelen achterstand in de bloemisterij, welke overbrugd dient te worden. Tevens wordt in dit adres de uitvoer van bolbloemen naar Duitschland bepleit. De betreffende organisaties in ons land stellen reeds geruimen tijd pogingen in het werk, om steun voor de bloemkwee- kerijbedrijven te verkrijgen. Thans is deze steun te meer noodig, gezien de grootere kosten der bloemkweekers en de lagere opbrengst. Gewenscht zou zijn een steun van regeeringswege voor eenmaal, hetzij op den omzet, hetzij op de beteelde op pervlakte gebaseerd. De personeele belasting van lichte zijspancombinaties. De K.N.M.V. meldt In verband met de huidige benzine- distributie hebben verschillende wegge bruikers meestal voor het vervoer te eigen behoeve zich een zuinig motor rijwiel aangeschaft van het type „onder de 60 k.g.” en daaraan een zijspan doen montueren Daar bleek, dat bij enkele ontvangers der directe belastingen twijfel bestond omtrent den aanslag van een dergelijke combinatie in de personeele belasting, heeft de K.N.M.V. zich terzake tot den secretaris-generaal, waarnemend hoofd, van het departement van Financiën ge wend. Naar aanleiding daarvan werd beves tigd. dat voor de toepassing van de wet op de personeele Belasting het gewicht van een zijspan bij het vaststellen van het gewicht van het motorrijwiel buiten aan merking dient te blijven, zoodat voor een motorrijwiel met een gewicht van minder dan 60 k.g., waaraan een zijspan is be vestigd. geen personeele belasting is ver schuldigd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6