DE TEXTIELDISTRIBUTIE Haagsche Courant van Woensdag 31 Juli 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Rotterdamsche kinderen naar o BINNENLAND STADSNIEUWS gj^ DE MOORDAANSLAG IN DE GROENESTEINSTRAAT Maandag begint de uit reiking der kaarten Het werkkamp op den Vosseberg Elf lijken geborgen Meer zoolleder beschikbaar zal NEDERLANDSCHE UNIE NIETS NIEUWS ONDER DE ZON F MAN IN SLOOT GESTAPT De Lrap-taxi in den Biedermeier Lijd Werkzaamheden gedurende de maanden Mei en Juni Verzending postpakketten naar Duitschland weer mogelijk Opgave van het sedert 28 Mei gekochte verlangd NOG STEEDS WORDT NIET GOED VERDUISTERD De dader te Utrecht aangehouden DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHLAND HET OVERLIJDEN VAN Ds. WELTER VOORBIJGANGER HERINNERDE ZICH HET SIGNALEMENT De Japansche lasthebber voor Nederlandsch-Indië Nieuwe radio-zendtijd regeling op komst? STRATENPLAN „MOERWEG III” De mynenlegger „Bulgia” gelicht Dezer dagen arriveerde een groep van 200 Rotterdamsche kinderen te Tilburg, waar ze bij families ?iya ondergebracht. Gepakt en gezakt op weg naar het kosthuis. Aanvragen om goedkeuring van nieuwe bouwwerken en en te d. c. a. 40 56 45 36 70 45 37 25 23 12 21 19 M 14 16 10 14 10 28 24 14 14 21 10 18 10 36 22 50 35 65 45 halfwollen en 20 35 31 20 10 10 10 10 om Door de duisternis misleid Eerste openbare vergadering op 6 Augustus hier ter stede of (col- 18 24 10 10 Uit bovenstaande is weer eens geble ken hoe nuttig de samenwerking tus- schen politie en pers kan zijn. Doordat vrijwel alle bladen het signa lement van A. S. opnamen, kon 5 uur na het verspreiden daarvan door een burger de dader aan de politie aange wezen worden. Dinsdag 6 Augustus zal de Nede*- landsche Unie haar eerste openbare vergadering in ons land houden, en wel hier ter stede in het Gebouw voor Kun- sten en Wetenschappen. Als sprekers zullen optreden nar. Einthovfen, mr. J. Linthorst Homan es prof. dr. J. E. de Quay. De aanvang der bijeenkomst, waart voor toegangskaarten aan het hoofd» kantoor, Alexanderstraat 20, verkrüft» baar zijn, is bepaald op 8 uur. De jongen werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie aldaar, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Hij zou hedenochtend op transport naar den Haag worden gesteld. De toe stand van de zwaargewonde vrouw was heden nog onveranderd ernstig. Het D.N.B. meldt uit Tokio Generaal Pabst, de Nederlandsche gezant te Tokio, heeft een bezoek ge bracht aan het Japansche departement van buitenlandsche zaken, zoo bericht Domei, teneinde inlichtingen in te win nen omtrent de keuze van den specia- len lasthebber, die door Japan naar Ned.-Indië zal worden gezonden. Naar Domei verneemt, heeft generaal Pabst in beginsel toegestemd in het voornemen van Japan om een specia- len lasthebber uit te zenden. Automobilist aangehouden Vannacht, ongeveer om 12 uur, is op de Laan van Nieuw Oost-Indië aange houden door een surveilleerenden po- litie-agent, de 34-jarige automobilist F. L. M.. afkomstig uit Empel (N.-B.), van beroep aannemer. M. reed n.l. met een personenauto, waarvan de lampen in het geheel niet afgeschermd waren. Met zijn auto is de aannemer mee genomen naar het politiebureau aan de Louise Henriëttestraat, waar een pro- ces-verbaal volgde. Blijkens een onderhoud, dat de Ar beiderspers met den heer A. de Vries, voorzitter, en den heer A. Pleysier, programmaleider van de V.A.R.A. bad, is er een nieuwe zendtijdregeling in de maak. Daarbij zou de Kootwijk- zender de lange golf van 1875 m. voor ons land verloren gaan, wanneer de beide nieuwe Jaarsveld-zenderS, op de middengolf 301 en 415 m„ worden aangewezen voor den Nederlandschen omroep. Daarmede zou gepaard gaan een nieuw schema voor vaste zendda- gen voor de omroepvereenigingen. Toen hij den jongeman op den Catha- rijnesingel te Utrecht zag loopen viel het hem op, dat diens ui terlijk sterk overeenkwam met dit signalement, waarna hij den jongen eenigen tijd volgde en een agent van politie er op attent maakte. De rouwdienst in de Groote Kerk De rouwdienst, welke Vrijdag a.s. 10 uur in de Groote Kerk alhier wordt gehouden, in verband met het overlijden van den oud-hofprediker ds W. L. Welter, zal geleid worden door ds. P. J. Molenaar, alhier: Naar wij vernemen is de dader van den moordaanslag op de 34-jarige vrouw M. B.H. in de Groenestein- straat te dezer stede, de zeventien jarige A. S, gisteravond laat te Utrecht aangehouden, op aanwij zing van een burger, die het signa lement van den vluchteling des avonds in de krant had gelezen. In zijn vergadering van 26 Juni 1933 heeft de Raad besloten tot den aanleg van 't z.g.n. stratenplan „Moerweg III” (1ste gedeelte) en de daarvoor noodige gelden beschikbaar gesteld. Dit werk is, tengevolge van dé zich sterk wijzigende economische omstan digheden, welke spoedige uitgifte van den in het plan gelegen bouwgrond on waarschijnlijk maakten, destijds niet tot uitvoering gekomen en bij Raadsbesluit van 19 Juni 1934 werd het verstrekte crediet afgevoerd. B. en W. achten thans den tijd geko men tot den aanleg over te gaan. Wel is thans ook de vraag naar bouwgrond nog gering, maar te verwachten is, dat daarin verandering zal komen. Het is van groot belang, dat het stratenplan alsdan gereed zal zijn. Ook met het oog op de uitbreiding van werkgelegenheid is aanvatting van dit werk geraden. Reeds is daartoe door den Regeerings- commissaris voor den Wederopbouw vergunning verleend. Intusschen is het wenschelijk geble ken het uitbreidingsplan ter plaatse te wijzigen. Het onder dagteekening van 26 Juli 1940 verschenen voorstel, heeft daarop betrekking. De kosten van het werk, welke ten laste van het Grondbedrijf moeten ko men, worden geraamd op 815.000. In overeenstemming met de Commis sie voor de Plaatselijke Werken en Eigendommen geven B. en W. den Raad in overweging tot de uitvoering van het werk te besluiten en de hiervoor noo dige gelden beschikbaar te stellen. Bezoek van den regeeringscommissaris voor het N.V.V. Gistermiddag bracht de regeerings commissaris voor het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, met eenige van zijn medewerkers een bezoek aan het werkkamp voor jeugdige werkloozen op den „Vosseberg”, bij Vierhouten. Het kamp, dat hoogstens 176 per sonen kan herbergen, bestaat uit een barakken-complex bij het bekende A.J.C.-gebouw „De Paaschheuvel” en bij het Roode Valkennest. De heer Woudenberg werd ontvan gen door de kampleiders, de heeren Th. van Maanen en J. v. d. Loo. In de twaalf weken, die de werkloozen jongemannen tusschen 16 en 24 jaar uiterlijk in het kamp mogen door brengen wordt hun lichamelijk geestelijk zooveel geboden, als eenigszins binnen het vermogen AUTOMOBILIST REED TE VEEL LINKS! Op de Schedeldoekshaven heeft gister middag een aanrijding plaats gehad, tus schen een vrachtauto uit Leiden en een personenauto bestuurd door den 36-jarigen J. W,, wonende aan de Citroenstraat. De oorzaak van de aanrijding was dat W teveel links reed. Met een hersenschud ding is W. door den geneeskundigen dienst vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Student gaf valsehen naam op. Op den Bezuidenhoutscheweg reed vannacht om 2 uur de 21-jarige stu? dent E. E. T. uit Leiden, geheel zon der licht. Ook had hij nog iemand achterop den bagagedrager. Hij werd door de politie aangehouden, doch gaf een valschen naam op. Op het politie bureau Henriëttestraat koos de stu dent echter eieren voor z’n geld en achtte het maar beter zich te legiti- meeren, waarna hij mocht vertrekken. De rijksvischafslag te Umuiden. Het Staatsvisschershavenbedrijf IJmuiden deelt mede, dat de omzet op den Rijksvischafslag te IJmuiden over de maand Juli 1940 46.789,30 heeft bedra gen, tegen 457.410,40 in de maand Juli van het vorige jaar. De totale omzet óver de eerste zeven maanden van dit jaar bedraagt 2.332.384,71 tegen /4.017.778,73 in de eerste zeven maanden van 1939. Oude bepalingen nog van kracht De verzending van gewone postpak ketten van Nederland naar Duitsch land en in omgekeerde richting, is met ingang van 1 Augustus a.s. weder mo gelijk. Aangeteekende, verreken-, express- en dringende pakketten zijn nog niet toegelaten. Voor de verzending van pakketten uit Nederland gelden nog de oude uit- voerbepalingen en verboden en ook de Duitsche invoerbeperkingen. Alvorens een pakket te verzenden, informeere men ten postkantore, of de inhoud voor uitvoer uit Nederland, r^sp. in voer in Duitschland, is toegelaten. Vannacht om 3 uur is een 56-jarig* koopman, in benevelden toestand, door de duisternis misleid, in den sloot, welke langs den Bezuidenhoutscheweg loopt, gestapt. Een paar agenten van politie, die toevallig passeerden, hoor den een plons. Zij snelden ijlings toe en konden den drenkeling door hand reiking op het droge trekken. Door een van de agenten is de man na zijn nachtelijk bad naar huis gebracht. Hij had gelukkig geen letsel bekony^ Maandag a.s. zal de uitreiking be ginnen der textielkaarten. De inontvangstneming ervan zal ge schieden bij inlevering van een vol ledig ingevuld aanvraagformulier, dat deze week, tegelijk met de brood- bonboekjes, wordt verstrekt. Voor degenen, die de broodbonboek- jes reeds hebben afgehaald, staat voor het verkrijgen der formulieren gelegen heid op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Augus tus a.s. van 9 u. v.m. tot 5 u. n.m. in het distributielokaal, dat het dichtst bij zijn woning is gelegen. Op de aangifteformulieren moet nauwkeurig worden vermeld, wat een ieder sedert 28 Mei j.l. heeft ge kocht van onderstaande goederen Regenjassen, -mantels en -capes niet uit gummi vervaardigd, wollen of halfwollen costuums, afzonder lijke jassen, sportjassen e.d., broe ken, wollen of gebreide slipovers en pullovers, wollen of gebreide ves ten en jumpers, wollen of half wollen japonnen en jurken, idem tricot, wollen en halfwollen man telpakken, complets, truien alsmede wollen en halfwollen stoffen voor bovenkleeding. Vier categorieën met puntentelling De houders van stamkaarten wor den in vier categorieën, t.w. a. man nen en jongens van 15 jaar en ouderb. vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouderc. jongens van 3 tot 15 jaar en d. idem meisjes. De verschillende stoffen, waarvoor de distributie geldt, zijn met pun ten gewaardeerd. Het puntenaan- tal, dat berekend wordt volgens de opgave van het sedert 28 Mei ge kochte, wordt in mindering gebracht op de toekomstige toewijzingen. De op de formulieren vermelde pun tentelling luidt als volgt BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheveninl gen werden gisteren 106 baden genomen, bij het Volkszeebad 480. bij het gemeen telijk Volkszeebad Kijkduin 68 en bij het zwembad Zuiderpark 2815 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 66 graden en in het Zuiderparkbad 66 graden. Productie wordt opgevoerd. De zoollederfabrikanten, die eenigen tijd geleden aanzegging hadden gekre gen, dat zij hun productie tot 40 pet. moesten inkrimpen, hebben thans, vol-, gens de N.R. Crt. bericht ontvangen van het rijksbureau voor huiden en leder te Amsterdam, dat over de pe riode van 1 Augustus tot een met 30 September a.s. vergunning wordt ver leend tot het in bewerking nemen van een hoeveelheid huiden en looistoffen, gelijk aan 60 pct. van de gemiddelde hoeveelheid in de aan de inwerking treding van de Looistoffenbeschikking 1939 No. 1, resp. Huidenbeschikking 1939 No 1 .voorafgegane 6 maanden. In de overige voorschriften is tot nog toe geen wijziging gebracht. Aan het verslag van de Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Duitschland te dezer stede van de werkzaamheden in de maanden Mei en Juni 1940 ontleenen wij het volgende? Tengevolge van de bezetting van Ne derland door de Duitsche troepen en den daaraan voorafgaanden strijd wer den de werkzaamheden van de Kamer een korte wijle onderbroken. Reeds in de eerste dagen na de capitulatie kon het werk evenwel weer worden opge nomen en reeds spoedig kwamen tal rijke verzoeken om inlichtingen en bij stand binnen, terwijl het aantal leden der Kamer verder is toegenomen. Zoo ontving de Kamer vele aanvra gen van Nederlandsche firma’s om vertegenwoordigingen in Duitschland op de meest uiteenloopende gebieden en kon de gevraagde verbindingen in derdaad vaak reeds tot stand brengen. Hiernevens heeft de Kamer in de afgeloopen maanden tal van Neder landsche firma’s, die hun goederen naar Duitschland wenschten te expor- teeren, inlichtingen verschaft en hen bijgestaan bij het aanknoopen van re laties. In een enkel geval heeft de Kamer een bedrijf uitvoerig ingelicht over de Duitsche douanetarieven met betrek king tot den export van Nederlandsche textielproducten. Ook betreffende de transfer en in het bijzonder de over making van huren, loonen en pensioe nen uit Duitschland naar Nederland heeft de Kamer verscheidene malen informaties gegeven. Tenslotte heeft men bij de Kamer vele malen geïnformeerd naar de ver- eischte formaliteiten voor reizen naar Duitschland en over het post-, tele foon- en telegraaf verkeer met genoemd land. Behalve bovengenoemde werkzaam heden stond de Kamer in verscheidene gevallen Nederlandsche firma’s, die moeilijkheden hadden bij het uitge voerd krijgen van hun in Duitschland geplaatste orders, met succes bij en kon zij Nederlandsche belanghebbenden oriënteeren over de mogelijkheid be treffende de oprichting van een bedrijf in Duitschland. Geschiedt op formulieren De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw maakt, onder verwijzing naar het besluit betreffende den weder opbouw bekend, dat thans alle aanvra gen om goedkeuring voor het voortzetten van bouwwerken zijn behandeld. Aanvra gen om goedkeuring van nieuwe bouw werken kunnen van Maandag 5 Augustus a.s. af worden ingediend, en wel: 1. door particulieren: door tusschen- komst van de betrokken gemeentebesturen (diensten van bouw, en woningtoezicht) 2. door waterschappen: door tusschen. kom-st van Gedep. Staten in de betrokken provincie; 3. door andere overheidsdiensten, als mede door spoor- en tramwegen, mijn bouwmaatschappijen en kanaalmaatschap pijen; rechtstreeks aan het Regeerings. commissariaat voor den wederopbouw, afd goedkeuring van werking. Carel van Bvlandtlaan 30. alhier. Hiertoe dient geuruik te worden ge. maakt van een formulier, dat door den Regeeringscommissaris is vastgesteld Slechts op dit formulier gestelde aanvra gen kunnen in behandeling worden ge len Februari 1941 den leeftijd van 3 jaar bereikt, zoo is voor dit kind toch geen textielkaart noodig, aangezien alle voor het kind benoodigde textielpro ducten (behalve stoffen, weefsels en garens) vrij betrokken kunnen worden. Het is raadzaam bij aankoopen van textielproducten voor dergelijke kin deren de stamkaart bü zich te hebben, omdat de winkelier bij twijfel aan den leeftijd het recht he°ft inzage hiervan te eischen waardeering b. en maar van de kampleiders ligt. Behalve de regel matige sportbeoefening in de open lucht is er de arbeid in de open lucht, voornamelijk grondverbetering op de terreinen van de stichting „Voor zon en vrijheid” en het werk in den tim- merwinkel van het kamp. Om het vakonderwijs in deze twaalf weken ook een blijvende beteekenis te. geven, is een speciale P.B.N.A.- cursus in voorbereiding. Onder leiding van den heer A. J. Rietveld staat het algemeene ontwik kelingswerk. De heer Rietveld geeft zich vooral moeite, om bij de jongens belangstelling te wekken voor de Nederlandsche taal, waarbij hij gebruik maakt van de taken van het Instituut voor individueele ontwikkeling, te Am sterdam, en van taken, die hij zelf heeft samengesteld voor deze bijzon dere omstandigheden. Naast de taal krijgen ook algebra en' meetkunde, desgewenscht ook Duitsch of Engelsch, en stenografie een beurt. Geheel uit de practijk gegroeid is de eigen cursus „Wat ieder weten moet”, waarbij veel belangstelling voor den sterrenhemel tot uiting komt. De ervaring van den heer Rietveld is, dat de plattelandsjeugd iets gemakkelijker tot zelfwerkzaamheid komt dan de stadsjeugd. Hij betreurde het, dat zijn arbeid na het kamp niet wordt voort gezet en de jongens dan weer geheel op zichzelf zijn aangewezen. Met groote belangstelling hoorde de heer Woudenberg de uiteenzettingen van de verschillende kampleiders aan. Hij bezichtigde de eetzalen en nam deel aan den maaltijd van de jongens. De regeeringscommissaris bezocht ver volgens „De Paaschheuvel”, welk ge bouw nu als school dienst doet. In het Roode Valkennest werd de slaapge legenheid bezichtigd en na een rond wandeling langs de werkobjecten en de sportterreinen en een bezoek aan de fraaie modelboerderij werden nog even de uitbreidingsplannen van het kamp bekeken. Hoewel deze plannen zijn goedgekeurd, is de uitvoering we gens materiaal- en vervoermogelijk- heden voorloopig niet mogelijk. Laat in den middag heer Woudenberg en kers het kamp. verlieten de zijn medewer- regenjassen, -mantels en -capes (niet uit gummi of gegummeerde stoffen gemaakt) wollen of halfwollen cos tuums (jas, broek en vest) afzonderlijke wollen halfwollen jassen bert-, jacquet, sportjas e.d.) afzonderlijke wollen of halfwollen broeken (in begrepen rijbroeken en plus-fours) wollen gebreide slipovers en pullovers (met mou wen) idem zonder mouwen of met i mouwen wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen) idem zonder mouwen of met 1 mouwen wollen en halfwollen ja ponnen en jurken wollen en halfwollen rok ken, rokbroeken en broe ken van stof idem tricot of gebreid wollen en halfwollen man telpakken wollen en halfwollen com plets Wollen truien Wollen en halfwollen stof fen voor bovenkleeding Bovengenoemde artikelen behoeven niet te worden opgegeven, indien men deze ontvangen heeft op spe ciale vergunningen van de plaatselijke distributiediensten of van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel. Ingevolge de Distributiewet kan het verstrekken van onjuiste of onvoldoen de inlichtingen gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar of een geldboete van ten hoogste 5000. Vandaag is de Nedertandsche mijnen legger „Bulgia”, welke op 12 Mei ten gevolge der oorlogshandelingen zonk, meldt het A.N.P. uit Vlissingen, ge licht. Men vermoedde, dat nog dertien slachtoffers zich aan boord bevonden en men slaagde er vandaag dan ook in, elf lijken te bergen. Van deze elf kon het grootste gedeelte reeds wor den geïdentificeerd. Daar echter lijsten van familieleden ontbreken, kunnen de nabestaanden niet worden inge licht. Dr. Jens, leider van de transport- colonne van het Nederlandsche Roode Kruis te Vlissingen, doet derhalve langs dezen weg mededeeling van de berging der slachtoffers. De begrafenis geschiedt Donderdag middag om drie uur, op de begraaf plaats te Vlissingen. Toeslagkaart Wanneer het totale jaarlijksche in komen van het gezin kleiner is ’dan 350 per persopn, kan het hoofd van het gezin een foeslagkaart aanvragen. Onder gezinsleden worden begrepen, naast de ouders, de volgende- in fa milieverhouding tot het gezinshoofd staande inwonende familieleden, inwonende natuurlijke, wettige aangetrouwde kinderen, inwonende stiefkinderen, pleegkinde ren en kleinkinderen. Onder gezinsleden worden niet begrepen inwonende dienstboden, be dienden en/of andere in dienstverband staande personen. Deze toeslagkaart wordt derhalve niet verstrekt aan alleenstaande personen, ongeacht hun inkomen. Het aanvraagformulier voor deze toeslagkaarten is van den 19en Augustus 1940 af kosteloos bij de plaatselijke distributiediensten verkrijg baar. Agent gaf een staaltje acrobatiek ten beste In een magazijn in de Spuistraat, n.L het Lingeriehuis, brandde gister avond omstreeks 11- uur op de bo venverdieping een felle lamp. Een passeerende agent heeft na een acrobatische klimpartij, een klein raampje bereikt, waardoor hij zich naar binnen twist te wringen. Eenmaal binnen gekomen, kon de lamp uitge draaid worden en was het euvel spoe dig verholpen. Natuurlijk trok de nach telijke klimpartij nog al wat belang stelling van het publiek, dat in span ning de acrobatische verrichtingen van den agent volgde. Een luid hoera-ge- roep en applaus was de belooning,voor den lenigen agent. De verantwoordelijke persoon echter een proces-verbaal krijgen. Toelichting Aan de toelichting wordt nog ont leend, dat wat betreft de kleding stoffen men lengte en breedte van de stof met elkander moet vermenigvul digen ten einde het gevraagde aantal m2 te verkrijgen. Dit aantal wordt dan wederom vermenigvuldigd met 10, zijnde de waardeering per m2 wollen of halfwollen stof, waarna de uitkomst eveneens in de laatste (totaal)- kolom wordt vermeld. Komt men hier bij tot een breuk, dan moet deze wor den afgerond naar beneden tot het naastbij liggende geheele aantal punten. Dit behoeft echter alleen dan te ge schieden, wanneer de ontvangen stoffen vóór den 5en Augustus 1940 nog niet tot een der opgegeven kleedingstukken is verwerkt. In het laatste geval dient het vervaardigde kleedingstuk als ont vangen in den opgegeven termijn te worden ingevuld. Kleedingstukken echter, vervaardigd van stoffen, welke men vóór den 28en Mei 1940 reeds in zijn, bezit had, be hoeven niet te worden opgegeven, ook indien de vervaardiging daarvan heeft plaats gevonden tusschen den 28en Mei en den 5en Augustus d.ov. Voor het bepalen van de leeftijds- Irenzen. gejden de leeftijden, welke op den 5en Augustus 1940 zijn bereikt. Heeft men derhalve een kind, dat na den 5en Augustus 1940, doch vóór den n '■men; alle overige aanvragen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor zoover de formulieren niet recht streeks aan belanghebbenden-worden toe gezonden, kunnen zij van 5 Augustus af worden verkregen bij het gemeentebestuur (c.q. bouw, en woningtoezicht). In verband met bovenstaande regeling kunnen van heden af tot 5 Augustus geen aanvragen in behandeling worden geno men. Aanvraigen, welke in die periode inkomen, worden aan den afzender terug, gezonden. a F WW

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9