BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Groote belangstelling te Vlissingen Duitschland voor DOODELUK ONGEVAL TE ZEIST Coördinatie in de bouwnijverheid De havencomniandant legt een krans namens de Deutsche Kriegsmarine Maximum snelheden motorrijtuigen De Nederlandsche Opbouwdienst Werkzaamheden aan Biesbosch beginnen Een Nationale Bond van politie ambtenaren in Nederland Bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Slachtoffers van Engelschen bom* aanval begraven Vergadering der N.S.B te Amsterdam Nederlandsche bloemen voor Meisje verdronken te Arnhem Lijk opgehaald Begrafenis van de slachtoffers van de „Bulgia” Nederlandsche arbeiders in Duitschland 21 maand, na be jaarvergadering te Utrecht Grootere uitvoer. honderdduizenden Besprekingen te Amsterdam. schepping A. Burdet overleden be- De Leipziger Messe. Er zijn te Amsterdam besprekingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de vereeniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland, den Ned. Houtbond en de federatie van werk gevers in het bouwbedrijf. Deze organi saties hebben het initiatief genomen, om tot flauwe samenwerking en coördi natie op het gebied van de bouwnijver heid te komen. afscheid Hartjes doctoren helpers Initiatief van den Amsterdamschen Politiebond Nederland weer over- Naar een organisatie van den brandstoffenhandel T wee jarig kindje gedood Gistermiddag oipstreeks half vier is het tweejarig kind van den woonwagen bewoner Reuvers op den onbewaakten averweg te Veenendaal door een trein gegrepen en op slag gedood. Het lijkje is naar de nieuwe begraafplaats over gebracht op A. Deutsche te Vlis- kapitein Lacoste, Amsterdamsche bouwvakarbeiders in Berlijn. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Te Birkenwerder, een plaatsje onder den rook van Berlijn, zijn 140 Am sterdamsche bouwvakarbeiders aangeko men, in hoofdzaak timmerlui en metse laars, die te werk gesteld zijn bij den bouw van een ziekenhuis aldaar. Met de groote werken, die in midden- Brabant op het program staan tot af sluiting van de gebieden van Oude Maasje, Donge en Biesbosch, zal reeds binnen enkele weken een begin worden gemaakt. Binnen veertien dagen zal worden begonnen met de werkzaamheden aan de dijken van het Oude Maasje bij het Zuiderafwateringskanaal, van Waalwijk tot aan het Keizersveer. De werken zullen door de Nederlandsche Heide Mij. in werkverschaffing worden uitge voerd. Hierbij worden ongeveer 500 arbeiders uit Dordrecht te werk ge steld, voor wie een extra trein wordt ingelegd. Bekend vogelkenner Te Bloemendaal is gisteravond bijna 80-jarigen leeftijd de heer Burdet overleden. De heer Burdet was een bekend vogelkenner en heeft in samenwerking met dr. Jac. P. Thijsse een groot aantal vogelfilms vervaar digd. deden hun gezamenlijk offerden dat lange doch het te weten, Mogen hun gezinnen laten overkomen Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldtDe Nederlandsche ar beiders, die thans in Duitschland te werk gesteld zijn, zullen hun gezin mogen laten overkomen, zoodra vast staat, dat zij als arbeidskracht vol doen en zij in Duitschland een woning gevonden hebben. Dezer dagen maakten wij melding van de oprichting van de Centrale politiefede- ratie, waartoe de Algemeene Nederland sche Politiebond, de Algemeene Bond van politiepersoneel in Nederland, de Bond van Christelijke politieambtenaren in Neder land, en de Nederlandsche R.K. Politie bond „Sint Michael” toetraden. Tot de besprekingen, welke tot vorming van deze federatie leidden, was ook de Amsterdamsche Politiebond uitgenoodigd. Deze bond, die zich in 1934 van den Al- gemeenen Bond van politiepersoneel heeft afgescheiden, omdat zij zich op het stand punt stelde, dat een organisatie van ge zagsdragers los moet staan van elke prin- cipieele of politieke richtlijn, kon zich niet vereenigen met een federatie waarin de verschillen, welke hij veroordeelt, prac- tisch zullen blijven voortbestaan. Sedert 1934 werkt de Amsterdamsche politiebond die 1180 van de 1700 man personeel van het Amsterdamsche politiecorps tot zijn leden telt, aan het tot stand komen van een landelijken politiebond, bestuurd door actief dienend personeel. Nu de omstandigheden zoo ingrijpend zijn gewijzigd, ziet de Amsterdamsche Politiebond hierin een bevestiging van de juistheid van zijn standpunt, dat de po litiemannen als gezagsdragers niet gebon den moeten zijn aan een politieke of prin- cipieele richting. Deze overtuiging, geschraagd door de opvatting, dat een nationale bond van politieambtenaren behoort te worden be stuurd door actief dienend personeel van hoog tot laag, en niet door bezoldigde be stuurders, leidden op 24 Juli j.l. op de al gemeene ledenvergadering van den Am sterdamschen Politiebond, tot de oprich ting van den „Nationalen Bond van poli tieambtenaren in Nederland”. De Bond van Nederlandsche handela ren in brandstoffen hield te Utrecht zijn 33ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. van Galen Last, schetste in zijn openingsrede de groote moeilijkheden, welk het afgeloopen jaar heeft opgele verd. Door mobilisatie werden vele leden aan hun zaak onttrokken. Door de gewij zigde omstandigheden is de „regeling voor den verkoop van huisbrandkolen” voor. loopig buiten werking gesteld, zulks op aandrang van de overheid. Nu we het zonder deze regeling moeten stellen, zal de handel vermoedelijk eerst tot het besef komen, wat hem daardoor ontvalt. Intusschen is het Rijkskolenbureau meer en meer op den voorgrond getreden. Spr. verwachtte in de naaste toekomst èen toe. nemende overheidsbemoeiing met den brandstoffenhandel, zulks ten einde de kolenvoorziening zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij bereiden ons voor, zoo zeide hij, op een moeilijken winter. Meer nog dan de productie baart het kolenver. voer ons zorgen. Aan het slot van zijn rede wekte spr. de leden op om niet alleen de eenheid in de eigen organisatie te versterken, maar deze ook tusschen de bestaande organisa ties na te streven. De tijd vraagt een krachtig verband van alle bedrijfsgenoo- ten. Sedert eenigen tijd heeft het Leipziger Meseamt in de voornaamste deelen van ons land honoraire vertegenwoordigen ge sticht, die samenwerken met het te Am sterdam gevestigde bureau voor Neder land. Naar wij vernemen is hieraan thans uitbreiding gegeven door de benoeming van den heer W. F. Stuart tot honorair vertegenwoordiger in Arnhem. De vertegenwoordigingen, waarvan hier sprake is, hebben voornamelijk tot doel aan bezoekers van de Leipziger Messe persoonlijk de noodige inlichtingen te ver strekken betreffende de reis naar en het doen van inkoopen in Leipzig. Bovendien kunnen relaties van de Messe het geheele jaar door voorlichting in alle handelsaan gelegenheden bekomen. Zooals reeds medegedeeld, zal de Stich ting „Havenbelangen” te Rotterdam met een eigen stand aan de van 25 tot 29 Aug te houden Leipziger Najaars-Messe deel nemen. De inrichting van deben stand, ontworpen door een Rotterdamsch kunste naar. wordt uitgevoerd door Rotterdam se^16 krachten en zal iets geheel nieuws zijn op dit gebied Geschikte lichteffecten zullen het beeld van de Rotterdamsche haven en haar inrichting bijzonder inte ressant maken. Op den morgen van den twaalfden Mei werd in de buitenhaven van Vlis singen het vaartuig der Nederlandsche marine „Bulgia” door de uitwerking van een bom getroffen. Hierdoor verdween de bodem onmiddellijk in de diepte. Van de vijftien opvarenden wisten er twee zich het leven te red- ziekenhuis De overige kwamen bij de plicht om het In bebouwde kommen 40 en daarbuiten 60 of 80 k.m. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft bij verordening no. 73 betreffende de snel heid van motorrijtuigen het volgende bepaald: De maximum toegelaten snelheid be draagt: 1) binnen bebouwde kommen voor alle soorten motorrijtuigen 40 k.m. per uur; 2) buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen: a. voor personenrij tuigen, die met inbegrip van den be stuurder ten hoogste 8 personen mogen vervoeren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 k.m. per uur; b. voor andere motorrijtuigen 60 k.m. per uur. Het bovenstaande geldt, onvermin derd de bestaande bepalingen, volgens welke slechts gereden mag worden met een kleinere snelheid dan 40 k.m. pei uur. De Duitsche weermacht, de dienst- bureaux van den Rijkscommissaris, de SS-doodskopformaties, de grenswacht- dienst (Grenzaufsichtsdienst) de tech nische hulpdienst (Technische Not- hilfe) de rijksarbeidsdienst en de Duit sche en Nederlandsche politie en brandweer, evenals ambulance-motor- rijtuigen en motorrijtuigen van dien sten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer verorde ning uitgezonderd, voor zoover de uit voering van van overheidswege gege ven opdrachten of de vervulling van plichten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, dit vereischt, een en an der voor het geval vertraging gevaar zou opleveren. Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd met de bepalingen de zer verordening of met de te harer uit voering uit te vaardigen nadere voor schriften handelt, wordt, voor zoover geen strenger straf is bedreigd, met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of met een geldboete van ten hoogste 300 gulden gestraft. Handelingen, als bedoeld in het vo rige lid, zijn overtredingen. Deze verordening treedt Maandag 5 Augustus in werkng. In de Apollohal te Amsterdam hield de Nationaal Socialistische beweging in Nederland gisteravond een groote bijeen komst, waarop door den algemeen leider, ir. Mussert, en den hoofdopsteller van het ..Nationale Dagblad", mr Rost van Ton- ningen, het woord is gevoerd De heer Rost van Tonningen sprak eerst. Wij staan bij de puinhoopen van een stelsel, dat zich thans nog tegen het socia lisme verzet. Wij zien, dat de reactie nog steeds de warme zetels inneemt. Ver mond dienen zij zich thans weer aan. In dien niet alle socialisten in samenwerken zal de reactie winnen. Deze reactionairen zijn het geweest, die de oorzaak zijn, dat wij straks voedsel gebrek zullen hebben. De regeeringsbe- moeiingen zijn de oorzaak. Het plan-Westhof is door de graanim- porteurs te Rotterdam gesaboteerd al dus spr. Zoo zijn stuk voor stuk alle goede maatregelen, door deskundigen voorge steld, door de politieke partijen teniet ge bracht. Wij staan thans voor den opbouw. Ons land heeft 600.000 werkloozen, terwijl er werk voor het grijpen ligt. Wij staan nog altijd onder het oude stelsel. De vertegen woordigers van dit stelsel moeten weg. Alle werkers van kop en vuist moeten in e^n front gaan staan. Woudenberg en ik. aldus spr., zijn be noemd tot commissarissen van het N.V.V. en de S.D.A.P. om vrij baan te maken voor hen, die het ware socialisme willen, aldus de heer Rost van Tonningen. Deze posities zullen wij niet gebruiken om propaganda voor onze ideëen te maken. Dat doen wij op de vergaderingen. De nieuwe tijd, gebracht door de Duit sche soldaten, die daarvoor hun leven vrij moedig op ’t spel zetten, maakt, dat de pro letarische arbeiders hun werk niet meer als een last zullen voelen. Integendeel het maakt van hen vrije gelukkige menschen, die den arbeid als een groot socialistisch avontuur zullen zien. De voor den invoer van Nederland sche bloemen door Duitschland beschik baar gestelde betalings contingenten voor het derde kwartaal blijken het viervoud van het vorige jaar te bedra gen, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Men moet hierbij echter bedenken, dat het Duitsche Rijk thans grooter dan het vorige jaar is. De Duitsche markt voor de Nederland sche bloemen heeft in Juli geheel stil gelegen. Tot 10 Mei j.l. werden er in Duitschland geregeld Nederlandsche bloemen ontvangen. Van 11 tot en met 20 Mei moest Duitschland het zonder Nederlandsche bloemen doen. Tot ieders verwondering kwamen er echter reeds op 21 Mei de Nederland sche bloemen weer in groote hoeveel heden op Duitsche markten aan. Dat duurde tot eind Juni. De toegestane be- talingscontingenten waren toen geheel opgebruikt. Begin Juli waren de nieuwe contingenten nog niet toegestaan. Ook de z.g.n. „Vorgenehmigung” liet langer dan in andere jaren op zich wachten. Maar thans is alles in orde en zullen tegen 2 Augustus de Nederlandsche bloemen weer in Duitschland verschij nen, en wel in zeer groote hoeveelheden, tot vreugde van den invoerhandel en van de Duitsche volksgenooten, die het zonder Nederlandsche bloemen niet kunnen stellen. Aalsmeer is er, naar wij vernemen, ook zeer verheugd over. Immers van oudsher ging omstreeks 80 procent van den Nederlandschen uitvoer van gesne den bloemen naar Duitschland. De vergadering, ingaande op deze slot opmerking van den voorzitter, machtigde het bestuur om de noodige stappen te on dernemen om te komen tot een organisa tie voor den brandstoffenhandel. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de aftredende be stuursleden H. van Galen Last, H. W. Se. meijn en H. Horlings en dat in de vacature van wijlen den heer A. J. de Graauw werd gekozen de heer J. v. d. Pol te Tilburg. Na afdoening van diverse huishoudelijke zaken werd de actie tot verleening van steun aan getroffen collega’s besproken en krachtig aanbevolen. Bij de bespreking van de thans van krach, zijnde regeling van de kolenvoor ziening werden onderscheidene bezwaren daartegen genoemd. De leveranties voor kook- doeleinden Op de vele vragen of de leveranties voor kookdoeleinden in mindering van de 20 procent moesten worden gebracht, werd bevestigend geantwoord. Geadviseerd werd, dat de afdeelingen zich zooveel mogelijk in verbinding zou den stellen met de distributiekantoren, ten einde voor de uitvoering van de rege. lingen te komen tot een zekere samenwer. king, welke om practische redenen ge- wenscht blijkt te zijn. Tweejarig kind, dat bij moeder achter op de fiets zat, het slachtoffer Op den Woudenbergscheweg nabij de uitspanning „de Pyramide” te Zeist is gistermiddag het tweejarige kind van ds. Zemel uit Vianen, die met gezin te Zeist de vacantie doorbracht, door een autobus aangereden en gedood. Ds. Zemel wilde met zijn echtgenoote, die het kind achter op haar fiets had, den weg over steken. Mevr. Z., die voorop reed, lette daarbij blijkbaar niet voldoende op het verkeer en werd door een autobus van achteren aangereden, waarbij het kind op slag werd gedood. De moeder bleef ongedeerd De chauffeur van den bus trachtte nog door het omgooien van het stuur de aanrijding te vermijden, waarbij hij niet kon verhinderen, dat zijn wagen tegen eeen boom reed en vervolgens den berm af in het bosch langs den weg tot stil stand kwam. Hoewel de autobus zwaar werd beschadigd, kwamen de inzittenden er vrijwel zonder verwondingen af. Zij konden door een gebroken ruit het voer tuig verlaten. Het program. Hij plaatst zich op het standpunt van een zuivere politievakbeweging en wenscht rijks- en gemeentepolitie van hoog tot laag te vereenigen op het volgende pro gram: 1. Reorganisatie van de Nederlandsche politie bij de wet, waarin haar bevoegd heden worden geregeld en waardoor de veelsoortigheid der politie verdwijnt 2. Bij de uitwerking van de reorgani satie moet voorop staan, dat men als agent bij de politie in functie treedt, maar dat voor een ieder de kans openstaat, tot de hoogste rangen op te klimmen. 3. Naast theoretische kennis moet de nractische geschiktheid en bekwaamheid den doorslag geven bij eventueele be- 'ordering. 4. Opvallende daden van moed en het betrachten van rechtvaardigheid moeten ■anleiding kunnen zijn tot afzonderlijke evordering. 5. De materieele positie van al het poli- :“personeel. moet gewaarborgd zijn. 6. De politie moet de eenige macht in -et land zijn, welke belast is met de hand having van de openbare orde. Zij moet 'at doen met inachtneming van strikte ■npartijdigheid en rechtvaardigheid en onder aanzien des persoons. Regelen 'aartoe worden door de overheid gesteld. 7. Aan de politie behooren dusdanige be- -'egdheden te worden toegekend, welke oor de veiligheid van den .staat en voor e onderlinge verstandhou..?cg der be- ikingsgroepen noo<g zijn. 8 Aan het hoofo van diverse politie-af- eelingen gemeenten, rayons, etc be hooren personen geplaatst te worden, |>'iie zich gedurende hun politiepractijk j hebben doen kennen als strikt onpartij- Ontroerende plechtigheid te Eindhoven Onder zeer groote belangstelling zijn gistermiddag de vier slachtoffers van den Britschen bomaanval in den nacht van Zondag op Maandag op de algemeene be graafplaats te Eindhoven ter aarde be steld. Allereerst werd het stoffelijk overschot van mej. van Gent aan den schoot der aarde toevertrouwd. De kist was bedolven onder bloemstukken. Aan de groeve voer den het woord de heer R. Fleischeuer, hoofd van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst, die tevens den burge meester vertegenwoordigde, afgevaardig den van de woningbouwvereeniging „Sa menwerking” en van de rijksluchtbe- scherming. De hulpprediker van de Ned. Herv. gemeente, de heer van Dijk, sloot de plechtigheid met een paraphrase op den tekst van den eersten brief van Paulus aan de Cor. 15e hoofdstuk, laatste vers. Vervolgens werden de echtgenoote van den spoorwegmachinist van Damme en haar beide zoontjes Hendrik en Gerrit begraven, die alle drie in één graf wer den bijgezet. De schoolkameraden van de jongetjes bewezen mede de laatste eer. De wethouder van onderwijs, de heer P. van der Putt was hierbij aanwezig. Wederom spraken het hoofd van de lucht bescherming en woordvoerders uit de buurt en daarna ds. Wesseldijk naar aan leiding van I Cor. 15. Het „Onze Vader” besloot ook hier de even sobere als roe rende plechtigheid. Tal van bloemstukken dekten de baar. ment drie salvo’s had velen een bloemengroet hadden gebracht, sprak woorden van dank aan van der Bijl, Jens en voor de goede zorgen en opofferingen aan de belangen van de mannen ge toond, alsook aan de autoriteiten, en den Duitschen havenkapitein, die deze begrafenis met militaire eer had be vorderd. Met de bede, dat God Zijn zegen op ons Vaderland zou doen rus ten, het Vaderland, waarvoor deze elf hun leven hebben gegeven, besloot spreker de plechtigheid. Gistermiddag is te Arnhem een meisje van achttien jaar, W. genaamd, uit de Pinksterbloemstraat, dat met een rijwiel op de pont naar Arnhem-Zuid wilde stappen, toen deze reeds een halven meter was uitgevaren, te water geraakt en met haar fiets in den snel- stroomenden Rijn meegesleurd. Zij ge raakte daarbij onder schepen aan de Rijnkade. Hoewel pogingen tot redding in het werk werden gesteld, slaagden deze niet. Den geheelen middag heeft men naar het stoffelijk overschot gedregd, doch het is nog niet opgehaald. Nederlandsch rechtsfront De persdienst van de N.S.B. meldt Door den leider der N.S.B. is dezer dagen het rechtsfront gesticht, een orga nisatie, welke drie onderafdeelingen om vat, n.l. 1justitie, 2 politie, 3vrije be roepen (advocaten en notarissen). De bedoeling is, dat in het rechtsfront alle ambtenaren, beambten en geëm ployeerden van hoog tot laag worden in geschakeld. Als leider van het rechtsfront is be noemd mr. H. M. Fruin, rechter te Alk maar, die zal worden terzijde gestaan door mr. H. de Brueys Tack als secre taris. Tot hoofden der onderafdeeling zijn aangewezenvoor justitiemr. H. M. Fruin (voorloopig) voor politie de heer C. Ch. Walraven, commissaris van politie te Alkmaarvoor vrije beroepen (advo caten en notarissen) mr. R. van Genech ten te Utrecht. Het rechtsfront wordt vooral wat de groep „politie” betreft plaatselijk ge organiseerd. Zoo is, met name in Amsterdam, de groep „politie” met haar arbeid reeds ver gevorderd. Hier berust de leiding bij den heer L. J. Ponne, Bronckhorststraat 12, inspecetur van politie aldaar. Hoewel het rechtsfront een der N.S.B. is, staat toetreding voor allen, die bij de handhaving van het recht be trokken zijn, open. Door de stichting van het rechtsfront naast die van het arbeidsfront, boeren front en middenstandersfront, voltrekt zich in ons lana een snelwerkend proces van samenbundeling in den nieuwen geest dier tallooze tonden, vereenigingen en broederschappen, welke tot dusverre de volksgemeenschap verdeeld en de roepsgenooten machteloos hielden. Namens de geheele marine bracht spreker hun een laatsten groet. Twee familieleden der slachtoffers spraken daarna woorden van afscheid. Een van hen uitte den wensch, dat de Staat der Nederlanden de taak en den plicht, waarvoor deze mannen ge vallen zijn, zal weten te vervullen. Ds. J. S. Hartjes. Ned. Herv. predi kant, wees op het licht van het offer, dat aan deze groeve valt, maar ook het licht van de Eeuwigheid Gods. Daarom willen wij deze getrouwen overgeven in de hoede van den Hemel- schen God, Die trouwe houdt tot in eeuwigheid, en voort laten varen het werk Zijner handen. Daarna bad spre ker het Onze Vader. Nadat het Duitsche marine-detache- gegeven en ten ds. de hun Eensgezinde raad te Bussum In de gisteravond gehouden raadsver gadering te Bussum heeft het oudste raadslid, gemachtigd door den geheelen raad, de volgende verklaring afgelegd De buitengewone omstandigheden, waar in ons vaderland verkeert, hebben in den Bussumschen raad geleid tot den wensch, dat meer nog dan tot dusverre, alle krachten, gezamenlijk worden gericht op een gemeentelijk beleid, waarin het volks welzijn, met inachtneming van den Ne derlandschen volksaard en nationale tra dities, richtsnoer van ons aller handelen zal zijn. Onder erkenning van den toestand, zoo als die door de bezetting van Nederland thans is geschapen stellen wij allen er prijs op te verklaren, dat wij met het be houd van onze levenshouding er gezamen lijk naar zullen streven, om als bestuur ders dezer gemeente ons aandeel te leve ren in de moedige pogingen om het Ne derlandsche volk in eensgezindheid door een zijner moeilijkste uren zijner geschie denis te voeren naar betere tijden. Rede ir. Mussert Na de pauze nam ir. Mussert het woord. In Amsterdam wonen duizenden en dui zenden volksgenooten, die geen vreugde meer in het leven hebben, aldus spr. Deze menschen hebben geestelijke zorgen.. Zij hebben het fundament verloren. Het ge loof in de toekomst zijn zij kwijt. Hun leiders hebben hen verlaten; de zuilentheorie, waarop zij vertrouwden, is in elkaar gezakt. Wij weten reeds jaren, dat de democratie geen waarde heeft. Zij geloofden er in. Wij zien echter de mogelijkheid voor een nieuwe stralende toekomst van ons volk. Het nieuwe volksche nationaal-so- cialisme zal onder alle omstandigheden winnen. Er zijn nog honderdduizenden men schen, die van de wereldrevolutie welke zich thans voltrekt, niets begrijpen. Wordt Nederland niet Nederlandsch nationaal-socialistisch, dan zal het Duitsch nationaal-socialistisch worden. Ons nationalisme is de liefde voor volk en vaderland, waarvoor wij offers willen brengen, in steeds grootere mate. Wanneer het nationaal-socialisme in Nederland iets te vertellen zal hebben, zal geen enkel talent verloren gaan. De Nederlandsche Unie heeft slechts één idee: hoe houden wij de N.S.B. tegen. Ne gen jaar hebben wij het uitgehouden aldus de heer Mussert wij zullen het thans ook volhouden. Te De Bilt is uit de Biltsche Grift langs den Utrechtscheweg, ter hoogte van Sandwijck het lijk opgehaald van een naar schatting 35 40-jarige vrouw, lang ongeveer 1.53 m. en tenger van postuur. Vermoed wordt, dat de vrouw door de duisternis te water is geraakt. De inspec teur van politie in De Bilt verzoekt om inlichtingen, liefst telefonisch. Signalement: kort geknipt blond haar, kunstgebit, goudkleurige oorbellen met een wit steentje, imitatie caarlen collier, verchroomd polshorloge, beigekleurige mantel, terra wollen trui, korte bruine rok met rissluiting, beige kousen, zwarte lage riemschoenen. Attentie aan oorlogsinvalleden bewezen Door de vrouwelijke propagandisten van de Nederlandsche Werkgemeenschap (stichter dr. Verviers) is deze week aan alle in de Amsterdamsche ziekenhuizen in verpleging zijnde oorlogsinvalieden een pakket versnaperingen met goede wenschen voor spoedig herstel aange boden. Deze attentie werd door de oorlogs invalieden, waarvan velen wegens den verren afstand van familiebezoek ver stoken zijn, zeer gewaardeerd. dige en eerlijke menschen, die hun gezag dus niet alleen aan den titel, maar ook aan hun persoon zelf ontleenen en die dus een waarborg zijn tegen willekeur en tactloosheid jegens hun ondergeschik ten 9. De nationale bond van politieambte naren is het eenige contactmiddel tusschen het personeel en de hoogere ambtenaren en de regeering. 10. Zijn streven is voorloopig gericht op het verkrijgen van directe bevelen in verband met den toestand in het land of in deelen of gemeenten afzonderlijk en voorts op de inwilliging van de eerstge noemde acht punten. 11. Alle leden van den nationalen bond verplichten zich, door zelftucht, en dis cipline, door krachtdadig optreden waar dat geboden is, het vertrouwen waardig te worden van het Nederlandsche volk. Halfheid kan niet geduld worden. Voor inlichtingen wende men zich voor loopig tot het bestuur van den Amster damschen Politiebond, Kerkstraat 127-129. De initiatiefnemers hebben reeds contact met personeel van de politiecorpsen te ’s-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Groningen. Eervolle dienst ten behoeve van volk en vaderland Bij verordening van den Rijkscommis- saris is betreffende den Nederlandschen Opbouwdienst o.a. het volgende be paald: De Opbouwdienst is bestemd om de leden van de voormalige Nederland sche land- en zeemacht in de gelegen heid te stellen nuttig werk ten behoeve van de Nederlandsche volksgemeen schap te verrichten. Het is een eervolle dienst ten behoeve van volk en vader land. Aan het hoofd van den opbouwdienst staan: 1. De commandant (Arbeitsleiter). 2- Het hoofd der administratie (Ver- waltungsdirektor De commandant en het hoofd der ad ministratie worden door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemd en ontslagen. Zij staan onder den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken, De jaarlijksche begroeting van den Opbouwdienst wordt op grond van een gemeenschappelijk voorstel van den commandant en het hoofd der admini stratie door den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken in overeenstemming met den secreta ris-generaal van het departement van Financiën vastgesteld. Zij behoeft de goedkeuring van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken vaardigt de voorschriften, noodig voor de uitvoe ring van deze verordening, uit. Deze worden in de Nederlandsche Staatscou rant bekend gemaakt. Deze verordening treedt in werking met terugwerkende kracht tot 15 Juli 1940. den. Zij werden naar het Bethseda overgebracht, dertien manschappen uitoefening van hun leven. Verleden Dinsdag, werd de „Bulgia” door drijvende bok ken gelicht en konden de lijken van twaalf slachtoffers worden geborgen. De dooden werden gisteren op de alge meene begraafplaats te Vlissingen met militaire eer ter aarde besteld. Onder groote belangstelling van het publiek nam te ruim drie uur de plechtigheid een aanvang. Bij de geopende groeve stonden tien kisten met het stoffelijk overschot, ge dekt met de Nederlandsche kleuren opgesteld, toen uit de ontvangstkamer de elfde grafwaarts werd gedragen, gevolgd door een tweetal baren gedekt met bloemen en kransen. In den stoet kwamen vele autoriteiten, familie leden der gesneuvelden en vertegen woordigers van officieele en particu liere instanties mede. Allen hadden bloemen bij zich. Het vuurpeleton werd gevormd door manschappen van de Deutsche Kriegsmarine. Voor het departement van Defensie was aan wezig luitenant-kolonel F. M. J. Stru- vel en kapitein J. F. van Kervel, uit Middelburg. De chef van den marine staf werd vertegenwoordigd door lui tenant ter zee tweede klasse P. Muller. Verder waren aanwezig kapitein-luite- nant ter zee Gaja van de Kriegsmarine, havenkapitein singen, met zijn adjudant ter zee A. van de Sande directeur van het loodswezen, luite nant-kolonel de Jonge en de officier- vlieger van den marine-luchtvaartdienst P. va o der Grinten, de burgemeester van Vlissingen met twee wethouders, vele bestuurders en helpers van het Nederlandsche Roode Kruis. Nadat allen rond de groeve waren geschaard, werden de kisten van alle slachtoffers behalve die van Wesse- link, welke per auto naar Winschoten werd vervoerd neergelaten. Dr. Th. van der Bijl, kringcommis- saris van het Roode Kruis, die zich met de zorg van het identificeeren der slachtoffers en met het laatste eerbe toon voor hen had belast, bracht na mens den commandant van de „Bul gia” een laatsten groet aan zijn man nen en dankte hen voor de plichtsbe trachting in dienst van het vaderland. De burgemeester van Vlissingen zeide„Wij staan hier eerbiedig ge schaard aan het massagraf van de getrouwen van de „Bulgia”, die op 12 Mei ten offer zijn gevallen voor het vaderland. Diep gevoeld is ons mede lijden met de nabestaanden. Het was een zenuwsloopende tijd, wachten in onzekerheid, moge tot troost strekken, dat de zee, waarop zij hun plicht be trachtten, hen heeft gedekt. Thans zijn zij ons teruggegeven en staan wij aan hun laatste rustplaats. Wij zullen de nagedachtenis van deze kranige man nen van onze marine in hooge eere houden.” Namens het gemeentebestuur en na mens de Vlissingsche bevolking legde spreker onder het uitspreken van de belofte „mannen van de „Bulgia” wij zullen u niet vergeten en uw daden in hooge eer houden”, een tweetal kransen op de groeve. Dr. van der Bijl huldigde vervol gens namens het Roode Kruis de ge vallenen, die hun roeping in dienst van het vaderland hebben vervuld. Ook hij legde een krans. Voor de Deutsche Kriegsmarine bracht kapi- tein-luitenant ter zee Gaja aan de dappere gevallenen een laatste saluut, waarna hij een krans bij de groeve legde. Als vertegenwoordiger van de Neder landsche marine sprak luitenant ter zee tweede klasse Muller„Uit de ge schiedenis weten wij, dat onze mannen dikwijls met groote dapperheid hebben gevochten. Ook thans is dit nog zoo. Hiervan vormen deze elf mannen het bewijs. Zij behoorden zoowel tot het beroepspersoneel als tot de zeemilitie. Zij hebben geleefd en plicht. Daarbij zijn zij ondergegaan. Zij streden en hun leven voor het Vaderland. Mogen hun offers niet tevergeefsch zijn.”

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 4