HAAGSCHE COURANT BINNENLAND Verhooging tabaks STADSNIEUWS De Het werkloosheids- vraagstuk DE BEGRAFENIS VAN Ds. W. L. WELTER Vrijdag 2 Augustus 1940. Het streven naar concentratie Les in het aa en van een kampvuur accijns V DERDE BLAD ROUWDIENST IN DE GROOTE KERK op De lijken De begrafenis van ds. Welter. Een overzicht tijdens de plechtigheid aan de groeve* „Luctor et Emergo” te Vlissingen gelicht UITREIKING BROODBONBOEKJES EN KINDERTOESLAGKAARTEN Oordeel van professor dr. G. A. van Poelje Met ingang van 15 September aanstaande Op de begraafplaats van zes der slachtoffers gevonden Een onderhoud met den chef van het bureau sociaal bestuur op het Rijkscommissariaat Zeer groote belangstelling de begraafplaats Oud Eik en Duinen DIEFSTAL VAN AUTOWIELEN OPGEHELDERD 51 een meer passieve de Aan de nationale eenheid op elk gebied moet zooveel mogelijk aandacht wor-ten ges-honken. No. 17636 alsmede Eekman mede Plas- Besien der banden gemeente een is heden voorgeleid voor van justitie. Met de inge had hij dezer dagen ge- het Ondanks het gemis aan petroleum zijn er veel kampeerders, die den moed niet laten zakken en hun dagelijksch potje op houtvuur koken. Hierbij hebben de kampeerders veel nut van de lessen, welke gegeven worden door de pad vinders, die op instructie van hun nationaal hoofdkwartier in deze geval- len zoo veel mogelijk de behulpzame hand bieden. Onder leiding van een ervaren kampeerder krijgt de jeugd les in het opbouwen van een houtvuur; en als het houtvuur eenmaal aan is kan men door waaien de blokken tot een gloeiende massa krijgen. Morgen vindt de uitreiking van broodbonboekjes en eventueel kinder- toeslagkaarten (rijst en havermout voor kinderen beneden vier jaar) plaats voor personen- wier familienaam be gint met de letter U, V, W, X, IJ of Z. heden dat vereischen, weer kleinere bu reaux worden opgericht. De bezetting der bureaux is van door slaggevend belang voor hun prestaties. Slechts goed in het vak bekwame krach ten, die voor het moeilijke en verantwoor’ delijke werk de noodige energie bezitten en een goede gezindheid hebben, moeten benoemd worden. trale Jeugdraad rol. En zoo zullen de verschillende orga nen tezamen meer coördineerend kun nen functionneeren in het algemeene streven naar: nationale eenheid. Prof, van Poelje merkte op, dat een federatie, die paar den vorm niet sterk was, van 1579 tot 1798 een der grootste krachten in de wereld is ge weest. Men moet dus ook hier niet te veel aan een woord hechten, vooral geen woorden van anderen overnemen zonder zich op de eigen nationale waarde te bezinnen. AU*TO UITGEBRAND Gistermiddag was men in een garage in de Trompstraat bezig een auto met ben zine te wasschen. De wagen raakte hierbü in brand en werd door het personeel naar buiten gereden. De blokbrandweer snelde toe en blusctite met een straal op de wa terleiding Oesondanks brandde de wagen geheel uit. In de aula In de aula heeft ds. J. Ravesloot ge sproken als voorzitter van het kerkbe stuur van de Ned. Herv. Gemeente, ver der als vertegenwoordiger van Kerkbe- heer, Kerkvoogdij en notabelen. Na voorlezing van Rom. 8 vers 31 tot het einde, memoreerde ds. Ravesloot de trouw en het geloof van den overledene. Ds. Welter was zeer bekend door zijn preekwerk. Het was gekenmerkt door een zeer degelijken inhoud. Het leven van den overledene was een voorbeeld van stoeren arbeid. Doch, aldus spr., hij had meer dan één snaar op zijn viool. Ds. Welter was ook zeer dichterlijk aangelegd. Ter- wille van zijn geestelijken arbeid heeft Prof. dr. G. A. van Poelje, secreta- ris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft een vertegenwoordiger van het A.N.P. een onderhoud toegestaan, opdat deze in groote lijnen zou kunnen kennis nemen van diens denkbeelden omtrent de aangevangen en alom voortschrijdende concentratie op aller lei gebied, en omtrent het streven en de noodzakelijkheid om te komen tot meer, zoo mogelijk tot volkomen nati onale eenheid. In het algemeep aldus prof. dr. van Poelje is en was het mijn overtuiging, nu en vroeger, dat de kracht van ons volk voor een groot deel gegrond is op de mogelijkheid, dat ieder zijn eigen levensbeschou wing beleven kon. Maar te veel werd dikwijls vergeten, te streven naar het opbouwen van een nationale eenheid. Te veel werd over het hoofd gezien, dat tusschen de verschillende stand punten en tusschen de verschillende onderdeden der maatschappij wissel werking gewenscht is. Omdat deze wisselwerking werd verwaarloosd en al te veel het eigene van iedere groep in het licht werd gezet, ging dikwijls de eenheid in de verscheidenheid ver loren. Hoezeer men ook vertrouwen kan hebben in alle menschen individueel, zoo moet toch het geheel overzien worden. Hoe meer men daarvoor oog heeft, des te beter begrijpt men ook hoe het kon gebeuren, dat er dikwijls in een bepaalde richting werd ge werkt, totdat dan op een gegeven oogenblik het zwaartepunt elders bleek te liggen. In het Verordeningenblad is een be sluit opgenomen van den secretaris generaal van het departement van Fi nanciën betreffende verhooging van den tabaksaccijns. Daarbij worden met ingang van 15 September 1940 verhoogd de accijns voor sigaren met dichtge- werkten kop, wegende per 1000 stuks 3j k.g. of meer, van 12J procent op 20 procentde accijns voor andere siga ren van 17J procent op 25 procent de accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22J procent op 30 pro cent alles gerekend van den klein handelsprijs de accijns op sigaretten, thans 50 pCt. bedragende, wordt met 10 opcen ten gebracht op 55 procent. De secretaris-generaal van het de partement van Financiën kan voor schrijven, dat op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit fa brikanten en groothandelaren de bij hen voorhanden niet-gebruikte zegels moeten inleveren, teneinde tegen an dere zegels te worden ingeruild. Degene, die de voorschriften van dit besluit en die, uitgevaardigd ter ‘uit voering daarvan, overtreedt, wordt ge straft met een boete van ten minste vijf-en-twintig en ten hoogste duizend gulden, onverminderd de inbeslagne ming en verbeurdverklaring van de zegels, waarvan de voorgeschreven in levering is nagelaten. EEN BIJZONDERE ATTRACTIE IN HET CIRCUS MIKKENIE STRASSBURGER. Het is de directie van het circus Mik- kenie Strasstourger te Scheveningen nog gelukt in het circusprogramma het be kende Almira Ballet te engageeren. Waar in het klassieke circus het ballet altijd een groote rol gespeeld heeft, waar borgt deze nieuwe aanwinst van het pro gramma nog een extra verhooging van de aantrekkelijkheid van het gebodene. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden gisteren 147 baden genomen, bij het Volkszeebad 611 bij het gemeente lijk Volkszeebad Kijkduin 76 en bij het Zwembad Zenderpark 3672 baden. De temperatuur van het water ie Sche veningen waü heden 64 graden en in het Zuiderparkbad 65 graden. EEN OINGELUK ZIT IN EEN KLEIN HOEKJE Vanmorgen heeft de Geneeskundige Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wel vervoerd een 72-jarigen zwerver, die zijn tenten laad opgeslagen in een loge ment in de Bezemstraat. De man was on der den invloed van sterken drank uit bed gevallen en had het linkerbeen gebro ken. Geen partijpolitiek Men is hier te lande reeds druk be zig, maar in zoo korten tijd kan men nog geen eindresultaat verlangen; wel resultaten, waarop men verder kan werken en dan ook werkt. Daarbij moet geen partijpolitiek voorzitten, of schoon er wetenschappelijk geen be zwaar is tegen het woord politiek, in den zin van den vorm waarin onze na tionale belangen staatkundig worden gekristalliseerd. Op de begraafplaats waren ook honder den. die van hun belangstelling blijk ga ven. In den stoet kwamen mede dr. H. Schokking en ds. P. J. Molenaar, het kerkbestuur, bestaande uit de heeren ds. J. Ravesloot, dr. de Wilde, jhr. va» Asch van Wijck, ds. G. Bos, ds. A. K. Straats- ma, alsmede dr. Rümke, de huisarts van ds. Welter. Van de Haagsche Hervormde predikanten noemen wij ds. I. Voor- steegh, ds. D. A. v. d. Bosch, dr. M. M. den Hertog, ds. C. J. Laarman, dr. J. P. de Bie, emeritus-predikant, ds. H. J. Dijckmeester, ds. J. Wormgoor, dr. G. P. van Itterzon, ds. L. D. Terlaak Poot, ds. E. Klaassen, emeritus-predikant alhier, de beide predikanten van de Herv. ge meente te Loosduinen ds. G. Venema en ds. van Evert, de kerkvoogden J. A. Kemmerts, R. A. baron van Hardenbroek Sixma, baron van Heemstra, W. baron van Ittersum, W. H. Warnsinck, dr. S. B. W. van Limburg Stirum, ds. D. den Breems, oud-secretaris, en dr. K. H. E. Gravemeyer, secretaris van de Ned. Herv. Synode, J. D. de Visser Smits, F. J. van Oostrom Soede, ds. J. C. van Dijk uft Bloemendaal, E. H. Juckema van Burma* nia baron Rengers van Warmenhuizen, notaris mr. Arriëns, jhr. O. E. W. Six, secr.-generaal van het departement van Koloniën, L. de Fouw, oud-hoofdinspec- teur der belastingen enz., jhr. W. M. de Brauw, rector, en J. Jolles, ab-actis se nators veteranorum van de Letd.^ie Uni- versiteit, J. C. de Bruyn en A. G. Broer en v.d. Leeden, ouderlingen, R. A. Ved- der, voorzitter kerkpersoneel, generaal F J. Backer, G. F. baron van Asbeck, mr. G. A. v. d. Brugghen, namens den Voor- burgschen kerkeraad waren aanwezig de heeren L. v. d. Heide en C. B. Kooolhaas. Voorts dr. C. C. D. Ebel, oud-rijksarchi- varis, generaal b.d. Wagner, L. D. de Ruiter en Tj. Jansen, bestuursleden van het college van collectanten, A. G. Broer, ouderling van de N.H. gemeente, prof, jhr. van Eysinga, oud-lid van het Hof van Internationale Justitie, E. E. W. Pera, vice-voorzitter van het college van ouder lingen in de N.H. gemeente, gep. luit.-ge neraal J. H. Röell en W. Hubert, organist van de Willemskerk. De jeugdbeweging Op een vraag hoe prof, van Poelje zich de plaats dacht van de jeugdbe weging, luidde het antwoord, dat ook zij haar plaats moet kunnen vinden in het staatkundig bestel. Bij de op gang zijnde strevingen naar concentratie van de jeugd, geeft op verzoek van prof, van Poelje de Centrale Jeugd raad leiding. Daarin vindt de jeugd beweging haar centraal orgaan. Reeds jaren is de Centrale Jeugdraad, Welke bestaat sinds April 1920, het regeeringsorgaan voor de geheele jeugdbeweging. Zijn taak ontwikkelt zich nu verder met de overheidstaak. Intusschen zal hij wel meer actief öioeten optreden; tevoren had de Cen- Voor de tweede maal in een week heeft de waterrijke omgeving van Vlissingen een der oorlogsdrama’s onthuld, welke zich in de eerste dagen van Mei hebben voltrokken. Gisteren werd in de Vlissingsche buitenhaven door een drijvende bok het zwaarbe- schadigde stoomschip „Luctor et Emergo” opgehaald, dat 12 Mei tot zinken werd gebracht. De „Luctor” was een der passa giers- en vrachtschepen van den pro vincialen stoombootdienst op de Wes ter Schelde, welke de verbinding Vlis singenNeuzen onderhield. Aan boord bevonden zich zeven man van het scheepspersoneel, die omkwamen, alsook de dames schaert uit Oostburg en van uit Aardenburg, die zich van de kost school naar huis begaven, het vierja rig zoontje van den pontonknecht de Korte uit Vlissingen, alsmede de scheepspensionhouder Eekman uit Vlissingen. Deze laatsten hadden toen goed schip en bad vervolgens het ,,Onze Vader”. Ter wijl de gemeente staande zong Ps. 73 12 en 13 werd de kist uitgedragen. Honder denden stonden langs den weg om het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Onder de aanwezigen in het kerkgebouw merkten wij o.a. op de heeren R. A. baron Hardenbroek van Hardenbroek, jhr. C. L. v. Suchtelen v. d. Haare, mr. W. J. baron van Lynden, oud-min. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, prof. dr. J. A. de Cramer van Bilthoven, oud-hoogleeraar en oud- predikant der Haagsche gemeente, mr. J. J. R. Schmal, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, jhr. mr, J. J. v. Asch van Wijck, lid van den Haagschen Gemeente raad en diaken, oud-minister mr. J. A. N. Patijn en dr. K. H. E. Gravemeyer, secre taris van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk. Centraal punt van beoor- deeling noodig. Men kan hier de vergelijking trek ken met iemand, die een beperkt in komen heeft te besteden en die moet uitmaken, welke verlangens hij wel en welke hij niet zal kunnen bevredi gen. Zou elk belang los van het geheel worden bezien, dan zou deze man zeer onevenwichtig te werk gaan. Noodig is een centraal punt van be- oordeeling. Het is de overtuiging van prof, van Poelje, dat op het oogenblik een eisch is van overwegende beteekenis aan nationale eenheid op elk gebied zoo veel mogelijk aandacht te schenken. Maar ook is prof, van Poelje over tuigd, dat in het algemeen geen dwang moet worden toegepast; de meerdere eenheid kan in vrije over tuiging verkregen worden, al zal dik wijls eenige aarzeling moeten worden overwonnen. Prof, van Poelje gelooft, dat tot een sterkere nationale eenheid is te ko men, als men uitgaat van het bestaan de en de waarheid in het bestaande erkent, en niet gaat aantasten het geen in een reeks van jaren met moeite soms in nood werd opgebouwd. Dit alles is mogelijk op korten termijn. De heer Jakob, chef van het bureau sociaal bestuur op het Rijkscommissariaat, heeft aan de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden” een onderhoud toegestaan, waarin het werkloosheidsvraagstuk is be handeld. Hieraan ontleenen wij het vol gende. Met betrekking tot de arbeidsbemidde ling naar Duitschland werd medegedeeld, dat hiervoor op de Nederlandsche ar beidsbeursen ook Duitsche ambtenaren zijn geplaatst, die door hun ervaring in Duitschland de Nederlandsche autoritei ten met raad kunnen terzijde staan. In het bijzonder schenken zij aandacht aan intensiveering van de bemiddeling naar Duitschland. Honderden en duizenden Ne derlandsche arbeiders laten zich door hen voorlichten. Op het bureau sociaal bestuur heeft de heer Jakob eeen afdeeling ingericht, welke zich alleen met deze arbeidsbemiddeling bezig houdt. De uit Duitschland inkomende aan vragen om arbeidskrachten worden van deze plaats uit in samenwerking met de Nederlandsche autoriteiten over de ar beidsbeurzen in ons land verdeeld. Daar bij wordt zeer veel aandacht geschonken aan de belangen en wenschen der Neder landers. De arbeidsbemiddeling draagt een ab soluut vrijwillig karakter. De arbeiders worden ook volledig op de hoogte gesteld van de loonvoorwaarden, de huisvestings- mogelijkheid, de bevrediging van cultu- reele behoeften, enz. Door een in Arnhem bevestigd Neder- landsch bureau is het overmaken van de loonoverschotten naar verwanten in Ne derland gewaarborgd. Er wordt ook zorg .voor gedragen, dat de behandeling van de Nederlandsche ar beidskrachten goed is en dat hun sociale positie dezelfde is als die van den Duit- schen arbeider. De bedrijven in Duitsch land, die Nederlandsche arbeiders op. nemen, staan onder voortdurende con trole, opdat met rechtvaardige wenschen van de Nederlandsche arbeiders rekening wordt gehouden. Er is ook voor gezorgd, dat de familieleden van in Duitschland werkende arbeiders gedurende den tijd, waarin het loon nog niet kan worden ont vangen, voorschotten krijgen, welke dan later kunnen worden terugbetaald. De voeding Als een belangrijk vraagstuk beschouwt men ook dat der voeding. Evenals dat voor de Deensche arbeiders het geval is, wordt gepoogd ook voor de Nederland sche arbeiders gedaan te krijgen, dat levensmiddelenpaketten naar hen toe ge zonden mogen worden. Indien de Neder landers in kampen zijn ondergebracht moeten de bedrijven zoo spoedig mogelijk voor zoover ze dat nog niet gedaan heb ben, Nederlandsche koks en Nederlandsch kamppersoneel aannemen. De heer Jakob betoogde voorts, dat hij zijnerzijds alles zal doen om de arbeids bemiddeling naar Duitschland te bevor deren, want in de uitwisseling van ar beidskrachten ziet hij de beste mogelijk heid, dat de twee volkeren elkaar zullen leeren kennen en waardeeren. hij hier niet aan toegegeven. Alleen in d« laatste dagen van z’n leven is een gedichl van zijn hand verschenen, dat hem nog bekender zal maken dan hij al was. De overledene was een toonbeeld van degelijkheid, dat vooral uitkwam in zijn pastoraal werk. Ds. Welter, aldus spr., was een predikant van zeer bijzondere allures. Hij had daarenboven alles mee zijn gemakkelijke omgang met iedereen, zijn imponeerende verschijning. Als hij ergens kwam, ontsloten aller harten zich voor zijn woord. Met hoeveel ge zinnen waar da. Welter kwam, leefde hij mee in lief en leed. Hij verstond het harten te verkwikken en te vertroosten. Op 80-jarigen leeftijd legde de overledene officieel den herdersstaf neer. In zijn leven is hij tot hooge eer geroepen, waar over spr. verder uitwijdde. Hij bereidde zich immer voor op elke vraag van leer lingen, om nooit een antwoord schuldig te blijven. De oorzaak van zijn trouw was, dat hij God kende en God lief had. In ds. Wel ter heeft God laten zien, wat hij in den mensch bereiken kan. Dit is geen naen- schenverheerlijking, aldus spr., doch de waarheid. God gaf hem de kracht om te zijn, zooals hij was en te kunnen doen, wat hij gedaan heeft. Hij was een zegen voor zijn gemeente. Hoe grooter het be zit, hoe smartelijker het verlies. Nederig was hij in al zijn grootheid. Daaraan te denken is een vertroosting. Ds. Welter gaf aan zijn gemeente een voorbeeld, dat voor allen een lichtend spoor is geweest. Spr. verzocht den aanwezigen het lieve lingsgezang (Gez. 130:6) van den over ledene aan te heffen: „Jezus Uw verzoe nend sterven, is het rustpunt van ons hart”. De honderden op de begraafplaats, die het gesprokene in de aula konden aanhooren door de luidsprekers, welke op enkele punten waren aangebracht, zongen ontroerd dit gezang mede. De organist, de heer C. D. Littooy, die bij het betreden van de aula het adagio uit de sonate pathétique van Beethoven ten gehoore bracht, speelde, toen de baat naar de groeve werd gedragen, de melo dieën „Neder mijn God tot U” en „Houdt Gij mijn handen beide, met kracht omvat”. tijdens het bombardement een heenkomen aan boord van het gezocht. Gisteren is het schip achter in nieuwe haven tegen den berm gezet en werd met de berging van de slacht offers begonnen. Gisteravond waren daarbij gevonden de hofmeesters F. van der Pijl uit Neuzen en J. de Ron de uit Vlissingen, de dames Plas- schaert en Besien, het kindje de Kor te en de heer Eekman. Nog worden gezocht de machinist A. Volk uit Ter- neuzen, de olieman van der Stichel, de matrozen J. Doorns en A. de Put ter allen uit Neuzen en de hofmees- tersbediende P. v. d. Maas uit Vlis singen. Waarschijnlijk zullen ook deze spoe dig geborgen kunnen worden. De iden tificatie en de berging geschiedden on der leiding van de dokters Th. van der Bijl en Jens, van het Roode Kruis, daarin bijgestaan door personeel van den provincialen stoombootdienst, le den van de transportcolonne van het Roode Kruis, de gemeentepolitie on der leiding van een inspecteur en den havenmeester van Hal. Een eigen, zuiver nationale structuur We zullen moeten komen tot een eigen, zuiver nationale structuur, waarmede we in de wereld wellicht anderen ten voorbeeld kunnen zijn, zooals we ten aanzien van ons kolo niaal beleid reeds tientallen van jaren anderen ten voorbeeld zijn geweest. Onverantwoordelijk zou het dan ook zijn, slechts aan afbreken te denken. Voor wezenlijke nationale belangen is het noodig, een sterkere organisatie op te bouwen dan verkregen wordt, wanneer we slechts probeeren over te nemen, wat in een ander land met het oog op de verhouding aldaar naar eigen behoeften is gegroeid en tot stand gebracht. Een bewoner van de Spek- straat di« -vertoefde in de hal van het telecraafkantoor in de Prinsestraat. is daar een actetascf kwijt geraakt met o.m. 25. Hij heeft öli de politie aangifte gedaan van diefstal. Hoe de arbeidsbemiddeling moet worden georganiseerd Wat de arbeidsbemiddeling betreft, deze moet volgens den heer Jakob bij uitslui ting taak van den staat zijn. Daarbij is te overwegen of het niet raadzaam is, de autoriteiten, die hiermede belast zijn, tevens toe te vertrouwen kwesties van werkloosheidsverzekering, werkverschaf fing en beroepskeuze. Tot dusver zijn deze bezigheden verdeeld over verschei dene bureaux, tusschen welke slechts een geringe of geheel geen samenwerking bestaat. Gewenscht is, dat het ministerie voor Sociale Zaken als vakministerie in het geheele land bureaux opricht om zijn taak uit te voeren. Van deze bureaux uit moeten, wanneer plaatselijke omstandig- Heden vond onder zeer groote belang stelling op de begraafplaats Oud Eik en Duinen de teraardebestelling plaats van het stoffelijke overschot van den oud- hofprediker ds. W. L. Welter. Tevoren werd, om 10 uur, in de Groote Kerk een rouwdienst gehouden, welke door een groote schare werd bij gewoond. Aan den voet van den kansel, die in hoogopgaande palmen schuil ging, stond de kist met het stoffelijke hulsel van den man, die dezen kansel zooveel jaren heeft betreden en zoovelen daarom heen wist te verzamelen, opgebaard, gedekt met een wit, zwaar afhangend kleed en een wit en een rood bloemstuk. Vóór den dienst speelde de organist toepasselijke muziek, als „O hoofd, bedekt met wonden”, e.a. Toen de familie het bedehuis betrad, vergezeld van alle Haagsche Hervormde predikanten, stond de schare eerbiedig op. De voorganger, ds. P. J. Molenaar, opende den dienst met votum en zegen- groet, waarna de gemeente zong Ps. 121 1 en 2. Staande legde zij vervolgens belijde nis van haar geloof af en zong Gez. 52 13. Nadat ds. Molenaar Ps. 23 en het begin van Joh. 14 had voorgelezen, schriftge deelten, die den overledene bijzonder lief waren, koos hij als stof ter overdenking Hand. 13 36a: Want David, als hij in zijn tijd den raad Gods gediend had, is ontslapen.” Nadat ds. Molenaar was voorgegaan in gebed en de gemeente Gez. 22 gezongen had, wees de predikant er op, dat, als men in dezen dienst zou willen blijven bij de aardsche goederen, en dus uitslui tend in de laagte, vele deugden van ds. Welter zouden kunnen worden genoemd. Want hij was met vele deugden gesierd en stak jjoven zijn tijdgenooten uit. In het huis Gods past dit echter niet. Ds. Welter was een arm zondaar, naar hij zelf wist. Welter heeft als David den raad Gods in zijn tijd gediend en is thans ontsla pen. Voorwaar, het volk is gras! Maar het Woord Gods blijft in der eeuwigheid. Spr. teekende het Igven van ds. Welter als een waarachtig leven, dat eeuwig- heidsvrucht heeft gedragen. Welter dien de den raad Gods en was een prediker van Gods liefde, dat is van Zijn barm hartigheid. Welter was een prediker van het levende, echte en zuivere geloof. Deze man heeft ook gekend roepings- besef. En hij wist dat die ons roept ook getrouw is. Daarom leefde hij uit een sterke en diepe overtuiging en ging van hem groote kracht uit. Welter wist van genade in leven en sterven en daarmede mogen zich allen troosten, die om dit ver scheiden treuren. De leeraren nu zullen blinken als het uitspansel. Amen”. In aansluiting daarop zong de gemeente Gez. 271:7 en 8. Dr. H. Schokking deelde hierop mede, dat waar hij als vriend van ds. Welter niet kon voldoen aan diens wensch, om dezen dienst te leiden, met het oog op zijn gezondheidstoestand, het hem een voorrecht is met een enkel woord afscheid te nemen. Spr. las daartoe Openb. 21 1-7 Aan de groeve Op een ruime plek op de begraafplaats was een tijdelijk graf gegraven en een afzetting met touwen aangebracht, ten einde velen in de gelegenheid te stellen ds. Welter de laatste eer te bewijzen. Ds. G. Bos beklom het spreekgestoelte en verzocht den aanwezigen aan te heffen gezang 209 3 „In uw hoede zijn wij wel geborgen" onder het zingen waarvan de kist in de groeve werd neer gelaten. Na het lezen van de twaalf arti kelen van de Apostolische geloofsbelij denis en het uitspreken van het „Onze Vader” verrichtte ds. Bos de begrafenis liturgie, welke werd besloten met den zegen. De oudste zoon van den overledene heeft aan het einde der plechtigheid een dankwoord gesproken. Zondag 21 Juli j.l. werden van het terrein van de taxi-onderneming Ve- tam aan de 1ste van der Kunstraat vier autowielen met banden ont vreemd. Er werd toen aangifte gedaan van diefstal. De dief heeft de wielen en banden, zooals nu gebleken is, bij een vischhandelaar in den Haag inge ruild tegen een personenauto en 30. Later bleek den vischhandelaar, dat hij de wielen niet kon gebruiken en daarom verKocht hij ze weer aan iemand uit de Repelaerstraat voor 170. De politie is er nu in geslaagd de daders te arresteeren. Rechercheurs van den opsporingsdienst hebben den 20-jarigen betonwerker J. B. v. L. in een woning aan de Hooftskade, waar hij bij een vriend logeerde, van zijn bed gelicht. Ook de vriend werd inge rekend, maar later weer vrijgelaten, omdat bleek, dat hij er niet bij betrok ken was. De dader den officier ruilde auto toerd en was daarbij betrapt op rijden zonder vergunning. De auto is in beslag genomen. De jeugdwerkloosheid De heer Jakob kwam vervolgens nog op het probleem der jeugdwerkloosheid, waaraan een einde gemaakt moet worden. Hij wees daarbij op de demoraliseering, welke er het gevolg van is en betoogde voorts, dat een staat, die wil opbouwen, zich het verlies van zooveel arbeidskrach ten niet kan veroorloven. De gedachte ligt voor de hand, de jeugdwerkloosheid op te lossen door het invoeren van een jaar verplicht werken, zooals dat in Duitsch land geschiedt. Verder is het een eisch, de jeugd, bij de intrede in het bedrijfs leven, tegemoet te komen, door een goede beroepskeuze en verleenen van be middeling bij het zoeken van een plaats waar het vak kan worden geleerd. Dit zijn geen dwangmiddelen voor den staat, maar wel wordt de zekerheid verkregen, dat de arbeidskrachten daér aangewend zullen worden, waar ze zoowel voor den staat als voor de individuen het grootste nut zullen verschaffen. De arbeidsbeurzen hier te lande hebben thans niet de mo gelijkheid een beroepsbeeld van de ar beidskrachten te vormen. In Duitschland bestaat sedert 1935 het arbeidsboekje, waardoor het mogelijk is een volledig be roepsbeeld te geven. Daardoor kunnen de arbeidskrachten ook op de juiste plaats worden aangewend. Men zou hier de in voering van zoo’n beokje ook moeten overwegen. Op dit oogenblik is de belangrijkste vraag hoe den arbeiskrachten werk kan worden verschaft. De heer Jakob wees hierbij nogmaals met nadruk op de mo gelijkheden, welke er in Duitschland zijn voor de Nederlandsche arbeiders. Daar hebben zij de gelegenheid door arbeid hun brood te verdienen. Zij worden dan van hun drukkende economische zorgen ver lost en zij ontlasten den staat, die dan niet meer zulke sommen voor ondersteu ning behoeft uit te geven, terwijl zij ook zich zelf opheffen in het maatschappelijke leven. Allengs, bij den voortschrijdenden we deropbouw, zullen de arbeidskrachten weder hier te lande te werk gesteld kunnen worden. Figg-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7