De Nederlandsche Unie Haagsche Courant van Zaterdag 3 Augustus 1940 VIERDE BLAD, PAGINA 1. Sto STADSNIEUWS in Antwoord vragen BINNENLAND Opbouw bij den Opbouwdienst op een verschillende persconferentie 1P 1 UITREIKING TEXTIEL- KAARTEN Vereeniging voor den effectenhandel De 43ste Nederlandsche Jaarbeurs GEMEENTERAAD Engelsche bom op Schoorldam 1 4 ■w WEER TWEE GEVALLEN VAN LICHTUITSTRALING TWEE COMMUNISTEN UIT DEN GEMEENTERAAD DE KUSTVISSCHERIJ Vrouw gedood te VERZET TEGEN DE POLITIE DE BADEN I VERBRUIK VAN GAS EN ELECTRICITEIT. GAAT NIET TE VER IN ZEE! De 16-jarige P.M. uit de Adr. Cpe- nenstraat werd gisteravond om 8 uur tijdens het zwemmen in zee ter hoogte van den Visschershavenweg door den stroom meegesleurd. Een lid van den opbouwdienst, de heer F. Mooy, be gaf zich aan een lijn in zee en wist den drenkeling te grijpen. De jongen had geen letsel bekomen en kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. op Vrijdag op Zaterdag op Maandag op Dinsdag op Woensdag op Donderdag 5 Aug. 1940 6 Aug. 1940 7 Aug. 1940- 8 Aug. 1940 9 Aug. 1940 10 Aug. 1940 12 Aug. 1940 13 Aug. 1940 14 Aug. 1940 15 Aug. 1940 Slachtoffer van de „Bulgia” te Winschoten ter aarde besteld. Gisteravond om half acht is op de algemeene begraafplaats te Winscho ten het stoffelijk overschot van den heer B. Wesselink, een der ongeko- menen bij het vergaan van de „Bul gia” bij Vlissingen ter aarde besteld. Vele vrienden stonden om de groeve geschaard, toen burgmeester mr. A. J. Romijn namens de burgerij den gevallene herdacht en woorden van bemoediging sprak tot de familiele den. Ds. Ossanen uit Groningen, adven- tisten-predikant, sprak vervolgens een kort woord. Een broer van den over ledene dankte voor de groote belang stelling, die zich o.m. had geuit in bloemstukken, welke de baar dekten. het perceel Koningskade 15, waar is ge vestigd het secretariaat van het Rijks- bureau voor Chemische producten, een licht. Door het openschuiven van een raam verschaften motoragenten zich toegang en doofden het licht. Nog altijd zjjn er menschen, die er niet voor zorgen, dat de ramen goed afgeschermd zijn, zooals toch uitdruk kelijk is voor geschreven. Om één uur hedennacht moesten motoragenten van het perceel Lange Houtstraat 1 een ruit indrukken om het licht uit doen, dat op een toilet brandde. Op denzelfden tijd brandde in INLICHTINGENBUREAU SCHADE-ENQUETE-COMMISSIE Hoewel de termijn voor het inleve ren van formulieren betreffende op gave van oorlogsschade te Rotterdam, heden verstreken is, zal het inlichtin genbureau te ’s-Gravenhage, gevestigd in het Hoofdpostkantoor alhier, voor- loopig nog geopend zijn van 25 uur namiddags. Zaterdags van 912 uur. Zooals bekend, kan men zich even eens tot het verkrijgen van inlichtin gen wenden tot het bureau van de Schade-Enquête-Commissie te ’s-Gra venhage, Zuid-Binnensingel 212216. Het gasverbruik in onze stad is, naar wij vernemen in plaats van af nemend nog toenemend. De oorzaak hiervan is de rantsoeneering van de petroleum, waardoor zich vele nieuwe verbruikers bij het Gem. Gasbedrijf aanmelden. In verband met deze omstandighe den en in verband met de kolenpositie, ligt het voor de hand, dat het wen- schelijk is, dat ieder zoo zuinig moge lijk is met het gas. Wat de electrici- teit betreft, het Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf leverde over de maand Juli 85 a 90 pCt. af van hetgeen in de maand Juli 1939 werd verbruikt* Mr. A. F. van Hall voorzitter Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de heer F. J. M. van Ogtrop, die reeds eerder daartoe den wensch had geuit, het voorzitterschap van de Ver eeniging voor den Effectenhandel neer gelegd. In zijn plaats is benoemd mr. A. F. van Hall. De heer van Ogtrop blijft echter deel uitmaken als lid van het be stuur. Zeer bevredigende deelneming De vooruitzichten, wat de deelneming Utrecht te houden, najaarsbeurs betreft, aan de a.s., van 312 September te kunnen, ondanks de moeilijkheden, waar mede het bedrijfsleven te kampen heeft, ongetwijfeld gunstig worden genoemd. Van de verschillende bedrijfstakken, wel ke gewend zijn aan de najaarsbeurs deel te nemen, is van een zeer bevredigende deleneming gebleken, zoodat ook ditmaal weder de onderscheiden groepen op ruime wijze vertegenwoordigd zullen zijn. Behalve de van een reeks van jaar beurzen bekende deelnemers, hebben zich verschillende r.'.uwe, op hun gebied re presentatieve, filrma’s aangemeld, waar door het beeld, hetwelk de jaarbeurs van het Nederlandsche bedrijfsleven pleegt te geven, wederom is versterkt. Van Maandag a.s. tot en met Don derdag 15 Augustus zullen aan de hou ders van Disitribuitiestamkaarten, die 5 Augustus den leeftijd van 3 jaar zul len hebben bereikt, persoonlijke tex- tielkaarten worden uitgereikt. Boven dien zullen worden uitgereikt, ten be hoeve van mannen en jongens van vijf tien jaar en ouder, extra bonnenkaar ten. Deze kaarten zullen worden ver strekt aan iedere(n) meerderjarige, die zich daartoe met overlegging van alle distributiestamkaarten van hen, voor wie hij (zij)-de bescheiden in ont vangst wenscht te nemen, aanmeldt. Bij de aanvraag moet tevens voor iedere (n) rechthebbende worden over gelegd het ingevulde en onderteekende aanvraagformulier voor de textiel- kaart. (Voor minderjarigen moet het gezinshoofd teekenen). Zij, die dit for mulier nog niet hebben, kunnen dit verkrijgen in de distributielokalen. De uitreiking der textielkaarten zal in 53 lokalen plaats vinden van 8 tot 5 uur. Voor de personen wier familie naam begint met een der letters H, U en IJ, op Maandag K en I, op Dinsdag J, O en W, op Woensdag A, Q, R en Z op Donderdag E, L en N, C, D en P, Sen X, GenM, F. TenV, B ook. Er zijn gelukkig nog vele punten, waarop ons volk zich kan vereenigen. Ten aanzien van de internationale vraagstukken acht de Ned. Unie zich nog niet sterk genoeg, om zich een be slissing aan te matigen; men vergete toch niet, dat wij ons nog in oorlogstijd bevinden; dit legge men vooral niet als opportunistisch uit. De Nederlandsche Unie hoopt, dat ons volk al vóór den vrede één zal zijn; het is onverschillig of die eenheid Ned. Unie heet, maar in elk geval zal er ook na den vrede een organisatie moeten zijn, die doorwerkt Men moet de Ned. Unie positief niet als een nood-organisatie zien. Naar aanleiding van een vraag om trent de houding van de Unie tegenover Duitschland, zeide mr. Linthorst Ho man nog, dat het hem vaak gegriefd heeft, verkeerd begrepen tq worden, wanneer hij zijn waardeering uitsprak voor het goede, dat hij op verschillend gebied in Duitschland aantrof. Het is een groote fout van de Nederlanders ge weest dat zij de binnenlandsche poli tieke vraagstukken niet hebben weten te scheiden van de verhoudingen tot het buitenland. Ook de Ned .Unie hoopt dat er geen 10 Mei 1940 meer komt doch op de wording van een nieuw Europa, waarin alleen sprake is van gelijk be- rechtigde partners. De heer Linthorst Homan verklaarde tenslotte nog, dat men het van Duitsche zijde zal begrij pen, dat de verslagene moeilijk in oor logstijd aan den overwinnaar hulde kan brengen. nog klinken zit daar binnen, al de kok bij zijn enormen ketel en zorgt voor „rats, kuch en boonen”. Oók een tak van opbouwdienst. Want deze gezonde, Hollandsche jongens bezitten een record-eetlust Men ziet hen hier aan den arbeid. In afwachting van werkprojecten en van hun bestemming en taak, zijn de jongens van den Opbouwdienst, ge legerd in de Koningin Sophiastraat, hier ter stede, vast aan een opbouw in den opbouw begonnen. Zij timme ren vol energie aan een houten keu- kengebouw en terwijl de hamerslagen De Gemeenteraad is bijeengeroepen op Maandac '2 A r istus a.s. te half twee. Eind Augustus zal een twee- de Nederlandsche heemkunde-week wor den georganiseerd, welke zal aanvangen op Dinsdag 27 Augustus. De bijeenkomst wordt gehouden op de „Meihof” waar het Ned. centraal bureau voor volksdansen is gevestigd. Vandaar uit zullen talrijke excursies worden gemaakt. Bovendien staan verschillende voordrachten en be schouwingen op het programma. In Drente De commissaris voor de provincie Drente maakt bekend, dat de Rotterdam- sche kinderen, die gisteren met een extra- trein naar Drente zijn vertrokken, na een voorspoedige reis behouden zijn aange komen en zich in goeden welstand in de pleeggezinnen bevinden. Het definitieve bureau Inmiddels is ook het definitieve bureau tot stand gekomen. Het wordt dezer dagen geopend in Alexander- straat 11, den Haag. De staf van lei ding en medewerkers wordt dezer dagen bekend gemaakt. Nog enkele dagen blijft het bureau gevestigd Alexanderstraat 20, met de hulp van de voorloopige vrijwillige medewer kers. Provinciaal en plaatselijk komt ook binrienkort alles tot standvele besprekingen hierover in geheel het land zijn reeds gaande. De Nederlandsche Unie houdt 6 Augustus, ’s avonds 8 uur een open bare bijeenkomst in den Haag, 8 Augustus in Amsterdam, 10 Augustus ’s middags in ’s Hertogenbosch en ’s avonds te Eindhoven, 15 Augustus te Groningen en 17 Augustus te Rot terdam. Nadere vragen beantwoord. Uit de conferentie werden vervolgens nog verschillende vragen gesteld, welke door den heer Linthorst Homan of door prof, de Quay werden beantwoord. Zoo werd gevraagd hoe ’t zal gaan met de jeugdbeweging. Hierop luidde het antwoord, dat zooveel mogelijk naar concentratie zal worden gestreefd en waar een leiderschap gewenscht zal zijn, dit moet worden bevorderd. Tegen over een federatieven vorm van de be sturen der jeugdorganisaties staat de Ned. Unie afwijzend. In het algemeen ziet zij geen heil in een eenhoofdig lei derschap van het Nederlandsche Volk; voor Italië en Duitschland was de zaak anders gelegen. Op sociaal-economisch gebied streeft zij de corporatieve ge dachte na; hierin is geen eenhoofdige leiding noodig, omdat wij hier met ver schillende belangen te maken hebben. Zuivere marxistische opvattingen (bijv, van den klassenstrijd) zijn, volgens pro fessor de Quay, in een corporatie niet te aanvaarden. Naar aanleiding van de voorgeschie denis van de totstandkoming der Ne derlandsche Unie legde de heer Lint horst Homan er nog den nadruk op, dat de Unie een eigen taak heeft. Wanneer zij gedachten, die goed zijn, wil reali- seeren, doet het er niet toe of deze ge schade bracht. Ir Haamstede kwam neerin het water en in de duinen. Te Ulrum (Gr.) werd een onontplofte bom in het akkerland gevonden, even eens geschiedde dit te Stellendam en Nieuwenhoorn (Z.-H.), terwijl in De- nekarnp (Overijsel) een 25-tal bommen neerkwam, een huis werd hier zwaar beschadigd en brandde uit, verder werd èèn huis zwaar en werden 4 hui zen licht beschadigd, terwijl 12 koeien werden gedood. Twee Engelsche bom menwerpers werden neergeschoten. Om half drie hedennacht veroorzaak te de 33-jarige A. J. v. E., in de Eland straat die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, straatrumoer. Twee surveilleerende agenten van de hondenbrigade wilden hem overbren gen naar het bureau aan de Prinse- straat. De man verzette zich hevig hiertegen en diende den eenen agent een vuistslag op het rechteroog en den an deren een slag op den mond toe, waar bij ook de jas van den agent werd stukgetrokken. Ondanks zijn verzet, werd de man toch naar het bureau gebracht en ter ontnuchtering opgeslo ten. Heden is hij naar het Hoofdbu reau over gebracht, waar dit muisje nog wel een staartje voor hem zal hebben. nieuwing in ons volk reeds jarenlang voorstaan, is aan ieder uit hun omge ving bekend. Dat in deze tijden de be slissing over de volksmeening in dit opzicht zal vallen, ligt in de lijn der gebeurtenissen. Niet de adhaesies, hoe goed ook gemeend, doch de eerlijke en opofferingsgezinde lidmaatschapsaan- meldingen zullen moeten spreken wie zich zoo aanmeldt, zal de consequen ties moeten dragen, daar hij zal worden beschouwd als willende medewerken aan ingrijpende verbetering in ons vaderlandsche leven, opdat de oude slapheid voorgoed verdwijne. Deze nieuwe, eigen kracht van het Nederlandsche vqlk moet tot stand ko men, hoe ook de afloop van den oorlog zij en geheel los van den oorlog. De rede van den Rijks commissaris De belangwekkende rede van den Rijkscommissaris deed duidelijk zien, welke vragen thans niet kunnen wor den besproken en welke wel. Dat de Nederlandsche Unie in sterk eigen nationaal gevoel en gehechtheid aan het Nederlandsche verleden haar eigen weg gaat, met open oog voor het nieuwe dezer tijden en van het nieuwe in de verhoudingen, doch met den vas ten wil tot eigen onderzoek naar eigen toekomst, is een Nederlandsche plicht, welke in de rede van den Rijks- ccmmissaris is erkend. Dat Nederland zich veel meer dan voorheen op Duitschland zal oriëntee- ren en in het nieuwe Europa wil medewerken als gelijkgerechtigd part ner, is reeds alom in ons volk door vooraanstaande figuren erkend en zal ook in het werk der Nederlandsche Unie tot uiting komen. Zij vergeet echter niet, dat de oorlog en de oor logstijd, en ook de bezetting en de bezettingstijd normale werkwijze on mogelijk maken. Zij uitte haar ver langen naar werkelijkheidszinmen mag dat niet uitleggen als opportu nisme. Algemeene bond van sigaren fabrikanten opgericht. Op initiatief van eenige sigarenfabri kanten werd op 26 Juli j.l. te Eindhoven onder leiding van den heer K. L. H. van der Putt te Geldrop, een zeer druk be zochte vergadering gehouden, zoowel van georganiseerde als van ongeorganiseerde fabrikanten, tezamen vertegenwoordigen de meer dan 2/3 der Nederlandsche sigarenindustrie. Met algemeene stemmen werd besloten tot oprichting van een algemeenen bond van sigarenfabrikanten. Doel van deze nieuwe organisatie is tweeledig: le. de organisatie te vergemakkelijken van de geheele Nedprlansche sigarenindustrie van groot tot klein; 2. den corporatieven opbouw zoo spoedig mogelijk te verwe zenlijken. De Ned. R.K. Vereeniging van sigaren fabrikanten, die ook haar werkzaamhe den voortzet, heeft al haar leden opge wekt tevens tot den nieuwen bond toe te treden, teneinde geleidelijk de ge- wenschte nationale concentratie in de sigarenindustrie te bereiken. Het secretariaat van den nieuw opge- richten algemeenen bond wordt waarge nomen door mr. A. M. C. J. Steinkühler, Keizersgracht 4, te Eindhoven. Particuliere fietsen bij den Opbouw dienst tot 1 September zonder fietsplaatje In een schrijven van den wnd. secreta- ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Financiën, aan de directeurs der directe belastingen wordt medege deeld, dat ten behoeve van den Opbouw dienst tot 1 September van dit jaar een aantal particuliere rijwielen zal worden gebezigd op den openbaren weg, zonder dat de berijders van die rijwielen zijn voor zien van een geldig belastingmerk. In plaats daarvan ontvangen zij een bewijs, waarin de commandant van het betref fende onderdeel verklaart, dat het met merk, framenummer en berijder aange duide rijwiel voor dienstdoenden wordt gebruikt Dit schrijven is ook onder de aandacht van de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie gebracht De werkwijze Op de ontelbare vragen over de werkwijze van de Nederlandsche Unie in de praktijk kan worden geantwoord, dat zij deze voorloopig drieledig hoopt te doen zijn ten zeerste het oproepen en binden van het gemeenschapsgevoel in geheel ons volk, daarna, bij wel slagen van die actie en bij voldoende ledental, het uitbrengen van adviezen en het doen van voorstellen aan de Nederlandsche autoriteiten, en tegelij kertijd het onderhouden van contact met de bezettingsautoriteiten. Moge de Nederlandsche Unie haar streven zoo danig kunnen verwezenlijken, dat toe passelijk worden de woorden van den Rijkscommissaris in zijn laatste rede „Wanneer deze voorwaarden zijn vervuld, zal het volk bespeuren, waar het om gaat en zal geloovig den wer kelijk geloovige volgen en ook de be zettende macht zal deze mannen niet slechts haar achting niet onthouden, maar ook aan hun argumenten het ge wicht niet ontzeggen, indien in som mige vraagstukken meeningsverschil aan den dag zou treden.” In de eerste week van haar be staan zijn aan de Nederlandsche Unie, ook uit perskringen, zoovele vragen gesteld, dat zij hedenochtend in den Haag een persconferentie heeft be legd, om daarop en op nog andere eventueele vragen te antwoorden. Mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay waren daartoe aanwezig; mr. L. Einthoven was wegens bespre kingen elders verhinderd. In verband met het feit, dat leden van de Communistische Partij en van de Revolutionnair Socialistische Par tij hun werkzaamheden als Gemeen teraadslid niet langer mogen uitoefe nen, zullen de heeren L. L. H. dé Visser en J. J. Geluk, beide lid van de Communistische Partij Nederland, geen zitting meer hebben in den Haagschen Gemeenteraad. Adhaesiebetuigingen en lidmaat schappen Mr. Linthorst Homan noemde in de (eerste plaats de kwestie der adhae siebetuigingen en lidmaatschappen. Het aantal adhaesiebetuigingen is enorm, terwijl er uit verschillende deelen des lands nog vele op komst zijn. Het aantal is niet te schatten. De Nederlandsche Unie telt als blij ken van waardeering adhaesiebetui gingen op prijs, doch wenscht openlijk te verklaren, dat zij zeer goed inziet, dat vooral collectieve adhaesiebetui gingen zeer weinig zeggen, omdat ten slotte de persoonlijke inzet voor het vaderlandschp ideaal het eenige waardevolle is. Aan ieder, die adhae- sie betuigt, wordt sedert enkele dagen een aanmeldingskaart voor het lid maatschap toegezonden; de hierop ge volgde storm van aanmeldingen loopt in toenemende snelheid door. Van het getal dezer aanmeldingen kon mr. Linthorst Homan nog geen preciese cijfers geven; ook waagde hij zich lie ver niet aan een schatting. Binnenkort hoopte hij echter nadere mededee- lingen te kunnen doen. Het is gemakkelijk uit deze of gene overweging adhaesie te betuigen, doch het is noodzakelijk, dat men overal in het land inziet, dat de Ne derlandsche Unie pas echt een ware beteekenis zal hebben zoodra zij weet, dat zij bestaat uit leden, die ieder voor zich bereid zijn tot werkelijken gemeenschapszin en werkelijke offer vaardigheid voor land en volk. Laat men vooral goed bedenken, dat men hier niet te doen heeft met een ver kapt behoud van het oude systeemn doch met werkelijke en aanstonds daadwerkelijk idealisme voor een beter en sterker Nederlanderschap voor allen. Wie zich hier aanmeldt uit tegenzin tegen een andere stroo- ming doch zonder frissche gezindheid tot nieuw leven in Nederland, is aan het verkeerde adres. Waarschijnlijk zullen verschillende adhaesiebetuigin gen op deze wijze blijken hol en voos te zijn; hier is inderdaad plaats voor een ernstige waarschuwing reeds in het begin. Het persoonlijke lidmaatschap open voor ieder die al Nederlander is, den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt is het eenige wat gelden kan. Dat de collectieve adhaesiebetuigingen uitin gen zouden zijn van een bedekte actie om in de Nederlandsche Unie het oude politieke stelsel te behouden, dus de gedachte van ’n soort openbare schuil plaats, is te eenenmale onjuist; deze onjuistheid blijkt uit het thans bekend geworden politieke advies van ver schillende politieke voormannen die tot ontbinding adviseeren. Dit advies zal echter niet de oude kracht van vroe ger hebben, daar één ding in de afge- loopen week wel overduidelijk is ge bleken: de wil tot sterke eenheid en gemeenschapszin is in alle kringen zoo krachtig, dat hij niet meer te stuiten is. De wil tot verjonging in ge heel het volk is reeds veel sterker dan de Nederlandsche Unie aanvankelijk had durven hopen. Op een nadere Vraag ter conferentie antwoordde de heer Linthorst Homan nog, dat wie lid zijnde van de politieke partijen, zich als lid der Unie aanmeldde, dat doet om „twee ijzers in het vuur te hebben”, er uitgaat. Een eisch, om voor de politieke partij te bedanken, wordt echter niet gesteld. Spr. is er van overtuigd, dat in de toekomst politieke partijen, zooals wij die hebben gekend, zich niet meer zul len voordoen. - Ook gedurende deze week zijn veel schokkers aan de markt te Scheveningen geweest. De aanvoeren waren niet zoo groot, maar waar de prijzen goed blijven werden mooie weekbesommingen ge maakt. Het aantal tkustvisschers, dat van hier uit aan de kustvisscherij deelneemt, wordt steeds gröoterdit bedraagt op heden ongeveer 50 stuks. Hieronder zijn ook begrepen de garnalenvisschers, die eveneens vrij geregeld visch aanvoeren. In totaal kwamen te Scheveningen 20 motorkotters aan de markt, met een totaalbesomming van f 1708 of gemiddeld 85. De hoogste weekbesomming maakte de Sch. 70 J. Tuinebreijer met 450. De schokkers maakten deze week 204 reizen op deze haven en besomden in to taal 8431 of gemiddeld 41 per schok ker. De hoogste dagbesomming der schok kers was 171. In totaal werd voor een bedrag van ruim 10.000 aan uit zee aangevoerde visch verkocht. Ook de zen dingen visch van elders naar hier ten verkoop gezonden waren niet onbelang rijk er werd voor een bedrag van ruim 3000 verhandeld. Wanneer men rekening houdt met het feit, dat de loggers nog steeds niet aan de kustvisscherij kunnen deelnemen, blijkt' uit bovenstaande cijfers, dat vrij veel visch aan den afslag wordt omgezet De weekbesommingen der schokkers en motorkotters zijn hooger dan vorig jaar. Ook de van Denemarken naar hier ge zonden haring vond veel aftrek en werd tegen goede prijzen verkocht. Deze ha* ring wordt dicht onder de Deensche kust gevangen en is vrij klein van stuk. De kwaliteit is goed. EEN ZWEMENTHOUSIAST. Gistermiddag zag een agent in het water aan de Stadhouderslaan een jongmensch zwemmen. Nu is zwem men in het water aan zoo’n deftige laan volstrekt verboden en dit scheen het jongmensch ook best te weten, want bij het zien van den strengen die naar van den Heiligen Hermandad, koos hij met achterlating van zijn kleeren in badcostuum het hazenpad* Den agent bleef niets anders over, dan de kleeren mee te nemen naar het bureau aan de Laan Copes. Na eenigen tijd kwam de zwem» enthousiast met hangende pootjes op dagen, om zijn pakje terug te vragen. Het spreekt vanzelf, dat hij zich eerst had vierkleed, anders was hij zoo ver niet gekomen. De politie gaf hem zijn kleeren terug, maar om hem het zwemmen in verboden water af te leeren kreeg hij een proces-verbaal mee naar huis. Gistermorgen is door een Britsch vliegtuig een bom geworpen op het vredige Schoorldam, zoo meldt het A.N.P. De bom kwam vlak voor de brugwachterswoning terecht, welke vrijwel geheel werd vernield. De vrouw van den brugwachter werd zwaar gewond en overleed korten tijd daarna. Ook de andere huizen bekwa men schade. Bij het bekende café „Mantel” werden de dakpannen af ge rukt en vrijwel alle ruiten vernield. Bomscherven vlogen met zulk een kracht in het rond, dat zij in een ge val door drie houten schotten heen- vlogen en een muur beschadigden. Bommenregen De Engelschen hebben nog meer bommen doen neerkomen. Gelukkig, dat verreweg het meerendeel in duinen of akkerland terecht kwam. Il Zandvoort viel een bom in het duin, te Wonsuradeel (Fr.) werd eeni- aan werkplaatsen aange- Zeeland, bijv, te Burg en een bommenregen Bij de Maatschappij Zeebad Scheve ningen werden gisteren 345 baden ge nomen, bij het Volkszeebad 1138, bij het gemeentelijk Volkszeebad Kijkduin 207 en bij het zwembad Zuiderpark 4568 baden. De temperatuur van het water te Sche veningen was heden 65 graden en in het Zuiderparkbad 66 graden. Vestigingswet voor het centrale verwarm ingsbedrijf verlengd Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is bepaald, dat de termijn van 6 maanden, bedoeld in artikel 1, elfde lid, van de Vestigings wet Kleinbedrijf ten aanzien van de be schikking van den minister van Econo mische Zaken van 2 Januari 1940, waar bij deze wet van toepassing werd ver klaard op het centrale verwarmingsbe- drijf, met 6 maanden wordt verlengd. Karwijteelt In verband met de omstandigheid, dat de dekvruchten der karwij zijn geoogst, ligt het in het voornemen bij de vast stelling der maatregelen met betrekking tot het teeltplan voor den oogst van 1941 geen teelt van karwij toe te staan. Bij de bewerking van de afgeoogste velden kan men hiermede dus rekening houden. Nadere mededeelingen omtrent bovengenoemde maatregelen kunnen spoedig worden tegemoetgezien. Uitbreiding van het politiecorps te Breda In verband met de uitbreiding van het politiecorps met vijftien agenten, heeft de gemeenteraad van Breda zijn goedkeuring gehecht aan een plan tot reorganisatie van het corps. In dit plan is de mogelijk heid geschapen om maximaal acht inspec teurs aan te stellen. Thans zijn in verband hiermede drie nieuwe inspecteurs tweede klasse benoemd, die tot dusverre allen werkzaam bij de politie-administratie en gedurende eenige maanden als waar nemend inspecteur hebben gefungeerd. Rotterdamsche kinderen naar Groningen en Drente Met een extra-trein, welke gistermorgen om 7 uur uit Rotterdam was vertrokken, arriveerden des middags om 2.50 uur aan het hoofd station te Groningen 257 kinde ren uit de getroffen gebieden, zijnde de derde groep, welke voor het Noorden be stemd was. In taal waren gistermorgen 839 kinderen op reis gegaan, waarvan er in Zwolle 186, Hoogeveen 79, Beilen 160, Assen 147 en in Zuidlaren 10 den trein verlieten, om aldaar door hun pleegouders in ontvangst te worden genomen. Ter begroeting waren op het station o.m. aanwezig de dames Molendijk en Offerhaus, leden van de Groninger ge meenschap. De kinderen, die er over het algemeen opgewekt uitzagen, werden toe gesproken door den heer G. Boekhoven jr-, die hier de leiding op zich nam. In 4 autobussen werden zij naar het buurt huis op het Linnaeusplein overgebracht, alwaar hun een maaltijd werd verstrekt, vanwaar 35 onder geleide van hun pleeg ouders naar hun respectievelijke stand plaatsen Hoogezand, Zuidhoek, Winscho ten, ten Boer en Stedum werden vervoerd. Ook nu geschiedde een en ander in over leg met de commissie voor de burger bevolking in den Haag. JUBILEUM MEJ. C. C. v. WEEKS Gisteren was het 25 jaar geleden dat mej. C. C. van Weers haar betrekking als caissière en administratrice bij de N.V. v.h. Gebroeders Dinkhuijsen aanvaardde. Zij werd door ae firmanten en namens het kantoorpersoneel toegesproken, waar bij haar een geschenk in enveloppe, be nevens een kunstvoorwerp overhandigd werd. Veel bloemstukken van het personeel der verschillende filialen en van de clien tèle, benevens vele telegrammen werden door haar ontvangen. Van een bakfiets, die de eigenaar, wonende in de Vaillantlaan, in de Herderinnestraat eenigen tijd f onbe heerd had laten staan, is een pak inhou dende 700 sigaren gestolen. Een 26- jarige juffrouw uit Oegstgeest werd gisteren in een magazijn in de binnenstad op heeterdaad betrapt bij het stelen van een blouse. Een kraanwagen van de po litie is gisteren uitgerukt naar den Moer- weg, waar een koe.in een zich in het wei land bevindende put was weggezakt Het dier werd met bekwamen spoed uit zijn lastige positie bevrijd. Om half twee hedennacht trof de politie in het Haagsche Bosch een 16-jarigen jongen aan. De knaap bleek in Schiebroek thuis te behooren en na een ruzie met zijn vader, gisteren per rijwiel naar den Haag te zijn gekomen. Hij is op transport gesteld naar zijn woonplaats. Gedurende de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus verstrekte de Vereeniging „Tehuis voor Onbehuisden”, de la Reyweg 522, alhie, aan 721 mannen, 36 vrouwen en 49 kinderen gratis onder dak. Aan dez epersonen, in totaal 806, werden 2243 gratis maaltijden verstrekt Geen reactionnaire groep De heer Linthorst Homan sprak ver volgens over de geopperde veronder stelling, dat de Nederlandsche Unie een reactionnaire groep zou zijn. Het bo venstaande en ook haar gepubliceerde Sociaal-economische programma spre ken echter duidelijk het tegenoverge stelde van reactie uit Dat zal ook dui delijk bljjken uit de toelichtingen op de verschillende programmapunten, Welke binnenkort in brochurevorm tullen verschijnen, en voorts uit de sa menstelling van den Raad van Bij stand, welke binnenkort zal worden bekend gemaakt. Bij dit laatste zal ook de sterke wil blijken tot het sa- mengaan met zooveel mogelijk groe- Peeringen en kringen uit het maat schappelijk leven. Wie zich niet geheel achter het ge publiceerde programma kan stellen, boude zich afzijdig. Over korten tijd tal de Nederlandsche Unie uit de bin- Oengekomen lidmaatschapsaanmeldin- 8on concludeeren, hoevelen uit ons volk de door haar uitgedragen pro grammapunten onderschrijven. Deze conclusie zal op haar houding van groote n invloed zijn. Dat de drie bewindhebbers ieder 'bor ach de werkelijke, krachtige ver- al eerder zijn geuit en door welke partij

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13