m Gibraltar aangevallen weer De Rijkscommissaris Seyss-Inquart Limburg 1940. No. 17637. JAPAN EN NEDER- LANDSCH-INDIE POLITIEKE WILSVORMING Engelsche duikboot door diepte bommen vernietigd Zaterdag 3 Augustus. de De wrijving Engeland- van Duitsche instemming met de rede van Molotof Vliegtuigfabriek te Norwich vernield Bommen veroorzaken groote schade Bezoek aan kolenmijnen Wijziging in het Engelsche kabinet PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: Frontbericht van het D.N.B. van Lord Beaverbrook’s taak zoodat Britsche macht m Middellandsche Zee geneutraliseerd bommen op het doel werden ge richt. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct te het uitdrukkelijke ver- De Duitsche practijk onderscheidt zich daardoor in principe van die der En- gelschen, die ook in den nacht van 1 op 2 Augustus hun terreur tegen de bur gerbevolking door het lukraak neerwer pen van bommen voortzetten, waarbij in de naaste omgeving van Keulen we derom verschillende woningen werden getroffen, waardoor helaas onder de be volking daar ter plaatse enkele dooden zijn gevallen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De komende strijd. In de „New York World Telegram” schrijft de luchtvaartexpert majoor Wil liams, dat de komende oorlogsperiode de meest verrassende militaire actie zal brengen, die de wereld ooit gezien heeft. Dat Duitschland den tijd neemt, wordt verkeerd uitgelegd. Na het uitbreken van den oorlog is eveneens een rust poos ingetreden, die door leege hoof den vervelend genoemd werd. Williams De aanvankelijk verwarde en ver splinterde pogingen om tot een natio nale concentratie te komen, hebben Het frontbericht d.d. gisteren van het Duitsche Nieuwsbureau luidt als volgt: De Britsche hulpkruiser „Alcantara”, die enkele dagen geleden in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan door een Duitschen hulpkruiser na ’n langdurig artilleriegevecht buiten gevecht werd gesteld, was een zer snel schip van de Britsche koopvaardijvloot. De in over- zeesche wateren opereerende eenheden van de Duitsche oorlogsmarine hebben met dit succesrijke gevecht een over tuigend bewijs geleverd, van hun vast beradenheid tot den strijd en van hun superieure gevechtsleiding. In verband met het tot zinken bren gen van een Engelsche duikboot door een Duitsch vliegtuig voor de Noorsche kust, verneemt men, dat de tegenstan der tevergeefsch had getracht door een duikmanoeuvre aan den Duitschen bom menwerper te ontkomen. Het Duitsche gevechtsvliegtuig had echter dieptebom men aan boord, die hun doel troffen. Zonder ook nog maar één keer boven te kunnen komen verdween de duikboot in de diepte. Van de bemanning kon niemand gered worden. Verder wijzen de bladen op de be- teekenis van de verklaring van den volkscommissaris, dat de Russisch- Italiaansche betrekkingen den laat- sten tijd waren verbeterd en een ver dere verbetering deden verwachten. De Frankfurter Ztg. schrijft in dit verband: De mogelijkheden, die zich hiermede afteekenen en zooals men mag opmaken uit de opmerkingen van Molotof over den Balkan, ook het gemeenschappelijke belang bij de pa cificatie en de consolidatie van het Zuidoosten omvatten, vullen de reeds Gisteravond is Gibraltar opnieuw door vliegtuigen van onbekende natio naliteit aangevallen, welke ondanks het zeer hevige afweervuur tal bommen konden uitwerpen. De Rijkscommissaris heeft voor de ontvangst gedankt en daarbij de ver zekering gegeven, dat de economische structuur van Limburg zijn bijzonde re aandacht zou hebben en dat hij, voor zoover hem dat mogelijk zou zijn, helpend zou optreden. Productie- vermeerdering erkende de Rijkscom missaris als noodzakelijk, doch men moet op het oogenblik rekening hou den met onvermijdelijke transport moeilijkheden. Italiaansche blad over rede van Molotof Onder het opschrift„De as en de sovjet-Unie” schrijft de „Messagero” o.a. De rede van Molotof beteekent een nieuwe nederlaag voor de Britsche politiek, welke tot gisteren hoopte, dat Moskou zijn houding zou wijzigen, en en zelfs meende de gewenschte nieu we orienteering te kunnen provocee- ren door middel van intriges, die blijk geven van een achterlijke gezindheid. Moskou blijft stevig’ op zijn standpunt staan en heeft geen reden om ze te herzien. Wat Italië betreft, constateert het blad met voldoening de verklarin gen van Molotof, vooral dip betrekking hebben op de verbetende betrekkingen tusschen beide landen. Ter voortzetting van zijn inspectie reizen door het land heeft de Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, Rjjksminister Seyss-Inquart een bezoek aan Limburg gebracht. De Rijkscom missaris werd hierbij begeleid door Reichsamtsleiter dr. Hellwig en Oberregierungsrat Hushahn. Na deze begroeting bezichtigde de Rijkscommissaris de sociale inrich ting van de mjjnen, in het bijzonder het tehuis voor ongehuwde mijnwer kers te Heerlen en de arbeiderswonin gen in het mijnengebied. De Rijkscom missaris trad verschillende woningen binnen om zich persoonlijk van de huisvesting der mijnwerkers goede in drukken te verschaffen. Heden werd de inspectie voortgezet met een zeer gedetailleerde bezichti ging van de staatsmijn Maurits. Hier werd een bezoek aan de ondergrond- sche installaties gebracht, onder be geleiding van den directeur, dr. ir. F. K. Th. van Iterson, den hoofdbedrijfs- ingenieur ir. D. P. Ross van Lennep en eenige andere ingenieurs. Deze hee- ren verschaften den Rijkscommissaris de noodige inlichtingen over de tech niek van dit bedrijf. Verder onderhield de Rijkscommis saris zich in deze ondergrondsche ruimten en gangen met een aantal aan den arbeid zijnde mijnwerkers. Daarna volgde een bezichtiging van de bovengrondsche inrichtingen van de „Maurits’. Na een gemeenschappelijk middag maal met alle directeuren van mijn bouwondernemingen in Limburg werd de kolenhaven te Stein bezichtigd, waarna via ’s-Hertogenbosch en Dor drecht de terugreis naar den Haag werd aanvaard. is er van overtuigd, dat Duitschland in het Westen zijn luchtmacht niet ten volle in den strijd gebracht heeft. De Duitsche generale staf heeft de sterkte van de luchtmacht der geallieerden vol komen juist getaxeerd en van de eigen luchtmacht slechts zooveel in het vuur gebracht als noodig was om zich de overhand te verzekeren. Noorsche schepen door Engelsche vliegers aan gevallen. Volgens het Noorsche telegrambu reau zijn de laatste dagen 2 Noorsche stoomschepen aan de kust van Noor wegen door Engelsche bombardements vliegtuigen aangevallen. Het betreft het koopvaardijschip „Argo” en het kustvaartuig „Trio”. In zijn reeds meer door ons aange haalde, groote rede in den Dierentuin heeft de Rijkscommissaris, sprekende over de houding van de Duitsche over heid ten aanzien van de politieke wils vorming van het Nederlandsche volk, herhaald, dat de Duitschers niet in dit land zijn gekomen om het Nederland sche volkskarakter te onderdrukken of het hun wereldbeschouwing op te dringen. Hij gewaagde in dit verband van de pers, welke tot beperking is ge houden ten aanzien van de noodzake lijkheden der bezettingsmacht doch niet ten aanzien van de binnenlandsch- politieke meeningsuiting. Dr. Seyss-Inquart verzekerde, dat hij de velerlei pogingen tot verzamelen in ons land, de zoogenaamde concentratie, met welwillende belangstelling beziet en haar geen moeilijkheden in den weg zal leggen, „tenzij het alleen maar gaat om zekere pogingen, welke beoogen in eenigerlei vorm dien geest te laten voortleven, die tenslotte het Nederland sche volk naar den lOen Mei 1940 heeft gevoerd. De conserveering van dien geest kan ik van het standpunt der be zettende macht, maar ook in het belang van het Nederlandsche volk, zoolang deze bezetting duurt, niet met open oog dulden, want er mag tusschen het Duit sche en het Nederlandsche volk nooit weder een tiende Mei zijn.” En hij liet hierop onmiddellijk volgen: „Één ding zou ik evenwel willen zeggen: een bin- nenlandsch-politieke beweging en wils vorming kan haar sanctie nooit van mij als vertegenwoordiger der bezettende macht verwachten, doch moet deze uit sluitend daardoor verkrijgen, dat zij het Nederlandsche volk van de juistheid van haar richting overtuigt.” Vooral deze laatste woorden verdie nen de volle aandacht, want zij geven te kennen, dat de bezettende macht van het Nederlandsche volk een uitspraak verwacht omtrent de richting, waarin het zijn politieke leven wenscht te zien gestuurd. De gewapende verkenning van het Duitsche luchtwapen was op 1 Augustus tegen het geheele Britsche eiland, voornamelijk tegen zijn kus ten. gericht. In Norwich, niet ver van de Engelsche Oostkust, werd een vliegtuigfabriek door een aan val van een duikbommèhwerper vernield. Opmerkelijk was hierbij, evenals in andere gevallen, de groote trefzekerheid, waarmede de Koude douche in Londen De Londensche correspondent van „Aftonbladet” schrijft, dat de rede van Molotof verschillende uitlatingen heeft bevat, die in Londen als een koude douche hebben gewerkt. De toon, dien Molotof in zijn passages over Groot-Brittannië heeft aangesla gen, is, zoo verklaart men in de Engelsche hoofdstad, hoogmoedig en koud geweest. geen twijfel over bestaan, dat t Je reeds aan den gang zijnde reorgani satie van het vasteland ook ten aan zien van Sovjet-Rusland voor Engel sche storingsplannen en zekere Ame- rikaansche storingsverlangens, die daarmede gecombineerd aan den dag treden, geenerlei reëele punten van houvast biedt. Tenslotte wijst het blad op de verklaringen van Molotof be treffende de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan. Zij wezen op een ontwikkeling of in ieder geval de mogelijkheid van een ontwikkeling, die weliswaar nog veel punten onover zichtelijk doet schijnen, maar toch in zoover duidelijk is, dat de Engel sche politiek ook in de uitstralings- zone der Russische belangen in het Verre Oosten niets heeft te winnen. Is deze politieke wilsvorming door niets bepaald en beperkt? Zoo is het natuurlijk niet. In de eerste plaats heeft men rekening houden met langen van de bezettende macht, zooals dit door dr. Seyss-Inquart werd weer gegeven, dat Nederland niét zal terug- keeren tot zijn oude politieke systeem. Wie het van allerlei kant gesproken en geschreven woord in ons land na het intreden van de Duitsche bezetting heeft gevolgd, zal daaruit tot de erken ning zijn gekomen, dat steeds sterker en steeds algemeener de overtuiging heeft post gevat, in zeer breede kringen van ons volk, dat wij staan voor een vernieuwing van ons politieke volks leven. Men behoeft het goede, dat het oude politieke stelsel ongetwijfeld had, en vooral het vele goede, dat het voor het geheele volk heeft tot stand ge bracht (wij denken vooral aan de vele sociale voorzieningen) niet te misken nen, om overtuigd te zijn, dat dit stelsel steeds duidelijker zijn zwakheden en fouten heeft onthuld en in de zoo sterk veranderde omstandigheden, waarin ons land is komen te verkeeren, geen heil belooft en ook geen kans maakt. Want er is sinds den noodlottigen lOden Mei het een en ander geschied, dat voor ons land tragische gevolgen heeft gehad, maar dat óók het aanzijn heeft geschonken aan een nieuwen geest en een nieuwen wil in ons volk. Inderdaad: er is het een en ander ge schied 1 Met betrekking niet slechts tot ons land, maar óók, in veel ruimer ver band, tot het vasteland van Europa. Zooals de wereldhistorie zich tot dus ver in den jongsten tijd heeft ontwik keld, moet men ernstig rekening hou den met een geheel veranderden staat kundigen en economischen toestand van Europa, in het bijzonder met een door een groot en machtig Duitschland be- heerscht continent. Dit is een nuchtere werkelijkheid, logisch voortvloeiend uit de tot dusver waar te nemen feiten en waarop wij reeds eerder de aandacht hebben gevestigd. Het spreekt vanzelf, dat een nieuwe politieke wilsvorming van ons volk aan deze werkelijkheid niet kan voorbij gaan, indien zij kans van slagen wil hebben. Een weder souvereln geworden Nederland (en herstel van onze staat kundige zelfstandigheid is ons immers, ook weer in de rede van den Rijks commissaris, nadrukkelijk toegezegd) zal in de nieuwe Europeesche orde en in de vooral economische continentale statengemeenschap moeten zijn opge nomen en ingevoegd. Dit is, voor zoo ver men thans de dingen vermag te zien en te overzien, de voorwaarde, Waarop Nederland zijn nationale vrij heid zal kunnen terugkrijgen de innigste wensch van alle waarachtige Nederlanders. Volgens „Stefani” melden reizigers uit Algeciras en La Linea, dat te Gi braltar de door de Italiaansche bom men aangerichte schade in koortsach tige haast hersteld wordt. De water voorziening baart den Britschen auto riteiten veel zorg, daar talrijke water reservoirs door bommen verwoest zijn en het rotsmassief geen eigen bronnen heeft. Aan de Oostzijde wordt de baai van La Laguna uitgebaggerd, opdat men een breedere uitvaart naar de Middellandsche Zee zal hebben. Een groot aantal Spaansche arbeiders is niet meer naar de werkplaatsen in de vesting teruggekeerd. De luchtaanval op het Engelsche smaldeel De speciale correspondent van Ste fani geeft de volgende bijzonderheden over de actie tegen het vijandelijk vlooteskader, welke in het tegenbe richt van gisteren wordt gemeld. Vroeg in den middag werd door een zich min of meer gekristalliseerd in de Nederlandsche Unie en haar actie. Er is velerlei critiek op deze bewe ging uitgeoefend, zoowel op de maat schappelijke positie van de personen, die zich ervoor gespannen hebben, als vooral op het programma. Dit laatste werd te „vaag” genoemd, met name wat betreft den toekomstigen staats vorm, en er werd twijfel geopperd of een beweging van deze personen en met dit programma wel voldoende van den nieuwen geest kan zijn doortrok ken en niet te veel steunt op het oude régime. Daar staat tegenover, dat men reke ning moet houden met het feit, dat thans ons land door de Duitschers is bezet en dus aan hun macht onder worpen, en eveneens met het feit, dat Duitschland zich in oorlog bevindt. Dit brengt mee, dat omtrent den toekomsti gen staatsvorm men zich thans niet positief kan uitspreken, en dat ver klaart eveneens hetgeen men de vaag heid van het programma noemt, doch óók kan heeten: beperking tot alge- meene richtlijnen. Van beteekenis is vooral, dat het Nederlandsche volk zich in korten tijd met vete honderdduizenden achter de Nederlandsche Unie heeft geschaard, dus achter de aangegeven richtlijnen voor een zuiver Nederlandsche staat kunde. L.t moet op ons volk wel in druk maken, maar óók op de Duitsche autoriteiten, die het oor te luisteren leggen op het hart van het Nederland sche volk. Deze autoriteiten beseffen, zooals dr. Seys-Inquart bij herhaling heeft getuigd, dat Nederland een eigen karakter heeft, een eigen geschiedenis heeft gehad (geheel anders dan, vooral ook sedert den vorigen oorlog, Duitsch land) en dus geen vruchtbaren bodem biedt voor gewassen, die elders hun na tuurlijke ontwikkeling hebben gehad, indien men ze zonder meer hier zou willen overplanten. Verschillende vraagstukken hebben hier een ander aspect dan ginds. Uit de rede van den Rijkscommissaris spreekt zoo duidelijk het wijs beleid: niet forceeren, maar overtuigen, langs den weg van rede lijkheid en orde. Hoe tenslotte de staatkundige vorm zal zijn, waarin de beginselen van een goed-Nederlandsche staatkunde tot ver wezenlijking zulten komen in een we der vrij Nederland, is thans nog niet te vóórspellen. Voor het oogenblik komt het erop aan, te weten wélke beginselen inder daad teven in ons volk. In dit opzicht is de groote weerklank welken de op roep van de Nederlandsche Unie in breede kringen van ons volk heeft ge vonden. van niet te miskennen betee kenis. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat Churchill lord Beaverbrook heeft uitgenoodigd toe te treden tot het z.g. beperkte oorlogskabinet, waarvan tot dusver Churchill, Cham berlain, lord Halifax, Attlee en Green wood deel uitmaakten. Lord Beaver brook zou, naar in welingelichte krin gen verluidt, voorloopig minister voor de vliegtuigproductie blijven. Men acht het echter waarschijnlijk, dat hij als lid van het oorlogskabinet spoedig een andere taak zal krijgen, wijzigingen in de regeering op komst zijn. De „New York Times” Londen, dat lord verluidt, de controle De vroegere Japansche minister van koloniën, generaal Koiso, die, zoo als reeds gemeld, het verzoek ontvan gen heeft, zich te belasten met de functie van buitengewoon gezant voor Nederlandsch-Indië, heeft gisteren in een interview verklaard, aldus het D.N.B., dat Japan niet het voornemen heeft, een monopolie te leggen op de grondstoffen van Nederlandsch-Indië. Een „billijke verdeeling” van deze grondstoffen achtte Koiso evenwel noodzakelijk. Voorts uitte hij de met- ming, dat de gebieden in de Zuidzee moeten worden opgenomen in de Groot-Aziatische economische ruimte. Donderdagochtend werd naar Arn hem en Nijmegen gereden, waarbjj een korte rondrit door laatstgenoemde stad werd gemaakt om daarna den tocht voort te zetten naar Maastricht. Aan de grens van deze stad werd het gezelschap opgewacht door Gene- ralkommissar Schmidt, zoomede door den Kreisleiter Schmidt, den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Limburg en door Kreisleiter Quant. Een rit werd ver volgens door Maastricht gemaakt, met daaraan verbonden bezichtiging van kerkgebouwen en monumenten en een bezoek aan den St. Pietersberg. Het middagmaal werd te Maastricht nuttigd. In den namiddag reed het gezel schap naar Heerlen, waar het bij de Oranje-Nassaumijnen werd begroet door den directeur dezer mijnen, mr. A. Haex. Bij deze begroeting waren mede aanwezig mr. dr. W. F. J. Fro- wein, voorzitter van de directie der staatsmijnen, en eenige andere leiden de personen uit den Nederlandschen mijnbouw. De heer Haex begroette den Rijks commissaris, zegde in een toespraak zijn volte medewerking toe en verzocht hem bij eventueele moeilijkheden op diens steun te mogen rekenen. De benoeming van generaal Koiso Japanners in Londen gearresteerd Domei meldt uit Londen, dat al daar gisteren de vertegenwoordiger van de Japansche handelsondernemin- gen Mitsoebishi, Shinohara en Mitsoei, genaamd Tanabe, gearresteerd is. Men ziet daarin een tegenmaatregel tegen de arrestatie van Engelschen in Tokio. Voorts wordt uit Londen vernomen, dat aldaar de vooraan staande Japansche zakenman Maki- hara in hechtenis genomen is. Naar Associated Press uit Londen meldt, vreezen officieele Britsche kringen, dat de Britsch-Japansche be trekkingen steeds slechter zulten wor den, tot het eindelijk zoover komt, dat de Japanners militairen druk gaan uitoefenen. Ontspanning tusschen Rusland en Roemenië Roemeensche politieke kringen zien J in de rede van Molotof een bewijs van een merkbare ontspanning tus schen de sovjet-Unie en Roemenië^ Men gelooft te Boekarest, dat de sinds eenigen tijd waargenomen kak meering der wederzydsche betrekkin gen ook in de toekomst zal voortdu ren. Men verklaart, dat het de taak is van den nieuwen Roemeenschen ge zant in Moskou Gafencu, langs dezen vaststaande feiten aan en laten erf weg-'voort te -gaan. Duitsche gevangenen in Frankrijk gevonden. Bij nasporingen in gevangenissen en concentratiekampen in Zuid-Frankrijk is, volgens een bericht uit Parijs, opnieuw een groep Duitschers ge vonden, die vanuit België naar de gevangenis van Pau waren ver voerd. Onder hen bevonden zich 2 cor respondenten van bekende Duitsche dagbladen uit Brussel. Italiaansch verkenningsvliegtuig op 100 km van de Spaansche kust ^en Engelsch eskader ontdekt, bestaande uit 2 slagschepen, 2 vliegtuigmoeder- schepen, een flottielje lichte kruisers en torpedojagers. Dit eskader kwam van Gibraltar. Onmiddellijk stegen vanaf de dichtst bijzijnde luchtbasis formaties 3-motorige bommenwerpers op en haalden het Engelsche eskader tegen het vallen van den avond bij het eiland Formentera in. Het gevecht was hevig en werd niet eerder ge staakt, dan toen door de invallende duisternis de Italiaansche bommen werpers gedwongen waren hun basis weer op te zoeken. Ondanks den kor ten duur van het gevecht en het hevi ge vuren der luchtdoelbatterijen, werd de vijand hevig getroffen. Talrijke eenheden werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Een slag schip werd door een voltreffer ge raakt. Italiaansche luchtmacht een voortdurende bedreiging De zegenrijke acties tegen de Engel sche zee- en landstrijdkrachten, in de Middellandsche Zee, resp. in Kenya, worden door de Italiaansche avond bladen groot opgemaakt. De „Tribuna’ schrijft, dat deze successen de geheele wereld bewijzen, dat de Engelsche macht ter zee thans op beslissende wijze in gevaar is ge bracht en in de Middellandsche Zee door het Italiaansche luchtwapen en de marine is geneutraliseerd. Het Engelsche eskader, dat in ge zelschap van 2 vliegtuigmoedersche- pen waarschijnlijk een aanvalsactie tegen de Italiaansche kust in zijn schild voerde, heeft wederom van zijn plannen moeten afzien en is onverrich- terzake naar Gibraltar moeten terug- keeren. Het Italiaansche luchtwapen heeft bewezen, dat, waar de Engel schen zich ook op open zee durven be geven, zij aan de zwaarste slagen staan blootgesteld. Berlijnsche kringen wijzen op de duidelijke lijn, welke door de rede loopt, die Molotof Donderdag heeft gehouden en op de zakelijke uiteen zetting van de Russische buitenland- sche politiek, in het bijzonder van de Duitsch-Russische verhoudingen. Men beschouwt het als opmerkelijk, dat Molotof met alle beslistheid de pogin gen van de hand heeft gewezen om de Duitsch-Russische verhoudingen te vertroebelen en men wijst er in dit verband op, dat het niet alleen En gelsche, maar ook Amerikaansche nieuwsbureaux zijn geweest, die er toe hebben meegewerkt, op zulk een. vertroebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. De scherpe terecht wijzing, door Molotof uitgesproken, tegen de pogingen, niet alleen van de Engelsche pers, maar ook van de diplomatie, om een wig te drijven in de Duitsch-Russische vriendschap en de Sovjet-Unie te betrekken in de Engelsche belangensfeer, zal nergens onopgemerkt kunnen blijven. Tenslot te wijst men in dezelfde kringen op de woorden van Molotof over de Rus- sisch-Roemeensche betrekkingen, waaruit blijkt, dat ook Rusland ge ïnteresseerd is bij een consolidatie van Zuidoost-Europa op den grond slag van rechtvaardigheid en orde. De groote belangstelling, die Molo- tof’s rede in Duitschland trekt, komt ook tot uitdrukking in de commenta ren der dagbladen, aldus het D.N.B. In het bijzonder wijzen zij op de verduidelijking, die Molotof gaf van de Duitsch-Sovjet-Russische betrekkin gen. „Zijn verklaringen over Duitsch land, aldus de Frankfurter Ztg., wa ren volkomen ondubbelzinnig en ook gericht aan het adres van Engeland. Zij gingen in dezelfde richting als de‘ constateeringen, die Adolf Hitter gaf in zijn laatste Rijksdagrede over het karakter van de Duitsch-Russische- betrekkingen”. meldt uit Beaverbrook naar zou verkrijgen over het ministerie van voorlichting zonder dat Duff Cooper ontslagen wordt. Politieke kringen zeggen voorts, dat Chamberlain om gezondheidsrede nen reeds zeer-binnenkort zal aftreden. HAAGSCHE COURANT ge- Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 TREEDT CHAMBERLAIN AF?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1