m Het goud in de menschelijke samenleving Sf „Mijnhardt jes” De Nederlandsche Pijnstillers Rijks- de 5?^ De Dobroedsja-kwestie commissie over De voedselvoorziening De werkzaamheden der Duitsche wapenstilstands- Maar bij het RINGENHUIS slaagt u nog uitstekend voor Gouden sieraden en verlovingsringen Prinsestr. 86 °°ukd™liXn o',d De samenwe tusschen Denemarken en Duitschland De Duitsdi-Italiaansche economische samen werking De ideeën van minister Funk toekomstige economie PAGINA' 5 TTAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940' EERSTE BLAD, Een vergelijking met 1918 RUSLAND. FRANKRIJK. VEREENIGDE STATEN. Het werk van de nationaal-socialis- tische volkswelvaart E ’-?È Beschouwing van dr. Clodius Opheffing van beslag op Duitsche en Italiaansche vermogens BELGIS ENGELAND Scherpe critiek op Duff Cooper De inlijving van Bessarabië Roosevelt over den dienstplicht Het staatsgerechtshof S -- ■~X. 16 Augustus JOEGO SLAVIË Monden v.o) SUUN( DOBROEDSJA TOPALA iCERNJ GE ANNEXE: BULGARIJE van Het autarkisch streven een der ■7 'a< tegenwoordigers der regeeringen Engeland en Canada te Ottawa sprekingen over verplaatsing ARBEIDSDIENST VOOR GEDEMOBILI- SEERDEN. Tevens publiceert het staatsblad een wet, waarbij alle jongelieden, die op 8 en 9 Juni 1940 in het leger zijn op- 'MACIN MOORD Toelcu I 2 st. 10 cl. 12 st. .50 ct. G I -#■ l o BOEKAREST VERPLAATSING DER WAPEN* INDUSTRIE NAAR CANADA? Naar het D.N.B. meldt voeren ver- van be- j van een deel der Engelsche wapenfabrieken naar Canada. DE ROEMEENSCHE DOBROEDSJA BRAIA Onderhandelingen zijn begonnen, ten einde Boelgarije de Zuidelijke Do broedsja terug te geven, doch het zal daarentegen van de Noordelijke Do broedsja moeten afzien, ten einde Roe menië niet af te snijden van de Zwart*» Zee. Het bovenste kaartje geeft de ligging aan van de Roemeensche Dobroedsja; de nieuwe grenzen van Roemenië zijn aangegeven, sinds den afstand van Bes- sarabië aan Rusland. Het onderste kaartj.e geeft de Roe meensche Dobroedsja afzonderlijk aan; het schuin gearceerde gedeelte is het gebied, dat Boelgarije in 1913 aan Roe menië moest afstaan. ZEVENBURGEN OF TPANSSYLVAN/È 1 DOODSTRAF VOOR FRANSCHEN IN VREEMDEN KRIJGSDIENST Door middel van den radio-omroep heeft de Fransche regeering de leden van het Fransche leger voor het laatst gewaarschuwd, dat zij niet verder aan den oorlog mogen deelnemen, hetzij door in vreemden krijgsdienst te tre den, hetzij op andere wij2e, ook niet de veiligheid van den staat, in ver band met de bovengenoemde hande lingen. In het tijdschrift Berlijn-Rome-Tokio constateert de gezant in het ministerie van buitenlandsche zaken, dr. Clodius, die door zijn internationale economi sche besprekingen bekend is geworden, dat de Duitsche uitvoer naar Italië in de maanden na het uitbreken van den oorlog een recordhoogte heeft bereikt. Clodius geeft allereerst een overzicht van de Duitsch-Italiaansche handels- betrekkingen in de laatste zeven jaar. Hij schrijft: „In 1933 was Italië op het gebied van DE MOORD OP VAN SEVEREN Naar het Vlaamsche dagblad „De Dag” meldt, heeft het blad der Dietsch-nationaalsolidaristen (Dinaso) „Hier Dinaso” tegen al degeneh, die bij den .moord op Joris van Severen, den leider van Dinaso, waren betrok ken, een strafvervolging geëischt. Van Severen is in de eerste dagen van den oorlog door de Franschen te Ab beville doodgeschoten. De aanklacht is gericht tegen de leden der vroegere Belgische regeering en tegen drie gen darmen uit Brugge, die van Severen met een gummiknuppel hebben mis handeld. ■e o Het Fransche staatsblad publiceert een decreet betreffende de opheffing van de sequestratiemaatregelen, wel ke in December 1939 voor de vermo gens van Duitschers en Italianen zijn genomen. Indien de rechthebbenden een verzoek indienen, moet hun het vermogen teruggegeven worden en te vens rekening en verantwoording over het beheer worden afgelegd. Contro- leerend orgaan voor de tenuitvoerleg ging van dit decreet is het openbaar ministerie. V' Onder het opschrift „Wiesbaden ef fent den bodem voor den nieuwen Eu- ropeesche vrede”, houdt de „Völki- scher Beobachter” in een speciaal be richt zich bezig met de werkzaamhe den van de Duitsche wapenstilstands- commissie. Eind Juli waren 4 weken verstreken, zoo begint dit bericht, sinds de Duit sche wapenstilstandscommissie te Wiesbaden voor het eerst vergaderde, om onderhandelingen met de Fransche delegatie de uitvoering der bepalingen van het wapenstilstandsverdrag vast te leggen. Stapels werk zijn sindsdien verzet, welke dikwijls ruggespraak te Berlijn en te Vichy alsmede veelvul dige besprekingen vereischten. Gecon stateerd moet worden, dat het in te genstelling tot de onderhandelingen der internationale wapenstilstandscommis sie van 1918-19,- het streven van de sinds 1 Juli vergaderende Duitsche wapenstilstandscommissie is, zoo spoe dig mogelijk dit noodzakelijke voorbe reidende werk voor een nieuwen waren vrede niet alleen tusschen het Rijk en Frankrijk, maar voor een vrede in heel Europa te voltooien. Met het oog op deze omstandighe den moet met verwondering geconsta teerd worden, hoe de Fransche pers kortelings de schuldkwestie van de el lende, welke de oorlog over Frankrijk gebracht heeft, tracht te verdoezelen en de schuld op Duitschland werpt. Blijkbaar tracht men de ellende, wel ke de vroegere Fransche bewindslie den door hun oorlogsverklaring aan Duitschland over hun land gebracht hebben, te camoufleeren en opnieuw haat te zaaien. Thans is aan de Fran sche delegatie geen ultimatum tot de spoedigste uitvoering van de demobi lisatie en afstand van oorlogstuig en materiaal voorgelegd; men neemt re presailles en dreigt niet met contrac- tueele boetes. De noodlijdende bevol king wordt in het bezette gebied van levensmiddelen voorzien, bovendien is de invoer van levensmiddelen naar Frankrijk toegestaan. Duitsche artsen en verplegend personeel zijn voor de zieken beschikbaar. De organisatie Todt en de rijksarbeidsdienst helpen bij -het ppruimingswerk. Men eischt niet de uitlevering van eenige land bouwmachines, maar de Duitsche sol daat helpt den Franschen boer bij het binnenhalen van den oogst en Duit sche bezettingstroepen helpen doel treffend bij den terugkeer van het millioenehleger der vluchtelingen naar hun haardsteden en bij het herstel van verkeersmiddelen en wegen. Ondanks het streng vasthouden aan het doel, porties eten aan geëvacueerde een hervatting van den strijd te ver hinderen en Duitschland alle veiligheid voor het voortzetten van den oorlog tegen Engeland te geven, zal, zoo be sluit het bericht, zooveel mogeljjk met de belangen van Frankrijk en zijn be volking rekening worden gehouden. Over een volledigehandhaving van de autarkische gedachte hoorden wij minister Funk niet spreken, maar wel wenscht hij Duitschland geheel en al onafhankelijk te zien van leveranties, welke slechts uit het buitenland be trokken kunnen worden. Men heeft te dien opzichte reeds in den vorigen oorlog zijn bittere ervaringen opgedaan en de gang van zaken in den huidigen oorlog heeft duidelijk bewezen, dat Duitschland inderdaad bij machte is, voor een zeer belangrijk deel in zijn eigen behoeften te voorzien. Het Duit sche volk heeft in den loop van een maand of tien geleerd, zonder koffie en thee te leven, met betrekkelijk wei nig groente uit te komen, zich streng te houden aan de vele en vaak harde voorschriften der distributie en het heeft daarbij niet meer gemopperd dan noodig was, want het besefte, dat deze maatregelen tenslotte het algemeen be lang ten goede zouden komen. Het verloop van den strijd heeft tot dusver bewezen, dat deze gedachtengang de juiste was en als het zoo mocht blijven voortgaan, dan zal het ons niet ver bazen, wanneer de thans opgedane er varingen een basis zullen vormen voor alle landen van Europa om de thans nog hangende moeilijkheden tot een voor allen bevredigende oplossing te brengen. y BULGARIJE r y ®SOFIA Het goud en de knikkers Ergens in den bijbel staat te lezen Uit aarde zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren 1 Het goud is onder den invloed van de gebeurtenissen der laatste jaren allang geen basis meer voor den muntstand in Europa. Het is ermee gegaan als met de knikkers, waar wij als jongens zoo graag mee speelden. Tenslotte kon het gebeuren, dat een van ons alle knikkers in zijn zak gestoken had en danwas het immers uit met het spel. Misschien zou het wel het beste zijn, wanneer men al het goud van deze wereld naar een onbewoond eiland zou overbrengen. In 2. Die personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan een aanslag tegen genomen, onmiddellijk uit den militai ren dienst worden ontslagen. Voor den duur van 6 maanden worden zij opge nomen in de jeugdorganisatie, welke door den minister voor jeugd en gezin is opgericht. Volgens de „Républiue du sud - est” is het programma dezer jeugdorganisatie gericht op land- en boschbouw en op beoefening van sport. den handel voor Duitschland slechts van middelmatige beteekenis. Thans staat het in de Duitsche handelssta tistiek hoog op de eerste plaats. Het goederenverkeer is bijna verdrievou digd. Het bedrijfsleven'van Duitschland en dat van Italië vullen elkander op volmaakte wijze aan. Bij de Duitsche leveranties aan Italië nemen de steen kolen de eerste plaats in. Indien men bedenkt, dat de kolen voor het grootste deel uit het Ruhrgebied afkomstig zijn en dat de overeengekomen transporten sedert het begin van het offensief op 10 Mei ten volle ten uitvoer gelegd zijn, moet men tot de erkenning komen, dat zich hier een technisch en organi satorisch wonder heeft voltrokken. De laatste maand bedroeg de steenkolen- uitvoer zelfs niet een millioen ton, maar 1.100.000 ton. Voor de Duitsche nijverheid stemt het tot bijzondere vol doening, dat zij aan den industneelen groei van Italië heeft kunnen mede werken ook door het leveren van fa- brieksinstallaties, ijzer, staal en ma chines. Buitengewoon nauw is de samenwer king op het gebied der chemische nij verheid. De landbouworganisaties van beiden landen staan in het nauwste contact. In September 1939 is de eco nomische samenwerking in een nieuw’e. beslissende fase getreden. De leveran ties aan Duitschland, die Italië ver zorgd heeft in weerwil van het feit, dat zijn buitenlandsche handel op on wettige wijze door Engeland werd ge hinderd. waren voor het Duitsche be drijfsleven van het grootste belang. Omgekeerd heeft Duitschland door uit gebreide leveringen er toe bijgedragen, dat de Italiaansche oorlogseconomie werd gereed gemaakt voor het deelne men aan den strijd. Het Duitsche be drijfsleven heeft bewezen, dat het in staat was, niet slechts te voorzien in de gestegen Duitsche behoeften, maar ook nog den Italiaanschen bondgenoot te helpen bij de uitbreiding zijner oor logsindustrie. De uitbreiding der Duit sche steenkolenleveranties, die Italië onafhankelijk maakte van de Engel sche steenkolen en de blokkade, be- teekende een beslissenden stap op den weg naar beveiling der politieke en militaire vrijheid van handelen van Italië.” Aan het slot van zijn artikel schrijft dr. Clodius: „Met het oog op de ontwikkeling van de laatste zeven jaar twijfelt men er in Duitschland en Italië niet aan, dat na den oorlog, bij de economische reor ganisatie van Europa, de vertrouwe lijke samenwerking tusschen de beide regeeringen en de samenvlechting van het Duitsche en Italiaansche bedrijfs leven vruchten zullen blijven afwer pen.” Roode Kruiszusters, die meer 2.600.000 k.g. levensmiddelen Noord-Frankrijk verdeelden. HOE DE ENGELSCHEN IN BELGIE OPTRADEN Pater Canisius, hoogleeraar aan het college der capucijnen te Aalst, heeft naar het D.N.B. meldt, een rapport uitgebracht, over de schade, die de Engelsche troepen vóór hun vertrek in het Capucijnerklooster te Doornik heb ben aangericht. Na een bombardement van de stad hadden de hoogleeraren, paters en studenten het klooster ver laten. Slechts twee bejaarde paters bleven om het klooster te bewaken. De inwoners van de stad werden met de revolver op de borst door de En gelschen gedwongen naar Frankrijk te vluchten. Ook de beide achtergebleven paters moesten vertrekken. Zij hielden zich echter in de nabijheid schuil en keerden onmiddellijk na het vertrek der Engelschen terug. Het klooster toonde toen een beeld van verwoes- Onder het opschrift „Buurman De nemarken, de samenwerking met Duitschland” publiceert de „Berl. Borsen Ztg.” een reeks artikelen, wel ke zich in de eerste plaats met de huidige economische vraagstukken van Denemarken bezig houden. De Duitsche gezant te Kopenhagen, vón Renthe-Fink, schrijft in een inlei dend woord: Al moet er nog veel ge schieden, zoö is toch de toekomstige ontwikkeling door de verklaring van de Deensche regeering van 8 Juli de weg reeds gewezen. In deze verkla ring stemt Denemarken in met de po litieke en economische nieuwe orde ning onder leiding van Duitschland en maakt het zich tot zijn taak, zijn plaats in een actieve samenwerking met Groot-Duitschland te vinden. De Deensche minister van buiten landsche zaken, Scavenius noemt als van bijzonder belang de aanpassing van den Deenschen landbouw aan de behoeften van het nieuwe Europa, de opheffing van de werkloosheid alsme de de uitbreiding van het binnenland- sche verkeersnet en van de internatio nale verkeerswegen, hetgeen in de eerste plaats wil zeggen het maken van betere en snellere verbindingen met Duitschland en Zweden. Achter het werk van de regeering staat de wil van het geheele volk mee te doen aan een vruchtbare en positieve sa menwerking binnen het gebied van het Europeesche vasteland. Aan de campagne tegen den Brit- schen minister van voorlichting, Duff Cooper, neemt thans ook de „Times” deel. In een hoofdartikel wordt woor delijk gezegd, „dit ongelukkige or gaan (het departement van voorlich ting), dat nooit gedurende langen tijd strijd en twist heeft kunnen voor komen, zal ook in het vervolg een doelwit der critiek zijn, tot het een volkomen verandering ondergaan heeft. Er was geen motief om het tot zinken brengen van de „Lancas- tria” zes weken verborgen te houden. Het aanstellen van „uithoorders”, die de meening van het volk in woningen en koffiehuizen hebben na te gaan, heeft het publiek geprikkeld. Het heeft zich niet slechts geergerd over de overbodige wijze van uithooren, maar is er ook over verbitterd, dat het departement van voorlichting zich zelf heeft benoemd tot bewaker van de algemeene moraal”. Het blad keert zich dan scherp tegen de hooge salarissen, die worden betaald en schrijft: „Wat dit depar tement het land heeft gekost niet al leen aan slechte stemming, maar ook aan geld, blijkt uit de slarislijst, die Donderdag aan het parlement is voor gelegd”. Het blad noemt de ambte naren een mengsel van bekwaamhe den en ervaringen, welker bruikbaar heid twijfelachtig is. Men moet zich afvragen, waarom eigenlijk een der gelijk ministerie ingesteld is. Het had zijn belangrijkste taak moeten zijn, de grootst mogelijke verbreiding aan Engelsche berichten in het buitenland te geven. De eischen van de openbare meening, die het departement gere construeerd wenschte te zien, hebben tot gevolg gehad, dat het na eenige uitwendige besnoeiingen weer is op geblazen. Ook de „News Chronicle” schrijft o.m.: „Reeds vele maanden geleden is de eisch gesteld, dat het departe ment met meer energie zich er op zou toeleggen, berichten te verbrei den en Engelsche propaganda in het buitenland te maken, doch zich niet met de propaganda in het binnenland zou bemoeien. Het heeft precies het omgekeerde gedaan; zijn buitenland sche propaganda en berichtendienst zijn zeer onbevredigend en kunnen in vergelijking met de Duitsche pro paganda in de geheele wereld slechts een ongunstigen indruk maken. Indien de oorlog uitsluitend van het depar tement van voorlichting zou afhangen, zouden wij hem ongetwijfeld verlie zen”. De taak van het gerechtshof De wjjze, waarop talrijke Fransche bladen zich bezig houden met de taak van het nieuwe opperste gerechtshof, is naar de meening van de „Berliner Borsen Ztg.”, niet geschikt om de be wering te rechtvaardigen, dat er in Frankrijk een nieuwe geest waait. Men krijgt den indruk dat het voor de Franschen niet om een groote zuive ringsactie gaat, doch om de bestraf fing van hen, wien het niet gelukt is het oude doel van de Fransche poli tiek, de vernietiging van Duitschland, door te zetten. Wanneer een blad als de „Petit-Journal” zelfs beweert, dat Frankrijk voor de Christelijke bescha ving in den oorlog gegaan is „tegen een opvatting van mensch en maat schappij, welke door het heidendom geïnspireerd was”, kan men slechts van een echt Gallische onbeschaamd heid spreken en dan constateeren: wie de Franschen in dit zelfbedrog ver sterkt, bewijst hun en den vrede een zeer slechten dienst, want Duitschland heeft Frankrijk niet het leven ge schonken, om als dank daarvoor den ouden Franschen haat, de oude belee- digingen en vijandige hatelijkheden te oogsten. DE ZWERFTOCHTEN VAN DE „MASSIGLIA”. Het Fransche tijdschrift „Candide” bevat bijzonderheden over de zwerf tochten van het stoomschip „Massig- lia”, waarmede Daladier, Mandei en andere politici, die verantwoording moeten afleggen, Frankrijk verlaten hebben. Het schip durfde in de meeste havens niet aan te leggen. Te Casa blanca werd het door een reusachtige menschenmenigte ontvangen, die te gen de gevluchte vroegere grootheden een zoo dreigende houding aannam, dat deze pas bij het aanbreken van de duisternis van boord durfden te gaan. De zoon van Daladier werd gearresteerd, toen hij per taxi 15 pakketten, die belangrijke stukken be vatten, van boord trachtte te halen. eiland dan plotseling met het goud ver dwijnen en we zouden gedwongen zijn, alles van voren af aan te beginnen 1” Nadat wij allen stevig gelachen hebben om deze zoo al niet waarschijnlijke, dan toch geestige oplossing van een netelig probleem, voegt minister Funk er dadelijk ernstig aan toe „Ik wil daarmee natuurlijk niet gezegd heb ben, dat het goud geen doelmatig middel is ter vereffening van de beta- schapen toestand, hebben verscherptlingssaldi der verschillende landen, maar dan moet het veel minder op één hoop liggen en in ieder geval mag de in landen, waarmede Frankrijk niet in oorlog is. De regeering vestigt er de aandacht op. dat dit delict in het ver volg onverbiddelijk met den dood zal worden gestraft. Alleen hij, die vóór naar Frankrijk terug keert en zich ter beschikking van de autoriteiten stelt, kan nog op een ze kere clementie rekenen. Onder grooten bijval heeft de opper- 1 ste sovjet gisteren de volgende reso lutie aangenomen: Bessarabië wordt vereenigd met de Moldavische republiek, welke tot so cialistische. sovjet-bondsrepubliek verklaard wordt. De Noordelijke Boe- kowina en de Bessarabische distric ten Chotin, Akkerman en Ismail zul len bij de Oekrainsche bondsrepubliek worden ingelijfd. In de genoemde ge bieden zullen gelijktijdig verkiezingen voor den oppersten sovjet vastgesteld worden. Vandaag zal de aansluiting van Litauen bij de sovjet-Unie behan deld worden. GENERAAL DE GAULLE BIJ VERSTEK TER DOOD VEROORDEELD Havas meldt uit Clermont Ferrand ting en plundering door de Engelsche j Het militaire gerechtshof in het 13de departement heeft onder voorz’tter- schap van generaal Frère gisteren in het proces over zijn afwezigheid den generaal de Gaulle wegens verraad, aanslag op de veiligheid van den staat naar buiten en desertie naar he* bui tenland in tijd van oorlcg, ter dood veroordeeld, alsmede tot degradatie en inbeslagneming van zijn vermogen. troepen. De cellen der hoogleeraren werden vernield, schrijfmachines, schrijfmateriaal, foto’s en fotografie- toestellen en zelfs de kleeding der Ca pucijnen waren gestolen. De inhoud van kasten en laden, zooals manuscrip ten, wetenschappelijke arbeid en brie ven, lagen over den grond verspreid of was verscheurd. Tubes verf van de kunstschilders waren vertrapt. Koffers van de studenten waren opengebroken en geplunderd. De scherven van het vaatwerk en stukgeslagen whiskeyfles- schen bedekten den vloer van de kapel en waren de getuigen van een Engelsch drinkgelag in een kerk. Arbeiders tegen dienstplicht De jaarvergadering van den Ame- rikaanschen bond van arbeiders in het automobielbedrijf, een der grootste steunpilaren van de C.I.O., heeft een stemmig een motie aangenomen» waarbij zij verzet aanteekent tegen ei ken vorm van militairen dienstplicht in de Vereenigde Staten. Een derde groote partij Senator Lundeen heeft in een formee- le verklaring opgeroepen tot de stich ting van een derde groote partij „van alle echte Amerikanen”. De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kiesprogram opstellen. Het pro gram zal, zoo verklaarde Lundeen, te gengesteld zijn aan de politiek van in terventie der beide traditioneele Amc- rikaansche partijen. Hij zeide voorts dat de in behandeling zijnde wet op den militairen dienstplicht de Vereenig de Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zij zich in den inter nationalen oorlog storten. Noch de democraten, noch de republikeinen zouden den weg der oorlogsontwikke- ling in de Vereenigde Staten nog ka®» nen tegenhouden. 5 O W j 'JE economische regeling niet meer het goud afhankelijk zijn.” Al van tevoren hoorden wij den mi nister nadrukkelijk verklaren, dat wij op deze persconferentie van hem gee- nerlei sertsationeele mededeelingen moesten verwachten, ëen waarschu wing, welke hoogstwaarschijnlijk ver band hield met de vele sensationeele berichten, welke er in verband met dit vraagstuk den laatsten tijd in een deel van de buitenlandsche speciaal de Amerikaansche pers verschenen zijn. Waarom deze voordracht, welke on geveer anderhalf uur in beslag nam en nog gevolgd werd door allerlei vragen, welke op minzame wijze beantwoord werden dan toch op ons een min of meer sensationeelen indruk maakte Waarschijnlijk, omdat we nu pas van bevoegde zijde een vrij duidelijk beeld voor ons zagen oprijzen van het toe komstige Europa, gebaseerd op conti nentale economie zonder de medewer king of den invloed van Engeland, maar niet onvoorwaardelijk gescheiden van het overzeesche gebied. ,.Wij natio- naal-socialisten aldus minister Funk doen niet aan starre dogmatiek, maar richten ons steeds zooveel moge lijk naar de practijk van een bepaalde periode. Ook in de naaste toekomst zullen wij gaarne met andere landen samenwerken, maar hierbij dient voor op te staan, dat Duitschland zich aan de methodes zal houden, waarbij het voor en tijdens dezen oorlog het beste baat bevonden heeft. De toekomstige Europeesche volkshuishouding zal ge baseerd zijn op een gebonden econo misch beleid en met het spel van de vrije krachten zal onherroepelijk ge broken worden.” Op zijn persconferentie heeft presi dent Roosevelt gisteren voor het eerst gesproken over den dienstplicht, welks invoering hij met nadruk bepleitte. Hij noemde den dienstplicht een hoofd voorwaarde voor een doeltreffende landsverdediging. De tegenwoordige oorlog heeft geleerd, aldus Roosevelt, dat de ver dediging totaal moet zijn. Allereerst moeten vele nieuwe machines en uit- rustingsvoorwerpen worden aange schaft, die de Vereenigde Staten niet bezitten, doch pas beginnen te bezit ten. Zonder opgeleide manschappen ko men de landen echter in een gevaar lijke positie. De Vereenigde Staten moesten dan ook kunnen beschikken over een geoefend leger van personeel aan en achter het front, werktuigkun digen en fabrieksarbeiders. Door een tijdige opleiding worden menschenle- vens gespaard, want de ervaring leert, dat een ongeoefend leger aanzienlijk grootere verliezen lijdt. Roosevelt zei de tenslotte, dat hij de uitwerking der bijzonderheden aan het congres zal overlaten. De staatscourant publiceert tweede decreet, volgens hetwelk het staatsgerechtshof van 8 Augustus af onder voorzitterschap van Caous (pre sident van het hof van cassatie) te Riom zitting zal houden. Dit gerechtshof zal oordeelen overgeval van een natuurcatastrofe zou dat 1. Al diegenen, die in artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 worden ge noemd en die nog niet verjaarde mis daden en vergrijpen hebben begaan en die de plichten van hun ambt hebben geschonden. In aanmerking komen alle handelingen, die in de periode voor 4 September 1939 hebben bijgedragen tot den overgang van vredestijd naar oorlogstoestand en alle handelingen, welke de gevolgen van dezen, aldus ge- Kort nadat de Duitsche weermacht de Seine bij le Havre had bereikt, kwamen reeds de vertegenwoordigers ,-an de nationaal-socialistische volks welvaart aan. Zij namen onmiddellijk maatregelen om aan den hongersnood het hoofd te bieden kinderen den dreigenden en duizenden vrouwen en kinderen van gevluchte gezinnen van den honger dood te redden. In het begin schenen de Franschen weinig vertrouwen te hebben in het Duitsche vredeswerk. Thans echter staan zij verbaasd over de geweldige prestaties van de natio- naal-sociaiistische volkswelvaart. De groote levensmiddelenvoorraden, die het Engelsche expeditieleger naar Frankrijk had medegegeven, kwamen bij deze hulpactie goed van pas. In Le Havre werden voorraden ontdekt, die voldoende waren voor een tijd van vijf jaar. Thans worden honderdduizenden noodlijdende Franschen geholpen met de opgestapelde hoeveelheden bevro ren vleesch en de gevonden conserven, die de vroegere bondgenooten bij hun terugtocht aldaar moesten achterlaten. 1600 halve ossen, 2000 ton koffie, 30.000 ton meel en ontzaglijke voor raden conserven, maakten het moge lijk in de afgeloopen maand 21.466.000 Fran schen te verstrekken. Dit werk werd verricht door 576 Duitschers, met hulp van de Fransche autoriteiten en dan in eCO€SCE* X/ZZ<éBAZARGlC^<^ Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 29 Juli De Rijksminister van economische zaken en president van de Rijksbank, Walther Funk, heeft voor de te Ber lijn geaccrediteerde vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een causerie gehouden over een der belangrijkste problemen van den huidigen tijd het economisch en financieel systeem, het welk Duitschland, tezamen met zijn bondgenoot Italië, na afloop van dezen oorlog in het kader van de nieuwe Europeesche ordening aan Europa zal opleggen. Minister Funk heeft in dezen het recht van spreken en hij kan zulks zelfs doen in naam van de gezamen lijke Rijksregeering, want hij is door Rijksmaarschalk Hermann Goering ge roepen om voor de allernaaste toe komst een financieel-economisch stelsel uit te werken. In zijn uiterlijk optreden en in zijn nuchtere formuleering heeft Funk on getwijfeld iets gemeen met zijn voor ganger dr. Hjalmar Schachtzijn uit eenzettingen over een der meest ge compliceerde vraagstukken gaan ge paard met geestige opmerkingen, welke niet van ironie ontbloot zijn en als vakman houdt hij rekening met de moeilijkheden, welke er juist voor den leek op dit gebied bestaan. Een duide lijk voorbeeldhet netelige goudpro- bleem wordt ter sprake gebracht, het teit, dat meerdere Europeesche staten hun goudvoorraad „bijtijds” naar Ame rika hebben overgebracht in de hoop, daarmede het belang van land en volk te dienen. Men wil haarfijn weten, wat minister Funk daar nu van denktZijn antwoord luidt ROEM

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2