HET DUITSCHE LEGERBERICHT HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT De verkeersregelingen STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS TELEGRAMMEN HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2 EEN SYMPATHIEK GEBAAR De veiligheid der wielrijders De laatste trein vertrokken HET DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST IN DE TERWESTENSTRAAT De Opbouwdienst naar De kinderen naar de Oostmark PER JAN PLEZIER DOOR DEN HAAG EEN OUD STADSBEELD UIT DEN HAAG VERDWENEN HET ZANGCONCOURS IN „DE BATAAF” Duizenden kilo’s metaal te eigen bate bate verkocht ONEERLIJKE PUINRUIMERS TE ROTTERDAM GESNAPT Hedenochtend vertrok de eerste tram van de Turfmarkt STEEKPARTIJ IN CAFE CONCOURS INTER NATIONAL 1940 TE VER IN ZEE JAPANSCHE TEGENSPRAAK Voordeelen van de toepassing der maximumsnelheid Nederlandsche bloemen Duitschland JONGETJE UIT RAAM VAN EERSTE ETAGE GEVALLEN Een aardig idee van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Koopvaardijschip tot zinken gebracht VERKOOP VAN THEE GAAT GEWOON DOOR Successen van het luchtwapen Naar be- de Er waren meer dan 20.000 aanvragen En zuinig op de wegen der De wielrijders. Veel belangstelling. Teeken geven! RIJ KSTELEFOONKANTOOR technischer! dienst gedekt was. HOOGE RAAD H v hem naar het Roode Kruiszieken huis. meer kunnen nemen wij van De schoonheid van het Lange Voorhout bleef ongerept brand district ge- een een den Deze opmerkingen dienen niet om de wielrijdende gemeente onaangenaam te zijn, doch zijn in haar eigen belang. Er zijn hier op het oogenblik veel Duitsche chauffeurs op den weg. die niet bekend zijn met de eigenaardigheden en grillen van de Nederlandsche wielrijders, en die bovendien voorrechten hebben als militaire chauffeurs. De waakzaamheid voor de veiligheid van het verkeer dient ook van de zijde der fietsers te worden betracht. is behouden de zevende is nog het- Voor den Hoogen Raad is heden be- eedigd als advocaat en procureur mr. T Schadd. Onze Duitsche zegsman, die een voor aanstaande functie bij de Duitsche ver keerspolitie inneemt, gaf ons tevens eenige wenken, welke voor een goeden gang van zaken van het hoogste nut kunnen zijn. Als eerste en meest in het oog loopende noodzakelijkheid noemde hij het tegengaan van het naast elkan der rijden van wielrijders. Het is heel goed te begrijpen, dat het met tweeën rijden hier onvermijdelijk is, het ver keer immers zou niet verwerkt kunnen worden indien men dit niet toestond. Ook is het in de meeste omstandig heden te billijken, als bij het passeeren op sommige momenten drie of vier fiet sers naast elkander rijden. Maar wèl moet worden tegengegaan dat zes, zeven of acht fietsers zich naast elkander op den rijweg bevinden. Van de fietsers moet verlangd kunnen worden, dat zij op het snelverkeer letten. De vraag, of het naast elkander rijden geoorloofd is, zal afhangen van die, of het snelver keer nog ruimte genoeg over houdt. Op een heel breeden weg kan op dit punt dan ook meer vergeven worden, dan op een smallen. Onze honden Ten slotte had hij nog een opmerking op het hart, die elke Hagenaar zal on derschrijven. Hij verbaasde zich erover, dat het hier, waar men toch op het punt van zindelijkheid een reputatie op te houden heeft, is toegestaan, dat hon den op het trottoir hun behoeften doen. Niemand schijnt daar eenig bezwaar in te zien. Nu tijdens de verduistering de straten ’s avonds donker zijn, is dit ge bruik bijzonder onprettig- In Duitsch- land is men met de hondendressuur zoover, dat daar de goten en onbebouw de stukken voor dit doel gebruikt wor den. Zwemmen verplichtend Het Nederlandsche volk is, ondanks het feit, dat het zoo veel gelegenheid daartoe heeft, geen zwemmend volk. Dit blijkt ook duidelijk in de zomer maanden, wanneer de pers bij her haling melding maakt van het verdrin ken van jonge menschen, die de zwem kunst niet machtig zijn. Dit zal nu voor hen, die in den Op bouwdienst zijn, veranderen, want voor het personeel van den Opbouwdienst beneden den leeftijd van 40 jaar is het zwemmen c.q. het leeren zwemmen verplicht. Het afslaan naar links Het afslaan naar links is ook een struikelblok. Als in Duitschland een voertuig links af wil slaan, dan gaat het tevoren reeds naar den linkerkant van de rijbaan en het verkeer, dat rechtuit moet gaat er rechts langs. In Nederland gaan dergelijke voertuigen zich rechts van de rijbaan opstellen om te wachten. Onze zegsmans was van meening, dat het Duitsche systeem vlot ter werkt. Aantal behandelde gesprekken In Juli werden op het Rijkstelefoonkan- toor te dezer stede 234336 uitgaande bin- nenlandsche gesprekken behandeld tegen 256990 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Het aantal behandelde buitenlandsche gesprekken bedroeg 400 tegen 20218 in 1940. J. A. KOCH t Hier ter stede is heden in den ouder dom van 76 jaar overleden de heer J. A. Koch, med. en chirurg. De teraardebestelling vindt Vrijdag ochtend om 11 uur plaats op de graafplaats Oud Eik en Duinen. Een tweede zwakke plek in het Nederlandsch verkeer is de wijze waarop de fietsers teekens geven, of. liever gezegd, niet geven. Het geven van teekens wordt dikwijls nagelaten, en als het gebeurt, ge beurt het slordig. De achterop ko mende automobilist is geen gedach tenlezer en ongevallen wegens het onvoldoende teekens-geven zijn dan ook aan de orde van den dag. Er zijn hier zooveel wondermooie fietspaden. Waarom rijden de fiet sers er dan nog naast? De Neder landsche verkeerspolitie zal daar strenger tegen moeten optreden. Het 4-jarig meisje E. van G uit de van Ravesteynstraat is Zaterdag middag in den speelvijver in het Zuider - park gevallen Een ander meisjr wist de kleine op het drc"e te brengen Centralen Post is het kind naar lijke woning gebracht Doordat hij Zaterdagavond op de Nieuwe Parklaan aan de verkeerde zijde op een tramwagen van lijn 9 wilde stappen en er afviel, heeft de 19-jarige uit de Cweelinckstraat zijn linker- Zaterdagavond zijn tijdens een twist in een café aan de Nieuwe Haven twee be zoekers, de 34-jarige T. F. H. uit de Hek- kelaan en de 22-jarige A. de P. uit de Geleenstraat met een mes gestoken. Eerst genoemde werd in de linkerzijde geraakt en moest door den Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal wor den gebracht, waar hij is opgenomen. De P. is ter plaatse verbonden. In verband hiermede is gistermiddag door de politie aangehouden en in bewa ring gesteld, de 27-jarige J. WSt. M., zich noemende musicus. We hebben den Haag gezien Jan Plezier. Er was een tijd, Sigaretten en chocolade voor de gewonde Hollandsche soldaten Op de diverse bureaux van den Rijkswaterstaat is een collecte gehou den voor de gewonde militaire solda ten, die in het Militaire Hospitaal hier ter stede worden verpleegd. De op brengst is zeer behoorlijk geweest. Een groot aantal sigaretten en choco- ladereepen kon worden aangekocht. Het is een sympathiek gebaar, dat navolging verdient, aangezien een ver snapering en wat ontspanning door onze gewonde Hollandsche soldaten ten hoogste gewaardeerd wordt en ook zeer wenschelijk is. Gezien de vele aanvragen en de groote belangstelling, belooft het Concours In ternationale 1940 ook dit jaar weder een succes te worden. Zooals reeds vermeld, zal het worden gehouden op Zaterdag 17 Augustus e k. des n.m. half drie uur. bij gunstig weder op het terras van het Kur- haus te Scheveningen, bij minder gunstig weer in de groote Kurzaal, welke zich schitterend leent voor een dergelijke de monstratie. Het reglement of programma omvat dit keer 3 nummers A. „Concours d’Elégance”, voor dames, begeleidend 1 of 2 hondende jury be oordeelt hoofdzakelijk (de benaming zegt het duidelijk) het elegant geheel B. „Concours Costumé”. voor dames, begeleidend 1 of meer honden. De jury beoordeelt hoofdzakelijk het aardige, ori- gineele costuum, de kleurencombinatie, enz. Strandkleding en strandcostuums zijn toegestaan, badcostuums echter uitgeslo ten. In C. „Concours de jeunesse Costumé” kunnen mededingen meisjes en jongens in den leeftijd van 5 tot 15 jaar. begeleidend 1 of 2 honden. Hier gaat het om het leuke geheel, kind met hond, enz. De niet-prijs- winsters ontvangen een souvenir als troostprijs, In ieder nummer worden 7 prijzen of bekroningen toegekend. Het bestuur be houdt zich het recht voor, inschrijvingen zonder opgaaf van redenen te weigeren. Reglementen en alle gewenschte inlich tingen zijn verkrijgbaar bij den secreta ris H. Peters, Kurhaus, Scheveningen. De baten van het concours zijn voor „Het Nederlandsche Roode Kruis”. Gistermiddag omstreeks 1 uur is ter hoogte van golfbreker 46 het 6-jarig jon getje J. N. uit de Jaarsveldstraat door den Rotterdamschen agent van politie W. J. Slijkoord uit zee gered. De knaap had zich te ver in zee gewaagd en was reeds bewusteloos geraakt. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar den Centralen Post, vanwaar hij later met zijn ouders naar huis kon gaan. VAN TRAP GEVALLEN Zaterdagnacht is in een perceel aan de Gceverneurlaan een 64-jarige grootmoeder met haar 4-jarig kleinkind van de trap gevallen. De vrouw bekwam tengevolge hiervan een hoofdwonde, terwijl het kind het neusbeen brak. Beiden zijn door den Geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal gebracht. Zuinig met benzine Voorts heeft de verordening ten doel materiaal- en brandstofbesparing. Het is niet noodig. dat kostbare wa gens worden af gejakkerd en daardoor spoedig versleten zijn. Bovendien ver slindt het al te snelle rijden de zoo noodige benzine. Als er in het alge meen bedaarder gereden wordt, zullen ook meer benzinetoewjjzingen kunnen worden verstrekt. Een derde gevolg van de verordening zal zijn, dat onze autowegen gespaard worden. Ons land heeft, zoo zeide onze Duitsche zegsman, zeer goede autowe gen, doch helaas is de ondergrond slap, zoodat men er zuinig mee moet om gaan. Ook is er nog een aantal van huis uit zwakke wegen. Ook aan het wegennet komt het ten goede, indien de snelheid binnen bepaalde grenzen blijft beperkt. De mate der snelheidsbeperkingen komt overeen met de ervaring, in Duitschland opgedaan. De limiet is zóó gesteld, dat snel gereden kan worden, terwijl aan de eischen der veiligheid voldaan wordt. De voorrang Er zijn nog andere punten, die ver warring kunnen stichten. Een voorbeeld daarvan is de voorrangsregeling. Hier te lande zijn alle weggebruikers gelijkge rechtigd, behalve de bevoorrechte trams In Duitschland zijn auto’s en trams onderling gelijk, doch hebben voorrang boven andere verkeersmiddelen. Hier door ontstaan misverstanden, die nood lottig zouden kunnen worden. Daarom wordt den trambestuurders aangeraden, scherp op te letten, vooral indien zij van links komen. Duitsche militaire chauffeurs kennen de voorrechten van het railverkeer niet en hebben boven dien voorrang Daar in Duitschland een auto voor rang heeft boven fietsers, is de Duit sche chauffeur niet gewend op van rechts komende fietsers te letten En de van rechts komende fietsers zijn op hun beurt weinig geneigd op de van links komende auto’s te letten Opge past dus. en voorrang gegeven aan alle militair verkeer, van welken kant het komt TOKIO, 5 Augustus (D.N.B.) Ten aanzien van berichten uit Vichy, vol gens welke Japan militaire steunpun ten in Fransch-Indo-China heeft opge- eischt, verklaarde de woordvoerder van het departement van buitenland sche zaken, dat hem van een derge- lijken stap niets bekend is. Twee vijandelijke Vlag, welke de lading niet dekte Controleerende ambtenaren van den gemeentelijken technischen dienst te Rot terdam, die, evenals de politie, toezicht houden op het puinruimen in de Maas stad, hebben een goede vangst gedaan, toen zij een vrachtauto aanhielden, waar mede niet minder dan 4000 kilo metaal, uit de puinhoopen afkomstig, werd ver voerd. Woensdagavond bemerkten de contro leurs een vrachtauto, die na werktijd rondreed en hoog beladen was met ijze ren binten en ander metaal. Zij vroegen den chauffeur, waarheen dit metaal ver voerd moest worden, en tot hun verba zing kregen zij rondweg het antwoord, dat de lading naar een metalenhandelaar even buiten Rotterdam gebracht moest worden. Nu komt het wel voor, dat een hoeveelheid metaal, die deel uitmaakt van de resten van den inventaris van een verwoest pand, verkocht wordt, want dit metaal behoort toe aan den oorspronke- lijken eigenaar. De metalen, die behoord hebben tot de opstallen, die dus deel uit maakten van de panden, behooren aan de gemeente, aangezien op order van den Regeeringscommissaris voor den weder opbouw de burgemeester de opstallen onteigend heeft. Op de vrachtauto bevond zich nu me taal, dat voor het grootste deel, ruim negentig procent, bestond uit binten en andere deelen van de opstallen. De amb tenaren vroegen naar het vervoerbewijs en de chauffeur toonde een vervoerbe- wijh ten name van den 20-jarigen zee man H. J. L., die eveneens in de auto zat In zijn gezelschap bevond zich de 38-jarige puinruimer A. van W., die bij )*et vervoer bemiddeling had verleend. Vervoervergunning misbruikt Het bleek, dat de vervoervergunning afgegeven was door den gemeentelijken technischen dienst, echter niet voor het vervoer van binten en ander metaal, dat aan de gemeente te Rotterdam toebehoor de, maar voor een hoeveelheid metaal van den inventaris van een pand aan den Goudschesingel, dat aan een zakenman toebehoorde. Deze zakenman had het metaal aan L. afgestaan, zoodat deze het recht had de kleine hoeveelheid inventa- ris-metaal weg te voeren. Bij het onderzoek bleek nu, dat groep puinruimers, werkzaam aan Goudschesingel, zich regelmatig bezig hield met het wegnemen van metalen, die zij aan een opkooper verkwanselden. De moeilijkheid was echter het transport, waarvoor een vergunning moest zijn en toen hebben de puinruimers het idee ge opperd om dengene, die in het bezit was van zoo’n vergunning, te „charteren”. Hij werd gebruikt als vlag, die de lading moest dekken en op zijn vervoerbewijs werd behalve de ongeveer 400 kilo me taal, dat van hem was, nog tienmaal zoo veel meegenomen. Bij diefstal van japonnen in een magazijn in de binnenstad zijn Zater dagmiddag op heeterdaad betrapt een be woonster van de Goeverneurlaan en een bewoonster van de Trooststraat. Wederom heeft zich een ge val van lichtuitstraling voorgedaan en wel in den nacht van Zaterdag op Zondag uit een school aan de Vlierboomstraat. De po litie verschafte zich toegang door het in slaan van een ruit en het forceeren van de voordeur. Gearresteerd De politie heeft L. en den puinruimer van W. meegenomen naar het hoofdbu reau van politie aldaar en daar proces verbaal opgemaakt, waarna de mannen werden opgesloten. Intusschen wordt het onderzoek met kracht voortgezet en het is waarschijnlijk, dat nog meer arresta ties zullen volgen, aangt en gebleken is, dat van de ploeg, waarin van W. werkte, nog een zevental werklieden aan de dief stallen medeplichtig waren. Ook in ande re ploegen schijnen dergelijke fraudes voorgekomen te zijn. De chauffeur van de vrachtauto is vrijgelaten, aangezien in- Vanochtend om negen uur zijn 116 kinderen uit Eindhoven en omgeving per ex tra-Wem naar de Oostmark vertrokken. De trein had in alle vroeg te vele kinderen uit Zuid-Limburg aan gevoerd, o.a. uit Maastricht, Heerlen, Kerkrade, Sittard en Roermond. De burgemeesters van Eindhoven en Geldrop waren op het station aanwezig om van de kinderen afscheid te nemen. De kinderen gaan naar Linz, Inss- brück en Kaltenbach, waar zij twee maanden onderdak zullen vinden. Van Eindhoven ging deze trein via Tilburg, Breda en Dordrecht naar Rot terdam, waar de toen flink bezette trein om 11.40 uur aan het station D.P. arriveerde. Hier werden ongeveer honderd kinderen, van wie zestig uit Rotterdam en de andere uit Zeeland en andere plaatsen in Zuid-Holland op genomen. Van Rotterdam werd naar Urecht gereden om ook daar nog en kele kinderen op te nemen. In het vooruitzicht van een lange vacantie, doorgebracht in de prachtige omgeving van het Ober Kammergut, was de stemming natuurlijk zeer op gewekt, zoodat het afscheid in het ge heel niet zwaar viel. Behalve de 750 kinderen, gingen nog 60 kinderen extra mee. Kreisleiter Treml had de leiding, bijgestaan door dertig Duitsche en evenveel Hollandsche leidsters en lei ders. De Nederlanders zullen enkele dagen in het Ober-Donaugebied blij ven; zij kunnen dan tevens zien, hoe goed de Nederlandsche kleinen onder gebracht zijn. De achtste en laatste trein is dus thans vertrokken. In totaal zijn thans ongeveer 7000 kinderen naar Opper- Oostenrijk gebracht, dat is 1000 meer dan aanvankelijk de opzet was Het aantal aanvragen heeft over de 20.000 beloopen, waarvan het grootste deel echter op het laatste nippertje of te laat is binnengekomen. De zesde kindertrein aangekomen, van geen melding binnen, doch moet zelfde worden verondersteld. ONVOORZICHTIGE WEG GEBRUIKERS Op den hoek van de Laan van Meer der voort en de Fahrenheitstraat is Za terdagmiddag de 72-jarige voetgangster G. E. N. van de Valkenboschlaan aange reden door een bakfiets. Met een gebro ken rechterheupbeen is zij door den ge neeskundigen dienst naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Zij, die van deze aanrijding getuigen waren, ge lieven zich te melden aan het bureau van den justitieelen dienst C, Javastraat 18. Zaterdagmiddag is op de Lijnbaan de wielrijder S. H. G., doordat hij onoplet tend reed, in botsing gekomen met een tramwagen van lijn 10. Met een hersen schudding werd hij door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Het 6-jarig jongetje J. B. van de Pas- toorswarande werd Zaterdagmiddag op de Koningskade, ter hoogte van ’t Wachtje, tengevolge van onvoorzichtig oversteken, aangereden door een vrachtauto. Het knaapje bekwam verwondingen aan de linkerknie en werd door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Voor de ouderlijke woning in de Pau lus Potterstraat is Zaterdagavond het 12- jarige meisje H G. aangereden door een driewielig transportrijwiel en brak de rechterenkel Ook zij werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Tweede gedeelte Onder prachtige weersomstandighe den heeft Zaterdagmiddag in de „Ba taaf” het 2e gedeelte van het nationaal zangconcours, uitgeschreven door het Haagsch Trammannenkoor, plaats ge had. Ook ditmaal hebben vele belangstel lenden, onder de schaduwrijke boomen, een fraai programma, gezongen door 6 mannen- en 2 gemengde koren, beluis terd. Een zeer goeden indruk maakte het koor De Eendracht” uit Wormer, dat in de afdeeling mannenkoren den eersten prijs behaalde. Door langdurig applaus gaf het publiek zijn groote te vredenheid over de prestaties te ken nen. Na veel beraad heeft de jury, die, evenals in den vorigen wedstrijd, be stond uit de heeren Louis van Tulder, mr. Harm Smedes en Piet Zwager, den volgenden uitslag medegedeeld: Mannenkoren: Superieure afdeeling. 2e prijs: Onderling Genoegen, Nieu- wendijk (N.-B.), directeur J. de Graaf, 261J pnt. Eerste afdeeling: le prijs: De Een dracht, Wormer, dir. J. J. Kee, 361j pnt.. le Prijs: Bloemenlust, Aalsmeer, dir. W. Keessen, 324 pnt. le Prijs: De IJ-zangers, Amsterdam, dir. K. Böhne, 322 pnt. Derde afdeeling. Eerste prijs: Beton- daks mannenkoor, Arkel, dir. A. L. de Bie, 330 pnt. le Prijs: „O.B.K.”, Kin derdijk, dir. A. P. Sintnicolaas, 307J pnt. Gemengde koren. Afd. Uitmuntend heid. Tweede Prijs: „Zwijndrecht”. dir. P. J. Schoonen, 293J pnt. Eerste afdeeling, le prijs: „Sunlight” Vlaardingen, dir. M. Drop, 310 pnt. Het vrij talrijke publiek stelde het gebodene op hoogen prijs en gaf dit telkenmale door langdurig applaus te kennen. Het bericht, dat de betalingscontingenten voor de Nederlandsche bloemen door Duitschland verviervoudigd zijn, is door de Westlandsche en Aalsmeersche bloem- kweekers met groote vreugde ontvangen. Het ging den laatsten tijd minder goed met de Nederlandsche bloemisterij en daarom was verruiming van den export dan ook zeer gewenscht. De voorzitter van den bond van bloe menveilingen in Nederland, de heer P. Vis, deelde ons in een gesprek mede, dat de Nederlandsche bloemisterij de Duitsche autoriteiten dankbaar is voor deze uitbrei ding van den import van bloemen uit Nederland in het Groot-Duitsche Rijk Op het oogenblik gaan groote partijen rozen naar Duitschland, hetgeen aan het prijs peil reeds is te merken. Ook gaan wat kleinere partijen anjers over de Oost grens. De heer Vis sprak de hoop uit, dat ook het snijgroen, dat het Westland in enorme kwanta voortbrengt, en eer. uitstekende exportartikel is, door Duitschland zal wor den afgenomen. Hij verwachtte binnenkort ook uitvoer van de beroemde chrysanthen naar Duitschland. Gisteravond omstreeks half 12 is uit het raam van de ouderlijke woning aan de Dommelstraat, het 5-jarig knaapje C K op een binnenplaats gevallen. Het kind was uit het bed geklommen en verloor het evenwicht toen het uit het raam van de eerste étage naar beneden wilde kijken. Met een kaakfractuur, een gebroken rech terpols en schaafwonden in het gezicht, werd het jongetje opgenomen en door ien geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. Onder zeer veel belangstelling heeft gisteren het echtpaar A. J. van Leeuwen- C. F. Kottelaar, wowende aan de Terwes- tenstraat 144 zijn diamanten huwelijksfeest gevierd. Vele vrienden, kennissen en belangstellen den, hebben gisteren en ook Zaterdag al, het echtpaar opgezocht en het persoonlijk gefeliciteerd met den gedenkwaardigen dag. Zoo kwam gisteren de deken van ’s-Gravenhage, mgr. van der Tuyn naar de Terwestenstraat en sprak het echt paar toe. Later op den dag kwam notaris Pauwels. De woning was herschapen in een bloemenhof. Om 12 uur gisteren werd in de St. Marthakerk een Heilige Mis opgedragen ter hunner intentie. Van vele zijden werden geschenken ge stuurd, waaronder een groot aantal taar- hij door de vervoervergunning den ten. De „Sierkan” bood 2 groote kazen druk kreeg, dat het transport door den in tropische verpakking aan. Met ingang van heden zullen de Ha genaars een oud stadsbeeld missen De Leidsche- en de Delftsche trams rijden niet meer van het Plein af. zij vertrekken nu van de Turfmarkt. De werkzaamheden waren in de laatste dagen zoover gevorderd, dat heden ochtend om 5.20 uur de eerste Delft sche tram kon vertrekken. Hoewel het voor velen nog wat vreemd zal zijn, zullen de reizigers zich wel gauw aan de niéuwe situatie aan passen. Alleen de rails en het bekende wacht huisje op het Plein herinneren nog aan het af- en aanrijden der trams, zooals dat in de vorige week nog plaats had. Doch ook dit huisje zal waarschijnlijk verdwijnen en verplaatst worden naar het midden der Turfmarkt, opdat de reizigers bij slecht weer hier beschut ting kunnen vinden. lederen dag vorderen de werkzaam heden op het Spui en de Turfmarkt. Men is thans bezig met het betonstor- ten en asphalteeren tusschen de ver bindingsstukken. Ook dit werk is bin nen enkele dagen gereed. Dan zal de tram er rijden alsof we het nooit an ders hadden gekend. BERLIJN, 5 Augustus. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Het luchtwapen heeft op den 4en Augustus verkenningsvluchten gemaakt boven Engeland, Schotland en het daarvoor gelegen zeegebied. Hierbij werd een koopvaardijschip aan den uitgang van het St. Georgekanaal, on geveer 100 k.m. ten Zuidwesten van Pambroke, tot zinken gebracht. In den nacht van 4 op 5 Augustus deden onze gevechtsvliegtuigen een aanval op de scheepswerf van Sheemess, alsmede op de benzine-opslagplaatsen en lucht doelstellingen bij North-Killingholm en luchtdoelstellingen bij Thameshaven. Eenige Britsche vliegtuigen zijn des nachts West-Duitschland binnengevlo gen en hebben eenige bommen gewor pen. Behalve geringe schade aan bouwen, ontstond er brand in boerenhoeve in het district Borken. Een burger kwam om het leven. Heden is de verordening op maximum-snelheid in vserking getre den en daarmede is thans voor het ge heel e land een uniforme regeling in de plaats gekomen van plaatselijke voor schriften. Omtrent de overwegingen, welke tot de uitvaardiging van deze verorde ning hebben geleid, hebben wij van bevoegde Duitsche zijde een uiteenzet ting ontvangen. Het eerste doel der verordening is het verhoogen der ver keersveiligheid, mede met het oog op de vele fietsers, die door de snelheids beperking een grootere bescherming gaan genieten. Dit is ook belangrijk, omdat de laatste maanden het aantal wielrijders op den weg nog toegeno men is. aanleiding van loopende ge ruchten, als zou op bon 53 geen thee worden gekocht, ver- bevoegde zijde, dat deze geruchten van allen grond ont bloot zijn en dat de verkoop van thee op de gewone wijze voortgaat. De standplaatsen van de districtscommandanten Als standplaatsen van de districts commandanten van den Opbouwdienst zijn aangewezen: voor district I ’s-Gravenhage, voor district II Amster dam (in de toekomst Groningen), voor district III Utrecht (in de toekomst ’s-Hertogenbosch), voor district IV Apeldoorn. ERGENS IN ITALIË, 5 Augustus. (Stefani.) Legerbericht no. 57 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft een van onze formaties aanvals- en jachtvliegtuigen een zeer levendig gevecht geleverd met een groote formatie van den vijand, die onze Libysche troepen trachtte te bombardeeren, welke zich naar de grens van Cyrenaica begaven. Tijdens het gevecht, dat door onze vliegers met buitengewone felheid werd gevoerd, werden 10 vijandelijke vliegtuigen neer gehaald, waarvan 7 Gloster- en 3 Blen- heim-toestellen. Bovendien werd een. 10-tal vijandelijke auto’s getroffen en in brand geschoten. Een ander Engelsch toestel is neergehaald door onze bom menwerpers, die een doeltreffend bom bardement ondernamen in de buurt van Marsa Matrouh. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika is een aanval van vijandelijke strijdkrachten te Namara- tit op de grens van den opper-Soedan aan het Rudolfmeer afgeslagen met me dewerking van de bevolking. Een van onze luchtformaties heeft de haven van Beroer gebombardeerd, waarbij een vaartuig midscheeps getroffen werd- Een luchtaanval op Massaoea heeft lichte schade veroorzaakt in de haven- Vier menschen werden gedood en een 30-tal gewond, waaronder elf Ascaris. toestellen werden De voorzitter der Gemeentelijke monumentencommissie deelt ons mede: Dank zij het persoonlijk ingrijpen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zal het Voorhout niet door de tram worden ontsierd. Dr. Seyss-Inquart, die zich ook bij zijn bezoek aan Middelburg een warm voorstander van monumen tenzorg toonde, heeft n.l. toen hij op het geval opmerkzaam was gemaakt, onmiddellijk bepaald, dat voor de ver wijdering van de tram van het Plein een andere oplossing moest worden gezocht. In overleg met de betrokken gemeentelijke diensten heeft de tram- directie daarop een weg voorgesteld, die de schoonheid van onze stad on gerept laat. per dat men „sight-seede” per autobus, maar die dagen liggen thans tengevolge van den benzinenood achter ons. En nu het ros in vele opzichten in eere is her steld, waarom het dan ook niet gebruikt ten bate van het toerisme. Het was de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, die meende, op deze wijze de inwoners van de omliggende plaatsen en ook van den Haag zelf, in de gele genheid te moeten stellen, met onze fraaie stad met zijn vele historische plekjes vanuit een anderen gezichts hoek kennis te kunnen doen maken en zij heeft zich hierbij de medewerking verzekerd van de Nederlandsche Reis- vereeniging. die voor geleide zorgt. Wie kent den Jan Plezier niet uit zijn jeugdjaren, als tochtjes werden ondernomen naar den Deyl of Wijcker- brug, om een langdurig bezoek te brengen aan den speeltuin. Ditmaal vervoerde het met twee bepluimde paarden bespannen voertuig een ietwat ouder gezelschap, zonder mirlitons of mutsen, een gezelschap, dat aanvan kelijk nog wat moest wennen aan het geratel der wielen en aan het feit, dat een Jan Plezier nu eenmaal niet voor zien is van luchtbanden. De route van dezen rondrit, welke bij voldoende deelneming, van ten minste acht personen, gedurende de maand Augustus eiken Woensdag- en Zaterdagmiddag plaats vindt en waar van het vertrekuur is bepaald op 2.30 uur nam. van af het Buitenhof, is met zorg gekozen. Men ziet zoowel het oude stadsgedeelte met zijn regeerings- en historische gebouwen, zoomede de pa- triciërsbuurt uit lang vervlogen tijden als de aan natuurschoon zoo rijke stadsgedeelten. Natuurlijk is ook Sche veningen in dezen rondrit opgenomen, alwaar de deelnemers een half uur tijd krijgen om zich wat te verpoozen De Jan Plezier was op dezen ope- ningsrit totaal afgeladen en de langs de zijkanten bungelende beenen dier genen, die geen andere zitplaats had den weten te bemachtigen, verwekten nog al wat hilariteit bij de wandelaars en de Hagenaars, die hun kopje thee gebruikten aan den Strandboulevard, doch we hopen van harte, dat op de komende Woensdagen en Zaterdagen dit vehikel een regelmatig terugkee- rend verschijnsel in het stadsbeeld zal vormen. Het gaat dan wel langzamer dan de autocar, maar het voordeel is, dat men meer tijd heeft om uit te kij ken, want de Jan Plezier van de V.V.V. is een aardige manier om naast de tochten in en om den Haag per H.T.M. en de door deze vereeniging georganiseerde wandeltochten, van onze fraaie stad met volle teugen te genieten. Het 4-jarig meisje middag in den speelvijver in het Zuider i Via de been gebroken De Geneeskundige dienst de ouder- j bracht hem naar het Roode Kruiszieken-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10