De Britsch-Japansche wrijving Maandag 5 Augustus. ft 940. No. 17638 Britsche oliehaven gebombardeerd en Luchtaanvallen op vliegvelden havens De suikerdistributie Het Duitsche legerbericht HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT een van Engeland Duitsche bladen beant woorden een radiorede kardinaal Hinsley Daladier en Gamelin gebrandmerkt De positie van De schuldvraag van den oorlog PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Bon 66 zal vijf weken geldig zijn De luchtaanvallen op Engeland Het frontbericht. inplaats men feit Duitsche Het Duitsche antwoord Engelsche vloot te Gibraltar teruggekeerd De in Londen gearresteerde Japanners het alledaagsche-kader viel. De Elbetunnel is onbeschadigd. Bij de fabrieken van Blohm en Voss is-, Reuter seint uit LondenHet Brit sche departement van luchtvaart heeft medegedeeld, dat de vijandelijke lucht actie hoofdzakelijk beperkt bleef tot de monding van.de Theems en de Oost kust van Schotland. Er zijn bommen geworpen. als de tigd. De woordvoerder bevestigde ver volgens, dat lord Halifax een onder houd gehad heeft met den Japanschen ambassadeur Shigernitsoe. Tot dusver zijn er 6 arrestaties bevestigd, n.l. 4 te Londen, 1 te Singapore, en 1 te Hong kong. Op de vraag, of de Japansche regee- ring een politiek voert ter voorkoming van verdere verscherpingen in den En- gelsch-Japanschen toestand, antwoord de de woordvoerder„Ik kan niets be paalds zeggen, al is de Japansche poli tiek jegens alle vreemde landen met inbegrip van Groot-Brittannië onver anderlijk geleid door het beginsel der niet-verscherping.” Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het oppercommando der Weer macht maakte gisteren bekend: Het luchtwapen heeft 3 dezer ver kenningsvluchten gemaakt boven het zeegebied tusschen het Kanaal en de Hebriden. In den nacht van 3 op 4 Augustus bestookten onze gevechtsvliegtuigen de oliehaven van Stanlow bij Liverpool met bommen. Talrijke branden werden hierdoor veroorzaakt. Verder wer den luchtafweerstellingen bij Can- day Island en Swansea aangeval len. Van 15 regels /1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Duitsche bladen bespreken heden een tot de Engelsche soldaten gerichte Omstreeks 10 Augustus een extra rantsoen voor inmaak van, zooals bedoeling was, op 1 Italianen rukken in Afrika langs twee fronten op Gemakkelijk doelwit voor luchtmacht Vrijlating afgewezen. Hoewel de Japansche ambassadeur te Londen in een onderhoud met lord Halifax gepoogd heeft de onmiddellijke vrijlating van de gearresteerde Japan ners te verkrijgen, om een ernstige wending te vermijden, is de vrijlating afgewezen met de motiveering, dat het „hier een gewone gerechtelijke aange legenheid betreft”, meldt de „Nitsji- nitsji” uit Londen. Bovendien zouden er bewijzen tegen, andere Japanners zijn, met wier ar restatie men nog gewacht heeft. Alle voorbereidingen zijn echter getroffen voor verdere arrestaties, ook in de Britsche koloniën. Op de opmerking van den ambassadeur Shigernitsoe, dat alle pogingen voor een regeling der betrek kingen tusschen beide landen zouden kunnen mislukken, heeft lord Halifax niet geantwoord. Het blad meldt voorts, dat Engeland in deze kwestie met de Vereenigde Staten samenwerkt, om ge meenschappelijk de Japansche politiek in Oost-Azië te verstoren. Drukke besprekingen in Tokio. In verband met de arrestatie van tal van Japanners door de Britsche autoriteiten vindt heden te Tokio een belangrijke conferentie plaats tusschen vertegenwoordigers van de departe menten van buitenlandsche zaken, oor log en marine. Tevens verwacht men in politieke kringen, dat heden de mi nister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, den Britschen ambassadeur Craigie om een bepaalde opheldering zal verzoeken. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De ontmaskering der Engelsche spionnen. De „Mandchurian Daily News” meldt, dat de sensationeele onthullin gen over den Britschen spionnagedienst in het geheele Verre Oosten aan scheepvaartkringen te Dairen aanlei ding hebben gegeven om te breken met het verzekeringsbureau van Lloyds, dat het geheele scheepsverzekeringsbedrijf en het scheepvaartverkeer heeft gecon troleerd, zoolang Groot-Bflittannië da zeeën beheerschte. Kardinaal Hinsley, de aartsbisschop van Westminster, heeft gisteravond in een radiorede o.a- gezegd, meldt het D.N.B. Er zijn schrijvers, die wijzen op de on gerechtigheden, welke Engeland in vroe gere eeuwen bedreven heeft, op zijn aanvallen en veroveringen. Volkomen juist, aldus de kardinaal. Engeland is niet vrij van schuld, maar ook niet de genen die van Engeland kwaad spre ken. Waardig of onwaardig, Engeland bevindt zich aan de zijde van de waar heid en de gerechtigheid in dit conflict. Engeland verdedigt het leven en de vrij heid van alle volkeren, groot of klein, machtig of zwak, en het lijkt mij een slecht argument thans de oude zonden van Engeland weer op te diepen- Ik be schouw dit conflict als den grooten strijd tusschen licht en duisternis en wanneer ik zeg, dat deze oorlog, in zijn diepsten zin de verdediging van de christelijke beschaving beteekent, dan bedoel ik daarmede niet, dat het wen- schelijk is de tegenwoordige ordening te handhaven. Er is zeer veel, dat voor een radicale verbetering spreekt van de hui dige toestanden op sociaal, economisch en politiek gebied in Groot-Brittannië en in Europa- rede van den aartsbisschop van West minster, kardinaal Hinsley. Alle bladen kenmerken deze rede als een nieuw be wijs, dat zelfs vooraanstaande geestelij ken niet als dienaren Gods werken doch in’t belang van het plutocratische stel sel voor leugen en ophitsing niet terug schrikken. Voor den Engelschen aartsbisschop, schrijft b.v. „der Montag” is datgene, waarvoor de regeerders in Londen zijn losgebroken, de handhaving van de plu tocratie en de poging, het Duitsche volk te vernietigen, een goede zaak. In zijn rangorde van aardsche en goddelijke dingen staan Britsche soldaten aan de zijde van Engelen. „Strijdt als christe lijke soldaten’ roept hij hun toe. Voor hem zijn Britsche troepen dus christe lijke soldaten. Hun daden van geweld, plunderingen, roof en moord, zooals zij in Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, kortom overal waar Engel schen in dezen oorlog aan de oppervlak te verschenen zijn aan de orde van den dag waren, zijn uitdrukking van het Christendom, zooals de aartsbisschop van Westminster het verstaat. „Ge biedt weerstand aan den aanval van bruut ge weld” zoo beweert de kardinaal. Wie heeft er aangevallen? zoo vragen daar tegenover de Duitsche bladen. Duitsch- land of Engeland? Wie heeft den oorlog verklaard? Wie heeft de vredeshand van den Führer steeds weer afgewezen? Wat Londen wil, zoo besluit „der Mon tag”. hebben zijn regeerders zoo dik wijls cynisch toegegeven, dat op de schijnheilige verzekering van een Brit schen aartsbisschop, volgens welke men alleen den rechtvaardigen vrede herstel? len wil, niemand meer inloopt. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 3 op 4 Augustus over Noord en West-Duitschland. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen, dan de laatste nachten, was de uit sluitend aan niet-militaire doelen aan gerichte schade nog geringer dan tot dusver^ Verdere arrestaties van Japanners Een rapport van den Japanschen consul-generaal in Hongkong beves tigt, dat daar de Japansche zakenman Yamagoetsji door de Engelsche autori teiten in arrest is gesteld wegens be weerd in gevaar brengen van de open bare orde en de volksbelangen. Nadat zijn portefeuille en zijn boeken door zocht waren, is hij in een concentratie kamp opgesloten. Drie Japansche zakenlieden werden, naar de „Asahi Sjimboen” meldt, door de Britsche autoriteiten te Rangoon ge arresteerd. Bovendien is in Singapore de leider van het plaatselijke bureau van het Japansche persagentschap Do mei, Kobayashi, gearresteerd, wiens particuliere correspondentie in beslag werd genomen. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat het ministerie ten aanzien van de arrestatie van Japan ners in Engeland geen definitieve hou ding kan aannemen, zoolang geen uit voerige berichten uit Londen ontvan gen zijn. Deze berichten komen met vertraging binnen. Het feit van de ar restaties is pas tien uren later beves- Zullen alle Japanners Engeland verlaten Japan zal waarschijnlijk een krach tige houding aannemen tegenover En geland en de onmiddellijke .vrijlating eischen van de gearresteerde Japan ners en tevens allen Japanners, die in Engeland verblijf houden, bevel geven het land te verlaten, met uitzondering van degenen, die in betrekking staan tot regeeringsorganen, zoo meldt de „Miyako Sjimboen”. Het blad verze kert, dat Engeland in dat geval de ver antwoordelijkheid op zich moet nemen voor een mogelijke verscherping der betrekkingen met Japan. Engeland heeft klaarblijkelijk de drie Japanners gearresteerd in verband met de jong ste aanhouding van Engelschen in Ja pan, beschuldigd van spionnage. in werkelijkheid de voornaamste oor zaak voor dit opmerkelijk afzien van de dagelijksche overwinningsberich- ten is, dat men de cijfers van de beweerde successen langzamerhand al te fantastisch heeft opgevoerd. Ten slotte schrijft dit blad „natuurlijk onderschat niemand in Duitschland of Italië de Engelsche afweer voor duikbooten, want het bedreigde eiland wendt alle strijdmiddelen aan, die maar te bedenken zijn om de actie der duikbooten op de verbindingslinies van het imperium te verhinderen. Wij weten ook, dat de schitterende suc cessen van onze duikbooten niet zon der verliezen verkregen worden. De verliezen zijn ook bij het afsluiten van afzonderlijke strijdperiodes van dezen oorlog geregeld in de legerbe- richten vermeld. Voor Churchill ech ter is het een boos teeken, dat hij thans zelfs moet afzien van het ge liefde gegoochel met cijfers over de zoogenaamde Britsche successen te gen de Duitsche duikbooten. Churchill heeft dus niet de controle over de Duitsche duikbooten gekregen, doch deze controleeren thans zijn convooien en wel met aanhoudende successen. Japan zou betrekkingen afbreken. Volgens de „Kokoemin Sjimboen” heeft de arrestatie van Japanners in Londen een storm van verontwaardi ging in geheel Japan gewekt. Met het oog op de betrekkingen met Engeland sedert het begin van het Chineesche conflict, bestaat iedere mogelijkheid tot een ernstige ontwikkeling. Naar de meening van de ,,Osji Sjimboen” moet de Japansche ambas sadeur te Londen onmiddellijk worden teruggeroepen. Het Japansche volk zou het noch begrijpen, noch toelaten, in dien de regeering in deze kwestie geen voet bij stuk houdt. „Wij zijn er van niets beschadigd. Van den toren der Michaelskerk kon men niets consta- teeren van een „in puin liggen” der stad. Verder meldt de verslaggever, dat hij op 3 of 4 plaatsen van Hamburg de sporen heeft 'gezien van vroegere bomaanvallen van Engelsche vliegers. Deze sporen waren in alle gevallen te vinden in dicht bevolkte wijken, wederom een bewijs voor de geweten loosheid der Engelsche vliegers. „Wij hebben sedert 16 Mei 54 luchtaan vallen njeegemaakt zoo verklaarde een Hamburger maar het succes der Engelschen was zoo goed als nihil. In den laatsten tijd is alleen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag lucht alarm gemaakt. Geen enkele der aanvallende machines, die de stad verwoest zouden hebben, heeft Ham burg, zelfs niet een der voorsteden kunnen bereiken. Er viel geen enkele bom op Hamburgsch gebied. Engeland publiceert geen vijandelijke duikbootverlie- zen meer. Volgens mededeelingen uit Londen zal het Britsche departement van ma rine in de toekomst geen berichten over de z.g. vernietiging van Duitsche of Italiaansche tiuikbooten meer publi- ceeren. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Berliner Borsenztg.”, dat eenigste bruikbare haven voor de ravi- tailleering der Engelschen aan de Roode Zee aangevallen, zoodat de ra- vitailleering voor de Engelschen een waar vraagstuk werd. Van Port Soe dan gaat een spoorlijn naar de stad Atbara, gelegen aan de monding van de gelijknamige rivier, en een spoor lijn naar het Zuiden, naar de Abes- sinische grens. Deze laatste lijn is reeds door de verovering van Cassala verbroken. Voor de ravitailleering blijft den Engelschen thans alleen nog maar de lijn naar Atbara over. Hierdoor is aan de Britsche leiding der operaties een zware slag toege bracht, die slechts vergeleken kan worden met de vernieling van het Fransche spoorwegnet in den rug van de Fransche troepen tijdens het of fensief in Juni, met dit verschil echter dat de Franschen nog over een dicht spoorwegnet konden beschikken, ter wijl de Engelschen in het Zuidelijk deel van de Soedan slechts over twee lijnen beschikken, waarvan de eene reeds is verbroken. Zoo komt uit de oorlogsgebeurte nissen aan de grens van Italiaansch- Oost-Afrika steeds meer het naar voren, dat de Italianen op twee fronten oprukken, nl. aan de Noord westelijke grens van Ethiopië in alge- meene richting naar Khartoem, de hoofdstad van de Soedan en aan de Zuidelijke grens in de richting naar het binnenland van Kenya. Het frontbericht van het D.N.B. dd. gisteren meldt: Het Duitsche lucht wapen heeft, zooals uit het legerbe richt blijkt, het zwaartepunt van zijn optreden gelegd op een nauwkeurige verkenning van de Britsche Westkust. Dit is van groot belang, daar de havens aan de Britsche Westkust, aan de lersche Zee en ten Noorden daar van tot dusver in het buitenland als betrekkelijk veilig werden beschouwd. Hierbij valt echter op te merken, dat reeds vóór de tegenactie in Noorwe gen steden als Glasgow, Carlisle en Lancaster binnen het bereik van de Duitsche oorlogsvliegtuigen lagen en dat sindsdien het gevaar vanuit de lucht voor de Westelijke havens van Engeland nog belangrijk is toegeno men. Voor een vlucht naar Glasgow hebben de strijdeenheden van de Duit sche luchtmacht b.v. op het oogen- blik nauwelijks meer dan 2 uur noo- dig. Liverpool is in ongeveer 100 minu ten te bereiken, Bristol ligt op 1 uur vliegen van de bases der Duitsche luchteenheden. Bedenkt men tenslotte nog, dat het korten tijd geleden aan een Duitsche duikboot is gelukt om, den sterken afweer ten spijt, met bui tengewoon succes in de lersche Zee te opereeren, dan is het duidelijk, dat de steden en havens aan de Brit sche Westkust evenzeer worden be dreigd als de havens aan de Zuid en Oostkust. Het bewijs, dat de Fransche regee ring den oorlog tegen Duitschland wil de ontketenen en wel in Augustus 1939 is Donderdag geleverd door den direc teur der „Action Franqaise”, Charles Maurras. Een hooggeplaatst Fransch ambtenaar van de Quay d’Orsay, die April 1939 naar zijn post in het buiten land wilde terugkeeren, vroeg toen, verontrust over den internationalen toestand, een lid der Fransche regee ring, of hij kon vertrekken. Hem werd tijdens dit onderhoud geantwoord, dat hij dat wel kon doen, maar op zijn laatst in Augustus moest hij weer terug zijn, daar de oorlog zou uit breken. Toen de ambtenaar ontsteld vroeg, hoe dit mogelijk was, verklaar de het betrokken lid der regeering: „De oorlog zal uitbreken, omdat wij het willen”. Dit feit zal een belangrijke rol te vervullen krijgen bij het groote proces tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor de Fransche catastrophe. Het Fransche weekblad „Candide” brandmerkt behalve de reeds in de openbare lijst vervatte namen, voornaamste schuldigen aan ramp, die over Frankrijk is gekomen, den vroegeren ministerpresident Dala dier, die den oorlog heeft verklaard, en generaal Gamelin, die den moed had, op 10 Mei te verzekeren, dat thans het Duitsche offensief zou be ginnen, waarop Frankrijk sedert vele maanden was voorbereid, en waarop het in werkelijkheid in het geheel niet was voorbereid. In begin April van dit jaar, dus 7 maanden na het uit breken van den oorlog, was het de Fransche legerleiding, zoo schrijft dit blad verder, nog niet gelukt de opslagplaatsen voor geschut, overeen komstig de beraamde plannen, te vul len. Tevens heeft men door een dwaze propaganda de Fransche soldaten in den waan gebracht, dat zij zich achter de Maginotlinie xeilig konden voelen, luchtwapen dat zij niets behoefden te doen en toch den oorlog zouden winnen. „Engelands positie is hopeloos” aft» dus schrijft de „Berliner Borsenztg.”1 boven een lang verslag van speciale zijde over de oorlogsgebeurtenissen der laatste week. Het verslag geeft eerst een opsomming van de succes sen der Duitsche marine en van het luchtwapen in de afgeloopen week en gaat dan verder: van toonaangevende Britsche zijde is den laatsten tijd vast gesteld, dat het Britsche luchtwapen het zwaartepunt vormt van het Brit sche verdedigingssysteem, d.w.z. dat het de laatste hoop van Engeland vormt om een Duitschen aanval te kunnen afslaan. Dat weet het Engel- sche volk ook. Daarom wordt succes na succes verzonnen. De werkelijk heid ziet er anders uit, zooals het Britsche volk op een goeden dag tot zijn ontzetting zal merken. Engeland vormt voor het Duitsche een betrekkelijk klein doelwit, dat van alle kanten gemakke- lijk kan worden bereikt, Het Britscliw De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat binnenkort op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebon- boekje per hoofd van de bevolking een extra rantsoen suiker voor den inmaak beschikbaar zal worden gesteld. Aangezien men dus met het loopen- de rantsoen 5 weken in plaats van 4 weken zal moeten toekomen, is beslo ten ter compensatie hiervan het extra- rantsoen voor den inmaak te stellen op 1{ kilogram, aanvankelijk de kilogram. Het nummer Communiqué no. 56 dd. gisteren van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Onze escadrilles in Oost-Afrika hebben in den Soedan Erkowit en het vliegveld van Summit, waar een groote hangar in brand werd gestoken, gebombardeerd. Voorts is het kruispunt van spoorwe gen te Haiya bestookt. In Kenya is ten Zuiden van Vaija een autopark gebombardeerd. Bij het gevecht bij Debel, waarvan melding is gemaakt in legerbericht no. 54, heeft de vijand voor onze stellingen 64 dooden achter gelaten, onder wie 3 officieren. In Britsch-Somaliland heeft doeltreffend de haven van Zeila ge bombardeerd. Een van onze vliegtui gen is niet teruggekeerd. Een vijan delijke luchtaanval op de haven van Derna in Noord-Afrika veroorzaakte zeer lichte schade. Een van onze duik booten keerde niet op zijn basis terug. In verband met het streven om de distributieperioden voor de verschil lende in distributie gebrachte goede ren zooveel mogelijk te doen samen vallen. zal voorts de duur van de loopende distributie met een week worden verlengd, hetgeen dus betee kent, dat bon 66 inplaats van tot 24 Augustus tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met ingang van laatst genoemde datum een nieuwe bon voor suiker zal worden aangewezen. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Middellandsche Zeege bied bericht over den algemeenen militairen toestand in Afrika o.m. het volgendeVoor de eerste maal hebben Italiaansche vliegtuigen de haven van Port Soedan aangevallen. Een groote opslagplaats geraakte hier in brand. Op het vliegveld van Sjeheit werd ernstige schade aangericht, waarbij 12 vliegtuigen werden getroffen. Van Port Soedan uit gaat een straatweg en een spoorweg naar Khar toem en naar de grens van Erithrea en Ethiopië en vervolgens naar het onlangs door de Italianen veroverde Cassala. Via Port Soedan voerden de Engelschen versterkingen aan, die een offensief vanuit de Soedan naar Abessinië moesten trachten uit te voeren. Nadat de Italianen deze En gelsche poging tot een offensief in het tegendeel hadden doen verkeeren, voerden de Engelschen via Port-Soe- dan ijlings versterkingen aan uit Indië en Zuid-Afrika. De strategie van de Italiaansche strijdkrachten in Noord-Abessinië ont wikkelt zich geheel systematisch. Eerst worden de belangrijkste straat wegen, karavaanknooppunten, spoor wegstations en plaatsen waar zich water bevindt, in het bereik van de Engelsche grenstroepen -veroverd of vernield, daarna werd via deze wegen dieper in het Zuidelijk deel van de Soedan, in de richting van de hoofd stad Khartoem en langs de Atbara- rivier opgerukt. Vervolgens werd Me Naar het D.N.B. uit Algeciras meldt is Zaterdagavond laat de Engelsche vloot, die eenige dagen geleden was uitgeloopen, te Gibraltar terug gekeerd. Het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft Zaterdag het officieele bericht van den Japanschen ambassadeur te Londen over de ar restatie van de Japansche zakenlieden in Engeland ontvangen. Zij zouden ge arresteerd zijn wegens een vergrijp te gen de bepalingen op buiteolanders. Ambassadeur Shigernitsoe heeft op dracht gekregen, nadere bijzonderhe den in te winnen over de vergrijpen, welke de gearresteerden zouden hebben begaan. Volgens Domei zou het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken van plan zijn in Londen een scherp protest in te dienen. De sensationeele aanhouding van twee Japansche zakenlieden te Londen heeft aan het licht gebracht, aldus Do mei, dat twee andere Japansche onder danen, onder hetzelfde voorwendsel als bij deze laatste arrestaties opgegeven, al sedert het begin van verleden maand in arrest zijn. Deze beide Ja pansche onderdanen zijn een bediende van de „Bank van Formosa”, die se dert 10 Juli is opgesloten in de gevan genis van Pentonville en mevrouw Mil- ley Yosjii, de Duitsche vrouw van een Japanschen schilder, die op 13 Juli ge vangen is genomen. Suemasa Okamoto, raadsman van de Japansche ambassa de, heeft bij het Foreign Office stap pen gedaan om mevrouw Yosjii in vrijheid gesteld te krijgen, doch zijn pogingen zijn tot dusver zonder resul taat gebleven. Relaas van een ooggetuige Zaterdagmiddag is een aantal Duit sche en buitenlandsche journalisten Uit Berlijn naar Hamburg gevlogen om zich zelf te overtuigen van den omvang dezer „verwoesting”. De ver slaggever van de „Deutsche Allge- hieine Ztg.” schrijft: Drie uur lang hebben wij kris kras door de stad gereden. Wij zijn geweest in de woon wijken der arbeiders in Barmbeck, wij reden door Uhlenhorst, de villawijk aan den buiten-Alster, wij bezochten de volkrijke buurt Rothenburgsort en overal aanschouwden wij het beeld van vreedzaam leven, zooals een Wereldstad dat gedurende het Weekeinde pleegt te bieden. Ook in de haven konden wij niets constatee- ren, dat op eenigerlei wijze buiten van de bon, welke recht geeft op het extra rantsoen van li kilogram, zal omstreeks 10 Augus tus a.s. worden bekend gemaakt. overtuigd zoo verklaart dit blad ver der dat er geen andere weg is dan den ambassadeur terug te roepen en de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië af te breken. Valsche berichten over bombarde menten op Hamburg De Berlijnsche bladen brengén in zeer grooten opmaak het valsche be richt van New Yorksche bladen, vol gens welke officieel uit Londen is gemeld, dat de Britsche luchtstrijd krachten Hamburg „tot puin gemaakt zouden hebben”. De Berlijnsche bladen verklaren eenstemmig, dat Churchill en Duff Cooper zich aan de domste leugen hebben schuldig gemaakt, die zij tot dusver in dezen oorlog hebben ver spreid. Het is opmerkelijk voor de oorlogvoering der Engelschen, dat zij altijd, wanneer het hun erg slecht gaat, de onbeschaamdste leugens be ginnen te verkondigen, en den werke- lijken stand van zaken verdraaien. Het bericht over de zg. vernietiging van Hamburg heeft in die stad ver bazing en medelijden met een derge lijke domme Engelsche propaganda verwekt. Het leven gaat in Hamburg normaal zijn gang en de tijd der vacanties is sterk te bespeuren. Op alle stations is het een groote drukte van naar buiten trekkende menschen en de Alster is vol zeilbootjes en kano’s. HAAGSCHE COURANT t Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1