Heffing Winstbelasting ingevoerd BINNENLAND RECHTZAKEN Eerste heffingsjaar eindigt 31 December 1939 De Dividend- en Tantièmebe las ting afgeschaft Bedraagt 10 pCt. van de belastbare som van vennootschappen, coöperaties en andere onder nemingen. De gemeenten mogen 15 opcenten heffen HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA S Verkoop Wat onder winst wordt verstaan Actief Duitsche krijgsraad. ONDERWIJS EN KERK Besluit Zaterdag j.l. in werking getreden De Ryksgebouwendienst in de tegenwoordige omstandig heden Voor ƒ12 millioen aan werk onderhanden Bevolking van aan te wijzen ge* meenten verplicht zich te doen inenten Een proclamtie tot de Nederlandsche padvinders Openbare hichtbeschermings- verlichting Betaling van door de Duitsche overheid gevorderde motorrijtuigen Er worden twee categorieën onderscheiden TEGEN DE DUITSCHE WEER MACHT GESTOOKT van textielproducten verboden Overgangsbepalingen Tien procent van de belastbare som Nederlandsch-Zuidslavisch handels verkeer geregeld De 15 opcenten De betaling van de belasting Ook Gelderland neemt Rotterdam- sche kinderen op In de week van 4 tot en met 11 Augustus Inenting tegen typhus en paratyphus De gewijzigde omstandig heden den nomen. en behoefte ruimte heil- i 1 l 1 ver- ons i i f s c z s h e h k o h u V R' R k d k De vraag, in hoeverre de tegenwoordige omstandigheden invloed hebben doen gel- Rijksgebou- van van ge- van Aan de overgangsbepalingen ontleenen we nog: De wet op de Dividend- en tantième- belasting 1917 vervalt, behalve ten aan zien van boekjaren, welke eindigen vóór 31 December 1939. De dividend- en tantièmebelasting, voor het in werking treden van dit besluit wordt teruggegeven, zoodra voor het eerste boekjaar, waarover de winstbelas ting wordt geheven, de aangifte is be handeld. In gemeenten, die daarvoor in aan merking komen. Ter nadere toelichting op zijn circu laire d.d. 29 Juli deelt de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters mede, dat het gebruik van de openbare straatverlich ting in beginsel verboden blijft; ter verkrijging van een minimale straat verlichting op enkele punten zal echter in daarvoor in aanmerking komende gemeenten door de rijksinspectie lucht, bescherming de mogelijkheid worden bezien een openbare luchtbeschermings- verlichting tot stand te brengen. Dit zal in overleg met den betrokken bur gemeester c.q. met het hoofd van den betreffenden dienst ter plaatse geschie den. Zoolang dit overleg niet heeft plaats gehad, mag geen wijziging in den hul digen stand van zaken ten aanzien van de openbare straatverlichting worden gebracht en moeten geen plannen daar toe worden ingezonden. De eischen, waaraan de openbare luchtbeschermingsverlichting moet vol doen, zullen binnen enkele dagen door de inspectie aan de burgemeesters van de voor deze verlichting in aanmerking komende gemeenten worden toegezon den. of zij bedongen is of niet, met uitzonde ring slechts van winstaandeelen. Aftrek wegens dubbele be lasting. Indien het lichaam tevens in Ned.-In- dië, in Suriname, in Curacao of in het buitenland aan een landsbelasting is on derworpen, die in eenigen vorm naar de winst wordt geheven, wordt op zijn be lastbare winst, alvorens het tarief van artikel 9 wordt toegepast, een aftrek in rekening gebracht ten bedrage van negen/ tienden van de belastbare winst, welke geacht moet worden aldaar te zijn verkre gen. Bij het berekenen van laatstbedoelde belastbare winst wordt niets toegeschre ven aan de hoofdleiding. De bestuurders van de hiervoor bedoel de lichamen zijn verplicht aangifte te doen van de belastbare som binnen een maand, nadat de winst over een jaar is vastgesteld, doch uiterlijk binnen 6 maan den na het einde van dat jaar. De termijn van aangifte. De bestuurders van de lichamen die aan de winstbelasting onderworpen zijn, zijn verplicht aangifte te doen van de be lastbare som binnen een maand, nadat de winst over een jaar is vastgesteld, doch uiterlijk binnen zes maanden na het einde van dat jaar. De termijn voor de inlevering van de aangifte kan door den inspecteur worden verlengd De bestuurders leveren, met de aangif- en een gewaarmerkt afschrift In van de balans en van de winst- en verliesreke ning of van de daarvoor in de plaats tre dende rekening, welke met die aangifte verband houdt Voor de ingeleverde ge schriften geeft de inspecteur desverlangd een ontvangbewijs af. Indien er meer dan twee bestuurders zijn, kan de onderteekening van het aan giftebiljet en de waarmerking geschieden door slechts twee bestuurders. De besprekingen, die in de afgeloo- pen dagen te Berlijn zijn gevoerd tus- schen de voorzitters van Duitsche en Zuidslavische regeeringscommissies over een aantal vraagstukken van het Duitsch-Zuidslavische handelsver keer, zijn afgesloten met de ondertee kening van een overeenkomst. Door deze overeenkomst zijn de maatregelen getroffen, die nog noodzakelijk waren geworden om in den huidigen toestand het handelsverkeer tusschen beide lan den te vergrooten. O.a. is ook het han delsverkeer tusschen Zuid-Slavië en de door Duitschland bezette Nederland sche gebieden geregeld. Ten behove van de gemeenten wor den op de Winstbelasting geheven 15 op centen. Aanspraak op vermelde opcenten heb ben: a. de gemeente van aanslag; b. elke andere gemeente, op welker grondgebied de vennootschap, vereeniging of maat schappij gedurende het geheele jaar. waarop de aanslag betrekking heeft, een of meer kantoren, winkels of andere vaste inrichtingen bezigde, mits daaraan tezamen geregeld meer dan 10 personen verbonden en werkzaam waren. hebben wij we hebben slechts te leeren met stroom mee te varen en ook niet door deze te worden meege sleurd. Het versnelde tempo maakt velen wat duizelig en doet hen pogen zich vast te grijpen aan den wal. Zij mistrouwen de snelheid, staren zich blind en hebben kri. tiek op hetgeen haar teweeg bracht, oor zaken echter die niet liggen in onze hand. Het kan niet genoeg gezegd worden, dat in een bepaald tijdperk, wanneer nieuwe ideeën zich met groote kracht baanbre ker!, het nutteloos en dwaas is zich blind te staren op bijkomstigheden. Het is niet voldoende te zeggen: „we doen gewoon, we gaan kalm door met de oude, bekende programma’s en werkzaamheden en we zullen wel zien waar het op uitloopt”. Onze programma’s moeten bevrucht wor den door het inzicht en de overtuiging, dat nieuwe en betere kansen geboden worden om onze jeugd op te voeden tot een gelukkiger samenleving. De Nationale Padvindersraad moet zich gedragen weten door den wil van allen om actief en be wust te willen medewerken. Welke consequenties de nieuwe omstan digheden zullen hebben wat betreft uiter lijke vormen en technische bijzonderhe. den, is nog niet te zeggen. Dit kan ech ter gerust aan de leiding van de Bewe ging worden overgelaten, indien deze slechts weet, dat er in eigen gelederen in de hiervoor aangegeven zin het verlan gen en de bereidheid leven om mede te werken, en de leiding van de Beweging loyaal te volgen. Allen, die na deze bekendmaking hun krachten aan de Beweging willen blij ven wijden, worden geacht met het hier ontwikkelde standpunt accoord te gaan. A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh overleden In den ouderdom van 74 jaar is Zondag te Rotterdam overleden A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, lid van de assurantie-firma A. van Marie en presi- dent-thesaurier van de Zuidhollandsche Mij. tot redding van schipbreukelingen. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. De ter aarde bestel ling zal geschieden op 7 Augustus te 12 uur op Oud-Eik en Duinen in den Haag. Bij het vaststellen van het zuivere ver mogen van het lichaam worden de activa en passiva geschat overeenkomstig goed koopmansgebruik. Voor de toepassing wordt niet als uit- deeling aan deelgerechtigden in de winst aangemerkt: het bedrag, waarmede de betaling, door een lichaam op coöperatie ven grondslag, aan zijn aandeelhouders of leden, naar den maatstaf van aan dat lichaam geleverde goederen of ten be hoeve van dat lichaam verrichten arbeid, de marktwaarde van die goederen of van dien arbeid te boven gaat. Het bedrag, door een lichaam op coö peratieven onderlingen grondslag toege kend aan aandeelhouders, leden of deel nemers, uit en naar den maatstaf van de hun in rekening gebrachte, tot hun be- drijfs- of beroepskosten, behoorende pro visies, huren of premies. Met afwijking van artikel 8 van de wet van 22 Mei 1845 moeten de aanslagen in de winstbelasting, daaronder begrepen voorloopige aanslagen opgelegd krach tens de wet van 13 Januari 1922, worden voldaan binnen een maand na de dag- teekening van het aanslagbiljet. Hoofdelijk aansprakelijk zijn: voor de belasting, verschuldigd door een vennootschap of vereeniging, die niet in het bezit is van rechtspersoonlijkheid: de bestuurders; voor de belasing, verschuldigd door lichaam, dat wordt ontbonden: de met de vereffening belaste personen, behou dens voor zoover zij kunnen aantoonen, dat de niet-voldoening niet aan hen te wijten is. betonconstructie bescherming van aanwijzing is ingeënt of dat hij een geldige reden van verhindering heeft. Indien een minderjarige staat onder voogdij van een vereeniging, stichting of instelling van weldadigheid, geldt het in dit artikel bepaalde voor de bestuur ders van die vereeniging, stichting of instelling. De hier strafbaar gestelde feiten wor den beschouwd als overtredingen. Dit besluit treedt in werking op dag zijner afkondiging. Onder winst over eenig jaar wordt verstaan het verschil tusschen het zuivere vermogen bij het einde van het jaar en het zuivere vermogen bij het begin van dat jaar, vermeer derd met de geldswaarde van het geen in den loop van het jaar als terugbetaling van kapitaal, als uit- deeling aan deelgerechtigden in de winst, en, in het algemeen, anders dan voor bedrijfsdoeleinden aan het vermogen is onttrokken en vermin derd met de in den loop van het jaar ontvangen stortingen van ka pitaal. Uitsluitend voor de toepas sing van dit artikel geldt de Winst belasting als een uitdeeling aan deelgerechtigden in de winst. Na Drente en Groningen is ook Gel derland begonnen om de plaatsing van kinderen uit Rotterdam centraal te rege len. De stichting Gelderland voor Maat schappelijk werk, Provinciehuis, Arnhem, heeft in navolging van de verwante Noor delijke zusterorganisaties deze zaak zich aangetrokken. Door hare bemiddeling zijn vanaf 25 Juli tot 2 Augustus in 55 gemeenten reeds 2600 kinderen aangekomen Er zijn nog verschillende transporten op komst. Daarnaast is van kerkelijke zijde even eens voor plaatsing gezorgd. De Gelder- sche bevolking bevestigt hiermede op nieuw haar goeden naam van hartelijke gastvrijheid Alle deelen der provincie doen gelijkelijk mee in onderlinge wed ijver. Genootschap voor gymnastiek en massage. Geslaagd alhier voor het voor-examen Ned. genootschap voor heilgymnastiek en massage, de heer Schutter, Den Haag. De examens zijn afgeloopen. Geëxami- neerd werden 47 candidates Geslaagd 25. en in welken vorm zij wordt genoten en l Afgewezen 22, Veel oorlogsschade Op de vraag hoe het voor de rijksge- bouwen gesteld is met de oorlogsschade antwoordde de heer Lynden, dat die schade niet gering is geweest. Men denke aan het verloren gaan van een vrij groot aantal rijkseigendommen te Rotterdam en aan de beschadiging van tailooze P.T.T.- gebouwen in vele deelen des lands, het verlies van het complex van het Oost- Indische huis te Middelburg, in welke stad ook andere rijksgebouwen werden geteis terd. De ramp van de Abdij is wel alge meen bekend. Wat deze laatste betreft, reeds de eerste week na het bombarde ment is een aanvang gemaakt met de plannen tot herbouw en restauratie van dit monument, dat wel een van de mooi ste bouwwerken uit onze historie mag worden genoemd. In verband hiermede is een speciaal bouwbureau voor de Abdij te Middelburg opgericht De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt be kend, dat in verband met de uitvoe ring van de algemeene inventarisatie van de hier te lande aanwezige voor raden textielproducten, de verkoop en aflevering aan den verbruiker van alle textielproducten, met uitzondering van sanitaire textielproducten, pitten en petroleumbranders, speelgoederen, touw en poetsdoeken, gedurende de week van 4 tot en met 11 Augustus 1940 is verboden. Dit verbod geldt zoowel voor de industrie, den groothandel als voor den kleinhandel. Reserves. Tot de passiva, welke bij de bereke ning van het zuivere vermogen in min dering van de activa worden gebracht, behooren reserves tot dekking van risi co’s, welke plegen te worden verzekerd, doch die niet verzekerd zijn, alsmede reserves tot gelijkmatige verdeeling van kosten en lasten. Tot de passiva worden mede gerekend naar goed koopmansgebruik gevormde reserves tot correctie van op de balans voorkomende activa, reserves tot registra tie van verplichtingen, reserves als voor ziening tegen aanwijsbare risico’s en reser ves met een bestemming van soortgelij ken aard. Het hiervoor omschreven berekende bedrag wordt, ter berekening van de be lastbare winst: verminderd met het gedeelte van de winst, dat toekomt aan: den Staat als zoodanig; anderen dan commissarissen, gecommitteerden of be stuurders. terzake van buiten het Rijk ver richten arbeid; de voor het geheel aan sprakelijke vennooten van commandi taire vennootschappen op aandeelen als zoodanig; vermeerderd met de over het des betreffende jaar aan commissarissen, ge committeerden, bestuurders en binnen het Rijk werkzaam verder personeel uit betaalde salarissen, indien en voor zoover het jaarlijksche bedrag van deze salaris sen de som te boven gaat, die in ver band met het maatschappelijk kapitaal bij het einde van het jaar hierna wordt bepaald, te weten: Bij een maatschappelijk kapitaal van 500.000 of minder bedraagt de belasting vrije som voor commissarissen, gecommit teerden ƒ200, vermeerderd met 1/10 pro cent van het bedrag, waarmede het maat schappelijk kapitaal 200.000 te boven gaat; bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan 500.000, doch niet meer dan één millioen is de belastingvrije som 500 vermeerderd met 1/20 procent van het bedrag, waarmede het maatschappelijk kapitaal ƒ500.000 te boven gaat; bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan één millioen doch niet meer dan 31 mil lioen, bedraagt de belastingvrije som 750 vermeerderd met 1/50 procent van het bedrag, waarmede het maatschappelijk kapitaal één millioen te boven gaat; bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan 3| millioen als de belastingvrije sona 1250. In alle gevallen bedraagt voorts de be lastingvrije som voor bestuurders en ver der personeel 10.000. Onder salaris wordt verstaan elke be- loening, onverschillig onder welken naam Belangrijke ervaringen Belangwekkende ervaringen zijn op bouwkundig gebied in de oorlogsdagen op gedaan. Zoo is gebleken, dat een gedeelte van de Abdij voor de vernieling door brand gespaard is gebleven, dank zij de belegging der vloeren met onbrandbaar materiaal. Voorts hebben lichtgeconstru- eerde betonnen kappen, welke met leien of pannen waren afgedekt, diverse ge bouwen voor brand behoed, terwijl de bominslag zeer nabij het nieuwe automa tische telefoongebouw in den Helder de juistheid heeft aangetoond van de daar toegepaste zware betonconstructie met stalen luiken ter bescherming van de raamopeningen. De gewijzigde omstandigheden hebben eveneens grooten invloed gehad op het adviesbureau van den Rijksgebouwen- EXAMENS Notarieel examen. Geslaagd voor deel 1 de heer: S. G. Crol te Twello en voor deel 2 de heer: F. Kuijser te Hilversum. Boekhouden M. O. K. 12: Geslaagd: J. Alsema, Amsterdam, M. Boelens, Koog aan de Zaan, G. B. A. M. Smulders, Hilversum, H. B. H. Weijs, Venlo, J. F. Wientjes, Groningen en J. de Wind te Sappemeer. Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten: (art. 12 der hooger-onderwijswet): Geslaagd voor diploma a: de dames W. Lokhorst, J. H. A. Folpmers, A. E. Berger, E. Oosterholt en W. Schoen en de heeren F. J. M. Hol, jhr. C. F. J. J. M. van Nispen tot Sevenaer en A. Oliemans. Voor diplo ma b: de dames W. Portheine en N. de Raadt en de heer H. A. J. Wolters. Employé van groot bedrijf tot jaar gevangenisstraf veroordeeld Een employé van een groot bedrijf te ’s-Gravenhage stond Zondagochtend terecht voor den Duitschen Krijgs raad. Hem was ten laste gelegd: le. Na den wapenstilstand met Holland open lijk de Duitsche weermacht beleedigd te hebben. 2e. opzettelijk onware en verdraai de feiten verbreid te hebben, welke het welzijn van het Duitsche rijk na deel kunnen berokkenen, namelijk het verspreiden van een brief van beleedi- genden aard voor het Duitsche rijk. Uit het verhoor bleek, dat de be schuldigde in tegenwoordigheid van twee andere employe’s beleedigingen tegen de Duitsche weermacht en den Rjjkscommissaris geuit had. Tevens was het dezen beiden medewerkers bekend, dat hij een brief, welke het Duitsche Rijk nadeel kon berokkenen, had laten overschrijven in drie exem plaren. Tengevolge van hun aanklacht bij de Duitsche autoriteit werd beklaag de gearresteerd, evenals eenige ande ren van ditzelfde groote bedrijf, welke laatsten echter na eenige dagen arrest in vrijheid werden gesteld. De beschuldigde gaf grootendeels de feiten toe en deze bekentenis, aan gevuld door de beëedigde verklarin gen van den bewusten medewerker (een was er niet) gaf het wettig en overtuigend bewijs. De vervolgende autoriteit eischte twee jaar en zes maanden gevangenis* straf. De verdediger, mr. R. Paehlig» voerde ten aanzien van het geincrim1* neerde geschrift aan, dat dit reeds duizenden exemplaren vóór het begin van den oorlog in Nederland was ver spreid en dat derhalve wat reeds vet' breid was en bekend in grooten krinë het strafbare element van de tenlaste* gelegde handeling deed vervallen- Ten aanzien van de beleediginëeI1 der Duitsche weermacht en den Rijk® commissaris voerde pleiter aan, ua deze slechts waren geuit tegenover twee medewerkers in zeer beperkten kring zonder dat beschuldigde het oP“ zet had dit in grooten kring te doen- De krijgsraad -ging direct in raad kamer en na een kwartier beraadsla ging werd het vonnis uitgesproken. De beklaagde werd schuldig bevon den aan het hem tenlaste gelegde en werd voor beide feiten tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. De Rüstungsinspektion Niederlande maakt het volgende bekend: Motorrijtuigen, welke door de Duitsche Weermacht zijn gevorderd, zijn in twee categorieën te onderscheiden en wel: I. Motorrijtuigen, waarvoor een z.g. Ab- schatsungsurkunde is afgegeven. II. Motorrijtuigen, waarvoor geen be wijs van overname is afgegeven, dan wel een bewijs van overname in den vorm van een kwijtschrift, Ablieferungsbeschei- nigung, Empfangsbescheinigung, e.d. Ten aanzien van de eerste categorie van motorrijtuigen is de betaling reeds aange vangen. De houders van de Abschatzungs- urkunden ontvangen van den inspecteur- generaal van het verkeer tijdig een op roeping, waar en wanneer de betaling plaats vindt. Slechts zal de uitbetaling aan een ander kunnen plaats vinden, indien de oorspron kelijke houder van de Abschatzungsurkun- de hem dit stuk ter hand heeft gesteld en hem gemachtigd heeft de uitbetaling in ontvangst te nemen. De machtiging kan op de Abschatzungsurkunde zelf worden aangebracht. Huurverkoopers, die er de voorkeur aan geven zelf de uitbetaling in ontvangst te nemen, dienen zich tijdig met de huur- koopers te verstaan met betrekking tot de afgifte van de Abschatzungsurkunden en van de te geven machtiging. Wie het uitbetaalde bedrag in ontvangst neemt en daarbij verzwijgt, dat hij het motorrijtuig wederom in bezit heeft gekre gen, stelt zich bloot aan een strafrechte lijke vervolging. Ten aanzien van de tweede categorie van motorrijtuigen zal betaling plaats vin den overeenkomstig de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied van 17 Juli 1940, stuk 11, no. 49 betreffende de vergoeding voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht in Nederland. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van Financiën, inzake het heffen van een Winstbelasting, en tot afschaffing van de dividend- en tantième-belasting. Aan de Winstbelasting zullen onder worpen zijn de binnen het Rijk geves- tiede naamlooze- en commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöpe raties, onderlinge verzekeringsmaat schappijen en andere vereenigingen op coöperatieven of onderlingen grondslag; die een bedrijf uitoefenen. Zij zijn belastingplichtig naar hun belastbare winst. De Winstbelasting bedraagt tien pro cent van de belastbare som. De /belasting wordt geheven over elk jaar, dat eindigt met of na 31 Decem ber 1939. Een afzonderlijk besluit van den se- cretarissen-generaal van Financiën en van Binnenlandsche Zaken inzake het heffen van 15 opcenten op de Winst belasting ten behoeve van de gemeen ten, is in het Verordeningenblad opge- dienst, welk bureau ten dienste staat van het departement van Onderwijs bij alle bouw-, verbouw- en onderhoudswerken ten behoeve van de gesubsidieerde scho len voor voorbereidend hooger en middel baar onderwijs en nijverheidsonderwijs. Van deze scholen zijn er verschillende door oorlogshandelingen getroffen, zoodat het adviesbureau zijn diensten kon geven voor het herstelwerk. De districtsbureaux van den Rijksgebouwendienst hebben het noodige te doen niet alleen met het nor male verbouwings- en onderhoudswerk en de exploitatie-verbeteringen der rijksge bouwen, doch bovendien met het herstellen van oorlogsschade. Tenslotte heeft de Duitsche overheid overal in den lande den Rijksgebouwen dienst ingeschakeld bij het huren en in richten van bureaux en woningen voor de autoriteiten en functionarissen der be zettende macht. De Rijksgebouwendienst telt buiten den staf van den rijksbouwmeester en den di recteur van onderhouds- en uitbreidings werken, ongeveer 500 man personeel, in hoofdzaak ingenieurs, architecten, opzich ters en teekenaars. Hun arbeid is voor namelijk van leidenden en architectoni- schen aard, daar de uitvoering der wer ken met uitzondering van het kleine onderhoudswerk aan particuliere aan nemers pleegt te worden opgedragen. Intusschen hebben de gewijzigde om standigheden haar invloed ook op het werk van onzen dienst gehad, zoo ging de heer van Lynden verder. Vooreerst is het werk voor de marine- gebouwen vrijwel tot stilstand gekomen door de bezetting in den Helder en andere marinebases. Anderzijds is het dank zij de mede werking van den regeeringscommlssaris dr. ir. Ringers, tot nog toe mogelijk ge maakt om nagenoeg alle reeds onder handen genomen werken voort te zetten. Hoe de situatie zal zijn voor het doen aanvangen van nieuwe rijkswerken, zal voor een groot deel afhangen van de mo gelijkheid om de benoodigde bouwma terialen te verkrijgen. Dr. Ringers heeft als regeeringscommissaris voor den we deropbouw het laatste woord bij de be paling van de volgorde voor deze werken. Met het oog op de werkverruiming is het natuurlijk gewenscht zooveel mogelijk nieuwe bouwwerken te ondernemen, doch daarbij spelen, naast de tot beperking nopende materialenpositie, de beschik bare financiën een niet te onderschatten rol. Met vrij groote zekerheid kan even wel worden aangenomen, dat de automa- tiseering van het telefoonnet ten volle voortgang zal hebben. Overal met herstel aan gevangen Overal waar rijksgebouwen werden be schadigd of vernield, is het herstel aan gevangen, of, waar de schade van minder ernstigen aard was, reeds volbracht Bij zwaarder getroffen objecten, zooals het hoofdpostkantoor te Rotterdam en het Huis van Bewaring in den Haag, wordt met volle kracht aan het herstel gewerkt, terwijl in een aantal gevallen van totale vernietiging, zooals die van het kanton- gerechtsgebouw te Wageningen, plannen voor nieuwbouw onderhanden zijn. Bij het herstel van schade wordt in vele ge vallen tevens, waar noodig, tot uitbrei ding en verbetering van ruimte en in richting voor de betrokken rijksdiensten overgegaan. O.a. kwam hiervoor het ge rechtsgebouw te Rotterdam in aanmer king, waar door aanbouw van een vleu gel in de groote behoefte aan ruimte wordt voorzien. den op den arbeid van den wendienst, vormde het onderwerp een persgesprek, dat een redacteur het A.N.P. had met het hoofd van noemden dienst, J. C. E. baron Lynden. De Rijksgebouwendienst, zoo vertelde de heer van Lynden, had op den tienden Mei bijzonder veel werk onder handen, alles bijeen aan nieuwbouw, verbouw en onderhoud om in 1940 te worden uitge voerd, voor ongeveer 12 millioen. In de eerste plaats zij genoemd de auto- matiseering van het telefoonnet met de daaraan verbonden verbouwing en mo- derniseering van postkantoren. Dit auto- matiseeringsplan, met de uitvoering waar van een aantal jaren geleden werd be gonnen, omvat in het geheel niet minder dan 1200 nieuwe gebouwen, groot en klein tezamen, waarvan thans ongeveer de helft, met inbegrip van welhaast alle groote plaatsen, gereed is gekomen. In voorbereiding of uitvoering zijn op het oogenblik 460 werken, welke uit deze automatiseering voortvloeien. In iedere plaats waar P.T.T.-gebouwen voor de automatiseering van het telefoon net moeten worden ingericht, wordt na gegaan of die gebouwen niet tevens in andere opzichten voor moderniseering in aanmerking komen. Het gevolg van dit onderzoek is, dat een groot aantal post kantoren door nieuwe moet worden ver vangen of grondig moet worden bouwd, de efficiency, waarvoor P.T.T.-bedrijf beroemd is, viert nieuwen triomf. De Rijksgebouwendienst, die om zoo te zeggen als architectenbureau voor alle P.T.T.-gebouwen optreedt, mag onze pos terijen als zijn grootste klant beschouwen, want dit wijdvertakte staatsbedrijf be zorgt hem jaarlijks voor eenige millioenen aan opdrachten, in het loopende jaar zelfs voor vier millioen, d.i. een derde van het totaal van alle departementen, waarvoor de Rijksgebouwendienst als bouwkundig adviseur zijn opdrachten over 1940 mocht ontvangen Ook de belastinggebouwen des rijks maken een belangrijk deel van de klan dizie van den Rijksgebouwendienst uit, omdat naast nieuwbouw in vele plaatsen belastingkantoren moeten worden gemo derniseerd. gemechaniseerd of uitgebreid. Verder waakt de Rijksgebouwendienst over de rijksuniversiteiten en hoogescho- len, de justitiegebouwen, de gebouwen van den Rijkswaterstaat, van de marine, enz. Alleen voor het leger placht de genie als bouwmeester op te treden. Ook alle huur-aangelegenheden voor rijkskantoren enz. verzorgt de Rijksgebouwendienst. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken betreffende de inenting tegen ty phus en paratyphus, dat Zaterdag in het verordeningenblad is verschenen, is be paald, dat de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid kan bepalen, dat de bevolking van een door hem aan te wijzen gemeente in zijn ambtsgebied ver plicht is zich binnen een door hem te bepalen termijn te doen inenten tegen typhus en paratyphus (typheuze vorm en gastro-enteristische vorm). De bevolking eener gemeente wordt ge acht te bestaan uit hen, die zijn opgeno men in het bevolkingsregister der ge meente. De geneeskundig inspecteur kan bepa len, dat bovenbedoelde verplichting niet geldt ten aanzien van hen, die in een door hem aan te wijzen gedeelte der ge meente wonen. Deze verplichting eveneens geldt ten aanzien van door hem aan te wijzen per sonen of groepen van personen, die in de gemeente verblijven en niet in het bevol kingsregister zijn opgenomen. De genoemde verplichting geldt niet: 1. Voor personen, die op den dag der bovenbedoelde aanwijzing den leeftijd van zes jaren niet hebben bereikt. 2 Voor personen, die op grond van geneeskundige of godsdienstige motieven overwegende bezwaren tegen de inenting hebben. 3 Voor personen, die in het bezit zijn van een verklaring van een genees kundige, waaruit blijkt, dat zij binnen een jaar voor den dag der aanwijzing, zijn ingeënt De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid doet van aanwijzingen als hiervoor bedoeld, terstond mededee- ling aan den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken en aan den burgemeester der aangewezen ge meente. Deze draagt onverwijld voor pu blicatie in de gemeente op de meest doelmatige wijze zorg. Van de eerstgenoemde aanwijzing kan de burgemeester der aangewezen gemeen te binnen zeven dagen na den dag der aanwijzing in beroep komen bij den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken. Deze neemt zijn met redenen omkleede beslissing binnen ze ven dagen na ontvangst van het beroep schrift en doet haar onverwijld toekomen aan den burgemeester en den genees kundig inspecteur van de volksgezond heid. Het beroep schort de werking der aan wijzing niet op. De secretaris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken kan eigener beweging een dergelijke aanwijzing on gedaan maken bij een met redenen om kleede beslissing. Hij zendt deze beslis sing onverwijld toe aan den burge meester en den geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid. Vanwege de aangewezen gemeente wordt zorg gedragen, dat zoo spoedig mo gelijk beschikbaar zijn: 1. Een voldoende voorraad vaccin, de noodige instrumenten en al hetgeen ver der noodig is voor het inenten. 2 Een voldoend aantal geneeskun digen en zoo noodig geschoold verple gend en administratief personeel. 3. Localiteiten. waar de inenting kan plaats vinden. Tijd en plaats van de gelegenheid tot inenting worden door de zorg van den burgemeester bij openbare aankondiging ter algemeene kennis gebracht. In de gemeente wordt gedurende den in den aanhef bedoelden termijn dage lijks (behalve op Zon- en feestdagen) gelegenheid tot kostelooze inenting ge geven. Met inachtneming van de artikelen 269273 en 287 der Gemeentewet kan van de personen, die vanwege de ge meente zijn ingent, met uitzondering van on- en minvermogenden, een bijdrage in of vergoeding van de kosten van inenting worden gevorderd. De invordering daar van wordt geregeld door een plaatselijke verordening overeenkomstig de bepalin gen van de artikelen 291—295 dier wet. In de kosten, door de gemeente wegens het bepaalde in dit artikel gemaakt, kan aan die gemeente een bijdrage uit ’s Rijks kas worden verleend op den voet van het bepaalde in artikel 20, lid 3, van de Be smettelijke-ziektënwet Zoodra de inenting is voltooid, geeft de geneeskundige, die de inenting heeft verricht, daarvan aan den betrokkene een schriftelijk verklaring af. Deze ver klaring kan geschieden in den vorm van een aanteekening op de distributiestam- kaart. Mede wordt een schriftelijke verkla- ring afgegeven aan hem. die tegenover een vanwege de gemeente aangewezen geneeskundige voor zich zelf of voor het kind, waarover hij de ouderlijke macht or de voogdij uitoefent, op grond van geneeskundige of godsdienstige motieven overwegende bezwaren tegen de inenting inbrengt. De geneeskundige doet uiterlijk binnen acht dagen na afloop van den in den aan hef bedoelden termijn aan den burge meester een opgave toekomen van de aoor hem ingeente personen en van de personen, aan wie een verklaring als hiervoor bedoeld is uitgereikt. die na afloop van den in den aan hef bedoelden termijn, na daartoe door of vanwege den burgemeester gedane vordering niet overlegt een te zijnen r‘ame ten name van het kind, waar- jY.er de ouderlijke macht of de voog dij uitoefent, gestelde verklaring als hierboven bedoeld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 100 gulden. A iet strafbaar is hij, die aantoont, dat hij binnen een jaar voor den dag der Strafbepalingen. Hij, die een aangifte opzettelijk onjuist of onvolledig doet wordt, indien daaruit nadeel voor het Rijk kan ontstaan, ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden. Hij, die aan den inspecteur, den raad van beroep, aan een door den inspecteur aangewezen ambtenaar of aan een door den voorzitter van den raad van beroep aangewezen persoon opzettelijk een valsch of vervalscht boek of ander ge schrift overlegt of ter inzage aanbiedt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Hij. die opzettelijk de opgelegde ge heimhouding schendt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste 600. Hij, aan wiens schuld schending van de geheimhouding te wijten is, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste ƒ300. en bewust medewerken aan een nieuwe samenleving In „Weest Paraat”, het officieele orgaan van „de Nederlandsche Padvinders” is een proclamatie afgedrukt van den Nationalen Padvindersraad, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: In een wereld vol gescheidenheid naar klassen, politieke inzichten en gods dienstige richtingen, hebben wij naar beste weten getracht de Nederlandsche Padvindersbeweging te maken tot een terrein, waar de jeugd van één volk el kander kon ontmoeten met de juiste godsdienstige vrijheid. Nu het getij is gekeerd, geen bakens te verzetten;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6