De eenheid de sportwereld m VOETBAL TTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 Karakter der clubs onaangetast HERACLES KOMT OPZETTEN BLAUW WIT WINT VAN G.V.A.V. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Uiteenzetting van mr. van Kuyk DE HOLLAND-WEEK FR4AI WERK VAN HARBIG KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND NIEUWELINGENWEDSTRIJDEN VAN DE H.A.C. BAUMGARTEN WINT DE 100 METER Dr. VAN PROOYE VOORZITTER Ka voetbal komen de andere takken aan de heart De resultaten Zie verder 2e blad, pag. 4 JUBILEUMWEDSTR1JDEN VAN A.P.G.S. Voor de competitie om het kampioen- De samenstelling van het bestuur Lutkeveld (APG6) JulianaFeijenoord Zware baan beïnvloedde de tijden ons evenwel toch nog spoedig ge- uitstekende oplossing van de Juliana te Almelo met 20 geslagen voor het lands kampioenschap. 4 3 3 2 0 1 1 2 2 2 1 2 2 2 5 9 7 8 6 2 Feijenoord Heracles Blauw Wit Juliana G.V.A.V. 14—15 jaar 1. ‘1 m.; 9 E 1 van Voetbalbonden (R.K.F.) in den Duyverman 4.59 m. k Verspringen jongens 1 Malessy 5.50 m.;/h P. Böck 4.78 Hartman 4.74 m. teekenen. Er werd slordig gespeeld, elecht geplaatst en vooral op den rechtervleugel danig genoeid Het gaf den bijna 3000 toeschouwers dan ook weinig bevrediging, dat Blauw Wit tenslotte toch nog met de volle winst ging strijken, toen van Wijn gaarden van een verwarring in de ver dediging der thuisclub profiteerde en den stand op 12 bracht. Naar wij vernemen, zijn de functies in het bestuur van den N.V.B., Zaterdagmid dag in een bestuursvergadering als volgt verdeeld: voorzitter, dr. D. J. van Prooye, vice-voorzitters: S. Coldewey en ir. Hop sten Secretaris-penningmeester: A. Staal; hoofdconsul: L. Boeljon. Commissarissen: J. F. Lamey, K. J. J. Lotsy, D. C. Spaan, H. Valkema, O. de Vries, de Munter, de Grood en Schooneveld. Voorloopig bestaat het bestuur dus uit dertien leden, mede in verband met het feit, dat het noodzakelijk en wenschelijk is, dat alle richtingen betrokken bij deze fu sie intensief zullen kunnen medewerken aan den verderen opbouw van den nieu wen bond, waarin aller belangen dienen tc worden behartigd. Er wordt reeds hard gewerkt om tijdig gereed te zijn voor het komende seizoen. De indeeling van de nieuwe competitie is toevertrouwd aan den heer K. J. J. Lot sy, die in overleg met de verschillende kringadviseurs zoo spoedig mogelijk met een definitief voorstel zal komen. In ieder geval neemt men aan, dat het bestuur in de volgende bestuursvergadering, welke over 14 dagen zal worden gehouden, de nieuwe competitieregeling naar ontwerp van den heer Lotsy zal kunnen bekrachti gen. Karakter behouden Hieruit volgt dus, dat wij de bestaande bonden en vereenigingen zoo min moge lijk hebben aangetast voor wat het karak ter betreft. Vereenigingen, die behalve voetbal ook nog andere takken van sport beoefenen, zullen dus. zooals boven om schreven voer wat betreft voetbal, reke ning hebben te houden met den N.V.B., doch verder volkomen onafhankelijk voort kunnen werken aan datgene wat met zulk een voortvarendheid werd opgebouwd en met zulke groote financieele offers tot stand is gekomen. Het zou hoogst onrecht vaardig geweest zijn, indien wij ons ten dien aanzien rechten hadden aangematigd, welke geheel buiten onze competentie lig gen. Bovendien zouden de moeilijkheden, welke nu vrij spoedig konden worden overwonnen, dan absoluut niet te over bruggen zijn geweest en de voorgestelde fusie nooit tot stand zijn gekomen. Onge straft kan men het karakter van een ver- eeniging nu eenmaal in ons volksbestaan niet aantasten. Het was een verheugend verschijnsel, dat bij allen zonder uitzondering de goede wil aanwezig was, om de inder daad bestaande groote bezwaren en moeilijkheden te overwinnen, om nu eindelijk te komen tot datgene, wat primair dient te worden geacht om te komen tot de eenige goede en daarom ook gewenschte verhouding in ons na tionale sportleven. Wij hebben hierbij natuurlijk niet alleen den tak voetbal op het oog. doch alle takken van sport. Wij hebben ons tenslotte op de eerste plaats bezig gehouden met de voetbalsport, omdat hierbij gesproken kan worden van de grootste sport organisatie en het naderen van het nieuwe seizoen het wenschelijk maak te in dezen tak zoo spoedig mogelijk tot de gewenschte oplossing te komen. Interdiocesanen Competitie Voetbalbond (I.V.C.B hun competitie spelen in natio naal verband, dus in den dezer dagen nieuw opgerichten Nationalen Nederland- schen Voetbalbond; er is echter geen Ka tholieke vereeniging ontbonden. Deze blij ven ook in de nieuwe concentratie onver minderd voortbestaan. Zij behouden dus dezelfde rechten en plichten als in het verleden. Waar het hoogere voetbal is in gedeeld in de landelijke competitie van den Nieuwen Nederlandschen Voetbal bond, is daarentegen voor het lagere voet bal (dat tot nog toe uitkwam in de des betreffende diocesane bonden), de moge lijkheid blijven bestaan om kringsgewijze, zooals voorheen, te blijven spelen in een competitie tusschen Katholieke vereeni gingen bij den kring aangesloten en onder Katholieke leiding, dus geheel overeen komstig den ouden toestand. Het kan dus voorkomen, dat het eerste elftal van een Katholieke vereeniging, dat vroeger uitkwam in de eerste klasse van den I.V.C.B in het komende seizoen uit komt in de competitie van den Nederland schen Voetbalbond, terwijl een lager elf tal van dezelfde vereeniging van de thans tot stand gekomen fusie niets bemerkt, omdat het zooals voorheen wederom nor maal uitkomt in de competitie van het diocees waaronder de vereeniging ressor teert, dus geheel in Katholiek verband. Het zal dus in de praktijk hierop neer komen, dat alleen oudere, dus rijpere spe lers, geschikt om te spelen in een sterk elftal, dat uitkomt in de competitie van den N.V B. in neutraal verband zal spe len. De Katholieke kringen zijn evenwel in de toekomst wel aangesloten bij het nationale verband. 9.3 sec.; 2. Wendel de Joode; 3. B. Koomen. 60 m. jongens 14—15 jaar1. Rietveld 8 sec.; 2. M. Beffie; 3. Malessy. 80 m. meisjes 15—16 jaar 1. J. Hellen doorn 11.5 sec.; 2. H. Nash; 3. C. Weimers. 60 m. meisjes 13—14 jaar1. M. Smit 8.7 sec.; 2. A. van Seters; 3. T. van Nood. 400 m. heeren1Koppert 55.6 sec.; 2. P. van Rijn; 3. van Houtert. 1000 m. heeren 1 Giessen 2 min. 52,3 sec.; 2. D. van Manen; 3. J. Hoogervorst. 4 x 100 m. dames; 1. Hygiëa 55.1 sec.; 2. Nieuw Brunhilde; 3. A.H.C. ’28. 4 x 100 m. heeren 1. Celebes 47. 6 sec.; 2. Idrott; 3. Trekvogels. Speerwerpen dames1. C. Jonas 32.20 m.; 2. H. Leeksma 26.93 m.; 3. W. Walt man 26.40 m. Verspringen meisjes 13—14 jaar1. T. van Nood 4.16 m.; 2. A. van Sters 4.04 m.; De tweede dag De resultaten van den tweeden dag van den kamp op het IJ waren: Valkjachten: 1. Spriet, st. G. Landsman (Zaanl. Z.V.); 2. Nimrod, st. H. van Orden (Zaanl. Z.V.) Noord Nederlandsche 16 kwadraatme- terklasse: 1. Roerdomp 2, st. J. Brunt; 2. Unrest, st. J. S. de Vries, (Uitgeest); 3. Soekasari, st. J. Ek jr. (Loosdrecht), 4. Koet, st. W J. de Jongh (De Onderlinge). Sharpie 12 vierk. meterklasse A: 1 All Weather, st. Jac Stap (Amsterdam)2. Hoera II, st. J. Vlaming (De Koenen) 3. Flevo, st. M Dudok van Heel (Loosdrecnt) Sharpieklasse: 1. Plasjager. st. J. H G. Suttorp jr. (Amsterdam), 2. Watergeus, st. A. Laagwater (De Koenen); 3. Topsy, st J. K. Enthoven (Loosdrecht). Intern. Olympiajollen A: 1. Windekind III, st. H. Evers (Haarl. J.C.); 2. Boreos, st. S. de Wit (Zaanl. Z.V.); 3. Prul, st C. Th. Giilcher (Loosdrecht); 4. Roy, st C. G. Vink (Loosdrecht). Olympiajollen B: 1. Paraat, st. T. H. Scheffers (De Koenen); 2. Flip, st. R. Aten (Zaanl. Z.V.) Bergumermeerklasse: 1. I Come Will, st. J. W. Uijlenbrock (Aegir); 2. Rivaal, st. P. Simons jr. (Schinkel). Twaalfvoetsjollenklasse: 1. Duimelot, st. mej. W R. de Voogt (Haarl. J.C.); 2. Win- dewiek II, st. Heslenfeld (Loosdrecht); 3. Trilla, st. mevr. M. J. de Wit-van der Stadt (Zaanl. Z.V.) De uitslag van Zaterdag werd na uit spraak protest: 1. Cupido, st. B. Bolder (Nieuwe Diep); 2. Duimelot; 3. Tulla. Op het Ijsselmeer werden de volgende resultaten behaald: Pampusklasse: 1. Kamper Steur, st. P. H. Cramer (Loosdrecht). Starklasse niet gestart. Drakenklasse: 1. Toch, st. E. O. Moltzer (Ned. Z. en R.V.)2. van Brakel, st. C. W. Jonker (Ned. Z. en R.V.); 3. Cava lier, st. jhr mr. E. G van Benthem v. d. Berg (Ned. Z. en R.V.)4. ’t Hondsbosch, st. J. W. Boersma (Alkm. R. en Z.V.); 5. Jan van Galen, st. J. A. Vorstelman (Ned. Z. en R.V.) Regenboogklasse: 1. Dirke II. st. J. C. v. d. Velde (De Kaag): 2. Tjebbe, st. Tj. Maas (De Kaag); 3. Titia, st, F. Maas (De Kaag). DAMMEN Andere sporten Tenslotte moet men er wel rekening mede houden, dat wat nu ten aanzien van den voetbal tot stand is gekomen, niet als richtlijn kan worden gebruikt ten aanzien van de fusie van de andere sporten. Iedere tak van sport heeft bijzondere kenmer kende moeilijkheden, zoodat voor iederen tak van sport eenzelfde procédure met langdurige besprekingen en zeer tactische onderhandelingen zullen moeten worden gevoerd. Nauwkeurig moet worden nage gaan. welke oorzaken hebben geleid tot de versnippering, welke thans teniet ge daan dient te worden Evenals bij de voet balsport blijken de afgevaardigden van de andere takken van sport met denzelfden goeden geest bezield te zijn. Het kan ook niet anders, want bij de voorbesprekingen stellen wij de volgende richtlijnen op den voorgrond: 1. Van het clubleven dient te worden afgebleven. 2. Particuliere vereenigingen en instel lingen hebben het recht zelf aan te wij zen, wie zij als leden wenschen toe te laten en hoe haar eigen financiën te be- heeren. Overheidsbemoeiing in deze is ab soluut overbodig Iedere club behoudt zijn eigen samenstelling en richt zijn eigen spel in. Gisteren zijn op het sportterrein aan de Laan van Poot nieuwelingen-wedstrijden gehouden, waarvan de organisatie be rustte bij de Haagsche Athletiekcommis- sie. Circa 150 jeugdige athleten meis jes en jongens namen aan deze wed strijden deel. De Voornaamste uitslagen luiden 100 m. heeren1. N. van Schouwen 11.5 sec.; 2. L. de Wit; 3. F. Jens. 100 m. dames1. R. Duyverman 13.5 sec.; 2. M. Leeksma; 3. mevr. Scheiwe. 80 m. jongens 16—17 jaar1. A. Epree 1 nationale sportleven. In H voor wat betreft den tak voetbal. In verband hiermede heeft een redac- teur van het A.N.P. een onderhoud ge- had met den burgemeester van Veenen- daal, mr. J. J. P. C. van Kuyk, den voor- zitter van de Stichting ter Bevordering van de Lichamelijke Opvoeding, die op instignatie van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. A. van Poelje, en aangewezen door het Rijkscol- lege voor de Lichamelijke Opvoeding, op- nieuw het initiatief heeft genomen om te ■komen tot de gewenschte concentratie der verschillende bij de voetbalsport betrok- Iken bonden en federaties. In dit onderhoud heeft mr. van Kuyk verschillende belangrijke aangelegenheden I ten aanzien van de doelstelling en de ge- I volgen van de gewenschte concentratie op klare wijze uiteengezet, waardoor tal van I tot nu toe nog steeds duister gebleven I problemen tot klaarheid zijn gekomen. De materie, waarover ik u thans het I een en ander ga mededeelen, aldus ving I mr. van Kuyk zijn betoog aan, is, zooals I in de afgeloopen weken reeds meer dan I eens is gebleken, niet alleen bijzonder I actueel, doch ook van het hoogste belang I voor ons nationale sportleven. I Het streven naar meer eenheid is in I alle kringen doorgedrongen en ondervindt I van de overheid op de eerste plaats alle medewerking. Zooals u bekend is, heeft het Rijkscollege voor Lichamelijke Opvoe- I ding, daartoe op instigatie van den secre- 1 taris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. van Poelje, ons, de Nationale I Stichting ter Bevordering van de Licha- I melijke Opvoeding, opdracht gegeven het reeds eerder door ons genomen initiatief wederom op te nemen om te komen naar een grootere eenheid in ons nationale sportleven. U begrijpt, dat wij deze op- dracht onder de thans volkomen gewij- Izigde omstandigheden, waardoor een gun- Istig resultaat voor de hand lag, met beide handen hebben aanvaard, en met al onze energie, die wij daarbij konden ontwikke- llen hebben uitgewerkt met het reeds be ll kende verdienstelijke resultaat. Alvorens I op dit bereikte resultaat verder in te gaan, hetgeen tenslotte het doel is geweest van luw bezoek aan Veenendaal. aldus ver- I volgde de heer van Kuyk, grijp ik deze gelegenheid aan met te beginnen mijn ■groote waardeering en dank uit te spre- Iken tegenover allen, die op een of an- Idere wijze hebben meegewerkt aan het I tot stand komen van deze concentratie schap van Nederland werden dit week einde twee wedstrijden gespeeld, waarvan de belangrijkste was die te Almelo tus schen Heracles en Juliana, waarin de Lim burgers met 20 werden geslagen, De Oostelijke kampioenen kwamen daardoor op de tweede plaats met twee punten ach terstand op Feyenoord. De strijd tusschen deze twee gegadigden, op 18 Augustus te Rotterdam, wordt daardoor van beslissend karakter. Juliana is nu vrijwel uitgescha keld. Blauw Wit is derde op de ranglijst door een bescheiden 21 overwinning, te Gro ningen op G.V.A.V. behaald. De Amster dammers zijn nu één punt bij Feijenoord ten achter, maar zij hebben nog maar één wedstrijd voor den boeg. De stand is nu gesp.gew.gel.verl. pnt.v.-t.gem. 6 6 7 6 7 Wedstrijden op Usselmeer en U Het tweede groote zeilersfeest voor de Nederlandsche wedstrijdzeilen is Zater dag begonnen. Na de Kaagweek heeft thans de Holla nd-week, georganiseerd door de Nederlandsche Zeil- en Roeivereent- ging, en de watersportvereniging Loos drecht de zeilers bijeengebracht. Het eerste gedeelte der Hohtandweek ving Zaterdagmiddag aan met wedstrijden op het IJsselmeer en op het Y in Amster dam. Voor het eerst hebben de organisa toren der Holland-Week een splitsing moe. ten maken voor de wedstrijden der Hol- landweek I, die voorheen immers op het Buiten Y en IJsselmeer gehouden werden. Aangezien het Buiten Y, waar vroeger de kleinere klasse wedstrijdscheepjes voeren, afgesloten is. moest daarvoor naar een an der wedstrijdterrein uitgezien worden. De bestuurderen der N.Z.R.V. zijn daarin o.i. uitmuntend geslaagd, door een goede drie_ hoeksbaan uit te zetten in het oostelijk gedeelte der Amsterdamsche haven, be westen de Oranjesluizen en benoorden de golfbrekers in het Y. Voor de zeewedstrijden moest de start plaats van het Buiten Y verlegd worden naar de lijn MuidenPampus op het IJsselmeer. De uitslagen van de wedstrijden op het Y waren Valkjachten: 1. Orca, st. P. Altena jr. (Haarl. J. C.) 2. Valk 2, st. C. Bruyn- zeel (NZ en RV); 3. Thor, st. B. J. Yff (De Kaag). Noord Nederlandsche 16 kwadraat, meterklasse: 1. Roerdomp 2, st. J. Brunt (Het Witte Huis), 2. Nix, st. G. H. van Harten (Loosdrecht), 3. Soekasari, st. J. Ek jr. (Loosdrecht); 4. Unrest, st. J. S. de Vries (Uitgeest). Intern. 12 vierk. meter sharpieklasse A: 1. Hiphaan. st. H. J. J. van Werkho ven (De Kaag); 2. All Weather, st. Jac. F. Stap (Amsterdam). 3. Fin 3, st. F. van Ogtrop (Loosdrecht). Sharpies afd. B: 1. Hringhom, st. J. C. Bollee (Loosdrecht), 2. Fluvier, st. J. den Boer (de Koenen). Intern Olympia jolden A: 1. Beroeboe 2, st. J. Bier (Haarl. Jachtclub); 2. Skim, st. C. P. Guelcher (Loosdrecht); 3. Winde kind 3, st. H. Evers (Haarl. J.C.), 4 Es tamtam, st. C. C. Flemming (Haarl. J.C.) Intern. Olympiajollen B: 1. Flip, st R. Aten (Zaanl. Z.V.), 2. Paraat st. T. H. Scheffers (De Koenen) Bergumermeerklasse: 1. Rivaal, st. P. Simons jr. (Schinkel), 2. Grevhound. st F W. Jansen (Schinkel). TwaaIfvoetjoliën1 Cupido, st B. BaL der (Nieuwe diep), tegen wien een pro test is ingediend. De uitslagen van de wedstrijden op het IJsselmeer waren: Pampusklasse: 1. Oppassertje. st. Stum- pe; 2 Kamper Steun, st. P. H. Cramer (Loosdrecht). Internationale starklasse: niet gestart Regenboogklasse: 1. Duke 2, st. J. C. v d Velde (De Kaag); 2. Leede 3. st W. v. d. Ney (De Kaag). Drakenklasse: 1. Toch, st. E. Ogmmolt. zer (Ned. Z en R.V.); 2. Cavalier, st. jhr. mr E. G. Benthem v. d. Berg (Ned. Z en R.V 3. ‘t H ndsbosch. st. R W. Boersma (Alkm. R en Z.V.). 4 van Brakel. st. C. W. Jonker (Ned. Z. en R.V.), 5. De Vlie gende Hollander, st. All. Warners (Ned. Z en R.V.) Constant wint van Het Noorden Zondag had de eerste ontmoeting plaats om het damkampioenschap van Neder land. In Zwolle speelde Het Noorden te gen Constant uit Rotterdam. De ontmoe ting leverde een groote overwinning op voor de Rotterdammers. De uitslagen luiden: Het Noorden Constant: Jac. BoeremaJ. P. M. Eek- houd 0—2; W K. de Boer—D. H. Mollen- kamp 02; B. KamphuisM. J. Jansen 11; H. J. van VorsselenN. Cohen 02; M Koolman—J. v. d. Doe 02; W. H. Kuiper—P. J. Ham 0—2; E PestmanW. de Jong 20; H. FrieseW Roosenburg 02; A. G NoordhuisA. M. Olsen 20; L. Duitz-J. W Geerling 2—0; einduit slag Het NoordenConstant: 713. 3. M. Smit 4 m. Verspringen meisjes 15—16 jaar1. H. Nash 4.35 m.; 2 J. Hellendoorn 4.35 m.; 3. A. v. d. Kloot 3.98 m. Verspringen dames1. mevr. J. Schei we 4.70 m.; 2. W. Waltman 4.62 m.; 3. R. 400 meter klasse C: 1. Koel (de Me teoor) 55 sec.; 2. van der Graaf (Gooi- sche Athletiekclub) 55.3 sec. 800 meter Juniores: 1. Evers (AV 23) 2 min. 6.8 sec.; 2. Gobes (AAC) 2 min. 9.4 sec 800 meter klasse A: 1. Bouman (AAC) 1 min 59.3 sec.; 2. de Roode (Haarlem) 2 min. 2.1 sec.; 3. de Bruyn (Trekv.) 2 min. 3.2 sec. 800 meter klasse B: 1. Elsinger (AV 23) 2 min. 5 sec. 3000 meter: 1. Walther (Volewijckers) 9 min. 15 3 sec.; 2. Bakker (AAC) 9 min. 28 2 sec.3. Koopman (Haarlem) 9 min. 48 4 sec. 3000 meter klasse B: 1. Overdijk (AAC) 9 min. 31.9 sec. 4 x 100 m estafette: 1. Trekvogels 45.1 sec.; 2. AAC 45.4 sec.; 3. Haarlem 45.5 sec. AV 23 gediskwalificeerd. 4 x 400 m. estafette: 1. Trekvogels 3 min. 39 8 sec.; 2. Blauw Wit 3 min. 42.3 sec.; 3. Haarlem 3 min. 54.9 sec. Kogelstooten: 1. de Bruyn (V L) 14.44 meter; 2. Orel (APGS) 13.66 m.; 3. Houtzager (V L) 13.18 m.. Kogelstooten klasse B: 1. Kronig (Hol land) 11.91 m. Speerwerpen: 1. 61.09 m. Speerwerpen klasse B en C: 1. Dam mers (Zeeburg) 51.11 m.; 2. van Kalken (AV 23) 50.07 m. Vèrspringen: 1. Roest (Trekv.) 6.36 m.; 2. Houtman (AV 23) 6.17 m. Vèrspringen klasse B: 1. Vis (AAC) 6 17 m.; 2 van Doorn (Haagsche PSV) 6.08 m. Vèrsprinren klasse C: 1. de Wit (Vole. wiiekers) 6.20 m. Hoogspringen: 1. Houtman (AAC) 1.75 m.; Hoogspringen klasse B: 1. Vos kuilen (AAC) 1.65 m. Hoogspringen klasse C: 1. Keizer (AP GS) 1.70 m.; 2. Maas (AV 23) 1.70 m OOIEVAARS-SERIEWEDSTRIJDEN Na aanvankelijk met 31 te hebben voorgestaan moest S.H.C. in de Ooie- vaars-serie tenslotte met 34 de meer derheid van Zwart Blauw 3 erkennen. Het hangt nu af van den uitslag H.D.V. 3 C.V.S. 5 of de „Haagsche Courant” als beste verliezer bijloot. Laakkwartier 4 Terlaak 2 eindigde in een draw, dank zij inzonderheid het schitterende doelverde- digen van den Terlaak-keeper, die er tenslotte voor zorgde, dat bij het nemen van de strafschoppen de spelers van Veur de finale bereikten. Postduiven ver loor met 23 van B.T.C., terwijl een AD.O.-combinatie met 21 Celeritas er onder hield. Dat V.V.L. met 04 van T. E.D.O. 2 verloor, pleit inzonderheid voor het enthousiaste spel van de jongefns van Bijleveld. Tenslotte kwam de 25 neder laag. die E.S.D.O. moest slikken van Kranenburg 2. voor de Buurtwegspelers geheel onverwacht, doch de roodbroeken hebben deze overwinning ten volle ver diend, dank zij inzonderheid het schitte rend spel van NeUs Groos, die de ster van het veld was, en van den rechtsbui ten terwijl E.S.D.O., dat o.m. Lion de Caluwé miste, niet en Kranenburg wél een aanvoerder in den juisten zin van het woord had. Intusschen is en blij ft het een kranige verrichting voor de jongens van Waber en Laat, een 20 achterstand in een 5—2 zege om te zetten. De finale (N.V.B.) gaat nu tusschen B.T.C. en Kra nenburg. Heden avond wordt voor deze serie gespeeld H.D V. 3C.V.S. 5 en Woens dagavond S.V.H 2—H.D.V. 2. ATHLETIEK Verspringen jongens 16—17 jaar: 1. A. Spree 6.27 m.; 2. Wendel de Joode 5.86 m.; 3. Vernie 5.64 m. Verspringen heeren1. Mahieu 6.35 m.; 2. K. Kamp 6.08 m.; 3. Ch. Hebers 6.01 m. Kogelstooten heeren1. Mackay 12.25 m.; 2. R. Timmer 10.89 m.; 3. Jansen 10.8 m. Kogelstooten jongens 16—17 jaar: 1. C. Verhulsdonk 12.40 m.; 2. J. Bakker 12.23 m.; 3. A. Spree 11.97 m. Hoogspringen meisjes 15—16 jaar 1. J. Hellendoorn 1.30 m.; 2. C. Weimers 1.20 m. Hoogspringen dames1. H. Leeksma l. 40 m_; 2. L. Goebel 1.40 m. Hoogspringen jongens 1617 jaar 1. J. Bakker 1.55 m.; 2. L. Heeneman 1.55 m^ 3. Poetiray 1.50 m. Hoogspringen heeren: 1. J Hoos 1.60 m. ; 2. J. Spaans 1.60 m.; 3. H. Westen berg 1.55 m. ZEILEN De bezwaren, welke eertijds tegen een fusie bestonden, kwamen nu natuurlijk terstond opnieuw naar voren. Vele bespre kingen zijn er noodig geweest om tenslotte tot de inmiddels bereikte oplossing te ko men. Zeer belangrijk was wel de nood zakelijkheid dat wij o.a. ten aanzien van de RK. Federatie voorop dienden te stel len, dat aan het karakter van de bonden en de vereenigingen niet getornd kon wor den Uitgaande van dit eenige gezonde standpunt, moesten wij dus onder alle om standigheden rekening houden met het ka rakter van de bij deze fusie betrokken bonden en vereenigingen. Daarom hebben W>1 begrijpelijk lang stil gestaan bij de oplossing van dit probleem voor de R.K. reaeratie, waarbij rekening gehouden moest worden met tal van wenschen van K.K.. zijde Het is lukt tot een i moeilijkheden te komen, waardoor het mo- Wijk is gebleken tot een fusie te komen, zon er dat ook maar in een klein onder- ee afbreuk behoefde te worden gedaan aan het karakter der bonden en vereeni- dUS Waarb*i men zich hoofdzake- heeft bepaald tot een fusie ten aan- van de beoefening van de sport (wed- wudwezen). Hieruit volgt dus, dat het onV bedoeling heeft gelegen en het niet de bedoeling kan zijn in de toe- />rnst’ de bonden eventueel de veree- n8en op zichzelf ophouden te bestaan. bez^,a'3eslaat in de toekomst geen enkel bonrioar te*Ien het voortbestaan van deze teknn11 en vereenigingen. vooral als men voo- in8 houdt met de omstandigheid, dat lutnn?*?-1 betreft de lagere elftallen men van ?atlsch terecht komt op het terrein kt J»® teugdorganisaties. Ten aanzien van kle KUgdvraa«stuk hebben wij geen en- bü ^mceienis Deze materie ressorteert Veilin'1 Centralen Jeugdraad. Men kan dus v00r*. aannemen, dat voorloopig aitnan® 'ooak JlaKere elftallen de toestand blijft K ais dezi tot op den dag van heden Voor B,ovendien is de tijd te kort om ook Kiaat-de *agere regionen nog dusdanige i(jn tegelen te treffen om tijdig ««reed te va? a°°ï,het nieuwe seizoen. Ten adnzien nok va B K- Federatie en hetzelfde g Huistal de andere bonden, doch dan na C h dlgheden eenigszins gewijzigdkan de de thans tot stand gekomen fusie, en sa^volgen daarvan, als volgt worden n*ngevat landelijke voetbalbonden zijn tot Nederlandschen Voetbalbond samen- ta,,'°‘ten. Daaruit volgt, dat de R K Fe- /n V ff I in dpft Lanzi op de 400 en 800 meter geslagen De landenwedstrijd tusschen Duitsch- land en Italië, welke te Stuttgart is ge houden. is door Duitschland gewonnen met 104 punten tegen 74 punten. De meest belangwekkende strijd van den eersten dag was ongetwijfeld die tus schen Harbig en Lanzi op de 400 meter. Na een spannende race gelukte het den Duitscher met een fraaie eindspurt in den zeer goeden tijd van 47 seconden te win nen. Ook op de 800 meter moest de Italiaan de meerderheid erkennen van Harbig. Met bijna IJ sec. voorsprong ging de Duitscher als eerste over de eindstreep. De uitslagen luiden 100 meter 1. Mellerowiez (D.) 10.6 sec.: 2. Kersch (D.) 10.8 sec.; 3. Monti (I.) 10.9 sec.; 4. Gritti (I.) 10.9 sec. 200 meter: 1. Monti (I.) 21.9 sec.; 2. Mellerowiez (D.) 21.9 sec.; 3. Gonnelli (I.) 22 sec.; 4. Boenecke (D.) 22.4 sec. 400 meter1. Harbig (D.) 47 sec.; 2. Lanzi (I.) 47.4 sec.; 3. Linnhof (D.) 48.3 sec.; 4. Missoni (I.) 49 sec. 800 meter1. Harbig (D.) 1 min. 47.8 sec.: 2. Lanzi (I.) 1 min. 49.3 sec.; 3. Brand- scheit (D.) 1 min. 52.6 sec.; 4. Dorescenzi (I.) 1 min. 52.6 sec. 1500 meter: 1. Kaindl (D.J 3 min. 54 4 sec.: 2. Giesen (D.) 3 min. 55.6 sec.; 3. Vitale (I.) 4 min. 0.6 sec.; 4. Colombo (I.) 4 min. 3.6 sec. 5000 meter1. Beviacoua (I.) 14 min. 52.6 sec.; 2. Eitel (D.) 14 min. 53.2 se^4 3. Mastroenni (I.) 15 min. 23.8 sec.; 4 Seidenschnur (D.) 15 min. 47.6 sec. 10.000 meter 1. Syring (D.) 30 min. 25.2 sec.; 2. Beviacoua (I.) 30 min. 27.4 sec. (nieuw Italiaansch record); 3. Haus- hofer (D.) 32 min. 11.8 sec.: 4. Sestini (I.) 33 min. 31 sec. 4 x 100 meter estafette 1. Duitschland in 41.4 sec. (dr Poeschel, Mellerowiez, Neckermann, Kersch); 2. Italië in 41.4 sec. (Gritti. Daelli, Mariani, Gonnelli). 4 x 400 meter: 1. Duitschland in 3 min. 12 sec. (Ahrens, Wieland, Linnhof, Har big); 2. Italië in 3 min. 12.8 sec. (Don- nini, Ferasutti, Dorescenti, Lanzi). 110 meter horden1. Becker (D.) 15 3 sec.; 2. Caldana (I.) 15.4 sec.; 3. Leitner (D.) 15.6 sec.; 4. Eritale (I.) 15.7 sec. 400 meter1. Mayr (D.) 54.6 sec.; 2. Fantone (I.) 54.9 sec.; 3. Colautti (I.) 55.1 sec.; 4. Brand (D.) 56 sec. Kogelslingeren1. Hein (D.) 54.57 me ter; 2. Blask (D.) 51.98 meter; 3. Supe- rina (I.) 48.90 meter4. Cantagalli (I.) 47.02 meter. PolsstokhoogspringenGloetzner (D.) 3.90 meter 2. Haunzwickel (D.) 3.80 me ter 3. Ballerina (I.) 3.60 meter 4. Romeo (I.) 3.60 meter. Speerwerpen: 1 Berg (D.) 67.85 meter; 2. Loose (D.) 62.19 meter; 3. Rossi (I.) 60.06 meter 4. Vucassina (I.) 55.44 meter. Verspringen: 1. Pederzani (I.) 7.23 me ter 2. Maffei (I.) 7.20 meter 3. Wikelski (D.) 7.17 meter4. Luther (D.) 7.01 m. Discuswerpen1. Wotapek (D 47.54 meter2. Consolini (I.) 47.47 meter3. Biancani (I.) 46.46 m.; 4. Tunner 43.44 m. Hoogspringen: 1. Nacke (D). 1.93 me ter: 2. Campagner 1.90 meter; 3. Koppen- waller D(.) 1.90 meter; 4. Tangetti (I.) 1.80 meter. Kogelstooten1. Luth (D.) 14.98 me ter 2. Profeti (I.) 14.63 meter 3. Paolone (I.) 14.56 m.; 4. Dongen (D.) 14.51 m. Hink-stap-sprong 1. Gleim (D.) 14.79 meter; 2. Vogt (D.) 14.54 meter: 3. Bet- taglio (I.) 14.36 meter4 Pellarini (I.) 14.35 meter. Nu volgens een officieele mededeeling fl van de Nationale Stichting ter Bevorde- I ring van de Lichamelijke Opvoeding de I fusie bij de voetbalsport een feit is ge- I worden, hebben zeer velen zich afge- I vraagd, wat nu wel de gevolgen zijn van leen dergelijk ingrijpend besluit in ons I nationale sportleven. In het bijzonder Na voetbal de wandelsport. Nu het bestuur van den Nederl. Voet balbond is geconstitueerd heb ik mij vol komen teruggetrokken ten aanzien van dezen tak van sport, daar mijn taak hier thans gereed is. Op Vrijdag a.s. vindt een bespreking plaats ten aanzien van de wan delsport waarbij ik verwacht, dat wij reeds spoedig tot de gewenschte overeen stemming zullen komen. Hierbij komt ook de kwestie van den Nijmeegschen Vierdaagsche op de proppen. Ten aanzien van de verhouding van de N.B.V.L.O., welke nog steeds dezen Vier daagsche organiseert en de wandelsport in het algemeen, kan ik u slechts mijn persoonlijke opvatting mededeelen, geba seerd op een bespreking, welke ik onlangs had met majoor Breunese, ondanks zijn buitengewoon drukke werkzaamheden ten aanzien van deze kwestie. Majoor Breunese huldigde het streven om naar een gewenschte oplossing te ko men ten zeerste toe en was evenals ik de meening toegedaan, dat zeer spoedig een zoodanige oplossing zal kunnen worden gevonden, waarbij de nieuw te stichten wandelorganisatie in samenwerking met de NB.VLO. de organisatie van den Vierdaagsche zal kunnen worden overge dragen Hoe de fusie in dezen tak van sport tot stand zal komen is van te voren moeilijk te zeggen, want de oplossing is zeggen, want de oplossing is daarvoor te daarvoro te veel afhankelijk van verschil lende factoren. Doch de eventueele bezwaren, welke van zekere zijde naar voren kunnen ko men, zullen bij lange na niet opwegen bij die, welke wij bij de besprekingen van de voetbalsport hadden te overbruggen. Wij hebben hier reeds voor heetere vuren gestaan. Toch zullen zij, die om persoon lijke redenen bepaalde groepsbelangetjes kennelijk wenschen op te dringen, goed doen deze persoonlijke affecties thans te laten wijken voor het nationale belang, waarbij het groepsbelang ondergeschikt ^WiVda^meT kan, begrijpt het teeken van dezen tijd niet en kan met geschikt worden geacht om mede te werken aan den wederopbouw van ons nationale be stel De Vierdaagsche is op zichzelf ook s.’ “x tot «n waardevolle traditie, waarnaar jaarlijks duizenden met belangstellin8u>t- zien Dit hoogtepunt van onze nationale wandelsport is natuurlijk een aa"g®teg^: heid, welke de n‘euwe wande sportorga nisatie ook ter harte zal gaarn Alleen daar om reeds kan men verwachten dat een iuiste wijze om tot samenwerking E. met de N.B.V.L.O. te verwach- ^Na^de wandelsport zal de gymnastiek aan de beurt komen mogelijk gevolgd door de athletiek Dan zijn er nog verschillende andere Ukken van sport, waarvan op een Yf indere wijze het verzoek is binnenge komen om ook hierin regelend op te tre- den zooals wielrennen, zwemmen, kracht sport. tafeltennis en handboogschieten. 17- 12 1.50 13-11 1.16 18- 13 1.14 13-17 1 11-19 0.28 Het resteerende programma luidt aldus 11 Augustus: JulianaFeijenoord en HeraclesG.V.A.V. 18 AugustusBlauw WitJuliana en FeijenoordHeracles HeraclesJuliana 20 Ondanks de warme temperatuur is de wedstrijd HeraclesJuliana toch een ont moeting van goed gehalte geworden. De wedstrijd was van het begin tot het einde het aankijken volkomen waard, waarbij de spelers, dank zij hun uitstekende con ditie, het spelpeil tot het laatste moment op hoog peil hebben weten te houden. De overwinning van Heracles met 20 mag verdiend genoemd worden, dank zij een beter afwerken van de aanvallen en meer schotvaardigheid in de voorhoede dan bij Juliana. Aanvankelijk hadden de mannen van Spekholzerheide een overwicht, dat zich o.m demonstreerde in twee doelpun ten, die echter wegens buitenspel afge keurd werden De warmte bleek geen be letsel voor Polen c.s. om een hoog tempo in te zetten, waartegen de Almeloërs het af moesten leggen. Het eerste kwartier was Juliana het meest in den aanval. Dekkers kreeg eenige gevaarlijke schoten op zijn doel. Gaandeweg kwam Heracles er echter beter in en werd het een meer gelijk opgaande strijd. Aanvoerder Jaars- ma, die met v. d. Veen verreweg de uit blinkers waren bij Heracles, bouwden eenige prachtige aanvallen op en Pötgen, in het Juliana-doel, kreeg ruimschoots ge legenheid, zijn talenten te demonstreeren. De eerste helft scheen puntloos te zullen eindigen, wat de verhouding in het veld vrij goed weergegeven zou hebben, doch vlak voor de rust werkte van der Veen, die heelemaal op den rechtervleugel te recht was gekomen, zich door de Juliana- verdediging heen en gaf een afgemeten voorzet, waaronder Veldhuis, de midden voor, het hoofd zette, om met een fraaien kopbal voor Heracles te scoren (1—0). Na de rust was het weer Juliana, dat, evenals bij het begin van den wedstrijd, door een snel tempo Heracles wist terug te dringen. Het doel van de thuisclub on dervond benauwde momenten, telkens zwermde de voorhoede van Juliana in het doelgebied. Dekkers, de doelman, kreeg het zwaar te verantwoorden. De beide Vondenhofs en Vroomen zonden vlak ach ter elkaar verscheidene schoten in, doch Dekkers, die weer in bijzonder goeden vorm was, bleek onpasseerbaar. Dit offen sief duurde echter kort en na ruim een kwartier spelen was het Heracles, dat den aanval overnam en geleidelijk Juliana terugdrong. In deze periode echter trad meer en meer het technisch overwicht van Heracles aan den dag en verreweg de meeste aanvallen werden op het Ju liana-doel ondernomen. Er stond echter een keeper in het doel, die schier onpas seerbaar scheen. Herhaaldelijk verschenen Jaarsma, v. d. Veen en Veldhuis in vrij wel vrije positie voor het doel, doch steeds wist Pötgen de situatie te redden. De Juliana-defensie, die gedurende den geheelgn wedstrijd nog goed stand wist te houden, bleek tenslotte tegen de steeds maar weer aangolvende aanvallers niet bestand. Vijf minuten voor het einde kreeg Veldhuis van verre een bal toege speeld. Hij speelde even met het leder en loste daarna een kogel, die via den paal haast onhoudbaar voor den keeper in het doel verdween (20). Hiermede was de wedstrijd beslist. G.V.A.V.—Blauw Wit 1—2 In een wedstrijd, die het hoogtepunt in de tweede helft had en waarin de Gronin gers het aanvankelijk technisch betere spel van Blauw Wit al spoedig te niet deden door groote geestdrift, hebben de Amsterdammers Zaterdag, nadat zij bij de rust met 01 hadden voorgestaan, een 12 overwinning behaald. Maar niemand zou verwonderd zijn geweest, indien dit eindresultaat ten gunste van G.V.A.V. was geweest De thuisclub begon geheel volledig, terwijl Blauw Wit den steun van aanvalsleider Nol miste, voor wien van Deene was opgesteld. Al spoedig na het begin hebben beide partijen echter een speler moeten vervan gen. Bij G.V.A.V. moest doelman Haan wegens een knieblessure zijn plaats af staan aan Jonkman, terwijl bij Blauw Wit de links-binnen, Westphal, voor een zelfde euvel uitviel Van Wijngaarden nam zijn plaats in. Voordien was het initiatief tot den aanval goeddeels aan Blauw Wit ge weest. Linksbuiten Bergman was den G. V.A.V.-kanthalf de Bruin volkomen de Baas. En het was maar goed, dat Top in de verdediging der thuisclub op volle kracht speelde, waardoor Blauw Wit geen voorsprong kon nemen. Na het uitvallen van Westphal was het voorhoedespel van Blauw Wit niet zoo goed meer, waardoor de middenlinie der thuisclub haar ver dedigende taak meer en meer kon laten varen en haar voorhoede ten aanval stu wen. Van krachtsverschil was geen spra ke meer. G.V.A.V. schiep zichzelf de bes te kansen, maar op het beslissende mo ment werd steeds gefaald. Dat was voor al het geval met den linkervleugel, Willy Hazeveld-Pals, waarvan laatstgenoemde het leeuwendeel in het verknoeien van kansen had. Tegen de rust gooide Blauw Wit het spel meer open, waarmede de Amsterdammers spoedig succes behaal den, want nadat Stijger een goed schot op Jonkman’s doel had gelost, was het van Deene, die bij een algemeenen aanval langs den G.V.A.V.-doelman schoot. (0i.) Spoedig hierop was het rusten. Na de hervatting nam G.V.A.V. het spel aanvankelijk geheel in handen. Vaak stond Pais in fraaie positie, om den ge lijkmaker langs Ferwerda te knallen, maar even zoovele keeren schoot hij over of naast. Toch was het uitstel van executie, want een fraaie aanval van den G.V.A V.- rechtsbuiten, van Meel, bracht het leer bij Thomas Hazeveld, die hard inschoot. (1i Na dit doelpunt wisten de Gro ningers nog langen tijd het initiatief te behouden. Meermalen drongen zij gevaar; lijk tot het Blauw Wit-doel door, waarbij soil Boscher de achterhoede goed assis teerde, maar niet altijd fair speelde. Een misstap tegen Thomas Hazeveld, toen deze was doorgebroken, had scheidsrechter schipper zeker met een strafschop moe ten bestraffen. De Blauw Wit-aanvallen )r hadden over liet geheel niet veel te be- 38 sec.; 2. Ziepzeerder (AAC) 39.8 Het belangrijkste nummer van de na tionale athletiekwedstrijden, welke de Am. sterdamsche Politie Gymnastiek. en Sportvereeniging op haar terrein aan den Spaarndammerdijk ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan organiseerde, was on getwijfeld de 100 meter. Jammer, dat de grasmat van het terrein te dik was, de baan was daardoor te zacht, zoodat zware sprinters als Osendarp en Boersma be slist in het nadeel waren ten opzichte van lichte loopers alse Nota en Heinz Baum garten. Uit de twee series hadden zich voor den eindstrijd geplaatst de beide Trekvogels Osendarp en Baumgarten, de Haarlemmers Schaap en van Geenhuysen. alsmede Nota en Boersma. Osendarp had slecht geloot, de buitenbaan, waardoor het contact met de andere deelnemers nooit groot is. Na twee valsche starts, respectie velijk van van Geenhuysen en Baumgar ten, ging het den derden keer beter, al was o.i. Baumgarten opnieuw iets te vroeg weg Op de helft van de baan leidde Nota; Baumgarten en Osendarp streden om de tweede plaats. Op de laatste 20 meter voelde Osendarp, dat hij geslagen was, terwijl Baumgarten no.g> juist voor de finish Nota wist te passeeren De tijd voor den winnaar was 11 sec. Indien men be denkt, dat er ;een wind stond op het oogenblik, dat de 1Q0 meter finale geloo. pen werd, is hiermede wel het bewijs ge leverd, dat de te zware grasbaan geen uit zonderlijke tijden toeliet. Overigens zal het door dit resultaat wel duidelijk zijn, dat de 100 meter op de kampioenschappen van Zondag a.s. bui. tengewoon spannend belooft te worden, omdat er een aantal sprinters is, die van gelijke kracht mogen worden geacht. Een groot deel van het programma was bezet met nummers voor B. en C-klassers, waarvoor de animo van de zijde der athle ten aanzienlijk genoemd mocht worden. Jong materiaal bleek voldoende aanwezig te zijn, hopelijk houdt in de toekomst de kwaliteit gelijken tred met de kwantiteit. Op de 800 M. won Sjabbe Bouman bin nen de 2 minuten, de Haarlem-athleet de Roode hield den A.A.C.-er geruimen tijd g-oed bij en liep zijn besten tijd in dit sei zoen. Walther van de Volewyckers won voor de eerste maal in dezen zomer de 3000 meter. Toen Bakker het tempo rem de liep Walther van hem weg gaf zelf de snelheid aan. Op de veldnummers kwam Lutkeveld bij het speerwerpen boven de 60 meter, met 61.09 meter verrichtte hij de beste pres tatie van het seizoen, Het was jammer, dat zijn worp van 62 50 meter ongeldig moest worden verklaard, omdat hij met den voet over de balk kwam. Het kogel stooten was natuurlijk voor de Bruyn, die slechts 1 centimeter beneden zijn besten afstand in dit seizoen, 14.45 meter tijdens den P. H.-beker, bleef. Het vèrspringen was zwak, waarschijnlijk was de aanloop te mul, zoodat de springers niet omhoog konden komen. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter: 1. H. Baumgarten (Trekv.) 11 sec.; 2. Nota (Holland) 11.1 sec.; 3. Osendorp (Trekvogels) 11.1 sec.; 4. Schaap (Haarlem). 200 meter B-klasse: 1. Zwaan (AAC) 23.5 sec 2 Luteraan (AV 23) 24 sec.; 2 Noordberger (AAC) 24.1 sec. 300 meter Juniores: 1. Martini (AV 23) “1 sec.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7