Haagsche Courant van Maandag 5 Augustus 1940 IK IJéK H 1 W Engelsche bomaanval Haag oo c?n I® Huis BINNENLAND a HM SS de Valkenboschkade aan een getroffen Twee dooden en gewonde i L De door de bom aangerichte verwoesting in het pand aan de Valkenboschkade Petroleumvoorraden Nederlandsche Tuindersbond Japan Twee dooden voor Manschappen van den Arbeidsdienst, opgesteld op het Mu^uinptein te Amsterdam De Duitsche arbeidsdienst defileert DE NEDERLANDSCHE VLUCHTE LINGEN IN FRANKRIJK DERDE BLAD, PAGINA I Juli was een goede maand den tuinbouw en Nederlandsch-Indië De zwaar beschadigde achtergevel van het pand aan de Valkenbosch kade, dat door de burn werd getroffen. nis der slachtoffers van „Luctor et Emergo” Distributie van honden- en kattenbrood Parade te Rotterdam en te Amsterdam Het rijwielvervoer per spoor h .S-.SÏ* L' na een op een van van Opgaven van hoeveelheden boven 200 liter vereischt plechtigheid ten deze was en het nam on- export- daarna, uitge- NIEUWE GROEPEN WORDEN BINNENORT TERUGVERWACHT. De gemengde Nederlandsch-Duitsche vlucstelingencommissie deelt mede, dat de actie voor den terugkeer van Neder landsche vluchtelingen uit Frankrijk thans bereikt heeft, dat vandaag een transport van Nederlandsche vluchte lingen in ien autobussen en een aan tal particuliere auto’s uit Bordeaux is kunnen vertrekken. De terugkeer van de vluchtelingen uit het onbezette Fransche gebied is alleen vertraagd door gebrek aan be grip en aan tegemoetkomendheid van de Fransche insanties. Ook daar echter hebben de werkzaamheden thans zoo ver voortgang gemaakt, dat met den terugkeer der daar verblijvende vluch telingen in ongeveer veertien dagen kan worden gerekend. Défilé voor Rijkscom missar is Rijksminster Seyss Inquart te Amsterdam. Omstreeks 4 uur kwamen de manschap pen aldaar aan Onder groote publieke be langstelling stelden zij zich op vlak achter het Rijksmuseum, waar de inspectie ge schieden zou. Onder de talrijke eeregasten bij deze plechtige gelegenheid bevonden zich de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de wethouders. Voorts de hoofdcommissaris van politie, J. H. Ver steeg, overste P. M. R. Versteegh, van de marechaussee en majoor de Raak, leider van den opbouwdienst in Amsterdam. Omstreeks vijf uur klonken eenige korte bevelen over het Museumplein, en als één étage, dat het droeg, woonde de 73- met zijn te De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, deelt het volgende mede Aangezien verschillende verbruikers van petroleum thans nog blijken te be schikken over belangrijke voorraden petroleum welke reeds voor het in werkingtreden der petrioleumdistribu- tieregeling op 17 Juni j.l. zijn inge slagen, wordt het noodzakelijk geacht hierover nauwkeurige gegevens te ver krijgen. Teneinde dit te bereiken, is bepaald, dat verbruikers, die beschik ken over een hoeveelheid van meer dan 200 liter petroleum, welke reeks vóór werd gekocht, verplicht vóór opgave voor 100—104 lievende plicht. „Onze Vader”. Nadat het vuurpeleton drie salvo’s had afgevuurd en diverse corporaties nog kransen hadden neergelegd, sprak ds. Hartjes woorden van dank tot alle auto riteiten, in het bijzonder tot den kapitein ter zee Gajer voor diens piëteitvolle medewerking en de verleende militaire eer, de doctors Jens en van der Bijl voor hun verantwoordelijk werk, bij de verzor ging der identificatie van de gevonden slachtoffers, alsmede allen, die van hun belangstelling en medeleven hadden doen blijken. Hiermede einde. In tegenwoordigheid van vrijwel alle autoriteiten en belangstellenden werd ver>- volgens hofmeester de Ronde in het eigen familiegraf te ruste gelegd. Bij deze groeve werd niet gesproken. En tenslotte vond de teraardebestelling plaats van den scheepspensionhouder Eekman, die eveneens op de „Luctor” was omgekomen. Ook hierbij werd niet ge sproken. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker. 17 Juni j.l. zijn hiervan vóór 15 Augustus a.s. schriftelijk opgave te doen bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten. Zeestraat 100104 te ’s-Gravenhage. De opgave dient te vermelden de op den datum van afgifte aanwezige hoe veelheid, uitgedrukt in liters, alsmede de plaats en de wijze van opslag. Te vens is bepaald, dat het verboden is. de bovenbedoelde hoeveelheden petro leum in voorraad te houden of te ver bruiken zonder daartoe verkregen schriftelijke vergunning van genoemd Rijksbureau. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovenomschreven verplichtingen niet gelden voor hen, die in petroleum handelen en daarvan hun normaal be drijf maken. ken. Via de Hobbemastraat kwamen zij vóór langs het museum over de Stadhou derskade aanmarcheeren. In keurige for matie gingen zij in paradepas langs den Rijkscommissaris, onder de tonen van marschmuziek van het eigen muziekkorps. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Na afscheid genomen te hebben van de militaire en burgerlijke autoriteiten, ver liet dr. Seyss Inquart per auto de hoofd stad met bestemming den Haag, vergezeld van Reichsamtsleiter Schmidt en General- Arbeitsführer zur Löye. De troepen heb ben den marsch door de hoofdstad voort gezet, via de Weteringschans, het Leid- scheplein, en den Dam naar de Prins Hen drikkade, waar de autobussen weder ge reed stonden om hen naar hun plaats van legering terug te brengen. In de afgeloopen maand heeft de West- landsche tuinbouw zich weten te herstel len van de diverse slagen in de maanden tevoren. In het Westland is hard gewerkt, maar deze arbeid is ook beloond, want de veilingomzetten stegen aanmerkelijk. De omzet van de Coöp. fruit- en groen tenveiling „Naaldwijk” te Naaldwijk be droeg over Juli 1940 405.336 en over Juli 1939 242.316. Vergeleken met het vorige jaar werd de omzet der Naaldwijksche fruit en groente veiling dus bijna verdubbeld. zwaar verminkte stoffelijk overschot van den heer Prins gevonden. Op de eersté verdieping woont me vrouw Hiemstra, die, toen de bom inslag plaats had. niet tnuis was. Daar entegen was haar kleindochter, de 13- jarige Willy Jansen reeds te bed. Dit meisje, .dochtertje van den kanselier, werkzaam bij de Nederlandsche Legatie te Viehy (Frankrijk), is eveneens om het leven gekomen. De politie zorgde voor een breede afzetting, terwijl d e Geneeskundige Dienst en vele particulieren en eenige medici hulp verleenden aan verschil lende personen, die door het gebeurde totaal overstuur waren. Ook personeel van het Gemeentelijk Gas-, Water- en Electrisch Bedrijf afdoende maatregelen om verder heil te voorkomen. Nadat Zaterdagmorgen om 8 uur op het Roomsch-Katholieke gedeelte der alge- meene begraafplaats te Vlissingen met kerkelijk ceremonieel de ter aarde besteL ling van mej, Plasschaert uit Oostburg en de meisjes Besien uit Aardenburg, M. Buyse uit Ede, allen slachtoffers van de ,,Luctor et Emergo", het schip van den Provincialen Stoombootdienst, dat op 12 Mei in de Vlissingsche buitenhaven tot zinken is gebracht, hid plaats gevonden, werd tegen half e'het vierjarig zoontje van de familie de Lorte naar zijn laatste rustplaats gebracht. Te ruim 2 uur vond de uitvaart van zeven man van het personeel van dit schip plaats. Bij de groeve waren de kisten, ge dekt met de Nederlandsche driekleur, op gesteld. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij, naast de familieleden op den commissaris in deze provincie, jhr. mr. W. J. Quarles van Ufford, kapt.-luit, ter zee Bennik, als vertegenwoordiger van het departement van Defensie, den offi cier van gezondheid der eerste klasse, dr. Baden, als vertegenwoordiger van den chef van den marinestaf, kolonel A. C. van de Sande Lacoste, directeur van het Nederlandsch loodswezen, den kapitein ter zee der eerste klasse, havencommandant voor de Duitsche weermacht, Gajer, den burgemeester van Vlissingen, overste G. de Jonge, directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, de docters A. Staverman, Th. v. d. Bijl, Jens, Smit, alsmede ds. J. S. Hartjes, Neder landsch Hervormd predikant. Bij het massagraf stond een vuurpeleton van de Duitsche Kriegsmarine aangetre den. Nadat de kisten van olieman v. d, Stichel. den matroos Doorns, den hofmees- tersbediende E. A. v. d. Maden, den hof meester S. v. d. Peil, matroos A. de Put ter en den machinist A. T. Volk, in de groeven waren neergelaten, sprak aller eerst de commissaris der provincie na mens het provinciaal bestuur. Met het leggen van een krans en den wensch. dat zij rusten in vrede, nam spr. afscheid. De burgemeester van Vlissingen sprak woorden van hulde en deelneming voor de slachtoffers van de ..Luctor” en hun nabestaanden uit. Dr. v. d. Bijl legde kransen namens de Roode kruis-afdeeling en de transport- colonne daarvan neer. Als vertegenwoordiger van het departe ment van Defensie memoreerde kapt.-luit, ter zee Benik, hoe al deze slachtoffers deel uitmaakten van de koninklijke marine reserve en als zoodanig dug van de marine. De luitenant ter zee eerste klasse van de Duitsche Weermacht, Gajer, eerde na_ mens de Duitsche Kriegsmarine deze dap pere gevallenen door het brengen van het saluut en een bloemengroet. Namens den chef van den marinestaf bracht dr. Baden de gevoelens van deel neming over. Ds. J. S. Hartjes herdacht de mannen, die voor het vaderland zijn gestorven, midden in de vervulling van hun mensch- Spr. besloot met het gescheiden dienen te zijn, zal de Ned. I Tuindersbond zich naar die zijde wenden, waar zijn statuten en richtlijnen volkomen tot uitdrukking worden gebracht. Een tweede bom Voorts viel een bom op den Arons- kelkweg, op ongeveer 20 meter van de Dalton H.B.S. Hier deden zich geluk kig geen persoonlijke ongevallen voor. Alleen werd hier een trechtervormig gat gemaakt. Evenals aan de Valkenboschkade. waren ook hier vele ruiten van huizen in de omgeving door den luchtdruk vernield. Na tal van andere Nederlandsche ge meenten getroffen te hebben, hebben de Engelsche vliegers hun aanvallen voortgezet, waarbij thans den Haag het heeft moeten ontgelden. Het dienstdoende straathoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heer H. van Hout, was de eerste, die dezen door niets te verontschuldigen lucht aanval op een Haagsche burgerwoning, gelegen aan de Valkenboschkade, hoek Jasmijnstraat, waarnam. Hij maakte aanstonds alarm, kreeg spoedig assis tentie van verschillende collega’s uit den sector en organiseerde in afwach ting van de komst der politie die spoedig ter plaatse was een breede aftetting rondom het getroffen per ceel. Ook de brandweer en de geneesk. dienst waren weldra aanwezig. Intus- schen hadden tal van omwonenden z*eh naar buiten gespoed, waarbij som migen op pijnlijke wijze in aanraking kwamen met de overal verspreide glas scherven en uit de straten gerukte steenen De meeste menschen lagen reeds ter ruste, toen de bommen werden uit geworpen. De consternatie en de ver ontwaardiging onder de bevolking van de getroffen wijk waren zeer groot. Nadat de toegangen tot de beide perceelen waren geforceerd, kwam men te staan voor een geweldige ver nieling. Het bleek, dat de Engelsche bom den achtergevel had geraakt, waardoor de tweede verdieping in de eerste werd gedrukt. Men kan zich ge makkelijk voorstellen, welke vreeselijke gevolgen dit had. Het justitieel onderzoek, dat onder leiding stond van den commissaris van politie, den heer W. A. Rieken inspecteur H. Assink, chef van bureau Archimedesstraat, had tot ge volg, dat men ondanks de dichte I duisternis weldra gewaar werd, dat hier onschuldige slachtoffers waren gevallen. Zet zijn arbeid op dezelfde basis voort Dezer dagen hield de Nederlandsche Tuindersoond een hoofdbestuursvergade ring te Amsterdam, onder leiding van den heer W. J? van Kampen te Voorburg. Di verse onderwerpen, den tuinbouw betref fende, hebben op deze vergadering een punt van bespreking uitgemaakt. Geconstateerd werd, dat de richtlijnen, welke de Ned. Tuindersbond in het ver leden als richtsnoer voor zijn arbeid ge bezigd heeft, ook in de nu veranderde omstandigheden en in de toekomst ten volle kunnen worden gehandhaafd en dat dientengevolge het bestuur zijn arbeid op dezelfde basis zal kunnen voortzetten. Het prijzenverloop in den tuinbouw zoowel in de periode van voor 20 Mei (datum van invoering van de regeling aan de veilingen) als heeft een punt van bespreking maakt. Vastgesteld werd, dat dit prijzen verloop van dien aard is, dat een toeslag op diverse producten niet zal kunnen uit blijven. In dit verband hebben tevens de verhoogde kostenfactoren in den tuin bouw de aandacht gevraagd. Besloten werd ter bevoegder plaatse deze punten een onderwerp van bespreking te doen uitmaken. De kwestie der inundatie- en ontrui- mingsschade door de Nederlandsche mili taire overheid aangebracht en wel spe ciaal de zeer trage afwikkeling hiervan met de betrokkenen, waardoor deze in zeer groote moeilijkheden zijn komen te verkeeren, zal eveneens ter kennis van de bevoegde instanties worden gebracht. Betreffende de vorming van een agra rische eenheid, waarin land- en tuinbouw man hieven de manschappen van den Ar beidsdienst de spade aan den schouder. Als één man stonden de circa vijfhonderd manschappen schouder aan schouder, on- I beweeglijk, in afwachting van de hooge I autoriteiten. Deze inspectie werd verricht door den Rijkscommissaris-Rijksminister dr. Seyss Inquart, persoonlijk. Hij was hierbij vergezeld van den commissaris- generaal voor bijzondere aangelegenheden, Reichsamtsleiter F. Schmidt, den general- Arbeitsführer zur Löye, chef van den Arbeitsdienst in Nederland, Oberst-Ar- j beitsführer Bethmann en Oberarbeits- führer Avenarius, welke laatste de leiding van deze parade had. Direct na het inspecteeren der man schappen vertrokken de autoriteiten en ge- noodigden naar de voorzijde van het Rijks museum, waar de officieele begroeting tusschen den Rijkscommissaris en zijn ge zelschap en de eeregasten plaats vond. In middels waren de mannen van den Ar beitsdienst van het Museumplein vertrok- Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 Augustus t./m. 31 Augustus 1940 op bon no. 1 van de Voederkaart voor honden beschikbaar wordt ge steld voor groep 1 12 k.g. honden brood groep 2 12 k.g. hondenbrood groep 3 10 k.g. hondenbrood groep 4 6 k.g. hondenbrood groep 5 5 k.g. hondenbrood groep 6 3 k.g. honden brood. Op bon no. 1 van de voederkaart wordt over dezelfde periode Ij k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus 1940 is bon no. 1 van bedoelde kaarten ongeldig en mag na dien datum niet meer worden inge nomen. Winkeliers en handelaren in honden en kattenbrood kunnen de door hen voor opzending der bonnen noodige op- plakvellen bij den fabrikant-leveran- cier aanvragen. Afgifte van honden- en kattenbrood zonder dat de betreffende bon wordt ingeleverd, is van heden af verboden. Houders van meer dan één kat voor bedrijven, pakhuizen, fabrieken e.a.. welke dus niet zijn opgegeven onder de rubriek raskatten, kunnen zich thans eveneens wenden tot de sectie bijzondere diergroepen te Beekbergen, voor het bekomen van voederkaarten. Op de bovenste nummer 166 jarige heer Prins met zijn huis houdster. Beiden lagen te bed, toen de bominslag plaats had. De huishoud ster. die aan de voorzijde sliep, werd licht gewond, maar was door het ge beurde zóó overstuur, dat opname in een ziekenhuis noodig werd geacht. Eerst na lang zoeken werd het Zaterdagavond even over half twaalf heeft een Engelsch vliegtuig, duikvlucht, een bom geworpen huis aan de Valkenboschkade, waarbij de perceelen 166 en 168 werden ver nield en in de omgeving vele ruiten sprongen. In deze dichtbevolkte woon wijk zonder eenige strategische beteeke- nis werden tengevolge van dezen aanval, die in de geheele stad groote verontwaar diging gewekt heeft, twee bewoners, een man van 73 jaar en een meisje 13 jaar gedood. De huishoudster den ouden heer werd gewond. In een andere woonwijk, nabij de Dal ton H.B.S., werd eveneens een bom ge worpen, doch deze heeft geen andere gevolgen gehad dan een groot aantal ge sprongen ruiten en een gat in den grond. De missie van generaal Koiso Naar Domei uit Tokio meldt, zou minister-president Konoye heden met den vroegeren minister van Koloniën, generaal Koiso, een onderhoud hebben over de betrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië. Van het resultaat van dit onderhoud zal de benoeming af hangen van Koiso tot buitengewoon gezant en leider van een economische missie in Ned.-Indië. Koiso zal de opdracht hiertoe alleen aannemen, indien zijn „programma voor Ned.-Indië, als een deel van de Japansche zuidzee-politiek”, zonder beperkingen wordt aanvaard. Koiso heeft gisteren tegenover de pers verklaard, dat Japan in de toe komst zijn behoeften aan petroleum, tin, rubber enz. in Ned.-Indië zal kun nen dekken en dat daarom een nauw aansluiten bij de Ned.-Indische eco nomie niet alleen een vraag van le vensbelang is voor Japan, maar ook voor de geheele Oost-Aziatische le- vensruimte. Allereerst moet over de betrekkingen tot de mogendheden, velke hierbij belang hebben, volledi- e opheldering worden verschaft. Ruim 500 manschappen van den Duit- schen Arbeidsdienst zijn gistermorgen te Rotterdam door den General-Aroeits- führer zur Löye geïnspecteerd. Om half elf arriveerden de verschillende afdee- lingen van den Arbeidsdienst met een aantal autobussen aan den Walenburger- weg, waar de stoet werd geformeerd. Om kwart voor elf waren de ruim 500 man nen opgesteld, de kop van den stoet be vond zich op den Klovenierssingel, waar ook de muziek stond opgesteld. Om elf uur arriveerde de General-Ar - beitsführer zur Löye, die door verschil lende hooge officieren begroet we.d. Terwijl de muziek een pitt'gen morsih blies, werden de manschappen door den generaal geïnspecteerd, waarna via den Statensingel naar den Statenweg ge marcheerd werd. De General-Arbeits- führer had zich per auto daarheen be geven. om de parade af te nemen in ge zelschap van den Oberst-Arbeitsführer Bethmann, den Ober-Arbeitsführer Ave narius en den Arbeitsführer Stemmer. De officieren namen plaats op het plein bij het kruispunt Statenweg-Bentinck- laan, waartegenover de muziek werd op gesteld. Nadat de mannen in den parade pas voorbij gemarcheerd waren, vertrok de General-Arbeitsführer per auto, ter wijl de andere officieren zich naar het gebouw van de Zeevaartschool begaven, waar geluncht zou worden. De troep maakte achter de muziek een marsch door de stad, om eveneens naar de Zee vaartschool te marcheeren. Omstreeks één uur ver»rnkken allen per autobus naar Amsterdam. Daar het vervoer van rijwielen in de te- enwoordige omstandigheden voor de Ned. Spoorwegen groote moeilijkheden oplevert ■n als gevolg van de benzineschaarschte het aanbod van te vervoeren rijwielen steeds grooter wordt, heeft de ANWB, een regeling ontworpen, waardoor de spoorwegen tegemoet wordt gekomen. De bond heeft daarbij de medewerking onder vonden van de N.V. Alg. Reclame- en Be- waarplaatsen-Maatschappij. In gemeen schappelijk overleg is een organisatie tot stand gekomen, waardoor het mogelijk wordt aan de stations rijwielen te huren. Er bevinden zich aan 63 stations in de rij wielbewaarplaatsen buurfietsen, welke tegen billijken prijs ter beschikking wor den gesteld. Het bleef echter een moeilijkheid, dat voor een buurfiets een borgstelling wordt vereischt overeenkomstig de waarde van het rijwiel. Deze moeilijkheid is door den A.N.W.B. opgelost door de garantie voor zijn leden over te nemen. Zij, die van deze regeling gebruik willen maken kunnen aan de A.N.W.B.kantoren 'n rijwiel-huurbewijs aanvragen tegen den prijs van 0.50 en geldig tot het einde van 1940. Op vertoon ■an dit bewijs wordt den leden aan de jwielbewaarplaatsen zonder borgstelling ien fiets in huur gegeven tegen het nor- lale tarief Het is ook mogelijk aan een epaald station tevoren een fiets te reser- eeren, zoodat men zeker is bij aankomst ■en fiets beschikbaar te vinden. I Deze regeling zal zoo spoedig mogelijk ngaan; aanvragen tot het verkrijgen van een rijwiel-huurbewijs kunnen thans reeds aan de kantoren van den A.N.W.B. wor- :en ingediend. De regeling geldt niet uitsluitend voor de stations-rijwielbewaarplaatsen van de N.V. Bewaarplaatsen- en Reclame-Maat- schappij. Ook bondsrijwielherstellers en anderen, die rijwielen te huur aanbieden, kunnen zich aansluiten. Zij kunnen dan een overeenkomst aangaan met den A.N W.B. en krijgen een schild aan de deur met de aanduiding „Bondsrijwielverhuur- inrichting”. 1 i x s

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9