Het eerste groote werk Tokio zal Londen eischen stellen Noord-Afrika De oorlog 1940. Dinsdag 6 Augustus. No. 17639. den Opbouwdienst in den Haag van in Morgenappèl op wegkruising een n De Duitsche pers over de positie van Engeland Succesvolle lucht aanvallen van de Italianen De oorlog ter zee w PRIJS DER ADVERTENTIBN: PRIJS DEZER COURANT: Anti-Britsche betoogingen in Japan van Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct ken, Matsoeoka, zal binnenkort Britschen ambassadeur, Craigie, handelingen eneU de Japanner te Londe« in vrijheid gesteld De opwinding in Japan duurt voort uit uit eenvoudig verdrag Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Majoor Breunese inspecteert de mannen, die bezig zijn met den bouw van het sportcentrum nabij de de Savornin Lobman laan in den Haag. De minister van buitenlandsche za den om een volledige opheldering van het ge val verzoeken en tegelijkertijd in Lon- Londen ten scherpste protesteeren. Men kan aannemen, zoo merkt Do mei ten slotte op, dat het ministerie van buitenlandsche zaken vastbesloten is, een bijlegging van het conflict op basis van wederkeerigheid onder alle omstandigheden te weigeren. langs den grond vliegend, vernietigden zij een pantserwagen, terwjjl een auto, waarin, naar het schijnt, hooge Engel- sche officieren zaten, in brand raakte. De gevechten boven Malta Over de laatste Italiaansche verken ningsvlucht boven het eiland Malta deelt Stefani het volgende mede: Een nogmaals de terugtrekking van alle Japanners uit Engeland, daar Japan anders alle handen gebonden heeft. Het optreden van Engeland, zoo meent het blad, heeft eigenlijk reeds aanlei ding tot oorlog gegeven. Het gevaar voor een oorlog met Japan heeft men in Engeland wel ingezien. In ieder geval heeft men den wensch en de hoop op een nieuwe regeling der be trekkingen tusschen beide landen op gegeven. Op de kruising van de wegen naar Lille en Duinkerken, m een verwoest dorp, wordt ioderen. dag bet paorgenappel gehouden door de Duitsche bezettingstroepen. De verhouding tot Amerika Aan deze inwendige mogelijkheden zoo vervolgt Megerle, lijdt ook de verhouding tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, de tweede groote hoop en de laatste stroohalm waar men naar grijpt. Deze verhouding is van de vlakte der gelijkgerechtigden reeds afgegleden naar die tusschen een beschermde en een beschermer. Het eens oppermachtige Engeland is in het beste geval nog een voorpost van de Vereenigde Staten, d.w.z. het heeft in de Amerikaansche politiek niet meer een eigen functie doch een functie die van de Amerikaansche belangen is afgeleid. Alle redevoerin gen, maatregelen en gebaren van Amerika hebben de oude positie van Engeland in de wereld en daarmede de mogelijkheid van een herstel van deze positie reeds afgeschreven. erfgenamen vergaderen al. Balansen van den omgang met Engeland wor den opgemaakt en vallen erbarmelijk uit”. Hiermede begint de diplomatieke medewerker van de ,,Berl. Borsen Ztg.”, Karl Megerle, een hoofdartikel onder het opschrift „Verloren gegane hoop”, om dan te vervolgen: Sir Staf ford Cripps had tot taak in Moskou een hoog spel te spelen en de vriend schap tusschen Duitschland en Rus land, het koste wat het kost, te verstoren. De Sovjet-Unie heeft zich niet in de Engelsche val laten lokken. Wat heeft Engeland voor positiefs de Sovjet-Unie aan te bieden? Niets an ders dan de verstrikking in den En- gelschen oorlog. Overigens wonen er in Moskou geen utopisten maar rea listen voor wie een land, dat in moreel, buitenlandsch politiek en mili tair opzicht van de eene trouweloos heid, onbekwaamheid en nederlaag in de andere tuimelt, en de wereld van zijn hulpkreten vervult, geen bondgenootschap en meer waard is. De strijd in den Soedan In het gebied van den Noordoostelij- ken Soedan, bij het uitgangspunt van den spoorweg van Port Soedan naar het binnenland van den Soedan, welke spoorweg over twee sporen via Kas- sala naar het Zuiden loopt en via At- bara aansluiting heeft met den groe ten CairoKaapstad-spoorweg, hebben de Engelschen onlangs talrijke forten en vliegvelden aangelegd. Naar de oor logscorrespondent van het D.N.B. voor de Middellandsche Zee meedeelt, wor den deze door eenheden Italiaansche bommenwerpers systematisch gebom bardeerd. Het bombardement van Dsje- beit. dat Zondag geschiedde, is gevolgd door een luchtaanval op Erewit, in de nabijheid van de spoorbaan Port Soe danKassala en door een bombarde ment van het nieuwe Engelsche vlieg veld von Soemit, dat op 131 k.m. van Port Soedan ligt. Beide plaatsen liggen ongeveer 1000 m. hoog. Van zeer groo te beteekenis is de Italiaansche lucht aanval op Haija. In Haija splitst de spoorbaan, welke deze plaats met Port Soedan verbindt, zdch in een Zuidelijk traject via Kassala en de lijn naar de marktplaats Atbara, waar aansluiting bestaat op den Khartoem-spoorweg. Haija is door de Engelschen zeer ver sterkt. Sterk luchtafweergeschut be schermt het vliegveld en vooral het knooppunt van den Soedanspoorweg. Niettemin is het aan Italiaansche vlieg tuigen gelukt om de beide spoorbanen achter Haija over vele honderden me ters volkomen te verwoesten. In afzon derlijke operaties worden systematisch alle mogelijkheden voor den vijand om zich te ravitailleeren of om terug te trekken, afgesneden. Het behoud van den spoorweg naar Port Soedan is voor de Engelschen, die in den Soedan strij den, een levensbelang. Sedert via Alexandrië en over de Middellandsche Zee geen enkele verbinding meer mo gelijk is, zijn de Britsche troepen in den Soedan op de munitie en levens middelen aangewezen, welke over Port Soedan en over Aden worden aange voerd. Daarom beteekent zoo be sluit dit bericht de jongste Italiaan sche luchtaanval, evenals elke nieuwe aanval op deze steunpunten en verster kingen van den Port Soedanspoorweg, een gevoelige verzwakking van de Britsche troepen en een verbetering van de Italiaansche posities bij een la ter offensief op de hoofdstad van den Soedan. De in overeenstemming met de Japansche weermacht in het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Tokio gehouden conferentie, heeft, naar Domei meldt, na be- studeering van de uit Londen ont vangen berichten het volgende vastgesteld: Het arresteeren van de Engel schen onder verdenking van spionnage is een zuiver binnen- landsche aangelegenheid van Ja pan, terwjjl het Britsche optreden een „gemeene maatregel met poli- tieken inslag” is. Japan zal niettegenstaande dat re presaillemaatregelen vermyden en nauwlettend letten tot hoever En geland met zijn represaillemaat regelen zal gaan. Japan zal doel treffende maatregelen nemen, voor het geval Engeland met zijn actie doorgaat. Naar de Asahi sjimboen” meldt, hebben te Sjimonoseki anti-Britsche betoogingen tegen de arrestaties van Japanners door de Engelschen plaats gehad. De vaderlandsche volkspartij nam een scherpe motie aan, waarin de onverwijlde verwijdering uit het land vah den Britschen consul aldaar geëischt wordt, alsmede van ontbin ding van de Britsche ambassade te Tokio en van alle Britsche consulaten in Japan. De motie werd ook aan den Britschen consul te Sjimonoseki voor gelegd. Bij besluit van het gemeentebestuur van Osaka zullen morgen verschillen de massa-vergaderingen in het indu- strieele centrum van Japan worden gehouden, om openlijk te protesteeren tegen de Engelsche daden van geweld en om van de regeering energieke te genmaatregelen te eischen. Een verga dering van alle gemeenteraadsleden van Osaka heeft de volgende resolutie aangenomen: „Wij eischen de radicale vernieti ging van den Britschen invloed, ten einde aaneensluiting van Groot-Azië te beveiligen. Deze resolutie is aan geboden aan den Britschen consul ge neraal te Osaka, aan den Engelschen ambassadeur en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie. Verder werd besloten anti-Britsche massa-betoogingen te houden van alle organisaties in de 6 groote steden van Japan. De Kamer van koophandel te Kobe heeft een dergelijke resolutie aangeboden aan de regeering en aan de Britsche ambassade. Het uitvoe rend comité van de „liga in Japan voor de onafhankelijkheid van Indië” roept alle Aziaten op Japan te steunen by zijn strijd. sterke afdeeling jagers was even voor middernacht naar het eiland gevlqgen. Drie patrouilleerende Engelsche jagers trachtten zich te verwijderen om een gevecht te vermijden. Een dezer toe stellen slaagde daarin niet en moest efen strijd aanbinden tegen eenige der Italiaansche machines. Het werd ver scheidene malen getroffen en stortte in een vrille neer. De Italiaansche for matie kon daarna ongehinderd haar verkenningsvlucht voortzetten. Na 20 minuten boven Malta te hebben gevlo gen, keerde zij zonder verliezien op haar basis terug. Een speciale correspondent van Ste fani meldt bijzonderheden over het luchtgevecht aan het front in Cyrenai- ca, waarover het legerbericht van gis teren spreekt. Italiaansche bommenwerpers begon nen gistermorgen met het bombardee- ren van een belangrijken Engelschen spoorwegzij troffen talrijke treinen met troepen en materiaal. Vervolgens vielen zij de installaties en het vlieg veld van Mersa Matroe aan. Vijande lijke jagers bonden den strijd aan, doch trokken zich terug na een Glos ter verloren te hebben. De Italiaansche toestellen keerden zonder verliezen op hun bases terug. Intusschen deden ja gers en gevechtsvliegtuigen een aanval op een colonne Britsche pantserwagens, waarvan er verscheidene werden ver nield of onbruikbaar gemaakt. Jagers maakten daarna een langen kruistocht ter bescherming van Italiaansche troe penbewegingen, zonder dat zij vijan delijke toestellen zagen. Daar men voorzag, dat de vijand wraak wilde nemen voor de Italiaan sche successen, stegen des middags verkenningsvliegtuigen in verschillen de richtingen op. Zij rapporteerden aanzienlijke vijandelijke luchtstrijd krachten aan een zeer groot gedeelte van het front. Onverwijld gingen de Italiaansche jagers tot een bliksem snellen aanval over. De vijandelijke formatie bestond uit 3 zware Blenheim- toestellen en 7 Glosters. De Engelsche bommenwerpers begonnen op goed ge luk hun bommen te laten vallen, doch zij troffen geen enkel Italiaansch vlieg tuig. De strijd was buitengewoon he vig en eindigde met een volkomen Ita liaansche overwinning, daar alle En gelsche vliegtuigen werden neerge haald. Meester van het Luchtruim ge bleven, gingen de Italiaansche jagers opmeuw tot den aanval over. Vlak „Verloren gegane hoop” De buitenlandsche politieke positie van Engeland gaat zoo hard achter uit, dat Lord Halifax het Engelsche volk terecht toeriep: „Houdt vast aan het gebed”. Het Britsche wereldrijk heeft zijn aantrekkingskracht op de volkeren verloren. Zijn vrienden ver dwijnen of laten zich verloochenen. Zijn vijanden worden talrijker. De De Japansche zakenman Satory Makihara, die Vrijdag te Londen was gearresteerd is gisteravond weer in vrijheid gesteld. Het bericht van de vrijlating van Makihara, den beheerder van het Lon- sche filiaal der Mitsoebisji handel maatschappij, die door de Britsche autoriteiten op 2 Aug. gearresteerd was, wordt door de Japansche bladen groot opgemaakt gepubliceerd. Aan het hoofdkantoor van de Mitsoebisji werd vernomen, dat men de vrijlating van Makihara verwacht had, en dat men hem verzocht heeft in Londen op zijn post te blijven. De „Miyako Sjimboen” meldt, dat de komende dagen een kritieke periode zullen blijken te zijn voor het bepalen van de toekomstige betrekkingen tus schen Japan en Groot-Brittannië. De „Kokoemin Sjimboen” wijst er op, dat Groot-Brittannië zelf een „casus belli” heeft geschapen door het arresteeren van Japansche burgers in Londen en andere deelen van het Brit sche rijk. Het is echter voorbarig, aldus het blad, te concludeeren, dat Engeland een oorlog met Japan heeft geriskeerd bij zijn optreden. De Japansche eischen Naar de „Tokio Nitsji Nitsji” meldt heeft het departement van buitenland sche zaken besloten de onmiddellijke invrijheidstelling te eischen van alle aangehouden Japanners, wier aantal reeds 9 bedraagt en die zich te Lon den, Singapore, Rangoon en Hongkong bevinden. Tegelijkertijd eischt Japan garanties tegen een herhaling van het Engelsche optreden. Wanneer aan deze eischen geen gevolg wordt gege ven, dan, zoo meent het blad, zal Ja pan gedwongen zijn tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen. De pers gaat voort met haar aanvallen op Engeland en eischt van de regee- Ting ook voor de scherpste maatrege len niet terug te schrikken. Er zyn gevallen, schryft de „Nitsji nitsji”, Welke niet door diplomatie maar al leen met geweld kunnen worden opge lost. Engeland heeft altyd geprobeerd ïwakke staten bang te maken. Tegen over Japan moet zulk een poging be lachelijk genoemd worden. De „Hotsji sjimboen” schryft, dat Japan Enge land eenige dagen tyd tot bezinning Tal geven, maar dat Japan dan zoo hoodig tot de scherpste maatregelen Zal overgaan. De Japansche bladen keuren het Bisteren door de regeering genomen besluit goed om de definitieve maat delen afhankelijk te stellen van de houding van Engeland tegenover de Japansche eischen. Zij betwijfelen ech- of de aangelegenheid door onder kan worden bij gelegd. wKcfcoemm sjnnboen” Engeland vrijwel geïsoleerd Megerle bespreekt dan de oorzaken van de verscherping der Engelsch- Japansche betrekkingen en vat zijn uiteenzettingen als volgt samen: Het resultaat van deze wereldpolitieke ba lans in een beslissend oogenblik is voor Engeland verpletterend. In de wereld der groote mogendheden is het met een uitzondering geisoleerd. Van de beslissingen op het Europee- sche vasteland is het uitgesloten. De hoop op de Vereenigde Staten, voor zoover zij niet reeds door de strategi sche wetten van den Oceaan en door den tijdsfactor geneutraliseerd zijn, blijft vaag en onberekenbaar. De hoop op de Sovjet-Unie is vergaan^ De groote ontwikkeling van de wereld politiek trekt van Engeland weg en slaat, naar de ontwikkeling der be trekkingen van de vier groote Euro- peesche mogendheden onder elkaar aantoont, eerder een richting in die geleid is door de positieve gemeen schap der belangen van het Eur-Asia- tische continent, van het welstands- belang, van belang aan den vrede en de veiligheid van deze ruimte tegenover alle intriges, inmengingen, aanvallen en economische agressies van mogendheden, die aan deze ruim te vreemd zijn. De redevoeringen van Duff Cooper, Gort en kardinaal Hinsley De jongste redevoeringen van den minister van propaganda, Duff Coo per, van kardinaal Hinsley en generaal Gort, worden door de Duit sche avondbladen in het kort ver meld, De uitspraken van Gort en De „Alcantara” uit Rio vertrokken Na een oponthoud van vier dagen voor het aanbrengen van herstellingen heeft de Engelsche hulpkruiser „Al cantara” gisteren de haven van Rio de Janeiro verlaten. Tijdens een persconferentie voor het vertrek aan boord van den hulpkruiser „Alcantara” is het tot een incident gekomen, waarover het dagblad „Meiodia” het volgende bericht: Na het voorlezen van het officieele, En gelsche communiqué, vroeg een Bra- ziliaansche journalist, waarom dit eigenlijk melding maakte van een overwinning van de „Alcantara”, daar het schip zonder reparatie te Rio de Janeiro niet eens zijn reis had kunnen voortzetten en bovendien eerst in een Engelsche haven geheel hersteld kan worden. Het Duitsche schip daarentegen heeft na den strijd met de „Alcantara” klaarblijkelijk zijn reis voortgezet; in ieder geval is het noch Rio, noch een andere ha ven binnengeloopen. Helaas, zoo merkt de „Meiodia” op, kreeg de Braziliaansche vragensteller geen antwoord. Hij werd door de vuis ten der Engelsche matrozen „zacht jes” van het schip verwijderd. Noorsch schip door Engel schen gebombardeerd. Naar het Noorsche telegraafagent- schap meldt, is het 810 ton metende Noorsche stoomschip Susanne” eeni ge mijlen ten Noorden van Haugesund zonder waarschuwing door een Britsch vliegtuig gebombardeerd. Na dat het toestel een 20-tal bommen had laten vallen, verdween het. De be manning begaf zich weer aan boord. Zij constateerde geringe schade doch vond geen bommen. Zeven uur later echter deed zich in de machine kamer een ontploffing voor, die een menschenleven eischte. Het schip ligt thans in een haven. Engelsche schepen vluchten naar Gibraltar. De „Lavoro Fascista” meldt Tanger, dat volgens berichten Algeciras Britsche vlooteenheden, die by het eiland Formentara, ten Zuiden van de Balearen, zijn beschadigd, in den nacht van 3 op 4 Augustus voor herstelwerkzaamheden in de haven van Gibraltar zijn binnengeloopen. Engelsche mijnenveger gezonken Het D.N.B. meldt uit Londen: de Britsche admiraliteit deelt mede, dat de visschersboot „Marsona”, die dienst deed als mijnenveger, op een vijandelijke mijn is geloopen en ge zonken. F* |b Vjpi w l bOGUES ;lü HAAGSCHE COURANT I Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. RuIJs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 j Eg '’■s -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1