VOOR DEN PUZZELAAR E K ■Het zuinig koken op gas STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS TIAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA S GRAANZOLDER INGESTORT faïSr» nouade kóok* r- van de ko ff)( theedoek irolden tnecu RICHTFEST DE BADEN 69 7? 7* 77 07 ONDER LORRIE GEDOOD AUTO TEGEN BOOM GEBOTST TEGEN PUIN AUTO 0PGEL00PEN NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND ZIJN OOM MET BROODMES EN BIJL MISHANDELD MILITAIR KWAM VOOR DEN OPBOUWDIENST UITREIKING TEXTIELKAARTEN ONGEOORLOOFDE HANDEL IN THEE TE HAARLEM <fr DE VERHUIZING VAN SOCIALE ZAKEN CREMATIE J. KIJLSTRA Twee dooden Op 24 Augustus zal het nieuwe K.L.M.-gebouw aanvaard worden r/ ff- r<9 O Stichting van een eigen gebouw 6* Gr 66 7r 76 7<9 u. medewerkers en gedroogde vruchten. „Sportex” en zich. V 1 Morgen vindt de uitreiking van tex- tielkaarten plaats voor personen, wier familienaam begint met een der let ters J, O of W. gewicht, speciaal voor sport Duitsche filmmaatschappij i U den van vindt grond 87. 88. op gas. Zeer Verticaal: lekkernij voor de boterham titel voegwoord de plaagzieke vrouw van Socrates doet men een boek bepaalde ronde vorm toon-afstand water in Friesland voorzetsel militair kamp meisjesnaam drank geurigheid rijkstelegraaf zie 8 vert. bewoners van een Eur. voorzetsel enzoovoort voorzetsel zie 19 vert. minstens gelijke in prestatie werk, speciaal bij muziek drinkplaats Deensche munt op die plaats hondensoort voor oesterproduct zeer kleine deeltjes voorzetsel maat vrucht gebouw enkelvoudige stof genotmiddel verdieping bewoners van een Eur. land gevlochten draad Fransch lidwoord voorzetsel bladzenuw Joodsche vrouwennaam zoogdier onderdeel van een schip uitroep van pijn 1 36. 38. 41. 44. 45. 47. 50. 51. 52. 53. 54. 56. 57. 58. 59. 62. 64. 66. 67. 69. 70. 73. 74 76. 77. 80. 81. 83. 84. 86. 1. 3. 9. 11. 13. 14. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 12. 15. 18. 19. 22. 23. 30. * 31. 32. 33. 35. 37. 39. 40. 42. 43. 45. 46. 48. 49. 55. 56. 58. 60. 61. 63. 65. 68. 71. 72. 74. 75. 78. 79. 82. 85. 16. 17. 20. 21. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 34. Rrouwenhoëkje I 1 f -.- «.WWW.---. Vierjarig kind klom uit bed met vuur Op de eerste verdieping van een huis aan de Wagenaarstraat te Amsterdam, is vanochtend brand uitgebroken, waar schijnlijk door het spelen met vuur. Het vierjarig zoontje was uit zijn bed geklom men en toen de bewoonster de keuken bin nentrad cm theewater op te zetten, sloe- Horizontaal: waterstand ontploffing reeds Godin der jacht eerstvolgende dorp in den Gelderschen Achterhoek erfgenaam een maand en anderen Noord-Nederl. vliegveld titel Italiaansche geldswaarde daar Godin van den dageraad bekend persbureau Duitsche munt door iedereen bij te wonen afstandsmaat 34A. stad in Overijsel streek in Noord-Brabant kind bijwoord familielid het verschiet (in een zegswijze), sneldrogende vloeistof het zij zoo scheik. symbool voor seleen Indische winkel water in Noord-Brabant dat is latijnsch voegwoord de onbekende dadelijk weinige een heel klein beetje van allen reeds meisjesnaam adem gelijk tot en met kampplaats bergplaats gestudeerd mensch eerstkomend vlaktemaat lidwoord grappenmaker groot land Te water geraakt en verdronken Zondagmiddag is in de Maas bij Al- phen het 13-jarig zoontje van de fa milie Kleijn, dat in een roeiboot zat te spelen, in het water gevallen en ver dronken. Na een uur dreggen heeft men het lijk opgehaald. Neef te Maasniel gearresteerd Wegens poging tot doodslag is door de marechaussee te Maasniel gearresteerd de 24-jarige J. L., mijnwerker aldaar. Hij is voor den officier van Justitie geleid. Vrijdagavond had een oom van ver dachte een woordenwisseling met diens vader. Beiden waren eenigszins onder den invloed van sterkedrank. De twist liep tenslotte zóó hoog, dat L. zich er mee be moeide en onverwachts met een groot broodmes tusschenbeide kwam. De oom, H. L., maakte nog een ontwijkende be weging en sprong achteruit, doch kon niet meer verhinderen, dat hij een steek in den hals kreeg, aldus de „Crt.”. Door familieleden werd den jongeman het broodmes afhandig gemaakt, doch even daarna kwam hij met een bijl terug en ging zijn oom hiermede wederom te lijf. De slagen kon deze gelukkig afweren. Hij werd aan een der handen nog licht gewond. De verdachte is na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. Noodlottig spel van tweejarig kind Zondagmorgen is op het terrein van de firma R. S. Stokvis aan de Pelgrimsstraat te Rotterdam een noodlottig ongeval ge beurd. De 2-jarige Woud Damsteeg, uit de Spanjaardstraat, was in een loods aan het spelen, terwijl zijn moeder met den portier in gesprek was. Het knaapje kwam in de nabijheid van een lorrie en begon hieraan te trekken, waarbij hij het con tact aanraakte. De lorrie zette zich plot seling in beweging, waardoor het jongetje gegrepen werd en zoo zwaar werd ge wond, dat het enkele oogenblikken later overleed. Voor arbeiders van nieuwbouw opge dragen door den Rijkscommissaris. Zaterdag j.l. hebben alle gezamen lijke arbeiders van een door den Rijks commissaris opgedragen nieuwbouw deelgenomen aan een Richtfest, wat te hunner eere door den Rijkscommissa ris in de bovenzalen van café-restau- rant ..Bagatelle” werd aangeboden. Dit gebruik is bij ons in Holland de laatste jaren niet meer voorgekomen, behalve in de provincie Noord-Bra bant, waar dit nog wel gebruikelijk is. Men zou het kunnen vergelijken met het „pannenbier”. Het richtfest, wat men in het Hollandsch zou kunnen noemen „timmermansfeest”. (als het houtwerk van een huis gesteld is) heeft een veel grootere beteekenis, n.l. dat alle arbeiders gezamenlijk met de patroons en arbeiders dezelfde rechten, maar ook dezelfde verplichtingen heb ben. Toen om 5 uur 110 personen aanwe zig waren, werd door den vertegen woordiger van den Rijkscommissaris een kort openingswoord gesproken, om dit naar oud-Germaansch gebruik aan gerichte feest in te leiden. Hij bracht de groeten over van den Rijkscommissaris en dankte alle arbei ders voor hun ijver en energie, waar mede zij hun werk volbrengen. Ver schillende ververschingen werden aan geboden en om 7 uur begaf men zich naar lange, gedekte tafels, waarbij iedereen op een Hollandsche koffieta fel werd onthaald. Men bleef nog ge- ruimen tijd bijeen en namens de arbei ders werd een telegram van dankbe tuiging aan den Rijkscommissaris ge zonden. Op onbewaakten overweg aan den dood ontsnapt De heer van den B. uit Lange Ruige Weide is dezer dagen aan den dood ont snapt, toen hij met zijn fiets den onbe waakten overweg bij blokpost 10 te Reeu- wijk passeerde. Door een daar staande huizenrij kon hij niet zien, dat er een electrische trein naderde. Midden op den overweg werd zijn rijwiel gegrepen en hij zelf werd eenige meters weggeslin gerd. Men vreesde het ergste, doch al spoedig bleek, dat de heer van den B. op wonderbaarlijke wijze aan een wissen Sinds lang werd in de kringen der af- deeling ’s-Gravenhage van den Neder- landschen Protestantenbond de behoefte gevoeld aan een eigen gebouw. De godsdienstoefeningen en andere bij eenkomsten der afdeeling werden zeer vele jaren gehouden in het Logegebouw aan den Fluweelen Burgwal. Dit is ech ter sinds enkele maanden ingericht als hospitaal, zoodat de afdeeling tot andere lokaliteiten haar toevlucht moest nemen. Dit feit heeft de noodzakelijkheid, om over een eigen gebouw te beschikken, des te sterker doen gevoelen. In de Zaterdag 3 Augustus j.L gehou den vergadering van den raad der afdee ling is, op voorstel van het bestuur, in principe besloten tot de stichting van een eigen gebouw over te gaan en dit besluit te verbinden aan het feit, dat de afdee ling op 1 November a.s. 70 jaar zal be staan. Besloten is tot oprichting van een „Fonds Eigen Gebouw” Aangezien de zaal in de Bilderstraat niet voldoet, zullen de godsdienstoefe ningen van de afdeeling van den Ned. Protestantenbond hier ter stede met in gang van Zondag 11 Augustus a.s. in de groote bovenzaal van Puchri Studio ge houden worden. Onze stadgenoot, de heer J. W. Simmelink, onderwijzer aan de Kon. Wilhelminaschool is benoemd tot hoofd van de Geref. school te Nieuw- Amsterdam. Minderjarig meisje verdwenen De commissaris van Politie chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhouding van de minderjarige Fre derika Nieuwenhuizen, geboren 8-3-1923, die sedert 1 Augustus 1.1. wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.65 m.. flink postuur, donkerblond haar en wenkbrau- wen, rond gelaat, draagt bril zonder randen. Kleeding: rood geruite blouse met wit sen, blauwe Record-aantal bezoekers in het Zuider- parkbad Het open zwembad in het Zuiderpark heeft Zaterdag en Maandag een record aantal bezoekers gehad. Op beide dagen bezochten resp. 5905 en 6054 zwemmers en zwemsters het bad, het grootste aan tal, tot nu toe bereikt. Bij het Zondag en Maandag gehouden diplomazwemmen slaagden 93 vrouwelijke en 118 manne lijke candidaten. In het Volkszeebad Scheveningen zijn gisteren 4287 baden genomen, in het Volkszeebad te Kijkduin 1048, en bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen 2294. De temperatuur van het water was he den te Scheveningen 68 en in het Zuider- parkbad 70 graden. hierdoor en speelde in de nabijheid vallend voorwerp schrok Het paard verdronk. Door personeel van den kraanwagen is zoowel de wagen als het cadaver opgetakeld. STRAATNAMEN IN PLAN MOERWEG III De gep. kapt.-luit. ter zee Abr. F. J. Romswinckel heeft naar aanleiding van de nieuwe namenreeks welke door B. en W. voorgesteld wordt te geven aan de straten in het plan Moerweg III, een adres tof den Gemeenteraad gericht. Naar adressant’s meening komt in de naamge ving naar personen weinig onmiddellijke aanwijzing voor het publiek tot uitdruk king. Adressant geeft een aantal straat namen in reeksen in alphabetische volg orde in overweging, waarbij de namen ontleend zijn aan de Grieksche mytho logie. de Noordsche sagenleer en de Ned. Indische bergen. men hem langs den spoorweg aan. De fiets werd volkomen vernield. De trein, welke stopte, had een oponthoud van zeven minuten. Verdachte brand te Zeist Door de politie is een schilder gear resteerd, die verdacht wordt brand te hebben gesticht in de woning van den heer K. aan den Dalweg te Zeist. Daar was j.l. Zaterdagavond plotseling brand ontstaan, welke begon bij het rieten dak. Door spoedig ingrijpen kon erger worden voorkomen. Bij het on derzoek naar de oorzaak van dit brand je viel ernstige verdenking op den schilder. De man, die wat zonderling is, en dientengevolge onder toezicht ge steld is van den heer K., ontkende iets met den brand te hebben uit te staan, doch de politie vond voldoende aanwij zing om hem te arresteeren en naar het Huis van Bewaring te Utrecht over te brengen. JUBILEUM M. H. MULDER Vrijdag 9 Augustus a.s. zal de heer M tZart' H Mulder, administratief ambtenaar 1ste J klasse, 25 jaren verbonden zijn aan de griffie van het Hoog Militair Gerechts hof. Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J. Kijlstra, oud-hypotheekbewaarder te Gro ningen, overleden alhier. Aanwezig waren prof. mr. J van Kan, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië, al hier mr G v. d. Meulen, oud-secretaris- generaal van het departement van Water staat; C. W. G. v. d. Voort Maarschalk, oud-inspecteur der posterijen en telegra fie; mr. J. H. Leopold, inspecteur der registratie en domeinen G. ten Bruggen- cate, oud-ontvanger der successierechten O. Boor weide, S. Helleman te Heemstede, W. Kapteyn te Baarn, A. E. Korevaar te Delft e.a. Een neef van den overledene, de heer S. H. Kijlstra, sprak een enkel woord, in de eerste plaats als oud-leerling. Spr dankte zijn oom, die zich met groote liefde en toewijding gaf aan de materieele op leiding. Hij gaf zich daaraan geheel en bij de leeraren zoowel als de leerlingen, zal daaraan een dankbare herinnering ver bonden blijven. Hij was een gelukkig man, die altijd tevreden was. De schoonzoon van den overledene, mr. P Koch alhier, zeide dat de kenmerken van den overledene waren zijn groote eerlijkheid, zijn gerechtigheid en trouw en deze maakten, dat iedereen, die hem ont moette, voorgoed aan hem verbonden was. Spr. dankte voor de belangstelling Spr. dankte voor de belangstelling. De organist speelde „Nader, mijn God, bij U”, „Wilt heden nu treden” uit Va lerius’ Gedenckklanck en bij het dalen van de kist den treurmarsch uit de Derde Symphonic van Beethoven. Baby kroop ait de wieg in de vensterbank Zondagmiddag is het tien maanden oude dochtertje van de familie Huysers in de ouderlijke woning aan de Langedijkstraat te Rotterdam uit het raam van de derde verdieping gevallen. Het kindje lag in een wieg, welke vlak voor het open raam van de achterkamer was neergezet en in een onbewaakt oogenblik >s de kleine op de vensterbank gekropen er> daar af gevallen. Het kindje bleef zwaar gewond liggen op een plat dak van de eerste verdieping. In het St. Franciscus Gasthuis bleek, dat de kleine een hersenschudding had opge- loopen. Haar toestand is zorgelijk. Lijk van Franschen piloot opgehaald Zaterdagavond is een Texelsche vis- schersschuit uit de Waddenzee de ha ven van Oude Schild binnengeloopen, met aan boord het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een Fran schen piloot Het stoffelijk overschot is op de Algemeene Begraafplaats teraarde- besteld. Winkelier te Amsterdam beetgenomen Zaterdagmiddag betrad een man, ge kleed in Nederlandsch militair tenue, een kruidenierszaak in de de Clerqstraat, te Amsterdam. Hij deelde den winkelier mede, dat voor een bedrag van elf gulden aan kruidenierswaren moest worden afge leverd aan het Turngebouw in de Passeer- derstraat. Deze goederen waren bestemd voor de daar ingekwartierde manschappen van den Nederlandschen Opbouwdienst. Te goeder trouw gaf de winkelier den man twee pond koffie en vier ons thee mede. Bij nader onderzoek kwam hij echter tot de ontdekking, dat in het door den man genoemde gebouw, geen manschappen van den Opbouwdienst gelegerd zijn en dat nij dus het slachtoffer was geworden van een geraffineerden oplichter. Gisterochtend is te SJeeuwijk de zolder van een graanpakhuis van den heer Sigmond ingestort. In het pak huis bevonden zich vier personen, die allen onder het graan bedolven wer den. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de opruimingswerkzaam heden. De 60-jarige eigenaar, de heer Sigmond, en de 47-jarige heer Visser werden beiden levenloos uit het graan gehaald. De zoon van den heer Visser was bewusteloos, doch kwam later weer bij kennis, terwijl het vierde slachtoffer slechts een beenbreuk op liep. De beide gedoode slachtoffers waren gehuwd. De heer Visser laat een groot gezin achter. „KINABU” Dezer dagen hield de Centrale Commis sie voor Uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten „Kinabu”, geves tigd alhier, Frankenslag 83, haar alge meene vergadering onder voorzitterschap van dr. B. H. Vos. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter wijlen dr. N. M. Josephus Jitta, die jarenlang voorzitter der Centrale Com missie Kinabu is geweest en aan wien de Vereeniging zeer veel te danken heeft. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden herbenoemd: jonkvrouwe T. J- van Panthaleon Baronesse van Eek, alhier en dr. B, H. Vos, alhier. Als nieuw lid van het dagelijksch bestuur werd gekozen arts J. Kroondijk, alhier. Het jaarverslag over 1939 werd goedge keurd, alsmede de rekening en verant woording over dat jaar, welke vooraf door den heer L. A. Hagers, accountant te Voorburg, werd gecontroleerd. Den pen ningmeester werd volledige décharge ver leend. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de uitzending van kinderen wederom haar normale verloop heeft genomen. Alle be schikbare plaatsen worden nu weer door zwakke stadskinderen ingenomen. De Cen trale Commissie Kinabu zal dan ook dit jaar nog belangrijk in het werk der uit zending van kinderen kunnen bijdragen. VAN WIE IS DIT TASCHJE De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B, verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst van een beige-kleu- rig dameshandtaschje, aan de voorzijde bewerkt, voorzien van een nikkelen beu gel met knipsluiting en beige-kleurig hengsel, inhoudende een zilveren dames- beursje met scharnier en zilveren dopslui- ting en een spiegeltje. Het taschje met inhoud, hetwelk ver moedelijk op of omstreeks 17 Juli j.l. vanuit de stuurtasch van een damesrijwiel, staande in de Keizerstraat te Schevenin gen, is ontvreemd, is aan genoemden dienst, Alexanderplein 15a, tusschen 9 v.m. en 5 uur n.m. te bezichtigen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Op Dinsdag 20 Augustus a.s. zal het echtpaar H. J. CrasJ. C. Cras-Eradus, wonende Hoefkade 290, den dag herden ken waarop het voor 50 jaar in het huwe- Jongetje gedood Zaterdag is er op Crooswijk te Rotter dam een ernstig ongeluk gebeurd. De 2- jarige Joh. v. d. Velde, die op een woon schip in de Rotte heeft gewoond, wilde den weg oversteken en heeft daarbij blijkbaar geen acht geslagen op een na derende puinauto, bestuurd door den 26- ;arigen J. H. uit den Rembrandtstraat. Het ventje liep tegen de auto op en ge raakte onder het rechterachterwiel. Met een ernstige wond in den buik en een verbrijzeld linkerbeen is het knaapje naar het ziekenhuis aan den Bergweg ge bracht, alwaar het na eenige uren is overleden. Twee meisjes ait opvoedingsinstituut ontsnapt Tijdens een wandeling zijn twee meisjes van het Rijksopvoedingsge- sticht te Zeist in een onbewaakt oogen blik ontvlucht. De meisjes J. S. en E. B. zijn tot nu toe niet teruggekeerd. Het signalement is aan de politie op gegeven. zijn, dan weer meer men Men MAURICE VAN NIEUWENHUIZEN IN METROPOLE PALACE De Jiu-Jitsu-kampioen Maurice van Nieuwenhuizen zal in de week van 9 tot en met 15 Augustus a.s. in Metropole Palace gastvoorstellingen geven in een show van zelfverdediging. Als assistent voor deze voorstellingen zal fungeeren de Rotterdamsche Jiu-Jitsu-leeraar J. v. d. Bruggen. GESPAN TE WATER Gistermiddag is in het water aan Zuid-Oost Buitensingel een gespan de firma van der Touw uit Rijswijk te water gereden, doordat het paard van een SPELDJESDAG VAN „ZONNE GLOREN”, T.B.C.-BESTRUDING Men schrijft ons: Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal op Zaterdag 17 Augustus a.s. een speldjesdag plaats hebben van „Zon negloren”. De opbrengst der collecte zal strekken ter versterking van het suppletiefonds, hetwelk beoogt degenen, die de kosten, verbonden aan een verpleging in het sa natorium, niet ofniet volledig kunnen dragen, daarin voor zoover noodig en mo gelijk tegemoet te komen, onverschillig tot welke gezindte of zij behooren. Met het oog op het veelvuldig en veel zijdig beroep, hetwelk tegenwoordig op de publieke offervaardigheid wordt ge daan, behoort er inderdaad moed toe thans de belangstelling en liefdadigheids- zin wederom op te wekken voor het on derhavige werk. Het comité van voorbereiding daartoe echter vrijmoedigheid op van twee factoren, n.l.; Ie. dat door „Zonnegloren” slechts éénmaal in de twee jaren een beroep op de Haagsche gemeente wordt gedaan, en 2e. dat gevraagd wordt ten behoeve van T.B.C.-patienten, die bovendien niet in staat zijn uit eigen middelen de kosten eener noodzakelijke verpleging in het sa natorium te bestrijden. Voor hen blijft slechts over: afwachten en hopen, een bijzonder zware taak. Ook voor u. stadgenooten, ligt hier een taak, t.w. het suppletiefonds zoodanig te helpen versterken, dat de verwachting van velen in vervulling zal kunnen gaan. Offert allen tot dat doel uw gaven op Zaterdag 17 Augustus a.s. door het koo- pen van een speldje óf wel door over schrijving uwer gave op girorekening 295039 van den heer H. J. van Reen, Ap- pelstraat 46, aan wiens adres bovendien nog gaarne opgave van (sters) wordt ingewacht. kraagje, donkerblauwe rok, beige kou sen, blauwe schoenen, grijs sportjasje, blootshoofds, In het bezit van een nieuw damesrijwiel merk „Sportex” en heeft vermoedelijk een klein bruin hondje bij Drie zwaar gewonden Bij het dorp Terheyden, op ongeveer 8 k.m. van Breda, is gisteravond een auto-ongeluk gebeurd, waardoor drie personen in levensgevaar zijn komen te verkeeren. Te ongeveer half zes reed in de richting Breda een auto uit Zeeland, bestuurd door een onderwijzer te 's Hee- renhoek. Met hem waren nog drie heeren in den wagen gezeten. De bestuurder, die met een snelheid van 70 a 80 k.m. reed, wilde een ander voertuig vlak voor een bocht passeeren en zag te laat, dat een tegenligger van den anderen kant na derde. Hij trachtte nog snel naar rechts te komen, maar hierbij werd zijn rech- terachterspatbord gegrepen door den bumper, aldus het Hbl. De wagen werd naar rechts geslingerd, de be stuurder verloor de macht over het stuur en na langs een boom te zijn geschrampt, botste de wdgen tegen een volgenden boom. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt en vernield. De vier inzittenden waren gewond. Drie werden in levensge vaarlijken toestand naar het St. Ignatius- Ziekenhuis te Breda vervoerd. Het waren de heeren J. Favejee uit ’s Heerenhoek, P. J. Scheele uit Terneuzen en F. Dekker uit Axel. De bestuurder, de heer J. Mar tens was eveneens zeer zwaar gewond doch niet levensgevaarlijk. liet Gemeentelijk Gasbedrijf geeft de volgende wenken voor het zuinig koken vele huisvrouwen koken onzuinig, omdat ze aardappelen en 8roent®n veel water opzetten en met groote vlam laten doorkoken. Al dit water moe aan de kook worden ««^acht en dit ko tas, evenals het felle doorkoken^ Men moet wel beden wanneer even heet is als ko^,ndmet stoom heeft, men dus de pan vol me DU bereikt worden de spijzen ook dat zacht men met een bodempje water, aan de kook wordt gehouden volgt ge. Aardappelen worden veer een kookt. Men zet ze op m met volle glas water en }aa., n ujt de pan komt, vlam branden tot ^Xsvlam tot er zoo Hu tempert men de g r ontwijkt en I goedSs geen stoom mee^^ Mocht na houdt het deksel tó,£aal «e,!nmen° °<te hanige minuten b£e dan draait men.de heer merkbaar dot er weer stoom 'lam eventjes groot. weer zoo klein, omt. Dadelijk da^ meer is te zien Hat vrijwel geen stoom men zoo tot d I Dit vlammetje h Men moe hrdappelen gaar zum dus het deksel Im nieuwsgierig z Jdat ancier?Nipt coed bloten houden, b raken. >len van de £**men afdekken met RX ””'5^ “de jMzaamheid 8r0° Afgieten. i„naer ‘ÜS^deUK £,dT»«« de als aardappelenD mogelijk ge- „be moeten r.oo worden om den psafd of gesneden verdient aan bid te bekorten Het verschoon te ï’ün’d groen^2 ia en ze niet in water dan noodig »s en z*. *e zetten. ijl moesten de bewoners zich langs de trap in veiligheid stellen. De brandweer, die reeds spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met twee stralen, maar kon niet voorkomen, dat de keuken en de aangrenzende kamer, aan de achterzijde van het huis, en een boven ge legen keuken, waarheen het vuur via den buitenmuur was overgeslagen, vrijwel ge heel vernield werden. Verzekering dekt de schade. Bladgroenten kan men met het afdruip- water opzetten zonder water toe te voe gen. Zoodra de paninhoud kookt, draait men de vlam weer klein. Men moet groenten nooit langer koken dan strjkt noodzakelijk is, om waarde volle bestanddeelen te behouden. Het is zeer belangrijk voor de gezondheid, dat men het vitaminen- en zoutenrijke kook vocht van groenten voor soepen en sau- - sen bewaart (speciaal bij bladgroenten). «an de vlammen haar tegemoet. In aller- Groenten mag men slechts enkele mi nuten stoven, waarbij de pan gesloten moet worden gehouden, daar anders een groot deel der vitaminen wordt ver nietigd. Bij stamppot kookt men groente en aardappelen het best samen. De aard appelen onder in de pan en daarop de groente Evepals bij het koken van aardappelen gebruikt men slechts een bodempje water en draait de vlam klein als er stoom uit de pan komt. Stamppot mag hoogstens een uur ko ken, zoo mogelijk korter Na het stampen doet men goed het kookwater er weer in te verwerken. Het bovenstaande kan men niet toe passen op rijst, macaroni, peulvruchten en gedroogde vruchten. Ten slotte nog enkele algemeene wenken. Neem zooveel mogelijk een pan van zoodanige grootte, dat ze geheel gevuld is met de spijzen. Zet de pan op het comfoor alvorens het gas aan te steken. Laat de vlam niet buiten den panbo dem uitkomen; verklein dus voor steel- P Gebr&k voor rVen^melkspijzen pan- dood on’tsnapt was, geheel ongedeerd trof nen met dikke bodems; er is dan minder gevaar voor aanbranden. Roer zoo weinig mogelijk in de ge rechten tijdens het koken. In het algemeen is het gewenscht goe de „gaspannen’’ te gebruiken, d.w.z. pan nen met recht omhoog gaande wanden. Kook voor afwasch, thee enz. niet meer water dan noodig is. Houd Uw waterketels vrij van ketel steen. Houd de branders goed schoon; vuile branders geven een slechte en onzuinige vlam. Gebruik een hooikist om de daarvoor geschikte spijzen te laten gaar worden. Zaterdag 24 Augustus om half elf zal de officieele overdracht plaats vinden van het nieuwe K.L.M.-gebouw aan het departement van Sociale Za ken, dat daarin zij het voorloopig, een onderdak zal vinden. De heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. zal het woord voeren. Namens het departement van Socia le Zaken zal de secretaris generaal mr. dr. A. L. Scholtens het gebouw aanvaarden. Er werd f 4.50 voor een pond betaald In Haarlem is de politie op het spoor gekomen van een ongeoorloofden han del in thee. Eenige bewoners hebben zich namelijk schuldig gemaakt aan den zgn. kettinghandel, waarbij de eene persoon de thee ondershands aan den andere verkoopt, terwijl de prijs steeds opgedreven wordt. Toen de politie in dit geval ingreep was de prijs van 1.25 tot 4.50 per pond gestegen. Ongeveer 50 pond thee werd in beslag genomen, terwijl tegen alle kettinghan- delaren proces-verbaal werd opge maakt. Landarbeider onder wagen geraakt en gedood Te Slochteren is gistermorgen in de vroegte den zestienjarigen H. Entjes, wo nende te Scharmer, een ernstig ongeluk overkomen. De jongeman was in het land aan het werk met paard en wagen. Op een gegeven oogenblik geraakte hij door tot nu toe onbekende oorzaak onder een wiel van den wagen. Hij bekwam zware verwondingen en moest naar het acade misch ziekenhuis te Groningen worden oyergebracht, waar hij aan zijn verwon dingen is overleden. schoenen, damesrijwiel merk

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3