Nieuwtjes op Westland’s proeftuin de tien millioen van Verdeeling gulden uit het Herstelfonds 1940 BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Sociale Kweekproeven met vruchten uit Middel- Amerika voorzieningen De Nederlandsche Unie ONDERWIJS EN KERK De Katholieke Radio-Omroep Normalisatie van stroom- verbruikende electrische toestellen Weinig werkloosheid in Zuid-Oost-Drente Toekomst van de Hollandsche soja boon nog onzeker Ned. Broederschap accountants. te nu eigenlijk van richt. J. C. afkomstig uit Middel-Amerika, welke M. van Wordragen. heeren J. Terhorst en A. Schnitker. Een persoonlijk woord van pater A. J. Dito over de uitzendingen Enkele exotische vruchten Naast bovengenoemde experimenten met voor ons land weinig bekende groenten- en vruchtensoorten is men op den Proeftuin weer met wat nieuws begonnen. In de eerste plaats tracht men de De Christelijk-Historische Unie neemt afwijzende houding aan. In een hoofdartikel geeft het Chr.- Hist. dagblad „De Nederlander’’, dat aanvankelijk de „Nederlandsche Unie” met welwillendheid was tegemoet ge treden, zijn lezers het advies, in af wachting van een nadere duidelijke verklaring van, de leiding dezer Unie, de aanmelding, voor het lidmaatschap achterwege te laten. Het blad verwacht een duidelijke uitspraak inzake de vraag, waarom de Nederlandsche Unie de politieke partijen afwijst en waar om zij het lidmaatschap in principe onvereenigbaar acht met dat van een politieke partij, zooals op de j.l. Za terdag gehouden persconferentie van wege de Nederlandsche Unie is mede gedeeld. „Daarmede worden dus al diegenen uit onzen kring aldus het blad die aanvankelijk de Nederlandsche Unie met een zekere sympathie zijn tegemoet getreden, gesteld voor de keus tussclien de Nederlandsche Unie en de Christe lijk Historische Unie. Die keus kan niet twijfelachtig zijn. Het spreekt vanzelf, dat wij onze Chris telijk-Historische Unie trouw blijven.” (eiervruchten) loo- Carica Papaja te kweeken, een vrucht weer goed. Deze Voor de gemeente Emmen en ook voor de andere Z.O. Drentsche gemeen ten geeft deze gang van zaken een ware opluchting, niet alleen wegens de aanzienlijke daling der overheidsuitgaven, maar ook omdat er veel meer geld in de gezinnen, en dus in omloop, komt. Nachtvergadering van het Nederlandsch Arbeidsfront voor film- en bioscoopbedrijf In het Cornells Broerehuis te Amster dam heeft in den afgeloopen nacht de Filmkamer van het Nederlandsch Arbeids front een openbare vergadering gehouden, toegankelijk voor tewerkgestelden in het film- en bioscoopbedrijf. Na een inleidend woord van den heer J. Gouverneur heeft vóór de pauze de heer F. Rosenau, oud-voorzitter van de werkers in het amusementsbedrijf in Am sterdam een beschouwing gegeven over het verleden en de toekomst in het amu sementsbedrijf, waarbij hij het streven naar voren bracht om betere sociale voor waarden voor den werknemer, zoowel ten aanzien van den werktoestand als van de scholing. Vervolgens was het woord aan den heer Adriaan van Hees, leider van de Film kamer, die na een korte uiteenzetting van de toestanden in het bedrijf mededeeling deed van een schrijven van de Filmkamer aan den Bioscoopbond, waarin dezen bond een laatste gelegenheid geboden wordt, voor inwilliging van een aantal eischen mede te werken aan de nieuwe ordening van het film- en bioscoopbedrijf. Geëischt wordt o.m. een 48-urige werk week met regeling van vrijen dag en avond het voorloopig stopzetten van het uitreiken van operateur-diploma’s tot reorganisatie van het bedrijfde intrek king van diploma’s, welke uitgereikt zijn taan personen, die niet beroepshalve ope rateur zijneen vacantie-loonregeling voor het geheele bioscooppersoneel, uit sluitend door bemiddeling van het Neder landsch Arbeidsfront. De heer van Hees zeide, hierop vóór 15 Augustus een defini tief antwoord te verwachten. In de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen. Nadat deze beant woord waren, heeft het gemeenteraadslid de heer W. Thomass, leider van de afdee- ling Amsterdam van het Arbeidsfront, een opwekkend woord tot de aanwezigen ge- Toelichting Het geld zal echter daar worden beschik baar gesteld, waar het voor de aangege ven doeleinden het meest noodig blijkt Ter toelichting van de verschillende pos ten moge overigens het volgende dienen. Voorop staat, dat het herstelfonds dient te voorzien in schade aan door oorlogs geweld getroffenen. De thans bedoeide post van 10 millioen vormt daarvan een onderdeel, met een speciaal sociale strek king, Dit laatste komt het beste tot zijn recht, wanneer aan dit geld een bestem ming wordt gegeven, die getroffenen lichamelijk of geestelijk zoowel als finan cieel getroffen in bepaalde gevallen over de moeilijkheden van het oogenblik heenhelpt en ze mede daardoor voor blij vend verval behoedt. Daarbuiten staat in het algemeen tweeërlei: zoowel een defi nitieve regeling van de tegemoetkoming in de geleden materieele schade, die van jrooten omvang kan zijn dit probleem wordt onder oogen gezien door de commissie-v. Leeuwen, als de normale ondersteuning, welke de getroffenen voor hun levensonderhoud noodig hebben waarvoor van al zeer bekend is in Nederlandsch Oost-Indië. De planten worden (in In- dië) 4 a 5 meter hoog. Aan de toppen ontwikkelen zich de vruchten, welke, als ze goed rijp zijn, als meloen gege ten kunnen worden. Het vruchtvleesch is zacht en geurig. Als het lukken zou om deze Papaja in ons land tot rijping te krijgen, dan zou de vrucht grif aftrek vinden. De Papaja is uitstekend voor de spijsver tering. Er zit n.l. een vloeistof in, pa- païne, welke gunstig op eiwitten werkt. In Amerika wordt deze vrucht in het groot gekweekt en veel voor het berei den van pharmaceutische artikelen ge bruikt. De cultuur is zeer moeilijk. Het zijn z.g.n. 2 huizige planten, zoowel manlijk als vrouwelijk. Er is een kans van 1 op de 10 om ze te behouden. Op den Proeftuin is men er voor het eerst mee begonnen in een groote kas met verwarmden bodem. Ook de advocaat-boom (persea Ame ricana) is iets nieuws. De lezer denke niet, dat uit deze plant advocaat komt. O neen, het is een naam, dien men er hier aan gegeven heeft. Evenals de pa paja stamt de persea uit Amerika. Het is een peervormige vrucht, welke on geveer hetzelfde smaakt onze uitzendingen missen. Zij vragen zich af, of de reden hiervan wellicht te zoeken is fn een geestelijke belemmering? Laat ik hier direct op antwoorden, dat de K.R.O. van de zijde van de Duitsche autoriteiten geen enkele geestelijke be lemmering in den weg is gelegd. Onze programma’s waren principieel katholiek en zijn dit thans nog. Ik durf er aan toe te voegen, zij zullen dit in de toekomst ook blijven. De gewijzigde programma-structuur heeft het onmogelijk gemaakt, vaste ru brieken op bepaalde dagen als voorheen te geven. Zij noemen bijv, de lichtbakens van Pater Henri de Greeve, die hun bij zondere beteekenis hadden aan den voor avond van den Zondag. Wanneer straks volgens een nieuw schema zal worden uit gezonden, en de K.R.O. dan weer op be paalde dagen kan rekenen, kunnen vroe gere rubrieken zonder meer weer in het programma worden opgenomen. Waarom er minder katholieke actuali teiten op het programma voorkomen, heeft men ons gevraagd. Om redenen van be perkter communicatie-middelen en ver voer. Trouwens vele van de katholieke uitin gen, welke regelmatig in ons vaderland voortgang vinden, hebben wij al voor onze microfoon kunnen brengen. Spr. waarschuwde tenslotte tegen ver keerde geruchten en voorbarige conclu sies. Men weze er van overtuigd aldus pater Dito dat de K.R.O. als katholieke omroep in volle vrijheid kan werken, zoo als ook het katholieke leven in Nederland zich tot op den dag van heden in volle vrijheid kan uiten. mes L. Soetilo, H. M Meijer, Schreuder, In de veenderijen wordt hard gewerkt De toestand op de arbeidsmarkt in Zuid-Oost-Drente is thans gunstiger dan in vele jaren het geval was. Zooals be kend is, stond dit gebied en met name de gemeente Emmen, sinds 1922 met het werkloozencijfer aan de spits, zulks ten gevolge van den noodtoestand in het veenbedrijf en de overbevolking. In den winter waren in de laatste jaren vrijwel nooit minder dan 4000 gezinshoofden werkloos, des zomers 2000 a 3000, welk cijfer evenwel sedert een paar jaren wat gunstiger werd, doordat eenige honder den arbeiders werk vonden in Duitsche veenderij- en landbouwbedrijven. Thans hebben de omstandigheden een gunstige ommekeer gebracht. Waren er verleden jaar op 1 Augustus ruim 1900 menschen uit Emmen in de werkverschaf fing geplaatst, thans zijn dat er slechts 600, en alle arbeiders, die te oud zijn om ver van huis werk te vinden of arbei ders, wier gezinsomstandigheden dat niet toelaten. De hoofdoorzaak is niet gelegen in de uitzending van arbeiders naar Duitsch- land, doch in de groote bedrijvigheid in de veenderijen en het succes der pogin gen, om in den landbouw meer loonarbei ders geplaatst te krijgen. Is gewoonlijk om dezen tijd van het jaar in de veenderij het werk reeds eeni ge weken grootendeels afgeloopen, thans wordt nog allerwege persturf gemaakt, op vele veenplaatsen met dubbele ploegen. De behoefte aan turf is zóó groot, dat tegen veel hoogere prijzen dan voorheen alles wat droog was onmiddellijk ver scheept kon worden. In den loop van de vorige week is het vervoerverbod afge- kondigd als voorlooper van distributie- maatregelen. De meerdere vraag naar arbeidskrach ten in den landbouw vindt ten deele zijn oorzaak in de uitbreiding van de cultuur - oppervlakte door ontginning, maar ook de intensieve landbouwproductie is van in vloed, vooral doordat van de zijde der gemeentebesturen druk op de landbou wers werd uitgeoefend, om zooveel moge lijk loonarbeid te laten verrichten. Het aantal arbeiders in het vrije be drijf is, tengevolge van den normalen jaarlijkschen aanwas en de demobilisatie ongeveer 2500 grooter dan verleden jaar. In Duitschland werken evenwel slechts 275 arbeiders meer dan in 1939. In totaal zijn thans uit de gemeente Emmen 1475 personen over de grens werkzaam, van wie 875 als zoogenaamde grensloopers (v. j. ruim 500) en 600 met huisvesting (v. j. 700). Over het algemeen zijn deze menschen zeer tevreden over loon, behandeling en voeding, zoodat de uit zending vrijwel geen bezwaar ontmoet. Zelfs gaan tal van arbeiders, die wegens de samenstelling van hun gezin niet ver plicht kunnen worden, werk in Duitsch land te aanvaarden, toch daarheen, omdat er aanmerkelijk meer verdiend kan wor den dan in de werkverschaffing hier te lande. Gisteravond heeft de voorzitter van de K.R.O., pater A. J. Dito O.P., het woord gevoerd voor de microfoon. Hij zeide o.m. het volgende: Van verschillende zijden werd mij in den loop van de laatste weken gevraagd: „Hoe staat de K.R.O. er nu eigenlijk voor?” Deze vraag, afkomstig van luisteraars, welke het wel en wee van onzen omroep oprecht ter harte gaat, zou wellicht het kortst beantwoord kunnen worden door te verwijzen naar de programma’s, welke onze omroep sinds de Duitsche bezetting in Nederland heeft gegeven en nog geeft. Bovendien heb ik in ons orgaan „De K.R.O.-Gids” al eenige malen er op ge wezen, dat onze omroep onmiddellijk na het verkregen contact met de Duitsche autoriteiten, en in samenwerking zoowel met de radio-autoriteiten van die zijde als met de Nederlandsche radio-instanties, „vrijwel” het normale programma heeft kunnen geven. „Vrijwel” en niet geheel, omdat ten eerste uitgezonden moest worden volgens het schema, dat nog tijdens de oorlogs dagen door de Nederlandsche omroep organisaties was opgezet, en ten tweede omdat in hoofdzaak alleen de zender Jaarsveld beschikbaar was, daar op de Kootwijk-zender veel plaats moest worden ingeruimd voor nieuwsberichten. De luisteraar heeft, uitgaande van deze feitelijke omstandigheden, kunnen vast stellen, dat al was ons programma dientengevolge beperkter dan voorheen de aard der uitzendingen ongewijzigd is gebleven. Wij denken hier vooral aan dat gene, wat in ons programma karakteristiek is voor het beginsel, dat de K.R.O. leidt. Spr. noemde in dit verband de gods dienstige halfuurtjes; het ochtend- en avondgebed; de mis-uitzendingen; de toe spraken tot de zieken; de causerieën voor de jeugd en de rijpere jeugd; voor de vrouwen; de boeren en tuinders; den mid denstand, enz. Deze uitzendingen kunnen regelmatig worden beluisterd. Daarnaast traden nog sprekers op, die een opwekkend woord met geestelijken in slag tot de verschillende categorieën van luisteraars richtten, afgestemd op den tegenwoordigen tijd, terwijl wij tenslotte aldus spr. regelmatig voordrachten en reportages op 't programma plaatsten, welke zeer bijzonder onze nationale cul tuur en de uitingen daarvan in toekomst plannen in dit verband belichtten. De luisteraars, die regelmatig op ons afstem men, weten dit. Toch zijn sommigen, zooal niet bezorgd, dan toch niet geheel tevreden, omdat zij enkele vertrouwde stemmen, sprekers, die een geestelijk woord tot hen richtten, in Rijksbureau voor verwerkende industrieën Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is ingesteld een rijksbureau voor verwerkende in dustrieën, gevestigd te ’s-Gravenhage. De leiding van het rijksbureau berust bij een gedelegeerde van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. Als ge delegeerde wordt aangewezen dr. E. L. Kramer. Bij voornoemd rijksbureau worden de volgende secties ingestelda. een sectie keramische industrie, gevestigd te ’s-Gra venhage b. een sectie grafische industrie, gevestigd te Amsterdam. De dagelijksche leiding van de sectie keramische industrie berust bij dr. F. Ph. Groeneveld, gedelegeerd bestuurslid van deze sectie. De dagelijksche leiding van de sectie grafische industrie berust bij een direc teur, als hoedanig is aangewezen H. Koechlin. Commissies ingesteld Het toenemend gebruik van electrische toestellen van velerlei soort en herkomst in de huishouding en bedrijf, heeft de behoefte doen ontstaan aan voorschriften, waaraan de uitvoering dient te voldoen teneinde voor den gebruiker een waar borg te zijn wat betreft de veiligheid en de doelmatigheid. Evenzoo zal het terwille van een econo mische vervaardiging en verwisselbaar heid van onderdeelen bij reparatie voor deel zijn, indien het aantal uitvoerings vormen daarvan wordt beperkt, of over eenstemming wordt gebracht in de aan- sluitmaten. Op grond van de besprekingen, welke ter zake met vertegenwoordigers van de overheid en van industrieele kringen zijn gehouden, en waarbij de wenschelijkheid daartoe in menig opzicht is gebleken, beeft de hoofdcommissie voor de norma lisatie ingesteld een groepscommissie 52, stroomverbruikende electrische toestellen, en in het verband van deze een tweetal normalisatiecommissies: 52a. toestellen voor huishoudelijk gebruik en 52b, toestel len voor industrieel gebruik. De installatie van de groeps- en beide r.ormalisatie-commissies had plaats op 31 Juli j.l. te ’s-Gravenhage door den heer C. J. P. Zaalberg, voorzitter der hoofd commissie voor de normalisatie in Ne derland. In de daarop gevolgde vergade ring, welke onder leiding stond van ir. Jansen, directeur G.E.W. te Nijmegen, werd een algemeene bespreking van het uitgebreide arbeidsveld gehouden, waar toe zoowel toestellen met electrische be weegkracht, als kook- en verwarmings toestellen zullen behooren en dat gelei delijk en naar behoefte in bewerking zal worden genomen. Het secretariaat der commissies wordt waargenomen door het Centraal Normali satie Bureau, Willem Witsenplein 6, 's-Gravenhage. ten zullen op gelijken voet worden behan deld. Kleine zelfstandigen De onder 2. bedoelde post bedoelt spe ciaal tegemoet te komen aan de zelfstan digen, die met hun zaak hun bedrijfs- installatie of hun gereedschap hebben ver loren. Voor het weder aanschaffen van de verloren zaken wordt, zoo noodig, gezorgd door de provinciale stichtingen, die in het leven zijn geroepen (voor Rotterdam door de aldaar geschapen Stichting 1940), zoo dat daarvoor thans geen post behoeft te worden uitgetrokken. Maar het ligt voor de hand, dat de al dus opnieuw geïnstalleerden, die wellicht in een geheel andere wijk van de stad terecht komen, den eersten tijd, bijv, één of twee maanden, hun klanten nog moeten terugvinden. Om de moeilijkheden van het levensonderhoud in die maanden te over bruggen, kan een tijdelijke extra-hulp noodig zijn, waarvoor de thans bedoelde post de gelegenheid opent. Eindelijk de uitgaaf, onder 4. bedoeld, zooals de omschrijving van dien post aan geeft, wil hij voorkomen, dat blijvend let sel of blijvende maatschappelijke onge schiktheid ontstaat van personen, die on der het oorlogsgeweld hebben te lijden ge had. Gedacht wordt met name aan twee groepen van gevallen. Wat die sub b. aan gaat, deze omvat b.v. kinderen, die door de ramp in de verdrukking zijn geraakt of dreigen te komen en waarvoor een tijdelijk verblijf, met goede verzorging, elders aangewezen is, vrouwen die door den schok zijn getroffen, eenigen tijd in een andere omgeving zouden moe ten verkeeren en daartoe in haar huis houding door betaalde hulp moeten wor den bijgestaan e.d. De hier te verleenen hulp zal het best geschieden, door aan de gewone organen voor dergelijk maat schappelijk werk extra-middelen ter be schikking te stellen, volgens nader te be palen regelen te besteden. De oorlogsinvaliden De post onder a. bedoelt mede te wer ken aan een zoo goed mogelijke regeling van het probleem der oorlogsinvaliden, dat terecht reeds de aandacht van de openbare meening heeft getrokken en zoo wel de militaire als burgerlijke bevolking omvat. Thans is reeds te overzien, over hoeveel personen het bij de militairen zal kunnen gaan. Dat aantal van hen dus, die door oorlogsgeweld blijvend invalide zijn geworden of dreigen te worden is gelukkig boven verwachting klein. In wel ke mate dit getal vermeerderd zal worden met invaliden, door oorlogsgeweld, uit de burgerlijke bevolking, is uiteraard eerst na het eind van den oorlog te zeggen. Maar aangenomen mag worden, dat het totaal niet zoo groot zal zijn, dat niet door een individueele behandeling er naar zou kunnen worden gestreefd, zoo veel mogelijk getroffenen voor invaliditeit te bewaren, en voor de toch blijvend in valide gewordenen een plaats, en arbeid, in de maatschappij te verzekeren. Dat zal, naast veel persoonlijke zorg, waartoe de betrokken maatschappelijke organen zich reeds bereid hebben ver klaard, echter geld kosten, en wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats moe ten zij, die invalide dreigen te worden, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid vin den voor zoodanige specialistische behan deling, dat zij hun functioneele geschikt heid zoo volledig mogelijk terug krijgen. Daarvoor bestaan hier te lande uitnemen de inrichtingen, die vermoedelijk voldoen de in de behoefte kunnen voorzien, maar uiteraard kosten moeten berekenen. En voorts zullen sommige personen, die zoo danig blijken getroffen, dat zij uit eigen kracht niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, min of meer blijvend moeten worden geholpen. Hiertoe is een post van ƒ1.500.000 uit getrokken, die, over eenige jaren ver deeld, ongetwijfed in de hier bestaande nooden zal kunnen voorzien. In het bovenstaande zijn de algemeene lijnen getrokken, waarnaar de bestem ming van den specialen post zal worden gerekend. Tezamen met hetgeen vrijwillig wordt bijeengebracht dient hij om in bepaalde nooden te voorzien. Omtrent de regeling zelve zal zoo spoedig mogelijk nader over leg volgen. Volkomen wordt beseft, dat spoedige hulp hier dubbele hulp is. Daar om verzoekt het wnd. hoofd van het De partement van Sociale Zaken reeds thans, dat de gemeenten, die voor gelden uit dezen post in aanmerking meenen te ko men, zich met een schrijven tot hem wen den, waarin de gevraagde hulp nader wordt gemotiveerd en in groote lijnen omschreven. voor hulpverleening aan volwassen pa. tienten beweegt zich eveneens in stijgen, de lijn. In totaal was op 1 Januari 1940 een 22-tal organisaties met 219.217 leden bij het fonds aangesloten. Uit de statistieken blijkt duidelijk, dat de nieuwe patiënten in het jaar 1939 hoofdzakelijk afkomstig zijn uit het stadsmilieu. Hoofdoorzaak hiervan is niet het stadsleven, doch het feit, dat het grootste aantal leden van het N.V.V. af. komstig is uit groote of middelgroots steden. Groot is het aantal kinder-patien- ten uit Rotterdam en Dordrecht Uit het financieele verslag blijkt, dat het nadeelig saldo over 1939 ruim vijf, duizend gulden bedraagt. Het kapitaal van het fonds daalde op 31 December 1939 tot 127.852.55. proefneming is zeer meegevallen. Ge regeld verschijnen deze zwartkleurige vruchten op de veilingen en men maakt prijzen van 2025 cent per stuk. Vooral de afgeloopen maand was zeer gunstig. De opbrengst van de sojaboonen-cul- tuur is zeer gering. In de verwarmde kassen, waar men op den Proeftuin mee werkt, doen ze het best, maar daarentegen op den kouden grond is het resultaat ver beneden de verwach ting. Ons klimaat is te kil en te voch tig. Het is dan ook zeer de vraag, of de sojaboonen-bouw wel ingang zal vinden. De moeite en de onkosten (verwarmde kassen) wegen niet tegen de eventueel te maken prijzen op. Dit is zeer jammer, aangezien, wij schreven er reeds over, de sojaboon een volksvoedsel bij uitstek zou zijn. Een hoog vet- en eiwitgehalte en goed van smaak. Het forceeren van den aspergegroei vordert flink, zoo vertelde men ons. In December worden al asperges ver wacht. Dat is 2 maanden vroeger dan normaal. Onder forceeren van groei wordt verstaan het dusdanig verande ren van de groei-omstandigheden, bijv, door middel van verwarming van grond en lucht, dat de oogst veel eer der valt. en den aanvang af, door de betrokken gemeenten en voorts door het •egeeiingscommissanaat van mr. J. A. de Wilde wordt gezorgd. Toch is voor dit laatste doel een post van 1.500.000 uit getrokken. Post 3 welke in het algemeen zal zijn bestemd voor gemeenten, waar de ramp een minder massaal karakter draagt dan in Rotterdam kan dienen, zoowel om tegemoet te komen in de normale ge meentelijke kosten, welke, te zwaar zouden drukken als om de mogelijkheid te openen, in bijzondere behoeften (b.v. kleeding), iets ruimer te voorzien dan door de plaat selijke hulpbronnen mogelijk zou zijn. De omschrijving van dezen post is zeer ruim Eerst de praktijk kan toonen, wat hier het meest noodig is. Hoe de aanvragen van de gemeenten zullen moeten inkomen, en naar welke algemeene regelen de be schikking zal volgen, zal nader moeten worden bepaald. Stoffeering en meubileering van nieuwe woningen Wat de overige posten betreft, staat geldelijk die onder 1. genoemd, op den voorgrond. Meer en meer blijkt, dat de bewoners van verwoeste perceelen er dikwijls wel in slagen een nieuwe wo ning te vinden, al of niet in de eigen ge meente en al of niet een woning van permanent karakter, maar dat zij dan on- .niddellijk komen te staan voor de vraag, hoe de stoffeering en de meest noodzake- iijke meubileering te vinden. Indien later een stelselmatig geregelde tegemoetko ming in hun schade zal worden toege kend, zouden zij daarin ook de bron vin den, om zich thans reeds voorloopig nieuw in te richten, maar in vele gevallen kan men waarop met wachten. Daarom wordt thans reeds een som van 6 mil lioen uitgetrokken, die de gelegenheid zal geven, aan de hierbedoelde personen, die zelf de noodige middelen missen en voor een voo-'oopige installatie naar het oor deel van het plaatselijk orgaan in aan merking komen, de gelegenheid te openen, zich in de nieuwe woning voorloopig min of meer te installeeren. De te verstrekken som die men zich gemiddeld denkt tot een hoogte van ƒ300—, zal dan kunnen dienen voor vloerbedekking, een voudige keukeninrichting, gordijnen, en het meest onontbeerlijke meubilair. Wan neer de betrokkenen later voor een defi nitieve, hoogere vergoeding in aanmer king zullen blijken te komen, zal het thans geschonken bedrag daarmede uiter aard worden verrekend. Het ligt voor de hand, dat het grootste deel van dezen post ten behoeve van Rotterdammers zal moeten worden be steed, omdat de behoefte hier verreweg het meest massaal zal zijn. Maar ook de andere in aanmerking komende gemeen- Dezer dagen hebben wij wederom een bezoek gebracht aan den Proef tuin Westland te Naaldwijk, om eens te kijken hoe de groei gevorderd was van de vele nieuwe groentensoorten, welke men daar momenteel kweekt om in een eventueele voedsel- schaarschte te kunnen voorzien. Men herinnere ons vorig artikel, waarin we het een en ander verteld hebben over soja-boonen„ aubergines (eiervruchten), druiven, komkommer- cultuur, zoete paprika, etc. Wat de kweek van zoete paprika be treft, daarin is nog niet veel verande ring gekomen. De cultuur gaat echter goed. Er wordt geregeld geplukt en de prijzen, welke voor de vruchten ge maakt worden, zijn alleszins bevredi gend. Toch is het momenteel zeer las tig uit te maken, hoe de tuinders op dit nieuwtje zullen reageeren. Men staat er nog wat vreemd tegenover en de vraag van het publiek naar de zoete paprika is nog zóó, dat een kweek op groote schaal niet loonend zou zijn. Maar dat kan ineens omslaan, zoodat men er op den Proeftuin toch mee doorgaat om op alle eventualiteiten berekend te zijn. De aubergines nen daarentegen Gelijk men uit vroegere mededeelin- gen kan weten, heeft onlangs de Rijks- commissaris v&ür de bezette Neder landsche gebieden bepaald, dat van de inkomsten van het fonds voor den we deropbouw „Herstelfonds 1940”, een bedrag van 10 millioen in het bijzon der naar sociale gezichtspunten zou worden besteed en dat de bestemming van dien post dan ook door het depar tement van Sociale Zaken zou worden bepaald. Ter uivoering daarvan is aanstonds nagegaan, welke bestemming het best aan een dergelijken post kon worden gegeven. In overeenstemming met het wnd. hoofd van het departement van Financiën, onder wiens zorg overigens het beheer van het herstelfonds vait en met goedvinden van de Duitsche autoriteiten, is zoo deelt in een cir culate de secretails-generaal, wnd. hoofd van het dep. van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen mede be sloten, den post op de volgende wijze te bestemmen. Ie. Bijdrage ten behoeve van voor- loopige inrichting van een nieuwe wo ning door personen, die door oorlogs geweld daartoe zelf niet in staat zijn 6.000.000. 2. Bijdrage, om kleine zelfstandigen, die door oorlogsgeweld zijn getroffen en hun zaak hebben heropend, of hun bedrijf hebben hervat, zoo noodig ge durende korten tijd in de kosten van levensonderhoud tegemoet te komen ƒ500.000. 3. Bijdrage, in daarvoor in aanmer king komende gevallen, aan de orga nen, die belast zijn met steun en andere hulp voor door oorlogsgeweld getrof fenen 1.500.000. 4. Uitgaven, ter voorkoming dat het oorlogsgeweld blijvende lichamelijke •>f geestelijke gevolgen zal hebben voor de betrokkenen: a. subsidie en andere steun in het belang van personen, die door oorlogsgeweld invalide dreigen te worden of zijn geworden 1.500.000; b. subsidie en andere steun in het be lang van personen, die door tijdelijke maatregelen over de gevolgen van oor logsgeweld kunnen worden heengehol- pen 500.000. Dit is tezamen 10.000.000. Tot de noodige uitvoeringsmaatrege len zal onverwijld worden overgegaan. Dan zal ook kunnen worden bepaald, welke gemeenten uit dezen post behoo ren te worden geholpen. In het alge meen zullen het de zoodanige zijn, die in belangrijke mate door het oorlogs geweld zijn getroffen. Geen concentratie van korenmijten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken, heeft aan de burgemees ters het volgende schrijven gericht: Gelijk tot dusver te doen gebruikelijk is, worden de korenmijten veelal zeer dicht bij elkander geplaatst, omdat zulks voordeel oplevert bij het dorschen. Door de kans op luchtaanvallen met alle gevolgen van dien, is het thans ech ter niet zonder gevaar, al te veel mijten op één zetplaats bijeen te brengen. Naar de praktijk reeds heeft uitgewezen, kun nen, bij gebreke van genoegzaam brand- bluschmateriaal te velde, door één brand bom groote hoeveelheden graan verloren gaan. Daarom is het wenschelijk, dit jaar niet meer dan hoogstens 10 mijten op één plaats bij elkaar te zetten. Om het overslaan van een eventueelen brand te voorkomen, verdient het boven dien aanbeveling, de zetplaatsen op een Xi aaa kaar te bepalen." Jaarverslag van het t.b.c.-fonds van het N.V.V. ^^^se-hestrijdingsfonds van het Ned. Verbond van Vakverenigingen heeft v,erde jaarverslag uitgegeven !939. Hierin wordt nogmaals dê de kinderen van leden8 maaF. Ook sfeer van het fonds "t»" At^oelin.«s- het eind van het vorise betrekken. Aan 90 kinderen door hpt J?ar waren reeds SsmMd^ - «e. aanu”. - De Een record-druivenkas Tenslotte brachten wij nog een be zoek aan den trots van den Proeftuin Westland, n.l. een record-druivenkas. Zelden had men een druivenoogst gehad als dit jaar op den tuin. Een onnoemelijk aantal schitteren de, topzware trossen geurige witte druiven hingen in deze kas. Het was een lust voor de oogen. Men was daar om zoo verheugd over dezen grooten oogst, omdat er verleden jaar aan fruit een bijzonder lage opbrengst was. Waarin deze verandering zat, wist men niet. Dezelfde maatregelen waren ge nomen, dezelfde kas, dezelfde verzor ging. Maar ja, de natuur is vol gehei men en stelt den mensch steeds voor raadselen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkrade (toez.) ds. H.a, Vliet te Asten. Aangenomen naar Terneuzen (als hulp, pred. voor Sluiskil) de heer J. D. v. d. Bank, cand. te Soestdijk. Bedankt voor Oppenhuizen (toez.) ds. K. G. Kwint te Slochteren; voor Putters- hoek ds. A. J, Brinkman te Zegveld. Beroepen te Raalte (toez.) ds. H. A, Visser te Angerlo; te Katwijk aan Zeeds. J. G. Adema te Zuidhorn. Beroepen te Broek op Langendijk ds. J. v. d. Velden te Nijega (H. O. N.) Beroepen te Bellingwolde-Oude Schans: ds. W. H. Sorber, te Arkel-Kedichem; te Heerlen ds. P. Fagel, te Veere; te Vlaar- dingen ds. J. C. ter Louw, te Garderen; te Vrieschloo ds. Ph. J. Greeven te Kol- horn. Aangenomen naar Wierden ds. j. Talsma, te Neder-Langbroek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te ’s-Gravenhage-Oost de heer J. H. Velema, cand. te ’s-Gravenzande. Beroepen te Nieuwpoort en te Ermelo, de heer H. van Leeuwen, cand. te Rijswijk (Z.H.). Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Rotterdam (2de pred. plaats) de heer O. Visser, cand. en hulp-, pred. aldaar. DoopsgezindeBroederschap. Aangenomen naar Wageningen ds. B. Dufour, te Sappemeer. EXAMENS Boekhouden M. O. 1940 K. 7. Geslaagd de heerenS. L. Achilles te ’s-Gravenhage, J. J. Biever te Scheve- ningen, H. C. Bloemendaal te Enschedé, S. de Boer te Zevenbergen, H. M. Bran denburg te Haarlem, M. H. Brouwer te Rotterdam, C. Dekker te Amsterdam, W. F. van Dort te Wilnis, J. C. Eman te ’s-Gravenhage, H. A. Frieling te Eenrum, E. van der Grift te Rotterdam, H. W. F. Wils te Breda en D. Woudstra te Oude- schoot. Hoofdakte. Geslaagd voor beide gedeeltenTh. N. van Schaick te ’s-Gravenhagevoor ge deelte BH. Wanders te ’s-Gravenhage; voor gedeelte AH. G. M. Wubben te Delft Hoogduitsche taal M. O. a. Geëxamineerd voor de huisakte 2 can didates die beiden zijn afgewezen. examens zijn hiermede afgeloopen. Hoogduitsche taal L. O. Geslaagd alhier de heeren G. J. v. d. Bos te Enschedé, J. de Jong te Haarlem, J. W. Schaafsma te Apeldoorn en J. Zwa german te Zuid-Scharwoude en de dames Th. W. Jansen te Nijmegen, A. W. Blom te Oss en F. W. Smulders te Hilversum. Boekhouden M. O. K. 12. Geslaagd de heeren W. Th. Canton te Sittard, D. Hek te Berlicum, M. de Kool te Gouda en W. J. Krüll te Heerlen en de dames A. J. E. Helsloot te Amsterdam, K. J. v. d. Zwan te ’s-Gravenhage en H. G. H. v. d. Hoek te Bussum. De examens in de voorvakken werden gehouden te Amsterdam op 6, 7, 8 en 9 Mei j.l. schriftelijk en 19 Juni j.l. monde ling. Geslaagd zijn voor Fransch H. van Nes, UtrechtDuitsch H. van Nes, Utrecht, mej. J. J. van Setten, Loenen aan de Vecht, J. Melse den HaagEngelsch P. A. Weber, Utrecht; staatsinrichting, R. N. Degens, Rotterdam, Ph. M. Groene veld, den Haag sociale economieR. N. Degens, RotterdamrechtH. P. M. Bar- telsman, den Haag, H. A. Beusekamp, Rotterdam, J. J. P. van Oyen, Leidenor ganisatie en techniek van den handel: W. H. Feenstra, Zeist, L. Mock, Amster dam belastingrechtH. M. H. Jakobs, den HaagboekhoudenB. van Duuren, den Haag, W. H. Feenstra, Zeist, H. Mac Lean, Rotterdam, R. Overbeek, Schie- broek, J. J. P. van Oyen, Leidenfinan cieele rekenkundeW. H. Feenstra, Zeis^ H. Mac Lean, Rotterdam, H. P. Masten broek, Amsterdam, R. Overbeek, Schie- broek, J. M. Wittenaar, Groningen, drs. X Bloemer, Utrecht. De examens in de hoofdvakken werden gehouden te Amsterdam op 1, 2, 3 «n 4 Juli j.l. schriftelijk en 17 Juli j.l. monde ling. Geslaagd zijn voor accountancy B: J. V. Huysman, den Haag, A. Meer burg, Utrecht, J. Melse, den Haag ac countancy C J. V. Huysman, den Haag* A. Meerburg, Utrecht, L. de Vries, Am sterdam. Zaterdag 3 Augustus j.l. is de heer Joh- G. Henseler te den Haag na verdedigina van zijn scriptie „Eenige opmerkingen over de accountantscontrole op de goede-’ renbeweging, meer in het bijzonder ini| verband met den groei van de opvattin gen dienaangaande, in de Vereenigde Sta ten in de laatste 15 jaren” geslaagd voot het examen D, zoodat hem het diploma der vereeniging kon worden uitgereikt Nijverheidsonderwijs. Geslaagd voor het examen Na, 2e ged, de dames J. M. J. van Amelsvoort, Breda, W. C. M. Bakx, Haarlem, J. Boelens, Gro ningen, J. M. Bol, Rotterdam, H. Boom, Lochem, H. Bosman, den Haag, M. E. H. Braun, Maastricht, J. M. Coppoolse, de Bilt, M. A. D. Dubois, Utrecht, J. G. Dijk- sterhuis, Groningen, F. C. M. Geurts, ’s-Hertogenbosch, J. J. Groeneveld, Rot terdam, L. Helder, Hoogkerk, J. K. Hel derman, Rotterdam, H. J. Heijtenis, Utrecht, H. A. van Hezewijk, Nederasselt, G. M. Honings, Utrecht, E. M. van Kem pen, Nijmegen, M. P. Korfage, Breda, M. :E. Mashemke, Haarlem, W. P. J. van Meel Breda, C. J. Meskers, Breda, A. Mo lenaar, Rotterdam, E. Peterse, Rotterdam, J. E. van der Pijl, Zuilen, M. C. Ruiten beek, Doorn, S. Schipper, gem. Tenboer, M. M. C. A. Schreuder, Breda, S. H. E. Schukking, den Haag, H. A. M. Schutte- -ccu }aar> ’s-Hertogenbosch, H. M. Spigt, Haar- afstand van tenminste 200 meter van el- lem’ Tiecken, Hoogezand, S. Tijm- -stra> Oosterwolde, J. C. H. M. Vinken- burg, ’s-Hertogenbosch, G. Wasserval, Hil- legersberg, G. A. M. T. Weekers, ’s-Her togenbosch, A. Wijsmuller, Eindhoven, F. Bettink, Heemstede, A. M. J. Duykers, Kerkrade, L. M. A. Ebberink, Enschede, C. F. A. A. Marijnen, ’s-Hertogenbosch, A. A. C. A. Metz, den Haag, J. M. Rasch, ’s-Hertogenbosch, F. Scheltinga, den Haag, J. H. A. Slootman, Rotterdam, J. H. Spie renburg, Haarlem, J. C. Stapel, Hillegers- berg. Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten: Geslaagd alhier voor diploma A: de da- en J. C- en de heeren L. M. F. Beche- rer, H. H. Götte, T. H. A Klih- e* H. W. Voor diploma b:

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6