HAAGSCHE COURANT si Ji De inventarisatie de textiel- van producten Opleiding tot sportleider IM». f"* as KÉ BINNENLAND STADSNIEUWS noodig is Monument voor De bescherming tegen valsche berichtgeving Op de zoetkracht komt het aan! I Een werk, waarvoor heel veel administratie Dinsdag 6 Augustus 1940. 30 IBM wbO «IR fC' liffi DERDE BLAD F en van De Opbouwdienst - In kistjes 3 stuks vanaf f 4.— tot f 10.50 Origineels flacons vanaf f 0.40 tot f 20.— Thans gaat de Plantsoenendienst inzenbottels verzamelen Het luisteren naar bepaalde buitenlandsche radiostations wordt streng gestraft Wederom Engelsche bommen op ons land HET SPORTCENTRUM VAN DEN OPBOUWDIENST IN DEN HAAG De eerste spade gestoken op heit terrein aan het verlengde van de Sportlaan. DE LINDEBLOESEMOOGST BEDROEG 50 MUD Op initiatief van de manschappen van de 13e batterij van de luchtdoel- ariiUerw is in het Park Leeuwenbergh te Voorburg een gedenksteen ongericht ter nagedachtenis afin de gesneuvelde kameraden wm baUmj. „wo- Dat Toespraak van majoor Breunese 'Hedenmorgen werd op het terrein aan het verlengde van de Sportlaan te ontbreekt, maar deze kleur zullen de Personeel mag niet vragen met auto’s mede te rijden. De leiding van den Opbouwdienst deelt mede De aandacht wordt er op gevestigd, dat het aan het personeel van den Opbouwdienst ten strengste verboden is auto’s aan te houden met de bedoe ling om mede te rijden. Het is in het eigen belang van de automobilisten gewenscht, medewer king te verleenen om dit verbod nauw gezet te doen handhaven. s-Gravenhage, waar het nieuwe sport centrum van den Opbouwdienst geves tigd zal worden, de eerste spade gesto ken. Daarvoor bestond zeer groote be langstelling, in het bijzonder uit de kringen van den Opbouwdienst zelf. Op het terrein bevonden zich met den commandant van den Ophouw dienst, majoor J. N. Breunese, de se- cretaris-generaal van het ministerie van Algemeene Zaken, jhr. mr. A. M. De „Lange Jan” te Middelburg wordt gerestaureerd Thans staat vast, dat ook de Abdijtoren te Middelburg, beter bekend als „Lange Jan”, die door de ramp op 17 Mei voor het grootste deel werd vernield, zal worden gerestaureerd. Aan architect Jan de Meyer te Amsterdam, die reeds verschillende be langrijke kerk- en gevelrestauraties heeft uitgevoerd, is zoo meldt de .,Msb.” opge dragen een plan voor de restauratie te maken en de noodige voorzieningen te treffen opdat de restanten van den toren in de komende wintermaanden door storm en weersinvloeden niet verder zullen wor den beschadigd. Over de restauratie van de Koorkerk en de Nieuwe Kerk worden nog onderhan- delingen gevoerd met de kerkvoogdijen. Vijf bommen op Enschedé Weder is een groot aantal bommen in de afgeloopen twee nachten op ons land neergekomen. Bijzonder zwaar getroffen is een woonwijk in Enschedé, waar vijf bommen neerkwamen. Vier woningen werden vernield, de ruiten van een honderdtal huizen sprongen en een bewoner werd door scherven gewond. Bij Assendelft is een 20-tal huizen licht beschadigd. In de omgeving van Nieuwer-Amstel zijn weder bommen in het vrije veld neergekomen. Hetzelfde geschiedde bij Puttershoek, Nieuwenhoorn en Gen- dingen en nabij Breda. Eenige in brand geraakte schuren zijn snel gebluscht. i /«■i Het „Landstormblad” verschijnt niet meer Nu op bevel van de Duitsche bezettings- autoriteiten ook de Bijzondere Vrijwillige Landstorm is opgeheven, zal het orgaan daarvan, „Het Landstormblad”, dat in zijn 17en jaargang was, na het Augustusnum mer niet meer verschijnen. Cellulose voor de Kunstzijde>-industrie. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat cellulose, voorzoover bestemd voor de kunstzijde-industrie, alsmede stapelvezel van alle soorten (vistra, sniafil, celwol, enz.) vallen onder het begrip kunstzijde, bedoeld in artikel 1 van de Kunstzijde- beschikking 1939 no. 1. Alle bepalingen van deze beschikking zijn derhalve op bovenbedoelde artikelen van toepassing. In Crysfalloseffen ontvangt U voor Uw geld de hoogste waarde aan de zuiverste zoetstof. 500 Crysfalloseffen komen overeen met 7 pond suiker en kosten f. 0.43. Één zoo'n klein Crysfallosefje heeft dezelfde zoetkracht als 2 klontjes suiker. De betreffende verordening laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het is een luisterverbod en dus is ’t óók verboden te luisteren naar muziekuit voeringen van stations, die niet zijn gelegen binnen de hierboven genoem de gebiedsdeelen. Het luisteren naar zenders in neutrale landen en naar Italiaansche stations is dus eveneens verboden. Er wordt aan herinnerd, dat over tredingen' streng zullen worden ge straft. In Duitschland bestaat een overeenkomstige verordening en daar zijn zeer zware straffen gevorderd in gevallen van overtreding. Dit zal ook hier het geval zijn. Met deze ver ordening, die thans, naar men ons verzekerde, in vollen omvang scherp zal worden toegepast, valt niet te spotten. ah De Gemeentelijke Plantsoenendienst is eenige weken bezig geweest met het oogsten van lindebloesem. Op verschillende punten in onze stad kon men, zooals men zich nog wel her inneren zal, arbeiders met lange knip messen op hooge ladders aan het werk zien. De oogst, zoo deelde de Plantsoenen dienst ons mede, is nogal meegeval len. Deze bedroeg 50 mudzakken voL Nadat de lindebloesem gedroogd is - Snouck Hurgronje, de commandant van het le district, majoor L. van Hulst, vele officieren van den staf en majoor H. J. Strootman, commandant van het 4e korps, van welk korps de man schappen het terrein zullen egaliseeren en bewerken voor den bouw van het nieuwe sportcentrum, terwijl daar ook stonden opgesteld de leerlingen van het sportleidersinstituut in hun koren blauwe overalls, onder leiding van hun commandant, den le-luitenant Serré. Voorafgegaan door het muziekkorps van het le district onder den kapel- meester-adjudant H. van Vessem, mar- cheerden ongeveer 300 manschappen met geschouderde spaden onder com mando van majoor H. J. Strootman, naar het terrein. binnenlandsche als van buitenlandsche herkomst. En voorts de goederen, welke in de week van 5 tot 11 Augustus bij den winkelier worden afgeleverd en de consignatiegoederen. Voor het opmaken van de voorraad- opgaven moet een boek, een schrift, een kaartsysteem worden aangelegd, waarin alle artikelen met naam, per kwaliteit en met voldoende onder scheiding worden vermeld. Daarach ter moet worden ingevuld de hoeveel heid en de prijs, op basis waarvan de inventarisatiewaarde werd vastge steld, per eenheid (stuks, dozijn, me ter enz.) en deze prijs van de totale hoeveelheid per artikel. De winkelier kan dus niet volstaan met een opga ve van bijv. 100 dozijn kousen, maar deze moeten worden gesplitst in soor ten (dames- en kinderkousen enz.), in kwaliteiten (bij merk of nummer van den fabrikant) en naar de grondstof. Aangesneden stukgoederen moeten worden aangemeien, wat betreft de hoeveelheid in metermaat. Indien het op deskundige wijze mogelijk is, mag de metermaat ook worden getaxeerd. Maar in dat geval ligt het risico van controle geheel bij den winkelier. In een van de confectiemagazijnen deelde men ons mede, dat de inventa risatie betrekkelijk eenvoudig was, aangezien de voorraad bestaat uit een betrekkelijk klein aantal soorten. Bo vendien is de voorraad klein, aange zien de opruiming voorbij is en een nieuw seizoen voor de deur staat. Na tuurlijk weet de directie van iedere goed ingerichte zaak precies hoeveel er aanwezig is, maar voor deze in ventarisatie zijn nieuwe normen aan gelegd. Alle producten zijn onderver deeld in groepen. De producten wor den groepsgewijs in de rekken opge hangen of op de toonbanken gelegd. Verkoopsters gaan met lijsten rond, waarop alles nauwkeurig opgeschre ven wordt. Van ieder artikel wordt de inkoopwaarde vermeld, terwijl tevens opgegeven moet worden hoeveel de to tale inkoopwaarde is. Ook de artike len, welke na elf „Augustus nog vrij zijn en welke men dus zonder textiel- kaart kan koopen moeten geïnventari seerd worden. Zooals gezegd voor een confectiemagazijn is de zaak vrij een voudig. Men hoopt in dat magazijn dan ook vanavond reeds alles klaar te hebben. De artikelen moeten dan echter weer op hun plaats gebracht worden, er moet voor gezorgd wor den, dat het publiek direct weet hoe veel punten een bepaald artikel waard is enz, enz. Voor de groote warenhuizen en de winkels waar men duizend en een tex tielartikelen verkoopt is de zaak ech ter niet zoo eenvoudig. Men zal daar de zes werkdagen van deze week hard noodig hebben om op tijd klaar te komen. Uitstel is niet mogelijk, zoodat men daar met man en macht (beter is het misschien te zeggen met vrouw en macht) aan het inventari- seeren is geslagen, d.w.z. tellen, reke nen en lijsten invullen. Oker-geel is de kleur van het formu lier voor de inventarisatie van ningstoffeerings-textielgoederen”. van de „geconfectionneerde huishoud- textielgoederen” u Weet welwol len en half wollen dekens, panlappen, badmat, enz. is zachtrose en is onderverdeeld inbeddegoed, tafel goed, keuken- en werkgoed en bad kamer- en toiletgoed. Het formulier van „geconfectionneerde” kleeding van vrouwen ziet geel en loopt van blouse tot pyama. Een groen formulier Tal van formulieren Oppervlakkig bezien lijkt het werk tamelijk eenvoudig. Maar de inventa risatie-formulieren zijn vele. Een wit formulier voor „geconfectionneerde” kleeding. det o.a. weer is verdeeld in (dagelijksche kleeding, vakkleeding,, winkelier en zijn helpers toch wel voor oogen krijgen aan het einde van de week. Onder de opgave van den voorraad naar waarde wordt verstaan het no- teeren van alle textielgoederen, welke voorkomen op alle facturen tot en met 4 Augustus 1940, ongeacht van welke grondstof zij zijn vervaardigd en on geacht of deze goederen al dan niet onder de voorloopige distributierege- ling vallen en zoowel de artikelen van De verkoop en de aflevering van textielproducten is deze week stopge zet om de winkels en magazijnen in de gelegenheid te stellen hun voor raden te inventariseeren. Na 11 Augus tus zal, zooals men weet, alleen op punten gekocht kunnen worden. Het stadsbeeld in den Haag heeft door de sluiting van de tallooze textielmaga- zijnen en -winkels een wijziging onder gaan. De étalages zijn voor een deel leeggehaald en de poppen omhuld met een zwarte stof om ze te onttrekken aan het oog van het publiek. Overal zijn de zware ijzeren hekken voor de ingangen neergelaten. De winkelier moet inventariseeren, d.w.z. hij moet de waarde van zijn ge- heelen voorraad textielgoederen invul len op een formulier. Ieder zal dus begrijpen, dat hij meer werk heeft te verrichten, dan zij, die slechts enkele vragen behoefden te beantwoorden. De winkelier zal met zijn staf van kantoor- en winkelpersoneel de geheele week tellen, rekenen, controleeren en facturen nazien, om daarna lange sta ten in allerlei kleur „naar waarheid” in te vullen. Zoo moet hij zooals gezegd op-, geven de waarde van zijn geheelen- voorraad textielgoederen op 5 Augus tus, waarbij als waarde dient te wor den genomen de inkoopprijs, afgerond in guldens, zooals deze op de inkoop facturen staat vermeld, franco thuis. Mocht deze methode om een of an dere reden bezwaar opleveren, dan kan hij den voorraad taxeeren op de zelfde wijze, als hij dit zou doen bij een waardeering volgens goed koop- mansgebruik voor een zuivere balans. Zoo de inkoopprijs van een artikel niet te vinden is of niet vaststaat, kan voor deze artikelen de verkoopprijs worden genomen met aftrek van de gebruikelijke winstmarge, om op deze* wijze tot den inkoopprijs te komen. Toespraak van den commandant Majoor Breunese inspecteerde den troep en hield een korte toespraak, waarin hij als de taak van het sport centrum aanwees, krachtige, flinke^ taaie Nederlanders te vormen. „Het is heerlijk voor u”, aldus ma joor Breunese tot zijn mannen» „met dezen arbeid iets tot stand te brengen voor land en volk. Steekt met die ge dachte den eersten schop in den grond. Werkt met elkander ongeacht rang en positie, met vreugde en opgewektheid in saamhoorigheid en eensgezindheid.’’ Majoor Breunese eindigde zijn toe spraak met aen uitroep„Leve het vaderland”, welke door allen werd overgenomen. Onder de tonen van een vroolijken marsch gingen de mannen, met ont- bloote bovenlijven met schoppen en kruiwagens aan den arbeid voor den bouw van het nieuwe sportcentrum. De persdienst van Nationaal Front meldt, dat het niet van hem afkom stige) bericht, melding makende van het uittreden van dr. Alfred A. Haigh- ton uit Nationaal Front, ten eenen male op een misverstand berust. Dr. Haighton is lid van Nationaal Front. Scherpe toepassing van de bestaande verordening Van bevoegde Duitsche zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat er in breede kringen nog misverstand bestaat ten aanzien van de verordening, afge- kondigd in het „Verordeningenblad” nr. 9 van 6 Juli j.l. en regelende de bescher ming van het Nederlandsche volk tegen onjuiste berichtgeving. Aangezien deze verordening gestreng zal worden toe gepast, is het nuttig er met nadruk de aandacht op te vestigen, dat uitsluitend mag worden geluisterd naar uitzendin gen van stations binnen het Nederland sche bezette gebied en naar stations, ge legen binnen het Groot-Duitsche Rijk, het protectoraat Bohemen-Moravië en binnen het gouvernement van het bezette Poolsche gebied. Uiteraard mag ook ge- luisterd worden naar zenders op deze stations aangesloten; Luxemburg, Brus sel en eventueel Oslo. Het luisteren naar alle andere stations is verboden. f No. J7639 Steeds begeerd en steeds welkom zijn de heerlijke geur en de opwekkende frischheid van de klassieke ”4711” - bij het werk - bij sport - op reis - thuis ja overal! 1 F5* W’wi '*z 1 A w W--4 ■r Ps Ér XJ z z z

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9