De Nederlandsche Unie De Londen-T okio spanning ■■l 1940. Woensdag 7 Augustus. No. 17640. In bezet Parijs De toestand in Engeland V oedselvoorziening wordt steeds moeilijker De eerste openbare vergadering De terugkeer der Belgi sche vluchtelingen Mr. J. Linthorst Homan, professor dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven spreken in een geheel gevuld Gebouw Engeland Loopt op een vriendschappelijke oplossing PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Weer verhooging der belastingen Dïiitsche luchtafweer op een dak van een huis in de Fransche hoofdstad Mr. J. Linthorst Homan Noord-Chineesche persstem Rede van mr. Linthorst Homan in (Zie verder 3e blad, pag. 1.) Craigie’s onderhoud met Matsoeoka De anti-Britsche beweging in Japan uit aan Overwicht tijdens de rede-van nir.=XêL>inthorf>t Honian Nog een half millioen in Zuid-Frankrijk Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f 3.15. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et. In verband met de Engelsch-Japan- sche geschillen merkt de „Jung Pao”, een blad te Peking, op, dat Japan niet in het minst van plan is het tot een conflict met Engeland te laten komen. Indien Engeland echter voortgaat met zijn slinksche diplomatie, in stede van duidelijke verhoudingen te scheppen, zal de toekomst zeer donker zijn. Verklaringen van den Japanschen minister van justitie. geleden is, dat ook ons land in den oorlog betrokken is geraakt en dat wij na korten, doch dapperen strijd heb ben gecapituleerd. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels toen de spreker eerbied en dank betuigde voor het offer van hen, die hierbij voor ons gevallen zijn en onze deelneming uitte jegens hen, die op andere wijze getroffen zijn. Laat ons aldus spr. ook onzen eerbied ge tuigen jegens hen, die in den strijd onze Nadat de bijeenkomst met zang van „O schitt’rende kleuren van Nederlands vlag” door Louis van Tulder was ge opend, sprak mr. J. Linthorst Homan, wiens verschijnen achter den catheder met applaus en gejuich werd begroet. Spr. begon met te herinneren aan het Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft gistermiddag een onderhoud van meer dan een uur met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeok^, gehad. Volgens Domei heeft het onderhoud, dat betrekking had op de arrestatie van Japanners door de Britsche autoritei ten, een rustig verloop gehad. De Britsche ambassadeur, Craigie, hoopt op een vriendschappelijk bijleg gen van de spionnage-zaak, zoo meldt de welingelichte „Tokio Asahi Sjim- boen” met betrekking tot den inhoud Van de gedachtenwisseling van gisteren tusschen minister Matsoeoka en Crai gie. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Gisteravond heeft de Nederlandsche Unie haar eerste openbare vergadering gehouden en wel in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s-Gra venhage. De zaal was geheel gevuld; zelfs het podium was dicht door toehoorders bezet. Langs de balcons waren rood- wit-blauwe vlaggen gedrapeerd; twee groote uit de balcon Enkele gearresteerde Engel- schen op vrije voeten Naar de „Japan Times” meldt, zijn enkele in Japan gearresteerde Engel- schen in hun woningen teruggekeerd. Het arrestatiebevel blijft echter onver minderd van kracht. Volgens een communiqué van het mi nisterie van oorlog te Tokio zijn de lei der van de organisatie van het Leger des Heils aldaar, benevens de secreta- ris-generaal en vijf andere officieren van het Leger des Heils gearresteerd onder verdenking van spionnage. De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard, dat drastische maatregelen worden genomen tegen ai degenen die onder den dekmantel der religie zich leenden voor spionnage of die indirect de spionnage begunstigden. tegenstanders waren, doch die ook hun nerzijds hun hoogste offer voor hun vaderland brachten. De Japansche minister van justitie heeft op een persconferentie te Tokio verklaard, dat „zonder de verwezen lijking van een nieuwe politieke struc tuur, elke herordening in het grootere Oost-Azië onmogelijk is”. Hij deelde mede, dat een commissie tot taak heeft gekregen, dit probleem te bestudeeren. Wat de opzienbarende gevallen van Engelsche spionnage betreft, meende de minister, dat deze kwestie spoedig zal zijn opgehelderd en dat alle beweringen van de Engelsche regeering over de Japansche justitie weerlegd zullen wor den. Laatstgenoemde zou Matsoeoka drin gend hebben verzocht, dat de Japan sche regeering zou medewerken aan de vriendschappelijke oplossing van de spionnage-aangelegenheid. Tegelijker tijd heeft Craigie uiteengezet, dat de arrestaties der Japanners door de Brit sche autoriteiten verricht zijn in over eenstemming met de wet op de lands verdediging. Craigie zou verder hebben beweerd, dat het van Engelsche zijde niet ging om represaille-maatregelen. Matsoeoka heeft daarop den eisch ge steld, dat de Japanners terstond moes ten worden vrijgelaten en dat garanties voor de toekomst moesten worden ge geven. Tevens gaf hij uitdrukking aan de verwachting, dat geen verdere arres-, taties zouden verricht worden. Ofschoon De anti-Britsche beweging in geheel Japan neemt een nauwelijks te ver wachten omvang aan, meldt het D.N.B. uit Tokio. Ook voor morgen zijn door verschillende steden en organisaties be- toogingen aangekondigd en resoluties ingediend. Behalve Tokio, Kobe, Osaka, Sjimonoseki en andere steden hebben ook Hirosjima en Foekoeoka een be slist standpunt bepaald tegen de arres tatie der Japanners. Tegelijkertijd wer den resoluties gezonden aan den pre mier en de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken. De „Tokio Asahi sjimboen” meldt, dat de Britsche honoraire consul in Sjimonoseki is afgetreden en tegelijker tijd de door hem geleide handelsmaat- schappij zal ontbinden. In Tokio is een nieuwe „anti-Britsche vereeniging der burgers van Tokio” gevormd, waarvan alle gemeenteraadsleden lid zijn. Alle in Tokio aangenomen resoluties eischen de onmiddellijke vrijlating van de ge arresteerde Japanners en de opheffing van den Britschen invloed in Oost-Azië. De nationalistische vereeniging Mei- rinkai, die hoofdzakelijk bestaat vroegere officieren, onder leiding van generaal Tanaka, heeft besloten leden van het kabinet, van den genera- len staf van het leger en den staf van de marine, benevens aan diplomatieke vertegenwoordigingen eischen te over handigen betreffende afweer van Brit sche represailles. De „Hotsji sjimboen” roept het Ja pansche volk op om de autoriteiten te steunen bij het onderdrukken van de Engelsche spionnage. Als noodzakelijk De Belgische organisatie voor den terugkeer van vluchtelingen deelt me de, dat dank zij de hulpvaardigheid van de Duitsche autoriteiten de terug keer van vluchtelingen in versnelde mate kan geschieden. In totaal zijn tot dusver 100.000 Belgen naar hun woonsteden teruggebracht, waarvan alleen tusschen 25 en 29 Juli 38500. Naar de organisatie verder meedeelt, bevinden zich op het oogenblik altijd nog 525.000 Belgische vluchtelingen in Zuid-Frankrijk. Daar de terugkeer van vluchtelingen in het onbezette ge bied van Fransche zjjde wordt be moeilijkt, hebben de meeste Belgische steden thans besloten om zelf het ini- e, ciav*»; tiatief te nemen om den terugkeer van beschouwt het blad de arrestatie van hun inwoners te bewerkstelligen. Met betrekking tot de Londensche berichten over straffen op het verspil len van levensmiddelen, schrijft de „New York Daily News” Berichten uit Londen hebben aangetoond, dat de Engelsche voorraden aan levensmid delen veel geringer zijn dan de regee ring toegeeft. De vooruitzichten op een aanvulling zijn met het oog op de ver scherpte blokkade van Engeland niet rooskleurig. De minister van scheep vaart, Ronald Cross, heeft bovendien toegegeven, dat al de tonnage gebruikt wordt voor munitie en vervanging van materiaal en dat er slechts weinig voor den invoer van levensmiddelen over blijft. Lieden, die braakliggende gron den niet in cultuur brengen, worden gerechtelijk vervolgd, hotelvoorraden worden gedistribueerd. Ook de Engel sche groentenoogst zal in geen opzicht den invoer van vredestijd nabijkomen. Maandag treedt een nieuwe verorde ning in werking. Op grond hiervan worden hooge straffen gesteld op het laten bederven van levensmiddelen. Hij, die deze verordening ovértreedt, kan gestraft worden met een gevangenis straf van 2 jaren of met een geldstraf van vele honderden ponden. Leger des Heils-officieren gearresteerd. De wil naar meer saanihoorigheid Spr. ging vervolgens na wat zich voor den oorlog bij ons afteekende, teneinde het uitgangspunt te bepalen voor het werk der Nederlandsche Unie. Welnu, het is onmiskenbaar, on loochenbaar, dat in de laatste jaren zich bij ons, gelijk alom in Europa, de dui delijke wil toonde naar meer en ster ker saamhoorigheid in ons volk, naar staking van de partijtwisten, naar wer- kelijken en wezenlijken gezamenlijken opbouw. O zeker, in de politiek was daarvan nog bitter weinig merkbaar, het was blijkbaar tot de eigenlijke po litici nog niet voldoende doorgedron gen, anders zou menig onverkwikkelijk tooneel der laatste jaren ons gespaard zijn gebleven, maar het leefde in het volk zelf. Overal, alom in het land, overzee en hier, was het diepe krach tige verlangen aanwezig naar een eens gezind Nederland, juist in deze zware tijden. Toch stond dat gevoel, dat ver langen, los van de internationale moei lijkheden en dreigingen, het was waar lijk naar binnengericht, naar het eigen vaderlandsche volk, niet naar buiten. den leider van het Engelsche ministerie van propaganda in het Verre Oosten, Redman. Bovendien eischt het blad, dat alle scholen, die door Engeland, Frank rijk of de Vereenigde Staten worden onderhouden, of onder hun invloed staan, worden gesloten. Het Japansche kabinet beraadslaagt Het Japansche kabinet is gisteren bijeengekomen onder voorzitter schap van den minister-president Konoje. De minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, bracht verslag uit over den toestand, ont staan door de arrestatie van Japanners in Engelsche gebieden. Volgens Domei heeft Matsoeoka verklaard, dat het ministerie van buitenlandsche zaken de Britsche regeering een mededeel ing heeft doen toekomen over het Japan sche standpunt ten aanzien van de arrestatie vari Japanners in het Britsche Rijk. Deze arrestaties worden „ontoe laatbaar” genoemd. Japan zal zijn verdere houding afhankelijk doen zijn van de wijze, waarop Enge land in het vervolg optreedt. Naar de Japansche bladen melden, heeft het kabinet besloten scherpe maatregelen te nemen, wanneer Engeland de Japansche eischen niet in willigt. Voor de bijeen komst hebben Konoje en de mi nister van oorlog, Tojo, een lang durig onderhoud gehad. de Japansche regeering, zoo zou hij ver der hebben verklaard, reeds definitieve besluiten genomen heeft ten aanzien van de verdere houding van de Britsche regeering, is Japan voornemens, de ont wikkeling van den toestand eenigen tijd rustig waar te nemen. De perscommentaren toonen verder een uitgesproken anti-Engelsche hou ding. Zij handhaven den eisch tot on middellijke vrijlating der gearresteerde Japanners. De „Myako Sjimboen” schrijft„Het is duidelijk, dat de Engelsche weer- wraakmaatregelen ten doel hebben een nauwere aansluiting bij de as-mogend- heden te verhinderen; hetgeen naar het schijnt bereikt moet worden door eco nomische dreigementsmaatregelen”. Het blad meent echter, dat de versterking van den „driehoek” een politiek is van het kabinet-Konoje, waartoe vast beslo ten is en die door de volksstemming wordt gesteund. Deze politiek wordt ook niet door Engelsche represailles ge wijzigd. Een tekort van meer dan 2.2 milliard. De Londensche bladen maken mel ding van een verdere verhooging van de omzetbelasting, welke op alle ge bruiksgoederen betrekking heeft. Op kleedingstukken en schoeisel van be tere kwaliteit, meubelen, beddengoed enz., komt voortaan 33 1/3 .omzet belasting. Op goedkoopere kleeding stukken 1/6 van de waarde. De minis ter van financiën, Kingsley Wood, ge looft, dat deze belasting 110 millioen pond sterling per jaar zal opbrengen. Ook andere belastingen zullen wor den verhoogd om het tekort van den staat te dekken, dat, naar Kingsley Wood, gisteren in het Lagerhuis mede deelde, 2.2 milliard pond sterling be draagt. dat het thans bijna drie maanden Naar de Londensche correspondent van de „New York Herald Tribune” meldt, heeft de bond van Britsche in dustrieën verzocht, de nieuwe omzet belasting niet te heffen van den groot handel, doch van den kleinhandelsprijs, om te voorkomen dat de reeds ontzag lijk veel duurder geworden verbruiks- artikelen nog meer in prijs stijgen, waartegen het Engelsche publiek in op stand zou kunnen komen. Nederlandsche vlaggen hingen balconhoeken terzijde van het neer. Aan den rand van het podium was een eenvoudige versiering van palmen en gladiolen aangebracht. De sprekers van dezen avond waren mr. J. Linthorst Homan, prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven, de op richters van de Nederlandsche Unie. Men had de goede gedachte gehad tus schen de redevoeringen in eenige kunst volle ontspanning te verschaffen, waar voor Louis van Tulder met zang, Joh. de Zwaan met orgelspel en Kommer Kleyn met declamatie zorgden, in vaderlandschen, Nederlandschen zin; het publiek heeft door langdurig ap plaus telkens van zijn ingenomenheid daarmede laten blijken. Voor den aan vang der vergadering weerklonk mu ziek van de luidsprekerinstallatie. ag HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1