INKOOP HET GAAT OM MIJN LEVEN met KARL LUDWIG DIEHL en THEO LINGEN "UAAGSCUE COURANT VAN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA De oorlog ter zee DUITSCHLAND nog ENGELAND ITALIË. LUXEMBURG. De Engelsch-Egyptische betrekkingen nog altijd Het Spaansch-Portu- geesche verdrag WAAROM AMERIKA ZICH BEWAPENT DE SPOOKTREIN METROPOLE gespannen De wijzigingen in Zuidoost-Europa BELGIS De laatste uren van Dr. Roos RECLAMES. RECLAMES. Zijn scheeps- in Verzet tegen den dienstplicht. ..Het tfteate'i dei givete iepti/>es." Slagschip „Resolution” zwaar beschadigd nomistische Daarom hebben zij hem het doodgeschoten. Zijn vrienden De moeilijkheden der Brit sche koopvaardij. Het D.N.B. meldt uit Londen, dat de minister voor de scheepvaart, Cross, in een interview heeft verklaard, dat de regeering het feit erkent, dat de Britsche koopvaardijvloot na den vo- rigen oorlog in een beklagenswaardigen toestand is geraakt en dat zooiets nooit meer mag voorkomen. Het feit, dat na de ineenstorting van Frankrijk opnieuw een vermindering van de ter beschik king staande handelstonnage is ont staan, heeft nieuwe moeilijkheden ver oorzaakt Daarbij komt nog, dat de veranderde toestand voor de scheep vaart in de Noordelijke wateren en in de Middellandsche Zee lange reizen en omwegen noodzakelijk maakt. De redevoeringen van Lind bergh en Pershing Gibraltar opnieuw gebombardeerd Naar de „Lavoro Fascista” uit Rome bericht, is Gibraltar gistermiddag om 5 uur opnieuw gebombardeerd. Het muni tiedepot werd door bommen getroffen Er is aanzienlijke schade aangericht. Twee vreemde vliegtuigen vlogen gis teravond om 9 uur boven de vesting zonder bommen uit te werpen. Na een hevige beschieting door het Engelsche luchtdoelgeschut vertrokken ze in de richting van de Middellandsche Zee. f f Groote belangstelling voor de Duitsche strooibiljetten De groote belangstelling van de En gelsche bevolking voor de strooibiljet ten, die Duitsche vliegtuigen boven ver. scheidene streken van Engeland hebben uitgeworpen, schildert de correspondent van de „New York Times”, aldus meldt het D.N.B. uit New York, „die meldt, dat boeren en andere kringen der be volking van het Zuiden en Zuidwesten van Engeland alsmede van Wales in de stralen .van de schijnwerpers heele wol ken strooibiljetten zagen, waarvan zij. zich meester maakten. De biljetten be vatten, zooals bekend, uittreksels uit de jongste Rijksdagrede van Adolf Hitler. Tot in den namiddag van 2 Augustus waren de Engelsche regeeringskringen nog niet in het bezit van deze strooi biljetten en werd gepoogd deze door de politie en de luchtwacht te doen ver zamelen. Iemand die een heel pak bil jetten gevonden had, was begonnen zo te verknopen. Algemeen hoorde men do teleurstellende opmerking: Hitler heeft niet genoeg gestuurd. 20024 21802 20028 21861 20036 22406 20113 22645 20283 22778 20542 22904 20830 23271 21084 23518 21131 23578 21255 23878 21350 24160 21461 24733 21543 24828 aan Huil 1 ifl troe- DE HOLLANDSCHE FILM KOMT VRIJDAG A.S IN VAN JUWEELEN, GOUD Uit Washington meldt de „Petit Mar seillais”, dat het verzet tegen de in voering van den algemeenen militairen dienstplicht in alle kringen der Ver- eenigde Staten voortdurend sterker wordt. De senatoren en afgevaardigden ontvangen duizenden brieven en tele grammen, waarin hun verzocht wordt tegen de dienstplichtwet te stemmen. Een Zweedsche koerier, die Maandag uit Egypte te Istanboel is aangekomen, heeft mededeelingen gedaan over de toespitsing der betrekkingen tusschen Engeland en Egypte. Aanleiding hiertoe is voornamelijk de ontwapening van het Egyptischeleger, die, zonder dat acht wordt geslagen op den tegenstand van den Egyptischen generalen staf, door de Britsche autoriteiten wordt door gezet, nadat de Egyptische regeering tot een vergelijk heeft moeten komen over den verkoop van de wapens van haar leger aan Engeland. Dat men van Engelsche zijde ondanks de anti-Brit- sche reactie aan dezen maatregel vast houdt, wordt, naar de koerier mede deelde, niet in de eerste plaats ver klaard door het gebrek aan wapens van de Engelschen, doch door de noodzake lijkheid voor de Britsche autoriteiten om een herhaling van de in den laatsten tijd voorgekomen botsingen tusschen het Egyptische leger en de Britsche troepen onmogelijk te maken. Tegelijkertijd is overal een passieve Ontploffing in een machinefabriek te Triest In een machinefabriek te Triëst heeft zich een ernstig ongeluk voorge daan, dat 5 dooden en 1 zwaargewon de heeft geëischt. In de gieterij ont plofte het veiligheidsventiel van een smeltoven, zoodat het witgloeiende, vloeibare ruwe ijzer uit den oven spatte en de in de nabijheid werkende arbeiders zoo zwaar verwondde, dat zij kort daarop overleden. De toestand van het zesde slachtoffer is hopeloos. Engelschen nemen post van Japansch schip in beslag De Engelsche autoriteiten in Colom bo hebben ondanks het scherpe pro test van den gezagvoerder van hetJa- pansche mailschip „Argentina Maru”. 120 voor Zuid-Amerika bestemde post zakken in beslag genomen en slechts 17 daarvan na een nauwkeurig onder zoek weer teruggegeven. De Britsche autoriteiten verklaren, volgens een te legram van den kapitein, dat de ove rige post aan een later arriveerend Ja pansch stoomschip zal worden over handigd, aangezién een strenge censuur moet worden uitgevoerd. Het Britsche slagschip „Resolution” heeft, naar het D.N.B. meldt, de haven van Gibraltar niet tegelijk met het overige deel van het eskader kunnen verlaten, als gevolg van beschadigin gen, waardoor het schip onzeewaardig is geworden. Men weet nog niet, wan neer de „Resolution” in zooverre her steld zal zijn, dat hij zee kan kiezen. Volgens de „Warschauwer Ztg.” zal dezer dagen een verhuizing van de Joden uit Krakau plaats hebben. Tus schen de Duitsche instanties en den vertegenwoordiger van de Joodsche gemeente zijn de bijzonderheden van het voornemen besproken en voorbe reid. 9000 Joden zijn reeds uit Krakau vertrokken. Alle- Joden kunnen tot den 15den Augustus naar eigen goeddun ken hun nieuwe woonplaats in het ge bied van het gouvernementgeneraal bepalen. Zij mogen al hun have en goed meenemen. Alle grootere steden in de provincie, vooral echter War schau, zijn in de eerste plaats bestemd om den toevoer op te nemen. Eerst worden de ongehuwde werkkrachtige mannen verplaatst, vervolgens onge huwde vrouwen en tenslotte de gezin nen. Deze gezinnen zullen bij elkander mogen blijven. Het D.N.B. meldt uit PraagOffi cieel wordt bekend gemaakt, dat de leider van het district Groot-Praag van de Tsjechische nationale gemeenschap, dr. Nestaval, is gearresteerd, daar zijn organisatie te Praag werd misbruikt voor doeleinden, welke tegen het Rijk waren gericht. De waarnemende voorzitter van het Duitsche Roode Kruis, Grawitz, heeft op uitnoodiging van het internationale comité van het Roode Kruis eenige dagen te Genève doorgebracht. In het bijzonder heeft hij de inlichtingencen trale voor krijgsgevangenen en ge ïnterneerde burgers bezichtigd. Hij kon zich opnieuw overtuigen van de voor beeldige werkwijze van dit instituut. Vele slachtoffers bij een ramp in Chili Een scheepsramp, waarbij het 800 ton groote Chileensche passagiers schip „Mora leda” verging, heeft vele menschenlevens geëischt. Tot nu toe zijn 66 dooden en vermisten geteld. Het schip was in het Smithkanaal op een rots geloopen, welke zich onder water bevond. Er konden 93 menschen worden gered. Het schip zonk zoo snel, dat het onmogelijk was door de radio een noodsignaal uit te zenden» den loop van het jaar heeft geleden. De „Börsenztg.” schrijft voorts, dat de Spaansch-Portugeesche overeenstem ming slechts als een deel van de begin nende Europeesche machtsverschuiving gezien moet worden. Dergelijke mijlpa len in de ontwikkling zijn, afgezien van hun groote beteekenis voor het oogen- blik, slechts een begin, slechts een stap op den weg, die de landen van het Ibe rische schiereiland zal bevrijden uit den toestand, die hun door Engeland was opgedrongen. Roemeensch-Hongaarsche besprekingen Het vertrek van den Roemeenschen gezant te Rome, Bossi, naar Boedapest, wordt door de Hongaarsche bladen als een eersten stap gekenmerkt op den weg die leidt in de richting van een territoriale herziening in Zevenbur- gem. De persoon van Bossi beschouwt men daarom als bijzonder geschikt, om dat hij in vorige jaren geruimen tijd gezant van Roemenië in Boedapest is geweest. Over de voorstellen zelf, welke de Roemeensche afgevaardigde naar Boe dapest meeneemt, blijft men het stil zwijgen bewaren. Men gelooft echter, dat Bossi voorloopig gen andere voor stellen te doen heeft dan die samen hangen met de oplossing van de vraag, wanneer en waar de Hongaarsch-Roe- meensche revisie-onderhandelingen zul len beginnen. De ambassadeur der Vereenigde Staten, Cudahy, heeft volgens Ameri- kaansche persberichten gisteren te Londen in een persconferentie mede deelingen gedaan over het optreden van de Duitsche troepen in België. Cudahy stelde voorop, dat men mis schien aanneemt, dat hij Duitschge- zind is, maar het Duitsche leger heeft zich in geen enkel opzicht misdragen. Cudahy heeft tot op het oogenblik, dat het corps diplomatique te Brussel midden Juli werd teruggeroepen, Bel gië in alle richtingen bereisd. Hij verklaarde van de Belgische bevol king op al zijn vragen naar slechte behandeling door de Duitschers een ontkennend antwoord te hebben ont vangen. Geen enkele plundering is voor gekomen en evenmin zijn burgers neergeschoten. Cudahy verklaarde woordelijk: „Ik ben in den wereld oorlog soldaat geweest en ik geloof, dat de Duitschers zich beter gedragen dan de soldaten der Vereenigde Sta ten het zouden hebben gedaan”» Vrees voor een massalen Duitschen luchtaanval De Columbia Broadcasting Company heeft Maandagavond in een bericht uit Londen den angst bevestigd, die in verantwoordelijke Britsche kringen heerscht over een massalen aanval van het Duitsche luchtwapen. Britsche re geeringskringen hebben, zoo verklaarde de spreker, het Britsche volk opnieuw gewaarschuwd, zich geen verkeerde voorstellingen te maken over de hevig heid van een Duitschen massalen aan- val. Het Duitsche luchtwapen heeft tot dusver in geen geval erg geleden, zoo wordt in de officieuze Britsche verkla ring gezegd, en het moreel van de Duitsche vliegers is, naar uit het drag van gevangen genomen piloten blijkt, door de verliezen geheel onge schokt. Verklaring van minister Huil Het D.N.B. meldt uit Washington: De zoo juist uit Havanna teruggekeer de minister van buitenlandsche za ken Cordell Hull heeft een formeele verklaring af gelegd, waarin hij de gevaren, welke naar zijn meening de Vereenigde Staten bedreigen, in de zwartste kleuren schilderde en betoog de, dat deze gevaren onverwijld aan den dag zouden treden als het Ameri- kaansche volk zich er niet tegen wapende. In Havanna, zoo zeide Huil, zijn alle Amerikaansche landen over eengekomen, dat passende voorberei dingen voor een verdediging van het Amerikaansche continent niet tijdig genoeg genomen kunnen worden, wil men het van buiten dreigende gevaar keeren. In Havanna is men eenstem mig van meening geweest, dat een onverwijlde versterking noodig is van de solidariteit tot het verkrijgen van een continentale verdediging en tot het opstellen van concrete plannen voor alle 21 naties, in het belang van den vrede op het Westelijke halfrond. Huil beweerde vervolgens, dat men het erover eens was geweest, dat in dien de vreedzame landen van Europa ter zelfverdediging op corporatieven grondslag georganiseerd waren ge weest, hun positie en die van Europa thans aanzienlijk anders geweest zou zijn. De eenige veilige weg, aldus Huil, om te vermijden, dat Amerika door „de wilde destructieve krachten, die thans in het buitenland aan het werk zijn” in ernstige moeilijkheden of in een oorlog betrokken geraakt, is het voornemen zoodanig te bewapenen, dat deze krachten niet een deel van het Westelijke halfrond durven te vallen. Tenslotte verzocht eiken burger paraat te zijn om zich voor dit doel offers te getroosten. In politieke kringen verklaart men, dat en ZILVER president Roosevelt Hull tot deze rede heeft geïnspireerd. In de Maandag gehouden perscon ferentie heeft president Roosevelt de onlangs gehouden conferentie te Ha- Boodschap van het sym bolische stadsbestuur van Gibraltar aan Franco. Het blad „Informaciones” geeft den inhoud weer van een boodschap van den „symbolischen Spaanschen burge meester van Gibraltar” aan generaal Franco. Het symbolische stadsbestuur van de vroegere Spaansche vesting verblijft sinds den 4den Augustus 1704, den dag der bezetting van Gibraltar door de Engelschen, te San Roqué in de buurt van Gibraltar. In de boodschap wordt o.a. gezegd Het symbolische stadsbe stuur volgt met vurige gevoelens de huidige gebeurtenissen, die de vervul ling van een nationaal eeuwenoud ver langen tot doel hebben. Moge de dag niet ver meer zijn, waarop het symbo lische stadsbestuur van Gibraltar zijn stoffelijk eigendom in bezit kan nemen. De door kolonel Lindbergh en gene raal Pershing Zondag uitgesproken redevoeringen hebben in de geheele Noord-Amerikaansche pers een leven dige reactie gewekt. Een deel der bladen, zooals de „New York Times” staat de opvatting van Pershing voor, dat de Vereenigde Staten oude torpe- dobootjagers aan Engeland moet afstaan en zoover mogelijk moet bewapenen, aangezien het lot van de Engelsche vloot van de grootste beteekenis is voor de Vereenigde Sta ten. Noord-Amerika, aldus het blad, bewapent alleen tegen het gevaar, dat zou ontstaan uit een mogelijke neder laag van Engeland. Andere bladen, vooral die uit het Middenwesten, gaan tegen deze op vatting in. Zoo schrijft de „Chicago Tribune”, dat Lindbergh uitdrukking heeft gegeven aan zijn diep geloof in Amerika en aan de overtuiging, dat de Vereenigde Staten sterk genoeg zijn om hun belangen en levensopvat ting te beschermen. Pershing’s voor stel komt neer op een oorlogsdaad. Het onafhankelijke blad „Denver- Post” noemt Pershing’s voorstelling van zaken denzelfden onzin, waardoor Amerika in den wereldoorlog is mee gesleept. De onderminister van buitenland sche zaken, Welles, heeft tijdens een persconferentie ontkend, dat tusschen de departementen van buitenlandsche zaken en marine onderhandelingen zouden worden gevoerd over het leve ren van 50 torpedobootjagers aan Engeland. „Waarschuwing uit Lissabon” Onder het opschrift „Waarschuwing uit Lissabon” publiceert de „Börsenztg” een belangwekkende beschouwing over de oorzaken en gevolgen van het aan vullende protocol, gevoegd bij het Spaansch-Portugeesche vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag. Het blad ziet in de overeenstemming, welke in het protocol tot uiting komt, een afwijzing van de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog. De En gelsche strategie op het Iberische schier eiland is geen vakgeheim. Haar schema is hetzelfde, dat in den loop van dezen oorlog en reeds daarvoor vaak is toege past, zij het ook vergeefs. Het recept is ook hier uitbreiding van den oorlog en als slachtoffer was in dit geval „de oudste bondgenoot van Engeland”, Por tugal, uitgekozen. Het is duidelijk, al dus het blad, dat het protocol van Lissa bon de strekking heeft, eens en vooral aan dergelijke berekeningen een einde te maken. Als het wegens Gibraltar tot verwik kelingen komt, is alles, wat de diploma tie vermag, gedaan om Spanje in den flank te dekken. De redactie van het protocol doet dat onmiddellijk in het oog vallen. En daarin ligt de buitengewoon groote beteekenis, die aan dit document in de tegenwoordige omstandigheden en ook voor de naaste toekomst moet wor den toegekend. Reeds thans kan men zeggen, dat het protocol zich waardig aansluit bij den keten van zware diplo matieke nederlagen, die Engeland in De chef van het burgerlijk bestuur gouwleider Simon, heeft overeenkom stig het Duitsche karakter van Luxem burg bepaald, meldt het D.N.B., dat in de toekomst uitsluitend de Duitsche taal de officieele-, rechts- en school taal in het land Luxemburg zal zijn. De dag- en weekbladen zullen voortaan alleen nog maar in de Duitsche taal verschijnen, de opschriften op de hui zen en de straatnaambordjes zullen alleen nog maar in het Duitsch gesteld zijn. In de feestelijk versierde hoofdstad Luxemburg zijn gisteren afdeelingen van de Duitsche politie binnen ge marcheerd. Bij de plechtigheid, die volgde op het binnenrukken heeft het hoofd van het Duitsche burgerlijke be stuur een rede gehouden, welke luiden bijval oogstte en waarin hij wees op het Duitsche karakter van de Luxem- burgsche bevolking en van het Luxem- burgsche land, Leider der Elzassers De vroegere Parijsche correspon dent van de „Berliner Börsenztg.”, Heinrich Baron, die reeds in Februari 1939 slachtoffer werd van de in Frankrijk heerschende anti-Duitsche stemming, die wegens z.g. spionnage ter dood werd veroordeeld, doch la ter tot levenslange gevangenisstraf is begenadigd, schildert in een artikel in de „Berliner Börsenztg.”, onder het opschrift „Fransche bloedschuld” zijn ontmoeting met den leider der Elzas sers, Roos, in de cel der ter dood veroordeelden in de Fransche gevan genis te Nancy. Heinrich Baron schrijft o.a.: „Dr. Karl Philipp Roos werd op 7 Februari 1940 in Cham- pigneulles op de schietbanen van het garnizoen van Nancy door een peleton Fransche soldaten dood geschoten. Het noodlot wilde het, dat ik getuige was van zijn laatste uren en van zijn heroieken dood. Ik leerde dr. Roos na mijn ter dood veroordeeling op den avond van den 31 sten Januari 1940 in de cel der ter dood veroordeelden te Nancy kennen, waarin Roos sedert 24 October 1939, op de beslissing over zijn leven wachtte. Toen de zware getraliede deur van de cel openging, zag ik Roos op zijn bed liggen. In het halfduister van het afgeschermde licht herkende ik hem onmiddellijk. Roos stond van zijn stroozak op, noemde mij zijn naam en stak mij zijn geboeide handen toe. Naast zijn bed lag een stroozak voor mij op den grond en ik probeerde zoo goed als het ging er een bed van te maken, waarbij Roos mij hielp, n het begin is het erg moeilijk, zeide hij en voegde hieraan toe: aan de kettingen aan de beenen kan men zich op den duur wennen, doch de hand boeien blijven gemeen en hinderen mij vandaag na 3 maanden nog in mijn slaap. Want bij iedere onbewuste be weging snijden zij in het vleesch. Een langdurig en diepgaand gesprek Ik begon met Roos een langdurig en diepgaand gesprek, dat pas in de laatste minuten voor zijn dood werd gestaakt. Drie dingen moeten gezegd worden, opdat zijn Elzassische ge boortegrond, het Duitsche volk en de wereld het eigenlijke doel van den 484e STAATSLOTERIJ Trekking van 7 Augustus. f 20.000 No. 16880. 200 No. 11508. 100 No. 9217, 15740. PRIJZEN VAN ƒ20. DE GELUKSVOGEL j Franschen justitieelen misdaad welke aan Roos begaan is, begrijpen. Roos was onschuldig. Hij heeft de hem ten laste gelegde strafbare feiten nooit gepleegd. Hij werd door de Franschen beschouwd als de leider van het auto-/ streven in den Elzas. eerste zouden dan in Juni denzelfden weg opgaan. De kale streken aan weerszijden van de monding van de Gironde waren uitgezocht als een nieuw kolonisatie gebied na dezen oorlog voor de Elzas sers. De vruchtbare en rijke Elzas zou daarentegen aan de in het Zuiden wonende Franschen worden afgestaan, die de kenmerken van het Germaan- sche land en van de Duitsche traditie voor altijd en in korten tijd zouden uit- wisschen. Roos kende dit plan. Hij kende daarom ook precies de beteeke nis van het proces, dat tegen hem gevoerd werd. Diep doordrongen van zijn groote zending zag Roos in zijn laatste dagen de geheele toekomst van zijn geboortegrond voor zich. Tot driemaal toe trachtte men hem voor de Fransche zaak te winnen. Roos weigerde ieder gesprek over deze aanbiedingen. Bij het laatste onder houd dienaangaande draaide hij den Franschen den rug toe en antwoordde verachtelijk: „Ik versta u niet”. Dit antwoord beteekende zijn doodvonnis. hebben tusschen Roemenië en Hon garije een grens getrokken, die bewust beoogde de tegenstelling tusschen bei-« de landen te verdiepen en open te houden voor politieke doeleinden van de Westelijke mogendheden, die in deze levensruimte een vreemd element vormden. Roemenië zal zich echter zelf een belangrijken dienst bewijzen, aldus het blad, indien het er toe bij draagt al hetgeen later nog tot con flicten zou kunnen leiden, uit den weg te ruimen en indien het zonder aarzelen en zoqder onzekerheid streeft naar een practische en houdbare op lossing. Anderzijds zullen echter ook de Hongaarsche eischen des te gemak kelijker zijn te bevredigen, naarmate zij duidelijker getuigen van recht vaardigheid en billijkheid en met een verstandige vredelievende ordening meer rekening houden dan met histo rische tradities, die in het veranderend politiek wereldbeeld niet meer thuis hooren. tegenstand, ook onder het Egyptische ambtenarencorps, tegen het Britsche leger merkbaar, zoodat alle kwesties, welke maar iets met d^ Britsche com mandoposten hebben te maken, slee pend worden gehouden. Over zijn reis van Cairo naar Istan boel deelt de koerier mede, dat de grens tusschen Egypte en Palestina door de Britsche autoriteiten hermetisch is ge sloten, zoodat zelfs aan hooge Britsche ambtenaren het overschrijden van de grens is verboden, daar men van Brit sche zijde zooveel mogelijk verhinderen wil, dat den slechten weerklank, welke de Britsche-Egyptische spanning in de Arabische kringen van Palestina vindt, door berichten uit Cairo nieuw voedsel wordt gegeven. De koerier verklaarde, dat ook de Noordelijke grens van Pa lestina als in oorlog gesloten is en slechts nog door koeriers van neutrale staten te passeeren is. Daar ook de ge beurtenissen in Palestina zooveel mo gelijk door de Britsche autoriteiten geheim worden gehouden, wordt ieder een, die uit Palestina vertrekt, aan een visitatie onderworpen, waarbij de ambtenaren vooral naar brieven en ge schreven stukken zoeken, welke de pre caire positie van de Engelschen in Egypte en Palestina zouden kunnen verraden. Autobus met Volkenbonds- ambtenaren verongelukt Uit Grenoble wordt gemeld, dat de nabijheid van de stad een autobus verongelukt is, die ongeveer 40 ambte naren van den Volkenbond vervoerde. De inzittenden, leden van de economi sche en financieele afdeeling van den Volkenbond, die naar de Vereenigde Staten wilden vertrekken, waren op weg naar Lissabon, vanwaar de in scheping naar Amerika zou plaats heb ben. Twintig personen werden licht en drie anderen ernstig gewond. Zevenburgen en de Dobroedsja De „Frankfurter Ztg.” schrijft onder den titel „Herziening in Zuidoost- Europa” o.a. Evenals vroeger blijft Duitschland er op bedacht in Zuidoost-Europa uit economische en politieke overwegingen bovenal den vrede te bewaren en te verzekeren. Het is er ook van over tuigd, dat dit doel niet te bereiken is zonder het Hongaarsche en Boelgaar- sche streven naar revisie, dat in het eerste geval op Zevenburgen, in het tweede geval op de Dobroedsja is ge richt, tot zijn recht te doen komen. Daarbij moet rechtvaardig en eerlijk te werk worden gegaan en dient een redelijk tegen elkaar afwegen van alle rechtvaardige eischen en verlangens te worden nagestreefd. Intusschen is men te Boedapest, Boekarest en Sofia begonnen deze taak uit te voeren. Het gemakkelijkst schijnt de oplos sing van de vraagstukken tusschen Roemenië en Boelgarije. Veel ingewik kelder is daarentegen het vraagstuk, dat bij de Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen moet worden opge lost. Dit komt voornamelijk, doordat de volkenkundige verhoudingen in Zeven burgen zeer ingewikkeld zijn en een grensbepaling, die zoowel de volksche eischen als de practische behoeften tot hun recht laat komen, niet eenvoudig maken. Des te belangrijker is het, dat de betrokkenen met tact, begrip en politiek inzicht deze vragen bestudee- ren. Het is zeker niet de schuld van Duitschland, dat Roemenië bij zulk een oplossing offers moet brengen. De verdragen van de Parijsche voorsteden vanna buitengewoon succesvol ge noemd en verklaarde, dat de pan- Amerikaansche eenheid meer dan ooit een voldongen feit is. De terechtstelling Den 7en Februari des ochtends tegen 6 uur kwam de kolonel van het mili taire gerechtshof te Nancy in de cel. Roos sliep vast; ik maakte hem wak ker. „Roos”, zeide de kolonel met ge dempte stem: „Houdt moed, uw uur is gekomen”. De verdediger van Roos en de geestelijke van de gevangenis kwamen binnen. Met vaste, luide stem zeide Roos nogmaals, dat hij onschul dig was. Hij verliet zonder de Fran schen een blik waardig te keuren, de cel. Hij gaf mij de hand en zeide: „Als u meer geluk hebt dan ik en in uw vaderland terugkomt, groet dan mijn vrienden en ons Duitsch vader land”. Omstreeks 9 uur kwam de geeste lijke van de gevangenis bij ons en vertelde van den heldhaftigen dood van onzen kameraad, die op den tocht naar Champigneulles over religieuse vraagstukken had gesproken. Het ge sprek was nog niet afgeloopen, toen Roos en het peleton op de schietbanen aankwamen. Hij nam van den geeste lijke met de volgende woorden af scheid: „Ik ben trouw gebleven aan mijn geloof, aan mijn vaderland en aan mijn vrienden”. Daarop geleidden twee soldaten hem naar den gerechts- paal, dwongen hem neer te knielen en bonden hem met de handen op zijn rug geboeid vast. Voor hem, op negen meter afstand stond het vuurpeleton. Terwijl hij luide Duitsche gebeden zei de, klonk het commando... Roos was onmiddellijk dood, hoofd rustte op de met kogels door zeefde borst. Een onderofficier kwam naderbij en gaf hem volgens voor schrift nog den genadeslag in den nek. Daarna werd zijn lijk van de paal los gemaakt en in een kist gelegd. De geestelijke van de gevangenis begroef hem geheel alleen op het kerkhof van Champigneulles. Ontevredenheid onder de Fransche troepen in Engeland De Londensche correspondent van de „National Broadcasting Company berichtte Maandagavond over e® toenemende ontevredenheid onder 00 nog in Engeland aanwezige Fransen^ troepen. Deze troepen uitten eenste1^ mig den wensch naar Frankrijk dus in het burgerleven te rn°®ea terugkeeren. Generaal de Gaulle nauwelijks rekenen op de onderst0 ning van welke Fransche kringen Engeland dan ook. De weinige tr0 pen, die hem ter beschikking bestaan voornamelijk uit tot Fr schen genaturaliseerde Russen. Zie verder. Ie blad, Pa9’ s Nu is het de tijd om Juweelen Goud en Zilver tegen hoogen prijs te verkoopen. 721 J. VAN WiLLiGEN EN ZONEN HEDENAVONDEN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUfcAF 1423 1542 1588 2205 2638 2732 2811 3151 3258 3789 3865 3895 5043 5064 10138 10155 10257 10268 10549 11026 12133 12247 12332 13449 13821 14027 14036 14364 14613 15060 16091 16817 18370 18548 18581 18592 18594 18823 18910 18959 19585 19605 5221 5801 6255 6443 6813 6861 6936 7200 7217 7265 7371 7790 7849 7875 VERTREK VAN JODEN UIT KRAKAU ARRESTATIE TE PRAAG HET INTERNATIONALE ROODE KRUIS HET OPTREDEN DER DUITSCHE TROEPEN HET DUITSCH VOORTAAN OFFICIEELE TAAL PLECHTIGHEID IN DE HOOFDSTAD EERSTE KLASSE DERDE LIJST 7947 8102 8196 8467 8553 8648 9060 9180 9325 9364 9777 9850 9884 10091 Laatste Voorstellingen van 1 Het vertrouwde adres sedert 1888 HOEK PIET HEIN—ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE—SPUISTRAAT WEdaWaaHMBBBiM

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2