BINNENLAND STADSNIEUWS Betalingsverkeer met België HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA S UITREIKING TEXTIELKAARTEN Hulp aan de getroffen gebieden den TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN BRAAKLIGGENDE GEMEENTE- OP LIJKE TERREINEN Cultuurtechnische werken in het Nederlandsche landschap Inzameling van goederen voor noodlijdenden CONCOURS HIPPIQUE IN HET WESTBROEKPARK DE HULPVERLEENING AAN INDISCHE MENSCHEN FIETSPAD MEYENDEL-NOORD- HOLLANDSCHE GRENS OPENGESTELD Inzameling en handel in oude mate rialen en afvalstoffen Werkobjecten voor Opbouwdienst Geregeld per clearing op rekening van Duitschland Eenheid in het kappersbedrijf Clearinginstituut Drie kantoren Uitbreiding der beplanting zijn crediet beschikbaar de overheid JAARCIJNS OCTROOIRECHTEN. Vereeniging tot regeling der arbeids- en bestaansvoorwaarden van handels- en kantoorbedienden Federatie van werkgevers in het bouwbedrijf Giro-stortingen blijven binnen komen STEEDS MEER PERSONEN KOMEN VOOR STEUN IN AANMERKING LUCHTBESCHERMINGSMAAT REGELEN IN GEMEENTE ZIEKENHUIZEN VOORGEVELROOILIJN HOEK ELANDSTRAAT—HEMSTER- HUISSTRAAT Morgen vindt de uitreiking van tex- tielkaarten plaats voor personen, wier familienaam begint met een der let ters A, Q, R of Z. vergadering van 6 Mei dat de is in 1940 de en W. Een oproep van de Nederlandsche Studenten Federatie De Nederlandsche Studenten Federatie heeft zich in verbinding gesteld met de commissie voor kleeding en dekking der stichting Rotterdam 1939. Het is haar gebleken, dat thans de stu denten in deze vacantiedagen zich nuttig kunnen maken, door de handen ineen te slaan en daadwerkelijk hier, waar op hun hulp gerekend wordt, deze ook te bieden. Niettegenstaande de vele stedelijke col lectes, waarbij verrassende resultaten •werden bereikt, blijft namelijk een drin gende vraag om steun in den vorm van goederen bestaan in Rotterdam, evenals ook in andere plaatsen. De studenten zijn in staat om te helpen als zij willen. Wanneer zij inzien, dat zij aan den op roep tot deelneming, die één dezer dagen, nauwkeurig geformuleerd in een circu laire, welke hun door hun vereenigings- bestuur zal worden toegezonden, moeten gevolg gevenwanneer zij inzien, dat de bestaande nood nijpender zal worden als over enkele maanden de winter nadert, maar dat zij man voor man in staat zul len zijn, dit tegen te gaan, dan zullen zij ook niet mogen aarzelen om van hun per soonlijke plannen af te wijken ten bate van de groote inzameling, welke van 12 Augustus15 Augustus door de afdeeling wederopbouw, secretariaat Oude Delft 47 te Delft, georganiseerd wordt, door mid del van alle Nederlandsche studenten. De hoofdinspecteur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam heeft mede- deeling gedaan, dat de overgeschreven bedragen wegens teruggave van motor rijtuigenbelasting ten bate van de hulp- verleening aan Rotterdam, Zeeland enz. in de afgeloopen dagen 246.20 bedroeg. Voor zoover niet anders is aangegeven geschiedde de overmaking ten behoeve van Rotterdam. Het totaal bedrag dat voor het hiervo- ren vermelde doel, door houders van mo torrijtuigen beschikbaar werd gesteld en door den ontvanger der accijnzen te Am sterdam werd overgeschreven, bedraagt thans ƒ2461,56. Ook de Regeeringscommissaris van het „bureau hulpverleening aan Rotterdam” mocht sedert 30 Juli weer een groot aan tal giften op het gironummer van het bu reau ontvangen. Eventueele gelden kunnen nog steeds worden gestort op het gironummer 386000 ten name van het „Bureau hulpverlee ning aan Rotterdam”, Laan Copes van Cattenburch 11, den Haag. Restauratie van oude vestingwerken In de tweede plaats is genoemd de restauratie van oude vestingwerken, die behooren tot onze belangrijkste histo rische monumenten, doch op vele plaat sen sterk in verval zijn geraakt. De stichting Menno van Coehoorn heeft reeds nagegaan, welke vestingwerken hiervoor in aanmerking komen. Met de restauratie kan tevens het bestemmen van wallen tot wandelpark gepaard gaan, waardoor dergelijke vestingwer ken mede als ontspanningsterrein kun nen dienen voor de woonkernen, waar omheen of waarbij zij zijn gelegen. Voor de Duitsche dienstpost zijn drie hoofdkantoren gesticht en wel in Den Haag, 's-Hertogenbosch en Zwolle, daarne vens zijn er 12 bijkantoren met eigen per soneel en 13 posten voor het afhalen en bezorgen van stukken. In de verschillende plaatsen zijn wegwijzers opgesteld om de kantoren en posten van den dienst ge makkelijk te kunnen vinden. Wat het herstel der Nederlandsche PT. T-verbindingen betreft, wees dr Linne- meyer tenslotte nog op de goede samen werking met de Nederlandsche autoritei ten Bij raadsbesluit van 16 October 1939 werd een crediet van 8000 toegestaan ten behoeve van luchtbeschermingsmaat regelen voor de Gemeenteziekenhuizen, in welk bedrag /4000 was begrepen voor het aanbrengen van afsluitgordijnen voor ver duistering. De tot dusver noodzakelijk ge bleken afsluitgordijnen zijn intusschen aangebracht. Wordt de oorlog gedurende den komen den winter voortgezet, dan zullen de ver- duisteringsmaatregelen sterk moeten wor den uitgebreid, waarbij moet worden ge dacht aan die localiteiten en dienstafdee- lingen, die bij een vroegtijdig invallende duisternis niet van licht verstoken kunnen blijven, zooals zusterkamers (pl.m. 350 in getal), verplegingsafdeelingen, administra tiegebouw e.d. Het behoeft geen betoog, dat de werkzaamheden in deze localiteiten, ook wanneer de duisternis is ingevallen, onder alle omstandigheden ongestoord voortgang moeten hebben. B. en W. achten het niet verantwoord, het treffen van dezen noodzakelijken maatregel waarvoor een bedrag van 7000 noodig zal zijn langer uit te stel len, temeer omdat met den aankoop en het vervaardigen der gordijnen nog ge- ruimen tijd gemoeid zal zijn. Zij stellen den Raad mitsdien voor goed te keuren, dat de bovengenoemde voorziening wordt getroffen. De Rijkscommissie van advies voor werk verruiming in Zuid-Holland deelt mede, dat het rijwielpad door de duinen van Meyendel tot nabij de Noordhollandsche grens, dat reeds in het vorig najaar voor het grootste gedeelte was gereed gekomen, op enkele bijkomstigheden na voltooid is en thans over de geheele lengte voor het publiek is opengesteld. Het stemt tot vol doening dat men er in geslaagd is dit pad dat aansluit op het reeds jaren bestaan de fietspad van het pompstation van de Haagsche duinwaterleiding naar Meyendel zoo tijdig gereed te krijgen, dat het fietsminnend publiek er nog in dit vacan- tieseizoen, van kan profiteeren. Wie genie ten wil van een mooien fietstocht verzuime niet dezen toer, die door het schoone duin landschap van Noordelijk 's-Gravenhage en van de gemeenten Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, en Noordwijkerhout voert, op zijn program te plaatsen. De organisatie van de Duitsche dienst post hier te lande De „Deutsche Zeitung” heeft dezer da gen een onderhoud gehad met Oberpost- rat dr, Linnemeyer, hoofd van de Duit sche dienstpost hier in ons land. Dr. Linnemeyer heeft zijn zetel bij de P.T.T., hier ter stede. Spr. maakte aller eerst gewag van het herstel der Neder landsche P.T.T.-verbindingen en van die met Duitschland, en het neutrale buiten land en hij deelde mede, dat er ten dienste van de Duitsche postdienst thans twee hoofdverbindingen onderhouden worden tusschen ons land en Duitschland n.m.l. via BentheimZwolle en Emmerikden Haag. Hierop sluiten nevenverbindingen, die over de provinciale hoofdplaatsen loopen aan. Den laatsten tijd is ook een verbin ding met Brussel tot stand gekomen. De heer J. Keiser, octrooihouder, schrijft ons, ni verband met de betaling van jaar cijnzen voor octrooirechten, dat voor allen die in *t bezit zijn van octrooirechten, waarvoor om die rechten te behouden, jaarlijks op aangegeven datum de cijns (de z.g. taxe) moet worden betaald, deze tijd, in het bijzonder voor degenen die tot de minder kapitaalkrachtigen behooren, buitengewoon groote moeilijkheden met zich brengt. Vele octrooien zullen daar door ten nadeele van den eigenaar komen te vervallen. In den wereldoorlog van 1914-’18 is door de toenmalige Belgische regeering een regeling getroffen waarbij de loopende brevets en de op de gedane aanvragen nog te verleenen octrooien met vijf jaren verlengd werden. Gedurende dit aantal jaren werd vrijstelling verleend van de betalingen der jaarcijnzen. Ook de nieuwe Duitsche Octrooiwet, voorziet er in, aldus de heer Keiser, in die gevallen, waarbij iemand niet bij machte is om de indie- ningstaxe en de verschuldigde jaarcijnzen te betalen, vrijstelling daarvan te ver leenen. F/j genoegzame sympathiebetuigingen acht de heer Keiser de kns aanwezig, dat de tegenwoordige autoriteiten bij de hui dige abnormale omstandigheden wel te vinden zullen zijn voor het instellen van een moratorium. Hij wacht deze in aan zijn adres 2c Schuytstraat 155. Met het oog op het verkeer ter plaatse achten B. en W. het wenschelijk. dat op den hoek van de Elandstraat en de Hem- sterhuisstraat te zijner tijd een verruiming wordt verkregen, in verband waarmede op dien hoek een voorgevelrooilijn ware vast te stellen. Naar aanleiding hiervan is een bezwaar schrift ingekomen van den eigenaar van een perceel, die aanvoert, dat het niet mogelijk zal zijn, „binnen de voorgestelde rooilijn in de toekomst een opstal te doen optrekken, waarin zijn bedrijf zou kunnen worden voortgezet, aangezien een derge lijke verbouwing van woon- en winkel huis, ongeacht de daaraan verbonden kos ten, alsmede de daaruit voortvloeiende tijdelijke stillegging van zijn bedrijf (dro gisterij enz.), slechts een zeer beperkte bedrijfsruimte zou opleveren”, en ver zoekt daarom, de ontworpen voorgevel rooilijn niet vast te stellen. B. en W. doen te dien aanzien opmer ken, dat de vaststelling van de rooilijn op zich zelf adressant geenszins noodzaakt, op zijn perceel binnen die lijn een nieuwe opstal te doen optrekken. Adressant zal zijn bedrijf ongestoord kunnen blijven uit oefenen en daarbij van de rooilijn geen schade ondervinden. In hoeverre schade zal worden onder vonden, indien ter plaatse, met inacht neming van de ontworpen rooilijn, een nieuwe bebouwing zou worden gesticht, valt thans niet te overzien. Mocht van zoodanige schade t.z.t. inderdaad sprake zijn, dan zal een billijke compensatie van gemeentewege worden gegeven B. en W. vinden dan ook in de aange voerde bezwaren geen aanleiding om niet tot vaststelling van de ontworpen voor gevelrooilijn over te gaan en geven mits dien den Raad in overweging, aldus te besluiten. B. en W. zijn van meening, dat er aan leiding bestaat ook dit jaar de vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland voor het houden van haar jaar- lijksch Concours Hippique in het West- broekpark van gemeentewege financieelen steun te verleenen onder dezelfde voor waarden als in vorige jaren. Het streven van adr. verdient temeer aanmoediging, nu, gelijk van hem werd vernomen, dit jaar nog geen concours hippique in Ne derland werd gehouden en ook in de buurt van ’s-Gravenhage geen concours zal worden gehouden. In 1939 kwam ten laste der gemeente 892,11; aan de zeer slechte weersom standigheden is het te wijten geweest, dat het nadeelige saldo toen betrekkelijk groot was. Mede met het oog hierop zijn voor 1940 de ontvangsten van het concours zeer voorzichtig geraamd, terwijl op alle uitgaafposten der begroeting een belang rijke bezuiniging is toegepast. In verband daarmede zijn B. en W. van oordeel, dat het gevraagde maximum-subsidie van 1500 dit jaar te hoog zou zijn en dat vol staan kan worden met een gemeentelijke bijdrage van ten hoogste 1000, zulks te meer, wanneer de vereeniging het thans door haar gevraagde terrein kosteloos ten gebruike zou ontvangenhad toch voor heen het concours plaats op de z.g. speel weide, welke de vereeniging van de stich ting „Haagsche Sport- en Speelterreinen" huurde, nu wil zij het houden op een an der gedeelte van het Westbroekpark, de z.g. koeweide, welke niet door de stich ting wordt beheerd tegen kostelooze in gebruikneming van dit terrein hebben B. en W. geen bezwaar. Voorts stellen B. en W. zich voor wederom, zooals gevraagd, een aantal van de verplaatsbare afsluit hekken, welke de Gemeente bezit, voor het concours gratis in gebruik te geven. Zij geven den Raad in overweging tot een en ander te besluiten. De Nederlandsche Opbouwdienst heeft tot taak zich nuttig te maken voor land en volk, door daadwerkelijk mede te werken aan den wederopbouw. Zooals bekend, zal deze taak ten deele ook bestaan in de uitvoering van cultuurtechnische werken. Dit is nut tige arbeid, welken een ieder, die van aanpakken weet, kan volbrengen. De Opbouwdienst zal dus ook medewerken aan ingrijpende wijziging, die het Nederlandsche landschap, vooral tenge volge van de activiteit van den dienst voor de werkverruiming, in den komen den tijd zal ondergaan. Dit is aanlei ding geweest voor de contact-commissie inzake natuurbescherming overleg te plegen met den commandant van den nieuwen dienst en zijn staf van mede werkers om te bereiken, dat het „nieuwe”, dat zal ontstaan, ook mooi zal zijn en bestaand natuurschoon niet onnoodig zal worden geschonden. De Opbouwdienst bleek bereid dit streven zooveel mogelijk te steunen. De contact-commissie heeft zich van haar kant bereid verklaard mee te wer ken bij het zoeken van geschikte werk objecten, welke ook van cultureele be- teekenis kunnen zijn voor het Neder landsche volk. Het Rechtsfront der N.S.B. Het algemeen secretariaat van het rechtsfront der N.S.B. deelt mede: Pen ningmeester en administrateur is mr. J. J. Couvee, substituut-griffier bij de arr.- rechtbank te Alkmaar, Cabeljauwstraat 4, Alkmaar; 2e alg. secretaris van de afd politie van het rechtsfront is de heer L J. Ponne, inspecteur van politie Amster dam. Bronckhorststraat 12. aldaar; met de organisatie der politie in het rechtsfront te Amsterdam is belast D. Bakker, in specteur van politie aldaar, Radioweg 43. De toestanden in het beroep der han dels- en kantoorbedienden zijn voor eenige personen aanleiding geweest, een vereeniging tot regeling der arbeids- en bestaansvoorwaarden van handels- en kantoorpersoneel in Nederland op te rich ten, aldus meldt het A.N.P. Zij zijn tot dit initiatief overgegaan, omdat de toe standen en gebruiken in de groep han dels- en kantoorbedienden hiertoe dwin gen. Juist deze arbeidstak immers leent zich bij uitstek om personen op te nemen, die er geheel of gedeeltelijk niet geschikt voor zijn en daarin derhalve moeilijk een positie kunnen verwerven. Wanneer een werkgever een kantoorbediende vraagt, krijgt hij een zoo groot aantal aanbiedin gen, dat het voor hem uiterst moeilijk is de juiste kracht uit te zoeken. Bovendien heeft dit aanbod tot gevolg gehad, dat het peil der arbeidsbelooning in den loop der jaren belangrijk is gedaald In verband met het bovenstaande heb ben de oprichters hun doel medegedeeld. De vereeniging zal er naar streven, dat rechtvaardige verhoudingen worden ver kregen. Zij wil dit o.a. bereiken door een hergroepeering, waarbij kennis, staat van dienst enz. en de daarmede samengaande arbeidsprestaties worden getoetst aan het salarispeil. Wanneer voor den werknemer een onjuiste verhouding blijkt, zal het evenwicht tusschen zijn arbeidsprestaties en de geldelijke belooning moeten worden hersteld. De vereeniging wenscht o.m. invoering van een verplichte beroepskeuze en bij deze keuze daad werkelijk steunen. Zij wil zich niet als zelfstandige eenheid in de gemeenschap plaatsen. Zij heeft den vereenigingsvorm gekozen om haar plan nen officieel naar voren te kunnen bren gen. Ieder die belang stelt in de plannen der vereeniging, kan bij den seretaris, den heer C. G. Niemann jr., Overtoom 205, te Amsterdam, elke gewenschte inlichting ontvangen. Rijwielpaden In dit verband is aan de mogelijk heid gedacht van den aanleg van pro vinciale rijwielpaden, b.v. in Noord- Brabant en Limburg, waar dergelijke paden nog slechts weinig aanwezig zijn, waardoor recreatieterreinen en natuur monumenten nauwer met bevolkings centra zouden kunnen worden verbon den. Dit kan tevens een verkeersbelang zijn, omdat deze paden ook dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het lo kale en doorgaande verkeer, waardoor de groote wegen van wielrijders, die daar dikwijls gevaar opleveren, kun nen worden ontlast, het denkbeeld werd reeds eerder door den Rijkswater staat overwogen, doch thans bestaat de kans, dat het spoedig verwezenlijkt wordt. De mogelijkheden, die de ver schillende provincies in dit opzicht bie den, worden reeds ernstig onderzocht. Het werk van de stichting Rotterdam 1939 De stichting Rotterdam 1939 maakt be kend geen nieuwe gevallen in behande ling te kunnen nemen na 10 Augustus. Deze stichting opende voor de getrof fenen in Rotterdam, die thans als gezins hoofd een weekinkomen hebben van meer dan 25 de gelegenheid, een voorschot van betrekkelijk geringen omvang in ontvangst te nemen, teneinde zich het hoognoodige op het gebied van kleeding, bedden, beddegoed, meubilair en keuken gerei enz. te kunnen aanschaffen. De ge troffenen, die minder verdienen, worden verzorgd door de organisatie van maat schappelijk hulpbetoon. Het is de bedoeling om beide groepen van slachtoffers van de ramp op gelijke wijze te helpen. De uiteindelijke hulp zal dus in totaal gelijk zijn. De tegemoetkoming van de stichting moet gezien worden als een voorschot op de eventueele oorlogsschadeloosstelling. Met het onderzoek hiernaar heeft zich de schade enquête-commissie, gevestigd in de nieuwe Beurs, belast. Aangenomen mag worden, dat in de drie maanden, welke na het tijdstip van het uitbreken van den oorlog zijn ver streken, ruimschoots gelegenheid heeft bestaan om van deze voorschot-regeling gebruik te maken. De stichting Rotterdam 1940, gevestigd in de nieuwe Beurs, zet voorloopig haar werk inzake het verschaffen van het crediet voor kleine en groote bedrijven voort. Binnenkort wordt een regeling getroffen De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid én Scheepvaart, deelt mede, dat binnen kort regelingen zullen worden getroffen ter verkrijging van een meer intensieve inzameling van oude materialen en afval stoffen. Teneinde daarbij een doelmatig gebruik te kunnen maken van den bestaanden handel, zal een enquête naar dezen handel worden gehouden. Deze enquête omvat allen, die zich thans reeds geregeld bezig houden met den handel in oude materia len en af vallen (oud ijzer en staal en an dere metalen, lompen, oud papier, enz.) en zal in het bijzonder moeten vaststel len het aantal personen, dat dezen handel thans zelfstandig beoefent, de wijze, waar op zij dit doen en de mate, waarin zij naast dezen handel nog ander werk ver richten. Alle bovengenoemde personen, voorzoo- ver zij niet reeds een uitvoerige vragen lijst ter invulling toegezonden kregen, moetén zich ten spoedigste na 9 Augustus a.s. en wel uiterlijk 15 Augustus a.s. mel den bij hét gemeentehuis van hun ge meente van inwoning. De grootere gemeenten zullen, voorzoo- ver zij dit zelf noodig oordeelen. over de wijze van aanmelding nog heden of uiter lijk morgen 8 Augustus een nadere rege- De persdienst van de N.S.N.A.P., leider majoor Kruyt, deelt mede, dat zijn bericht omtrent het toetreden van dr. Alfred A. Haighton tot de N S.N.A.P. juist is geweest, hetgeen voor belangstel lenden met bewijzen te staven is. Dr. Haighton is inmiddels echter weer naar „Nationaal Front” teruggekeerd. De federatie werkgevers bouwbedrijf, in welke de eenheid van het bouwbedrijf is verwezenlijkt en welke een meer con- creten en meer uitgebreiden vorm heeft gegeven aan bereids vóór den oorlog tusschen verschillende werkgevers-orga- nisaties bestaande samenwerking, heeft zich dezer dagen definitief geconstitueerd. Zij heeft zich daarbij ten doel gesteld, een orgaan van samenwerking van de betreffende organisaties, een orgaan van gezamenlijke vertegenwoordiging en ten slotte een orgaan van uitvoering in ge vallen, waarin zulks door de overheid wordt gewenscht te zijn. Verder is bepaald, dat de federatie zich in hoofdzaak zal bewegen op economisch terrein en dat als regel geen onderwerpen zullen worden behandeld, welke door de wet, verordening enz., zijn voorbehouden aan andere instanties. Uit het werkprogramma dezer organi satie, welke alle ondernemingen van eenig belang op het gebied van het bagger bedrijf, den water-, spoor- en wegen bouw, den burgerlijken- en utiliteitsbouw en den woningbouw omvat, blijken als algemeene punten: Saneering van het bedrijf door het stel len van regelen om het toetreden van on bevoegden in het bedrijf te voorkomen en slechte elementen uit te stooten en het tegengaan van irreëele prijsdrukking en het streven naar gezonde bedrijfsverhou- dingen. Het verkrijgen van eenheid in de technische en administratieve voorwaar den voor aanbestedingen. Het strijden tegen uitvoering van werken in eigen be heer. Het op uniforme wijze oplossen van geschillen. Het behandelen der vraagstuk ken, verbonden aan de woningvoorziening. Punten, welke verband houden met de huidige situatie zijn: grondstoffenvoorzie ning, werkverruiming, wederopbouw en machines vervangen door handkracht. Tezamen met organisaties van architec ten en leveranciers streeft het werkpro gramma naar toepassing van bouwmetho den in verband met grondstoffenschaarsch- te en regeling van de verhoudingen tus schen aannemers en architecten en tus schen de ondernemers in het bouwbedrijf en de leveranciers in hun onderling ver keer. Het Nederlandsche deelt mede: De afwikkeling van het betalingsver keer tusschen Nederland en België ge schiedt voortaan door middel van clea ring binnen het kader der Nederlandsch- Duitsche en Duitsch-Belgische clearing, voorzoover niet anders wordt bepaald Onder de regeling vallen alle wederzijd- sche betalingen ter voldoening van schul den wegens goederenlevering of uit an dere hoofde, met inbegrip van financieele verplichtingen, onverschillig of de ver valdag vóór of na het in werking treden der regeling ligt. Erbuiten vallen de be talingen in het grensverkeer met inbegrip van loonbetalingen aan grensbewoners, die in een bedrijf in het andere land werkzaam zijn (zgn. grensgangers). Men blijve zich hiervoor tot het deviezeninsti tuut richten. Ook voor het reizigersver keer verschijnt spoedig een afzonderlijke regeling. In het afgemeen kan storting bij het clearinginstituut zonder voorafgaande vergunning van het deviezeninstituut ge schieden, zoodanige vergunning aan te vragen bij formulier b 1 bij het Deviezen instituut te ’s-Gravenhage is slechts ver- eischt voor stortingen, welke overmaking van kapitaalbedragen naar België tot doel hebben of zoodanige overmaking in zich sluiten. Nederlandsche debiteuren zijn verplicht tot storting op postrekening 2020 ten name van het Nederlandsch Clearinginsti- tuut „Duitschland” of op de rekening „Duitschland” van het Nederlandsch Clea ringinstituut bij de Nederlandsche Bank N V. te Amsterdam onder gelijktijdige in zending van het clearinginstituut, afdee ling stortingen van het in de Duitsche clearing gebruikelijke stortingsformulier „a”, waarop duidelijk in rood te vermel den „België”. Met nadruk wordt er op gewezen, dat onderaan het formulier de schuld, waar tegen betaald wordt duidelijk en nauw keurig dient te worden omschreven, bij schulden ontstaan uit invoer onder ver melding van het statistieknummer der goederen Bij storting wegens rente, divi dend etc. moet een nauwkeurige specifi catie worden gegeven. Is de invulling on volledig of ontbreken bescheiden, dan wordt het formulier teruggezonden en de storting voorloopig aangehouden. Beta lingsverplichtingen in belga’s en andere vreemde geldsoorten moeten bij de stor ting op basis van de laatst gepubliceerde clearingkoersen dezer geldsoorten in gul dens worden omgerekend. Voortaan moeten bij invoer de gebrui kelijke clearingdocumenten aan de douane-ambtenaren worden overgelegd. Nederlandsche crediteuren moeten hun vorderingen, na ontvangst van het bericht van storting van het clearinginstituut in dienen door middel van het in de Duit sche clearing gebruikelijke formulier „b”. ir. te zenden aan de afdeeling vorderingen van het Nederlandsch clearinginstituut. Voor nieuwen export is een vereffenings- certificaat vereischt Verwezen wordt naar onderstaande mededeeling van het Crisis Uitvoerbureau. Hiermede vervalt voor den export naar België de export- deviezenverklaring. De genoemde formu lieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van koophandel, de banken en het clea ringinstituut. De bepalingen der deviezenverordening 1940 blijven van toepassing op handelin gen, vallende buiten het kader van boven staande regeling. Een leidraad voor het betalingsverkeer met België is over enkele dagen bij het Nederlandsch Clearinginsti tuut, Anna Paulownastraat 6, ’s-Graven hage, verkrijgbaar. Het Crisis Uitvoerbureau deelt in aan sluiting aan het bovenstaande mede: Het vereffeningscertificaat kan bij het Crisis Uitvoerbureau worden aangevraagd op de voor Duitschland gebruikelijke wijze d.i. door middel van het gele aan vraagformulier, hetwelk bij aen econo- mischen voorlichtingsdienst en de ka mers van koophandel en fabrieken ver krijgbaar is. Bij deze instellingen zal bin nen enkele dagen een handleiding voor de invulling van het genoemde aanvraag formulier beschikbaar zijn. Voor producten, welke onder een uit- voermonopolie uit hoofde van de Land bouwcrisiswet vallen, is de afgifte van het vereffeningscertificaat door het Cri sis Uitvoerbureau gedelegeerd aan de desbetreffende centrale-monopoliehoud- sters. Bovenstaande regeling brengt geen wij ziging in de verplichting tot het indie nen van een verzoek om dispensatie, resp. uitvoermachtiging ingevolge de Uit voerverbodenwet en het Crisis landbouw uitvoermonopoliebesluit 1939. Ie en behoorlijk onderlegd, steeds moeilijker, ja, bijna ondoenlijk wordt werk te vinden, waardoor zij in eigen en uiterst bescheiden behoeften kun nen voorzien. Een paar zeer teekenende gevallen kunnen een indruk geven van de moei lijkheden, welke nog voortdurend op gelost moeten worden. Mej. X. zal in Holland bij volmacht trouwen met den heer Y. in Indië. De volmacht komt vlak vóór den oorlog in Holland aan en door den loop der gebeurtenissen is het niet mogelijk de vetredschte bewilliging op het huwe lijk te verkrijgen. Van dit laatste weet de heer Y. natuurlijk niets en hij zendt een postwissel van eenige honderden guldens aan „Mevrouw Y., geboren X”. Die postwissel komt bovendien met zeer veel vertraging in Holland aan en aangezien adressante nog altijd mej. X heet, is de wissel oninbaar. Deze knoop is, evenals zoovele thans ontstane knoopen, vrijwel niet te ont warren aan de hand van de bestaande bepalingen Van een gezin man. vrouw en 2 kinderen is de vader in Indië, moeder wordt hier verpleegd en door den aard van haar ziekte niet staat voor de beide kinderen te zor gen. Grootmoeder, die aanvankelijk de kinderen tot zich genomen heeft, is zwak en niet bepaald bemiddeld, als gevolg waarvan de peuters in een ge sticht worden ondergebracht, waar zij echter slechts tot het bereiken van den leerplichtigen leeftijd kunnen blijven. Heit oudste kind, een mensje, heeft dien leeftijd thans bereikt en dus moet grootmoeder maatregelen nemen, doch zij weet geen raad. Gelukkig hoort zij van het werk van onze Vereeniging en komt op ons kan toor de zaak uitleggen, zoodat wij de Studiecommissie kunnen inschakelen, welker gedelegeerden ook zonder op dracht van den vader, het toezicht op en de zorg voor deze kinderen op zich zullen nemen, in de zekerheid, hier mede een nuttig werk te doen de rna- terieele zijde van deze zaak zal haar oplossing eveneens wel vinden. Zoo zijn er tal van gevallen, die niet te voorzien zijn geweest. Wie er iets toe kan bijdragen, deze gevallen tot oplossing te brengen, doet een goed, menschlievend werk. Het bureau van „Oost en West” is, naar bekend, hier ter stede gevestigd, Smidswater 10. ling bekend maken. Handelaren, wonende in gemeenten met minder dan ongeveer 2000 inwoners, kun nen, wanneer het gemeentebestuur niet blijkt te beschikken over de benoodigde enquêteformulieren, zich melden in een naburige gemeente met meer dan 2000 inwoners. Hoewel vele handelaren o.a, door de uitreiking van opkoopersvergunningen reeds bij de gemeentebesturenbekend zijn, blijft het ook voor hen noodzakelijk en bovenal in hun eigen belang, dat zij zich ook nu weer, doch nu uitsluitend in hun gemeente van inwoning, aanmelden bij het gemeentebestuur. Wij hebben reeds meermalen gewe zen op de groot-opgezette steun-actie, welke de Vereeniging „Oost en West” heeft ingezet teneinde den nood te le nigen van die Indische menschen in ons land, die door het uitblijven van geldzendingen uit Indië, in behoeftige omstandigheden zijn geraakt. Naarma te de tijd verloopt, waarin Indië vol komen geïsoleerd is, nemen de moei lijkheden toe en wordt het getal derge- nen, die steun behoeven, grooter. „Oost en West” keerde reeds een be drag van rond 15 mille uit, dat uitslui tend uit particuliere bijdragen moest komen en ofschoon gul gegeven wordt, blijft het toch dringend noodig, dat giften blijven binnenvloeien, wil men in de dringendste gevallen afdoende kunnen helpen. Behalve met geld kan men ook op andere wijze steunen. Ve len bieden huisvesting aan, het ge meentebestuur van Apeldoorn verleende faciliteiten voor de betaling van gel den aan gemeentebedrijven, iets wat hier ter stede niet kon worden oereikt onze stadgenoot tandarts Segboer verleent gratis tandheelkundige hulp en zoo zijn er velen, die ieder naar vermogen de in moeilijkheden verkee- rende Indische menschen trachten te helpen. De laatst verschenen aflevering van het orgaan van „Oost en West” brengt nog enkele bijzonderheden. Zooals in het vorige overzicht reeds werd aangegeven, neemt, lezen wij daar, de hulp en steunverleening nog steeds in omvang toe, omdat nu ook de meer gegoeden en beter gesitueer den in moeilijkheden geraken. Daarnaast neemt ook de wijze van hulp en steunverleening „in natura” toe, vooral in den vorm van het ver leenen van onderdak aan haar en nen die door gebrek aan fondsen hun ka merhuur niet langer kunnen betalen vooral onder jonge menschen komen deze gevallen voor, terwijl het voor deze jongeren, hoezeer van goeden wü- In de vergadering van de volledige hoofdbesturen van de landelijke vereeni- gingen in het kappersbedrijf den Nederl. Kappersbond en de landelijke vereeniging ter behartiging van de belangen van kap pers, schoonheidsspecialisten, en kappers parfumerieënhandelaren. in Nederland (E1- veka), gisteren te Amsterdam, gehouden, is besloten tot volledige eenheid van de beide organisaties. Door „Elveka” zijn drie bestuurderen toegevoegd aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond, mevr H. A. de Korte. J H Heusschen en T Hollinga. De eerstgenoemde zal de afd schoon- heidsbehandeling verzorgen, terwijl de beide andere toegevoegde bestuurderen fan de redactie van „Het Kappersblad” en net vakonderwijs hun medewerking zullen verleenen Met de nog bestaande landelijke en plaatselijke organisaties zal zoo spoe dig mogelijk aansluiting worden gezocht In keurde de Gemeenteraad goed, daarvoor naar het oordeel van B in aanmerking komende braakliggende gemeentelijke bouwterreinen tijdelijk zou den worden gebruikt voor het in werk verschaffing voor armlastigen teelen van bruine boonen en late aardappelen en stelde voor dat doel een crediet van 18.300 beschikbaar. Ongeveer 20 h.a. grond zouden met deze voedingsgewassen worden beplant. Deze beplanting is thans bijna geheel vol tooid en, voor zoover thans te voorzien is, geslaagd. Aan de tewerkgestelde armlastigen werd 10 pCt. bijslag op de ondersteuning uit gekeerd, terwijl degenen, die als voorman optraden, een bijslag van 20 pCt. ontvin gen. Mede in verband met de voedselvoor ziening in deze bijzondere tijdsomstandig heden, achten B. en W. het gewenscht, deze werkverschaffing, onder de geldende voorwaarden van tewerkstelling, uit te breiden, door andere braakliggende ge meentelijke bouwterreinen met een totale oppervlakte van ruim 10 h.a., te doen be werken en te beplanten met grove tuin gewassen, in hoofdzaak bruine boonen en aardappelen Voor zoover de grond daar voor alsnog gereed komt, kan hij thans nog worden gebruikt voor de teelt van enkele late kool- en knolsoorten. De duur der aan deze beplanting ver bonden werkzaamheden wordt geraamd op 10.000 man-dagen en de kosten op rond ƒ36.325, t. w. rond ƒ32.725 voor onder steuning en rond ƒ3600 voor bijslagen. B. en W. vertrouwen, dat het bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon zich even als de vorige maal met een en ander kan vereenigen en dat het bereid is, de steunbedragen, welke de dienst ook bij niet-plaatsing in deze werkverschaffing zou moeten uitkeeren, voor zijn rekening te nemen. Zij hebben bereids daartoe het verzoek gedaan. De kosten van den bijslag zouden zij ook nu weder ten laste van de Gemeente willen brengen. Voor materialen als palen, draad, ge reedschappen, poot- en zaaigoed, bemes ting enz. wordt voor het eerste jaar 4500 noodig geacht. In totaal zal dus 8100 moeten worden gesteld. Ook de opbrengst van deze teelt kan, naar de meening van B. en W., ter be schikking gesteld worden van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ten behoeve van de verzor gingstehuizen. De uitvoering van het werk zal ook nu berusten bij den directeur van de Gemeen telijke School- en Kindertuinen, zoo noo dig in overleg met den directeur der Ge- meenteplantsoenen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor, hiertoe te be sluiten. De gasten in hotels, café’s enz. en de distributie. In „Horecaf” lezen we dat de directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf o.m. mede deelt Gasten, die 6 dagen en langer onafge broken in het hotel verblijven, moeten van den 7en dag af dagelijks hun brood- bon inleveren en wekelijks hun bon voor boter en vet, alsmede J suikerbon. Indien vooraf bekend is, dat het verblijf langer dan t dagen zal duren, dienen de brood- bons onmiddellijk te worden ingeleverd. De gasten, die voor langeren tijd in het hotel verblijf houden, moeten al hun levensmiddelenbonnen, ook die van de broodbonboekjes en boter en vetkaarten aan den ondernemer inle veren Bij tusschentijdsch vertrek mogen in het algemeen de bons, welker gel digheid op dat oogenblik nog niet is ver streken, van den ondernemer worden terugontvangen. In de toelichting wordt o.m. nog opge merkt: Het in ontvangst nemen van bons van gasten en personeel wil niet zeg gen, dat men dezen geen grootere rant soenen zou mogen verstrekken dan op den bon is uitgedrukt. De ondernemer is ech ter gehouden zoo zuinig mogelijk met de levensmiddelen te zijn. Twee aangespoelde Fransche militairen op Schiermonnikoog ter aarde besteld. Zaterdagmiddag j.l. zijn op Schiermon nikoog nog twee aangespoelde slachtof fers, twee Fransche militairen, op „Vre- denhof” de begraafplaats bestemd voor slachtoffers der zee, met Duitsche militaire eer ter aarde besteld. Beide in verregaanden staat van ontbin ding verkeerende dooden konden door de gegevens, die zij nog bij zich droegen, be kend gemaakt worden. Het waren M. Hen- kelom, uit Duinkerken en M. G. Antoine, Aan de groeve werd gesproken door ds. v. Wieren, Geref. predikant op Schiermon nikoog, pastoor Welz van de Duitsche luchtwacht. waarna de heer Gerspacher, onder wiens leiding de plechtigheid plaats had, een enkel woord ter nagedachtenis van de gevallenen sprak. Er was zeer veel belangstelling voor deze droeve plechtigheid. Dit waren de laatste twee, van de 22 in de afgeloopen week op dit eiland aangespoelde dooden. Van bijna allen konden de namen vast gesteld worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6