Eenheid lichamelijke opvoeding sport en in Hechte samenwerking noodig HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 Een lot federatief verband is niet voldoende het woord Drang naar eenheid niet nieuw VOETBAL DE COMPETITIE VAN DEN N.V.B. Richtlijnen CRICKET GEMEENTERAAD JUBILEUMWEDSTRIJD VAN A.D.O. De Sparta-speler Senn scoort een century Geen Katholieke clubs in de eerste klasse Mej. Rollin Couquerque zal uitkomen in het heeren-enkelspel De kampioen Zwartepoorte op de derde plaats te Utrecht SCHULTE EERSTE ACHTER DEN MOTOR VAN DER VOORT SLAAT KLINK IN DE ACHTERVOLGING PLANNEN VOOR EEN HOOFD- KLASSE IN 1941 UITSTEKENDE INSCHRIJVINGEN VOOR DE KAMPIOENSCHAPPEN DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN TE ZAANDAM NEDERLANDSCH ZEVENTAL— JEUGDZEVENTAL H.C.C. 1 WINT TEN TWEEDEN MALE VAN H.C.C. 2 HET „BADGASTEN-TOURNOOI” TE NOORDWIJK Samenstelling van de ploegen De heer Rosenberg aan DE COMPETITIE VAN DEN N.C.B. VAN DE HAAGSCHE CLUBS WIELRENNEN wel publiek zal trekken. Smits- LAWNTENNIS ATHLETIEK WATERPOLO 3 J. van Hete- 4. ZWEMMEN Via het leger naar het volk zullen was Reinigmgs-Harmonie-Vereeniging Hermes terrein een van laatste van 0—24, Op het gebied van lichamelijke opvoe ding en sport bestond reeds een federa tief verband, maar daarmede komt men er niet. Vraagt men mij: waarom niet? dan is mijn antwoord, dat even spoedig als een losse samenwerking tot stand komt, zij weer uiteen kan vallen. Een hechte, nauwe samenwerking echter dwingt tot oplossing van de bestaande verschillen en moeilijkheden zonder de dreiging, om, als men het niet direct eens kan worden, weg te loopeq, en het probleem op eigen manier op te lossen. Dan blijft men zich aan het oude vast hechten en zullen verdeeldheid en on- eenigheid opnieuw ons volk verzwakken, hetgeen op het oogenblik, meer dan ooit, voorkomen moet worden. Opvallend is, dat velen zich nog niet bewust zijn van den nieuwen tijdgeest. De veranderde denkbeelden zijn niet aan landsgrenzen gebonden en m.i. zal op den duur niemand zich kunnen onttrekken aan de nieuwe richting, die bezig is baan te breken. Technische nummers De kansen bij het verspringen zijn ge heel open, evenals bij het hoogspringen, al heeft in dit nummer Geursen van de Trekvogels hoog genoteerde papieren. Wim Peters staat weer op de lijst voor den hink-stap-sprong. Zijn hoeveelste kampioenschap zal hij behalen? En het aantal seizoenen, waarin de Zwollenaar meegaat hij kwam in 1924 al op de Olympische Spelen te Parijs uit zal wel een record blijken te zijn. In de andere veldnummers zien wij de bekende namen van Lutkeveld en Pley bij het speerwerpen, de Bruyn bij het dis cuswerpen, Verkes en Lamoree voor het polsstokhoogspringen, de Bruyn en Hout zager voor het kogelstooten en de laatste natuurlijk bij het kogelslingeren. Het zoogenaamde „badgasten-tournooi” te Noordwijk, het eenige tournooi, dat daar dit seizoen wordt gehouden, blijkt zich in een bijna verbijsterend groote be langstelling der spelers en speelsters te verheugen. Uit Leiden, Amsterdam en niet het minst uit den Haag zijn de in schrijvingen toegestroomd, terwijl boven dien tallooze Rotterdammers van de par tij zijn, die nu al wegens de tijdsom standigheden sedert geruimen tijd de villa’s te Noordwijk bevolkenWat men zich als een bescheiden tournooitje had voorgesteld, wordt thans een waarlijk groot nationaal tournooi en het is voor de wedstrijd-leiders, de heeren Schölvinck en van der Hagen, een vraagstuk op zichzelf, hoe rond te komen met den kleinen voor raad beschikbare ballen en hoe dit druk bezette tournooi, dat Donderdagmiddag te 2 uur zal beginnen, tegen Zondagavond tot een goed einde te brengen Behalve een talrijke, heeft het tournooi tevens ook een goede bezetting, want zeer vele bekende spelers en speelsters zullen van de partij zijn. Dit tournooi heeft bovendien dezen keer als uniek feit te melden, dat een dame, namelijk onze nationale kampioene, mej. M. Rollin Couquerque (die na het oogen blik, dat mej. Terwindt het wedstrijd-ten- nis vaarwel heeft gezegd, op onze banen geen tegenstand van beteekenis meer on dervond) zal uitkomen inhet hééren- enkelspelEn zonder twijfel zal men in breeden kring uitermate benieuwd zijn naar haar prestaties. Onder de ongeveer tachtig deelnemers (en dat aantal zal nog wel groeien) vindt zij o.m. op haar weg: Borren (de man, die in den Bosch van van Swol en Karsten won!), jhr. de Brauw, van Olst, Lissauer, van Meegeren sr., van Swaay, J. Bouman, de gebroeders Teschmacher, en vrijwel zeker ook Wim Karsten en mr. Marinkelle. gaarne aanvaard. Onmiddellijk werd voetbalsport waarbij zich de bestaande verschillen wel van ver- be- Dat behoeft niet te beteekenen, dat men zijn levens- en geloofsovertui ging prijs moet geven, noch los moet laten hetgeen historisch is gegroeid. Waarom zou een volk niet eendrach tig kunnen samenwerken tot het wel zijn van het vaderland en daarbij el kanders meeningen respecteeren? Die samenwerking is niet alleen ge- wenscht, maar zij is plicht, vooral in den tegenwoordigen tijd, waar eensgezindheid slechts in staat is aan de vele moeilijkheden het hoofd te bieden. Een los verband is daar voor niet voldoende. Het mag als een zeer verheugend en Wet minder bemoedigend verschijnsel Worden genoemd, dat unaniem werd be sloten de actie der stichting niet alleen voort te zetten, maar zoo krachtig moge- l>jk te bevorderen, zij het met een meer beperkt werkplan. Men zag zeer terecht duidelijker dan voorheen het groote be lang van een lichamelijk goed gevormd volk en hoopte thans door middel van het leger een weg te vinden om den grondslag voor een lichamelijke training leggen in vredestijd. „Door Muziek Verbonden” zal bovenge noemden jubileumwedstrijd met muziek opluisteren. Als scheidsrechter fungeert de heer K. L. van der Meer. De voorver koop wordt gehouden aan de bekende adressen. In het geheel belooft het een interessante wedstrijd te worden, die. gezien de prestaties van de rood-groenen wel nubliek zal trekken Men onderschatte de taak, welke de Stichting op verzoek van prof, van Poel je op zich heeft genomen, niet. Zooals hiervoor reeds gezegd zijn de moeilijk heden belangrijk en vele. De concentra tie van de voetbalsport echter is reeds gebleken een belangrijk precedent te zijn voor de verdere concentratie. Vele ver zoeken hebben de stichting bereikt om ook op ander gebied haar bemiddeling te willen verleenen. Het behoeft geen betoog, dat zij zich daartoe gaarne be reid heeft verklaard. Stichtsche te Amsterdam een onverwachte overwinning op V.R.A., dat 93 runs maakte en dit matige totaal voor verlies van zes wickets door de tegenpartij liet passeeren. Haarlem stelde teleur door op eigen terrein met niet minder dan 116 runs verschil van V.V.V. te verliezen. De bezoekers scoorden op den Haarlem-aan- val, waarin Abendanon uit vorm was, 210 runs, en gooiden de tegenpartij uit voor 94. Loopnummers beloven spanning De moeilijke omstandigheden van dit seizoen in aanmerking genomen is het aantal inschrijvingen voor de nationale athletiekkampioenschappen, welke Zater dag 10 en Zondag 11 Augustus op de sin- telbaan te Amsterdam worden gehouden, zeer goed te noemen. Niet alleen, dat de wedstrijden quantitatief uitstekend bezet zullen zijn, ook de qualiteit der deelne mers laat niets te wenschen over en vrij wel alle bekende athleten zullen op boven genoemde dagen aan den start ver schijnen. Op de 100 meter hardloopen heeft de Nationale Technische Commissie niet min der dan vier series moeten samenstellen, waaruit de bijzondere belangstelling voor dit nummer duidelijk blijkt. Wil van Be- veren, de kampioen van het vorig jaar, verdedigt zijn titel niet, de ’23er komt dit seizoen alleen in estafettenummers uit. Daar staat tegenover, dat alle andere sprinters van naam aanwezig zijn, zooals Osendarp, Nota, van Osta, Boersma, Ber ger e.a. Op de 200 meter zal Osendarp ook starten, tezamen met zijn clubgenoot H. Baumgarten. Zij beiden hebben wel de beste kansen in dit nummer, al zal veler belangstelling uitgaan naar de ver richtingen van Nota en van Osta op dezen afstand. Aan spanning zal het op de 100 en 200 meter niet ontbreken. Op de 400 meter ontbreekt K. Baum garten. Werkzaamheden en een lichte spierverwonding zijn de oorzaken van zijn wegblijven, trouwens, hij is dit sei zoen nog slechts éénmaal aan den start verschenen. Zijn broer Heinz zal op dit nummer wel kampioen worden. Op de 800 meter zijn 12 athleten inge schreven. Bouman vertrekt als uitgespro ken favoriet. Op de 1500 meter zien wij de namen van de Ruyter, de Roodè, de Bruyn en Evers, op de 5000 meter zullen Bakker, Overdijk, Walther en niet te vergeten de kampioen van het vorig jaar, de Eind hovenaar Slegt, starten. De 110 meter horden is arm aan goede krachten; hier wordt Brasser wel heel erg gemist. Intusschen is de laatste weer met lichte training begonnen en het volgend seizoen zal hij, indien er niets tusschen komt, zeker weer aan wedstrijden mee doen. Naar de „Tel.” weet mede te deelen, zijn de geruchten, dat in de nieuwe Nederland- sche voetbalorganisatie ook de Katho lieke Clubs een plaats in de eerste klasse zouden krijgen, onjuist. Het is de bedoeling de oude eerste klasse van den voormaligen N.V.B. geheel in tact te laten en enkele der sterkste Katho lieke clubs in te deelen in de tweede klasse. De andere R.K. clubs komen in de lagere klassen of blijven in hun eigen kring spelen, waarover thans met gewes telijke leiders besprekingen worden ge voerd. De geruchten over het opnemen van R.K. clubs, in de eerste klasse stammen uit een plan-Moorman, dat niet is aange nomen. Er worden verder plannen beraamd voor de instelling van een hoofdklasse, hetgeen om practische redenen dit jaar natuurlijk nog niet kan gebeuren. Op zijn vroegst zou dat mogelijk zijn in het seizoen 1941 1942. De bedoeling zou zijn volgend jaar in die hoofdklasse de nummers 1 en 2 uit iedere eerste klasse te plaatsen en deze hoofdklasse in het seizoen 1942—1943 uit te breiden tot 12 clubs. De twee nieuwe hoofdklassers zouden dan moeten worden aangewezen door een competitie tusschen de vijf eerste-klasse kampioenen. Het eerste jaar zou zulks moeten geschieden zonder degradatie uit de hoofdklasse en de volgende jaren deze door degradatie van de beide laagst geplaatste clubs. Het zijn echter allemaal nog plannen, waarover nog geen beslissingen zijn genomen. het nationaal karakter der nieuwe met behoud van H.B.S.—LAAKKWARTIER 4—4 Op Houtrust werd gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tusschen H.B.S. en Laakkwartier gespeeld, welke in een 44 gelijkspel eindigde. De rust stand was 22. Reorganisatie der estafette- kampioensc happen Het aantal inschrijvingen voor de esta fettenummers is bijzonder talrijk, vooral voor de 4 x 100 meter, waarvoor niet minder dan 8 ploegen staan ingeschreven met de A.V. 1923 als grootste participant, n.l. met 3 teams. In de Nationale Tech nische Commissie worden plannen over wogen om het volgend jaar de estafette- kampioenschappen los te maken van de andere nummers. In de eerste plaats heeft dit tot voordeel, dat de deelnemers aan de individueele nummers het niet te zwaar krijgen, want dan komt het star ten op dezelfde dagen voor de estafette niet meer voor. In de tweede plaats hoopt men de belangstelling voor de estafettes door deze nieuwe methode te vergrooten, terwijl men zich niet tot de traditioneele 4 x 100 meter en 4 x 400 meter wil be perken, doch ook denkt aan de 4 x 800 of 1000 meter en aan de 4 x 1500 meter. Tot besluit van de wedstrijden om de zwemkampioenschappen op 18 Augustus zal een waterpolowedstrijd gespeeld worden tusschen het Nederlandsch Ze vental en een Nederlandsch Jeugd zevental. De samenstelling van deze ploegen is als volgt: Nederlandsch zevental: doel: E. Vrugt (HPC); achter; A. van Overhagen (UZC), Stam (HZPC), R. den Hamer (HZPC); voor: H. van Rootselaar (Y), C. v. Aelst (Y) en H. Mayer (Y). Ned. Jeugwzevental: doel: H. Feis (HZ PC); achter: A. Heetveld (UZC), H. van Polfliet (RZC), L. van Dijk (HZPC); voor: C. Brasem (Zian), D. Otten (HZ PC), F. Ruimschotel (HZPC). Reserve Ned. Jeugdzevental: A. in der Maur (UZC). Reserve Ned. Zevental: ren (Y). Interressant is het, nu momenteel allerwege de drang gevoeld wordt naar een nationale eenheid in het bijzonder in die takken van sport, waarbij de versnippering het grootst is, te weten, op welke wijze de be voegde instantie tewerk gaat om tot de noodzakelijke concentratie even- tueele fusie te komen. In verband hiermede had een redacteur van het A.N.P. een onderhoud met den heer E. W. J. Rosenberg, secretaris van de Nationale Stichting tot Bevorde ring van de Lichamelijke Opvoeding, die een buitengewoon werkzaam aan deel heeft in de maatregelen, welke genomen moeten worden om tot de gewenschte oplossing te komen. De stichting was daarvoor de aange wezen instantie, omdat zij haar taak hoofdzakelijk wil uitspreken op het ge bied der schoolvrije jeugd en van de ouderen. Zij werkt ten nauwste samen met het Rijkscollege voor de Lichame lijke Opvoeding, dat het belang van de lichamelijke opvoeding aantoonde in zijn voortreffelijk rapport „De school en de lichamelijke opvoeding”. Op de grond slagen van dit rapport arbeidt ook de Stichting. Kwam dus reeds in de Stichting het streven naar eenheid op ondubbelzinnige wijze tot uiting, dit werd nog geaccen tueerd door de gewijzigde omstandighe den. Het beroep, dat prof. dr. G. A. van Poelje, waarnemend hoofd van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, op de stichting deed om te trachten de verschillende takken van sport te centraliseeren, werd door haar gaarne aanvaard. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de T--Vil i-t- J 1-S.1- zeer sterk openbaarden. Deze tak sport mag zich wel zeer bijzonder heugen in de algemeene publieke langstelling. Toch meene men niet, dat de Stich ting het roer heeft omgegooid en thans alleen de sporten wil stimu- leeren. Niets is minder waar. De li chamelijke vorming van het volk in den meest uitgebreiden zin blijft de hoofdschotel. Dat is dan ook zeer bewust en nadrukkelijk opgenomen in de richtlijnen, welke de Stichting bij haar concentratiepogingen heeft vastgesteld, en door de voetbalbon den algemeen aanvaard. De nieuwe tijdgeest Ten aanzien van de richtlijnen van de stichting inzake de fusie op het gebied der lichamelijke opvoeding deelde de heer Rosenberg tenslotte nog mede, dat deze verdeeld moeten worden in de grondsla gen, maatregelen en leiding der fusie- regeling, als volgt gespecificeerd: Grondslagen: 1. De grondslagen zijn nationaal, met behoud van geestelijke vrijheid. 2. De fuseerende organisaties stellen de nieuwe organisatie primair in dienst der volksopvoeding. Samensmelting moet gericht zijn op het dragen van een blijvend karakter. Samensmelting mag niet het karak ter aannemen van usurpatie door de sterk ste organisatie. 5. Aansluiting der nieuwe organisatie bij de „Nationale Stichting tot Bevorde ring van de Lichamelijke Opvoeding” is verplicht. Maatregelen: 1. In de statuten moet worden vastge legd: a. eenheidsorganisatie, geestelijke vrijheid; b. instelling op de volksopvoeding ais primair beginsel. 2. De fusie van alle gelijkgericht wer kende bonden moet op korten termijn tot stand zijn gekomen 3. De technische apparatuur van ieder der bonden komt ter beschikking van de nieuwe organisatie. 4. Vóór 1 Januari 1941 moet dooreen commissie uit de besturen van gelijk ge richt werkende bonden bij het secreta riaat van de Nationale Stichting een voorstel zijn ingediend inzake statuten en huishoudelijk reglement voor iedere nieu we organisatie. Leiding van de f u s i e r e g e 1 i n g 1. De leiding van de fusieregeling is door den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, opgedragen aan het dagelijksch bestuur van de Nationale Stichting tot Be-orde ring van de Lichamelijke Opvoeding. 2. Publicaties inzake fusieregeling ge schieden na den aanvang van besprekin gen uitsluitend door het secretariaat van de Nationale Stichting. 3. Bij geschillen van principieelen aard (begrenzing der bevoegdheden van een landelijken bond, van zijn districten en van zijn onderbonden-samenstelling van besturen en van commissies e.a.) beslist het dagelijksch bestuur van de Nationale Stichting. Donderdagavond tegen de Zwaluwen Donderdagavond te half acht speelt A.D.O. in het Zuiderpark een jubileum wedstrijd tegen De Zwaluwen, in ver band met A.D.O’s 35-jarig bestaan, dat inmiddels op 1 Februari j.l., mede door de tijdsomstandigheden in alle stilte, is herdacht. Het Zwaluwenelftal is als volgt samen gesteld: Scholtens (Feijenoord; Louwe (Xerxes) en Walhain (H.B.S.)Wuits (Sparta), de Vries (V.S.V.) en Oldenhof (R.F.C.); van den Engel (D.H.C.), van den Vest (H.B.S.), den Boer (Sparta), Drok (Sparta) en Bertus de Harder (V.U.C.). Zooals uit deze opstelling blijkt een zeer sterk Zwaluwenelftal, met niet minder dan 5 internationals. Het A.D.O.-elftal komt in dezelfde op stelling uit, als die. waarmee het in de afgeloopen competitie 28 punten behaal de met slechte één punt minder dan Blauw-Wit: Koek; de Jong en Choufoer; v Kampen. Kammeijer en Loof; B. Tap, P. Eversteijn, Vreken, de Heer en Neute- boom. De De drang naar nationale eenheid aldus deelde de heer Rosenberg mede die in de laatste weken zoo sterk naar voren treedt, is niet uitsluitend het ge volg der veranderde omstandigheden. Reeds vóór den oorlog, die helaas ook ons vaderland heeft getroffen, werd de noodzakelijkheid van aaneensluiting ge voeld, van welke noodzakelijkheid ook de Nationale Stichting tot Bevordering van Lichamelijke Opvoeding als bewijs moge gelden. Deze stichting, die als co- ordineerend en centraal dirigeerend li chaam, op initiatief van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding, werd opgericht, beoogde een overbrugging van de bestaande verschillen op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport eenerzijds en anderzijds was zij bedoeld om het Nederlandsche volk te doordrin gen van het groote belang eener goede lichamelijke vorming, niet slechts door woorden, maar evenzeer door daden. Zonder terug te willen zien naar het ver leden moge hier wel in herinnering worden gebracht, dat de Nederlandsche regeering, hoofdzakelijk als gevolg van ’s lands benarden financieelen toestand, niet bij machte was daadwerkelijk de lichamelijke volksopvoeding te bevorde ren. Met daadwerkelijk bedoel ik hier: een financieelen steun, die m.i. onont beerlijk is om een zoo groot volksbelang niet slechts op papier te dienen, te ver leenen. Dat het initiatief van het Rijks college weerklank heeft gevonden, be wees de onmiddellijke bereidheid van een aantal toporganisaties van uiteenloopende richting om tot een federatief verband toe te treden. Dit was reeds een belang rijke stap in de goede richting, omdat men nu eens gelegenheid kreeg onder leiding van een volkomen neutraal li chaam zijn wenschen en bezwaren ken baar te maken en door gemeeschappe- lijk overleg tot de oplossing van be staande geschillen en moeilijkheden te komen De confessioneele scheidingen van ons volk doordringen ieder gebied en zeker niet het minst dat van de li chamelijke opvoeding en van de sport. Het streven naar topprestaties mag niet gezien worden als doel der sport, hoe wel moet worden toegegeven, dat de schijn daarvan somtijds gewekt wordt. Van alle groote vereenigingen, zoowel de confessioneele als de niet-confessio- neele, mag worden aangenomen, dat zij de sport beoefenen, omdat zij van haar algemeene, vormende waarde overtuigd zijn. Ik wil hierover niet in details tre den, maar de belanghebbende vereeni gingen kennen deze verschillen maar al te goed. Dat wil niet zeggen, dat ervoor die vele moeilijkheden geen oplossing te vinden zou zijn. Het tegendeel is waar. De concentratie van de verschillende voet balbonden moge daarvan als bewijs gel den. Toen de voorbereidende werkzaamhe den door de stichting waren verricht door een commissie van voorbereiding onder de bekwame leiding van mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het N.O.C. en lid van het Rijkscollege, werd mr. J. J. P. C. van Kuyk, burgemeester der gemeente Vee- nendaal, bereid gevonden het voorzitter schap der stichting te aanvaarden. Een uitvoerig werkplan was opgesteld; de verschillende toporganisaties hadden loyale medewerking toegezegd en dus kon de stichting haar belangrijk werk beginnen Slechts de financiën waren nog een precair punt, waarvoor een oplossing moest worden gevonden. Weliswaar werd door de samenwerkende organen een bij drage toegezegd en ook gestort, maar wilde de Stichting niet uitsluitend een papieren propaganda voeren, zoo diende zij de beschikking te hebben over een belangrijk bedrag, niet slechts voor een maal, doch geregeld ieder jaar terug- keerend. Ook hiervoor werden maatre gelen getroffen door de vorming van een financieele commissie, wier taak het was deze uiterst moeilijke opdracht naar be- hooren te vervullen. Alle plannen werden echter in gevaar gebracht door de mobilisatie van het Nederlandsche Leger. Veel leidinggeven de personen op sportgebied moesten hun Plaats in het leger innemen, de inkom sten der vereenigingen werden geheel op losse schroeven gesteld, het wedstrijd- Wezen liep gevaar enz. In een speciaal daartoe door het Rijks college belegde vergadering werd aan de samenwerkende organisaties de vraag gesteld, of zij het niet beter achtten, de werkzaamheid der Stichting voorloopig op te schorten totdat betere tijden zou den zijn aangebroken. JK), Metman (Y), v. Schouwen (DJK). Deze laatste inschrijver is kampioen 1939 in 1 min. 11.6 sec. 100 meter rugslag dames: Cor Kint (Rotterdam), Irene van Feggelen (Meeu wen), Nida SchefferSenff (ADZ). Cor Kint is kampioene 1939 in 1 min. 14.5 s. 200 meter schooolslag heeren: Smits- huyzen (AZ) (kampioen 1939 in 2 min. 50.2 sec.), Seton (ZIAN). 200 meter schoolslag dames: Jopie Waalberg (ADZ) (kampioene 1939 in 3 min. 0.8 sec.), Tony Bijland (HZC). 400 meter borstcrawl heeren: v. d. Kuil (RZC) (kampioen 11939 in 5 min. 15 sec.), Merkesteijn (Dolfijn), Ramack (RZC). Geerling (Y). 400 meter borstcrawl dames: Rie van Veen (RDZ) (kampioene 1939 in 5 min. 42.4 sec.), Bep van Schaick (Meeuwen). Schoonspringen dames: Jopie van En gelen (HDZ) (kampioene 1939 met 79.01 punt), Anny Stok (ODZ). Schoonspringen heeren: Lotgering (Y) en de Goede (AZ). De kampioen van 1939, Schaepens, heeft niet ingeschreven; hij behaalde verleden jaar het kampioen schap met 121.3 p. Estafette 4 x 200 meter borstcrawl heeren: 5 ploegen, zoodat direct de fina les kunnen worden gezwommen op Zon dag 18 Augustus. Ingeschreven hebben HZPC, UZC, RZC, DJK en.Y. (Kampioen 1939 is het Y in 10 min. 7 sec. Estafette 4 x 100 meter borstcrawl da mes: ingeschreven hebben zes ploegen, zoodat in dit nummer op Zaterdag 17 Augustus de series zullen worden gehou den. Ingeschreven hebben RDZ (kam pioen 1939 in 4 min. 54.8 sec.), Meeuwen, ADZ, Rotterdam, ODZ en HDZ. 1500 meter vrije slag heeren: huizen (kampioen 1939 in 21 min. 39.6 sec.), Geerling (Y), Ruimschotel (HZPC), Rootselaar (Y). Het totaal aantal inschrijvingen is aan merkelijk grooter. Wij hebben evenwel gemeend ons thans te moeten bepalen tot de belangrijkste deelnemers(sters). De lagere afdeelingen In de tweede klasse Zuid stelden de H.C.C.-reserves hun aanstaand kampioen schap practisch veilig door, zij het met veel moeite, te Leiden van L.C.C. te winnen. L.C.C. begon met 92 runs te ma ken (mr. Koeleman 334, Edersheim 440, ir. de Klerck 215), waarna H.C.C. het dank zij Born (42), van Duyn (10) en Koeleman (13) tot 97 bracht. Een poging van den Leidschen aanvoerder om den achterstand op de tweede innings in te halen werd opgegeven nadat L.C.C. 35 voor 3 en H.C.C. 20 voor 1 had gescoord. In deze afdeeling behaalde voorts H.B.S. een inningsoverwinning op V.C.C., dat in haar eerste en tweede innings onder scheidenlijk 43 en 64 runs scoorde, ter wijl H.B.S. het, o.a. door een innings van 54 van Bakker, tot 182 bracht Van Doorn en Lockman van Bennekom namen ieder tien wickets voor onderscheidenlijk 39 en 54 runs. Vermeld zij tenslotte, dat het vierde elftal van de H.C.C. met innings won van de Quickreserves, terwijl ook het Neder landsch Lyceum een inningsoverwinning behaalde, waarbij L.M.C.C. het slacht offer was. De belangrijkste inschrijvingen Het aantal inschrijvingen voor de na tionale kampioenschappen van den N.Z. B., welke op 17 en 18 Augustus te Zaan dam zullen worden gehouden, beant woordde geheel aan de gestelde verwach tingen. De voornaamste inschrijvingen wij hieronder laten volgen: 100 meter borstcrawl heeren: v. d. Kuil (SZC), v. Merkestein (Dolfijn), Hoving (RZC) en Scheffer (DJK). Kampioen 1939 is v. Merkestein 1 min. 2.6 sec. 100 meter borstcrawl dames: Rie van Veen (RDZ), Bep Groenendijk (RDZ), Willy Soetekouw (RDZ), Bep v. Schaick (Meeuwen) en Aly Stijl (Meeuwen). Kampioene 1939 is Rie van Veen 1 min. 9 sec. 100 meter rugslag heeren: Scheffer (D AGENDA van de vergadering van den Gemeente raad op Maandag 12 Augustus 1940, te half twee uur. Beraadslaging over: 1. Het voorstel om het aantal open bare lagere scholen in deze gemeente met één te verminderen door de opheffing van de openbare lagere school Hemster- huisstraat 154 (school C); 2. het voorstel om te besluiten tot den bouw van een vrijstaande telefooncen trale bij het kantoor van den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst; 3. het voorstel tot gedeeltelijke her ziening van het plan van uitbreiding Laakwijk en tot vaststelling van de daar bij behoorende toelichtende beschrijving en verordening; 4. het voorstel tot gedeeltelijke her ziening van het uitbreidingsplan Meer weg en tot vaststelling van de daarbij behoorende toelichtende beschrijving en verordeningen; 5. het voorstel tot aangaan van kas- geldleeningen; 6. het voorstel om te besluiten tot den aanleg van het eerste gedeelte van het stratenplan „Moerweg III”; 7. het voorstel tot verpachting van de cantine van het openbaar slachthuis aan K. L. van der Meer jr.; 8. het voorstel om B. en W. te mach tigen om een nieuwe watertransportlei- ding te doen leggen over het gedeelte tusschen de verzamelkom en sprank D; 9. het voorstel tot het geven van na men aan straten, gelegen in het plan „Moerweg III”; 10. het praeadvies op het adres van het bestuur der Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van Christelijke scholen voor M.U.L.O. alhier, houdende verzoek om medewerking voor de aan schaffing van nieuwe gordijnen ten be hoeve van de school voor gewoon lager onderwijs IJsvogelplein 10, Zooals te verwachten was heeft het tweede elftal van H.C.C. het ook in den revanche-wedstrijd tusschen de beide eerste-klasse-ploegen van de Haagsche niet tot een overwinning kunen brengen. De innings van het eerste elftal sloot op 230 voor verlies van negen wickets. Bij de innings van het tweede elftal deed zich de merkwaardige en allerminst voor de batting-capaciteiten van dit team plei tende omstandigheid voor, dat negen spe lers gezamenlijk zegge en schrijve één run maakten Geen wonder dus, dat on danks flinke score’s van aanvoerder van Manen en Duetz het resultaat een over winning met niet minder dan 110 runs verschil voor het eerste elftal werd. Het kampioenschap der Zuidelijke afdeeling kan thans aan H.C.C. 1 welhaast niet meer ontgaan. Sparta is onverwacht uit den slof ge schoten door met innings van Excelsior te winnen, waarbij Senn 107 scoorde uit een totaal van 176. Zijn zeer aanvallend ge speelde innings bevatte o.a. dertien vie ren en twee zessen. Het batten bleek bij Excelsior wederom een zeer zwak punt. In de eerste innings waren G. Oosterholt en van der Horst de eenige spelers, die tegen de toch niet zoo bijzonder gevaar lijke Sparta-bowlerij opgewassen bleken, terwijl in de tweede innings alleen J. Oos terholt noemenswaardigen tegenstand bood. Het gevolg was, dat Excelsior voor onderscheidenlijk 87 en 46 runs aan den kant werd gezet, zoodat Sparta met in nings en 43 runs won. In den wedstrijd Hermes-D.V.S.V.O.C. is Terwiel er, hoewel hij zes wickets nam en met 41 topscorer van de bezoekers was, niet opnieuw in geslaagd zijn club aan een overwinning te helpen. zooals gewoonlijk op eigen zeer productief. Borrani met 68, Molenaar met 46, Tettelaar met 63 en Keuzenkamp met 45 not out brachten het totaal op 271 voor verlies van negen wickets. De V.O.C.-innings leverden slechts 111 runs op. zoodat de thuisclub met 160 runs op de eerste innings won. In de Noordelijke afdeeling behaalde de Voor de eerste maal in dit seizoen werd gisteravond op de Utrechtsche stadionbaan een interessant wielerprogramma afge werkt, waaraan door onze nationale kop stukken werd deelgenomen. Zoo bonden Derksen en van der Vijver in den sprint den strijd aan met van Vliet, terwijl in de achtervolging het duel Klinkvan der Voort aller aandacht opeischte. Doch niet het geringste deel van de belangstelling ging uit naar de verrichtin gen der deelnemers aan den stayerwed- strijd. Aan den start verschenen immers onze nationale kampioen, Adri Zwarte poorte, met Wals, Schulte en Bosland. Het werd een interessante strijd, want het gold hier een prestigekwestie van Zwarte poorte, die thans zou moeten bewijzen, zijn nationale kampioenschap niet alleen aan den kettingbreuk van Wals te danken te hebben. Voor hem stond dus dezen avond veel op het spel. De sprint voor amateurs bracht een fraaie overwinning van onzen nationalen kampioen Remkes. In de achtervolging toonde van der Voort zich, luide aangemoedigd door het Utrecht sche publiek, de sterkste en won in den fraaien tijd van 6 min. 23.4 sec. ongeveer 10 meter op Klink inloopend. Schitterend was het duel tusschen de profs van Vliet en Derksen. Nadat van Vliet in den eersten rit op vrij gemakke lijke wijze van der Vijver had geslagen, leverde het duel van VlietDerksen een fraai schouwspel op. Hoewel Derksen van Vliet dwong den kop te nemen, gelukte het van Vliet toch den aanval van Derksen op gedecideerde wijze af te slaan en een mooie overwinning te behalen. De eerste manche over 20 k.g. van den wedstrijd achter groote motoren geschied de met staanden start, hetgeen kennelijk groote moeilijkheden opleverde voor de gangmakers, waarbij een van hen bij den derden vergeefschen start onder zijn motor kwam te liggen. De vierde start gelukte, waarbij Wals het eerst contact kreeg met zijn gangmaker en den kop nam. Hij voer de terstond zijn snelheid op tot ruim 75 k.m. en verkreeg daardoor een veiligen voorsprong. Schulte bezette de tweede plaats en gaf Zwartepoorte geen kans voorbij te komen. Bosland kon het tempo, dat herhaaldelijk de 80 k.m. overschreed, niet volgen en zakte meer en meer af. De uitslag werd: 1. Wals 15 min. 44.2 sec., Schulte op 30 meter; 3. Zwartepoor te op 50 meter; 4. Bosland op 1000 meter. In de tweede manche over 40 k.m. met vliegenden start, nam Bosland den kop en probeerde een veiligen voorsprong te krij gen. hetgeen hem aanvankelijk wel geluk te. Schulte ging terstond over Zwartepoor te heen, doch Wals zag geen kans voorbij Zwartepoorte te komen, ondanks den niet sympathieken steun van Schulte, hetgeen later zijn gangmaker Bustraan een ern stige berisping van de jury bezorgde. Na 40 ronden ondernam Zwartepoorte een vergeefschen aanval op Schulte, hetgeen na eenige ronden van feilen strijd tot gevolg had, dat zoowel Schulte als Zwarte poorte met een snelheid van ongeveer 80 k.m. over Bosland heen gingen. Na 58 ronden werd Bosland ook door Wals ge passeerd. Na 90 ronden deed Schulte, ge volgd door Zwartepoorte, een vergeefschen aanval op Wals, die dezen energiek af sloeg. De stand bleef verder ongewijzigd: 1. Schulte 34 min. 59.4 sec., 2. Zwarte poorte op 10 meter; 3. Wals, op 300 meter; 4. Bosland op 1600 meter. Totaaluitslag: 1. Schulte 3 pnt. 2. Wals, 4 pnt., 3. Zwartepoorte 5 pnt. 4. Bosland 8 pnt De snelste ronde werd door Zwartepoor te gereden met een gemiddelde van 84 k.m. per uur. De gangmaker van Schulte (Bustraan) kreeg aan het einde van den wedstrijd een berisping voor het te hoog rijden in de baan, waardoor Zwartepoorte ernstig werd gehinderd. De overige uitslagen luiden: Sprint voor profs over 600 meter: eerste rit: 1. Derksen 12,2 sec.; 2. van der Vijver. Tweede rit: 1. van Vliet, 12.4 sec.; 2. van der Vijver, Derde rit: 1. van Vliet, 12.4 sec. 2. Derksen; Vierde rit: 1. van Vliet, 12.4 sec.; 2. Derksen, 3. van der Vijver. Sprint voor amateurs over 800 meter: 1 Eerste rit: 1. Remkes, 12.4 sec., 2. van Boheemen. Tweede rit: 1. van Gelder, 13 sec.; 2. Kropman, Finale: 1. Remkes, 12.4 sec., 2. van Gelder, Achtervolging voor profs. over max. 5 k.m. 1. van der Voort in 6 min. 23.4 sec. 2. Klink. H.C.C. 1—H.C.C. 2 Zoo er nog eenig bewijs noodig was voor het verschil in kracht tusschen de beide H.C.C.-elftallen, dan is dit in den Zondag j.l. aan de van Hogenhoucklaan gespeelden wedstrijd wel afdoende ge leverd. Het heeft mr. van Manen c.s. niet medegezeten, doordat jhr. van den Bosch, die een zeer groot aandeel in de score van het eerste elftal had, twee maal door een wel zeer gelukkig voor den batsman uitvallende scheidsrechterlijke beslissing in staat werd gesteld zijn innings voort te zetten. Van den Bosch, die tezamen met aanvoerder Schill de innings van H.C.C. 1 opende, heeft voor het overige zeer goed gebat en bracht het tot 85 runs alvorens hij door Niks op eigen bowlen werd uitgevangen. De stand was toen 150 voor verlies van zes wickets. Gallois met 26. de Beus, die het gelukkig met zijn af scheid van cricket niet zoo ernstig schijnt te meenen, met 16 en Kien met 12, had den hem goed terzijde gestaan. Kort na het vertrek van van den Bosch vielen nog twee wickets. Daarna kwamen mr. Neuer burg en van Rossem samen voor het laat ste wicket. Zij slaagden er zoowaar' in nog 58 runs aan het totaal toe te voegen. Aanvoerder Schill vond het toen terecht wél en sloot met nog één wicket in han den op 230. De bowlingcijfers waren Laboyrie 045, Bakker 350, Niks 668, Dubru 028, Hagedoorn 027. Zooals boven reeds is gememoreerd valt van het batten van H.C.C. 2 al zeer weinig goeds te vertellen. Zonder energieke captainsinnings van mr. Manen, die één ingaande 56 runs scoorde, en een hard geslagen 57 van Duetz, zou de innings, die niet minder dan acht nullen bevatte, een algeheele mislukking zijn geworden. De wedstrijd had een wei nig opwindend slot. Nadat Duetz het laatste leven in de brouwerij had ge bracht door een drietal geweldig harde zessen in opeenvolging te slaan op het slowbowlen van de Beus, speelde hij den daarop volgenden bal in diens handen. Dit bleek het begin van een zeer kort einde. Met één run werd aan het totaal toegevoegd alvorens het laatste wicket viel op 120. De bowlingcijfers van het eerste elftal warenGallois 024, de Beus 548, van der Luur 017, mr. ten Bosch 525. Dinsdagavond om 7J uur wordt voor de haringserie van Scheveningen aan den Buurtweg gespeeld Scheveningen V.I.O.S. en 20 dezer Scheveningen Texas. De Celerita s-v eteranen h eb ben Zondag hun volstrekte meerderheid bewezen over het elftal van de Commissie leden. De Celeritanen leken one ook wel jonger dan de Boer c.s. Na zeer prettigen kamp wonnen de Zuiderparkers met 51, ondanks dapper verdedigen van Sterke, Piet, Peters en Josée. Bij de verliezers viel nog het goede spel op van v. Zuiden, terwijl Piet Hendriks en inzonderheid Koos Goedraad niet het minste geluk met hun schoten hadden. Maandagavond om 7J uur speelt op het terrein van S.V.L., gelegen aan den Kleijweg, de oude generatie van S.V.L. tegen de jeugd van de Lands drukkerij Om den van Aken-beker spe- len Zaterdagmiddag om 3 uur twee elf tallen van C.W.P. tegen twee teams van P.T.T. De wedstrijden hebben plaats op de terreinen van C.W.P. te Voorburg. Voor de Westlandsche com petitie werd gespeeld MonsterHoek van Holland 25 ’s-GravenzandeNaaldwijk

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7