Donderdag 8 Augustus. No. 17641. Italianen rukken Britsch-Sornaliland binnen paard door den Jeker Met kar en w 1940. De Opbouwdienst De cijfers spreken Engeland belemmert graanuitvoer naar Frankrijk „IK HEB U LIEF, MIJN NEDERLAND” Zeila, Odweina en Hargeisa bezet De luchtaanval op Haifa f 1 ÏP PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: ge- VOOR POSTZEGELLIEFHEBBERS de van de vlag halfstok geheschen. aanspraken 45 Italiaansche verlieslijsten en Perskantoor te Britsche verliezen in de Middellandsche Zee Britsch eskader in Gibraltar teruggekeerd Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct en nieuwe Het bastion van Aden Over den aanval, die door de dag bladen als de groote gebeurtenis van den dag zeer naar voren wordt ge bracht, schrijft de „Popolo d’ Italia” o.m.Britsch Somaliland vormt met Troepen op weg naar Barbara De Italianen rukken in 3 colonnes, op een afstand van 100 k.m. van el kaar, concentrisch op naar Berbera, de hoofdstad en de grootste haven des lands. De Engelsche gemotoriseerde cavalerie, die een tegenaanval deed, werd met zware verliezen teruggesla gen en zocht, voor zoover dat nog mo gelijk was, een goed heenkomen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Fransche graanorders in Canada geannuleerd Geen werkloosheid meer in Bohemen Moravië noch moreele bezwaren kunnen Enge land er toe brengen om met het oog op den critieken toestand een door ver raad geroofd bezit terug te geven aan ware eigenaars. Ofschoon Engeland er zich van bewust moet zijn, dat het door deze houding een verderen vijand op den hals kan halen, gebeurt niets in deze richting. Engeland toont berouw noch boete en denkt er m het geheel niet aan een veroorzaakt onrecht weer goed te maken. Dat Gibraltar weer naar Spanje zal terugkeeren, daarvan kan Albion zeker zijn. Het Italiaansche hoofdkwartier pu bliceert de verliezen der marine in Juli. De lijst bevat de namen van 130 gewonden, 99 dooden en 69 vermisten. Tevens worden de verliezen van de luchtmacht in Juli gepubliceerd109 gewonden, 89 dooden en 62 vermisten. In Oost-Afrika hebben leger en fascis tische militie gedurende de maand Juli 31 dooden verloren. Zoo wij, niet gedwongen, maar uit eigen wil, ons zullen aanpassen aan de nieuwe ^ischen, dan moeten wij afstand doen van veel, dat daarmee niet in overeenstemming is te brengen. In de eerste plaats de oude politieke par- tij-verdeeldheid, waarvoor in het nieuwe kader geen plaats zal zijn. In Londen weigert Frankrijk ook graan uit Argentinië. Uit Buenos Aires meldt het D.N.B.: Drie Grieksche schepen met graan uit Argentinië voor Frankrijk bestemd zijn op 3 dezer niet naar Marseille vertrokken, zooals oorspronkelijk het voornemen was. De lading staat op rekening van de Fransche regeering, die hier door bemiddeling van haar ambassade en van de diplomatieke vertegenwoordiging der Vereenigde Staten de Engelsche ambassade er van in kennis had gesteld, dat het graan uitsluitend voor de verzorging der Fransche bevolking in de door den oorlog geteisterde gebieden be stemd was. Daar aanvankelijk van Engelsche zijde geen bezwaar maakt was, konden de noodige voor bereidingen voor het inladen van het graan en het vertrek van de schepen worden getroffen. De Engelsche con- sul-generaal te Buenos Aires heeft inmiddels den scheepskapiteins recht streeks eenige uren vóór het voorge nomen vertrek medegedeeld, dat het Londensche blokkadeministerie op zijn aanvrage de goedkeuring had gewei gerd. De schepen moesten er dus op rekenen onderweg door Britsche zee- strijdkrachten te worden aangehou den. Daarop werd van het vertrek der schepen afgezien. Regeling vacantieverlof Voor het personeel van den Opbouw»» dienst is thans een regeling ontworpen voor vacantie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de re- serve-officieren, vaandrigs en kornets, wordt vacantieverlof verleend met be houd van bezoldiging, welk verlof va rieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werkdagen per jaar. Het jaar 1940 wondt als een half ka lenderjaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden geno ten onafgebroken of bij gedeelten, in het tijdvak of de tijdvakken, welke door de belanghebbenden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiek verlof zouden zijn genoten, komen in het algemeen niet in mindering van het vacantieverlof. Dienstplichtige gehuwden en kost winners, die buiten hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen eenmaal per twee maanden drie dagen vacantieven» lof (Zondag, Maandag, Dinsdag). Ongehuwden, die op meer dan plus minus 30 k.m. van hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof, op Maandag en Dins dag. De in de woonplaatsen geüegierden krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof op Zondag en Maandag. In een aantal gevallen kan buiten» gewoon verlof worden verleend. Voorshands kan geen verlof naar het buitenland worden toegestaan. gebeurtenissen i blijken ook de Nederlandsche 1 Begrafenis van gesneuvelden Gisteren zijn in Gibraltar een hooge marineofficier en 2 matrozen van de Engelsche oorlogsmarine begraven. Aangenomen wordt, dat zij behoor den tot de bemanning van de „Reso lution”. De oorlogsschepen losten eere salvo’s, de openbare gebouwen had den Twee nieuwe Duitsche zegels, uit gegeven ter gelegenheid van den terug keer van Eupen en Malmedy in het Duitsche Rijk, en twee nieuwe Deen- sche zegels. Ter reproductie afgestaan door den postzegelhandel „Insulinde”. het bastion van Aden en met h$t steun punt Perim een versterkingssysteem, zooals Gibraltar en Malta, waarmede Engeland getracht heeft zijn heer schappij te verzekeren en zijn bedrei gingen van daar uit te ondernemen. Evenals in de Middellandsche Zee, houdt Italië in de Roode Zee en den Indischen Oceaan opruiming onder het strategische systeem. Dit feit heeft voor Europa en voor het geheele Oosten ontzaggelijke be- teekenis. Om de beide elkander be strijdende imperia staat de ontzaglijke menigite toeschouwers der Arabische en Indische wereld geschaard, welke kan constateeren, dat de eene slag na den andere door Italië aan ^Engeland wordt toegebracht. Dit alles heeft re acties in de ziel van die menschen, welke gewoon zijn den Engelschen wil te moeten dulden, schattingen te beta len en Engeland te beschouwen als den gehaten héerscher, tegen wien niets gedaan kan worden. Thans echter is het Italië, dat zijn rekening met Enge land vereffent. De Italianen zijn zich ten volle bewust van de strekking en de historische beteekenis van dezen oorlog, die in vele opzichten herinnert aan den oorlog van Rome tegen Car thago. De Spaansche op Gibraltar. Opstand in de streek van Hadramut. De diplomatieke redacteur van Ste- fani schrijft„Vóór Italië aan den oor log deelnam, had de Britsche propa ganda herhaaldelijk verzekerd, dat het verlies van Abessynië het eerste gevolg van een Italiaansche tusschenkomst zou zijn. Doch de Engelsche voorspel lingen waren onjuist, ook wat de ko loniale kwesties betrof. Italië heeft geen vierkanten meter van zijn rijk verloren. Integendeel, juist Engeland heeft aan de koloniale fronten verlie zen geleden. Tot dusver heeft het Kas- sala en Mojale aan den Italianen moe ten afstaan. Thans maken de Engel schen melding van een sterken Itali- aanschen druk tegen Britsdh-Somali- land. Men wil het publiek blijkbaar op nieuwe betreurenswaardige verlie zen voorbereiden. Intusschen verneemt men uit welin gelichte bron, dat in de streek van Hadramut, aan de Zuidkust van het Arabische schiereiland, talrijke stam men in opstand zijn gekomen tegen de Britsche tyrannie. Dit verhindert het Britsche commando, het garnizoen van Aden te gebruiken voor versterking der tropen in Somaliland, die zich in een moeilijke situatie bevinden. Toestand voor de Engelschen zeer ernstig. De „Daily Mail” publiceert een arti kel van den luitenant-kolonel Lowe, waarin deze den toestand der Engel schen aan de Middellandsche Zee en in Afrika zeer ernstig noemt, aldus het D.N.B. Lowe constateert, dat de Ita liaansche troepen in Libyë en Abes- sinië superieur zijn aan de Engelschen in aantal en bewapening en dat het zeer gevaarlijk is de Italiaansche door tastendheid te onderschatten. Naast de bedreiging van zijn eilanden mag En geland niet zijn moeilijke positie ver geten aan het Suezkanaal en in Roode Zee. 2 van het Warspite-type, 2 vliegkamp- schepen, 8 kruisers, 3 torpedobooten en 2 duikbooten zwaar beschadigd. Daarbij komt het verlies van 4 tank schepen en 1 vrachtschip. De Italiaan sche verliezen daarentegen bedroegen slechts 1 lichte kruiser, 3 torpedoboo ten, 7 duikbooten en 1 mijnenveger. dat alle door Frankrijk geplaatste orders in Canada, ook die reeds be taald waren, moesten worden geannu leerd. Opslagplaatsen en havenwerken gebombardeerd Een speciale correspondent van Ste- fani meldt de volgende bijzonderheden over den laatsten Italiaanschen lucht-» aanval op Haifa. De Italiaansche for maties, vertrokken van de bases in de Egeische zee, waren nauwelijks boven Haifa gekomen, of er brak een buiten gewoon hevig afweervuur los, hetgeen den indruk wekte, dat het Britsche commando talrijke batterijen van mid delmatig en zwaar kaliber rondom de belangrijkste militaire zónes van Haifa geconcentreerd had. In weerwil van het afweervuur en van het slechte zicht, wierpen de Italiaansche vliegtuigen verscheidene tonnen bommenop alle aangewezen objecten. Opslagplaatsen en havenwerken werden rechtstreeks getroffen en vlogen in brand, waardoor groote verwoestingen werden aange richt. De Italiaansche vliegtuigen keer den zonder verliezen op hun bases terug. De laatste berichten uit Haifa be vestigden, dat de schade, aangericht door de vroegere Italiaansche bombar dementen, buitengewoon groot is. Alle reservoirs raakten in brand en het vuur woedde voort, tot alle petroleum verbrand was. De petroleummaat- schappij moest den toevloed van olie uit de pijpleiding van Mosoel stopzet ten om den brand te beperken. Ook de raffinaderijen te Haifa werdetv ver nield, hetgeen een ernstige belemme ring voor het Britsche commando be- teekende, omdat men daar mengsels voor de luchtmacht en het leger in Egypte en den Soedan vervaardigde. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5' ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Naar officieel uit Londen wordt gemeld, aldus het Duitsche Nieuws bureau, hebben Italiaansche troe pen gistermorgen Zeila, aan de Golf van Aden, bezet. Buitendien hebben ze Odweina en Havgeisa veroverd. Stefani meldt uit Tanger: Het En gelsche eskader, dat onlangs Gibral tar heeft verlaten, is gisteravond weer daar binnengeloopen. Vliegtuigen van onbekende nationaliteit maken dage lijks verkenningsvluchten boven de vesting. Ter besproeiing van de droge helling m de Jekervallei bij Maastricht halen de boeren in groote vaten het noodige vocht uit den snelstroomenden Jeker, Dit zijn de woorden, door Louis van Tulder gezongen aan het slot van de eerste openbare bijeenkomst van de Nederlandsche Unie, hier gehouden in het stampvolle Gebouw, bij welke woor den allen spontaan zich van hun zeteis verhieven om geestdriftig mee te zin gen. Het was, naar het oordeel van hen, die haar bijwoonden, een indrukwek kende bijeenkomst, waar drie Neder landers het woord richtten tot hun landgenooten (óók tot hen, die niet aanwezig waren) om hen op te wekken, de handen broederlijk ineen te slaan in dit voor het lot van ons vaderland zoo uiterst belangrijke en zelfs beslissende tijdperk. Drie Nederlanders, die het hun onafwijsbaren plicht hebben ge acht, hun land en hun volk te dienen in deze kritieke oogenblikken en die den zedelijken moed hebben getoond, deze zeer zware en veelzins ondank bare taak op zich te nemen: een zoo vast mogelijken vorm te geven aan den goed-Nederlandschen volkswil. Door aan vankelijk verwarrende verbrokkeling en tot mislukking gedoemde pogingen dreigde deze wilsvorming in een hope- loozen chaos of in niets te zullen ver- loopen, waardoor de bezettende macht in de noodzakelijkheid zou kunnen wor den gebracht, buiten het Nederlandsche volk om over het toekomstige lot van ons land te beslissen. Na aanvankelijk tas ten en verkennen in de bestaande ver warring, meenen de drie bedoelde Ne derlanders den weg te hebben gevon den, waarlangs deze vernedering voor ons volk kan worden voorkomen. Zeer velen reeds hebben zich achter hen ge schaard, in het teeken van de ruime nationale eenheid, waarvan het drietal heeft getuigd op waardige, hooggestem de wijze, zonder krenking van zijn be strijders, zonder persoonlijke 'of laag- bij-de-grondsche propaganda-methoden. „Ik heb u lief, mijn Nederland”. Ze ker, de onbaatzuchtige liefde voor het eigen land, welke menigeen zich vóór de tragische wending in ons lot nauwe lijks bewust was, is bij dit alles de groote drijfveer. Maar zij is niet vol doende. Ernstige bezinning, bereidheid en offervaardigheid moeten, steunend op deze vaderlandsliefde den bodem bieden, waarin het zaad kan rijpen. Onze soldaten hebben, in den korten maar hevigen oorlog, het schoone voor beeld van deze dienende offervaardig heid gegeven. Het is plicht en eerezaak, dit telkens weer in herinnering te brengen, eerbiedige hulde te brengen aan hen, die vielen voor het land, en ook hen dankbaar te gedenken, die in den ongelijken strijd werden verwond of verminkt. Zij allen hebben een zwaar offer gebracht, evenals de velen, die thans lijden onder het verlies van wie hen dierbaar waren. Al deze zware offers zouden ver geefs zijn gebracht als thans het Ne derlandsche volk de gelegenheid ver zuimde om door samenwerking een vrij Nederland 'terug te winnen, zooals door den Rijkscommissaris, hoogste autori teit van de bezettende macht, nadruk kelijk in het vooruitzicht is gesteld. Het zou jammerlijk zijn, als deze kans on gebruikt voorbij moest gaan door ge brek aan bezinning bij ons volk. Om dit te voorkomen, is allereerst noodig het klare inzicht, waarvan ook de drie leiders van de Nederlandsche Unie zoo eerlijk mogelijk hebben ge tuigd: dat het land in nieuwe banen moet worden geleid en dat ons volk be- reid moet zijn, deze nieuwe banen te betreden. Meer en meer heeft hier te lande het inzicht veld gewonnen, dat de door den oorlog geheel veranderde verhoudingen ap het Europeesche vasteland aan het machtige Duitschland een overwegende en leidende rol hebben toebedeeld en dat ook Nederland in de nieuwe conti nentale politiek zal worden opgenomen nadat eenmaal de bezetting van het land zal zijn opgeheven. Dit beteekent een nauwe economische, sociale en politieke gebondenheid aan ’t Duitsche rijk. Van deze consequentie der ge- op het wereldtooneel drie leiders van de Unie volkomen over tuigd, evenals van de daaruit voort vloeiende noodzaak om de economische sociale politiek van ons land op de verhoudingen in te stellen, haar dus op de Duitsche politiek te oriënteeren. Doch dan: op Nederland sche wijze, overeenkomstig ons gepro nonceerde volkskarakter, overeenkom stig de onvergetelijke woorden van dr. Seyss-Inquart. Het Nederlandsche Berlijn meldt De werkloosheid in het protectoraat Bohemen en Moravië behoort thans bijna tot het verleden. De industrie werkt er thans met volle kracht. Vooral de ijzer- en staalindustrie heeft het druk en klaagt reeds over een tekort aan arbeiders, terwijl er ook reeds een schaarschte aan seizoen-arbeiders be staat. Men verwacht een zeer groote sui- kerbietenoogst en raamt de opbrengst van de suikercampagne 1940/41 op 606.000 ton. Voor het binnenlandsche verbruik is hiervan 42 procent noodig, zoodat 58 procent kan worden uitge voerd. Deze uitvoer is in de eerste plaats voor de Scandinavische landen bestemd. dit opzicht heeft het driemanschap zich thans duidelijk uitgelaten. De Neder landsche eenheid, welke door den nieuwen tijd wordt verlangd, is niet ;en meer of minder geslaagde samen werking van de oude partijen of een soort overkoepeling ervan, maar zij is moet althans zijn een zuivere eenheid van het gansche volk, in zijn vollen omvang, in al zijn maatschappe lijke, religieuze en sociale schakeerin- gen, doch niet verdeeld in elkander benijdende en bestrijdende politieke groepen, welker scheidingslijnen kris kras door de economische en sociale groepeeringen heen loopen. Dit standpunt heeft aanleiding ge geven tot adviezen uit sommige der oude politieke partijen aan de leden dier partijen, adviezen n.l. om zich niet aan te sluiten bij de Nederlandsche Unie nu deze het samengaan van de oude politieke idee met de nieuwe af wijzen. Wij begrijpen dit verzet, want het is nu eenmaal voor iemand van karakter niet gemakkelijk, op korten termijn afstand te doen van hetgeen men altijd als het juiste heeft be schouwd. Daarvoor is een doorwerking van het inzicht in de nieuwe verhou dingen noodig en dit eischt eenigen tijd. Men begrijpe goed: niemand vraagt van een ander de verloochening van zijn diepste levensbeginselen, zoo belangrijk vooral bij een religieus volk als het onze. Ook in de nieuwe orde der maatschappelijke en staatkundige din gen zal ieder worden gedragen door zijn diepste levensovertuiging, maar dit is iets anders dan een politieke split sing van ons volk op grond van de onderscheidene levensbeschouwingen. Dat de verwerving van dit inzicht velen niet gemakkelijk valt, begrijpen wij. Wü komen ook hierop nog wel terug. Iedere Nederlander zal dit aller eerst met zichzelf moeten uitvechten; hij zal den nieuwen weg duidelijk vóór zich moeten zien en dan zijn keuze doen tusschen de verschillende stroo- mingen, die een oplossing in het voor uitzicht stellen. Niemand kan thans werkeloos toezien; van ieder wordt' een daad, een beslissing, gevraagd, niet slechts uit welbegrepen landsbelang, maar bovenal uit liefde voor het eigen land. „Gibraltar zal Spaansch worden” schrijft het dagblad van Madrid in een commentaar op de boodschap van den „symbolischen” burgemeester van Gi braltar aan den generalissimus Franco. Het blad constateert, dat in de Engel sche houding ten aanzien van Gibraltar vooral het Engelsche cynisme, waarme de de usurpatie in stand is gehouden, voor Spanje kwetsend is. Juridische Naar het D.N.B. uit New York meldt is in kringen van de Fransche Canadeezen te Quebec levendige ont stemming ontstaan, dat door een be sluit van het Londensche blokkade ministerie de verscheping van 100.000 ton Canadeesche tarwe naar Frank rijk is verboden. Het betreft hier or ders, die naar verluidt, nog afkom stig zijn van de vroegere Fransche regeering-Reynaud en welke begin Augustus hadden moeten worden uit gevoerd. De nieuwe Fransche regee ring had door bemiddeling van den Amerikaanschen consulgeneraal te Quebec de Canadeesche regeering la ten verzoeken om met het oog op de moeilijke voedselpositie in Frankrijk als gevolg van de oorlogsgebeurtenis sen, tenminste een deel van de in Canada geplaatste en reeds betaalde bestellingen te doen uitvoeren. De Canadeesche regeering te Ottawa was daartoe, naar in Quebec bekend ge worden is, ook bereid. Uit Londen kreeg zij echter een tegenbevel, zoo- In verband met de beweringen het Britsche departement voor inlich tingen, dat Engeland onkwetsbaar en onoverwinnelyk is, wijst het Italiaan sche blad „Tevere” op de nuchtere taal der getallen in de Italiaansche legerberichten. Daaruit blijkt, dat het Italiaansche luchtwapen en de lucht afweer tot dusverre 285 vqandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten of op den grond vernield, terwijl de Italiaan sche verliezen beperkt bleven tot vliegtuigen. Wat de verliezen ter zee betreft, heeft Engeland sedert het be gin van den oorlog 1 kruiser,.? torpe dobooten en 11 duikbooten verloren. Voorts zijn de slagschepen „Hood” en •^*1 i 11 1 -1 COURANT HAAGSCHE ZOO Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 -o' I t IKf' y f -y

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1