De Duitsche successen ter zee Otympiadejitm CINEAC A E G-KOELKASTEN N.V. „THABUR'' DEEL 3 op pers Duitsche critiek Zweedsche De Amerikaansche dienstplichtwet De verklaring van Cudahy Frontbericht van het D.N.B. HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 Dr. Krupp koop- DUITSOHLAND De Japansch-Britsche moeilijkheden Engelsche mijnenveger en raarder gezonken Egypte wil buiten den oorlog blijven von Bohlen pionier van den arbeid Rome spreekt geruchten over bemiddeling tegen Munitiewagons ontploft ENGELAND Een rede van minister Alexander Speciale afgezant van Roosevelt bracht bezoek aan Engeland Vluchtelingen keeren naar Cairo en Alexandrië terug FRANKRIJK. Het staatsgerechtshof Verwekt opschudding in Amerika en Engeland Opwinding in den Senaat Lotharingen Engelsch vandalisme op een oorlogskerkhof Het burgerlijk bestuur in Elzas- en Luxemburg twee decreten van den het geheele burgerlijke Elzas-Lotharingen en Haar voorkeur voor vijandelijk nieuwsmateriaal Vanaf Vrijdagmorgen 9JQ uun, verzekerings- en Europa „regeering” Nygaards- het journaalprogramma Noorsch schip gezonken Naar „Aftenposten” meldt is Zon dag het Noorsche stoomschip „To- ran”, groot 3318 brt. tengevolge van een explosie gezonken. 3 Opvarenden zijn om het leven gekomen. De Duitsche bladen over de benoemingen Deensche vischkotter door Engelsch vliegtuig aange vallen. Naar uit Esbjerg wordt gemeld, is wederom een Deensche vischkotter, die op de Noordzee aan het visschen was, door een Engelsch vliegtuig aan gevallen. Het vliegtuig wierp 6 bom men neer en beschoot het scheepje, toen de bommen in het water vielen, met machinegeweren. Naar Ritzau meldt, werd één per soon aan het hoofd gewond. Luchtaanvallen op Schotland Het Britsche department van bin- nenlandsche veiligheid deelt mede: In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vijandelijke vliegtuigen op 2 districten in Schotland bommen laten vallen. In de nabijheid van Bristol zijn vlugschriften en eenige bommen neergekomen. Maandagmiddag heeft zich in een dorp aan de Oostkust een ontploffing voorgedaan. Talrijke burgers zijn gewond. Er is eenige schade aangericht. Lewis over de gevaren voor Amerika De voorzitter van ’t Committee of in dustrial organisation, John Lewis, heeft gisteren voor vertegenwoordigers van arbeiders te Denver verklaard, dat de Vereenigde Staten van buiten af door geen enkelen vijand bedreigd worden. Het eenige gevaar, aldus Lewis, dat de regeering der Vereenigde Staten in wendig bedreigt is, het vertrouwen te verliezen van de Amerikaansche bevol king, naar welker stem de Amerikaan sche regeering niet wil luisteren. Zoo lang de regeering met de wenschen der burgers betreffende arbeid, huis en veiligheid rekening houdt, heeft zij geen dienstplicht noodig, want alle burgers zouden zulk een regeering vrij willig verdedigen. De geheele Japansche pers spreekt zich uit voor samenwerking met de re geering in de kwestie van de arresta tie van Japanners door de Britsche autoriteiten. De bladen publiceeren een resolutie, waarin gezegd wordt, dat de pers bijzonder gewicht toekent aan de arrestatie van den vertegenwoordiger van Domei te Singapore. Verder is be sloten tot een dergelijke houding te genover de Amerikaansche pers, die de Britsche actie steunt De Engelsche verliezen De admiraliteit publiceert een lijst met de slachtoffers van de „Campa nia”, de „Crestflower” en den torpe- pania” zijn 11 personen omgekomen dobootjager „Brazen”. Op de „Cam- en 3 gewond, op de „Crestflower” 2 personen ongekomen en 5 gewond, op de „Brazen” 1 omgekomen en 4 gewond. REDE VAN MINISTER-PRESIDENT ELIAS TE PRAAG Ministerpresident Elias heeft voor de Tsjechische radio een toespraak tot de Tsjechische bevolking gehou den, waarin hij het tijdig binnenha len van den oogst een nationale plicht noemde. Het Tsjechische volk is zich bewust van de taak tot arbeid, welke op het achterland rust in harmonie met het dapper strijdende leger van het Rijk. Door dezen arbeid heeft het Tsjechische volk zich actief ingescha keld in den grooten strijd, dien het Rijk en zijn Führer voor een nieuwe en rechtvaardige orde in voeren. een gebracht aan het Duitsche militaire kerkhof te St. Laurent-Blangy (departement Pas- de-Calais), alwaar zich het graf bevond van den in den wereldoorlog gevallen broeder van een soldaat zijner compag nie. De bezoeker stelde vast, dat een ^emo.tojrjsgerde Eugfcjsqfce batterij, die. De Britsche admiraliteit deelt mede dat de Engelsche mijnenveger „River Clyde”, zoomede de sleepbooten „Drummer” en „Oswaldien”, op vij andelijke mijnen zijn geloopen en ge zonken. Bij een duikbootaanval op een En gelsch convooi aan de lersche kust is het Britsche schip „Accra” (9337 ton) tot zinken gebracht. Meer dan 450 overlevenden zijn in een Britsche haven aan land gezet. 25 Personen worden vermist. Het schip zonk in een half uur. Het verlies aan men- schenlevens is veroorzaakt, doordat een motorboot in de branding kenter de. DUITSCHE KOLENLEVERANTIES AAN ITALIË In een verslag aan den Duce deelt de minister van verkeer mede, dat Duitschland in de maand Juli over land 1.087.000 ton steenkolen heeft geleverd. Van 1 April tot 15 Juli is in totaal ge leverd 4,145.000 ton. Het Italiaansche blad „Oriento mo derne” publiceert de parlementsrede van den vroegeren Egyptischen minis ter-president Ali Maher, die hij bij zijn aftreden gehouden heeft. Hij herhaalde deze rede kort na zijn aftreden nog eens voor den Senaat en zeide„Wan neer ik aan den Britschen eisch tot deelnemen van Egypte aan den oorlog had toegegeven, zonder dit aan het par lement voor te leggen, had ik de grond wet geschonden. De regeering be schouwde enkele van de Britsche eischen als geschikt om Egypte in den oorlog te betrekken, dien het vermijden wilde. Talrijke van deze eischen zijn schriftelijk vastgelegd in officieele do cumenten van de kabinetskanselarij en van het ministerie van buitenlandsche zaken”. De Britsche regeering heeft beweerd, zoo schrijft dit blad, dat zij aan Egypte nooit een eisch om deel te nemen aan den oorlog, heeft gesteld. de Zweedsche bladen Glasgow naar een haven op 3 Maatregelen tegen zekere vreemdelingen in Mands joekwo Onder het opschrift „Samenzwerin gen der geallieerden aan de orde”, pu bliceert de „Mandsjoe nitsji nitsji” een verklaring van de regeering van Mandsjoekwo, waarin gezegd wordt, dat Mandsjoekwo niet langer kan zwij gen ten aanzien van de bezigheden van zekere vreemdelingen. Verschillende diplomatieke organen, aldus de verkla ring, hebben blijkbaar den indruk, dat de vroegere exterritorialiteit en de sta tus van kolonie nog steeds gelden. Deze opvatting is een beleediging voor het nationale gevoel van Mandsjoekwo. Daarom zal de regeering thans zonder pardon de wetten toepassen, in het bij zonder tegenover de vertegenwoordi gers der landen, die Mandsjoekwo nog niet erkend hebben. Naar het D.N.B. meldt heeft de ver klaring van den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur in Brussel, Cuda hy, over het keurige gedrag van de Duitsche soldaten in België alsmede in het bijzonder zijn vergelijking met de Amerikaansche soldaten, die zich, vol gens zijn meening, niet zoo correct ge dragen zouden hebben, te Washington groote verbazing gewekt. De verkla ring is in alle dagbladen afgedrukt en ook door de radio meerdere malen her haald. De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, Welles, ver klaarde, dat hij ieder commentaar van de hand wees, alvorens den nauwkeu- rigen tekst der verklaring van Cuda hy gelezen te hebben. Deze tekst heeft hij aan den Amerikaanschen ambassa deur te Londen, Kennedy, opgevraagd. „Nye Dagligt Allehanda” meldt uit Londen dat in diplomatieke kringen al daar de mededeelingen van Cudahy op levendige wijze worden besproken. Hij wordt scherp becritiseerd wegens deze mededeelingen, waarin hij de wijze loofde, waarop de Duitsche bezetting was geschied. De „News Chronicle” schrijft: Der gelijke uitingen van een buitenland- schen diplomaat komen niet te pas. Zij wekken den indruk alsof hij van mee ning is, dat alles weer in orde zal zijn, wanneer Engeland na eenige weken zal zijn verslagen. Te Londen meent men, dat zijn meedeelingen een ongelukkige uitwerking op de Britsche openbare meening zullen hebben, juist nu goede betrekkingen tot de Vereenigde Staten voor Engeland van levensbelang zijn. Zweedsch stoomschip gezonken Het Zweedsche stoomschip „Athos”, groot 1500 ton, is volgens berichten in op weg van Scandinavische Augustus gezonken. Het stoomschip had 22 man aan boord be nevens 6 passagiers. Een lid der be manning is om het leven gekomen. In opdracht vdn Rijksleider dr. Ley, die zich in Opper-Silezië bevindt, is aan dr. Krupp von Bohlen und Holbach. die 70 jaar is geworden, een oorkonde overhandigd, waarbij hij wordt be noemd tot „pionier van den arbeid”. De oorkonde is door Rijkskanselier Hitler persoonlijk geteekend. Tevens is aan dr. Krupp het bij de oorkonde be- hoorende gouden eereteeken overhan digd. De oorkonde erkent in het bijzon der de buitengewone verdiensten van den 70-jarige in oorlog en vrede. Hiermede heeft de Führer als bekro ning van het op de prestatie berusten de nationaalsocialistische systeem de onderscheiding „pionier van den ar beid” ingesteld, ter waardeering van de verdiensten van den volksgenoot, die in het tot stand brengen van een modelbedrijf het grootste aandeel heeft. In welingelichte Italiaansche krin gen keert men zich, aldus het D.N.B. tegen het steeds weer terugkeerende gerucht van pogingen tot vredesbe middeling van het Vaticaan en even eens tegen de bewering, dat de Engel sche ambassadeur bij den H. Stoel bij de Italiaansche regeering een verzoek zou hebben ingediend om een geleidebrief. Bij al deze geruchten gaat het om ongegronde combinaties van de pers, waarover gezegd kan worden, dat de houding der asmogend heden neerkomt op de voortzetting van den oorlog tegen Engeland tot de eindoverwinning. DALADIER IN FRANKRIJK De „Eclaireur de Nice” meldt, dat de vroegere ministerpresident Dala- dier Zondag met zijn zoon uit Algiers te Marseille is aangekomen. Toen hij aan land ging, werden vijandige kre ten gehoord. De beide Daladiers na men met een vriend onmiddellijk plaats in een auto, welke, begeleid door een politieauto, naar Orange reed, waar Daladier, naar men zegt, nadere instructies van de regeering afwacht. In de Zuidfransche stad Miramas heeft zich op 3 Augustus, naar eerst thans bekend wordt, een zware ont- ploffingsramp voorgedaan. Op het rangeerstation van Miramas stond een reeks munitietreinen, toen in een leegen wagon plotseling brand uitbrak*. I Het spoorwegpersoneel trachtte zoo I veel mogelijk munitiewagons uit de I nabijheid van het brandende rijtuig I te halen, maar de vlammen grepen I zoo snel om zich heen, dat het onge- I luk niet voorkomen kon worden. Gedu rende den geheelen ochtend en een deel van den middag ontplofte een reeks munitiewagons, de een na den ander. Er vielen daarbij 20 gewonden, voor het meerendeel spoorwegbeamb ten. De materieele schade is aanzien lijk. In toevoeging aan Cb De minister van marine Alexander, heeft gisterep aan een noenmaal voor leden der oorlogsmarine in een tafel rede als zijn meening uitgesproken, dat de verdedigingsplannen van Groot- Brittannië rekening houden met elke mogelijke wijze van aanval. Hij wees er op, dat Engeland waar schijnlijk nog zware slagen moet op vangen, zwaar op de proef zal worden gesteld en dat zich gebeurtenissen van bedenkelijken aard zullen voordoen. Daarom moet Engeland voortdurend waken voor zijn veiligheid. Engeland zal steeds weer nieuwe methoden be denken voor het beschermen van zijn convooien. EEN SCHOOL VOOR MODERNE KRIJGSKUNDE Op een oud landgoed in de omge ving van Londen, Osterby Park, zoo meldt de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen”, is een school jngericht voor moderne krijgs kunde. De cursussen hebben ten doel de leerlingen er in op te leiden om binnendringers, die voet zetten op Britschen bodem, het leven zoo moei lijk als maar mogelijk is, te maken. De leerlingen worden geworven uit leden van de naast het geregelde leger bestaande militaire organisaties, zooals de burgerwachtën. „List en sluwheid” zijn de belangrijkste onder werpen van onderwijs. Voorts wordt onderricht gegeven in het werpen van handgranaten en het bouwen van tank vallen. Ook leeren de cursisten hoe zij op de snelste manier een huis in brand kunnen steken en een wacht post kunnen besluipen om hem heime lijk te vermoorden. De Amerikaansche kolonel Dona- van is volgens de Engelsche bladen twee weken geleden als speciale last- 90 EN 130 LITER, UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Bezoekt voor electrische apparaten en verlichtingsartikelen onze modern in gerichte toonkamers. Vakkundige voorlichting. ZUILINGSTRAAT 22—24. TELEFOON 116130 (8 lijnen). LEVERING VIA DEN ELECTROTECHNISCHEN HANDEL. Naar het D. N. B. van de Egyptische grens meldt, is een groot aantal ge- evacueerde Egyptische gezinnen weer naar Cairo en Alexandrië terugge keerd. Na lang heen en weer trekken door de provincie besloten deze vluchtelingen de Britsche bevelen te saboteeren en in hun woning het ver loop van de gebeurtenissen af te wachten* De Fransche minister van justitie, Alibert, heeft aan den specialen cor respondent van het agentschap Patria in Vichy enkele' bijzonderheden ver strekt over constitueering van het staatsgerechtshof in Rion, alsmede over het eerste proces, dat voor dit hof gevoerd zal worden. De minister merkte op, dat het bij dit proces een zuiver juridische en ook een zuiver in terne Fransche aangelegenheid be treft. Het proces, dat eerst enkele dagen na de constitueerende vergadering van dit gerechtshof zal worden begon nen, zoo verklaarde Alibert, zal de meest verschillende aspecten bieden, al naar gelang welke nauwkeurig aanklachten -hoogverraad, corrputie enz. zullen worden ingediend. Het pro ces zal echter steeds beperkt blijven tot de eigenlijke aanklacht, n.l. het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat in verband met de „veran dering van den vredestoestand in oor logstoestand in September 1939”. Noch de regeering, noch de minis ter van justitie kan invloed uitoefenen op de aanklacht en op het verloop van het proces, hetgeen uitsluitend de taak is van dit gerechtshof. De mi nister van justitie verschaft evenwel de noodzakelijke gegevens, waardoor den landsadvocaat, den onderzoekings- rechters, den rechters en bijzittenden rechters houvast wordt gegeven voor het indienen van een aanklacht en voor het vormen van een oordeel. Alibert wees erop, dat -de doodstraf in Frankrijk, evenals voorheen, be staat en dat in een proces in Rion de doodstraf kan worden uitgesproken, indien het staatsgerechtshof dit noo dig acht. Principieel, zoo besloot de minister, kunnen alle personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan een handeling tegen de veiligheid van den staat, voor het staatsgerechtshof ter verantwoording worden geroepen, dus niet alleen de direct verantwoordelij ke vroegere ministers en hun mede werkers, doch ook die personen, die in eenigerlei vorm iets met de verant woordelijkheid van de eersten te ma ken hebben gehad. hebber van president Roosevelt naar Londen gekomen om persoonlijke in drukken op te doen van Engelands oorlogsinspanning. De vorige week zou hij naar de Vereenigde Staten teruggevlogen zijn om zijn indrukken mede te deelen aan den minister van marine, Knox. Donavan heeft bespre kingen gevoerd met koning George, Churchill, Eden, Alexander, Bevin, Morrison en luit.generaal Brooke. Hij heeft verder munitiefabrieken en mi litaire opleidingscentra bezocht en er vooral prijs op gesteld in contact te komen met lieden uit het volk. Voorts is de kwestie van leverantie van ma terialen door de Vereenigde Staten aan Engeland met de bevoegde auto riteiten besproken. De decreten van den Führer over de benoeming van de gouwleiders Bür- ckel, Wagner en Simon tot leiders van het burgerlijke bestuur voor Lotharin gen, Elzas en Luxemburg, alsmede de benoeming van Baldur von Schirach, tot rijksstadhouder en gouwleider te Weenen beheerschen het beeld van de Duitsche ochtendbladen. Alle bladen brengen foto’s van de benoemden en bespreken hun persoon. Deze belang rijke personeelswijzigingen, zoo schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”, heeft behalve een binnenlandsche ook een sterke al- gemeene politieke beteekenis. Na vol tooiing van de krijgsverrichtingen in het Westen herneemt thans in de ge noemde bezette gebieden een burger lijke orde haar rechten, waarbij uiter aard de uitoefening van de militaire souvereine rechten aan de militaire overheid voorbehouden blijft. De benoeming van de rijksstadhou- ders en gouwleiders Bürckel en Wag ner en van gouwleider Simon beteekent niet alleen een sterk bewijs van ver trouwen tegenover deze drie mannen, wier prestaties ook buiten de grenzen- van het Rijk bekend geworden zijn, doch ook in regionalen zin is zij zeer gerechtvaardigd. Van de nieuwe gebie den, die thans onder het burgerbestuuf van deze gouwleiders gesteld worden, is elk ten Westen van de gouw gelegen waar elk van deze drie mannen de laatste jaren reeds groote prestaties verricht heeft. De verdienste van gouw leider Bürckel voor den terugkeer van het Saargebied naar het Rijk is be kend. Van jongeren datum is de groote organisatorische taak, welke de drie gouwleiders bij den bouw van den Westwal gehad hebben. Daarmede kun nen deze drie mannen in den besten zin de exponenten van het „Grenzland- deutschtum”, genoemd worden en de beste voorwaarden meebrengen voor hun nieuw vergroot arbeidsterrein. ITALIAANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND De eerste van 30 speciale treinen, waarmede in totaal 20.000 Italiaansche industrie-arbeiders naar Duitschland zullen worden vervoerd, is gisteren den Brenner gepasseerd. Het zijn metaal bewerkers, mecaniciens en arbeiders der chemische industrie, uit de provin cies Milaan, Brescia, Udine, Genua en andere Noord-Italiaansche steden. Dagelijks worden verdere treinen met Italiaansche arbeiders verwacht. het kerkhof als artilleriestelling en de boomen als camouflage tegen vliegers had misbruikt, honderden graven en grafkruisen te pletter had gereden. Vastgesteld is, dat de 286e batterij van het 72e regiment veldartillerie dit op haar geweten heeft Uit Washington meldt het D.N.B.: In den Senaat is het tot opgewonden too- neelen gekomen, toen de democraat Holt verklaarde, dat het ontwerp tot invoering van den militairen dienst plicht eind Mei door een advocaten firma is uitgewerkt na talrijke bespre kingen in de plutocratische „Harvard- club”. Als geestelijke vaders van het ontwerp noemde de spreker o. a. den minister van oorlog, Stimson, diens plaatsvervanger Patterson, den vroege- yen directeur van de begroeting Dou glas, den directeur-generaal van de „New York Times”, Ochs-Adler, die zijn Britsche beleggingen door Ameri kaansche soldaten wil beschermen”, den brigade-generaal Crowell, die ge durende den wereldoorlog plaatsver vangend minister van oorlog was en eenige vooraanstaande personen uit vliegtuig-industrie bedrijf. Holt’s beweringen werden door Min ton, een aanhanger der regeering, be antwoord met persoonlijke aanvallen. De dichtbezette tribunes namen aan het debat deel en lieten zich ook door de aanmaningen van den voorzitter niet het zwijgen opleggen. De Senaat heeft over het dienst- plichtontwerp een meerderheids- en een minderheidsrapport ontvangen. Het meerderheidsrapport eischt de on middellijke invoering van den alge- tneenen dienstplicht „tot waarborging van de onafhankelijkheid en vrijheid van het volk der Vereenigde Staten”. Het minderheidsrapport daarentegen verklaart, dat de in het wetsontwerp inzake den algemeenen dienstplicht vervatte reglementeering van het Ame rikaansche leven in vredestijd in- druischt tegen de idealen van de vaderlandlievende Amerikaansche bur gers en in het geheel niet te vereeni- gen is met de Amerikaansche democratie. TIENKAMP: grootste sportprestatie r>r\n lil-, beste loopers' aller landen ZEILEN'; Nederttindsche overwinning VERSPRINGEN. 1 ongekend ran spanning Krachtens Führer zal bestuur, in Luxemburg in het vervolg niet meer in handen van militaire autoriteiten zijn, maar in die van chefs der bur gerlijke administratie, die onmiddel- Ijjk onder den Führer ressorteeren. De uitoefening der militaire gezagsrech- ten blijft bij de militaire autoriteiten berusten. De Führer heeft voor Lotharingen den rijksstadhouder en gouwleider Jo sef Bürckel, voor den Elzas den rijks stadhouder en gouwleider Robert Wagner, voor Luxemburg gouwleider Gustav Simon tot chef van het bur gerlijk bestuur benoemd. Hij heeft te gelijkertijd gouwleider Bürckel op diens verzoek ontheven van de functie van rijksstadhouder en gouwleider te Weenen met het voorbehoud, dat Bür ckel elders als rijksstadhouder be noemd kan worden. Tot rijksstadhouder en gouwleider in Weenen is rijksleider Baldur von Schirach benoemd. Hjj is ontheven van zijn functies van rijksjeugdleider der N.S.D.A.P. en jeugdleider van het Duitsche Rijk. Met handhaving in zijn functie van rijksleider voor de jeugdopleiding der N.S.D.A.P. is von Schirach tevens door den Führer be last met de inspectie der geheele Hit- lerjeugd. Niet alleen wat de partij, doch ook wat den staat betreft. Tot rijksjeugdleider der N.S.D.A.P. en tot jeugdleider van het Duitsche Rijk heeft de Führer den „Obergebiets- fführer” Arthur Axmann benoemd. De „Stabsführer” Hartmann Lauter- bacher is benoemd tot plaatsvervan gend gouwleider. Eenigen tijd geleden heeft Duitsch officier een bezoek Dat een groot deel van de Zweed sche pers het teeken des tijds nog steeds niet verstaan heeft en den in vloed van Frankrijk en Engeland in Europa met leedwezen ziet verdwij nen is, zoo schrijft de Berliner Börsen Ztg., een feit, dat het Zweedsche volk zelf aangaat. Zeer veel ernstiger is het, zoo vervolgt het vooraanstaan de Berlijnsche blad, dat officieuze Zweedsche nieuwsinstanties, als het semi-officieele Zweedsche persbureau en de Zweedsche radio deze neiging bevorderen door duidelijk de voorkeur te geven aan het vijandelijk nieuws materiaal. Vooral de radio heeft tij dens de Duitsche militaire verrich tingen in Noorwegen een eigenaardige rol gespeeld, toen zij door het ver spreiden van bombastuitroepen over de gevluchte void en door het weergeven van val- sche berichten over den militairen toestand, de Noren tot een zinloozen tegenstand ophitste, welke het Noor sche broedervolk van Zweden slechts nuttelooze offers aan bloed gekost heeft. Ook thans brengt de Zweedsche radio in de eerste plaats Reuterbe- richten. Met bijzondere voorliefde worden bovendien „neutrale” Ameri kaansche persstemmen aangehaald, die echter steeds in een voor Enge land vriendelijken toon gesteld zijn. Op 30 Juli j.l. echter bracht de Zweed sche radio na het rapport van de Britsche admiraliteit zelfs een „com muniqué uit het hoofdkwartier van generaal de Gaulle, den Franschen emigrant, die van Londen uit, met Engelsch judasgeld betaald, Fransche soldaten in het belang Van den Engel- schen oorlog den dood instuurt. Het zou ons niet verwonderen, schrijft de Börsen Ztg. ironisch, wanneer de Zweedsche radio binnenkort ook com- muniqué’s uit het hoofdkwartier van Haile Selassie, Achmed Zogoe of dergelijke figuren brengt, die Londen in zijn politiek marionetten-theater laat optreden. Dit zou ons des te minder verwonderen, omdat de ver antwoordelijke leider van de Zweed sche radio thans nog die man, ge naamd Dymling, is, die Zweedschen luisteraars, die om uitzending van een der wereldhistorische redevoeringen van den Führer door de Zweedsche radio verzocht hadden, het in de Zweedsche pers gepubliceerde onbe schaamde antwoord gaf, dat men in Duitschland genoteerd heeft. Het frontbericht van het D.N.B. dd. gisteren luidt als volgt: De Duit sche marine heeft ook verder in overzeesche streken met succes kun- i en optreden. Er zij aan herinnerd, dat reeds eenigen tijd geleden gemeld is, dat verscheidene schepen met waardevolle lading als prijs in Duit sche havens waren binnengebracht. Eenige dagen later kon het Duitsche legerbericht mededeelen, dat de op den vrijen oceaan opereerende een heden der Duitsche vloot talrijke sche pen van den vijand tot zinken hadden gebracht..Vandaag wordt wederom de vernietiging van 30.000 ton vijande lijke koopvaardij scheepsruimte ge meld. Deze successen zijn te opmer kelijker, daar de in overzeesche stre ken opereerende Duitsche oorlogssche pen geenerlei steun van bases en havens hebben. Zij kunnen om den vijand géén aanwijzingen over hun verblijf te verschaffen zelfs geen neutrale havens aandoen voor het aanvullen van hun voorraden aan levensmidde len en brandstof. Voorts moet in oogenschouw worden genomen, dat alle Britsche koopvaarders gewapend zijn en dat derhalve steeds rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid van sterken tegenstand. De bedrijvigheid van de luchtmacht was op 7 Augustus betrekkelijk gering. Niettemin kon de luchtmacht ook gisteren weer zeer opmerkelijke suc cessen behalen, aan de Oost- zoowel als aan de Westkust der Britsche eilanden. Wat de gebombardeerde ob jecten betreft: het vliegveld van Tynemouth ligt aan de monding van de Tyne, niet ver van de belangrijke Noordzeehaven Newcastle, terwijl de vliegtuigfabrieken van Vickers-Arm strong in Chester, ten Zuiden van Liverpool liggen, aan de Dee, die in de lersche Zee uitmondt. Swansea, waar installaties der Britsche wapen industrie met succes gebombardeerd zijn, ligt aan den Noordelijken oever van het Kanaal van Bristol in Wales.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2