KUNST EN LETTEREN BINNENLAND KURHAUS HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 KUNSTZAAL GEBROEDERS KOCH de bloemisterij Het post- en betalingsverkeer moeten ONDERWIJS EN KERK den Concert onder F. Schuurman Solist: W. Noske van Tewerkstelling van stuurmans leerlingen Hollandsche kinderen maken het best in de Oostmark Rotterdamsche burgerwacliters zich melden „Het is er goed en prettig”, aldus dr. de Mol van Otterloo Werkzaamheden worden op de gewone wijze voortgezet Schoesnengroep op de komende Jaarbeurs Van overheidswege wordt 1 millioen uitgekeerd Nederlandsche vereeniging fabrieksarbeiders Uitbreiding van de gemeente Amersfoort Het initiatief van de Nederlandsche Studentenfederatie Beperkende maatregelen Cacaoboonen en cacao producten Vrachtauto’s met meer dan een ton laadvermogen VOLKSCONCERT GLASTRA VAN LOON Zonder toestemming niet langer vijf dagen buiten de plaats van werkzaamheid Geleidelijke uitbreiding Allen opgeruimd Naar saneering van tabakshandel Extra brood- en vetrantsoenen voor landarbeiders Er zijn te veel vergunningen uitgereikt Steun aan RECLAMES. E. B. van Duimen Krumpelman INZAMELING VAN AFVALSTOFFEN KURZAALBERICHTEN door ge- Het aantal Nederlanders te Berlijn GESLAAGD VOOR BEIAARDIER dan SCHENKINGEN AAN DEN STAAT met CRISISPUBLICATIE DER GEMEENTE 's-GRAVENHAGE er gaat, ook met de Gooische, die na lange treinreis allen veilig en wel aangekomen. Dr. A. de Mol van Otterloo, gezin heimweegevoelens extra verwend, gen alles, wat ze hebben wilden. burger- 1940 in kinderen, stralende Breitner, e.a. nen steenkool voor behoeden. De export dels de gevolgen van Nachtvergadering van den R.K. bond van hotel-, café- en restaurant- geëmployeerden. Vannacht vergaderde de afdeeling Am sterdam van den Ned. R.K. Bond van ho tel-, café- en restaurant-geëmployeerden „Sint Antonius”. De voorzitter de heer H. J. Uylings herdacht allereerst de geval lenen in den oorlog. Van de meer dan hon derd gemobiliseerde leden van „St. Anto nius” werd er een gewond, de overigen bleven gespaard. Vervolgens gaf hij in het kort een uit eenzetting der verschillende, thans gelden de verordeningen en de daaraan verbon den plichten en rechten, waarbij hij tevens opmerkte, dat de wettelijke bepalingen be treffende de tienurige nachtrust niet zijn vervallen, doch volledig gehandhaafd be- hooren te worden. Hierna werden enkele leden op de gebruikelijke wijze geïnstal leerd. De bondssecretaris, de heer van Bij ster - veld, bracht hulde aan den verbondsvoor- zitter, den heer A. C. de Bruin, die zijn geheele persoon in dienst der arbeidenden heeft gesteld. De bedrijfsgenooten werken thans samen. Men werkt hard aan het tot stand komen van een collectief arbeidscon tract. Tenslotte kwam spr. tot de conclusie dat het goed zal zijn het verbondsvoor- beeld te volgen, door zich persoonlijk aan te sluiten bij de Nederlandsche Unie. De werklooze Rotterdamsche wachters, die van Mei tot Juli actieven dienst bij de burgerwacht zijn geweest, moeten zich vóór 10 Augustus a.s. melden aan het bureau burgerwacht raadhuiskamer 210, om opgave te doen van hun vroeger beroep alsmede van hun juiste adres. Deze opgave is noodig om het den commandant der burgerwacht mogelijk te maken hun bij het zoeken van werk behulpzaam te zijn. Het bureau is geopend van 9 tot 12 uur. Met gedeelten van Soest en Hoogland De gemeente Amersfoort- wordt met in gang van 1 September a.s. aan de Noor delijke zijde vrij belangrijk uitgebreid. Dan worden namelijk, blijkens een in de Staatscourant opgenomen beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken, die daar toe is gemachtigd, op grond van de Za terdag vermelde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette gebied, aan de gemeente Amersfoort toegevoegd: van de gemeente Soest een gedeelte Rijks weg met omgeving ten Noordoosten van het sportterrein Birkhoven ter lengte van ruim 2 k.m., en een breedte van ongeveer 750 m. ten Zuiden van de Eem, met inbe grip van het aansluitende gedeelte van deze rivier en van de gemeente Hoogland een gedeelte ten Noorden van de Eem en verder Oostwaarts zoowel ten Noorden als ten Zuiden van deze rivier, tot onge veer 850 m. ten Oosten van de spoorlijn naar Zwolle en Zuidelijk van het kruis punt dezer lijn met de spoorlijn naar Apeldoorn, tot een lengte van ongeveer 3,2 k.m. en ten breedte van gemiddeld ongeveer 400 m„ eveneens met inbegrip van de Eem, voorzoover deze door dit ge bied loopt Het Nederlandsch perskantoor te Ber lijn meldt Het aantal Nederlanders in de Duitsche hoofdstad, dat 1 Januari j.l. tot 1480 ge daald was en per 1 Mei j.l. op ongeveer 1400 werd geschat, is door de aankomst van Nederlandsche arbeiders gedurende de laatste weken belangrijk toegenomen en bedraagt thans omstreeks 1900. Men verwacht dat het aantal Nederlandsche arbeiders in Berlijn de komende maan den nog belangrijk zal blijven stijgen. Een aantal Nederlanders, die in de eerste maanden van dit jaar naar het vaderland vertrokken, zijn inmiddels weer terugge keerd. Vele jaren achtereen heeft de schoen industrie zich van deelneming aan de Ne derlandsche Jaarbeurzen onthouden. Thans heeft een aantal vooraanstaande schoenen fabrikanten zich tot een groep vereenigd met het doel ter komende najaarsbeurs, die van 3 tot en met 12 September te Utrecht wordt gehouden, een collectieve inzending van schoenen en aanverwante artikelen te organiseeren. Hoe gaat het de Nederlandsche kinde ren in de Oostmark? Dat is de vraag, waarop vele moeders, wier kinderen met vacantie naar dit schoone land zijn ver trokken, een antwoord verlangen. Een der begeleiders gaf een gunstig antwoord op die vraag. Hij zeide, dat het prachtig en goed met de kinderen een zijn Oprichtingsvergadering van het Rechtsfront te Amsterdam s afdeeling Amsterdam In het Verordeningenblad is een be sluit opgenomen van den secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en ViSscherij, waarbij ten aan zien van het bereiden, voorhanden en in voorraad hebben, verwerken, ver pakken, verhandelen en vervreemden, afleveren en vervoeren van cacaoboo- nen en cacaoproducten beperkende re gelen in den zin van art. 9 van de Landbouw-crisiswet 1933 worden ge steld. VEREENIGING VOOR KAMER MUZIEK. Het programma van de Vereeniging voor Kamermuziek voor het komende seizoen is als volgt samengesteld Zondagmiddag 13 October Hongaarsch Kwartet, m.m.v. Paul Frenkel. 17 Novem ber Trio van der Pasvan der Vegt Schuyer, 29 December Concertgebouw-Ka- mermuziekvereeniging, 19 Januari, Ka merorkest Ars Nova et Antiqua, m.m.v. Ankie van Wickevoort Crommelin. 23 Fe bruari Quartettp di Roma, 23 Maart Rieie Queling-Kwartet. Geslaagd alhier voor de akte N. h: L J. Goedhart, Ooltgensplaat (zonder de verklaring van voldoend paed inzicht)- Voor de akte N k: F. L. M. van Daeleft Zwolle (zonder de verklaring van vol doend paed. inzicht) en A. Luteijn, Wa- geningen. Voor akte N u: B. A. Meijer»' Winterswijk, (zonder de verklaring va® voldoend paed inzicht). Voor de akte N I» J Marks, Leiden, (zonder de verklaring van voldoend paed. inzicht). Notarieel examen. Geslaagd alhier voor deel II A. van De** den, Sappemeer en A. Wintgens, Heerlen» I De heer A. Andriesse te Amsterdam heeft aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam, een pa neel „De aanbidding der herders” van een Hollandschen meester uit den aan vang van de 16e eeuw uit de school van Hieronymus Bosch. Het stuk vertoont met eenige varianten een compositie van Hieronymus Bosch, door herhalingen in Brussel en Keulen bekend. De hoofdfiguren van het onder havige exemplaar zijn verrijkt met een groep zingende engelen. In een steenen kribbe ligt het Christuskind. Om hem heen, groot en te halven lijve uitgebeeld, Maria en Jozef. De os en de ezel scharen zich tusschen hen in. Naast een gordijn verschijnt een der herders. De verkondiging aan de herders ziet men rechts op den achtergrond. De heer J. H. van Mastenbroek, alhier, heeft aan den staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden een ets en zestien litho’s van zijn hand, ter plaatsing in het Rijksprentenkabinet, te Amsterdam. De ets „Haven te Rotterdam” dateert uit 1915. De litho’s, vervaardigd tusschen 1906 en 1940, zijn topografisch van groot belang. O.a. stellen zij voor de Zuiderzee werken, de Vijverberg, alhier en stad- en havengezichten, waarvan vijf uit Rotter dam. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenkingen gaarne aanvaard en den schenkers des wege zijn bijzonderen dank betuigd. Het volksconcert van Maandag 12 Augus tus zal staan onder leiding van Otto Glastra van Loon. Soliste is de zangeres Corry Bijster, die zal zingen ,,Exsultate, Jubilate” van Mozart en „Salve Regina”, van R. Mengelberg. Na de pauze wordt de zevende symphonie van Beethoven ten ge- hoore gebracht, terwijl aan orkestwerken op het programma voorkomen: Ouverture „Anacreon” van Cherubini en „O, Mensch, dein’ Sünde gross”, van J. S. Bach, voor strijkorkest bewerkt door Max Reger. Op schip en takelzoffler De plannen van de Amsterdamsche scheepvaartmaatschappijen tot het ver schaffen van werk aan de afgestudeerden van de Zeevaartscholen zijn thans zoo ver gevorderd, dat op 2 September kan wor den begonnen. Ongeveer honderd stuur mansleerlingen, die door de Mij. Neder land, de Paketvaart Mij., de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. en de K N.S.M. aan aangenomen, zullen op en kele schepen en op de takelzolders te Amsterdam te werk worden gesteld. Des morgens zullen radio.cursussen worden gevolgd, ’s middags zal practisch werk worden verricht. De leerlingen verblijven op het schip of in een lokaliteit van de scheepvaartmaatschappij en krijgen als vergoeding voor het verrichte werk kost en inwoning. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat over het ver blijf buiten de plaats van haar werkzaam heid van vrachtauto’s met een laadvermo gen van grooter dan één ton. Blijkens dat besluit is het verboden om vrachtauto’s met een laadvermogen van grooter dan één ton, die zich in het bezit van Nederlandsche staatsburgers bevin den, zonder toestemming van de bevoegde rijksverkeersinspecteurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefe ning van het bedrijf behoorende plaats van werkzaamheid te laten verblijven. De toestemming wordt door den rijks- verkeersinspecteur geweigerd, indien naar zijn oordeel in zijn district te weinig vrachtauto’s zouden overblijven. Nationaal Front „De Weg”, het weekblad van Nationaal Front”, zal, naar wij vernemen, binnen kort belangrijk uitgebreid worden. Tot nu toe verscheen het blad met twaalf pagi na’s. Ook zal volgende week een nieuwe uitgave verschijnen n.l. „Het erf”, een speciaal landbouwblad. Tevens zal de „Nieuwe Gids" voor het Nationaal Front ter beschikking staan. Het tijdschrift „Nederland” zal van tweewekelijksch or gaan omgezet worden in een maandblad, maar dan vier maal zoo groot worden. Er zullen economische en staatkundige vraagstukken in behandeld wprden. Ten slotte wordt de oprichting aangekondigd van zij het nog voorloopige. prae-corpo- ratieve organisaties voor arbeiders, mid denstand, jeugd en vrouwen. Zaterdag j.l. heeft onze landgenoot, de heer Jacq. Vermaak, het diploma van beiaardier aan de Mechelsche beiaard school behaald. Hij heeft zijn examen- concert gespeeld op het beroemde caril lon van den St. Romboutstoren te Meche len. De jury stond onder voorzitterschap van den meester-beiaardier Jef Denijn. Het diploma, met de aanteekening „met onderscheiding”, werd uitgereikt door mr. de Coster, voorzitter van de beiaardschool. Bij het overhandigen van het diploma hield mr. de Coster een toespraak, waarin hij den heer Vermaak geluk wenschte, dat hij, niettegenstaande de huidige moeilijke omstandigheden, als jonge Noord-Neder- lander op de bres heeft willen staan voor de Nederlandsche muziek. Spreker ver klaarde te hopen, dat de landgenooten van den geslaagde waardeering voor hem zullen hebben en hem gelegenheid zullen geven, zijn talenten verder te ontplooien. Een programma van bekende en bevat telijke werken. Dvorak’s Symphonie no. 5 in E-moll ,,Aus der neuen Welt” geeft geen raadsels op en al heeft de componist zich hier door Negermelodieën laten inspi- reeren, de aard van zijn werk is er niet minder Boheemsch om, met al de be koorlijkheid daarvan. Voor de solo-concerten van Bekendmaking van B. en W. In aansluiting op de bekendmaking van den secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, betreffende de intensievere inza meling van oude materialen en afval stoffen, maken B. en W. aan een ieder aan wien krachtens artikel 160 der alge- meene politieverordening vergunning is verleend om ouden rommel op de open bare straat op de koopen. bekendDat zij zich tot het invullen van een vragen formulier betreffende hun bedrijf dienen te vervoegen aan het Hoofdbureau van de politie Laan Copes van Cattenburgh 13 (opkooperscentrale) en wel in de volgen de verdeeling over vijf dagenZij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t/m D op Vrijdag 9 AugustusE t/m J op Zaterdag 10 AugustusK t/m O op Maandag 12 AugustusP t/m S op Dins dag 13 Augustus en T t/m Z op Woens dag 14 Augustus en wel alle dagen van 9 tot 17 uur. Het niet voldoen aan deze oproeping zal later voor den betrokkene ernstige nadeelen opleveren en kan boven dien leiden tot intrekking zijner ver gunning. 876 Vrijwel dagelijks doen zich feiten voor, die evenzoovele aanwijzingen zijn voor een zich steeds en in een steeds sneller tempo voortzettenden mtbouw van het economisch verkeer, niet alleen tusschen ons land en Duitschland, maar ook met andere landen in Europa, feiten die ook reeds een indruk geven van het toekomstige beeld der economische ordening op het vasteland van ons werelddeel Gisteren werd een nieuwe lucht postdienst geopend, n.l. tusschen Ber lijn, via Stuttgart, naar Barcelona, een lijn die dus twee belang rijke centra van het Europeesche vasteland verbindt. Bijzonderheden be treffende porti, gewicht, etc. zijn op de postkantoren verkrijgbaar. Een helder perspectief, wat de nieu we ordening betreft, levert de nieuwe regeling voor betalingsverkeer met België op. In ons blad van gisteren vindt men daarover uitvoerige bijzonder heden. Het clearing-verkeer heeft hier mede een belangrijke uitbreiding on dergaan en nieuwe uitbreidingen zul len binnenkort volgen. Belangrijk in dit verband is de binnenkort te ver wachten oprichting te Berlijn van een centrale clearing-kas, welke tot taak zal hebben de clearing en verrekening tusschen de Europeesche landen onder ling in Berlijn te centraliseeren. De vereenigingsraad van de Nederland sche vereneiging van fabrieksarbeiders (sters) is te Amsterdam bijeengekomen. Door den voorzitter, den heer K. de Jonge werd de nieuwe toestand in de moderne vakbeweging uiteengezet. De heer de Jonge gaf daarbij een overzicht van den gang van zaken en verdedigde het gevoerde beleid. Hoewel de leiding van het N.V.V. is vervangen, zijn de be sturen der aangesloten organisaties nog volkomen intact en worden de werkzaam heden op de gewone wijze voortgezet. Vervolgens diende de voorzitter, na mens het hoofdbestuur, een resolutie in, waarbij het gevoerde beleid werd goed gekeurd en besloten werd de gevolgde ge dragslijn, daarbij ten volle rekening hou dende met de gewijzigde omstandigheden, ook in de toekomst verder te volgen en onverzwakt de sociaal-economische be langen der fabrieksarbeiders (sters) te blijven behartigen. Hierna volgde een levendige gedachten wisseling. De resolutie werd bijna een stemmig aangenomen. KUNSTZAAL BENNEWITZ In de Kunstzaal Bennewitz. wordt van 10 tot en met 31 Augustus een tentoon stelling gehouden van schilderijen, uit particulier bezit o.a. van: Manet, Weissen- bruch, Klinkenberg, Israëls, W. de Zwart, Jan Bogaerts, genees- heer-directeur van het Diakonessenhuis te Hilversum, wien verzocht was de Hil- versumsche kinderen op de lange reis naar het Salzkammergut als medicus te vergezellen, is dezer dagen uit Opper- Oostenrijk teruggekeerd. Hij is terugge komen met goede berichten. De reis met trein no. 3 naar de Oost mark, aldus vertelde dr. de Mol van Ot terloo aan een verslaggever van de Gooi en Eemlander toen hem om inlichtingen verzocht werd is goed verloopen. Dr. de Mol van Otterloo heeft na aan komst in Opper-Oostenrijk tezamen met andere leiders, welke in dezen trein medereisden, per autobus een tocht ge maakt naar de andere plaatsen in dit schoone land, waar de kinderen der eer ste treinen zijn gehuisvest. Zij mochten vaststellen, dat de Neder landsche jeugd hier in het Salzkammer gut niet alleen hartelijk ontvangen is, maar dat de kinderen er een prettig leventje hebben. Zij worden zeer goed gevoed er waren er al héél wat in gewicht toegenomen! sommigen kregen nieuw schoeisel, nieuwe kleeren, anderen weer nieuw speelgoed. Hij had vele kin deren gesproken en allen waren opge ruimd en zeer tevreden. Pleegouders en kinderen leerden elkaar reeds beter ver staan, waardoor de verhouding tot har telijkheid groeide. Heimwee? Slechts in een enkel geval. Dokter de Mol van Otterloo had éénmaal heimwee geconstateerd, maar al heel snel waren die gevoelens van direct ver langen naar huis verdwenen. In het on derhavige geval waren een broertje en zusje, resp. 8 en 12 jaar oud, in één huis- opgenomen. Ze werden om hun kre- Hun ontmoeting met den Nederlandschen dok ter en het hooren van onze taal was vol doende de kinderen verder heimwee te doen vergeten. Overigens: de kinderen zoeken elkaar op, spelen met elkaar en amuseeren zich in dit gezonde land, waardoor hun gevoel niet thuis te zijn verdwijnt en wordt ver geten. Het is er goed en prettig, wist dr. de Mol van Otterloo te vertellen. Hetgeen de moeders, die nog geen bericht uit den vreemde hebben ontvangen, wel geheel kan geruststellen! De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat landarbei ders, werkzaam in den hooibouw en land arbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, nog tot 1 September a.s. voor .een extra broodrantsoen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieën van landarbei ders kunnen gedurende deze periode ech ter geen aanspraak maken op extra bo ter- of vetkaarten voor „zeer zwaren” arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- of vetkaarten voor „zwaren arbeid”, dat is dus voor een extra boter- of vetrantsoen van 50 pet., in aan merking. Na 1 September 1940 wordt het extra broodrantsoen van genoemde landarbei ders tot 50 pet. teruggebracht. Nachtvaart op het Buiten-U streng verboden De nachtvaart op het Buiten-IJ blijft streng verboden. Het is gebleken, dat deze verbodsbepaling, vooral bij eigenaars van zeiljachten, niet voldoende bekend is. Pleziervaartuigen mogen zich van zons ondergang af tot zonsopgang niet op het Buiten-IJ bevinden. Deze jachten moeten dus voor zonsondergang naar binnen ge schut zijn. Ontheffingen worden niet toegestaan, terwijl overtreding van dit verbod inbeslagneming tengevolge kan hebben. De eigenaars van jachten worden hieraan in hun eigen belang herinnerd. De afdeeling Amsterdam van het rechtsfront afd. politie, is gisteravond in vergadering bijeen geweest. Hierbij is het woord gevoerd door den inspecteur L. J. Ponne, na een kort woord van welkom van inspecteur D. Bakker. De heer Ponne gaf een overzicht van de gebeurtenissen in de vijf oorlogsdagen en op zijn uitnoo- diging herdacht de vergadering staande den politieman, die als slachtoffer van de ronde doende geruchten gevallen was. Spr. bracht verslag uit van de omstan digheden, waardoor men tot vorming van een eerste gelid gekomen was. Na een beschouwing van de huidige politieke toe standen wijdde inspecteur Ponne eenige aandacht aan de verschillende politie organisaties, welke nu alle afzonderlijk den weg naar eenheid trachten te vin den, zonder voldoende begrip voor de voorwaarden, die de naaste toekomst zal stellen. Op initiatief van de leiding der N.S.B. wordt nu met de oprichting van het rechtsfront gestreefd naar volkomen eenheid van het recht. Hierin kunnen allen, die op eenigerlei wijze in dienst van de handhaving, toepassing en uitvoe ring van het recht staan, een plaats vin den. Het omvat justitie, politie en vrije beroepen (advocaten en notarissen). Tot leider van het rechtsfront is benoemd mr. H. M. Fruin, rechter te Alkmaar. Leider van de afdeeling politie is de heer C. Ch. Walraven te Alkmaar, tot leider van de groep Amsterdam van de politie is be noemd inspecteur D. Bakker. In zijn hoedanigheid van secretaris der afdeeling politie van het rechtsfront ging inspecteur Ponne vervolgens over tot de installatie van zijn collega Bakker. Hij wees er nog op, dat de bedoeling van het rechtsfront is, een organisatie naast het arbeidsfront en het te vormen boeren- en middenstandersfront. Voor de pauze heeft commissaris Wal raven voorts een uiteenzetting gegeven van de positte welke door het front in de naaste toekomst dient te worden inge- nomen. Na de pauze heeft inspecteur Bakker tenslotte de schriftelijk gestelde vragen beantwoord. len te Heerlen. Voorts de heeren J. M. Gerrits te Hoens- broek, J. van Kempen te Rotterdam, J. A M. Prinsen te Deurne, M. J. Schoenmakers te Eygelshoven, J. v. d. Sluis te Haarlem. G. Braam te Amstelveen, E. J. Jansen te Velp (G.) en J. de Mey te Middelburg en de damesL. J. M. Brengerink te Enschedé, S. H. van Don te ’s-Gravenhage. T. J. Posthumus te Amsterdam, P. T. A van Groenland te Deventer, M. H. C- Jacobs te Meerssen en A J. M. Kristel te Utrecht. Nijverheidsonderwijs: Evenals voor de sigarettenindustrie is thans ook voor belanghebbenden in het sigarenbedrijf door het Rijksbureau voor tabak een adviescommissie geïnstalleerd, welke zich zal moeten bezighouden met klachten, de toepassing der distributie betreffend. Deze commissie, welke hier ter stede zetelt in de Willem de Zwijger- laan 110, wordt voorgezeten door den heer Jongejans, voorzitter van den Ne derlandschen Bond van Sigarenwinkeliers- vereenigingen. Namens de fabrikanten hebben in de commissie zitting mr. Colen- brander en mr. Steinkühler, namens de grossiers de heer de Jong te den Haag en namens de winkeliers de heer Staal, voor zitter van de Hanze, en de heer Jonge jans. Het ligt in de bedoeling der bij de re geling betrokken fabrikanten, grossiers en winkeliers om de huidige situatie aan te grijpen ten einde tot een saneering van het bedrijf te komen. Daartoe strekkende voorstellen zullen t.z.t. aan het Rijks bureau voor tabak worden voorgelegd. Reeds lang toch is het den meesten een doorn in het oog geweest, aldus de „Tel.”, dat er op zoo groote schaal tabaks vergunningen waren uitgereikt, terwijl bovendien het rechtstreeksch leveren door fabrieken en groothandelaren aan parti culieren en particuliere instellingen groote ontstemming bij de detaillisten verwekte. Tusschen fabrikanten en winkeliers is principieel reeds overeenstemming be reikt. Zij willen er toe zien te geraken, dat de fabrikant uitsluitend aan den gros sier mag leveren en de grossier slechts aan den detaillist. De schilder E. B. van Duimen Krum pelman, die in de kunstzalen Gebroeders Koch, in de Hoogstraat, tot 17 Augustus een tentoonstelling houdt, bezit reeds een zeer eigen stijl, eigen visie en een per soonlijk, blond en zonnig palet. Hij schijnt bij voorkeur jonge kinderen te schilderen; veel naaktstudies, badende '-:-J- meestal in een lente-groene, voorjaarsomgeving, die naast de mooie huidskleur en stralende blankheid, die de kunstenaar weet te bereiken, de sfeer van zorgelooze jeugd en jonge blijheid nog verhoogen. Dan trof ons een zeer mooie sneeuwstudie en picturaal zéér fraaie stu die en schilderingenspelende kinderen in een dorp, met op den achtergrond ty pisch Saksische boerenwoningen (Dren te?). In vrijwel alle doeken van v. Dui men Krumpelman treft zijn lichtheid en blonden, stralenden toon. Een expositie, die alleen reeds daarom (vooral waar deze eigenschappen technisch beheerscht en vakkundig verantwoord zijn) de aandacht waard is, zoodat wij hopen, dat een groot publiek zich de gelegenheid om met het tintelend oeuvre van den kunstenaar ken nis te maken, niet zal laten ontgaan. Vooral goederen zijn welkom voor de geteisterde gebieden De Ned. studenten-federatie, afdeeling wederopbouw, ontving van de commissie kleeding en dekking der stichting Rotter dam 1939, een schrijven, waarin met een enkel woord het initiatief, dat de Ned. studentenfederatie heeft genomen in ver band met den nood der tijden, wordt in geleid en haar werk in haar volle belang stelling wordt aanbevolen. De Nederlandsche studenten gevoelen in dezen tijd een rol te kunnen ver vullen. De examens, welke den student weinig tijd overlieent, om van zich te doen spreken, zijn voorbij. Het is thans echter een verheugend teeken te zien, dat de studenten de handen ineen heb ben geslagen om hun werkelijk nationaal plan uit te voeren. Allerwegen in den lande hebben de ste delijke collectes verrassende resultaten bereikt, maar desnodanks blijft een drin gende vraag om steun bestaan. Er moet op den particulier een beroep worden ge daan, niet om geld dit keer, maar om goederen, waaraan een groot gebrek be staat. De organisatie, welke door de Neder landsche studentenfederatie tot stand is gebracht, beoogt het geheele land op zeer intensieve wijze te bewerken en voor de geteisterde gebieden te verkrijgen in het bijzonderledikanten, matrassen en dekens. Lalo be hoeft ook al geen propaganda gemaakt te worden, wel allerminst voor de op dezen avond gespeelde compositie. Anders staat het met de tooneelmuziek, waarvan voor al het ballet „Namouna” zeer de moeite waard moet zijn. Georgi c.s. zouden ons daarmede eens kennis kunnen laten ma ken. ’s Toondichters psyche met haar Spaanschen inslag en eigenaardige charme lijkt bijzonder geschikt voor dezen kunst vorm en zal daar wel even gemakkelijk aanslaan als in de vioolconcerten, waar van de vijfdeelige Symphonie espagnole (al wordt het derde deel nooit gespeeld) sinds een halve eeuw populair is. Met Berlioz’ Ouverture „Benvenuto Cel lini” werd door het Residentie-orkest ge opend, ditmaal onder zijn eigen dirigent. Heftige bewogenheid en nobel-zoet me- los zijn al even indringend. Toch gaat dit stuk niet diep, maar het heeft een roman- tisch-fantastischen trek, welke het doet. De melodische fragmenten werden met de noodige klankbekoorlijkheid gespeeld en in de onstuimige passages heeft het aan geluidsgeweld niet ontbroken. Een effectvolle weergave. Dan Willem Noske met de Symphonie espagnole. De jonge violist heeft psy chisch een zeer goede dispositie voor Lalo. Toon en (eenigszins nerveus aan gedaan) vibrato leenen zich voor deze soort muziek. De artist voelt het senti ment uitnemend aan, maar ook de grillig heid en (lichte) drift. Aan technische be kwaamheid ontbreekt het bovendien niet, al is de virtuositeit hier en daar nog ma- gistraler te denken. Alles tezamen ge tuigde de weergave van ongewoon violis- tlsch talent en van de juiste sensitiviteit voor het werk. De verschillende deelen kregen allen een sprekend relief. Energie, gratie, pittigheid, zwier, uitgelatenheid, het is alles te bewonderen geweest. Het orkest secundeerde voortreffelijk en aldus hebben wij een uitstekende, boeiende ver tolking gehoord, die warmen bijval uit lokte, terwijl ook met bloemen den be gaafden jongen artist hulde is bewezen. Na de pauze werd Dvorak's E-moll Symphonie een waar genoegen voor de hoorders. Weldadig natuurlijk en opge wekt heeft het eerste Allegro geklonken. Met dit vitale, onbezorgde stuk vormde het poëtische, bepeinzende Largo een heel mooie tegenstelling. De houtblazers kwa men hier uitnemend tot hun recht, even als de violen, speciaal in de cantilene na het korte, bewogen intermezzo. Zeer stemmingsvol was het verloop naar het einde. Melodie en rhythme zijn de aantrekke lijkheden van het Scherzo. De vertolking stelde door gevoeligheid en pit in staat ervan te genieten. Tenminste, als men geen diepzinnigheid verlangt en gestemd is om zich behagelijk aan deze kleurige fleurige muziek over te geven. Aldus moet °°k tegenover de Finale stellen D AlleF° heeft, ondanks zijn ,,con fuo- co toch altijd iets beminnelijks. Men luistere onbevangen naar deze oprechte, enthousiaste uiting van een betrekkelijk eenvoudig gemoed De weergave stelde er toe in staat. En het publiek heeft dan ook zijn genoegen aan het stuk beleefd zooals het langdurige applaus wel bewees Een succes voor zoowel het Residentie-orkest als zijn toegewijden dirigent. Van overheidswege wordt een bedrag van 1 millioen beschikbaar gesteld voor steun aan de bloemisterij, die door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar financieel zeer was verzwakt. Tot dusver werd slechts drie ton regelmatig beschik baar gesteld voor steun tot den mini mumprijs, waarbij in het afgeloopen voor jaar 3 ton speciaal voor steun aan de seringencultuur werd uitgetrokken. Vanwege de Duitsche autoriteiten is, in samenwerking met de Nederlandsche in stanties, een onderzoek naar de toestan den in de geheele Nederlandsche bloe misterij ingesteld. Hierbij bleek o.a., dat de gevolgen van de vorst in 1938 zich nog altijd doen ge voelen. Vele bedrijven hebben hierdoor een financieelen achterstand gekregen, welke zij na anderhalf jaar nog niet heb ben ingehaald. Ook de langdurige en strenge winter van 1939/1940 eischte groote offers van de kweekers, die hun product in de kassen ten koste van ton- bevriezen moesten ondervond inmid- den oorlogstoestand in Europa ën een volkomen stilstand in den handel ontstond, toen Nederland in den oorlog werd betrokken. De prijzen hebben zich na de hervatting van den handel niet meer tot het oude peil her steld, o.a. door transportbelemmeringen. De door exporteurs afgesloten overeen komst, dat geen bolbloemen meer naar Duitschland mogen worden uitgevoerd, heeft de vooruitzichten voor de West- landsche teelt van trektulpen er niet beter op gemaakt. Door al deze oorzaken was de toestand in de bloemisterij gaandeweg zoo precair geworden, dat de Bond van Bloemenvei lingen een krachtige actie heeft ingezet, om steun voor eenmaal te krijgen. Deze actie is thans met succes beloond. Inzake de zeer zwaar getroffen seringencultuur van Aalsmeer wordt nog een nadere re geling onder de oogen gezien. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harlingen ds. W. E. M. Hoekzema, laatstelijk legerpredikant. Aan genomen naar Willemsoord (O.) de heer S. Riemans, cand. en hulpprediker te Haarlem-N. Chr. Gereform. Kerk, Beroepen te Alphen a. d. Rijn de heer H. v. Leeuwen, cand. te Rijswijk (Z.H.) Tweetal te Rozenburg de heer J. H. Ve- lema, cand. te ’s-Gravenzande en de heer J. Overduin id. te Dordrecht. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Tuchruiterveen: de heer R. J. Faber, proponent te Franeker. Daar ds. G. Laarman, predi- kant bij de Geref. Kerk van Hilversum als reserve-veldprediker is gedemobiliseerd, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk aldaar de heeren J. F. H. v. d. Bom en C. Ver- spuij tegen 1 September a.s. eervol ontslag verleend als hulpprediker. Beide heeren zullen naar hun woonplaatsen te Amster- dam-Z. en te Scheveningen terugkeeren en stellen zich beroepbaar. EXAMENS Handteekenen L.O. Geslaagd alhier de damesA. M. F. Hamilton te Nijmegen, P. K. Ensdorff te Groningen, J. Premsela te Amsterdam, A H. Waterberg en N. Wolf, beiden te Am sterdam, H. W. Boedeker te Onderdendam (Bedum) en de heeren J. A. Redeker te Groningen. J. J. M. Timmermans te Eind hoven, J. M. van Bergen te Nijmegen, J. van Eijsden te ’s-Hertogenbosch, W. G. Grimbergen te Poeldijk, R. van de Haar te Nijmegen, J. B. C. Voorn te Geldrop, A. P. Wesseling te Delft. P. Wickmann te Amsterdam, W. H. Woerden te ’s-Gra venhage, K. O. Afman te Haren en W. T. Sips te Groningen. Hiermede zijn deze axamens beëindigd. Hoofdakte. Geslaagd alhier voor beide gedeelten de heerenJ. B. Joose, L. Kool, beiden te ’s-Gravenhage, mej. E. M. Snoek te Rijswijk. Voor gedeelte A mej. A. Toornstra, mej. H. van Zijl, beiden te ’s-Gravenhage. Voor gedeelte B H. Rol te Voorschoten. Boekhouden M.O. k. 12. Geslaagd de heeren: E. A. de Graaff, Hilversum; J. C. Hoytink en F. Kugge- leyn, beiden te Amsterdam; S. S. Kuipers, Groningen; D van der Meulen, Gronin gen; S. Middelbeek, Amsterdam; K. van Middelkoop, Driebergen; J. B. van Nieu wenhuizen, Amersfoort; J. P. Nouwen, Alkmaar en R. Oostra te Groningen. Voorts de heeren F. D. Bastet te ’s-Gra venhage, J. F. van Dongen te Rotterdam, D. W. Dijkman te Amsterdam, P. J. de Geus te Utrecht, G. P. J. Lohmann te Amersfoort, J. van Puyenbroek te Tilburg, P. A. Rietbergen te 's-Gravenhage, M. van Straten te Amsterdam, S. E. Swart te Amsterdam, A. J. Swinkels te Rotterdam, W. Stomp te ’s-Gravenhage, J. Voorhorst te Amsterdam, J. D. Wassenaar te Rotter dam, J. M. van der Wees te Utrecht, F W. J. Wilschut te Vught (N Br.), A. J. Wol ter te ’s-Gravenhage en J. Wijnolst te Rotterdam. Staatsexamen ter toelating tot de universiteit. Geslaagd alhier voor diploma A mej. A C. van der Molen en de heeren J. van Popta, J. J. Toet, J. H. Coster, J. van dam, C. van Ballegooyen, D. van der Most van Spijk en P. Pinxter. Voor diploma B mej. M. J. E. Niesten en de heeren B. H. A. Langewerf, W. B. Plantenga, L. J. van der Burg, J. Buyse en P. A. Meerburg. Staatsexamen H.B.S. A. Geslaagd alhier E. van den Berg, G. C. Koopman, H. R. Liebelt, B. L. van Nim- wegen, J. A. O. Schoenmaker en J. van Winterswijk. Afgewezen 13. De examens zijn afge loopen. Hoogdulsche taal L.O. Geslaagd alhier de heeren C. Th. Beve lander te ’s-Gravenhage, J. v. d. Kamp te Eefde, J. Knoester te Scheveningen, M. Verwoest te Rijswijk (Z.H.), F. P. J- Cantrijn te Breda, L. J. Hanekamp te Doetinchem, C. J. Mol te Oudelande en A. C. v d. Ouweland te Zundert en de damesC. Pijl te Rotterdam, G. Th. A Maarschalkerweerd te Oudenbosch, H. J- Oltheten te Tilburg en C. G. van Voskuy- Nieuwe uitgaven In de bekende, handige ,,A.B.C."- serie verschenen bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam; „Tina Kipra’s echtscheiding”, door Fran cois Pauwels; „10 P K Het leven der auto’s”, door Ilja Ehrenberg; „En een vrouw verdwijnt”. „Een Charley Chan- mysterie, door E D. Biggers, en „Blanke Ballast", door Ida Vera Simonson. Het is prettige vacantie-lectuur. in boekjes van handig formaat. Zaterdagavond 10 Augustus zal het Oostersche kunstensemble Seni Ti- moer, bestaande uit 33 personen, een Ma- leisch-Javaanschen kunstavond in de Kurzaal worden gegeven. Het programma vermeldt o.m. Kelono- dans (Java), Silat Minangkabau (Suma tra) (Maleische verdedigingskunst), Krontjong-mijmeringen, Tjakalele (krijgs dans van Celebes), Perang Tjakil (Java) (een fragment uit de Mahabharata), evenals Soembadra Laroen (Java), Koe- da Kepang met Ankloengmuziek (Soen- da) (Volkskunst), Seripipi (Java) (hof dans uit de Vorstenlanden bij feestelijB.- heden). Onder leiding van Otto Glastra van Loon zal Zondagmiddag 11 Augustus een Italiaansche Opera-matinée worden ge geven met medewerking van den zanger Henk Weimar, die de Romance van Ro dolfo, uit „La Sonnambula”, en het Reci tatief en Cavatina, uit „Ernani” van Verdi, alsmede de laster-aria uit „II Bar- biere di Siviglia” van Rossini zal zingen. Het orkest voert o.m. uit de ouverture „Semiramis” van Rossini, Préludes van de le er. 3 acte van „Traviata” van Ver di en de Triomfmarsch uit de opera „Aida” van Verdi. Nelly Wagenaar is soliste op Zondag avond 11 Augustus onder leiding van Carl Schuricht met het pianoconcert in a kl. t. van Schumann. Na de pauze wordt een uitvoering gegeven van de Symphonie in d kl. t. van C. Franck.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6