SANATOGEN Verstopping 4/w Zenuwen worden bedreigd RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS BINNENLAND De brooddistributie HA'AGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 194Ö TWEEDE BLAD, PAGINA 2 neem Een Druk bezochte vergadering De bloem- DOODELIJK ONGEVAL IN DIEMEN Rotterdamsche kinderen Drente naar BUIZENFABRIEK AFGEBRAND Verkoop en verhuur van motorrijtuigen Bil HET ZWEMMEN VERDRONKEN De sigarenindustrie Mr. L. Einthoven en De Legitimatiepapieren voor Zeeuwsch-Vlaanderen De Nederlandsche Unie in de hoofdstad bijeen Het spoorwegbedrijf en de verduistering Hooibroei veroorzaakte boerderij- brand te Maasland Inlevering akkerbouw-producten oogst 1939 DRIE ARRESTATIES TE AMSTERDAM BELEED1GENDE ANONIEME BRIEVEN GESCHREVEN Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Wen voelt zich vrijer en gezonder. Rijksbureau voor verwerkende industrieën FIETSERS REDEN MET DRIEEN NAAST ELKAAR Bon 40 geeft recht op 21/-» ons Reeds jong op het slechte pad Vermiste kanovaarder opgehaald Verduistering van couponstoffen Dieven wilden hun slag slaan in een opslagplaats van goederen Wielrijder door zwaren trailer overreden Jongeman vermist Jongen van fiets gevallen In deze tijden heb ben Uw zenuwen ernstig te lijden. Voed ze daarom met Sana- togen en voorkom daarmede neer- siachtig- heid en vermoeid- heid. Vrijzinnig Democratische Bond en de Nederlandsche Unie IN DE DUISTERNIS MET FIETS IN HET WATER GEREDEN Huizen voor oorlogsinvaliden Hulp aan juweliers van hen door auto aangereden en gedood De wederopbouw van Veenendaal en meeldistributie 9 9 waarnemend se- alle bruggen hersteld zijn. Voor 10 Augustus a-s. stak, dat de man eenige uren Geen uitbreiding van den avonddienst te verwachten Een verzoek van de Federatie van handelaren in gouden en zilveren werken De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam met verlof van, dat een In het Alg. Politieblad wordt mede gedeeld. dat aan mr. L. Einthoven op zijn verzoek voor onbepaalden tijd ver lof is verleend uit zijn betrekking van hoofdeommissaris van politie te Rotter dam en van commissaris van de Rijks politie. Gedurende het tijdvak van 10 Augus tus tot en met 6 September a.s. geeft de met „40” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 2J ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. hooi- muur DAN Pr. Schieffer't Stofwisselinqszout Slaeon f 1.05. Dubbele flacon 11.73 Uj apotheker» en vakdrogletefl. Mevrouw M. M. te B., schrijft: „Ik voel mij met Sanato- gen in levenskracht en gezondheid toenemen. Nu kan ik weer met lust en genoegen mijn werk doen. De zenuwzwakte is bijna overwonnen en van de voortdurende moeheid ben ik verlost". Eindhovensche noodbeurs In verband met de openingsdata van andere noodbeurzen in den lande, heeft de Eindhovensche Noodbeurs (E.N.B.) haar openingsdata vervroegd. De beurs zal nu definitief worden gehouden op 22, 23 en 24 Augustus a.s. en wel in de Koren beurs, Gr oote Markt, Eindhoven. De commissaris der provincie Drente maakt bekend, dat de Rotterdamsche kinderen, die gistermorgen uit Amster dam naar Drente zijn vertrokken, een voorspoedige reis hebben gehad en zich in goeden welstand bij de pleegouders bevinden. Men voor paspoort sanatocen Een onderhoud met den burgemeester In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. had met den burgemeester van Veenendaal mr. J. J. P. C. van Kuyk, kwam duidelijk de grondige wensch van de plaatselijke autoriteiten en niet min der van de bevolking tot uiting om zoo spoedig mogelijk de geleden schade te herstellen. Er is hier, aldus deelde mr. van Kuyk mede, veel verwoest doch uit sluitend door onze eigen troepen om het noodzakelijke schootsveld te verkrijgen. Alleen in de bebouwde kom reeds 130 woonhuizen, terwijl daar nog bijgerekend moeten worden de verschillende boerde rijen in de omgeving. Behalve de tijd noodig om het bedrag te taxeeren, dat als schadevergoeding zal kunnen worden uitgekeerd, komt er ook nog een ander niet minder belangrijke vraagstuk kijken ten aanzien van den wederopbouw en wel het streven om te komen naar een beter aesthetisch geheel. Wij hebben hier b.v. een hoofdstraat met tal van fraaie winkelpanden en groote hoe renhuizen. Verschillende hiervan zijn met den grond gelijk gemaakt en zullen op nieuw worden opgetrokken. Er zijn even wel eenige vrij onooglijke huisjes onaan getast gebleven, welke door den modernen bouw der laatste jaren geheel uit den tijd zijn geraakt en in deze omgeving niet meer passen. Wij zullen nu trachten een betere oplossing hiervoor te vinden. Hier voor zullen wij de perceelen moeten ont eigenen. Zooals u weet, viert de industrie hier hoogtij, speciaal de textiel- en siga renindustrie. De noodzakelijkste grondstoffen voor de textiel ontbreken echter. Men heeft nog wel al het personeel in dienst gehouden, door ploeg voor ploeg minder werktijd te geven, doch zonder steun van overheids wege komt daar natuurlijk in de praktijk niets van terecht. Deze steun komt in ieder geval, doch het beste zou zijn, als spoedig de aanvoer van grondstoffen we derom normaal zou kunnen plaats vinden, Wat de sigarenindustrie betreft verkee- ren wij in de gelukkige positie, dat hier volop wordt gewerkt en gewerkt kan wor den, omdat voldoende grondstoffen aan wezig zijn, die thans kunnen worden ver werkt voor de groote buitenlandsche or ders, welke zijn binnengekomen en zelfs de orders op de binnenlandhche markt in het nauw brengen. Er is hier dus werk genoeg, doch iedere textielarbeider is nog geen sigarenmaker, zoodat wij hier de zaak toch niet zoo maar kunnen overhevelen. Met dat al, ziet het er voor onze gemeen te nog niet zoo erg slecht uit. Wij ver trouwen dan ook, dat wij op allerlei ge bied medewerking zullen ondervinden als vergoeding voor de zware offers welke wij gedurende de oorlogsdagen hebben ge bracht. Vuur in de machinekamer ontdekt In den afgeloopen nacht is te Reuver de gresbuizenfabriek van de firma Janssen Willemsen aan de Industriestraat door nog niet bekende oorzaak afgebrand. Omstreeks 12 uur ontdekte de machinist brand in de machinekamer. Hij waar schuwde de brandweer. De brandspuiten uit Venlo en Tegelen werden gerequireerd, doch men kon niet verhinderen, dat de fa briek een prooi der vlammen werd. Een gedeelte van den nieuwbouw bleef voor het vuur gespaard. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat te lers voor den lOen Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akkerbouwproduc ten van den oogst 1939 op de gebruikelijke wijze moeten inleveren. Ingeval het om technische redenen on mogelijk is aan dezen inleveringsplicht vóór genoemde datum te voldoen, kunnen de provinciale voedselcommlssarissen toe stemming verleenen, dit tijdstip te over schrijden. Er blijken steeds personen te zijn, die gebruik maken van de afwezigheid van zwemlustigen om de kleedhokjes in bad inrichtingen te Amsterdam binnen te dringen en een onderzoek naar den in houd van de zakken der bezoekers in te stellen. Regelmatig worden ontvreem dingen gemeld in een bad in Amsterdam- Zuid. Thans werden in Noord twee kin deren, 13 en 14 jaar oud, aangehouden, die twee zilveren kettinkjes uit een ca bine wegnamen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt en na een stevige repri mande konden zij naar huis gaan. Man verdronken te Utrecht agent van politie hoorde gister- singeï bij den krommen Rijn te Utrecht hulpgeroep. De agent vermoedde, dat er iemand in het water lag en sprong er in. Na langdurig tasten en zoeken slaagde hij er inderdaad in, een man op het droge te brengen. Men heeft anderhalf uur kunst matige ademhaling toegepast, hetgeen ech ter zonder resultaat bleef. Het slachtoffer is de 40-jarige D., die tengevolge van de duisternis met zijn fiets te water is gereden. Aan de onzekerheid, waarin het echt paar Feenstra te Hilversum over hun 17-jarigen zoon verkeerde, is thans een einde gekomen. De politie van Loosdrecht heeft met de zegen het lijk van den ver miste uit de Loosdrechtsche Plassen op gehaald. Het slachtoffer was verleden week, zooals gemeld, met zijn kano de plassen opgegaan en was daarbij gaan zwemmen. Toen hij niet weerkeerde en men op zoek ging, vond men slechts de kano met de kleeren van den jongeman. De kustvisscherij Van IJmuiden zijn vier kustvisschers- vaartuigen uit Goedereede, die daar ge- ruimen tijd hebben gelegen, naar Scheve- ningen vertrokken, om daar de kustvis scherij te gaan uitoefenen. De Amsterdamsche politie heeft giste ren een tweetal menschen gearresteerd, dat zich heeft schuldig gemaakt aan dief stal van coupons van damesstoffen. Het was een 20-jarige magazijnbediende, van wien gebleken is, dat hij zich reeds gedu rende eenige maanden aan verduistering schuldig gemaakt heeft. Bij deze zaak is als heler betrokken een koopman van mid delbaren leeftijd, die eveneens is aange houden. gekleed met bruin costuum, bruine schoe nen, draagt een blauw overhemd met een groene das. De vermiste is zenuwziek. Een ongeluk wordt gevreesd. Op het politiebureau te Amsterdam zit ten thans drie jonge mannen, betrapt bij een diefstal van goederen, die opgeslagen zijn in een leegstaande school. In deze school zijn goederen ondergebracht van menschen. die hun huis voor een langdu rige verpleging hebben verlaten en geen familie hebben, die in staat zijn den opslag te bekostigen. Het gebouw is tamelijk gun stig gelegen voor het uitoefenen van duis tere practijken n.l. in een nauwe straat, aan de achterzijde grenzend aan het water. Drie personen hadden zich toegang ver schaft. Zij hadden daarbij waarschijnlijk geen rekening gehouden met den nachtwa ker, die door de gemeente was aangesteld naar aanleiding van het feit, dat reeds her haalde malen goederen uit het schoolge bouw ontvreemd waren. Deze nachtwaker heeft een der indringers, een 20-jarigen Amsterdammer, een oude bekende van de politie, betrapt. De jongeman heeft reeds eenigen tijd in voorarrest gezeten wegens verduistering van gelden, en stond bekend als een zwerver, die de kost verdiende met het venten in café’s en langs de hui zen in en om Amsterdam met briefkaarten en andere artikelen. In zijn gezelschap bevonden zich twee jongens van 17 jaar, die met hem mee er op uitgetrokken waren. Op den hoofddader werden door de po litie aangetroffen een doosje met halssnoe ren, een armband, en een pennedoosje, af komstig uit het schoolgebouw De lieden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Dinsdagavond heeft zich op den Hartveld- schenweg onder de gemeente Dlemen een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan een 38-jarigen Amsterdammer het leven heeft gekost. Des avonds omstreeks 10 uur bewoog zich een file wielrijders in de richting Amsterdam, toen iemand uit de achterste gelederen zijn fietspomp verloor Hij minderde vaart en stapte af. Juist op dat oogenblik was hij ingehaald door den 38-jarigen A. L. M uit Amsterdam, die voor op zijn fiets een 9-jarig jongetje ver voerde. Deze wielrijder moest onver wachts naar links uithalen, maar raakte met zijn stuur het andere rijwiel Hij sloeg tegen den grond, vlak voor een zware truck met trailer, die met matige snelheid voorbij gereden kwam. Van uit wijken was voor den autobestuurder geen sprake meer, M. kwam onder de wielen en was vrijwel op slag dood. Het 9-jarige jongetje, dat eveneens gevallen was, liep slechts lichte schaafwonden op De fiets werd geheel vernield. De ge meentepolitie zal een nader onderzoek instellen. De commissaris van politie van het bu reau Stadhouderskade te Amsterdam ver zoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van J. W. Stap, geboren te Grootebroek op 25 October 1916, wonen de in de Albert Cuypstraat te Amster dam. Het signalement luidt lang 1.75 meter, gezet postuur, donkerblond, blootshoofd, Muur stortte ineen Bij de pogingen om een overeind ge bleven muur van de uitgebrande schuur omver te halen kwam deze plotseling naar voren. Verscheidene per sonen werden door stukken steen getrof fen. Slechts een zoon van den landbou wer Keijzer liep lichte verwondingen op. De brandweer van Maasland, die het vuur bestreed, kon om half twee met de nablussching beginnen. De brandweer van de Lier, die mede was uitgerukt, be hoefde geen dienst te doen. Lidmaatschap niet onvereenigbaar Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft thans zijn standpunt bepaald omtrent de Nederland sche Unie. In een aan de leden toegezon den omzendbrief geeft het hoofdbestuur als zijn meening te kennen, dat hoewel de Nederlandsche Unie een andere organisa tie is geworden dan aanvankelijk bedoeld werd, er niettemin aanleiding is om haar oprichting met sympathie te begroeten. Wel is het programma nog vaag en zijn de leiders van deze beweging niet staat kundig geschoold, maar hiertegenover staat, dat het driemanschap bezield is met den wensch om In vaderlandschen geest bet algemeen belang te dienen Toetreding tot de Nederlandsche Unie mag echter er niet toe leiden, de eigen organisatie te verlaten, zoo wordt verder opgemerkt. Het standpunt van het hoofd bestuur is: ieder blijve lid van den V.D. B.het lidmaatschap van de Ned. Unie is vereenigbaar met dat van de partij. Dinsdagavond reed een jongen uit Bus- sum op den z.g. bedekten weg bij de wal len te Naarden. Op het frame van zijn rijwiel zat de 12-jarige T. L. uit Rotter dam, die in Bussum logeerde. Op een gegeven moment geraakte de Rotterdam sche jongen met zijn voet lusscnen voor vork en voorwiel, waardoor zij kwamen te vallen. L. bleef op den weg liggen en klaagde over inwendige pijnen. Een voor- bijganger bracht den jongen per fiets naar zijn tijdelijke woning te Bussum. Daar bleek zijn toestand zoo ernstig, dat een dokter hem naar de St. Gerardus Majella-stichting liet overbrengen. Hier moest operatief worden ingegrepen, daar de jongen zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. Zijn toestand was hoogst ernstig. Een maand gevangenisstraf geëischt Een inwoonster van Alkmaar ontving in November van het vorige jaar tot haar onaangename verrassing, een anoniemen brief, waarin zij werd belasterd en belee- digd Wie de laffe, en onvriendelijke schrij ver of schrijfster was, wist zij niet. Maar een paar dagen later bezorgde de post een tweede epistel, zoo mogelijk nog on vriendelijker dan het eerste. Toen ging haar een licht op. Zij spoedde zich naar het politiebureau en diende een klacht in tegen een barer „vriendinnen” Deze ech ter bezwoer bij hoog en laag, volmaakt onschuldig te zijn. Wel liet zij dóórscheme ren, dat zij wel eenig vermoeden had, wie de schrijfster dan wel was. Tenslotte - na lang heen en weer praten wees zij haar eigen schoonzuster als vermoedelijke daderes aan. Zij is n.l. reeds vier maal voor dergelijke delicten veroordeeld. De rechtbank te Alkmaar stelde zich dan ook op het stand punt, dat de vrouw zwaar gestraft diende te worden en ditmaal niet kon worden volstaan met een boete. Zij hoorde zich veroordeelen tot een maand gevangenis straf. Van dit vonnis ging zij in hooger beroep en ook voor het gerechtshof hield zij vol, 4at zij onschuldig was en dat haar schoon- :uster er wel meer van zou weten. De procureur generaal requireerde be- zestiging van het vonnis en verd.’s veroor- deeling tot een maand gevangenisstraf. De verdediger achtte het niet uitgeslo ten. dat iemand het handschrift van zijn cliente had nagemaakt. Primair drong pi op vrijspraak aan, subs, verzocht hij het hof een boete op te leggen Arrest 13 Augustus a.s. Schriftproevem Beide vrouwen kregen een uitnoodiging om schrijfproeven af te leggen en dr. J. P. L. Hulst uit Leiden trad als schriftdes- kundige op. Inderdaad vertoonde het schrift van de vriendin van de geadres seerde zeer veel punten van overeenkomst met dat van de geïncrimineerde brieven en bovendien kwamen in beide schriftu ren dezelfde taal en stijlfouten voor Maar ook het schrift van de schoonzuster leek wat op dat van de beleedigende brieven. Dr. Hulst twijfelde evenwel geen oogen blik. Met stelligheid wees hij de vriendin als de schrijfster aan. Daar kwam nog bij, dat beleedigingen haar niet vreemd waren. De Nederlandsche Unie heeft gister avond in het Concertgebouw te Amster dam een openbare vergadering gehou den. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld en velen kon den geen plaats vonden. Ter opening zong Louis van Tulder „O schitt’rende kleuren van Nederlands vlag”. De eerste spreker, mr. J. Linthorst Homan, werd door de vergadering met een langdurig applaus begroet. Mr. Linthorst Homan zeide o.m., dat in het sociaal-economische leven, dat veel meer bijeen behoort, dan voor den oor log in ons land werd ingezien, het vin den van de beste oplossing zal worden bevorderd, doordat voor bijna allen vaststaat, dat de volksgemeenschap boven den enkeling zal moeten gaan en dat in ieder geval voor den over gangstijd in het komende Europa het economische leven van boven zal moe ten worden geleid. Ook hier zal het nationale meer voorop moeten staan. De uitweg, leidende naar een sterkere Nederlandsche gemeenschap, zal moe ten worden gevonden. Ieder is het er over eens, dat de parlementaire demo cratie met evenredig kiesrecht voor goed voorbij is, de staatsinrichting zal meer autoritair en meer corporatief moeten zijn en dus voorzien zijn van een apparaat voor snelle en kordate be slissing en van een apparaat voor des kundige uitwerking der sociaal econo mische behoeften en mogelijkheden. Ge zonde volksinvloed zal moeten blijven bestaan. Wie met de Nederlandsche Unie medewerkt moet innerlijk oprecht ver langen naar het nieuwe gemeenschaps- besef, hetwelk het oude begrijpend zal veranderen, zoodat men dezen over gangstijd ook als overgangstijd naar iets anders moet zien, waarbij veel, dat de critisch ingestelden reeds vóór Mei veroordeelden, straks voorgoed voorbij zal blijken te zijn. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partij wordt niet gesteld, men zal, wanneer men eerlijk het programma van de Unie, hetwelk een geestelijk re veil over de geheele linie inhoudt, kan onderschrijven, met zijn eigen geweten moeten uitmaken of men lid blijft van een partij. Maar wie alleen meedoet om twee ijzers in het vuur te. hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het verkeerde adres. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Ook hun redevoeringen kwamen in groote trek ken overeen met die welke hier ter stede zijn gehouden. Zang van Louis van Tulder, orgelspel van Piet van Egmond en declamatie van Frits van Dijk, luisterden de ver gadering op. Prijsverhooging verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er ten overvloede de aandacht van belangheb benden op, dat naar aanleiding van klach ten over prijsopdrijving in den handel in oude auto’s, ook voor tweedehands motor rijtuigen het algemeene verbod van prijs- verhooging boven het peil van 9 Mei j.l. van toepassing is. Voorts dienen belang hebbenden er rekennig mede te houden, dat de „prijzenbeschikking 1940 no. 1”, die het algemeen verbod tot prijsverhoo- ging voor alle roerende goederen in houdt, tevens een verbod inhoudt de huurprijzen voor roerende goederen, der halve ook voor motorrijtuigen, te verhoo- gen boven het peil van 9 Mei j.l. Van 1218 Augustus de met 1 genummerde dubbele bons van het nieuwe boekje Gedurende het tijdvak van 12 Augus tus tot en met 18 Augustus a.s. geven de met „1” genummerde dubbele bons van het nieuwe broodbonboekje teza men recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bons geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 22 Augustus a.s. geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat thans het nieuw uitgereikte brood bonboekje in gebruik wordt genomen. Zooals reeds eerder bekend werd ge maakt konden de met „1” tot en met „20” genummerde bons van het eerste broodbonboekje vernietigd worden, aangezien deze niet meer ter verkrij ging van brood zullen worden aange wezen. Sectie voor grafische industrieën ingesteld De secretaris-generaal, hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat hij bij beschikking van 5 Augustus, gepubliceerd in de Nederlandsche Staats courant no. 150, heeft ingesteld een rijks bureau voor verwerkende industrieën, ge vestigd te ’s-Gravenhage. Als sectie van dit rijksbureau is inge steld een sectie grafische industrie, ge vestigd te Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 326328. De dagelijksche leiding van deze sectie berust bij een directeur. Tot direc teur is benoemd de heer H. Koechlin. Deze sectie is ingesteld voor alle on dernemingen, welke als hoofd- of neven- bedrijf uitoefenen de boekdrukkerij, de diepdrukkerij, de steen- en offsetdrukke- rij, de boekbinderij, de stereotypie en de chemigrafie, alsmede ondernemingen, wel ke de door voornoemde bedrijven ver vaardigde producten voor eigen gebruik fabriceeren. Hiertoe behooren derhalve alle huisdrukkerijen en -binderijen, even wel niet de cartonnagefabrieken en de papierwarenfabrieken, voorzoover daarin niet worden vervaardigd producten, die kenmerkend zijn voor de reeds hierboven genoemde ondernemingen. Binnenkort zal een beschikking in de Nederlandsche Staatscourant worden ge plaatst, waarin o.m. aan alle betreffende ondernemingen de verplichting wordt op gelegd, zich bij de sectie grafische in dustrieën te laten inschrijven. Ter bespoe diging bestaat thans de gelegenheid, zich bij den directeur te laten inschrijven. Tevens is bij bovengenoemd rijksbureau een sectie voor de keramische industrie, waarover binnenkort nadere mededeelin- gen zullen worden gedaan. Een avond laat op de brug aan den Tolsteeg- In verband met de tijdsomstandigheden had het bestuur van de Federatie van handelaren in Gouden en Zilveren Wer ken aan het departement van Financiën het verzoek gericht om teruggave te ver leenen van de belasting op de voorwer pen, welke in den loop der jaren onver koopbaar zijn geworden, wegens mode- verandering. „Winkeldochters” noemen de juweliers deze voorwerpen, welke hier meer dan in eenig ander vak aanwezig zijn. Bij vernietiging van deze voorwerpen kan géén teruggave van de belasting wor den verkregen. De tijdsomstandigheden leenen zich er bij uitstek toe, aldus de Federatie, om de gelegenheid te geven, in plaats van die oude en onverkoopbare voorwerpen nieuwe te maken en dan die belasting te verrekenen. Op het verzoek is gunstig beschikt. Deze gunstige beschikking wordt alleen verleend voor ongebruikte gouden en zilveren voorwerpen. Tot 31 Augustus bestaat daartoe gelegenheid, zoo meldt de „Tel.”. De verrekening gaat tot 0.9 der belasting, denzelfden maatstaf als die, welke steeds bij uitvoer van gouden en zilveren voorwerpen gold. De Federatie heeft tevens verzocht, om aan de juweliers, handelaren en goud- en zilversmeden, die in de oorlogsdagen hun artikelen verloren, algeheele teruggave van de belasting te verleenen. Op dit ver zoek heeft de Federatie eveneens een gun stige beschikking gekregen. Naar wij vernemen gaat „De Neder landsche Werkgemeenschap”, voorzit ter dr. E. G. H. Verviers, op haar land goed „De scheepstal” invalidehuizen bouwen, die den vorm krijgen van ge- •zinshoeven. De bedoeling is, dat oor logsinvaliden zonder onderscheid van gezindte of richting voor tijdelijk of blijvend een wezenlijk tehuis vinden. Hier kunnen zij door licht tuinbouw werk of door ambachtsnijverheid, al naar hun lichamelijken toestand, hun herstel bevorderen en den overgang tot normaal maatschappelijk leven verge makkelijken. - De gepensionneerd luitenant-generaal H. A. Seijffardt heeft zich bereid ver klaard, toezicht te houden op de stoffe lijke en geestelijke verzorging der oor logsinvaliden. „De Nederlandsche werkgemeen schap” vraagt financieele hulp aan hen, die met dit doel sympathiseeren. Vacantie van 1217 Augustus Wij vernemen, dat in de geheele Ne derlandsche sigarenindustrie over de ka- lenderweek van 12 tot en met 17 Augus tus a.s. vacantie zal worden gegeven, zoo dat in deze week de fabrieken stil liggen. Ter nadere verklaring van het bericht inzake de oprichting van den Algemee- nen Bond van Sigarenfabrikanten te Eindhoven wordt gemeld, dat deze bond bedoelt algemeen te zijn voor groot- en kleinindustrie, echter alleen voor de drie Zuidelijke provincies. .Het doel is de organisatie en de be drijfsorganisatie voor de geheele Neder landsche industrie te vergemakkelijken, in nauwe samenwerking met het Verbond van Sigarenfabrikanten te Amsterdam, met welk verbond de nieuwe organisatie in stand houdt het centraal bureau voor de sigarenindustrie te den Haag, Willem de Zwijgerlaan 110, waarvan mr. B Co- lenbrander en mr. A. Steinkuehler cretarissen zijn. Vakkamp voor werklooze kantoor- handelsbedienden. Op 2 September a.s. vangt weer een herscholingskamp voor werklooze han dels- en kantoorbedienden, georganiseerd door den Alg. Ned. bond van handels- en kantoorbedienden, in samenwerking met het departement van Sociale Zaken en de moderne centrale voor werkloozenzorg. Dit kamp duurt 13 weken en eindigt dus op 30 November d.o.v. en wordt gehouden te Lunteren in het kamphuis van de Al gemeene op de Scheeleberg. Het kamp is toegankelijk voor werk looze jonge bedienden, die den 16-jarigen leeftijd hebben bereikt en den 24-jarigen leeftijd nog niet overschreden hebben, en die er voor voelen, in een voortreffelijk ingericht gebouw onder bevoegde leiding zich de vaardigheid op diverse machines weder eigen te maken of ze te leeren be dienen. en zich verder te bekwamen in de verschillende vakken van handelscor- respondentie in vier talen, handelskennis en stenografie. Een belangrijke plaats is ingeruimd voor de lichamelijke opvoeding. Aan het eind van de taampperiode worden examens af genomen en diploma’s uitgereikt. Belanghebbenden kunnen bij het bonds- bestuur van „De Algemeene” nadere in lichtingen krijgen (adres Paulus Potter straat 9, Amsterdam-Z.). De vierde Groninger noodbeurs Op 13 en 14 Augustus a.s. zal de „Gronob” haar deuren weer openen om de vertegenwoordigers van Handel en Industrie in de gelegenheid te stellen het zoo noodzakelijk contact met hun relaties in stand te houden. Op de Prins Mauritslaan te Beek (L.), een onderdeel van den Rijksweg MaastrichtRoermond is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 36-jari- gen gehuwden mijnwerker M. K. uit Meerssen het leven heeft gekost. Aan den kant van den weg stond een vrachtwagen geparkeerd. In de file wiel rijders, die van de staatsmijn Maurits kwam, op weg naar huis, fietste M K. met twee vrienden naast elkaar. Gedrieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in botsing met een uit de richting Maastricht komende auto, bestuurd door de B. uit Geleen. De laad bak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee geneesheeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toestand werd K. naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De aanrijdende auto is in beslag ge nomen. Toeristen of vacantie-gangers, die naar Zeeuwsch-Vlaanderen willen rei zen, dienen goede legitimatie-papieren bij zich te hebben. Zonder die komt men niet aan wal. Er moesten er reeds onverhoopt met de boot terug, neme er goede nota Zeeuwsch-Vlaanderen noodig is. Een bewijs van Nederlanderschap of een stamkaart met pasfoto, door den burgemeester der woonplaats gewaar merkt, kunnen ook dienst doen. Hooger politiepersoneel in een bond Gistermiddag is te Utrecht een verga- dering gehouden van de Uroederswiap Onder de huidige omstandigheden is uitbreiding van de dienstregeling van de Ned. Spoorwegen niet mogelijk, zoo schrijft de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden”, omdat de verduisteringsmo- gelijkheden van de spoorwegen niet vol doende zijn. Bij een vroeger invallen van de duisternis zal echter niet van de hui dige regeling worden afgeweken, zoodat men niet hoeft te vreezen, dat in het na jaar en van den winter de laatste treinen nog vroeger vertrekken. Reeds zijn verscheidene maatregelen genomen om het spoorwegbedrijf aan de eischen van de verduistering aan te pas sen. Over het geheel is de sterkte van de verlichting op de helft teruggebracht. Op de stations is dat echter onvoldoende, daar de glazen hallen ook dan nog te veel licht doorlaten. Dientegenvolge liggen op het oogenblik de perrons dan ook in het duister, terwijl in de bureaux de nood verlichting wordt gebruikt. Een van de voornaamste redenen, waarom men in avond en nacht niet meer treinen kan laten rijden, ligt in het feit, dat het zeer veel werk vereischt om de treinen zelf voor de verduistering in te richten. De nachtpostverzending Ook de beperkingen van het postver keer staan daarmee in verband. Daaraan is voorloopig niet te ontkomen, daar voor een versterkt gebruik van auto’s te wei nig brandstof ter beschikking staat, ter wijl proeven met houtgasgeneratoren niet het gewenschte resultaat hebben opge leverd. Daar komt nog bij, dat in gedeel ten van het land het spoorwegverkeer ook nog belemmerd wordt, doordat nog niet alle bruggen hersteld zijn. Gisteravond om kwart voor twaalf ont stond tengevolge van hooibroei brand in de groote hooischuur, behoorende. bij de boerderij van den heer P. J. de Keijzer aan den Oude Kampscheweg te Maasland. Weldra sloegen de vlammen naar buiten en in korten tijd was ook de op eenigen afstand staanden hooiberg aangetast. Na een half uur was de geheele hooischuur een prooi der vlammen. Het vuur had zich toen ook meester gemaakt van den stal, waartegen het woonhuis is aange bouwd. Deze stal heeft slechts geringe schade bekomen en het woonhuis is ge spaard gebleven. Wel ging een tegen overgelegen wagenschuur verloren. De auto en de wagen, welke hier in stonden gestald, kon men bijtijds in veiligheid brengen. DOODSLAG OM EEN RONDJE. De officier van justitie te Roermond eischte gistermiddag een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar tege° den 32-jarigen verwarmingsmonteur A de K. uit Haelen, die in den avond van Zon dag 28 April in een café aan de Looskaa® te Roermond na een ruzie over het beta* len van een rondje, een 50-jarigen ong*' huwde Roermondschen arbeider Uoren^ berg, zoodanig met een mes in de 1 stak, dat de man eenige uren later ove leed. De rechtbank zal 22 Augustus nis wijzen. Haar pasgeboren kind gedood. De rechtbank te Zutfen veroordeeld^ een dienstbode uit Deventer f ZÜ !lag tot drie jaar gevangenisstraf had haar pas geboren kindje geaoo

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6