van Lichamelijke Opvoeding essentieel deel van den Opbouwdienst HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 der Gewichtige taak sportleiders F - Ill A.D.O.—ZWALUWEN 2—5 Districts- en korpscommandanten overtuigen zich van de waarde dei lichaamscultuur R.K. HAAGSCHE VOETBALBOND VAN DE HAAGSCHE CLUBS Tijdens de gymnastiekoefeningen. Baksteenen worden als sferoïde gebruikt. In het Centraal Instituut wordt met geestdrift gewerkt 'Een doel BESLUITEN VAN HET N.V.B.- BESTUUR moment voor het Zwaluwen- uit den wedstrijd A.D.O.— Zwaluwen. BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN H.V.B. Den Haag contra Amsterdam Orde en tucht een gebiedende eisch s Ik gk 1 Kil® 1®1® 111® ®1BIB® 11®1®BB 1®(111 1®W®®1 Bi-1®11®1 1® 1.-- S ■■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Demonstraties Kapitein J. D. S. Paters. J?! (Polygoon) de hervatting Na terug te denken. Orde, tucht en netheid Majoor J. N. Breunese. on- DAMMEN KAMPIOENSCHAP VOORBURG Coldewey, H het kampioenschap W de van (Polygoon) POSTDUIVEN—WESTL ANDSCH ELFTAL C. v. Kempen J. v. Scheijndel L. Neymeijer Th. Leromond Alb. H. v. d. Meer Amster- samen- Om dat echec te voorkomen zullen de districts, en korpscommandanten aan de sportleiders allen mogelijken steun moe ten geven. Het zal de taak zijn er voor te zorgen, dat, wanneer het personeel van den Opbouwdienst ter gelegener tijd weer in het burgerleven terugkeert, het vol lof is over de zorg voor de lichaamscultuur; zoo kan ook de waardeering der burgers worden verworven. Wanneer dat het ge val is, zoo besloot de leider, dan zal ook de lichamelijke opvoeding van het gan- sche Nederlandsche Volk worden bevor. derd. De leider gaf den commandanten de ver zekering mee, dat zij in de huidige leer lingen, kranige sportleiders zouden ont. dekken. A w 3 2 0 1 0 0 0 1 1 3 7 6 3 3 A gesp. 4 4 4 4 4 den Opbouwdienst. sportbeoefening te toerbeurt ploegen luidt: De financieele commissie van den N. V.B. werd met één lid uitgebreid, n.l den heer H A. H Putter (Amsterdam). Tot tweeden voorzitter van deze commis sie werd de heer ir. H. F. Hopster be noemd. Lid van den scheidsrechterscom- Dit centrum, waar de leerlingen nu drie weken bezig zijn onder de meest denk baar goede leiding van leeraren, die in hun vak zijn doorkneed, zoo vervolgde majoor Breunese, zal school moeten ma. ken, want wanneer wij er niet in slagen dit centrum aanzien te geven, dan is het in zijn doelstelling volledig mislukt. De lichamelijke vorming van het per soneel vereischt echter leiders, maar daarover had de Opbouwdienst in niet voldoende mate de beschikking, ten eerste doordat de lichamelijke opvoe ding tot dusverre het stiefkind van het Nederlandsche volk is geweest en ten tweede doordat verscheidene leiders, die in de mobilisatiedagen zulke nut tige diensten hebben verricht, weer in net burgerleven zijn teruggekeerd. Het devies van den „Opbouwdienst” is echter: niet praten, maar doen. En zoo werden onmiddellijk maatregelen genomen om in de bestaande behoefte aan leiders te voorzien. Reeds op den dag, waarop het Nederlandsche Leger ophield te bestaan, kon in den Haag een centraal sportopleidingsinstituut worden geopend, waar een honderdtal krachtige, ondernemende en enthou siaste jongemannen onder zeer deskun dige leermeesters worden geschikt ge maakt om de lichamelijke vorming der Opbouwdiensters op zich te kunnen nemen. Hun taak zal in de eerste plaats een organisatorische zijn; het practische werk wordt gelegd in handen van hulp- instructeurs, die thans in elk der vier districten van den Opbouwdienst wor den opgeleid. Het instituut staat onder commando van den bekenden vijfkam- per, den len luit.-waamemer J. Serré. Zondag 18 dezer speelt het eerste elftal van Postduiven op Madesteijn een wed strijd tegen een sterk vertegenwoordigd Westlandsch elftal. Muziekkorpsen o.l.v. den heer Grebel verleenen hun belang- looze medewerking. Het batig saldo komt ten goede aan de invalide Hollandsche militairen. De opstelling van het West landsch elftal zullen wij de volgende week publiceeren. SERIEWEDSTRIJDEN VAN DE OOIEVAARS Zwemonder richt. In de middaguren werd in de badinrich ting ,,De Regentes” nog een zwemdemon- stratie gehouden, welke ook weer werd bijgewoond door majoor Breunese. De opzet was te laten zien hoe een zwemles voor het personeel van den Opbouwdienst dient te worden georganiseerd en hoe in betrekkelijk korten tijd, met eenvoudige oefeningsmethoden veel is te bereiken. Ook hier geschiedde alles, onder leiding van den heer de Kok. weer in de grootste orde en netheid. De demonstraties, welke zeer werden gewaardeerd, werden ook bijgewoond door de a.s. hulp-instructeurs van district I. Voor den aanvang der zwem- en polo- demonstraties werden door de cursisten van het Instituut enkele „Opbouwliederen" ten gehoore gebracht, onder leiding van den reserve-kapitein P. Tiggers. Ongetwijfeld zullen de commandanten, voor zoover zij het nog niet waren, dezen dag ten volle overtuigd zijn van de waar de der lichamelijke opvoeding en stellig zullen zij de zaak der sportleiders met toewijding steunen, tot heil van het va derland en het Nederlandsche volk. Het programma der Ooievaars-series voor Zondag luidt als volgt: 10 uur: SVH 2 TEDO 2 (demi-finale 4e afd. A); 11 uur: PTTTEDO (om 3en en 4en prijs 3e afd.); 12.30 uurCeleritas 5CVS 5 (demi- finale 4e afd. B); 1.45 uur: Postduiven— ESDO (om 3en en 4en prijs KNVB-afd.); 3 uur: Laakkwartier 4Celeritas 3 (om 3en en 4en prijs 2e afd.). Een aardige jubileum wedstrijd In het Zuiderpark vond gisteravond de jubileumwedstrijd plaats van A.D.O. te gen een Zwaluwenelftal ter gelegenheid var. A.D.O.’s 35-jarig bestaan Voor den aanvang werd het bestuur der jubileerende vereeniging gelukge- wenscht door den heer E. Mundt namens het Zwaluwenbestuur, waarbij een fraaie aschbak met het Zwaluwenembleem werd aangeboden. Vervolgens stelden de elftallen zich op en nadat een minuut stilte was betracht ter herdenking van de gevallen sportka- meraden werd afgetrapt onder leiding van scheidsrechter K. v. d. Meer. De Zwa luwen. bij wie de Vries was vervangen door v. ’t Oever (H.B.S.), liepen hard van stapel en oefenden een kwartier lang zwaren druk uit op het doel der gast- heeren. Schoten van Drok. de Harder en v d. Engel waren goed gericht, doch Koek liet zich niet vermurwen. Langzaam aan onttrok A.D.O. zich aan de inslui ting en werd ook Scholtens, die wat on zeker begon, doch zich prachtig herstelde, aan den tand gevoeld De gastheeren had den hierbij meer succes, toen bij een hunner aanvallen Neuteboom scherp voor zette en de Heer onhoudbaar inkogelde (10). Eenige minuten later trok de Zwaluwen-voorhoede er snel tusschen uit, v d. Vegt kreeg het leder, aarzelde niet en hét was 11. Nog voor de rust werd het 12 toen de Harder de Boer den bal voor de voeten legde en deze speler slechts voor het inschieten had. daar Koek nog op den grond lag Met dezen stand werd gedraaid. Katnmeijers afscheid. Deze wedstrijd was tevens de laatste voor den A.D.O.-spil Kammeijer, die als junior negen jaar geleden in de A.D.O.- gelederen trad en de laatste vijf jaar zijn plaats in het eerste elftal volkomen waard was. Kammeijer gaat over naar de mare chaussee in Groningen, zoodat A.D.O. hem in den vervolge zal moeten missen. Teruggekeerd in de recreatiezaal, hield i de kapitein J. D. S. Paters een causerie over het onderwerp „De orjinnisatie van de lichamelijke opvoeding bij den Op bouwdienst”. Deze voordracht was feitelijk uitsluitend bedoeld voor intern gebruik, om de com mandanten over de organisatie in te lich ten en hun de noodige wenken te geven in verband met de uitvoering van de plannen. Enkele details verdienen echter bekendheid in breederen kring, waarom wij enkele grepen doen uit de causerie, welke door kapitein Paters met zooveel overtuiging werd gehouden. De heer Paters begon er op te wijzen, dat de lichamelijke opvoeding in Neder land, tot dusverre overgelaten aan het particuliere initiatief, immer schromelijk is verwaarloosd, hetgeen tot zeer onge- wenschte toestanden heeft geleid. Steeds is geklaagd over de slechte lichaamshou ding van de bloem der natie en alle po gingen. dit vraagstuk op te lossen, hebben gefaald door het ontbreken van een basis. missie werd de heer Fr. v. Veen. De commissie voor de opleiding van scheids rechters werd in zijn vroegere samen stelling hersteld en bestaat dus uit Jac. F. Lamey, mr. E. J. Bulder en C. Groot Huize. De bestuurscommissie is samengesteld uit dr. D. J. van Prooye, voorzitter; ir H. F Hopster en Jac. F. Lamey. Tot leden van de strafcommissie wer den benoemd S. Coldewey, voorzitter; D. C. Spaan en H. de Munter. De andere bestuursleden zullen fungeeren als plaats vervangende leden. „We staan aan den ingang van een nieuw tijdperk, waarin van ons allen heel veel zal worden gevergd en tegen al die inspan ningen zullen we slechts met een gezond en krachtig lichaam op gewassen zijn”. „Zonder orde en tucht verkrijgt men geen goeden arbeid en eerst met orde en lichamelijke geschiktheid verkrijgt men ar beidsvreugde en levensvreugde”. Na deze verwelkoming werd onder lei ding van den kapitein van den Gen. Staf J. D. S. Paters, Chef van de Hoofdafdee- ling IV (afd. geestelijke en lichamelijke opvoeding) van den Opbouwdienst, een rondgang door de lokalen van het insti tuut gemaakt, waarbij de orde en de net heid in alle details bijzonder opvielen. Vervolgens werden de practijklessen aan de cursisten van de takken van lichame lijke opvoeding, welke bij den Opbouw dienst practische toepassing zullen vin den (gymnastiek, athletiek, spel en jiu jitsu), bij gewoond. De demonstraties, wel ke geheel in overeenstemming waren met de dagelijksche lessen, waren gearran geerd door de beide hoofdsportleiders van het Instituut, res. 2e luit. B. Bossong en den heer J. J. Th. de Kok. Ongetwijfeld zullen de commandanten een zeer goeden indruk van deze de monstraties hebben meegenomen. Overal werd met de noodige stiptheid en vol animo gewerkt en bij alle deelnemers viel waar te nemen, hoezeer de systematische, dagelijksche harde training het lichaam staalt. De gezondheid straalde van alle cursisten af. Na een défilé in het korenblauwe trai- ningiscostuum werden de bovenlichamen ontbloot en daarna begon de klasse D (in hoofdzaak bestaande uit dienstplichtige onderofficieren) aan een gymnastiekles bij gebrek aan materiaal met een baksteen als spheroïde onder leiding van den heer J. Wolthers. leeraar M.O. Daarna werd klasse B (bestaande uit hoofdgymnastiek- en schermonderwijzers, beroepsonderofficieren en capitulanten) bezocht, welke van den heer A. Tops les ontving in jiu jitsu Op dezen cursus worden in 6 weken 30 grepen geleerd op een zoodanige wijze, dat de cursisten deze grepen weer aan anderen kunnen leeren. Jiu jitsu is op het Instituut ge ïntroduceerd omdat het een even aange name attractie als nuttige zelfverdedi- gingssport is en bovendien snel aange leerd kan worden zonder dat er materia len voor noodig zijn. Op een der terreinen aan de Laan van Poot zagen de commandanten den luit. J. Serré in actie met het eenvoudige trefbalspel. Dit werd beoefend door het bureaupersoneel van dat verplicht is aan doen, waarvoor bij worden aangewezen. Elders instrueerde 1 VOETBAL Er moet school gemaakt worden De heeren verzamelden in de recreatie zaal van het Sportpaviljoen, waar de lei der van den Opbouwdienst, wiens komst door hoomsignaal werd aangekondigd, een welkomstwoord sprak. Majoor Breunese vestigde er de aan dacht op, dat men er in de voormalige Nederlandsche Weermacht niet in ge slaagd was school te maken voor de lichamelijke opvoeding, want, ondanks de goed gemeende pogingen, hadden de militairen, er niet veel opgestoken. In de burgermaatschappij is dat al evenmin het geval geweest; meerdere colleges zijn hier aan den arbeid geweest, maar deze zijn het nimmer met elkaar eens geweest en er is ook niets bereikt Woensdagavond werden in gebouw ,.St. Maarten" te Voorburg de prijzen uitge reikt van het Voorburgsch damkampioen schap. uitgeschreven door de vereenigin- gen O.D.B. cn O.K.K. Kampioen was de voorzitter zelf, de heer C. van Kempen, die niet een partij in de finale had verloren. Op den tweeden prijs had de heer J. v Scheijndel beslag weten te leggen. In de 2e klasse werd de heer C. Uphers kampioen, met de heer L den Breemer op de tweede plaats Na de prijsuitreiking speelde de heer v. d. Laan, alhier, simultaan aan twaalf borden. Na twee uren strijd waren de meeste borden beslist en om circa half twaalf had de heer v. d Laan 5 partijen gew.rem.verl.b.pt. 1 2 3 2 1 Het Nederlandsche Leger, dat zich in korten, maar hevigen strijd manhaftig heeft geweerd tegen een overmachtigen tegenstander, heeft op 15 Juli opgehou den te bestaan en van dat oogenblik af ii het zeer talrijke personeel, dat geen plaats in de burgermaatschappij kon vin den, overgegaan in den „Opbouwdienst”, een organisatie, waarvoor een grootsche taak is weggelegd: het meewerken aan de herrijzenis van het Nederlandsche Volk, om dit in staat te stellen zijn his torische plaats in de rijen der volkeren te heroveren. De leiding van dezen dienst is op gedragen aan een man, wiens organi satorische talenten zoo vaak aan het licht zijn gekomen en aan wiens groote liefde voor bet Vaderland niet valt te twijfelen, majoor J. N. Breunese, in sportkringen zoo goed bekend als leider der internationale vierdaagsche afstands- marschen. Bij de aanvaarding van zijn nieuwe, zware taak zeide de leider van den Op bouwdienst, dat hij behoefte had aan mannen, hard als staal en taai als leer. En daarmede kondigde hij aan, dat de lichamelijke opvoeding van het personeel een voorname plaats in den dienst zou innemen. Programma voor de komende week. Het programma voor het Bedrijfstour- nooi H.V.B. (Avondwedstrijden) voor de week 12 tot 15 Augustus luidt aldus: Maandag: Groep 2 winnaars: Overvoorde 3R.A.S. 2, 7.30 uur. Dinsdag: Groep II winnaars: Duinoord 2E.C. S.O., 7.30 uur. Groep II verliezers: Wilsonmeters 2C.V.S., 7.30 uur; Tour Boys 2Waldorp, 7.30 uur. Groep III Win naars: G.Z.B. 2D.H.B. 3. Woensdag: Groep I winnaars: Italia— D.E.V.J.O. 7.30 uur. Groep 3 winnaars: D.D.T. 2Paraat 3. Donderdag: Groep 3 winnaars: V.D.V. 2 —Daring 2. Groep 3 verliezers: Dinkhuy- sen 2—A.E.C. 4, W.B.B. 3Duinoord 3. Tenzij anders bepaald beginnen de wed strijden om 7 uur. gewonnen. 3 remises geboekt en 4 partijen verloren. De eindstand Amateurs- en overschrijvings- bepalingen overgenomen Het bestuur van den N.V.B. heeft der leiding van den voorzitter, dr. D. J. van Prooye, een vergadering gehouden, waarop eenige belangrijke beslissingen zijn genomen, welke in de „Sportkro niek” vermeld staan. Besloten werd om als reglement van den N.V.B. voorloopig te gebruiken het reglement van den ouden N.V.B. en dan na te gaan, welke veranderingen daarin zullen moeten worden aangebracht. Ten aanzien van de overschrijvingsbepalin- gen werd bepaald, dat iedere speler, die, lid zijnde van den N.V.B., voor een an dere vereeniging wenscht te gaan speleii dan waarvoor hij tot vóór of op 1 Aug. ge rechtigd was te spelen, daarvoor de toe stemming van den N.V.B. behoeft. De over- schrijvingsbepalingen, zooals deze voor den ouden N.V.B. golden, zullen van kracht blijven voor den nieuwen N.V.B. Alle persoonlijke straffen voor wed- strijd-overtredingen. die vóór 1 Januari 1941 zouden zijn afgeloopen, zullen met ingang van 1 September a.s. voorwaarde lijk gemaakt worden. Echter royementen van vereenigingen wegens het niet na komen van de financieele verplichtingen blijven gehandhaafd. Wat betreft het amateurisme werd be sloten, dat de amateursbepaligen, zooals die ook voor den ouden N.V.B. golden, voor de nieuwe organisatie gehandhaafd blijven. De contributie werd geregeld en de vijf afdeelingsbesturen van den N.V.B als volgt samengesteld: Afdeeling I: G. Kruyver, voorzitter: A Cassée, secretaris; M J Koolhaas, lid Afdeeling II: Jac F Lamey, W H A Burgwal, W, J Goorse en L. v. d. Slik Afdeeling III: S Coldewey, H Vos man, A Denkers Afdeeling IV: D. C. Spaan, J D Dietvorst H A J. Bockmeulen, J Hanssen en E. A. Wydicks. Afdeeling V: H Valkema. J Vries en G de Weert Voor de Scheveningen haring- seriewedstrijden speelt het eerste elftal van Scheveningen thuis (aan den Buurt weg) op Dinsdag a.s. om 7.30 uur tegen het eerste elftal van V.I.O.S., terwijl Vrij dag 16 dezer B.M.T. op bezoek komt. Tevens is dan vastgesteld Schevenin gen 4—BMT-comb. Beide wedstrijden ne men des avonds om 7.30 uur een aanvang. Ter bevordering van de pro paganda voor de honkbalsport heeft Laakkwartier op haar terrein, gelegen aan de Jansoniusstraat, tegen Zondag een tournooi uitgeschreven, met als deelne mende clubs Quick (Amsterdam), D.O.S. (Utrecht), H.C.K. (Haarlem) en Celeritas (alhier). De aanvang van de wedstrijden is gesteld op 12 uur. De algemeene vergadering van Clingendaal wordt gehouden op Dins dag 13 dezer, des avonds om 8.30 uur, in „Hof van Holland”, alhier. De algemeene vergadering van de Ooievaars wordt gehouden op Woensdag 14 dezer, des avonds om 8 uur, in één der groote zalen van „Am.citia”, Westeinde, alhier. De algemeene vergadering van Tour Boys koos tot secretaris den heer J. H. Stuijvenberg, Sinjeur Semeijnsweg 319, alhier Morgenmiddag om 3 uur speelt Minerva-Boys A aan den Houtweg een wedstrijd tegen Minerva Boys B. Voor het winnende elftal is een lauwertak be schikbaar gesteld. Zondag 18 dezer organi seert V.I.O.S. op haar terrein, gelegen aan den Moerweg, een ééndaagsch tour nooi. De loting bracht de volgende teams tegenover elkaar: DHCVUC en GDA VIOS. Zondag zal het vertegenwoordigend elf tal van bovenvermelden bond een wed strijd spelen tegen het R.K. Amsterdam- sche elftal op het GDA-terrein te Loos- duinen, om half drie. Om half één wordt bovendien een voor- wedstrijd gespeeld tusschen een Haagsch- en Westlandsch elftal. Het elftal, hetwelk tegen dam uitkomt, is ala volgt gesteldD. van Leeuwen (B. Zwart) J. Bruggemans (VVP) en P. Steentjes (GDA) B. Barnhoorn (Wilh.), C. Ruig- rok (BI. Zwart) en C. Nelemans (RAVA); G Lut (RAVA), G. Peters (GDA), H. Wijnands (Gr. W.), F. van Nieuwenburg (VVP) en F. Nelemans (RAVA). Het Amsterdamsche elftal ziet er aldus uit: J. Melkert (RKAV)J. de Bruijn (WA) en H. Wijfjes (NEA) Chr. Vest (UNITY), A. Diercks (VIC) en J den Doop (Wilskracht) F. Overtoom (de Meer). W. Letschert (WA), Th. Tushui- zen (WA) B. van Nieuwkerk (ODA) en A. Reuser (WA). Verder kunnen wij mededeelen, dat na afloop van dezen wedstrijd het officieele elftal zal worden samengesteld, dat op 21 Augustus in het V.U.C.-stadion tegen V.U.C, zal uitkomen. was het weer de actieve linkervleugel van A.D.O. welke succes had. Neuteboom kreeg den bal toegespeeld, zette voor en weer was de Heer op zijn plaats om de kans te be nutten (22). Daarna was het weer ge daan met het overwicht van A.D.O. en namen de Zwaluwen het initiatief over. V d. Vegt bemachtigde het leder tij dens een doelworsteling en met een ver. hard schot maakte hij er 2—3 van. Even later belandde een voorzet van de Har der bij Drok, die Koek voor de vierde maal liet visschen (2—4). Ook van den rechtervleugel, waar v. d. Engel een even levendige partij voetbal ten beste gaf als de Harder aan den anderen kant, dreigde gevaar. Bij een voorzet van den rechts buiten stond v d. Vegt goed opgesteld, waardoor hij in staat was voor de derde maal te scoren (25). Hoewel er geen verandering meer kwam in den stand bleef de wedstrijd het aanzien ten volle waard en werd tot de laatste minuut aardig spel te zien gegeven. De Reinigings-harmonie „Door muziek verbonden” luisterde de wedstrijd met vroolijke marschmuziek op. Fen jubileum - herdenking aldus om met genoegen aan In de achter ons liggende oorlogs dagen is verder gebleken, dat als gevolg van deze verwaarloozing, bij onze weermacht een groot gemis aan hardheid en taaiheid in dagen van spanning bestond. Slechts de geest der soldaten was goed en gewillig, maar dat is niet voldoende, De Opbouwdienst, betoogde de heer Pa-' ters, heeft daarin niet willen berusten en daarom hebben de leiders, bij de aan vaarding van hun taak, elkaar de gelofte gedaan, in dien toestand verandering te brengen en de lichamelijke opvoeding als essentieel deel van den Opbouwdienst in te schakelen. Om te kunnen slagen zijn orde, tucht en netheid dringende eischen, welke niet alleen gesteld moeten worden aan de cursisten, die bereid waren hier een strenge en harde training te volgen, maar ook voor alle andere leden van den Op bouwdienst. Eerst wanneer orde en tucht tot in de kleinste kleinigheden, maar zonder haar kloverij en zonder plagerij dus geen orde zonder begrip zijn bijgebracht, kan gedacht worden aan arbeidzaamheid. Zonder orde verkrijgt men geen goeden arbeid en eerst met orde en lichamelijke geschiktheid verkrijgt men arbeidsvreug de en de ware levensvreugde. Wanneer de organen niet ol onvoldoen de functioneeren, gaat de arbeidspres tatie achteruitin de lichamelijke opvoe ding vindt rr.cn de juiste manier om de lichamelijke tekortkomingen te nivelleeren en ildus de arbeidsprestaties op te voe ren. De noodige hardheid en taaiheid is alleen te verkrijgen door systematische training. De lichamelijke opvoeding is ook het eenige middel om het ontstaan van z.g. „beroepshoudingen" tegen te gaan en waar in den Opbouwdienst stellig veel ongewoon werk, dat daartoe aanlei ding geeft, zal moeten worden verricht, dient aan de lichaamscultuur een voor aanstaande plaats te worden gegeven. De heer Paters wees er ook op, dat er op het gebied van de doelmatig heid der arbeidsmethoden, arbeids- efficiency, nog veel terrein braak ligt, evenals op het gebied der meest doel matige samenstelling van het voed sel mogelijk van veel gewicht in verband met de nabije toekomst Te trachten deze problemen op te los sen heeft de Opbouwdienst zich even eens tot taak gesteld en gehoopt wordt, dat het laboratorium van het Centraal Sportopleidingsinstituut op deze en nog andere vragen een antwoord zal weten te vinden. Het is verkeerd te denken, dat hier slechts sprake is van een „hobby”. De lei ders. van den Opbouwdienst werken uit sluitend om de zaak zelve, om aldus een lichamelijk behoorlijk opgevoed volk te krijgen. We staan aan den ingang van een nieuw tijdperk, waarin van ons allen heel veel zal worden gevergd en tegen al die inspanningen zullen we slechts met een gezond en krachtig lichaam opge wassen zijn. De heer Paters wees zijn aandachtig gehoor er op, dat de cursisten in het In stituut vol enthousiasme werken. Zij wa. ren gekomen uit een gedemoraliseerde Weermacht en zij hebben het zwaar ge had om het moreel weer te herstellen. Daartoe moest op alle slakjes zout worden gelegd, maar nu reeds zijn zij er niet al. leen mee verzoend, zij beseffen zelfs, dat het niet anders kan en zij zijn de strenge orde en de harde training prettig gaan vinden. Aan het einde dezer maand zullen zij het instittuut met weemoed verlaten, maar zij hunkeren naar hun taak, welke schoon en nuttig is. De sportleiders zijn de mannen, die er voor dienen te wach ten, dat het personeel van den Opbouw dienst terugvalt tot het gedemoraliseerde milieu, waaruit zij, na het beëindigen der vijandelijkheden, zijn voortgekomen. Aan het slot van zijn interessant en boeiend betoog deed kapitein Paters een beroep op de commandanten hun vollen steun te willen verleenen, omdat die steun beslissend zal zijn bij de uitvoering der taak van de sportleiders. Majoor Breunese. den heer Paters dank brengende, ondersteunde dit beroep ten volle. De toekomstige sportleiders, die reeds aan het einde van deze maand over de onderscheidene korpsen in den lande zullen worden verdeeld om hun werkzaamheden aan te vangen, vinden nu nog hun home in het Sportpaviljoen aan den Evert Wytemaweg.. alhier, maar eerlang zullen zij beschikken over gebouwen en terreinen, welke zich be ter voor het doel leenen. Dinsdag is daartoe de eerste spade gestoken in het terrein-complex aan het verlengde van de Sportlaan. Districts- en korpscomman danten op bezoek Gisteren hebben de commandanten van de vier districten van den Opbouw dienst, alsmede de commandanten der daartoe behoorende korpsen een bezoek gebracht aan het instituut, teneinde zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop de sportleiders worden gevormd, om doordrongen te worden van de on schatbare waarde der lichamelijke opvoe. ding en om kennis te nemen van de plaats, welke de algemeene leider, majoor Breunese, de lichaamscultuur in den Op bouwdienst heeft toebedacht. de bekende kogel- slingeraar H Houtzagen leeraar M.O., de C-klasse (in hoofdzaak bestaande uit dienstplichtige onderofficieren) over de geheimen van de athletiekbeoefening en ten slotte werd klasse A (bestaande uit beroeps- en reserve-officieren) bezocht, welke onder leiding van den heer W. v. Zijll, leeraar M.O., bezig was zich in het handbalspel te bekwamen. De luit. Bosson vestigde er nog de aan dacht op. dat in dit Instituut leeraren do- ceeren, die verschillende opvattingen in de lichamelijke opvoeding huldigden, om aldus de leerlingen met meerdere stroo- rningen op de hoogte te brengen. -> s I 111

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7