HAAGSCHE COURANT ■f binnenland o Vijftig jaren het huwelijks-,,pontje” Let op de laatste tram! Vrijdag 9 Augustus 1940. ^ALLOSt STADSNIEUWS CORRESPONDENTIE VOOR DE KINDEREN IN DE OSTMARK in De Nederlandsche kinderen in de Oostmark O o Op de zoetkracht komt het aan! STRAATVERLICHTING EN WEGBEBAKENING t Mill 9 DERDE BLAD Boter en vetten de Voorburg 22.35. Verbod aflevering zoetwaterviseb 10van 11van 12van 4 van 5 van 20van in in Een bekend echtpaar uit de Rijnstreek, het echtpaar van Eijk, herdacht den dag, waarop het vóór vijftig jaar in den echt werd verbonden. Ondanks hun hoogen leeftijd de man is 73, de echtgenoote 74 jaar bedienen de beide oudjes nog dagelijks het oudervv etsche pontje, waarmede de verbinding tusschen de oevers van den Leidschen Rijn bij Nieuwerbrug wordt onderhouden. Over belangstelling had het gouden echtpaar zeker niet te klagen menig vaste pontklant „zeide liet met bloemen”. (Polygoon) Eenige indrukken over de aan komst te Gmunden 6van 13van 7van 8 van daarna van 1 van’ Frankenslag 2 van 3 van VERGADERING VAN DE N.S.N.A.P. In Crystalloseften ontvangt U voor Uw geld de hoogste waarde aan de zuiverste zoetstof. 500 Crystalloseften komen overeen met 7 pond suiker en kosten f. 0.43. Één zoo'n klein CrystaHosefje heeft dezelfde zoetkracht als 2 klontjes suiker. Kleinhandelsprijzen voor tabaksfabrikaten KENNISGEVINGEN Hinderwet. /is; Rantsoen vastgesteld voor periode van 24 Augustus tot en met 18 October Alleen op de gevaarlijke punten lampen Distributie van levertraan Hartelijke ontvangst mét O's w sf' L Wtli No. 17642 22.30 22.06 en 22.12 tot H.S. Lijn naar Lijn Lijn van Leiden naar remise Haag 21.30. en In verband met het bovenstaande en met het doel om bederf van de in de winkels aanwezige voorraden te voor komen, zijn bepaalde maatregelen ge nomen betreffende de wijze waarop de winkeliers met behulp van de geduren de de eerste distributieperiode ingele verde en nog in te leveren bons, hun voorraden kunnen aanvullen. Alleen verkrijgbaar op recept of bon van een arts Levertraan mag krachtens beschik king van heden aan verbruikers alleen worden afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een door een in Nederland geves- tigden arts afgegeven bon. Minimumprijzen moeten in acht worden genomen. alleen een Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Lijn Men zij gewaarschuwdde regeling der laatste trams wordt gewijzigd. Wij laten hier thans een opgave volgen van de laatste tramritten der H.T.M., zooals deze met ingang van Zaterdag 10 dezer zullen gelden VERANDERDE REGELING IN DE STAD EN OP DE INTERCOMMUNALE LIJNEN 22.27 22.10 22.27 H. S. Mient M. en B. 21.10 tot den Haag 21.30 21.50 22.10 naar Kerkd. 22.30 naar rem. lijn Int. I te 5.20 van de Turfmarkt Holl. Tramw.-Mij.) zal in dezen zin de 6 uur ’s morgens worden uitgereden. Deze koeriers naar bracht Het comité voor de kinderuitzending naar de Ostmark deelt mede, dat brie ven voor de in de Ostmark verblijven de kinderen als volgt moeten worden geadresseerd An die Kinderaktion Niederlande Ostmark. Kneuterdijk 20 den Haag. geheel niet op en de kleine Gmunder jon geling haalde onder de bemoedigende woorden: „Kumm, Herman, kumm” steeds nieuwe dingen om mede te spelen, tevoor schijn. Toen nu de persfotograaf op het balkon van het huis een foto van den klei nen gast wilde maken en wij allen de trap opliepen, wilde de kleine Hollandsche jon gen zijn Gmunder speelkameraadje naast zich hebben. Hij draaide zich om en riep met heldere stem: „Kumm, Armin, Kumm”. De eerste taalkundige toenadering heeft dus verbluffend snel plaats gevonden en wie zich op den eersten dag na de aan komst der 855 in het Salzkammergut on dergebrachte Nederlandsche kinderen in de afzonderlijke huizen door steekproeven ervan overtuigd heeft, hoe het de kinde ren gaat en hoe zij zich gevoelen, weet, dat de eerstvolgende weken voor de kleine gasten uit de Nederlanden inderdaad slechts ontspanning en zuivere vreugde zullen beteekenen. De wnd. secretaris.generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, heeft de volgende bepalingen vastgesteld: Voor de berekening van den accijns wordt de kleinhandelsprijs naar boven afgerond: Voor sigaren, belast met een accijns van 20 tén honderd a. wegende per 1000 stuks minder dan 4J kilogram tot 45, 50, f 60, 70, 75, 80, 90, /100, 110, f 120, 130, 140, 150, 160, 180, 200, 250, 300, 350, 400, en verder tot veelvou- veelvouden van 100 per 1000 stuks b. wegende per 1000 stuks 4j kilogram of meer, doch minder dan 5 kilogram, tot ƒ50, 60, 70, 75, 80, ƒ90, ƒ100, ƒ110, ƒ120, ƒ130, ƒ140, ƒ150, ƒ160, ƒ180, ƒ200, ƒ250, ƒ300, ƒ350, /400, en verder tot veelvouden van 1000 per 1000 stuks; c. wegende per 1000 stuks 5 kilogram of meer tot 60, 70, 75, 80, 90, 100, /110, ƒ120, ƒ130, 140, 150, 160, 180, ƒ200, ƒ250, ƒ300, ƒ350, ƒ400, en verder B. en W. maken bekend, dat zij aan J. C. de Vries vergunning hebben ver leend tot het oprichten van een strijk- inrichting met door electromotoren ge dreven werktuigen in het perceel Laak- kade no. 90, N.S.B.-BUEENKOMSTEN Behalve in den Dierentuin vindt hedenavond ook in het Gebouw voor K. en W. een bijeenkomst van de N.S.B. plaats, waar dezelfde sprekers als in den Dierentuin, de heeren v. Geelkerken en Woudenberg, het woord zullen voeren. voor niet stuksgewijs gezegelde sigaren. Voor sigaretten tot 10, 12.50, ƒ17.50, ƒ20, 22.50, ƒ25, ƒ27.50, ƒ35, 40, 45, 50, ƒ60, 70, 80, ƒ90, 100, en verder tot veelvouden van 25 per 1000 stuks. Voor hoeveelheden van minder dan 100 stuks of 1 kilogram wordt de accijns naar evenredigheid berekend. Niet stuksgewijs gezegelde sigaren mogen worden ver pakt bij 250, 100, 50, 25, 20, 10 en 5 stuks en in den kleinhandelsprijs van 25 per 1000 stuks bovendien ook bij 4 stuks. Sigaretten mogen worden verpakt bi; 100, 50, 25, 20, 10 en 5 stuks. Sigaren en sigaretten, waarvan de kleinhandelsprijs per 1000 stuks anders dan in volle guldens is uitgedrukt, mogen, niet anders dan bij volle tientallen wor. den verpakt. Rook, en gekorven pruimtabak mogen worden verpakt bij hoeveelheden van 500, 250, 100 en 50 gram netto.gewicht. Rook, en pruimtabak mogen uit het buitenland worden ingevoerd in verpak kingen, waarvan het netto-gewicht af wijkt van hetgeen hiervoor is bepaald, mits die verpakkingen worden voorzien van zegels, aanduidende het netto.gewicht naar boven afgerond volgens de hiervoor gemaakte onderscheidingen. De als gevolg van deze resolutie ver vallen kleinhandelsprijzen blijven nog van kracht ten aanzien van die tabaksfabrika ten, welke op het tijdstip van het in wer. king treden van deze resolutie in het vrije verkeer zijn. Het vorenstaande treedt in werking met ingang van 15 September 1940. tot veelvouden van 100 per 1000 stuks. Voor sigaren, belast met een accijns van 25 ten honderd: a. wegende per 1000 stuks minder dan 3$ kilogram tot ƒ25, /30, ƒ40, /45, ƒ50, 60, 70, 80, 90 en 100 per 1000 stuks, met dien verstande, dat de kleinhandels prijzen van ƒ25, ƒ30, ƒ35, ƒ45, 60 en 90 per 1000 stuks slechts zijn toegelaten voor niet stuksgewijs gezegelde sigaren; b. wegende per 1000 stuks 31 kilogram of meer, doch minder dan 4j kilogram, tot 40, 45, 50, 60, 70, 80, 90 en 100 per 1000 stuks, met dien verstande, dat de kleinhandelsprijzen van 45. 60 en ƒ90 per 1000 stuks slechts zijn toegelaten voor niet stuksgewijs gezegelde sigaren; c. wegende per 1000 stuks 4$ kilogram of meer tot 50, ƒ60, 70, ƒ80, 90 en 100 per 1000 stuks, met dien verstande, dat de kleinhandelsprijzen van 60 en ƒ90 per 1000 stuks slechts zijn toegelaten ƒ30, schen de kinderen helpen hun bagage naar de tram te dragen, waarmede zij naar de toewijzingsbureaux worden gebracht, laat het meisje haar tasch niet uit de hand nemen en zij sleept haar voort, totdat een soldaat haar blijkbaar betrouwbaar genoeg schijnt, aan wien zij de zware tasch nu toevertrouwt. Een resolute dame, een Hollandsche, die blijkbaar met de kinderen mede is geko men, vertelt eenige leuke episoden van de reis. Zoo vroeg een jongen, toen hij voor den eersten keer in zijn leven een berg zag dat was bij de aankomst in het Salzkammergut voorzichtig: „Vertelt u me eens, die steenen daarboven, zijn die wel zoo stevig gebouwd, dat men er tegen op kan klimmen, zonder dat ze afbrokke len?” De eerste taalkundige toenadering Een meisje keek uit den trein en ziet daar hoe dorpskinderen barrevoets over den weg loopen. „Zijn de kinderen hier zoo arm, dat ze geen schoenen hebben? vroeg ze de begeleidster. „O, neen” antwoordde deze, „maar het doet de kinderen hier plezier om des zo mers op bloote voeten te loopen”, waarop ze een oogenblik nadacht en daarna zeide: Escamplaan Veluweplein Valkenboschplein Kurhaus naar H.S. Kurhaus t/m 22.25 Kneuterdijk en terug Kurhaus naar H.S. 22.03 van H£. Kurhaus t/m 22:25 naar Tournooiveld en terug Duivelandschestraat 21-30 van Stuwstr. 22.05 Strandweg 22.03 van H.S. Mark.plein 22.tot S.S. van S.S. van S.S. van H.S. van H.S. 22.van Z.p.l. Zooals men weet, geven gedurende de periode van 29 Juli j.l. tot en met 23 Augustus a.s. de met 01 en 02 ge merkte bons van de z.g. „vetkaart” recht op het koopen van een half pond margarine of boter, of, voor zoover de voorraad strekt, een half pond gesmol ten vet. De met 03 en 04 gemerkte bons geven voorts uitsluitend recht op het koopen van boter. Vervallen is de vroege tramrit van naar Delft. Ook de Blauwe tram (Noord-Zuid- dienstregeling wijzigen. Er zal pas na De laatste trams vertrekken Van Scheveningen tot (de remise) De laatste tram naar Leiden 22.05. De laatste tram uit Leiden naar den 14van Kurhaus f' daarna van Kurh. t/m 22.20 n. V.b.pl. 15 van Kurhaus 22.van St.pl. I1van Turfm. 22.10 naar Delft van Delft Turfm- 22.25, 22.40 n. rem. van Delft I’van Turfm. 22.18 n. Voorburg van Voorb. Turfm. 22.33 n. rem. I’van Turfm. 21.20 tot Leiden Turfm. 21.40, 22.22.20 van Leiden van Leiden 22.03 van S.S. Sportlaan 21.54 van S.S. Kwartellaan n. S.S. 21.57 van S.S. Kw.laan n. R.V.M. 22.03, 22.09, 22.15 22.05 van Z.laan 22.04 van Pr.gr. 22.03 van R.V.M. van R.V.M. 21.55 van St.pl. 22.02 van St.pl. 22.06 van LvNOI 22.van H.S. naar 22.30 22.24 tot M.pl. 22.30 tot Goudenr.str. 22.30 tot M.pl. 22.37 tot Goudenr.str. 22.30 22.30 22.08 naar den Haag 22.23 22.40 naar rem. 22.11 22.35 22.28 22.25 naar M. en B. 22.37 tot L. v. E. en D. 22.23 22.28 22.36 22.30 Een van de brandende vraagstuk ken, die vele gemoederen bezig houdt, is dat van de verduistering. De dagen worden korter en iederen avond valt de duisternis vroeger in. De hoeveel heid licht, die ons ter beschikking staat om den weg in de duisternis te vinden is, zoolang de oorlog duurt, zeer klein. Ons land ligt nu eenmaal aan de zee, op betrekkelijk korten af stand van Engeland, zoodat de Brit- sche vliegtuigen zeer spoedig, nadat zij zijn opgestegen, boven Nederland kunnen zijn. Hierdoor ontbreekt de tijd alle lichten uit te dooven. De Rijksinspectie voor de luchtbe scherming heeft in ons land de taak regelend op te treden. Haar weten schappelijke staf is al een jaar dag en nacht bezig met keuren en proef nemen. Gekeurd wordt naar urgentie. Nu het vraagstuk van de fiets- en autolampen is opgelost, is dat van de wegdekverlichting aan de beurt ge komen, zooals reeds gemeld is. Het verkeert in een vergevorderd stadium. Voorts wacht nog op een nader onder zoek de binnenhuisverliching. In vele huizen is dit nog zeer gebrekkig ge regeld, de gordijnen zijn er lang niet altijd op berekend, dat zij geen licht mogen doorlaten, de bewoners beschik ken niet over de middelen om hierin verandering te brengen enz. enz. Mettertijd zal de inspectie ook dezen richtlijnen aangeven en de den handel gebrachte lampen en gor dijnstoffen aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpen. Voorts onderzoekt men de mogelijkheden, die lichtgeven de verf kan bieden. Over de verlichting op wegen en straten deelde men ons mede, dat bo ven de 500 meter geen enkel licht meer zichtbaar mag zijn. Het ligt niet in de bedoeling alle straten een ver lichting, al is ze ook nog zoo beschei den, te geven. Men vergete niet, dat een groot aantal zwakke lichtpunten op een veel grootere hoogte nog te zien zijn, dan enkele sterke lichten. Alleen de gevaarlijke punten krijgen een wegdekverlichting. Onder gevaar lijke punten verstaat men kruispunten, waterkanten, uitmondingen op grach ten, kruispunten van trams, bruggen, onbewaakte overwegen e.d. De Rijks inspectie maakt uit, welke gemeenten voor een wegdekverlichting in aan merking komen. Daarbij wordt onder scheid gemaakt tusschen de groote steden, die over een uitgebreiden tech- nischen dienst op verlichtingsgebied beschikken, en de kleinere gemeenten, die dat niet hebben. De eerste catego rie werkt in samenwerking met de in spectie een verlichtingsschema uit, ter wijl de tweede zich goedgekeurde lam pen kan aanschaffen. Nauw verband met bovenstaande houdt het wegbebakeningsvraagstuk. Trottoirbanden en verkeerszuiltjes zul len wit geschilderd worden. Voorts zal een stelsel van richtlichten in de ste den worden aangebracht. In enkele plaatsen, b.v. in Leiden en ’s-Herto- genbosch, is hiermede reeds een begin gemaakt. Richtlichten stralen zelf geei> licht uit, men kan ze alleen zien. Alge* meene voorschriften in dezen zullet^ zeer binnenkort verschijnen. De witter strepen op de rijwegen, de zoogenaam de verkeersleiders, die men in dets Haag b.v. reeds op vele plaatsen heeft aangebracht, zullen sterk uitgebreki worden. Naar wij voorts vernemen, zullen binnenkort goedgekeurde voetgangers- lampen, zooals zaklantaarns, in den handel gebracht worden. Op deze wij ze hoopt men te bereiken, dat het openbare leven zooveel mogelijk voort gang kan vinden. Teneinde er de verbruikers van margarine en vet tijdig van op de hoogte te stellen, op welke rant soenen zij gedurende de volgende distributieperiode kunnen rekenen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze periode acht weken zal duren. Voor deze periode, die der halve loopt van 24 Augustus a_s. tot en met 18 October a.s., zuilen acht bons van de vetkaart gel dig worden verklaard. Vier daar van zullen elk recht geven op een half pond boter, drie elk op een half pond margarine en één op ee» half pond gesmolten vet. vinden”. Toen een vliegtuig voorbij vloog vroegen de kinderen eerst: „Een Tommie of een Duitscher?” en toen men zeide dat het een Duitsch vliegtuig was, zwaai den zij het toe. In Weyr bij Gmunden staat aan het meer een zeer mooi villatje, dat aan den celleider Hitzenberger toebehoort. Ook hij heeft een pleegzoon uit Nederland tot zich genomen. Toen wij Zondagavond een bezoek brachten aan het mooie huis om ons ervan te overtuigen, hoe de kleine gast is ondergebracht, zat deze, een leuke blonde jongen, reeds met den zoon van zijn gastheer, in de kamer en speelde met diens speelgoed. De kleine Hollandsche jongen heet Herman Staats en is de zoon van een arbeider uit den Haag, de zoon van den gastheer heet Armin. In het vuur van hun spel merkten zij ons eerst in het Dezer dagen is afgakondigd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het afleveren van zoetwatervisch wordt verboden, tenzij ontheffing is verleend door het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd. Naar wij verne men wordt deze ontheffing geacht verleend te zijn, indien de reeds eer der bekend gemaakte minimumprij zen, welke aan de visschers moeten worden betaald, zijn in acht genomen. Verder moeten in den linkerbeneden hoek worden vermeld de naam van het kind, de naam van dengene of het tehuis, waar het kind verblijf houdt, de plaatsnaam en het adres. brieven zullen door speciale Oostenrijk worden ge- Lijn 9van daarna van Redevoeringen van de heeren dr. H. E. ridder van Rappard en W. G. Lensink Gisteravond heeft de N.S.N.A.P. (Groot- Duitsche beweging in Nederland) een goedbezochte vergadering gehouden in een der zalen van „Amicitia”. In deze vergadering, welke onder leiding stond van den heer J. A. Goyvaerts, hebben een tweetal sprekers het woord gevoerd. In de eerste plaats heeft de heer W. G. Lensink, lid van de partijraad, uit Utrecht gesproken, die erop wees, dat men in Ne derland nog te weinig weet wat nationaal- socialisme eigenlijk is, hetgeen te wijten is aan verkeerde propaganda van de N.S.B. Naar spr.’s meening geeft men een fouten uitleg aan de recente rede van den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart, waar in deze opmerkte, dat wij in de toekomst zelf ons lot zullen bepalen. Er zijn vol gens spr. slechts twee mogelijkheden, óf Nederland wordt een tweederangs mo gendheid onder Duitsch protectoraat, óf iedere Nederlander krijgt gelijke rechten met de Duitsche volksgenooten. T.a.v. het Jodenvraagstuk verklaarde spr., dat voor het geval er voor de volksgenooten niet genoeg arbeid is, de Joden zullen moeten verdwijnen. Ook de vrijmetselarij moet ditzelfde lot deelen en het kapitaal moet dienstbaar worden gemaakt aan den ar beid. Onder applaus verzekerde spr., dat Adolf Hitler even goed voor den Neder- landschen arbeider zal zorgen, als hij dat voor den Duitschen arbeider heeft gedaan. Met betrekking tot de Hollandsche vrij heid merkte spr. op, dat ons volk deze niet zal verliezen, hoe bang men daarvoor ook is. Men zal niet meer kunnen staken (dat is ook niet meer noodig), maar met de uitbuiting van den arbeider door den werkgever zal het uit zijn. Vrijheid van godsdienst is gewaarborgd, zoo zeide spr., mits de kerk zich niet bemoeit met staats zaken en mits de godsdienst niet in strijd komt met de Germaansche opvattingen, anders kan zij niet worden geduld. In de groote Germaansche volksgemeen schap zal Nederland een plaats moeten innemen onder den grootsten man van onzen tijd, Adolf Hitler. We zullen, zoo besloot spr. moeten samenwerken om te krijgen: één volk, één rijk, één Führer. Na een pauze heeft de voortrekker en landelijke leider, dr. H. E. ridder van Rappard gesproken. Talrijke illusionisten, zoo zeide spr., zijn thans bezig een nieuw nationalisme op te bouwen. Vroeger was dat niet zoo noodig, want toen was men internationalistisch georiënteerd. Nu echter is alles wat men ziet of hoort nationaal. Het nationale gevoel was vóór de bezetting anti-volksch, slechts ge richt op de handhaving van de staatsgren zen, die niets te maken hebben met de natuurlijke grenzen van ons volk. En nu zijn er, aldus spr., weer drie bewegingen, de Unie, de N.S.B. en Nationaal Front, die een rem zijn voor het nieuwe socia lisme, dat Europa beheerscht en een rem voor de ontwikkeling van ons volk. Wij zijn voor het herstel van de natuur lijke banden van het Germaansche bloed. Van een onderworpen volk willen wij worden tot het volk, dat overwonnen heeft, tot het Duitsche volk. Wij willen niet beschouwd wordden als een natuur reservaat en wij denken er niet aan nog ooit de slechtste regeering in den Haag te accepteeren, want de beste, die we heb ben kunnen bevindt zich in Berlijn, zoo besloot spr. Voor het afgeven van deze bons gel den voor de artsen de volgende richt lijnen: a. een grootere hoeveelheid levertraan dan 200 cc. per hoofd en per week is niet toegestaan; b. de arts mag per bon niet meer levertraan uit schrijven, dan noodig is voor twee we ken; voor meer personen uit eenzelfde gezin kan met één bon worden vol staan; c. de arts mag de bons slechts afgeven, indien hij het verstrekken van levertraan op goede medische gronden noodzakelijk acht. Desbetreffende bonboekjes worden beschikbaar gesteld door het Rijksbu reau voor genees- en verbandmiddelen, Tesselschadestraat 6. Handelaren mo gen dus voortaan levertraan alleen af geven op recept van een arts of te gen ontvangst van een bon, als boven bedoeld. Zij kunnen levertraan blijven bestellen op de bekende bestelformu lieren, doch zijn verplicht van elke aflevering nauwkeurig aanteekening te houden. Ook apotheekhoudende geneeskundi gen kunnen op de bekende bestelfor mulieren levertraan blijven betrekken, doch moeten eveneens aanteekening houden van de verstrekte hoeveelhe den. Zij mogen geen bons gebruiken voor aflevering uit eigen voorraad; al deze afleveringen worden beschouwd als op recept te zijn geschied. Drogisten en kleinhandelaren mogen levertraan uitsluitend afleveren op bons en kunnen levertraan betrekken tegen inlevering van overeenkomstige hoeveelheid bons. Aan een correspondentie uit Gmunden (in de Oostmark), gedateerd 23 Juli j.l., is het volgende ontleend Geheel Gmunden verkeert reeds in de vroege morgenuren in spanning „De Hol- landeche kinderen komen”. Het is de par tij, die deze actie der menschelijkheid heeft georganiseerd en omdat de partij de gastvrouwe is, moet alles natuurlijk tot in de détails kloppen. Ook de pleeg ouders zijn nu reeds in spanning. In hun huis wordt het kamertje van het pleeg kind op zijn best ingericht. Het bedje wordt met proper linnen overtrokken en er wordt gebraden en gekookt, als gold het verhongerden weer bij te brengen. In een der huizen, dat een pleegkind zal ont vangen, heeft de heer des huizes, een bankbeambte, een woordenboek gekocht en hij loopt nu den geheelen dag zinnen samen te stellen, zooals„Wil je liever cacao of melk „Zullen wij nu de zwanen gaan voeren of gaan varen Een feestelijk welkom Op de Hauptplatz staan de roode tram wagens, die bij iederen Weener, alleen door den aanblik reeds, heimwee wekken. Zij zijn feestelijk getooid met kransen van dennengroen, vlaggetjes en gouden slin gers. In hen zullen de 120 voor Gmunden bestemde Nederlandsche kinderen van het station naar de Hauptplatz worden ver voerd, waar zij bij de toewijzingsbureaux in de hotels „Schift” en „Kroner” door de pleegouders worden opgewacht. Er zijn echter maar weinig pleegouders, die het zoo lang uithouden. De meesten trekken reeds een uur vroeger naar het station om hun pleegkind reeds daar ten minste even in oogenschouw te nemen. Op het Gmunder station heerscht reeds om 2 uur een feestelijke stemming, of schoon de trein eerst om 4 uur werd ver wacht en tevens nog 50 minuten vertra ging had. Het kleine vriendelijke stationnetje zelf heeft zich ook in feestgewaad gehuld. Vlaggen, guirlandes en een groot trans parant met de woorden„Wij groeten de jeugd van Nederland”. De jeugd van Gmunden is voltallig verschenenHitler- jongens, BDM-meisjes, meestal in hun leuke Salzkammergutcostuums, pijpers en tamboers, een muziekgezelschap van de weermacht, dat voor het station een con cert geefttwee radiowagens, waarvan één van den zender Weenen met den ra diospreker Hauptmann Hauk en de an dere van de gau Oberdonau, staan voor de opname gereed, evenals de filmrepor- tagewagens, want de film met de aan komst der kinderen zal reeds in de eerst volgende dagen in alle Nederlandsche bioscopen te zien zijn. En dan zijn nog op het station de politieke leiders aan wezig, die zich zooveel moeite hebben ge geven de ontvangst zoo hartelijk moge lijk te doen zijn. Hartelijke begroeting De trein rolt het station binnen. Ieder is zijn rol vergeten. Allen wuiven slechts, jubelen en roepen. De breede venster ramen van de extra-wagons der Reichs- bahn zijn met stralende, lieve kinderge zichten gevuld. De kinderen zien er allen frisch en monter uit. Er is geen spoor te ontdekken van vermoeidheid of neer slachtigheid. Roode Kruis- en N.S.V.- zusters dragen in groote emmers fram bozenlimonade naar den trein, waarmee de kinderen zich kunnen verfrisschen. Dan klimmen de 120 voor Gmunden be stemde kinderen Uit de wagons en ver zamelen zich, terwijl de aanstaande pleeg ouders reeds naar voren dringen en zich zelf afvragen„Zou die kleine, leuke blonde daar, met die hemelsblauwe oogen voor mij zijn?” Na de officieele begroeting treden een jongen en een meisje, beiden in de Salz- kammergutdracht met Alpenbloemen in de jkgeloof dat* ik heTook wel prettig zou hand, op twee Nederlandsche kinderen toe - - om ze te begroeten. De Gmunder jonge man struikelt over de rails en valt het ver bouwereerde Hollandsche meisje direct al om den hals. Met een klappende zoen redt hij zich uit de situatie. Naast hem staan de beide grootere, het Gmunder meisje en de knappe helblonde jongen uit Holland (met den typischen Frieschen schedel). Zij be grijpen elkaar en hier volgt een intensieve uitwisseling van kussen. Iedereen lacht en in deze stemming gaat het door een haag van juichende en wuivende kinderen en volwassenen naar de trams en de auto bussen. Vele pleegouders hebben, aan de hand van de kartonnen kaartjes, die de kinderen om den hals dragen, reeds de hen toegewezen kinderen ontdekt zij willen ze nu niet meer loslaten. Een klein meisje torst een groote reis- tasch mee en ofschoon de aanwezige men-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9