50e uitvoering! u kunt zich N.S.B.-VERGADERINGEN HET HUISVUIL AAN DEN FRUITWEG HULP VOOR DE LICHAME- bureaux en werk- en leerscholen, waar- LIJK GEBREKKIGEN GEVRAAGD PAGINA 9 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 DERDE BLAD, Scheveningsche klanken HET HAAGSCHE SANATORIUM c |j|M Ar /ftydc f r< <r CONCENTRATIE IN DE VOEDING- MIDDELENINDUSTRIE STREVEN NAAR VAN NIEUWE GROOTE WERKEN Ongeveer 24 Augustus zal het geheel naar Drente zijn overgebracht BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Bijeenkomst „Arbeid voor CONCOURS INTERNATIONAL 1940 van de vereeniging Onvolwaardigen” Predikbeurten gedurende dag A. P. Heiner. woord ge- CXXXVIII pfarrer uur is De Herv. Stadszending houdt Beeklaan 196, KEES DE KLINKER. Officieele opening begin September Naar men ons mededeelt, zal de officieele opening van het Haagsche Sanatorium aan de Doornikschestraat plaats vinden in het begin van de volgende maand. Zooals men weet, is het reeds sinds 1 Augustus in ge bruik genomen. heele zaal aandeel heeft en dan komt mr. Max de vroolijke snelteekenaar en carica turist met zijn koddige teekeningen. Niet alleen dat Henri Nolles weer zijn humoris tische goochelkunst ten beste geeft, maar met Marina van Goudzwaard gaat hij een wedstrijd in het Chineesch goochelen aan. waarbij het prachtige Chineesche bloemen regent. De a are ochtend tornde-n-ik weer togge-n-onze Jocheme-n-op in de visch- loos. „Weet je wel, Kees”, zèit ie, „dat TEGEN ^TIJDVERLIES en ^VERMOEIDHEID ’nOntaparLl aantal rittzn behartigt. De dagelijksche leiding van deze commissie is in handen gelegd van een bestuur, bestaande uit de heeren ir. W. H. van Leeuwen, voor zitter mr. D. U. Stikker en ir. S. H. Visser, secretaris. Het secretariaat is gevestigd: Kneuterdijk 8, alhier. top tot tèin en as je je schoane goedje annetrokke-n-eb, dan zelle we nog maar 's ’n lekker bakje koffie saeme doen. Van die freer van je eb je van z’n leve mee al naerig-eedes genog on- dervonne. En je ken gerust geloave, dat ie der nog best voor in staet is, om alles in kleure-n-en-geure-n-in de krant te zet- te-n-oak. Neen, ’t zou ’n verstandig ding weze-n-as je je freer Kees maar liever ’n beetje links liet legge. Wat koap je voor al die komplemente De vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden heeft, als gevolg van de spontaan uit deze vereeniging opgekomen wenschen om de aan slechthoorenden berokkende oorlogsschade te lenigen, een commis sie voor oorlogsschade ingesteld. Voor zitter van deze commissie is de heer A. A. Hillebrand. De commissie heeft bereids een oproep gericht tot alle af- deelingen der vereeniging, die door het oorlogsgeweld schade leden aan groeps- telefoons en verdere bezittingen, en zij richt zich voorts tot alle slechthocren- den, die evenzoo schade leden, welke in verband met hun slechthoorendheid, dus aan boortoestellen en dergelijke, met het verzoek onder opgave van de afdeeling waartoe zij behooren, van die schade mededeeling te doen aan den secretaris-penningmeester harer com missie, den heer Jac. Kroes, Coperni- cuslaan 13, te ’s Gravenhage, die even- tueele bijdragen voor leniging van be doelde, gaarne in ontvangst zal nemen. Naar wij vernemen, rekent men er op, dat op ongeveer 24 Augustus de laatste trein met vuil van de berg plaats aan den Fruitweg naar Drente zal vertrekken. Natuurlijk zijn er dan nog restanten overgebleven. Deze wor den echter ter plaatse ingegraven en het terrein wordt geëgaliseerd. Hier mee heeft men reeds een aanvang ge maakt. Op deze wijze voorkomt men, dat de bewoners overlast van vliegen e.d. zullen krijgen. een openluchtsamenkomst op het plein van de Nieuwe Kerk, Spui. Diep avond zal spreken ds. H. J. Dijckmeester. Mede werking verleent de Chr. gem. zangver „Prijst den Heer”. Dat benne van die soort dinge, die die beter verstaet as „braem zooke”. Wat zei Jaenekee in der noppies eweest ebbe As ze maar visch bakke ken door de overgang naar de practijk mo gelijk kan worden. Na deze rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Bij de discussie wees generaal dr. van de Roemer erop, dat de stemming onder de weinig militaire invaliden, die nog in de hospitalen worden verpleegd, uitste kend is en dat zij als het ware wedijveren om zich aan hun nieuwen toestand aan te passen en hun plaats in de maatschap pij te hernemen. COMMISSIE VOOR OORLOGS SCHADE VAN DE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BE LANGEN VAN SLECHT HOORENDEN Zooals men weet heeft de Gemeente- reiniging van 10 Mei tot 3 Juli een groot gedeelte van het huisvuil opge slagen op een terrein aan den Fruit weg. Er lag daar ongeveer 12.500 ton huisvuil, of te wel twaalf en half mil- lioen kilogram Hoewel het afgedekt werd hadden de bewoners in de omgeving van de vuilbergplaats vooral op warme dagen nogal last van vliegen, terwijl de geur van het vuil ook niet altijd even wel riekend was. Na 3 Juli werd het weer overgebracht naar Drente. Haagsche Vereen, van Spiritisten „Har- monia". Geb „Ken u zelven”, de Ruy- terstraat 41, 10.30 u. Spr. ds. J. v. d. Pol, van Doorn. Ned. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia", „Diligentia”, 10.30 u. Spr. de heer M. v. d Heyden jr. Geestelijk vetkees door mevr. Akkeringa. Spirit. Ethische Stichting, Prinsegracht 23, 10.30 u. Wijdingsdienst, geleid door den heer C. v. d. Engel van Delft. Helderziende waarnemingen door mevr. B. Hekelvan Breemen. Ond. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 u. Wijdings dienst. Spr mevr. Melczarek Timmer man. 12 Aug., 8.15 u., openbare sceance. 14 Aug., 8.15 u., wijdingsdienst. Voor het op Zaterdagmiddag 17 Augus tus e.k. in het Kurhaus te Scheveningen te houden „Concours d’Elégance” voor dames begeleidend 1 of 2 honden; „Concours Cos- tumé” voor dames begeleidend 1 of meer honden en „Concours de Jeunesse Costu- mé” voor meisjes en jongens van 5 tot 15 jaar, begeleidend 1 of 2 honden, is op ver zoek de sluiting der inschrijvingen uitge steld tot Woensdag 14 Augustus. In de Jury hebben zitting mevr. R. Gail lard Jorissen, mevr. Caty Verbeek, chef- redactrice Dames weekblad Libelle en de heer Abr. van Hoboken van Hoedekens- kerke. In het bestuur hebben zitting dr. H. L. Driessen, W. Hol, Ir. P. M. Montljn, mr. E. Polis, mej. C. v. Rhienen, dr. P. Roodzant, dr. J Thomee en mr. A. Adama Zijlstra. Alle aanwijzingen door of namens jury of bestuur moeten onmiddellijk worden opgevolgd. De honden behoeven geen ras honden te zijn, zij behoeven ook niet eigendom van de mededingsters te zijn. Het inleggeld bedraagt voor de dames 1, voor kinderen 50 ets. In ieder nummer worden 7 bekroningen toegekend terwijl bij de kinderen de niet- prijswinsters een z.g. troostprijs als sou venir ontvangen. De baten van het concours zijn voor „Het Nederlandsche Roode Kruis". Vele bekende firma’s hebben voor het goede doel prijzen toegezegd en beschikbaar ge steld. De voorwaarden voor mededinging programma’s enz. zijn op aanvraag ver- krijgbaar bij den secretaris H. Peters, bu reau Kurhaus, Scheveningen. VACANTIE KINDERMATINEE IN DE KURZAAL. Het programma van Woensdag 14 Aug. in de Kurzaal omvat tal van nieuwe at tracties. In het mechanische poppentheater wordt de vermakelijke geschiedenis van „Pim in het Circus Hagenbeek” vertoond. Dat die braemzookerij nog ’n nae- sleep ebbe zou, dat aan ik toch iet kenne denke. Ze zegge wel der is: dat rotje zei nog ’n staeretje-n-ebbe, maar ier in dut geval was ’t staeretje grea ter as ’t rotje zelf Toe onze Jochem van dat onge lukkige braemtochje brom kwam, aa die z’n biene nog iet de deur in of Jaenekee aa sebiet in de gaete, dat er wat an schortede. Z’n brookje zag der in ien woord vergéve-n-uièt en op z’n buisje wazze-n-al de spore van ’n veld slag anwezig. „Kaerel, kaerel, wat eb je vandaeg toch zoa uièt-espookt?” dat wazze de eirste woorde-n-ai, die Jochem an-oare mos, toe die van die braem- beweging thuiès kwam. En toe die der èindelik toe kwam, om met orte-n-stoate verslag uièt te brenge-n-over z’n wedervaere van die dag, toe was Jaenekee iet meir te re- geere. Der gemoed schoot vol. Z’n kos- telike ’s Zundagsche goedje deur dat fietsongeluk erinneweerd en dan nog n bekeuring van 3 gulde-n-op de koap toe! „Jochem, Jochem”, zegt Jaenekee, „oe kom je der toch zoa toe, om met je ouwe lichem nog nae duièn te gaen, om braem te gaen zooke! As Kees zoa gekkelik is, om zukke vreemde planne- ties in mekaar te zette, laat ie dan liever aare kammeraes opzooke. Maar dat jij je der nog an gelege laet legge, daer aan ik je waerlik nog te verstan dig voor acht! En dan zoa’n pruts- beetje braem, oe durf je ’t nog thuiès te brenge? Wel man, as groate vent mos je toch ’n beetje wèizer weze, om met zoa’n baggetel voor den dag te komme. De emmer, die je meenam, von je nog iet groat genog en wat benne non èilemael de resultaete? 't Boompje is maar amper bedekt!” En zoa ging Jaenekee ’n poasje deur met lammenteere, net zoa lang totdat ze der gemoed elucht aa. Maar toe ze Jocheme weer 's goed ankeek in z’n eirlike ope tronie, toe kreeg ze toch èigelik weer bêi dem te doen. „Jochem”, zegt ze, „ier leg je ver- a.s. Dinsdag 13 Augustus, s avonds 8 uur, schoaning, reinig je maar s goed van Terwelle ze zoa saeme knussies ’n bakje zatte te doen, kwam ik on- verwachs binnestappe. ’k Zag daedelik al an ’t gezicht van Jaenekee-e, dat er wat loos was. En oewel ik van de prins gien kwaed wis, kreeg ik al gaauw van me dierbaere snaer de wind van vore. „Kees, Kees”, zegt ze, „oe krèig je ’t in je oafd om Jocheme te ver- leie-n-om mee te gaen nae duièn Toe die z’n èige deur jou laete -bepraete-n- aa, om dat gevalletje mee te maeke, was ie de koning te groas. ’t Was nog erger, of-t-ie nae de bruiloft ging. En wat is-t-er van terecht-ekomme Ik kreeg me goeie man thuiès in 'n toe stand om medelije bij te krèige. En dat is allemael jouw schuld Laet Jochem voortaen maar in z’n èige sop gaer koke. En as je weer van die èigenaer- dige bevlieginge krèigt, laet je freer dan maar liever buiète spul. Ien ding wul ik je wel zegge Jochem gaet noait meir om braem Net op dat moment wier der ebeld deur de melkboer. Jaenekee ging nae dé deur om de man óf te elpe. Jochem en ik wazze-n-oagenblikje allien. „Kees”, zèit Jochem, „Jaenekee is ’n beetje over der art één. Je zou denke, dat ’t een aèneveeg was, maar dan ben je glad abuiès. Zoa-as zij is, zoa be- staet er op èil Scheveling gien twiede vrouw. Zeg non vorders maar liever niks, dan loapt ’t zaekje nog best óf. As die bui weer ezakt is, dan is alles weer in orde En toe Jaenekee van de melkboer brom kwam, stong de glans weer op der gezicht. Ze was ommekeird as 'n blad van 'n boam. Jochem scheen z’n ega wèl deur en deur te kenne. Ze wou me zonder bakje toch iet weg laete gaen. „Kees”, zèit ze, „as ik soms te veul ezèid eb neem me dat dan maar iet kwaelik. Me zenuwgestel is ’n beet je in de war.” ’t getal kléine boaties en schokkerties, dat ier geregeld komt marte. al tot 52 toe estege-n-is Der benne der van Goeree, van Stellendam, van Bruinisse en oeveul aare visschersplaese-n-al iet meir. Verlede week is er toch enkeld en allien deur die kléine scheepies over de tien duièzend guide besomd. En der worde geregeld nog meir kléine kust- vaertuigies verwacht. Ze magge-n- allien maar op den dag vissche. ’s Ochens gaene ze nae zèi en 's aevens motte ze weer binne weze. En dat gaet alles onder toezicht van ’n stik of wat pelisievaertuiège. Der is ’n zekere grens, die ze niet passeere magge. En dat binnekomme-n-op Scheveling schèint allemael ’n gevolg te weze van ’n soort regeling, om op die kustvis- scherij zoaveul mogelik kontrole uièt te kenne oefene. Ze magge vissche van Ook van Olland tot Zandvoort toe, maar ze magge-n-allien maar op Sche veling marte. Dat brengt allemael gelukkig nog ’n beetje leve-n-in de brouwerij teweeg. De vischies magge dan dier weze, maar beter diere visch as gien visch. ’t Zei voor de mèiste loaperties en negosiemensche wel ’n èile toer weze- n-om onder de teugewoordige omstan- dig-eedes nog an 'n daggelletje te komme. Maar 't is al ’n moai ding, dat er tenminste betrekkelik geregeld nog wat anvoer is. As ’t weertje maar meewerke wul, want ’t is enkeld en allien ’n moai-weer-visscherij. Der oof gien vuièltje an de lucht te weze-n-of der valt met die kléine scheepies op de kust niks te beginne.” Tot zoa vord onze Jochem. En dan vertelt ie nog, dat er 'n enkelde keir Deensche vorsche aèring anne- voerd wordt, ’t Mot ’n kléin soort vet tig goedje weze. Der benne der al èil wat van innezoutet, om as Ollansche nieuwe an de man ebrocht te worde. Maar onze Jochem prefereert liever ’n echte nieuwe. „Wanneir”, zèit ie, zelle we ’t nog er is beleve, datte we weer vrij vissche kenne en dat ons onver- valschte „zeebanket” weer in elk ookje en gaetje van ons land verkocht ken worde Die èige dag kwam onze Jochem Voorburg. Ned. Herv kerk, Heerenstraat, 10 uur dr. W ten Boom, van Hilversum, 6 uur cand. A. Sonneveld. Noorderkerk (Bilder- dijklaan), 11 uur cand. A. Sonneveld. Geref. kerek (Laan van Oostenburg), Effathakapel, 3 uur de heer C. Hoek. 10 uur ds. H. de Jong, van Hoek van Hol land, 5 uur ds. P, K. Keizer. Effathakapel, 10 uur cand. W. Baas, van Santpoort, 5 uur ds. H. de Jong, van Hoek van Holland Noorderkerk 9.30 uur ds. P. K. Keizer. 5 uur cand. W. Baas. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur de heer J. B. Schou- wink, van Delft. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds, Vermet. Geref. kerk. 10 uur en 5 uur ds. M, Boukema. In de Oude Raadszaal van het Stadhuis werd gistermiddag een voordracht gehou den door den heer W. F. Detlger, direc teur der Gemeentelijke- en Districts arbeidsbeurs te Amsterdam, secretaris penningmeester der Nederlandsche Ver eeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (A.V.O.) over: „De taak van de H.A.V.O. in den komenden tijd”. De voorzitter van de H.A.V.O., de heer L. Hoejenbos, verwelkomde allereerst de aanwezigen en in het bijzonder generaal van de Roemer, dr. Eykel en dr. Putto. De oorlogsinvaliden eischen onze be langstelling op. Er is IJ millioen voor deze menschen beschikbaar, hetgeen vol doende is voor een uitstekende medische behandeling De heer Detiger zeide. dat na den oor log 19141918 de arbeid in het middel punt der belangstelling stond Men meen de handen te kort te hebber om al het vernielde te herstellen. Men heeft zich toen op het standpunt gesteld, dat ook de onvolwaardigen in het productieproces ingeschakeld moesten worden. In Duitschland berekende men, dat er in 1926, 1927 een groot tekort aan arbeids krachten zou zijn. Deze berekening is faliekant uitgekomen. Ook thans rtaat de arbeid in het mid delpunt der belangstelling. Niet meer als middel, maar als factor voor den opbouw van de maatschappij staat de arbeider thans geboekt. De A.V.O. is altijd uitge gaan van de gedachte, dat de arbeid een groote factor in den opbouw is, zeide spr. Arbeid is niet alleen middel, maar ook levensvervulling. Volgens spr. bestaat bij den mensch geen tegenzin in den arbeid, maar wel in de soort daèrvan en in de omstandighe den. Wanneer men dagelijks met de na- deelen van den lediggang in aanraking komt, beseft men de waarde van den ar beid. Spr. wees op die onvolwaardigen, die niet mee kunnen bouwen aan de maatschappij. Een onvolwaardige, die be vrediging vindt in zijn werk, is geen onge lukkig mensch. Onze grondstelling is al tijd geweest, dat de onvolwaardigen recht hebben op arbeid, niet als een gunst of een philantropie. Het is natuurlijk, dat onze gedachten thans uitgaan naar de oorlogsverminkten. In een vergadering met den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken is besloten, dat alleen de medische dienst en de A.V.O. de centrale punten in dezen zullen zijn. Hiermede is liefda digheid uitgeschakeld. Voorts is bereikt een voorafgaande samenwerking tusschen medicus en sociale werker. Het vraagstuk is gelukkig van eenvoudi ger aard dan wij allen gedacht hebben Ongeveer 100 militairen zullen blijvend verminkt zijn, terwijl ook onder de bur gerbevolking het aantal van hen niet zoo groot is. Gebleken is reeds, dat de werk gevers bereid zijn hen zooveel mogelijk terug te nemen, indien dit tenminste uit voerbaar is. De perspectieven van dit laatste zijn echter zeer somber. Wij mogen echter de andere categorie van onvolwaardigen niet uit het oog ver liezen. Een van de vergeten groepen is die van de lichamelijk gebrekktgen. Hoe is het mogelijk, dat in ons land, waar men zeer groote zorg aan geestelijk ge- brekkigen besteedt, de lichamelijk gebrek- kigen zich in een positie bevinden, die veel slechter is dan in andere landen, zeide spr. Onderwijs, advies en medische verzorging laten voor hen zeer veel te wenschen over. Spr. wilde daarom de H.A.V.O. advi- seeren zich voornamelijk te werpen op het vraagstuk van de lichamelijk gebrek- kigen en vooral van de lichamelijk ge brekkige jeugd. Dat van de oorlogsinva liden zal wel in orde komen Wil men het vraagstuk op de juiste wijze aanvatten, dan zal men moeten be- Plannen saneering Spui opgeschort Op vragen van het raadslid F. L. v. d. Leeuw betreffende het doen uit voeren van nieuwe groote werken met het oog op de noodzakelijke werkver ruiming en den stand van voorberei ding c.q. uitvoering van zoodanige wer ken, waartoe reeds besloten werd, als mede de door B. en W. gedane toezeg ging met betrekking tot het bekend maken van hun plannem inzake de saneering van de binnenstad heb ben B. en W. geantwoord, dat zij er naar streven zooveel mogelijk nieuwe groote werken te doen uitvoeren. In- tusschen is voor elk nieuw werk, als mede voor de voortzetting van reeds begonnen werken, de goedkeuring ver- eischt van den Regeerings-Commissaris voor den Wederopbouw. Die goedkeuring is voor een groot aantal werken gevraagd, doch, althans wat de groote werken betreft, nog slechts voor enkele verleend. Na verkregen goedkeuring wordt de uitvoering der werken zoo spoedig mo gelijk ter hand genomenfactoren als materialengebrek e.d. kunnen hierbij een rem zijn. Het heeft steeds in het voornemen van B. en W. gelegen om, zoodra het terrein van werkzaamheden eenigszins volledig te overzien is, een zoodanig overzicht aan den Raad te geven. Aan dit voornemen zullen zij zeker uitvoe ring geven. De plannen betreffende saneering Spui en omgeving, waren in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. De oorlog was oorzaak, dat B. en W. de voorbereiding hebben opgeschort. Immers zijn de omstandigheden thans volkomen gewijzigd. Met name vormen de groote financieele lasten, verbon den aan onteigening en uitvoering van een dergelijk omvangrijk plan, een be zwaar. Hoe zeer ook de wenschelijk- heid van verwezenlijking der plannen erkennend, achten B. en W. dan ook de doorzetting hiervan voorloopig niet verantwoord. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, 10.30 uur ds. G. West- mijse, van Rotterdam. Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. R. de Boer. Doopsgez gem., 10.30 uur d.s H. W, Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. F. J. J. Loeff. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. Michelin Moreau. Duitsche kerk, 10.30 Fischer, van Amsterdam. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Onder werp: „Geest. Gulden tekst Ps. 14310. Duinoordkerk, 10 uur ds. C. G. Bos, 10 uur jeugdkerk, ds. J. J. van de Wall. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer A. de Vries, theol. cand. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur dr. M. A. Beek, van Groningen. Vrijz. Hervormden, kerk 3e van den Boschstraat, dr. H. Faber, van Schiedam. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer L. Jansen. Onder werp: ,,Het huis op de rots”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Spr. de heer H. J. de Lugt. Onderwerp: „De Heere sterker dan alle geweld” (Hand. 12:117), m.m. van het ensemble Sanders. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. H. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. v. d. Ven, em. pred. Jerusalemkerk, Pomona- plein,-10 uur en 5.30 uur ds. I. de Bruyne, van Deventer. Beatrixschool, Linnaeus- straat, 10 uur en 5.30 uur ds. H. Hoogen- doorn, van Zierikzee. Geief, Gem., Uuuc uuvuigaaiua, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. inOud Geref gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur de heer Beekman, van Veenendaal. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Prin segracht 75, 10 uur en 5.30 uur ds. E. van Dijk. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. p Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 5.30 uur de heer de Wilde. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, ,10.15 uur heiligingsdienst en 7 uur samenkomst. Spr. de heer Zoutman, van Sassenheim. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat met n lekker zootje scharreties thuiès. 18, 10.15 uur en 6 uur de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem., Eliëzer, D 10 uur en 7 uur prediking. Pinkstergemeente ..Maranatha”, geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Federatie van de Nederlandsche voedings- en genotmiddelen industrie opgericht In verband met de huidige omstan digheden hebben de fabrikanten, die voedings- en genotmiddelen vervaar digen, besloten een nauwere samen werking in het leven te roepen, ten einde daardoor het contact tusschen de industrieën onderling en bovendien het contact tusschen de betreffende industrieën en de overheid, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan het Rijksbureau voedselvoorziening in Daarna komt het balspel waarin weer de oorlogstijd, zoo goed mogelijk te kun nen onderhouden. In verband hiermede is een centrale commissie gevormd, welke thans reeds de belangen van het grootste deel van de hier te lande gevestigde voedings- en genotmiddelenindustrieën De heeren Woudenberg en van Geelkerken spreken In den Dierentuin en in het Gebouw voor K. en W. heeft de N.S.B. gister avond een vergadering gehouden, waarin door de heeren Woudenberg en van Geelkerken het woord is gevoerd. De heer Woudenberg begon met in herinnering te brengen de groote rede van den Rijkscommissaris, waarin de richtlijnen zijn vervat voor de binnen- landsche politieke ontwikkeling. Spr. somde de krachten op, welke tot voor den lOden Mei het volk hebben onder- mijnd, t.w. het internationale kapitalis me, het internationale Jodendom, de vrijmetselarij en het politieke Chris tendom. Het natioffeal-socialisme heeft hiertegen steeds met groote kracht stel ling genomen. Het kan deze krachten niet schelen, wie of wat er regeert, als zij maar mee kunnen doen en invloed kunnen uitoefenen. Fel stonden zij tegenover de extreme jonge groepen, die hen een halt toeriepen. Spr. her innerde in dit verband aan de houding, welke de N.S.B.-vertegenwoordigers in de Kamer, tegen deze lieden hebben in- genomep. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de Duitsche wapenen hebben gezegevierd, omdat aan de fu neste machten onder het volk, waarvan de gevluchte regeering de exponenten waren, een einde is gemaakt. Het ware socialisme heeft overwonnen. Er wordt op vele manieren gedokterd, om het Nederlandsche volk op zijn plicht te wijzen. Aan bewegingen, die een ver lengstuk zijn van het clericalisme, het liberalisme en het Jodendom zal geen plaats meer worden ingeruimd. Daar voor zal de N.S.B. borg staan. De Nederlandsche Unie is onze verklaarde vijand, omdat zij onzen leider heeft aangevallen. Hetgeen mr. Linthorst Homan thans zegt, heeft Mussert al lang voor den lOden Mei verkondigd. Mr. Linthorst Homan heeft ook gezegd, dat we op de puinhoopen staan. Hij vergeet, dat hij zelf al puin geworden is. Komende tot zijn taak hem door den Rijkscommissaris opgedragen ten aanzien van de vakbonden, merkte spr. op, dat dank zij den waren socia- listischen geest onder de arbeiders, veel goeds tot stand is gebracht. Wij zullen verder bouw’en aan een breed en krachtig front van den arbeid. Prof, de Quay heeft gezegd, dat de vakbon den moeten verdwijnen. Feitelijk is dit een tegenorder van den Rijkscommis saris, doch wij zullen ervoor zorgen, dat dit niet zal gebeuren. Zij die van meening zijn, dat wij nog niet netjes genoeg zijn, vergeten, dat we vijf da gen als beest geleefd hebben. Dit was erger dan eerroof, moord, ja zelfs dan geestelijke herbewapening. Vergeten zullen wij dit niet. Hitler heeft eens gezegd, dat Engeland den oorlog kan krijgen, die het hebben wil. Hetzelfde zeggen wij tot de reactionnaire benden, in welke groep zij zich ook mogen con- centreeren. Tot slot betoogde de heer Wouden berg, dat alleen de N.S.B. onder lei- din van Mussert het recht heeft ons volk den weg aan te wijzen, die het moet gaan. Na de pauze werd het voerd door den heer van Geelkerken, die in herinnering bracht de 9 jaren van strijd door de N.S.B. gevoerd om het volk tot eenheid te brengen. De leiding van de regeering, gedurende de afgeloopen twintig jaar is oorzaak, dat een duffe geest onder het volk is ge komen. Het waren het kapitalisme, de Joden en de vrijmetselarij, die hiervan mede de schuld dragen. Tegenover de democratie, het verkoopsysteem van het kapitalisme, stond de N.S.B., die bleef gelooven in de kracht van ons volk. De oorlog, die thans gevoerd wordt gaat tusschen de democratie en het nationaal-socialisme, welke strijd zonder twijfel door het eensgezinde Duitschland zal worden gewonnen. Dat Churchill nog wel eens zou kunnen winnen, achtte spr. absurd. Dit zou ook inhouden het uitmoorden van alle na- tionaal-socialisten. We leven in een tijd van revoluties en nog nooit is een revolutie tot stand gekomen door het aannemen van moties of het stichten van unies. In herinnering bracht spr. den strijd, die de N.S.B. reeds 9 jaar voor het behoud van ons volk voert. Ten aanzien van de hoop, die onder een zeker deel van ons volk nog leeft, dat Engeland zal winnen, hetgeen be- teekent een terugkeer naar het oude, merkte de heer van Geelkerken op, dat, indien het dreigt zoover te komen, hij hoopte in Hoek van Holland achter een mitrailleur te mogen zitten, wan neer de Britten een voet aan wal zou den zetten. Spr. wees met verontwaardiging de in de oorlogsdagen rondgestrooide las terpraatjes over de N.S.B. van de hand en verwees naar de naar Londen gevluchte regeering, met wier goedvin den, aldus spr., de Nederlandsche Unie is opgericht. Alleen een zuiver natio- naalsocialistische regeering onder Mus sert, zal het Nederlandsche volk kun nen leiden. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre. diking ds. J. B. de Neef, 8 uur jongelie. densamenkomst Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin. nenslngel 10, 10 uur en 6 uur ds. de Jong, Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten, singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 6 uur Evangelisatie-samenkomst. Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking. Spr. ds. H. v. Osenbruggen. Zevende Dags-Baptisten-gemeente lo. kaal C.J.M.V. Heelsumstraat 159, Zatèr. dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags. Adventisten, kerkzaal „Maranatha", Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatle (verschil, lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven- tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18, Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen, komst. A «_wn Zevende Dags Adventisten, geb. „Hla. delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater. dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlossings. samenkomst. Leider: adjudant D. J, Korts jr. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: kapiteine J. Hemmink Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen- komst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Leidster: kapiteine G. v. Eek. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur veriossingssamta. komst. Leister: kapiteine C. Eschauzier. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings. samenkomst. Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings. samenkomst. Leidster: brigadier M. Sche« rer. Ned. Leger des Heils, Lange Beesten, markt 108, 10 uur en 7.30 uur wijdings- en heilsdienst, geleid door kolonel J. Kerk hoven en majoor W. van Wijk. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat 7, H. Dienst, 10 uur Scheveningen, Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. öffe- ringa. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”» Wimpelstraat 2, 10 uur en 6 uur de heer Vlaardingerbroek. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg, 10 uur en 6 uur ds B. Hennephof. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 4L 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeen te, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur ver. lossingssamenkomst. Leidster: luitenante J. Maan. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2 30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds, C. J. van Binsbergen, em. pred. te Soest, 5 uur ds. Leyenburg 9 en 11 uur ds. A. P. Heiner, 5 uur ds. C. J. van Binsbergen. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10 uur ds. Honders, 5.30 uur ds. G. Ph. Eggink, van Delfshaven. Kievitkerk, 10.05 uur ds. G. Ph. Eggink. Ned. Protestantenbond, 10.35 uur ds. G. J. Hoenderdaal, van Rotterdam. Rijswijk. Ned. Herv. kerk. 10 uur ds. v. d. Veen en 6 uur ds A Hoekert, van Voorburg. Geb. Chr. belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds, P, J. Moolenaar. WERKCOMITÉ MOBILISATIE» PAKKET 1939 De heer W. J. van Dyck schrijft ons, dat de werkzaamheden van het Werk comité Mobilisatiepakket 1939 van het Comité Katholiek ’s-Gravenhage door de Oude Boomgaardstraat 43, demobilisatie van leger en vloot is ge- eindigd Bijna tien maanden heeft hes comité gearbeid. Ruim 8000 boeken en duizenden tijdschriften, alsmede een groote hoeveelheid versnaperingen, sigaren en sigaretten zijn ter beschikking van onze soldaten gesteld. Talrijke radio toestellen gramofoons met platen, aller lei gezelschapsspelen heeft het comité kunnen verzenden. Ook de gewonde en zieke soldaten werden met vergeten. Het comité brengt een hartelijk woord van dank aan de talrijke stadgenooten die door hun giften het comitéin.staatsteiden hun werk te doen, en aan. hej?’ hikkinrf onmisbare arbeidskrachten ter beschikking stelden. NATIONAAL DANSONDERWUS programma Nederlandsche Da"slt| 's-Gravenhage een en 21 Augustus - ter kennisneming en tweedaagsch colieg nationaai onderwijs bestudeering van e gezelschapsdans voor programma v°°rde7e vakgroep. de leeraren van de ig vastgesteld Dit nationaal prosomvat naas* door het vakgroep-be- bijzonder een het technische deel in leergang voor „omgangsvor O

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10