104Ó. en De groote aanval der lucht- zeestrijdkrachten bij Wight ff» Zaterdag 10 Augustus. Duitsche buit Frankrijk m No. 17643. van Een zorgvuldig voorbereide operatie één De ontploffing te Piacenza Schoenenbons worden op ruimer schaal beschik baar gesteld Weer Engelsche bommen op ons land De toestand in de Straat van Gibraltar Engelsche bladen dringen aan op bombardement Rome BH PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Frontbericht van het D.N.B. ver- Sperballons vernietigd. en De beslissende slag Een opsomming der verliezen met ITALIË Aantal gewonden vijfhonderd Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau dd. gisteren luidt De groote aanval van het Duit sche luchtwapen en van de oor- logsmarine op Britsche convooien aan den ingang van het Kanaal ten Zuiden van het eiland Wight was, zooals blijkt uit talrijke berich ten, een zeer zorgvuldig voorbe reide aanval van beide deelen van de weermacht. Van Maandag af verzending van brieven en briefkaarten weer toegelaten Postverkeer Nederland-Belgie PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad /3.75 Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. successen De vraag, waaraan het opvallend verschil is toe te ^chrijveri, tusschen de Engelsche en ten over successen bij de luchtge vechten van Donderdag ten Zuiden van het eiland Wight en bij Dover, beantwoordt de militaire deskundige, van het D.N.B. Hij vertelt eerst hoe de Duitsche berichten tot stand komen en zegt daarover: Bij de Duitsche luchtmacht wordt het als een beginsel beschouwd, dat het vanzelf spreekt, dat elke treffer, die voor rekening van de inzittenden van een vliegtuig DE FUEHRER ONDERSCHEIDT Dr. KRUPP Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 schrijven, tusschen ae Duitsche berich- Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Eén burger gedood gewond De Engelsche luchtmacht heeft gedu rende den afgeloopen nacht wederom haar serie luchtaanvallen op Neder- landsch gebied voortgezet. Helaas viel daarbij ook weer een doode te betreu ren, terwijl ook een persoon, als gevolg van het afweervuur, licht werd ge wond. Verder bepaalde de uitwerking der aanvallen zich tot schade aan par ticuliere eigendommen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend Aangezien het gebleken is, dat de verstrekking van schoenenbons eenigs- zins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoegen van de leiders der distribu- tiediensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbetreffend verzoek bij de plaatselijke distributiediensten in dienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken be slissen, of op grond daarvan schoenen bons kunnen worden verstrekt. *En Frankrijk is men nog steeds bezig met het verzamelen van den oorlogsbuit. Groote hoeveelheden granaleu-en, ander oorlogstuig s tapeten zich op vele plaatsen op, (Holland) verliezen geleden. Dit alles is Engelschen welbekend en grijpen zij nu naar Maar zelfs wanneer Engeland misdadige plan van een bombarde ment van Rome ten uitvoer zou leg gen, zou het Italiaansche luchtwapen onmiddellijk doeltreffende represail les tegen Londen en andere Engelsche steden nemen. Churchill, aldus ebsluit de redacteur, geve zich niet over aan een illusie. Hij is nu gewaarschuwd. in verdere bijzonder- D.N.B. schmitt-109, terwijl 1 Messerschmitt 109 en 1 Messerschmitt 110 een nood landing maakten, tezamen 12 toestel len. De beide toestellen, die een nood landing maakten, konden het vaste land nog bereiken, doch werden bij de landing vernield. Een lid van de bemanningen dezer twee vliegtuigen is aan zijn wonden bezweken. Drie torpedojagers zijn gistermfdflag «dt de haven van Gibraltar in de rich ting van de Middellandsche Zee ver trokken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vertrok een convooi han delsschepen in de richting van den At- lantischen Oceaan, zoodat nu nog slechts enkele handelsschepen in de haven liggen, meldt het D. N. B. uit Algeciras. Een vliegtuig van onbeken de nationaliteit heeft Donderdagavond opnieuw de rots van Gibraltar en de in de haven liggende oorlogsschepen gebombardeerd. Het luchtafweerge schut heeft het vuur geopend. Het staatsblad van Gibraltar publi ceert een bekendmaking, waarbij het onbezette Frankrijk, Algiers en Fransch Marokko als „vijandelijk gebied” wor den beschouwd. De pers te Gibraltar deelt mede, dat heden weer 1200 per sonen worden geëvacueerd. De beslissende slag werd den convooien op 8 Augustus door het luchtwapen toegebracht. In het kader van hun zorgvuldig voorbe reiden aanval deden eenheden Duitsche duikbommenwerpers van het type Ju-87 een aanval op de convooien en het gelukte, alleen al uit een enkel convooi 12 koop vaardijschepen, met een totaal tonnage van ruim 55.000 br. reg. ton, tot zinken te brengen. Zeven andere handelsschepen uit hetzelf de convooi werden zwaar bescha digd, zoodat hei totale verlies van de Britsche koopvaardij, door de zen grooten aanval van het Duit sche luchtwapen op ongeveer 80.000 ton mag worden geschat. Daar mocht worden aangenomen, dat de Engelsche schepen niet door torpedobooten en door hun eigen be wapening, maar door Britsche lucht strijdkrachten zouden worden bevei ligd, werden van Duitsche zijde aan de eenheden duikbommenwerpers ver schillende groepen jagers ter bescher ming toegevoegd. De aanval verliep geheel als was beoogd, waarbij de eenheden duikbommenwerpers zich, geheel volgens hun orders, niet stoor den aan de Britsche jagers, doch er slechts op bedacht waren hun bom men van middelzwaar en zwaar kali ber juist te doen treffen. De Engel- Omtrent de ernstige ontploffing Piacenza worden heden bekend, deelt het D.N.B. uit Rome mede. Het aantal dooden is, vol gens de laatste, gegevens niet gestegen en blijft dus 39 het aantal gewonden echter wordt thans op rond 500 gesteld, van wie na een eerste medische behan deling 360 naar huis konden gaan. Bij 45 der in totaal 159 zwaargewonden is de toestand zorgwekkend. Het fabrieks gebouw, dat men onmiddellijk begon nen is weer op te trekken, is volkomen verwoest, een deel der machines kan nog gebruikt worden. De door de stop zetting van het bedrijf ontstane achterstand zal geheel worden ver effend door een verhoogde activiteit der overige munitiefabrieken. Reeds in den loop van den 7en Augustus hadden Duitsche verken ningsvliegtuigen vastgesteld, dat zich een aantal koopvaarders verzamelde die klaarblijkelijk onder bescherming van torpedobootjagers en jagers door de bedreigde zone van het Kanaal bij Dover, langs de havens aan de Oostkust van Engeland, naar de ha vens aan de monding van de Theems zouden worden gebracht. Nog in den nacht van 7 op 8 Augustus deden motortorpedobooten een aanval op deze groep schepen. Zonder zelf ver liezen te lijden gelukte het, 3 gewa pende Britsche stoomschepen, met een totale tonnenmaat van 17.000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Hieronder bevond zich ook een tankschip van ongeveer 8.000 br. reg. ton, waarvan het verlies voor de Engelschen wel zeer ernstig zal worden gevoeld. Een ander kleiner tankschip is bij deze gelegenheid nog in brand geschoten, zoodat de Engelsche verliezen, alleen tengevolge van dezen nachtelijken aanval der Duitsche motortorpedoboo ten geschat kunnen worden op ruim 20.000 ton. De Führer reikte te Essen aan dr. Krupp von Bohlen und Halbach, ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag, het gouden eereteeken van de N.S.D.A.P. uit. (Stapf) sche jagers, die pogingen deden hen daarbij te storen waren spoedig met de Duitsche jagers in een feilen strijd gewikkeld en leden daarbij zulke zwa re verliezen, dat zij tenslotte het veld moesten ruimen. De gevechten voor het eiland Wight duurden, in schillende golven, den geheelen och tend van den 8en Augustus. De Duit sche jagers bleven echter op zegevie rende wijze meesters van de lucht. De mogelijkheden van internatte» naai postverkeer zyn opnieuw uitge- breid en het zal voor tallooze Neder landers verheugend zijn te vernemen, dat zulks thans het geval is ten aan zien van België. Van Maandag 12 Augustus af zal het weer mogelijk zijn brieven en briefkaarten naar België te zenden en ook in omgekeerde richting is met ingang van dien datum het postver keer weer opengesteld. De brieven of briefkaarten dienen te worden gesteld in het Nederlandsch (Vlaamsch), Duitsch of Fransch.. Van deskundige militaire zijde ont ving het D.N.B. de volgende opsom ming van de Engelsche en de Duit sche verliezen bij de luchtgevechten van gisteren: De Britsche luchtmacht verloor op 8 Augustus: 33 Spitfire- toestellen, 9 Hurricane-machines, 3 Bristol-Blenheims, 1 Hampden, 3 toestellen, welker type niet met zeker heid herkend is, 2 toestellen bij nacht vluchten boven Duitschland door luchtdoelgeschut neergeschoten, teza men 51 toestellen. De Duitsche verliezen op 8 Augustus bedroegen: 7 Junker-87, 3 Messer- Het opvallende verschil tusschen de gemelde Engelsche en Duitsche De Britsche vliegers kunnen op een „warme ontvangst” rekenen In Rome is het voorstel van de Engelsche bladen om als tegenmaat regel op den Italiaanschen opmarsch aan de Afrikaansche fronten een lucht actie tegen de tlaliaansche hoofdstad te ondernemen, met de grootste kalm te en gelatenheid, zij het ook niet zonder eenige ironie, ter kennis ge nomen, meldt het D.N.B. In militaire en politieke kringen te Rome verklaart men, dat de lucht afweer in en rondom Rome dusdanig is uitgebreid, dat de Engelsche vlie gers zouden zij werkelijk een aan val wagen op een overeenkomstig warme ontvangst kunnen rekenen. Overigens moet het Londen duidelijk zijn, dat bij een bombardement van Rome of van een andere Italiaansche stad de fascistische regeering met overenkomstige represailles op Lon den of andere Britsche centra niet zal aarzelen. De diplomatieke redacteur van Ste- fani schrijft, dat ’t het Italiaansche volk volkomen koud laat, wanneer Engelsche bladen de bedreiging uiten, dat Rome gebombardeerd zal worden. Engeland heeft op Malta, in Gibraltar, Alexandrië en Haifa voortdurend sla gen van de tlaliaansche luchtmacht gekregen en in den kolonialen oorlog den daarom dreigementen. het Zü, die een tweede paar noodig hebben, kunnen een verzoek indienen In de omgeving van het Noord-Bra- bantsche dorpje Alphen, bij de Belgisch- Nederlandsche grens, wierpen de En gelsche vliegers twee zware bommen neer, welke terechtkwamen in bosch- gebied. Hierbij werd de bovenbedoelde burger gedood. Er was ook eenige materieele schade. Te Aalsmeer wierpen de Britten een twaalftal bommen af, waardoor één woonhuis zwaar en één licht werd be schadigd. Voorts werden hier een groot aantal broeikassen vernield. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In de omgeving van Venlo was het succes der aanvallers al evenmin groot; slechts enkele woonhuizen werden licht beschadigd. Een ander Engelsch vliegtuig poogde boven Walcheren door te dringen, doch het Duitsche vuur was zoodanig, dat daaraan niet viel te denken. Het toe stel wierp één bom af, welke in de Schelde terecht kwam. Bij dezen aan val werd één burger licht gewond, het geen werd veroorzaakt door de uitwer king van het afweervuur. De man had niet tijdig dekking gezocht en was dus voor dit ongeval zelf verantwoordelijk. In verband met dit laatste feit geven wij onze lezers nogmaals in overwe ging terstond dekking te zoeken en van de vensters verwijderd te blijven, zoo» dra gebombardeerd wordt of afweer-» vuur wordt gehoord. heeft intusschen uit honderden, ja duizenden voorbeelden kunnen vast stellen, dat de Duitsche legerberich- ten, met nuchtere zorgvuldige zake lijkheid, eerder te weinig dan te veel successen vermelden. De „Borsen Ztg.” wijst er op, dat de leugen het eenige „wapen” is, waarop de Engel schen meesters zijn. De tijd zal aan breken, waarop het gezelschap pluto craten aan de Theems geen gelegen heid meer zal hebben een Duitsch succes te vervalschen in een Engel sche overwinning. Geheel Groot-Brittannië gevechts- gebied geworden In het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van zijn militaire medewer ker, den luitenant-kolonel Matthaei, wordt o.a. gezegd: De stijgende en groote successen van de Duitsche oorlogvoering tegen Enge land zijn door de balans van 6 Augus tus voor de geheele wereld nog eens dui delijk vertoond. In twintig dagen tijds is bijna een millioen ton Britsche scheepsruimte door het Duitsche lucht wapen en door eenheden van de oorlogs- marine vernietigd. De eenheden van de Duitsche marine, die in de eerste plaats deel hebben aan de geweldige vemieti- gingscij fiers, melden successen in de eerste plaats van overzee. Zij opereeren in den vrijen oceaan, waar zich anders zonder Britsche vergunning in tijden van oorlog geen vijandelijk schip zou vertoonen en dat alles ondanks het feit dat de Duitsche oorlogsschepen geen steunpunten of havens hebben, die hun voorraden brandstof, en levensmiddelen kunnen aanvullen. Hiermede is een toestand geschapen, die duidelijker dan vele andere feiten bewijst, dat het bekende en wereldbe- ruchte „Britannia rules the waves’ tot een verleden tijd behoort. Het geheele Britsche eilandenrijk ligt thans binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. Heel Groot-Brittannië is gevechtsgebied geworden. Het feit, dat de Britsche kust, en wijde landstreken in het binnenland thans reeds in brand staan, valt na de berichten van het opperbevel van de weermacht niet meer te loochenen. De jongste berichten over de vernietiging van Britsche konvooien en vliegtuigen is het laatste sein, dat de Duitsche aan val op Engeland niet alleen in volledig- sten en doodelijken ernst begonnen is, maar dat die aanval thans ook de laat ste beslissende phase tegemoet gaat- Een tweede groote aanval werd door het Duitsche luchtwapen gedaan in het gebied van Dover, waar een sterke Engelsche ballonversperring moest worden aangevallen. Ook hier hebben de aanvallende vliegtuigen hun opdrachten geheel uitgevoerd. Twaalf Britsche versperringsballons werden vernietigd. Zoowel in de gevechten bij Wight als in de gevechten bij Dover was de volstrekte meerderheid van het Duitsche vliegtuigmateriaal opmerkelijk. Daar de eenheden duik bommenwerpers, zooals hun was op gedragen zelf niet, ingrepen bij de luchtgevechten, moet hun aantal wor den afgetrokken van de elkaar be strijdende tegenstanders. Men komt dan bij deze twee groote aanvallen tusschen de- Britsche en de Duitsche jagers tot een verhouding van onge veer 3 tot 2. Op elke 3 Britsche jagers kwamen slechts 2 Duitsche, die echter door hun grootere strijd vaardigheid van de Duitsche vliegers over de geheele linie zegevierden. Het staat vast, dat de Engelschen bij het eiland Wight en voor Dover minstens 42 jagers hebben verloren, waar tegenover een Duitsch verlies van slechts 5 jagers, twee gevallen van noodlanding inbegrepen. In totaal heeft het Britsche luchtwapen op 8 Augustus 51 vliegtuigen verloren, waarvan 49 bij de luchtgevechten bo ven het Kanaal, terwijl 2 andere bij nachtelijke vluchten naar Duitsch land door het luchtafweergeschut wer den neergeschoten. De Duitsche ver liezen bedroegen met inbegrip van de reeds genoemde 5 jagers, 12 machines. komt, door 2 getuigen moet worden bevestigd. Alle Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen hebben strenge or ders om slechts zulke treffers te melden, waarvoor deze beide getuigen aanwezig zijn. De berichten worden dan langs hierarchieken weg zoo snel mogelijk doorgegeven aan den gene- ralen staf van het luchtwapen, waar zij voor het laatst worden gecontro leerd. Toen te Berlijn Donderdag avond het eerste extra-bericht over de luchtgevechten werd gepubliceerd, berustte dit op zorgvuldig gecontro leerde officieele gegevens. Van de Engelsche berichten van Donderdag en gisteren kan om verschillende redenen niet hetzelfde worden gezegd. Ten eerste is het Engelsche systeem van bevelvoering en berichtgeving in hooge mate gedecentraliseerd, zoodat de weg, dien een bericht heeft af te leggen, in elk geval veel langer is dan bij de Duitsche luchtmacht. Daar komt nog bij, dat de meeste berichten die Reuter Donderdagavond bracht, duidelijke sporen dragen uit particu lieren bron te stammen. De lucht gevechten speelden zich over het alge meen zoo dicht bij de kust af, dat zij door talrijke burgers en door sommigen zelfs zonder kijker, konden worden gade geslagen. Bedenkelijk wordt het echter, indien dergelijke particuliere berichten, die in het Reuterbureau of in het Brit sche departement van propaganda Donderdag vermoedelijk in grooten getale zijn binnengekomen, worden gebruikt als materiaal voor officieele publicaties. Dat is ongetwijfeld het geval geweest. Indien het Britsche departement van luchtvaart nu slechts zou afgaan op dienstberichten, zooals dat bij de Duitsche legerleiding het geval is, dan zou het tot dezelfde of nagenoeg dezelfde resultaten zijn gekomen als het opperbevel van de Duitsche weermacht. Daar echter de dienstberichten van de Britsche jacht- eskaders op zijn vroegst gisteren in den loop van den dag door het Brit sche departement van luchtvaart kun nen zijn ontvangen, is dus ook daar mede de onjuistheid en de leugen achtigheid van de Engelsche berich ten aangetoond. Men heeft er zich echter te Londen in zooverre betrekke lijk eenvoudig van af gemaakt, dat men die officieele Duitsche cijfers eenvoudig in omgekeerden zin heeft gebruikt. Het oordeel der Duitsche pers In verband met het bovenstaande wijzen de Duitsche avondbladen er op, dat de berichten van denzelfden aard zijn als de geheele, tot dusver leugenachtige Britsche oorlogsbericht- geving. De Deutsche Allgem. Ztg. schrijft, dat na de ervaringen van de laatste maanden eigenlijk elke Engelschman zou moeten inzien, dat deze verzonnen successen ook ditmaal weer niets anders zijn dan een voor bode van de ineenstorting. De „Lokal Anzeiger” verklaart: in dien Churchill in den landoorlog al zoo grof is omgesprongen met de waarheid en eiken dag een nieuwe leugen wist te verzinnen, op welk een groteske verdraaiing van de werke lijkheid moet men dan wel rekenen bij de Engelsche berichten over den zee- en den luchtoorlog. De wereld COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Ij w’j

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1