SCHEVENINGEN METROPOLE de Britsche van DE TELEFOON De terugtrekking troepen uit China EERSTE BLAD, PAGINA i. over Groot opzien gewekt in Tokio Journalistieke vliegtocht boven het Kanaal De Italiaanche beslissende bijdrage tot den oorlog De Engelsche beweringen voedselschaarschte Europa De vlag der Fransche oorlogsschepen in Engeland 1 HA'AGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 RECLAMES. RECLAMES in Fel der Duitsche bladen verweer r ENGELAND geling solda- te DUITSCHLAND Dank van de weermacht aan de S.A. BUSVERBINDINGEN VAN 10.25 UUR AF NA VERTREK VAN DE LAATSTE TRAMS Tot nader order zullen tot 1 uur 's nachts op de lijnen 8, 9 en 14 om het kwartier autobussen loopen tot. de eindpunten en terug GEWIJZIGDE RIJTIJDEN H.T. M. De beste vorm van snelverkeer? Natuurlijk Inl.: Mamixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010*. De Duitsche pers over een Engeisch strooibiljet Strategisch niet van groote beteeke- nis, volgens Londen zoo vervolgde hij is in de afdee- lingen der S.A. waardevollen arbeid verricht voor de voorbereiding en de vorming van militaire reserves. Deze kameraadschappelijke verhouding, die zoo hoog beproefd is, dient verder in stand te worden gehouden tot nut van het Duitsche volk en tot schade van de vijanden van Duitschland. Wekelijksche vliegdienst op Amerika Het D.N.B. meldt uit New York: D, Engelsche vliegboot „Clare” die vet. leden Zondag in New York is aange. komen, heeft den terugtocht aanvaard. Het is op speciale wijze gekenmerkt en heeft in New York geen passagiers aan boord genomen. Naar men zegt, zullen bij de tusschenlanding in Montreal verschillende pasagiers aan boord ko men. Met deze vliegboot zou een we kelijksche vliegdienst tusschen Enge, land en Amerika worden begonnen. Hertog van Windsor op Bermuda- eilanden aangekomen Een Reuterbericht uit Hamilton meldt, dat de hertog en hertogin van Windsor op de Bermuda-eilanden zijn aangekomen. Modern hotel voor gasten van Hitler De president van de Duitsche rijks bank, de rijksminister van economi sche zaken, Funk, heeft de leden van het rijksbankdirectorium Puhl en Lange benoemd tot vice-president der rijksbank. VEREENIGDE STATEN. Morgenthau acht nieuwe belastingen noodig De minister van financiën, Morgen- thau, heeft de congrescommissie me- «degedeeld, dat nieuwe belastingbron nen gevonden moeten worden, omdat de inkomsten geen gelijken tred hou den met de uitgaven, welke door de wapeningskosten zeer gestegen zijn. Hij verwacht voor het loopende jaaf een tekort van 55.700.000.000 dollar, dat slechts gedeeltelijk gedekt kan worden door de voorgestelde belastin gen op buitensporige winsten. Het mi nisterie van financiën overweegt daarom het plafond der staatsschul den, dat onlangs op 49 milliard was vastgesteld, opnieuw te verhoogen en wel met 9 milliard. Belemmering van Britsche krachtsontp 1 ooiin g Onder het opschrift ,,De Italiaan- sche bijdrage”, schrijft, aldus meldt Stefani, de heden verschenen „Rela- zioni Internazionali” o.a. dat Italië de volgende beslissende bijdragen tot dezen oorlog geleverd heeft: Italië houdt in de Middellandsche Zee twee groote Britsche vlooteska- ders vast, resp. op de basis van Gibraltar en Alexandrië, alsmede in de Middellandsche- en de Roode Zee tot Aden toe tal van formaties van de Royal Airforce. In Egypte, Palestina, de Soedan, Kenya en Aden-Hadramaut beschikt Engeland over een tiental uitstekend bewapende en uitgeruste divisies. De steeds sterkere militaire druk van Italië op deze gebieden maakt het Engeland onmogelijk zijn strijd krachten te repatrieeren ter verdedi ging van het Britsche eiland, dat zich onder de Duitsche bedreiging van vernietiging bevindt. Groot-Brittannië staat dus voor een tekort aan troepen ter verdediging van zijn metropolis. De minderwaardigheid van het Brit sche luchtwapen treedt duidelijk aan het licht. De Duitsche luchtreserves bedragen verscheidene duizenden toe stellen en de Duitsche fabrieken pro- duceeren veel meer dan de Britsche. Engeland rekent op Amerika, maar de Vereenigde Staten kunnen Enge land slechts een zeer bescheiden hulp bieden. De toestand voor Engeland is dus ernstig. Uit militair oogpunt is de toestand wanhopig. Het zou voor Engeland ver standiger en menschelijker geweest zijn, indien het de voorstellen van Hitler aanvaard had, maar te Londen geeft men zich over aan de illusies van de interventie van de Vereenig de Staten en de interventie van Rus land. Engeland ontving en ontvangt harde slagen in de Middellandsche Zee. Binnenkort krijgt het slagen te incasseeren, die nog veel harder en beslissender zijn. ders en Belgen bij de perfide Britsche uithongeringspoging zullen aansluiten of niet. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” schrijft o.m., dat En geland ook dezen keer heeft gehoopt, door uitmergeling van het Duitsche volk tenslotte de moreele weerstands kracht ook van het Duitsche leger te breken. Door deze gedachte liet men zich blijkbaar ook bjj het Duitsche offensief in het Westen leiden. Men vernietigde opslagplaatsen van levensmiddelen, vervoermiddelen, men evacueerde de landbouwbevolking, hetgeen tot een vernietiging van enorme voorraden aan doode en levende inventaris leid de en dan liet men de zorg voor de achtergebleven bewoners aan de groot moedigheid van den vijand over. Dit alles laadt reeds een geweldige schuld op hen, die verantwoordelijk waren jegens de bevolking der landen, welke door hen als „bondgenooten” den oorlog zijn ingejaagd. Deze gebieden echter voor geregelde aanvoeren van overzee te willen afsnijden, is een dui- velsche handelwijze, die nauwelijks te overtreffen is. Het allerchristelijkste Engeland, „zoo besluit de „Korrespondenz”, denkt er blijkbaar niet aan, dat ook voor het Engelsche volk het uur van nood en honger kan slaan, waarin de anderen zich dan deze houding zullen herinne ren. De Duitsche pers drukt heden een strooibiljet af, dat door Engelsche vliegtuigen over bepaalde deelen van Duitschland is uitgeworpen en dat on der het mom van „politieke volks- dienst der rijksleiding van de N.S.D.A.P.” probeert de stemming der Duitsche bevolking in een voor de verdere oorlogvoering schadelijken zin te beïnvloeden, meldt het D.N.B. De Duitsche pers noemt deze poging van Duff Cooper belachelijk en dom. Zoo schrijft b.v. de „Deutsche Allgem. Ztg.”: Alleen volslagen dilettanten kunnen dezen krassen onzin gemaakt hebben. Duff Cooper moet den benzine voorraad van zijn economischen ambt genoot in het kabinet zuiniger gebrui ken en ons dit pamflet via neutrale landen per post toesturen. Er zijn in Duitschland nog genoeg moppenblaad- jes, die bereid zijiJHit komieke maak sel af te drukken. Elke zin in het biljet behelst een bewering, die eiken grondslag mist, b.v. wanneer de N.S.D.A.P. de schuld krijgt van den oorlog van lieden, die zelf op de beklaagdenbank zitten, of wanneer gefantaseerd wordt over de verliezen van het Duitsche luchtwape tegen Engeland, terwijl het opperbe vel van de Weermacht juist de laatste dagen van enorme successen spreekt en daarmede de leugenberichten van Churchill en Duff Cooper vernietigt. Het verbod van uitvoer van vliegtuigbenzine De Japansche ambassadeur heeft gisteren van den plaatsvervangende# minister van buitenlandsche zaken, Welles, het antwoord ontvangen op de onlangs ondernomen stappen wegens het uitvoerverbod van vliegtuigbenzie ne, meldt het D.N.B. Noch de am bassadeur, noch het departement va# buitenlandsche zaken hebben aan de pers den inhoud van de antwoordnota meegedeeld. Naar verluidt, zouden de Vereenigde Staten hun standpunt niet veranderd, doch uitsluitend nog eenS uiteengezet hebben, dat „om redenen van landsverdediging” der gelijke waardevolle benzine niet naar landen buiten het Amerikaansche continent kan worden uitgevoerd* De parlementaire correspondent van I Reuter verneemt, dat een verklaring I van den minister-president over den I algemeenen oorlogstoestand waar- I schijnlijk in de week van 29 Augustus I kan worden verwacht. Volgens te New York afgelegde ver- I klaringen zou Engeland tot dusverre in I de Vereenigde Staten voor rond 2 mil- I liard dollar oorlogsmateriaal besteld hebben, waarvan echter nauwelijks de helft geleverd is geworden, aldus het D.N.B. De Britsche censuurautoriteiten heb ben in Hamilton, op de Bermuda-eilan den, van het Amerikaansche schip „Ex Calubir” 120 zakken post in be slag genomen, aldus meldt het D.N.B. uit New York. Het schip had van de scheepvaart- commissie te Washington principled toestemming gekregen om op de route tusschen New York en Lissabon ook de Bermuda-eilanden aan te loopen. Het besluit om de Engelsche strijd krachten uit China terug te trekken, is door de Londensche radio uit stra tegische motieven verklaard, deelt het D.N.B. mede. Militair gezien, hadden zoo geringe strijdkrachten het betreft hier in totaal twee ba taljons geen groote beteekenis. Door de ontwikkeling van het Ja- pansch-Chineesche conflict heeft de oorspronkelijke taak van de Engel sche strijdkrachten, n.l. leven en eigendom der Engelschen tegen de in- heemsche bevolking te beschermen, practisch veel aan beteekenis verlo ren. Uit een algemeene beschouwing van den algeheelen militairen toestand van Engeland blijkt, dat door dit be sluit de strategische positie van de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten niet is verzwakt, doch integen deel, aanzienlijk is versterkt. Een correspondent van het Zweed- sche blad „Aftonbladet” heeft gele genheid gehad deel te nemen aan een vlucht boven het Kanaal. Hij vatte zijn indrukken samen met de woor den: „Het kan als typisch voor de heerschappij van het Duitsche lucht wapen boven het Kanaal worden be schouwd, dat de tamelijk uitgebreide vlucht in een gewoon passagiersvlieg tuig kon geschieden, waarin het eeni- ge wapen de camera van den journa list was. Gedurende den geheelen tocht boven het water zagen wij geen enkel vliegtuig. Plotseling doken 8 zeer snelle machines op aan den ge zichtseinder en toonden belangstelling voor ons transportvliegtuig. Geduren de een oogenblik ontstond er nervosi teit. Maar toen konden wij vaststellen, dat het Messerschmitts waren. Noch in de lucht, noch op het water kon den wij Engelschen ontdekken. Daar entegen was. de kust een volslagen scheepskerkhof. De meeste schepen men kan zonder overdrijving zeggen alle schepen, gingen hun ondergang tegemoet, toen zij waren bloot gesteld aan het vernietigende vuur der duik bommenwerpers. Wij zagen een Brit- schen kruiser, welke een voltreffer midscheeps had gekregen van een bom w van een duikbommenwerper en dientengevolge in twee stukken was gebroken. Op dit scheepskerkhof lagen vele torpedobooten, kleine jagers, kustwachtschepen en een aantal ande re oorlogsschepen van verschillende typen. Met betrekking tot het aanbod van den minister van Indië, Amery, aan het Indische Congres merkt de,Daily Herald” op, dat het nieuwe aanbod niet ver genoeg gaat om de Indiërs tevreden te stellen, meldt het D.N.B. Het Indische Congres heeft geëischt, dat Indië zelf het recht krijgt om te beslissen of het een dominion binnen het rijk wil blijven, of dat het volle zelfstandigheid wil bezitten om zijn problemen zelf te regelen. Verder schrijft het blad: Indien Indië volko men met Engeland had samen ge werkt zouden Somaliland en Oost-Afri- ka door de Indische wapenen be schermd zijn. Intusschen beschermt Indië deze gebieden niet, daar het on tevreden is en wantrouwen koestert. Het valt te betwijfelen of met het voorstel van Amery meer wordt be reikt dan met vroegere voorstellen. Felle brand te Londen Volgens een bericht van „Associate Press”,zijn gisterochtend in de vroegte in een Londensch pakhuis groote hoe. veelheden koloniale artikelen en ande. re levensmiddelen door een enorme^ brand verwoest. jPe vlammen hadden op sommige oogenblikken een noogte van vijftig meter. aan, direct naar Egypte, of als vervanging van de reeds uit Hongkong, resp. Singa pore naar Egypte gestuurde troepen naar deze garnizoenen zullen worden overgeplaatst. Het feit van het wegsturen van deze garnizoenen in China, toont duidelijk den militairen toestand van Engeland, nu de Britsche regeering zich ge dwongen ziet, zelfs zoo kleine garni zoenen in het veld te brengen. Verder is het van zeer verstrekkende politie ke en moreele beteekenis, wanneer Engeland besluiten moet China ten minste militair op te geven, waarme de tevens de eerste stap naar het ver wijderen van den Britschen invloed uit Ccst-Azië is gezet. Heden wordt te Berchtesgaden het hotel „Berchtesgadener Hof” ge opend. Hiermede krijgt Duitschland zijn modernste hotel in de mooiste omgeving. Het is eigendom van de N.S.D.A.P. en dient vooral om, op niet te grooten afstand van den Ober- salzberg, een modern tehuis te heb ben voor vooraanstaande gasten van den Führer. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. Bij de inrichting is elke luxe vermeden; daarentegen heeft men zich ten doel gesteld een artistiek en degelijk geheel te krijgen. Alle kamers zijn voorzien van rijks- telefoon en radio. De schilderijen aan de muren zijn werken van hedendaag- sche Duitsche kunstenaars. Er is een op het geheele Duitsche net aange sloten telexinrichting. De installaties en machines vertegenwoordigen het modernste wat het hotelwezen op dit gebied vertoont: reusachtige electri- sche haarden, een enorme koelinstal latie en een wijnkelder met automa tische temperatuurregeling. Het „Berchtesgadenerhof” heeft 170 bed den in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. Dr. Dietrich ontvangt Spaansche publicisten De rijksperschef Dr. Dietrich heeft gisteravond de Spaansche uitgevers en hoofdredacteuren, die op uitnoodi- ging van de Duitsche regeering in Duitschland vertoeven, ontvangen. In de toespraak tot zijn gasten wees Dr. Dietrich op de vriendschapsban den tusschen Duitschland en Spanje. Het Spaansche volk heeft in zijn twee jarigen heldhaftigen vrijheidsstrijd de sympathie van de Duitschers gewon nen, zooals de strijd van Duitschland voor zijn levensrecht door het Spaan sche volk wordt gevolgd met het zelfde gevoel van hartelijke verbon denheid. De Spaansche pers heeft zich in den strijd voor recht en waarheid in de voorste rij geplaatst. Als Duff Cooper en consorten de Spaansche pers om haar oprechtheid beschimpen kan dat haar slechts eer aandoen en voor het Spaansche volk gelukkig zijn. Zoolang Europa waarlijk Europeesch is geweest, is zijn lot steeds gedra gen door de- drie volken van Duitsch land, Italië en Spanje. En dat het weder waarlijk Europeesch zal zijn, daarvoor staan de kracht en de sa menwerking dezer drie volken borg. Op hun schouders zal het nieuwe Europa rusten. De leider van de Spaansche dele gatie, Victor de la Berna, directeur en eigenaar van het Madrileensche blad „nformaciones” zeide, dat Euro pa thans naar Spaansche opvatting verkeert in een burgeroorlog, die een heilige strijd van een nieuwe en recht vaardige orde tegen een oude, on rechtvaardige en afstervende wereld is. In dien Europeeschen burgeroor log heeft Spanje den eersten slag ge leverd en gewonnen en naast de gra ven van een millioen Spaansche sol daten rusten de Duitsche en Italiaan- sche kameraden, die in den strijd om de vrijheid van Europa de onver brekelijke vriendschap tusschen de jonge volken van Spanje, Duitschland en Italië met hun leven bezegelden. De Duitsche pers wijst heden de En gelsche poging van de hand, om de schuld aan een hongersnood, die vol gens de Engelsche beweringen Europa bedreigt, op Duitschland af te wente len. De geheele wereld weet, schrijft de „Berliner Börsenztg „dat het En geland was, dat in September 1939 den hongeroorlog opende door tegen elk volkenrecht int ook levensmiddelen tot contrabande te verklaren en alle Euro- peesche landen aan dit blokkade-dic- taat trachtte te onderwerpen. Ondanks de uitgebreide blokkade- maatregelen van Engeland, zoo schreef de „Daily Mail”, behoeft Europa geen honger te lijden, vooropgesteld, dat de Duitschers verdeelen wat in hun bezit komt. Dit wil dus zeggen, vervolgt het blad, dat terwijl de Britsche mensche- lijkheidsapostel de voeding van het continent probeert te saboteeren, hij Duitschland tot taak geeft aan het menschdom alles weer goed te maken wat hij bedorven heeft en nog wil be derven. Londen redeneert zooofwel Duitschland is bereid wanneer eens de groote nood over Europa gekomen is de oude bondgenooten en bescher melingen van Albion op kosten van zijn oorlogsreserves bij te springen, dan is zijn stevige positie voor tijden van crises weg of ’t houdt aan zijn reser ves vast en dan komt er een „Europee- sche revolutie”. Wij zouden willen -’•n, besluit het blad, wie Duitschland zou kunnen ver plichten Britsch onrecht aan Britsche oorlogsdeelnemers op eigen gevaar weer goed te maken. Daarom is het voor ons ook een zuiver academische vraag, of de Amerikanen zich met be trekking tot de Franschen, Nederlan- len zijn, want deze kwestie betreft een interne Engeisch-Japansche aangele genheid, welker afhandeling naar Duitsche opvatting alleen zaak is van de betrokkenen en waarin men zich dan ook niet denkt te mengen door het bepalen van een standpunt. Intusschen spreekt men in Berlijn zeer openlijk een oordeel uit over de feitelijke gebeurtenissen, welke de Ja pansche regeering aanleiding hebben gegeven tot optreden tegen de activi teit van Britsche agenten. Men wijst van Duitsche zijde er op, dat Duitsch land de factoren van verdenking, wel ke zich hebben voorgedaan aan de Japansche regeering ten aanzien van het ongeoorloofd optreden van Brit sche staatsburgers in Japan, slechts kan bevestigen op grond van eigen ervaringen. Men herinnert aan vroegere offi- cieele constateeringen betreffende de illoyale houding van Britsche consu- laatsautoriteiten en andere Britsche persoonlijkheden in Duitschland, waardoor in verscheidene gevallen be velen tot uitzetting noodig werden. Ook de documentaire onthullingen over den Britschen spionnage- en be richtendienst in Noorwegen worden met het oog op het gebeuren in Japan opnieuw in herinnering geroepeit Men heeft in Berlijn klaarblijkelijk geen reden om aan te nemen, dat deze ille gale activiteit van Britsche juist in Japan niet zou zijn Britsche ontoegeeflijkheid inzake verzachting der blokkade De Britsche ontoegeeflijkheid in de kwestie der verzachting van de blok kade om het Amerikaanschen Roode Kruis-schepen mogelijk te maken de schenkingen levensmiddelen naar neu- 'trale landen in Europa te vervoeren, wordt in Amerika buitengewoon pijn lijk gevoeld, meldt het A.N.P uit New York. De onaangename indruk, die de Britsche houding achterlaat, is des te sterker, daar het argument der Brit sche propaganda, dat iedere humani taire ondersteuningsactie der Ver. Sta ten tenslotte zelfs aan Duitschland ten goede zou komen, van bevoegde Ame rikaansche zijde verscheidene malen is weerlegd. De vice-voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. Ernest W. Swift, die kort geleden uit Europa is teruggekeerd, heeft verklaard, dat het Duitsche opperbevel zich tegen de verdeeling van levensmiddelen, genees middelen, en kleedingstukken onder de Poolsche bevolking nooit op eenigerlei wijze verzet heeft. Iedere zending heeft haar bestemming kunnen bereiken. De wreedheid van den huidigen, door Engeland ondernomen hongeroor log tegen het neutrale Europa, zoo schrijft de „New York Daily News”, kan slechts vergeleken worden met de geallieerde na-oorlogsblokkade tegen Duitschland, toen de geallieerden eraan vasthielden dit volkomen uitgeputte land geheel uit te hongeren. agenten uitge oefend en men is van de juistheid der Japansche constateeringen en ook van de gerechtvaardigdheid van het op treden der Japansche regeering vol komen overtuigd. Prestige-verlies voor Engeland De terugtrekking der Britsche troe pen uit Sjanghai, Tientsin en Peiping, beteekent zoo wordt in Chineesche politieke kringen te Sjanghai ver klaard een nieuw prestigeverlies voor Engeland in het Verre Oosten. Vermoed wordt, dat de stijgende cri- tieke positie op het Afrikaansche oor- logstooneel Engeland er toe dwingt, troepen uit het Verre Oosten in zetten. ingevoerd. Deze vliegtuigen zullen het kenteeken van het Fransche luchtwapen behouden, doch bovendien een blauwe cocarde met rood kruis voeren. Hierover wordt van Duitsche zijde verklaard: De blauwe vlag met een rood kruis is geen erkende staatsvlag, waardoor de vaartuigen, welke deze vlag voe ren, tot oorlogshandelingen gerechtigd zijn. Oorlogsschepen en vliegtuigen, welke het souvereine teeken van Frankrijk voeren, zoodoende dus voor geven voor Frankrijk te vechten, ma ken zich schuldig aan een schending van het wapenstilstandsverdrag en plaatsen zich buiten het oorlogsrecht. Tegen deze eenheden zal met alle be schikbare middelen worden opgetre den. De bemanningen van deze schepen, van welke nationaliteiten zij ook zijn, kunnen er geen aanspraak op maken, als krijgsgevangenen behandeld te worden. BELGIË De herstellingswerkzaamheden vorderen snel Het herstel van het Belgische spoor* wegnet maakt snelle vorderingen. Na dat de afdeelingen Duitsche pioniers onmiddellijk na het binnenrukken der Duitsche troepen met het herstellings werk aan de hoofdzakelijk door de Engelschen verwoeste spoorwegbrug gen waren begonnen en tot nu toe reeds een vierde gedeelte van de bruggen en spoorwegovergangen weer in orde hebben gebracht, heeft de maatschappij der Belgische spoorwe gen zich belast met het herstel van 150 bruggen voor het verkeer. In 110 gevallen is het werk hiertoe, in samen werking met de Duitsche afdeelingen, reeds begonnen. Dagelijks worden 4 tot 5 bruggen weer bedrijfsklaar ge maakt. Daarnaast is een begin ge maakt met het herstel van de elec- trische signaalinrichting. Buitendien worden de machine- en raildepots weer in orde gemaakt. Het tijdens de oorlogsdagen naar Frankrijk ver sleepte rollende materiaal, wordt met behulp van de Duitsche autoriteiten naar België teruggebracht. Aangeno men kan worden, dat binnenkort on geveer 1000 k.m. van het Belgische spoorwegnet weer te berijden zal wezen. Met korte tusschenpoozen zul len de andere deelen volgen, zoodat tegen midden September het geheele Belgische spoorwegnet weer bedrijfs klaar zal zijn. Op uitnoodiging van den opperbe velhebber van het leger heeft de chef van den staf der S.A., Lutze, het hoofdkwartier van de Weermacht be zocht. Generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch heeft daarbij in een redevoering den dank van het leger uitgesproken voor het feit, dat de S.A. den veldheer haar leiders en manschappen ter beschikking heeft gesteld. Zij hebben zich schitterend ge weerd en op verdienstelijke wijze hun deel bijgedragen tot den geest van mannelijken tucht en tot den wil om te overwinnen, die onder ons heer- schen, zoo verklaarde de generaal- veldmaarschalk. In het vaderland De regeering heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke alle geschoolde arbeiders, met uitzonde ring van degenen, die werkzaam zijn bij de uitvoering van staatsopdrach ten, zich moeten laten inschrijven, meldt het D.N.B. Men wil zoo geschikte arbeidskrach ten vinden voor fabrieken waar ge brek aan technische krachten heerscht. Het aanbod van Amery aan Indië Een rood kruis op blauw veld De Britsche admiraliteit heeft met betrekking tot de in haar bezit zijnde Fransche oorlogsschepen door de ra dio een speciale vlaggenregeling me degedeeld. Volgens deze regeling zul len de Fransche oorlogsschepen, wel ke behooren tot het zoogenaamde „le gioen’ van generaal de Gaulle, ach terop de Fransche driekleur voeren en aan den boeg een vierkante blauwe vlag met in het midden een rood kruis. Voor Fransche vliegtuigen in De indruk in Tokio De in een officieele nota van Enge land gepubliceerde terugtrekking van Britsche troepen uit China heeft in Tokio zeer groot opzien gewekt, meldt het D.N.B. De secretaris van de Brit sche ambassade heeft gisteren de no ta overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de tot dusverre in China gesta- tionneerde troepen „ergens op een an dere plaats” gebruikt zullen worden. Tot dusverre is het nog niet bekend, aan wie de Britten thans de bescher ming van de concessies hebben opge dragen. De vroegere berichten, vol gens welke Engeland zijn militaire rechten aan de Vereenigde Staten wil de overdragen, worden zoowel in To kio als in Nanking van de hand ge wezen; beide regeeringen verklaren, dat de tot dusverre uitgeoefende rech ten slechts aan de rechtmatige Chi neesche regeering teruggegeven kun nen worden. De laatste berichten over de sterkte der troepen luidden: in Peking voor Engeland vijftig, voor Italië en Frankrijk ieder dertig en voor Ameri ka 250 man. In Tientsin had Enge land 120, Frankrijk tweehonderd, Ita lië en Amerika ieder honderd man. In Sjanghai had Engeland zeventig of ficieren en 1500 soldaten. Frankrijk duizend en Italië 205, Amerika tenslot te vijftig officieren en duizend ten. Militaire waarnemers nemen dat de vrijkomende troepen De Amerikaansche troepen blijven in China In een persconferentie te Washing ton heeft de plaatsvervangende minis ter van buitenlandsche zaken, Welles, verklaard, dat de terugtrekking der Britsche troepen uit Sjanghai en Noord-China geen invloed heeft op de houding der Vereenigde Staten, die hun troepen niet terugtrekken. De ge ruchten over versterking dezer troepen achtte Welles evenwel onwaarschijn lijk. Hij antwoordde bevestigend op de vraag, of de Britsche regeering hem van tevoren in kennis had gesteld van het terugnemen der troepen. De indruk te Berlijn van de Britsch-Japansche spanning De spanning tusschen Japan en En geland, welke door de recente arres tatie van aanzienlijke Japansche on derdanen in Engeland een in de ge heele wereld aangeteekende verscher ping heeft ondergaan, wordt uiter aard in Berlijn met belangstelling ge volgd als een belangrijke politieke ge beurtenis, meldt het D.N.B. Men staat echter met zichtbare reserve tegen over de vraag, wat de mogelijke poli tieke gevolgen van deze spanniM zul- bezit is een soortgelijke re- BEGINT 7.45 UUR EINDE 10.- UUR Hoofdfilm aanvang pl.m. 8.45 u. Verbinding mot alle deelen der stad en omgeving 973 GAAT, VOLGENS DE „DAILY MAIL”, NIET VER GENOEG BENOEMINGEN BIJ DE RIJKSBANK CHURCHILL ZAL EEN VERKLARING AFLEGGEN DE ENGELSCHE OPDRACHTEN IN AMERIKA AMERIKAANSCHE POST IN BESLAG GENOMEN GEBREK AAN TECHNISCHE ARBEIDS KRACHTEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2