RADIONIEUWS GEMENGD NIEUWS BINNENLAND FINANCIEEL BIOSCOPEN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 grutterswaren De distributie van RADIOPROGRAMMA Nieuwe regeling voor hout GEMEENTERAAD De petroleumdistributie De textielkaart BRAND IN VILLA TE HEEMSTEDE Versiering van oorlogsgraven „MAN VAN DEN OPBOUWDIENST” MAAKT SLACHTOFFERS Kind speelde met sigarenaansteker SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS Man te water geraakt en verdronken Bewoonster stak een lucifer aan industrieele is den 10.40 Twee liter op zegel 5 van 12 Augustus tot en met 8 September, De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus a.s. tot en met 8 September a.s. de met „periode 5” gemerkte pe- troleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Radio-voordracht Wij brengen nog eens in herinnering, dat de heer H. G. Hey, directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten, Maandagavond a.s. te 7 uur 40 over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het gebruik van de textielkaart. In een woning in de Weteringstraat aan van Ber. 810 rettefilms, welke hier immer waardeering hebben gevonden! luchtig, geestig, muziek. AANVANG DER VOORSTELLINGEN IN DE BIOSCOPEN. In verband met de vervroegde ver trektijden van de laatste trams heb ben vrijwel alle bioscopen besloten den aanvang der avondvoorstellingen een half uur te vervroegen, zoodat het publiek in de gelegenheid is, na af loop met de laatste tram huiswaarts te gaan. het onderhouden en motorvoertuigen der Noodlottige aanrijding Dezer dagen werd het 12-jarige meisje J. Jansen, te Hamdijk, nabij de gemeente Nieuweschans door een auto overreden. Het kind dat te Beerta bij familie logeerde bekwam zware inwendige verwondingen. Het slachtoffer werd naar het R.K. zie kenhuis te Winschoten vervoerd, waar het gistermiddag is overleden. Donderdagavond te ongeveer half twaalf keerden eenige opvarenden van de sleep boot „Taunus”, liggende in de haven van Harderwijk, naar boord terug na een be zoek aan deze plaats. Een van hen, de machinist C. IJzelenberg, geraakte, door de duisternis misleid, van de kade en viel in de haven. Hulp bieden bleek niet mogelijk. De politie slaagde er eerst tegen drie uur in het lijk op te halen. In den afgeloopen nacht is brand ont staan in een villa op het Jozef Israëlsplein te Heemstede, bewoond door mevr. Kuyper en haar dochtertje. De bewoonster, die niet verduisterd had, stak een lucifer aan om een raampje op den zolder te sluiten, waardoor de omgeving vlam vatte. De brandweer kon den brand tot het bo vengedeelte van de villa beperken. De aangebouwde villa, bewoond door de fa milie Verduyn, liep groot gevaar, doch ook hier kon erger worden voorkomen. Beide villa’s kregen veel waterschade. AMICITIA: Het programma opent met een zeer interessant voorprogramma; voor elk wat wils. Allereerst een natuurfilm met prachtige opnamen en waarin drie Duitsche studenten als kajakvaarders een gevaarlijke rivier bevaren- Vervolgens een aardig teekenfilmpje van Betty Boop, waarna een film „Stijl in Sport”, waar alle takken van sport in worden gedemon streerd. De hoofdfilm „Goud” mag wel één van de beste films van Hans Albers wor den genoemd. De zeer moeilijke rol hier in, vervult Albers op bewonderenswaar- dige wijze, bijgestaan door de charmante Brigitte Helm, regie van Karl Hartl Ook onze landgenoote Lien Deijers is in dit spannende en sensationeele werk te be wonderen Dispensatie voor bepaalde soorten en hoeveelheden De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat de algemeene dispensatie, bedoeld in artikel 4 sub b, van de Houtbeschikking 1940 no. 1 is ingetrokken. Van 10 Augustus af wordt de volgende regeling getroffen Van het verbod, bedoeld in artikel 4, sub a, van voornoemde beschikking geldt thans tot een nader door den directeur van het rijksbureau voor hout te bepalen tijdstip dispensatie ten aanzien van 1. het koopen, verkoopen, afleveren, ge bruiken, verbruiken, bewerken, verwer ken, doen bewerken en doen verwerken van ocoume, oregonpine, pitchpine, teak hout en bangkirai in hoeveelheden min der dan 5 kubieken meter per maand 2. het koopen, verkoopen, afleveren, ge bruiken, verbruiken, bewerken, verwer ken, doen verwerken en doen bewerken van pokhout, ebbenhout en palissander hout in hoeveelheden, minder dan 1 kub. meter per maand 3. het korten voor industrieele doel einden van vuren- en grenenhout, voor- zoover dit hout korter is dan 13 Amster- damsche voet, en van dennenhout, voor- zoover dit hout korter is dan 3.75 m. 4. het koopen, verkoopen, afleveren, ge bruiken, verbruiken, bewerken, verwer ken, doen bewerken en verwerken van hout als omschreven in de houtbeschik king 1940 no. 1, met uitzondering van de onder 1 en 2 van deze bekendmaking ge noemde houtsoorten. Deze dispensatie wordt slechts verleend onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat iedere handelaar en/of agent in hout, ge bruiker, verbruiker, bewerker of verwer ker van hout zich tegenover den direc teur van het rijksbureau voor hout ver plicht, de hier te lande aanwezige voor raden hout, alsmede de uit het buitenland aangevoerde en nog aan te voeren partijen hout, welke zijn eigendom zijn, wanneer dit door den directeur van het rijksbureau voor hout wordt verlangd, aan dit bureau of aan door dit bureau aan te wijzen derden te verkoopen en af te leveren tegen een door genoemd bureau vast te stellen prijs. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het derhalve van 10 Augus tus af zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor hout is verboden 1. Ocoume, Oregonpine, pitchpine, teak hout of bangkirai in hoeveelheden van 5 kub. meter of meer per maand te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken 2. pokhout, ebbenhout of palissander hout in hoeveelheden van 1 kub. meter of meer per maand te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen be werken of te doen verwerken 3. voor industrieele doeleinden vuren- en grenenhout van 13 Amsterdam^hen voet en langer en dennenhout van 3.75 m. en langer te korten 4. voor nieuwbouw, waarvoor nog geen gemeentelijke bouwvergunning is ver leend, met uitzondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of beschadig de gebouwen of kunstwerken, hout te koo pen, te verkoopen, af te leveren, te ge bruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken. Vergunningen als bovenbedoeld dienen te worden aangevraagd op daartoe door het rijksbureau voor hout beschikbaar ge stelde formulieren. APOLLO: De firn „Rakoczy-marsch” heeft geruimen tijd geleden hier ook al eens gedraaid en heeft toen een alleszins verdiend succes kunnen oogsten, zoodat er alle aanleiding is te verwachten, dat zij ook nu weer die groote belangstelling zal trekken, welke haar toekomt. „Ra koczy-marsch” is een van de allerbeste representanten van de categorie der ope rettefilms, welke hier immer zooveel waardeering hebben gevonden! luchtig, geestig, met veel vaart en opwekkende muziek. In deze film zijn het Gustav Frohlich en de charmante Camilla Horn die nu ook triomphen viert in „Het Model” die voortreffelijk de hoofdrol len vertolken. Het voorprogramma brengt het gebruikelijke nieuws en een musical. ASTA De film „Paradijs der vrijgezel len” heeft hier reeds eerder een dankbaar publiek gevonden. Want deze film is vol op amusement en zij is vlot en geestig uitgewerkt. Heinz Rühmann speelt er één NEDERLANDSCHE BUURT- SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ In verband met de omstandigheid, dal de voorloopige regeling, waarbij de rente der obligaties van de Nederlandsche Buurtspoorweg-Mij. werd teruggebracht tot driekwart van de normale rente en de aflossing op deze obligaties werd op. geschort, 30 Juni j.l. is geëindigd, heeft de Ned. Buurte^oorweg-maatschappij zich tot de Vereeniging voor den Effectenhui- del te Amsterdam gewend met het ver zoek, een commissie te willen aanwijzen, welke tot taak heeft, advies uit te bren gen over de voorstellen, die aan obllga- tiehouders moeten worden gedaan om te komen tot een definitieve reorganisatie der vennootschap. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft aan dit verzoek voldaan en in de commissie benoemd de heeren mr. A. F. van Hall, J. H. Gaukstert, Tj. Greydanus, mr. B. H. A.-van Kreel, mr. M. van Reg- teren Altena, jhr. ir. J. Röell en prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. Dividenden buitenlandsche fondsen Het administratiekantoor „Interland* N.V. heeft uit New York mededeeling ont. vangen betreffende betaalbaarstelling van dividenden op de navolgende fondsen: resp.naam, gedecl. div., boeksluitings» datum en datum betaalbaarstelling: Climax Molybdenum Company 30 ct„ 18 Juni, 28 Juni; General American Trans portation Co. doll. 1.25, 12 Juni, 1 Juli; National Dairy Products Co. 20 et., 3 Juni, 1 Juli; Pacific Gas and Electr, Co. 50 ct4 29 Juni, 15 Juli; National Distillers Corp. 50 ct., 15 Juli, 1 Aug.; Spiegel inc. 15 ct, 15 Juli, 1 Aug.; Colgate-Palmolive Peet Co. 12J ct., 18 Juli, 15 Aug.; Continental Can Company 50 ct., 25 Juli, 15 Aug.; Westinghouse Electr. and Manufacturing Comp, doll 1, 13 Aug., 30 Aug.; American Metal Company 25 ct., 22 Aug., 3 Sept N.V. HollandNoord-Amerika Hypotheekbank De Holland-Noord-Amerika Hypotheek band In liquidatie deelt aan pandbriefhou- ders mede, dat wederom een uitkeerinS aan pandbriefhouders zou kunnen worden gedaan. Daarbij rekende zij er op, dat door remises uit Amerika de middelen spoedig zouden zijn aangegroeid om in staat te zijn de gebruikelijke uitkeering van 2 pCt te doen. In normale tijden zou dat ook zeker M geval zijn geweest. Doch nu voorloops geen gelden meer uit Amerika kunnen worden geremitteerd, is zij van meening niet langer te moeten wachten, de ge1' den onder haar berusting, zooveel moge' lijk aan de pandbriefhouders uit te de-’' len. Thans wordt overgegaan tot een uit* neele dansen, ten tooneele gebracht door het danspaar Louis en Bonny. Andere medewerkenden zijn Ans van der Naaten en Harry Kiehl. Allen oogsten een dave rend succes. Voegen wij daarbij de amu sante humoristische reprise „Meisjespen sionaat”, met in de hoofdrollen Angela Salloker en A. Hörbiger. Dit theater heeft deze week een voortreffelijk pro gramma. REX: In dit theater draait deze week de film „Het gaat om mijn leven”, met Karl Ludwig en Diehl en Theo Lingen. Het is een spannend detectiveverhaal. Een filmactrice, die gelukkig getrouwd is, wordt verdacht van moord op haar vroe- geren geliefde. De feiten spreken sterk ten nadeele van haar. Maar de zaak neemt een anderen sensationeelen loop. De vermoorde blijkt zelf een schurk te zijn geweest. Hij had medeplichtigen enz., enz. Het gegeven is op een bijzonder spannende wijze uitgewerkt. De naam van Theo Lingen is er bovendien waarborg voor, dat de komische noot in het stuk niet ontbreekt. Een interessant voor programma gaat aan deze film vooraf. ROXY: Dit theater brengt thans een Verdi-film onder den titel „Drie vrouwen om Verdi”, waarin de hoofdrollen wor den vertolkt door Benjamino Gigli, Gaby Morley en Maria Cebotari. De levensge schiedenis van Verdi hangt nauw samen met drie vrouwen. Met twee ervan is hij ge trouwd geweest, de derde inspireerde hem op lateren leeftijd tot groote werken, zooals de Aïda. Liefhebbers van Verdi’s opera’s kunnen in deze film hun hart ophalen aan fragmenten uit La Travlata, Aïda enz. Een vroolijk programma gaat aan deze film vooraf. (ANP). 7.15 Ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Be) Canto 9.15 Ber. (Eng.) 9-30 Bel Canto. 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 ANP. 10.30— 10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. (Eng.) der hoofdrollen in op zijn bekende komi sche wijze, maar ’t zou onbillijk zijn al leen hem te prijzen, want ook zijn beide medespelers, Hans Brausewetter en Josef Sieber, dragen veel bij tot het succes van deze zeer aanbevelenswaardfge film, de vroolijke en dolle geschiedenis van drie allesbehalve verstokte vrijgezellen. Vooraf gaan een interessant weten schappelijk filmpje en de journaals. CASINO „De ondergang van de Wil liam Brown”, geregisseerd door den groot meester Henry Hathaway, is één van die prachtige films op zeevaartgebied, waar mee Paramount bewijst, ook op dit ter rein goed thuis te zijn. Gary Cooper, George Raft en Frances Dee spelen de hoofdrollen. Den Inhoud bespraken wij reeds meermalen; we kunnen dus met een warme aanbeveling volstaan. In het uitgebreide voorprogramma zien we o.a. een humoristisch filmpje met Smith en Dale „Het vreemde-dingen re- gloen”, een musical „Rhythm of the river” en een klucht met Leon Errol „De jitters”. CENTRUM. Als hoofdfilm staat deze week op het programma „Maria Ilona”, een his torisch gegeven uit den tijd toen Frans Jozef den troon beklom en keizer van Oostenrijk alsook koning van Hongarije werd. Paula Wessely als de in Weenen wonende Hongaarsche barones geeft schit terend spel te zien, terwijl haar tegenspe ler Willy Birgel ook veel lof verdiend. De tweestrijd van het baronesje om te kiezen tusschen haar vaderland en haar liefde, wordt op gevoelige wijze door Paula Wes sely uitgebeeld. Het slot is dat zij haar liefde vooi ’Hongarije opoffert. Voor de pauze de komische film „Zijn beste uitvinding”. CINEAC. Deze week draait het derde deel van de groote Olympiadefilm, gewijd aan de tienkamp, terwijl ook de zeilwedstrij den een belangrijke plaats innemen. Voorts brengen de journaals uit het bui tenland: de vorstelijke ontmoeting in Tokio van de keizer van Mandsjoekwo en den Mikado. De Wagneropvoering te Bay reuth en de conferentie te Salzburg. Uit het binnenland: Défilé voor den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart van den arbeidsdienst te Amster dam, en het aanvang nemen van de werk zaamheden van het sportcentrum in Den Haag door leden van den Opbouwdienst. Een aardig teekenfilmpje van Walt Dis ney completeert het programma. CITY „Een Amerikaansche ontknoo- ping” is een alleraardigste film met me lodieuze muziek van Robert Stolz. Hans Söhnker is Peter, de vondeling, wiens lot zich hebben aangetrokken de kleermaker Stadtler, de garagehouder Möbius en de kapper Raff. Zij zijn niet meer in staat de studie van Peter te betalen en Elbing is van plan hun huisje te verkoopen aan den Amerikaan Gardener. Peter maakt kennis met Hella Elbing (Magda Schnei der), verlooft zich met haar. De vader denkt, dat hij de rijke Amerikaan is en slaat een bedroevend figuur als blijkt, dat hij slechts een vondeling is. De Ameri kaansche ontknooping volgt echter als tenslotte aan het licht komt, dat Peter zijn zoon is. Op het tooneel het acrobatische dans paar Zalnay ond Plee, een goed varieté- nummer. Voorts buitenlandsch journaal. CORSO: Dit theater vertoont deze week de Hollandsche film „Boefje”, naar het overbekende werk van Brusse, die het, ondanks de tallooze opvoeringen als too- neelstuk, nog steeds uitstekend „doet”. We rekenen deze film tot een der beste Hollandsche filmproducten, waarin Annie van Ees op uitstekende wijze de haar zoo vertrouwde rol speelt, bijgestaan door talrijke bekende tooneelspelers, zooals Alb. van Dalsum, Piet Bron e.a. Vooraf gaat een zeer verzorgd en gevarieerd bijprogramma. FLORA. Met de Amerikaansche speel- en wildernisfilm „Booloo de witte tijger”, heeft de directie van dit theater een goede keus gedaan. Het verhaal is gebaseerd op den wensch van een jong officier, om de wetenschappelijke ontdekkingen van zijn vader te staven Na talrijke adembe nemende gevaren in het Indische oerwoud, slaagt hij hierin. Een boeiende, pakkende film met unieke opnamen uit het leven in de wildernis. Vooraf toont dr. Cagliari op het tooneel zijn mysterieuze manipulaties, die alle zon der uitzondering de grens van het ge loofbare overschrijden. Een silhouetten filmpje van Frans ter Gast ,,De moord van Raemsdonck” completeert het pro gram METROPOLE: „De Spooktrein”, welke deze week in reprise weèöt vertoond, is één der jongste en meest geslaagde pro ducten der Nederlandsche film-industrie. Een boeiend scenario vormde den grond slag en tal van prominente kunstenaars verleenden hun medewerking aan de tot stand konjing. Regisseur Lamac heeft naast de heftige spanning een ruime plaats gewijd aan den humor, waardoor men telkens weer even ontladen wordt om dan weer gepakt te worden door de gezellige, griezelige gebeurtenissen. Vóór de pauze: de journaals, een kleu- renfilmpje en een jiu-jitsu-show door den befaamden kampioen M, v. Nieuwen huizen. OLYMPIA: De prachtfilm „Dr. Koch” toont ons den zwaren strijd van den ge leerde, die den verwekker van de tubercu lose zoekt om dien aartsvijand van de menschheid met succes te kunnen bestrij den. Het is een harde, moeizame arbeid, vol teleurstellingen, waarbij de geleerde bovendien moet strijden tegen allerlei domme tegenwerking, zoowel hoog als laag. Doch zijn liefde voor de mensch heid, zijn geloof in zijn roeping en zijn ontembare energie doen hem de over winning behalen. Een grootsche episode uit de geestelijke geschiedenis der mensch heid, machtig boeiend weergegeven, met onovertrefbaar spel, vooral van Emil Jannings in de titelrol. ODEON. Na een uitgebreid journaal en een allergeestigst teekenkleurenfilmpje, ge titeld „Jagerslatijn”, volgt de reprise van een der meest bekende en geestigste Hol landsche films, n.l. „Pygmalion”. Deze film met Lily Bouwmeester en Johan de Meester in de hoofdrollen, behoeven wij bekend als deze door de vele vertooningen reegis is geworden, niet meer aan te be velen. Ongetwijfeld zullen zij die deze film nog niet zagen de kans aangrijpen haar alsnog te zien, terwijl menigeen van deze succesfilm voor een tweede maal zal willen genieten. PASSAGE. Op het nieuwe weekprogram- ma komt als hoofdfilm voor „De avontu rier van Parijs”, met Karin Hardt, Hilde von Stolz en Peter Voss in de hoofdrollen. De film brengt ons in het feestende Mont martre en in de kringen van Russische uitgewekenen, waarin, om een danser, een ex-Russischen vorst als centrale figuur, zich een boeiende intrige ontwikkelt, met veel liefde, met een dosis speelzucht, mis daad en offervaardigheid, ingrediënten in overvloed voor een smakelijk en gekruid geheel. Behalve de actualiteiten brengt het pro gramma een muzikale film: „Gebroken accoorden” en een gekleurde teekenfilm: „Mother Goose goes Hollywood”. REMBRANDT: De vroolijkheid stijgt ten top in Rembrandt. Daar is allereerst de nieuwe Siem Nieuwenhuizen vacan- tierevue „Lachen zonder bon”, onder lei ding van Louis Bouwmeester. Een revue, die een ieder doet schaterlachen. Er zijn komische sketches, waarin Siem weer op zijn best is, geestige parodieën en origi- Veranderingen in namen van rijksinstellingen Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, is naar aanleiding van een brief van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 25 Juli 1940, bepaald, dat de hieronder ge noemde rijksinstellingen, voortaan den naam zullen dragen, die daarachter is aangegeven. Koninklijke bibliotheekNationale bibliotheekKoninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) Rijkskabi- net van schilderijen MauritshuisKo ninklijk kabinet van munten, pennin gen en gesneden steenen Rijkskabinet van munten, penningen en gesneden steenen Koninklijk Ned. akademie van wetenschappenNed. akademie van wetenschappen Kon. conservatorium voor muziek: Rijksconservatorium voor muziek. SEINPOST brengt „Easy on the ice”, een paramount picture, waarin Shirley Forsten haar schaatstalenten tooflt en Spaansche rijschool in Weenen is een zeer interessante opname van een groote manege. Het voorprogramma sluit met het zeer bekende radio-ensemble Melescu. die het publiek onthaalde op de muziek van Robert Stolz. Na de pauze een zeer spannende en indrukwekkende film „Moe der”. onder regie van Gustav Ucichy, met in de hoofdrollen Kathe Dorsch, Paul Hör- biger en Wolf Albach Retty. Een zeer goed programma. Verder Ufa-nteuws en Polygoon-journaal. STUDIO De liefhebbers van de on sterfelijke Johann Strauss-muziek kunnen deze week in het Studio-theater nog ge nieten van de uitstekende operette-film „Die Fledermaus”, waarin Lida Baarova, Hans Söhnker. Georg Alexander en Hans Moser de hoofdrollen vertolken. Het is een film met vaart, vol aardige vondsten en zeer goeden zang, waarvan men van begin tot einde geniet. In het voorprogramma het Hollandsch nieuws van Polygoon en een aardige ge kleurde teekenfilm met Mickey Mouse en zijn vrienden. THALIA. Het programma opent met een aardige teekenfilm. Er volgt een sport film, waarbij de meest bekende Ameri kaansche athleten demonstreerden. Na een tweetal kluchten met als titel „Een goede buur is beter dan een verren vriend” en „Vechtende schoonvaders” draait de hoofd film. Een zonderlinge gast is een span nend detective verhaal waarbij men tot het laatste moment in het onzekere blijft, wie of den geheimzinnigen moord In het hotel gepleegd zal hebben. Hermann Speelmans geeft goed spel. WEST-END heeft tot hoofdfilm de Tokio- productie „De Première der But terfly”, waarin de beroemde zangeres Marie Cebotari, Paul Kemp en Lucie Eng lish de hoofdrollen vervullen. We behoe ven over „Butterfly”, de bekende ope.a van Puccini, de geschiedenis van een geisha, die voor een Amerikaansch zee officier liefde heeft opgevat en te ver geefs op zijn terugkeer hoopt, niet uit te wijden. Het is een ontroe- roerende film, welke men niet mag verzuimen. De „Vier van Tholen en van Lier” treden voor de pauze in een zeer geslaagde en warm toegejuichte non- stop-revue op. In verband met den duur van dit tooneelnummer is er nog slechts het Profilti-journaal In een woning in de Weteringstraat te Amsterdam, is gisteren brand uitgebroken als gevolg van het spelen door een kind met een met benzine gevulden sigarenaan steker. y«en de brandweer arriveerde stond een voor- en achterkamer alsmede de voorkamer van de eerste verdieping van het perceel reeds in lichterlaaie Met een straal op de motorspuit en een op de brandkraan, kon zij het vuur spoedig meester worden. Comité van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten. Het comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland is thans als volgt samengesteld: beschermheeren ir. Roe- broek, directeur-generaal van den Land bouw en generaal Christiansen, Duitsch militair bevelhebber van Nederland; leden: de heeren P. Vis, voorzitter Bond van bloemenveilingen in Nederland, Jos. Hoo- semans, oud-directeur der Ned. Reisver- eeniging, kolonel J. van Arkel, directeur informatiebureau Ned. Roode Kruis, ir. C. Koeman, rijkstuinbouwconsulent, H. Zeilmaker, tuinarchitect, W. Knoche, secr. der directie N.V. Rollo, Hauptmann Poh- lenz, Wehrmachts-graberofflzier, A. Am- rhein, leider N.S.D.A.P., groep den Haag centrum en K. Vetten, inspecteur voor Ne derland en België van Duitsche verkeers ondernemingen. Door leden van dit comité zijn thans alle graven van in Nederland gesneuvelde Duitsche en Nederlandsche militairen bezocht. De graven worden op Sassende en waardige wijze versierd De bloemen en planten hiertoe worden be schikbaar gesteld door de Ned. Sierteelt- centrale te ’s-Gravenhage en diverse Ne derlandsche bloemenveilingen. De kappers en het Nederlandsche Middenstandersfront De persdienst van de N. S. B. meldt: De federatie van kappers-patroons- vereenlgingen en de kappers-vereeniging „Nederland” hebben zich vereenigd en zijn toegetreden tot het Nederlandsche Middenstandersfront, van welke organisa tie zij van af heden de kappers-groep zullen uitmaken. Als leider van deze groep in het Nederl. Middenstandersfront zal optreden de heer H. H. de Weert (Lange Poten 21A, den Haag, telef. 114534), tot heden voorzitter der federatie van kappers-patroons-ver- eenigingen, lid van den bedrijfsraad, be stuurslid van de vereeniging voor vak onderwijs en redacteur van het maand blad „Het Kappersbedrijf”. De algemeene kappers-bedrijfs-zieken- kas en het belangrijkste deel van de vak pers, waaronder het vakblad „Het Kap persbedrijf’, hebben zich eveneens bij het Nederl. Middenstandersfront aangesloten. De Arbeiderspers Tot nu toe heeft de onderkop van de bladen der Arbeiderspers geluid: „So- ciaal-Democratisch Dagblad”. Thans is dit veranderd in „Socialistisch Dagblad” „De taak van de Arbeiderspers”, zoo staat in een hoofdartikel, „ligt nu m de vorming van een socialistische idee van een volksgemeenschap. Het zou niet op recht zijn nog te blijven vasthouden aan de verbinding van socialisme en demo cratie. daar deze laatste immers is uitge schakeld. De verandering in den kop der bladen is dan ook aangebracht uit een oogpunt van politieke eerlijkheid, als ter- - streven.” Wederom winkeliers in de hoofdstad beetgenomen Opnieuw zijn eenige winkeliers te Am sterdam de dupe geworden van een per soon, gekleed in de uniform van den op bouwdienst, die voordoet voor deze instel ling inkoopen te doen. Donderdag vervoegde zich een dergelijk persoon bij een koopman aan de Ruyterweg. Hij verklaarde belast te zijn met het doen van inkoopen ter verpleging van 38 man van den Opbouwdienst, die waren ingekwar- tierd in een schoolgebouw aan de Reijnier Claesenstraat. Hij verzocht den koopman nog denzelfden avond veertig halve onzen hakworst te willen leveren en verklaarde voor Vrijdag en Zaterdag nog kaas en spek noodig te hebben, waarvoor hij nog een nadere bestelling zou doen. Voor direct had hij voorts noodig twee pond koffie en een half ons thee. Te goeder trouw gaf de koopman deze goederen mee, maar bij het bestellen van de hakworst moest hij tot de ontdekking komen dat er in de R. Claesenstraat geen school gebouw was. Een tweede slachtoffer was de eigena resse van een winkel in Amsterdam-Zuid, die Donderdagavond bezoek kreeg van iemand in de uniform van den Opbouw dienst, die beweerde chef-kok te zijn. Hij vroeg haar medewerking bij de levering gedurende vijf dagen van kaas, boter, koffie en thee. Met het oog op het late uur wenschte hij vast eenige koffie en thee mede te nemen, welk verzoek werd ingewilligd. Ook hier het oude liedje adres onbekend. Of men hier met één en dezelfde persoon te doen heeft, staat niet vast. De chéf-kok heeft wellicht vroeger bij de bereden troe. pen dienst gedaan. Hij droeg tenminste rijlaarzen en sporen. Een en ander zij een waarschuwing voor winkeliers, aan onbekenden niet te goeder trouw goederen mede te geven. De ge volgen, welke steeds nadeelig blijken, zijn voor rekening van de winkeliers. Van hun vertrouwen wordt danig misbruik ge maakt. keering van 1 pCt., welke, van 11 August a.s. af zal worden uitbetaald. Nederlandsch Clearinginstituut Opgave laatst uitbetaalde nummers 8 Augustus 1940. Clearing met Duitschlandlaatst uit*’*', taald nummer tegen guldensvorderingej’; 889.333; tegen Reichsmarkvorderlr-S49’ 21.871/210.807. Clearing met ChiliLaatst uitbet»*1’ nummer1861. ,j Clearing met TurkijeLaatst uitbet»*1, nummerAlgemeene clearingreken»1’’ 4740 bijzondere clearlngrekening 2431 Clearing met ItaliëLaatst uitbet®*1 nummer 2128. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING-INSTITUUT Koersen voor stortingen op 10 August^ 1940 tegen verplichtingen luidende Reichsmarken 75.36; Lires 9.55; Tuf*?^ ponden 1,454; Deensche kronen 3°> Noorsche kronen 42,80; Belga’s 3Ü,*’« Nieuwe bons voor rijst, havermout, enz. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 September a.s. de met „14” genummerde bon van het alge meen distributie-bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft de met „27’- genum merde bon van het algemeen distribu- tiebonboekje gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Bensdorp N.V. 100 jaar Dit jaar zal het 100 jaar geleden zijn, dat de firma Bensdorp werd opgericht. De directie zal echter, gezien de tijds omstandigheden, geen feestelijkheden or- ganiseeren. Op 23 Augustus a.s zullen echter 18 jubilarissen, die 25, 40 en 50 jaar bij de firma Bensdorp in dienst zijn, gehuldigd worden. Tusschen 2 en 4 uur dien dag zal een receptie gehouden wor den. De geschiedenis van de firma is in het kort deze: De toentertijd beroemde Fran- sche chocolade werd het eerst door hen 1n Nederland gefabriceerd en men had daarmede een groot succes. In 1844 zette Gerard Bensdorp alleen de zaak voort. In 18(0 droeg deze zijn zaak over aan rHn zoon Frans Bensdorp, welke toen on- den naam Bensdorp en Co. verder ga^reven werd. In 1884. toen de ruimte ta Amsterdam aan de Amstel te klein ■v’erd. werd een nieuwe fabriek in Bus- s’irn gebouwd, waar op het oogenblik het poheele bedrijf gevestigd is In 1898 werd d° zaak omgezet In een N.V., onder den naam Hollandsche Cacao- en Chocolade fabrieken v.h. Bensdorp en Co. In 1934 werd de firmanaam veranderd en is deze thans Bensdorp N.V. De huidige alge meen directeur, de heer L. F. M. Bens dorp. is een kleinzoon van den oprichter. Het Amsterdamsche taxitarief. Het taxitarief van de blokbandtaxi’s te Amsterdam wordt met ingang van van daag met 10 procent verlaagd, waardoor hgt tarief gelijk wordt aan dat van 9 Mei I wille van een duidelijk aanduiden van het AANVULLINGSAGENDA van den Gemeenteraad van 's-Graven. hage op Maandag 12 Augustus 1940 1.30 uur. Benoeming van een onderwijzer (es) aan de openbar, lagere school A de Vliegerstraat 28; vier leden van het College van cuq. toren der gemeentelijke lycea twee tijdelijke leeraren in de scheep,, werktuigkunde aan de Zeevaartschool j, JScheveningen. Beraadslaging over 12. het voorstel tot het toekennen w- vergoedingen krachtens art. 100 der Lage, Onderwijswet 1920 (boventallige leer, krachten) aan eenige besturen van bij. zondere scholen voor gewoon lager on. der wijs, over 1939. 13. het voorstel tot het doen treffen van nadere luchtbeschermingsmaatrege. len ten behoeve van de gemeenteziekej, huizen. 14. het voorstel om in het gebou» van de Gemeentelijke Leen- en Voorschot, bank een centrale verwarmingsinrichfag te doen aanleggen. 15. het voorstel tot overplaatsing van mej. J. W. Dedert, hoofd der openbare lagere school B Alberdingh Thijmplein 34 naar de openbare lagere school Konin. gin Emmakade 119 om tot intrekking van I de bij raadsbesluit van 17 Juni 1940 ge- schiede benoeming van A. L. Lengton tot onderwijzer aan de openbare lagere school van Merlenstraat 67, 16. het voorstel tot vervallenverklaring van de erfpachtsrechten op de perceeltn Sportlaan 95 en Nieboerweg 286. 17. het voorstel om B. en W. te mach, tigen aan de vereeniging „Tehuis voor onbehuisden” te 's-Gravenhage een bij. drage toe te kennen in den vorm van een renteloos voorschot in de kosten van ver pleging van zwervers (passanten). 18. het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan dr. A. Scholte als leeraar aan het gemeentelijk lyceum Stokroosplein 50. 19. het voorstel om te besluiten tot uitbreiding van het in werkverschaffing op braakliggende gemeenteterreinen telen van voedingsgewassen en om hiervoor I een crediet van 8100 toe te staan. 20. het voorstel tot het doen inrichten van den stal aan het Alexanderveld als werkplaats voor het onderhouden herstellen van de politie. 21. het voorstel om te besluiten tot onbewoonbaarverklaring van verschillen de woningen. 22. het voorstel om ten laste der ge- meente te nemen de helft van het moge lijke nadeelige saldo van het Op 24 en 25 Augustus 1940 door de Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Ne derland te houden concours hlppique tot een maximum van 1000 en om de z.g.' Koeweide in het Westbroekpark op ge noemde dagen kosteloos ter beschikking I van deze vereeniging te stellen tevens praeadvies op het adres, get. verz. no. 74, ter zake. 23. het voorstel om een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen voor op drachten aan en aankoopen van Haagsche beeldende kunstenaars. Zondag 11 Augustus Jaarsveld 414.4 m. K.R.O. 8.uur v.m. Wij beginnen dag. V.P.R.O. 8.30 Studiedienst. K.R.O. 9.Hoogmis. 10.30 Gram.muz. 12.45 uur nam. ANP, 1.-Boekbespre king. 1.15 Gram.muz. 2.Derde en vier de bedrijf van opera „Boris Godounow” (opnj. 3.15 Gr.muz. 4.30 Ziekenpraatje. N.C.R.V. 5.Gewijde muziek (opn.). 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Geref. kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. K.R.O. 7.45 Gram.muz. 8.ANP. 8.15 Gram.muz. 8.50 Dansmuziek (gr.pl). 9.10 Gram.muz. 10.10 Sluiting. 10.15 ANP. K o o t w ij k 1875 m. V.A.R.A. 7.uur v.m. Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gram.muz. 8. ANP. Hierna gram.muz. 10.Pianovoor- dracht. 10.30 Orgelspel. 11.15 Ber. (Eng.). 11.30 Cello en piano. 12.uur nam. VARA-orkest. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP. 1.-VARA-orkest. 2.Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muz. 3.15 Ber. (Eng.). 3.30 Esmeralda. 4. Tuinbouwhalfuur. 4.30 Gram.muz. 5.15 Zie Jaarsveld. 5.30 Reportage. 5.50 Gram. muz. 6.15 Ber. (Eng.). 6.30 Zang, 7. Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA- orkest. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP. 8.30 Ber. (Eng.). 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Ber. (Eng.), 9.30 Rosian-orkest. 10. Ber. (Duitsch). 10.15 ANP. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. (Engelsch). te Schiedam toonstelling „Polyantha” deelt mede, dat in samenwerking met de vereeniging van Gladioluskweekers van heden tot 19 Aug. a.s. een tentoonstelling is georganiseerd van de beste kweekproducten. Op de „Polyantha” zijn ongeveer 4000 van de fraaiste Nederlandsche gladiolussen ge ëxposeerd. Het geheel is verzorgd door den Haarlemschen kweeker Bekker. Nederlandsch Legermuseum „Generaal Hoefer”. Oproep aan commandanten van regi menten, korpsen, enz. en voorts allen, die deel hebben uitgemaakt het voormalige Nederlandsche leger. Bij den directeur van het Nederlandsch Legermuseum „Generaal Hoefer”, kolo nel der marechaussee b.d. M. C. van Hou ten, huize „Oudeweg” Doorn (tel. Drie bergen 265) wordt gaarne een opgave in gewacht van regiments- of korpsverza melingen, van afzonderlijke voorwerpen, als oude wapenen, modellen, miniatuur - materieel, boekwerken op materieelge- bied, teekeningen, materieelfoto’s, schil derstukken, prenten, bijzondere muziek instrumenten, (klaroenen, paradetrom- men, pauken, schelleboomen enz.), ge denkpenningen enz., welke voor het Legermuseum van belang kunnen zijn. De opgave bij voorkeur onder bijvoeging van een inventaris en met vermelding van de plaats, waar tijdelijke opberging heeft plaats gevonden of van de namen en adressen van degenen, die de voor werpen tijdelijk onder hun berusting hebben genomen. Voorts zullen gaarne alle voorwerpen of bescheiden, welke verband houden met de krijgsverrichtingen van 1015 Mei j.l. en welke als herinneringsstuk voor het Legermuseum waarde hebben, ter opname in de verzameling in ont vangst worden genomen. Een toelichting bij bedoelde herinneringsstukken zal op De Bloemententoonstelling „Polyantha prys worden gesteld. Het bestuur van de stichting „Het Ne derlandsch Legermuseum Generaal Hoe fer” spreekt de verwachting uit, dat aan dezen oproep in ruime mate aandacht zal worden geschonken, opdat het Legermu seum straks in staat zal zijn een zoo ge trouw mogelijk beeld te geven van de geschiedenis van het Nederlandsche leger tot en met den datum van 15 Juli 1940. Maandag 12 Augustus. Jaarsveld, 414,4 m. V.A.R.A. 800 uur v.m. ANP. 8.15 Gram. muz. V.P.R.O. Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Declamatie. 10.40 Piano, duetten. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 uur nam. VARA-orkest. 12.45 ANP. I. 00 Gram.muz. 1.15 VARA-orkest. 2.00 Viool en piano. 2.40 Declamatie. 3.10 Gr- muz. 4.00 Esmeralda. 4.45 Voor kinderen. 5.15 ANP. 5.30 Ramblers. 6.00 Gram.muz. 6.30 „De Golfbrekers”. 6.40 Lezing „Gelre’s ontwikkeling in de middeleeuwen”. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 Gram.muz. 7.40 Causerie „De textiel distributie". 8.00 ANP. 8.15 VARA-orkest en soliste. 8.45 Tooneel. 9.15 Gevar. progr. 10.15 ANP. K oo t w ij k, 1875 m. N.C.R.V. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 (Eng.) 7.30 Gram.muz 8.00 ANP. Schriftlezing en meditatie. 8.35 Gram. muz. 9.45 Viool en piano. 10 30 Gram.muz. II. 15 Ber. (Eng.) 11.30 Gram.muz. 11.45 Zang. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch.) 1.00 Quin. tolia. 2.00 Ber. (Duitsch.) 2.15 Quintolia. 3.15 Ber (Eng.) 3.30 Gram.muz. 4.15 Staf fer's sextet. 5.00 Ber. (Duitsch.) 5.15 ANP. 5.30 Staffer’s sextet. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gram.muz. 7.00 Vragen van den dag

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6